125 i> V"p/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT TOENEMENDE ONRUST IN ZUIDAMERIKAANSE STATEN Eerste Hollandse nieuwe aangevoerd INTERMEUBEL- GATAL0GUS Artillerieduel aan de Jordaan PUB Rode Kruis vraagt geld voor hulp aan slachtoffers oorlog in Nigeria Ministers de Jong en Luns bij 0e Thant Buit van 300 gulden bij roofoverval Rassenproblemen in Los Angeles Midden- en kleinbedrijf in de E.E.G. Burgers pakten rover van tas met geld Verliezen in Vietnam 5 Arts aan boord van „Ra" is ziek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 mei 1969 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken JJ, Zierikzee, postbus 1, lel. (011W) 2255, nd 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 In dit nummer: Successen voor Zierikzeese renner en atletes Sociale eisen worden krachtiger geuit CORDOBA, 29-5. Donderdag heb ben zich in Cordoba, ten noordwes ten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, onlusten voorgedaan, die volgens de tot dusver ontvan gen berichten vier mensenlevens ge- eist hebben en tientallen gewonden. Enkele honderden arbeiders kwa men in botsing met de politie. Er werd herhaaldelijk geschoten. Tal rijke huizen en winkels zijn geplun derd of in brand gestoken. De de monstranten wierpen straatversper ringen, op. In de Argentijnse stad Tucuman, waar woensdag tien mensen bij een treffen tussen studenten en de poli tie ernstig gewond werden, is het donderdag tot nieuwe ongeregeldhe den gekomen. Ongeveer 3500 studen ten en arbeiders vormden een stoet van meer dan een halve kilometer, die opmarcheerde naar de zetel van het verbond van arbeiders in de sui kerindustrie. Een politiebureau werd in brand gestoken. Een miljoen arbeiders en kantoor personeel in Argentinië hebben be sloten vrijdag 24 uur te staken om hun eisen kracht bij te zetten en te protesteren tegen het optreden van de politie in het land. De Argentijnse regering heeft de ze staking echter verboden en zal krijgsraden in het leven roepen. Maar ook elders in Zuid-Amerika en in het bijzonder in Chili en Co lumbia neemt de studenten-agitatie toe en worden de sociale eisen steeds krachtiger geuit. In sommige geval len is de latente cz'isistoestand ver hevigd door anti-Amerikaanse mani festaties naar aanleiding van het be zoek van Nelson Rockefeller, als spe ciale afgezant van president Nixon. aan Zuid-Amerika. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York is donderdag in Quito, de hoofdstad van Ecuador aangeko men. Hij kreeg een warm welkom op het vliegveld, maar enkele minuten nadat hij, zwaar geëscorteerd, dooi de straten was getrokken, op weg naar het presidentiële paleis, braken er rellen uit op straat. In Chili zijn donderdag het trein verkeer en de scheepvaart ontwricht door een staking van spoorweglieden en zeelieden. In Columbia zijn protestmarsen en betogingen tegen het bezoek van Rockefeller aanleiding geweest tot hevige botsingen tussen politie en studenten in Bogota, Medellin, Bar- ranquilla, Monteria, Pereira en Cali. Meer dan 200 mensen werden ge wond en meer dan 160 gearresteerd. In Venezuela werden zes politie agenten gewond en werden 16 stu denten gearresteerd tijdens betogin gen, die zich kort geleden afspeel den te Valencia, 160 km van Caracas. Een autobus werd in brand gestoken en winkelruiten vernield door beto gende studenten. Te San Domingo zijn een twintig tal studenten en vier politiemannen gewond geraakt bij een betoging van studenten van de vx-ije universiteit. Vraagt GRATIS de nieuwe, kleurrijke U kunl dan thuis al gezellig kiezeti ,de meubelshowroom van Zierikzee' DEURLOO Meelstraat 31 Telefoon (01110) 2946 IJMUIDEN, 29-5. In IJmuiden is donderdagavond de eerste Hollandse nieuwe voor de visafslag te Katwijk aan Zee aangevoerd. De race werd gewonnen door de Katwijk 74, Tetman Hette, van de rederij Kennemerland met schipper A. Guyt op de brug. Het schip had 73 kantjes haring aan boord. Als tweede liep binnen de Katwijk 141, Willie, met 50 kantjes haring. De haring was niet diep gevroren en werd nog hedenavond doorgevoeld TEL AVIV, 29-5. Bij een artillerie -duel aan de Jordaan tussen Isra ëlische en Joi-daanse troepen zijn donderdag twee Israëlische militai ren gesneuveld, zo is in Tel Aviv be kend gemaakt. Het duel begon toen Jordaans geschut Isi'aëüsche stellin gen bij de Damiahbrug onder vuur nam. Boze werknemer verwondt collega's MILWAUKEE (Wisconsin), 30-5. Uit woede over zijn ontslag (vorige maand) is een 26-jarige arbeider van de ..Wisconsin Motor Corporation" in Milwaukee (V.S.) donderdag met een geweer schietend de fabriek bin nen gedrongen waar hij 14 vroegere collega's verwondde. De man is door een politie-agent neergeschoten. Hij overleed 'later. naar Katwijk aan Zee waar 's nachts om twaalf uur de eerste verkoop plaatsvond. De haring gaat daarna het koelhuis in en zal zaterdagmor gen in ons land verkocht worden. Verscheidene van de woensdag in Griekenland gearx-esteerde gene raals zijn verbannen naar Lidoriki. een afgelegen Grieks bergdorp of naar het eiland Leukas, zo is don derdag van goedingelichte zijde in Athene vernomen. Aan de anderen is beperkte bewegingsvrijheid op gelegd. Finse onderscheidingen voor Nederlanders UTRECHT, 29-5. De ambassadeur van Finland in ons land, de heer S. von Numers, zal op 2 juni op het consulaat van Finland in Utrecht na mens de president van zijn land red- dingsmedailles uitreiken aan de he ren G. van de Kamp uit Delen, H. Appelo uit Huissen en W. D. Klose uit Ai-nhem. Zij kx'ijgen deze medail les, omdat ze een groot aandeel heb ben gehad in de redding van het le ven van de heer Voitto Koi-honen, een Fins staatbuxger, die op 29 mei 1968 bij een bezoek aan het leeuwen park in Arnhem door leeuwen werd aangevallen. Door een onvoorzichtige manoeuvi-e van de Fin spx-ong een van de deuren van zijn auto open, waarna de leeuwen zich op hem wierpen. Door het kordate optreden van de drie Nedei-landers kon de Fin van een afschuwelijke dood woi'den gered. WASHINGTON, 30-5. Tijdens de laatste dag van hun bezoek aan Amerika hebben premier De Jong en minister Luns donderdag korte t(jd gesproken met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Daarbij bleek dat de rol van de secretaris-generaal en de Verenigde Naties in het algemeen bij de daad van vrije keuze in West-Irian min der groot is dan sommige diplomaten hadden vei-wacht. Minister Luns stelde duidelijk na het onderhoud met Oe Thant dat in het verdrag van 15 augustus 1962 niet voorzien woi'dt GENEVE, 30-5. Het internationale comité van het Rode Kruis in Ge- nève heeft donderdag een oproep gedaan om 12 miljoen Zwitser-se francs (ongeveer 10 miljoen gulden) bijeen te brengen die het dringend nodig acht om zijn lopende hulppro gramma voor slachtoffers van de oorlog tussen Nigeria en Biafra ge heel te financieren. HAZERSWOUDE, 29-5. Donder dagavond omstreeks half tien zijn een tweetal mannen de boerderij van de samenwonende bejaarde broer 'en zuster Zalm te Hazex-swou- de binnengedrongen. De bejaai'de mensen werden door de indringers mishandeld. De overvallers vertrok ken met medeneming van 3600 gul den In een zwarte personenauto van het merk Citroen I.D. De fcvvee mis handelde bejaarden werden met ern stige hoofdwonden overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. De rijkspolitie die onmid dellijk de jacht opende op de beide roofovervallers hebben tot nu toe geen i*esultaat gehad. Jacques Fx-eyrtiond, waarnemend voorzitter van het comité verklaarde, dat het Rode Kruis op het ogenblik hulp aan meer dan 2.5 miljoen men sen aan beide kanten van het front verleent, hetgeen een half miljoen meer is dan in het begin van dit jaar. Van de 84 miljoen francs (circa f 70.5 mid.), die het Rode Kruis no dig heeft om de hulpvex-lening totaal te bekostigen, zijn tot dusver 72 mil joen francs (circa f 60.5 min.) ont vangen. LOS ANGELES, 30-5. In Los An geles zijn na de zeer felle verkie zingsstrijd om de burgemeesterspost verscheidene gévallen van rassen- onlusten op scholen gemeld. Ongeveer 200 leerlingen van de Polytechnische Hogeschool in Long Beach hielden donderdag een tegen de negers gerichte betoging, waar bij onder andere kreten als „pak de negers" geslaakt werden. Nadat zij door de politie van het schoolter rein verdreven waren, trokken zij naar de negerwij k van Long Beach. Een leerling werd gearresteerd. dat de secretaris-generaal formeel zijn toestemming geeft aan de te vol gen procedure, maar dat hij wel het recht zou hebben om zich tot Indo nesië te wenden als Indonesië het verdrag niet was nagekomen. „Maar het Moesjawara Systeem is volledig in overeenstemming met het verdrag Het is dan irrelevant of de secretaris generaal van mening is dat er bete- re systemen bestaan. Oe Thant heeft in ieder geval ambassadeur Ortiz Sanz toegestaan om mee te werken. De Indonesische these dat de V.N. akkoord is gegaan, is zij het wat ge nuanceerd, wel bevestigd", aldus de minister. De berechting van Duitse oorlogsmisdadigers WEST-BERLIJN, 29-5. In West- Bcrlijn heeft de openbare aanklager in een proces tegen zeven voormalige leden van de Gestapo ontslag van rechtsvervolging gevorderd. De betrokkenen waren medeplich tigheid aan de moord op duizenden Joden ten laste gelegd. Als gevolg van een recente wijziging in het Wetboek van strafrecht is medeplichtigheid in dergelijke gevallen inmiddels ver jaard, tenzij kan worden bewezen dat de verdachten hebben gehan deld uit „lage motieven". Als zoda nig wordt b.v. rassenhaat beschouwd. Dit betekent dat zogenoemde „bu reaumoordenaars" die zich op een bevel van hogei'hand beroepen, voor taan vrijuit gaan. De openbare aanklager noemde de ze gang van zaken uiterst betreu renswaardig. DEN HAAG, 29-5. De Nederland se regering heeft - na overleg met haar Benelux-partners - een memo randum aan de E.E.G.-commissie ge zonden dat programmapunten in houdt voor het E.E.G.-beleid ten aan zien van het midden- cn kleinbedrijf. De regeringen van de beide andere Benelux-landen zullen eveneens een Advertentie. HOUSTON. - De maan dichtbij gezien, waarbij de krater Triesnecker - on geveer 17 nautische mijlen in diameter - duidelijk in het oog springt. Rechts op de achtergrond achter het hooglnnd, de Zee der Wolken. UTRECHT, 29-5. Twee Utrechtse burgers hebben, geassisteerd door enkele andere burger-belangstellen den, op eigen houtje de rover van een tas met vijfduizend gulden inge rekend. Toen de politie arriveerde, behoef de zij de arrestant slechts over te ne men van een groepje arbeiders, die de overvaller in een smederij nauw lettend bewaakte. Hij had omstreeks half twaalf bij de Coöperatieve Raif- feisenbank een tas met vijfduizend gulden gegrist uit.de handen van de 63-jarige kantoorbediende I. C. van Kuik, die door luid geschreeuw de burgers attent had gemaakt op de rover. Het is de 51-jarige duiker C. W. uit Utrecht, die in vei'zekerde be waring is gesteld. Hij heeft de po litie als voorlopige verklaring laten weten, dat hij teveel bier had ge dronken. Ruimtevaartcentrum Houston: - De bemanning van de Apollo is terug gekeerd in Houston. De astronauten viel een warm welkom ten deel van hun familieleden. Hier wordt Eugene Cernan onstuimig door zijn zesjarige dochter Tracey omhelstd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De liefde is vaak een bron f memorandum met gelijkluidende tekst ter kennis van de Europese Commissie brengen-. Bij het opstellen van het memo randum is o.m. rekening gehouden met hetgeen door vak- en standsor ganisaties op nationaal zowel als op internationaal niveau naar voren is gebracht. Het document houdt zich bezig met de problemen waarmede het midden- en kleinbedrijf binnen de gemeen schappelijke markt woi'dt geconfron teerd en doet suggesties aan de hand voor oplossingen die in communau tair verband aan deze problemen zouden kunnen worden gegeven. Ook worden voox-stellen gedaan voor een meer speciaal op de bevoi'dering van een gezonde ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf gericht be leid. AGADI'R (Marokiko), 29-5. De Rus sische arts aan boord van de papy rus-boot „Ra" van de Noor Thor Heyerdaihl is ziek. Dit is gebleken uit een radiobericht dat door het ra diostation van Aigadir in Marokko is opgevangen. De 32-jarige arts Yoeri Ceflkevitcj heeft hoge koorts en hij wordt met antibiotica behan deld. Aan boord van de „Ra" op zijn 4.000 mijl lange x-e.is naar het wes telijk halfrond! is overigens alles wel. De positie werd opgegeven als on geveer 250 mijl ten westen van Aga- dir tussen Madeira en de Canarische eilanden. De boot is zeer stabiel. SAIGON, 29-5. In de week van 18 tot en met 24 mei hebben de Amexi- kanen in Vietnam 265 man op het slagveld verloren - 165 minder dan in de voorafgaande week. In dezelf de week wei-den 1.863 Amerikaanse militairen gewond. Ook de verliezen aan de zijde van de Vietcong en de Noordvietnamezen daalden, van 5.715 tot 3.968 doden. De Zuid Vietnamese verliezen bedroe gen 413 doden en 1.604 gewonden. van zorg en angst. Onbestendig weer Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk weinig wind en plaatselijk een bui; morgen zwakke tot matige, later tot vrij krachtig toenemende, wind uit westelijke ï'ichtingen en op de meeste plaatsen droog weer; in het alge meen weinig verandex-ing in tempe- ï'atuur. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nox-maal. Max.-tempei-a tuten1 tot 6 graden onder nox-maal. IKans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 px*ocent. 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.49. Maan op 21.43, onder 3.37. 1 juni. Zon op 4.26, onder, 20.50. Maan op 23.00, onder 4.20. 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 23.55, onder 5.24. Volle maan: 31 mei te 14.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 mei 1 juni 2 juni BROUWERSHAVEN 2.25 v.m 3.12 v.m. 4.01 v.m 2.39 v.m. 3.33 v.m. 4.23 v.m. 15.12 n.m. 15.58 n.m. 16.50 n.m. 15.40 n.m. 15.40 n.m. 16.32 n.m. 31 mei 1 juni 2 juni Springtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing, beho rende bij een lagedx-ukgebied waar van het centrum vanmorgen vóór de ingang van Het Kanaal lag, trok van nacht en vanmorgen, vergezeld van een regengebied. over ons land. De minimum-tempei-atui'en daalden ge durende de nacht, door de aanwezig heid van bewolking, nergens bene den de 8 graden. De eerder genoemde depx-essie ti-ekt verder naar het oosten en zal mor gen dicht bij ons land liggen. Het blijft daardoor onbestendig weer, waarbij do tempei-aturen slechts wei nig verandering ondei-gaan. Een Israëlisdhe militaire woord voerder heeft bekend gemaakt, dat Israëlische jagers donderdagmiddag bij een luchtgevecht een Syrische Mig-21 ihebben neergeschoten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1