De oude aardappelmarkt een goed besluit SPORT EN WEDSTRIJDEN Afschuwelijke toestanden in twee psychiatrische inrichtingen (V.S.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21) mei 1969 Nr. 20206 Dankzij het slechte voorjaar (I) Ken aardappel kan wonderlijk rol len. Onder invloed van het drama in winter en voorjaar van 1968 lagen de telersprü/en voor de oogst 1968 aan vankelijk niet hoog, vooral niet toen bleek dat er veel was uitgepoot en dat de opbrengst en de kwaliteit re delijk waren. Toen kwam de natte herfst van 1968. Men vreesde dat een groot deel van de knollen in de grond zou achterblijven. Uiteindelijk viel dat mee, als is er hier en daar wel wat blijven zitten. De markt bleef weifelend tot in januari. Toen echter deed de ter- mijnmarkt raar. Kennelijk vreesde men met onverkoopbare voorraden te zullen blijven zitten en de noterin gen daalden. Ook de telers raakten in paniek en in Dronten vergader den zij. Er werd toen gezegd, dat de cijfers van de statistiek verkeerd werden uitgelegd en dat het zo'n vaart niet zou lopen. Dat is uitgeko men. Vanwaar de grote onrust? hl Dronten is in februari heftig gediscussieerd over de afzet, maar, zoals het dikwijls gaat als verschil lende belangengroepen aan het debat deelnemen, tot concrete dingen is men niet gekomen. Toch was de on rust opvallend groot. En geen won der: het akkerbouwbedrijf onder vindt de wangunst der tijden, in het bijzonder bij de aardappelEen tweede voorjaarsdrama zou vele te lers in grote moeilijkheden hebben gebracht. De aardappel is een stapelprodukt. Men kan te velde verkopen vanaf augustus (als wij de vroege aardap pelen buiten beschouwing laten) en later gesorteerd of veldgewas vanuit de eigen of coöperatieve bewaar plaats. Voor vele boeren is het een onverdraaglijke gedachte, dat een produkt waaraan men alle moeite en kosten heeft besteed, een speculatie object word zodra het in de bewaar plaats ligt. Er is een effectieve markt, voor namelijk bepaald door de noteringen van de beurs te Rotterdam en er is een termijnmarkt. Deze laatste is het voorwerp van hevige kritiek geweest hoewel, tot stomme verbazing van velen, Frankrijk van plan was een Europese termijnmarkt in te richten. Nu zal die Europese termijnmarkt er wel nooit komen, maar daarmee is het onderwerp nog niet van de baan. Een termijnmarkt heet de prijzen te reguleren. Immers, men kan zich via die markt dekken, zo wel wat de afzet als de inkoop be treft en dat min of meer onafhan kelijk van de effectieve markt. Die nadelen zijn dat cle termijn markt, hoe dan ook, speculatief blijft en dat de invloed daarvan lang niet altijd heilzaam is. Dat is in de afge lopen wintertijd zeer duidelijk ge bleken. Toen in februari duidelijk werd dat men zich van de termijnmarkt niet al te veel moest aantrekken, klaarde de hemel op. De Rotterdam se notering verbeterde. Gaan wij uit van Bintje 40 mm opwaarts, dan is het minimum in februari voorgeval len met f 10. In maart was dat al 16' en op S april zelfs f 17.50. Be gin mei kwam de prijs op f 20 en daar zal het wel bij blijven. De stij ging werd. duidelijk beïnvloed door het zeer koude voorjaar, waardoor de oogst van nieuwe aardappelen een paar weken vertraagd is. Het had ook anders gekund! Toch menen wij dat zelfs bij een normaal of gun stig voorjaar de prijzen wel gestegen zouden zijn. En thans zit men weer met het oer -oude vraagstuk: hoe moet men de aardappelen verkopen? Slimme eco nomen hebben gezegd: wanneer men regelmatig wat verkoopt dan word de prijs genormaliseerd en zijn de schommelingen uit de markt. De prijs zal dan in het voorjaar wel wat oplopen, maar dat is goed want men moet tenslotte toch zijn bewaarkos- ten en -risico vergoed krijgen. Helaas is dat een macro-economi sche oplossing voor een micro-eco nomisch geval. De individuele teler kan nl. niet elke maand wat verko pen. Hij moet behoorlijke partijen afleveren. De discussie over verkoop, Advertentie Tèrtt niet waterdicht? Doe 't zélf met Harmisol. Uw drogist heeft 't effectieve markt en. termijnmarkt kan dan ook ongestoord doorgaan. Dit voorjaar kwam er echter een nieuw element in. In april waren er nog 3-4.000 openstaande contracten van de termijnmarkt, maar toen het op leveren aankwam kon een groot aanta[ partijen niet worden afgele verd wegens afkeuring. Nu ontbrandde de strijd opnieuw. Werd er te streng gekeurd? Hield men vast aan futiliteiten? Sommige telers die niet konden leveren moes ten het verschil tussen inkoop op effectieve markt en ultimo termijn- prijs uit eigen zak aanzuiveren en dat heeft soms dik geld gekost. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Stichting Neder- landse Onderwijstelevisie (NOT) heeft in het schooljaar '68-'69 156 onderwijstelevisie-uitzendingen ver zorgd. Voor het komende schooljaar staan 200 lessen op het programma. Op ongeveer 1200 scholen voor ba sis en voortgezet onderwijs wordt met onderwijstelevisie gewerkt. Dit aantal stijgt voortdurend. DOKKUM. Do 6-jarige Lammert C. van Oudhuis uit de Valam bij Murmerwoude is in een ziekenhuis te Dokkum overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk. De jongen stak zonder uit te kijken per fiets de hoofdweg in zijn woonplaats over en werd1 gegrepen door een hem achterop komende autobus. Hij werd 25 meter meegesleurd en liep o.m. zwaar hoofdletsel op. RIJSWIJK (Z.H.). Op de kruising Sir Winston Ohurchilllaan-Steen- voordelaan te Rijswijk is de 6-jari- ge Michael Lokollo uit Rijswijk aan gereden door een vrachtauto. Hij kwam onder het linkerachterwiel en werd enige meters meegesleurd. Het 'kind liep op een zebrapad door een rood voetgangerslicht. Op weg naar het ziekenhuis is de9jongen overle den. DEN HAAG, Smaldeel vijf, be staande uit Hr. Ms. kruiser De Ruy- ter (vlaggeschip). Hr. Ms. fregatten Tjerk Hiddes en Van Speyk, Hr. Ms. bevoorradingsschip Poolster, Hr. Ms. jagers Holland en Zeeland alsmede uit Hr. Ms. onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw zijn vanuit Den Helder vertrokken voor een oefenreis naar het zeegebied rondom Noord Ierland en in de Noordzee. BORGER. De gemeentepolitie in Hoogezand heeft het lijk van de 67- jarige weduwe mevrouw Miljoen- Klui ter uit het Winsclhoterdiep in Hoogezand opgehaald. De vrouw was de vorige week dondei'dag met de bus uit Groningen gekomen om naar haar verzorgingsflat in Hoogezand te gaan. Zij was sindsdien spoorloos. ROTTERDAM. Een uitslaande brand heeft grote schade aangericht aan het kantoorgebouw van de re derij Köni'gsveld aan de Willemska- de in Rotterdam. De brand ontstond bij het aröhief van het gebouw en breidde zich snel uit. De gehele vier de etage ging verloren. HAARLEM.De gemeenteraden van Angers (Frankrijk) en Osixa- bruck (Duitsland) welke steden een „jumelage'' onderhouden met Haar lem, hebben een zonnewijzer aan de stad Haarlem aangeboden. DEN HAAG. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden heeft het voornemen op vrijdag 30 mei a.s. aanwezig te zijn bij de „Me morial Day ceremonie" op het Ne derlands Amerikaanse kerkhof te Margraten. HEERDE. Het bedrijf van de N.V. Dijkman-Isala, een polyester ver werkende enderneming, die o.a. trechters voor graanopslagplaatsen vervaardigt, is op het industrieter rein van Heerde tot de grond toe af gebrand. HAELEN. In de gemeente Haelen is de 23-jarige, Theo Verhagen uit Weert dodelijk verongelukt. De jon geman werd - toen hij te voet de weg overstak - door een auto aange reden en voor een andere tegemoet komende personenauo gesmakt. De overreden jongeman' overleed kort nadat hij ernstige gewond in het zie kenhuis te Roermond was opgeno men. HENGELSPORT Gemeenteraad Bruinisse Bouw derde lokaal kleuterschool wordt afgewacht BRUINISSE. 23-5. Op de jongsteeigenaar nu al jaren leeg. B en w. vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester C. H. van de Linde, zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. De voorzitter deelde mee, dat aan de kleuterschool een derde leer kracht is aangesteld, wat betekent dat thans plm. 120 kinderen de school bezoeken. In afwachting van de bouw van een derde lokaal, wordt het oude gymnastieklokaal thans als zodanig gebruikt. Een krediet van f 7000,- voor aankoop schoolmeubi- lair werd verleend. Bij de rondvraag vergeleek de heer Van de Velde de Burgemeester Ha- gelaan met de „hobbelende geit" op de kermis. De waterleiding heeft daar sleuven gegraven, maar dat be tekent voor automobilisten en ander vervoer, veel overlast. De sleuven zijn wel dicht, maar zij liggen nu als heuvels in het wegdek. Verder vroeg de heer Van de Velde om een nacht brander op de hoek van dc Marijke- straat-Wilhelminalaan, om spoedige aanbrenging van het straatnaambord Jhr. mr. De Casembrootstraat en verlangde hij stringente toepassing van het verbod om woningruimte tc onttrekken aan het algemeen belang. Met name aan de Noorddijk staat een tweetal panden van één zelfde bleken juist de eigenaar aangeschre ven ze voor bewoning vrij te geven en enkele gezinnen voor deze wonin gen aangewezen. Verder wees de heer Van de Vel de er op, dat b. en w. bij het toeken nen van ligplaatsen voor sporthenge- laarsboten in de werkhaven toch ze ker rekening zullen moeten houden met de eigen inwoners en dat er als er zaten worden toegewezen, aller eerst zal moeten worden gedacht aan de „pioniers"; zij die reeds vroeg met het verhuren van sportvissers- boten zijn, begonnen. De heer Verspoor (V.V.D.) wenste een lichtpunt op de hoek Rijksweg- Lange weg en wees op de noodza kelijkheid dat de camping langs de ijsbaan, zodanig schoon wordt ge houden, dat omwonenden geen hin der ondervinden van weggegooid pa pier of ander afval. De heer De Koning hield een uit voerige beschouwing over de gevaren van een mogelijk in de toekomst op tredende stormvloed nu het water peil door het afsluiten van het Vol kerak hoger is geworden. De heer Van de Velde meende dat men niet paniekerig behoeft te doen. Rijkswaterstaat houdt de ontwikke ling van dc toestand van stromingen, waterhoogten en pcilingdieptcn nauwlettend in hot oog. Veel geep aan zuidkant van Scliouwen-Duiveland Z1ERIKZEE, 28-5. In de maan den mei en juni komt de geep naar de Zeeuwse Stromen. Vooral langs de zuidkant van Schouwen-Duive- land, worden in deze tyd veel gepen gevangen, in hoofdzaak door de zui derburen, die dol zija op deze prach tige sportvis. De geep gedraagt zich gedurende de genoemde tijd, als een oppervlak- tevis met een voorkeur voor snel stromend water. De geep wordt ge vangen aan de vaste hengel en aan de werphengel. Deze hengels zijn voorzien van een lijn met schuif- dobber, waaronder het aas op een halve meter van de dobber wordt aangebracht. Het aas bestaat uit KORFBAL stukjes spek, geep of zeebliek. De geep is een roofvis, die - wanneer ze eenmaal toehapt - zich een vechter toont. Zonder tegenstand laat hij zich niet verschalken. Ondanks de goede smaak, is de geep in Neder land minder gewaardeerd als con- sumptievis als in België. Wordt men hier afgeschrikt door de snavel van de geep of weten de zuiderburen de vis beter te bereiden? Vast staat dat de afgelopen pinksterdagen de Bel gen weer met honderden langs de Schouwse kusten present waren en de geep zeer actief was. De geep - dat is nog een bijzonderheid - ver raadt zijn aanwezigheid door over drijvende voorwerpen heen te spi'in- gen. op de juiste wijze werd afgerond met een doelpunt (7-4). Wurth miste noig een strafworp en Jan de Jonge deed het zelfde. De Jonge maakte echter even later deze fout weer goed door de stand op 7-5 te bren gen. Met nog vier minuten te spe len was er voor de gasten echter nu weinig meer aan te doen. Vlak voor tijd zag mevrouw Nelly Overbeek- Büuuman haar goede spel beloond door fraai in te schieten (8-5). Di rect daarop blies scheidsrechter L. van Popering uit Kapelle voor het einde. S.D.K.B.-twaalftal tegen A.K.B. All-Ready bracht SKNWK eerste nederlaag toe (8—5) In een af en toe aantrekkelijke wedstrijd is All Ready I er dinsdag avond- op het sportpark Bannink in geslaagd om het Nieuwerkerkse SK NWK I haar eerste nederlaag toe te brengen, nadat de rust reeds met een 3-0 voorsprong voor de rood-zwar- ten was ingegaan. Met de wind in de rug zette de thuisclub al direct enkele gevaarlij ke aanvallen op en reeds na 5 minu ten spelen gaf Ada Hage de rood zwarten de leiding door van dichtbij in te schieten (1-0). Vier minuten later schoot Ada opnieuw op de Nieuwerkerkse korf en nu was het weer raak (2-0)-. Het volgende aan- valsvak van de thuisclub was min der productief en ofschoon Vermeu- le en Tonny Hage aardige doelkan sen kregen, kwamen er geen doel punten uit. Er waren reeds 40 minu ten gespeeld toen mevrouw Corrie Kloet-van Nieuwenhuize er in slaag de om de voorsprong tot 3-0 op te voeren, hetgeen tevens de ruststand Advertentie Verstopte afvoer zegt zó wéér 'slurp-slurp' met Fifax van de drogist! Liftkooi omlaag gestort SCHIEDAM, 28-5. Vier arbeiders zyn by werkzaamheden aan een in aanbouw zijnd booreiland op de werf Gusto te Schiedam met de lift kooi waarin zij zich bevonden door nog onbekende oorzaak van een hoogte van 25 meter neergestort. De kooi en de mannen kwamen op straat terecht. Zwaargewond werd de 32-jarige lasser C. H. Bontje uit Gorkum die o.a. een schedelbasis- fractuur opliep. Zijn toestand is zorgwekkend. Zwaar maar niet di rect levensgevaarlijk gewond wer den de 50-jarige werkverdeler J. Speksnijder en de 36-jai'ige monteur P. van Gerven, beiden uit Schiedam en de 38-jai'ige ijzerwerker D. G. de Valk -uit Vlaardingen. Twee slacht offers werden naar het gemeente ziekenhuis en twee anderen naar de Dokter Nolet-Stichting vervoerd. werd. In de tweede helft was de wind wat gaan liggen en SKNWK viel af en toe aardig aan. Er waren 6 minuten gespeeld toen Jannie Dcrst-Struik er in slaagde om van dichtbij oen tegenpunt te laten aan tekenen (3-1). Na een kwartier spe len kwamen de rood-zwarten echter weer terug en met succes want Ona Simmers rondde een flitsende aan val met een fraai doelpunt af (4-1). De Duivelanders lieten zich niet ont moedigen en een toegekende straf worp werd door Jan de Jonge in een doelpunt omgezet (4-2). Vrijwel di- recht daarop kreeg Ada Hage de bal aan de andere kant vrij en haar schot verdween feilloos in de mnd (5-2). Toen in de 25e minuut Pjet de Ronde zijn tegenstander Wim van Dijke te vlug af was betekende dat prompt 6-2, doch de spanning kwam er nu aardig in. SKNWK zat name lijk geenszins stil en zette af en toe aardige aanvallen op, die zeker niet van gevaar ontbloot waren. Het schieten bij de blauw-zwarten was echter het zwakke punt. AU Ready deed het echter wat kalmer aan en daarvan profiteerde Marian Siesse in de 28e minuut dankbaar door van 'dichtbij in te schieten (6-3). De hoop bij de Nieuwer kerkers herleefde toen kort hierna Wim Ouwens de achterstand tot 6-4 reduceerde. Vrij wel direct daarna bouwden de Zie- rikzeeënaren echter weer een goede aanval op, welke door André Wurth Zaterdag 31 mei a.s. wordt op het gemeentelijk sportterrein te Nieu- werkerk een korfbalontmoeting ge houden tussen de vertegenwoordi gende twaalftallen van de Schou- wen-Duivelandse en Amsterdamse Korfbal Bond. De wedstrijd begint 's middags om 3 uur en voor deze gelegenheid heeft de teohnisohe commissie van de S.D. K.B. het volgende twaalftal samen gesteld Aanval: dames Ada Hage en Cor rie Kloet-van Nieuwenhuize (beiden van All Ready, Zierikzee) en de he ren Piet de Ronde (AU Ready) en Joop Hanse (DFS). Middenvak: heren Rinus Kloet (Al) Ready) en Wim van Dijke (SK NWK), en de dames Ona Simmers (All Ready) en Jannie Bodbijl (Brou wershaven). Verdediging: heren W. van Dienst (DFS) en Henk Vemieule (AU Rea dy) en de dames Jannie Dorst- Struik (SKNWK) en Jopie Sanderse- Ludikhuize (All Ready). Reserves: Peter de Vlieger (SKN WK) en W. Ouwens (SKNWK) en Cobi Sohiettekatte-Noordhoek (SK NWK) en Gerda Dalebout-Mellema (DFS). VOETBAL WIK III-Brusc Boys II 3-2 Aan het slot van de competitie blijkt WIK III er steeds beter in te komen. Werd enige weken geleden verloren van DFS IV. ditmaal moch ten zij weer het zoet van de over winning proeven, hoewel het er aan vankelijk niet naar uitzag. Al vrij spoedig kwam de ploeg uit Bruinisse aan een gemakkelijke 0-1 voorsprong. Spil L. de Bil raake nog juist de bal aan, waardoor het voor keeper Berrevoets niet meer moge lijk was zijn doel sohoon te houden. Aangeslagen waren de Kerkwerve- naren hierdoor echter niet en dit be tekende dan ook al gauw dat de stand weer gelijk kwam door een doelpunt van C. den Engelsman. Kort daaroo was het L. Hendrikse N.Kz. die de thuisclub liet juichen. Hoewel er aan beide zijden nog wel een aantal doelrijpe kansen waren werden deze voor de rust niet meer benut. Na de thee kregen de Bruse Boys wel een veldoverwieht, wat de- sul teerde in een doelpunt van Sohults 3-2). Hoewel er zeker nog wel enige kansen waren was ook hei geluk deze keer met de thuisclub, terwijl ook keeper Berrevoets be paald zijn dag had. SKNWK-Bruse Boys 4-2 Al vrij spoedig hadden de bezoe kers door een doelpunt van Ab de Post een 0-1 voorsprong. Na 25 min. spel kon Jan v. d. Zande uit een cor ner de gelijkmaker inkoppen. Een door Rien Stoutjesdijk goed geno men vrije schop betekende 2-1 voor de Nieuwerkerkers, wat ook de rust stand was. Na de hervatting konden de groen-witten de stand weer in evenwicht brengen. Kees Willemse schoot op doel, maar door verande ring van richting was doelman Cor v. d. Linde kansloos (2-2). Na onge veer 20 min. gespeeld te hebben slaagde Jan Tierie erin om nummer 3 achter de Bruse doelman te depo neren (3-2) en vijf minuten later was het Rien Stoutjesdijk die er voor zorgde dat de 4-2 eindstand bereikt werd. Al met al geen slechte beëin diging van het seizoen voor de Nieu werkerkers. Bij de eindrangschikking zul men ontdekken dat Nieuwerkerk en Wemeldinge allebei maar 17 i.p.v. 18 wedstrijden gespeejd heeft. Dit komt omdat Wemeldinge een keer voor niets naar Nieuwerkerk is gekomen, omdat het terrein afgekeurd was. DUIVENSPORT P.V. „Dc Bruse Trekker" Wedvlucht vanaf Rouen (F.), af stand 325 km, gelost om 6 uur, aankomst 1ste duif 11.32 uur, laatste prijswinnende duif 12.37 uur. Zeer zware vlucht. De prijzen zijn als volgt verdeeld: C. Zandijk 1, 14; T. M. Dalebout 2, 3, 6, 12, 13, 16, 17, 18, 21, 23, 25, 29, 34, 36, 37; J. J. de Jonge 4, 32, 44; J, Jumelet 5, 42; P. Steketee 7, 27, 40, 41; J. Folmer 8, 11, 38, 45; J. Quist 9, 24, 33, 34; H. v. Noorden 10, 39; C. Bal 15, 22; L. de Bruine 19; A. de Koning 20, 30; J. Bal 26; A. J. IJzelenberg 28, 43; Abx*. IJzelenberg 31. Junioren uitslag: J. v. Boven 1, 2, 3; Chr. Bal 4; A. Dorst 5. DEN HELDER. De zevenjarige Roy van Hoepen uit Den Helder is onopgemerkt in het Noordhollands kanaal gevallen en verdronken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandscheveld: G. C. Post te Giessendam; te Amster dam (Amstelkerkgemeente)J. A. van Boven te 's-Gravenhage-Loos- duinen; te Ooltgensplaat (toez.): R. C.t Cupei'us te Ede. Aangenomen naar Capelle aan de IJssel: E. F. Vex-gunst te Polsbx-oek. Bedankt voor De Bilt (toez.): G. Messie te Zwolle; voor Dinteloox'd: C. van Schoonhoven te Vreeswijk; voor Laar (Did.) (Altx-ef. Kix-che): W. Wanink te Campen (Did.) (Altref. Kirche). Gerefox'meex'de Kerken Bex-oepen te Blija: R. de Pee, kan didaat te Dirkshoorn; te Urk: J. H. van Mechelen te Heinenoord; te Heinenoord; te Werkendam: A. W. Bol te Urk. Aangenomen naax- Tholen-Poort- vliet: L. Eringa, kand. te Zwolle, die bedankte voor Meeden. Geref. Kerken Vrijgemaakt Tweetal te Kampen (scx'iba J. Bos) G. van den Bx-ink te Eindhoven en A. Koers te Gorinchem. Beroepen te Kampen (scriba Gx'it- tex'): W. G. de Vries te Helpman; te Noordbergum: M. H. Sliggers, kand. te Haax-lem. Aangenomen naar Enschede-zuid- west: C. J. Smelik te Bunschoten- Spakenburg. Christ. Gex-ef. Kerken Tweetal te Heerde: A. C. Nool't te Assen en J. M. Visser te Broek- sterwoude. Flitsen uit het buitenland PETTEN. Op het strand van Petten is een proef genomen met een loofbran- der, zoals in de landbouw wordt gebruikt, om het zand van olie en teer te reinigen. De brandende gasolie vernietigt op het strand aanwezige olie en teer. Per uur is 1000 liter olie nodig BELGRADO. Een groep Neder landse pax'lementsleden onder leiding van de vice-voorzitter van de Eerste Kamer, D. A. Dëlpi'at, is in Belgra do aangekomen voor een officieel bezoek van enkele dagen op uitno diging van de Zuidslavische federale vergadering; WASHINGTON. Een Amerikaanse congrescommissie beschuldigt het ministerie van defensie ervan jaar lijks miljarden dollars te hebben verspild door verkeerde in'koopprak- tijiken en het geven van gi-ote subsi dies ana bedrijven die voor defensie werken. Advertentie. Bartex is de fijnste snel- scheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook CHICAGO, 28-5. Moord, ver krachting, prostitutie, brandstichting, diefstal, verdovende middelen en gokken waren aan de orde van de dag in twee psychiatrische inrichtin gen in Chicago. Dit blykt uit een onderzoek, dat officier van justitie Edward Hanrahan daar gedurende ruim twee maanden heeft laten in stellen en waarvan de bevindingen zijn neergelegd in een gepubliceerd rapport. De bcti'okken inrichtingen zijn het staatsziekenhuis en hel Tinley Park- instituut voor geestelijk gestooi'den in Chicago, waar volgens het rapport patiënten zijn aangerand, vermoord exi beroofd door mede-patiënten of pex'soneel. Op aan de lopende band plaatsvindende ongeoox'loofde sexue- le praktijken werd door het pex-so- neel geen acht geslagen. Sommigen deden er fx-equent aan mee. De ax-t- sen hadden opdracht abnormale overlijdensgevallcn of criminele voorvallen voor de autoriteiten te vex'zwijgen. De leiding nam pex'so- neel in dienst dat zelf geestelijk ge stoord was of geen blanco sti'afblad had. ROME. De leider van de Italiaan se communistische partij, Luigi Lon- 'go, heeft in een politieke rede tot het centx'ale comité van zijn partij kritiek geoefend op de Sowjet-Unie en op Ohina, die volgens hem de po litiek van de communistische partij en in andere landen willen voor schrijven. LAS VEGAS. De Amerikaanse filmspeler Mickey Rooney is in Las Vegas in het huwelijk getreden met de 25-jarige gescheiden redaktiese- cretax'esse Caroline Hoekett. Het was de zevende maal dat de 48-jarige Rooney een echtverbintenis aanging. Zijn zesde huwelijk is vorig jaar ontbonden. TEL AVIV. Isx-aël heeft de Jor- daahse regering gewaarschuwd, dat het zeer krachtige tegenmaatx'egelen zal nemen wanneer de aanvallen'van Jordanië uit op Israëlische nedex-zet- tingen voortdui'en, zo is dinsdag avond vaxi gezaghebbende zijde in Tel Aviv vernomen. CAL'IARI. Ongeveer dx'iehonderd patiënten ihebben een sanatox'ium voor tbc-lijders in de buurt van Cagliari, op Sax'dinië bezet. De be- togex's, die niemand in het gebouw toelaten, eisen uitbetaling van ach terstallig ziekengeld. De politie 'houdt zioh afzijdig. Maandag deden 'betogingen van hetzelfde gcnire zich voor in Palermo en Napels. •SAIGON. Het Zuidvietnamese mi nisterie van defensie heeft aange drongen op veiiaging van de dienst plichtige leeftijd van 18 tot 17 jaar. SEOEL. President Ngoeyen Van T'hieu van Zuid-Vietnam heeft in de Zuidkox-eaanse hoofdstd gezegd, dat hij optimistisch is over de kans op vi'ede in Vietnam, daar Züid-Viet- nam militair supei'ieur aan de com munisten was gcwoi'den. TEL AVIV. De stad Jericho, in het door Isx'aël bezette deel van Jorda nië, is met raketten beschoten. Vol gens eexi Isx'aëlische woordvoex'der waren ,deze in Jordanië afgevuurd, In de uitsluitend door Arabieren be woonde stad viel één gewonde en liepen verscheidene huizen zware schade op. WARSCHAU. Twee hoge Poolse functionarissen, Franciszek Fisch- hou'der en Aontonini Stencel, zijn tot elf en negen jaar gevangenisstraf vex'oordeetd omdat zij een staatsex- portonderneming hadden benadeeld voor 236.000 zlotys (f 35.000). TUCSON. Een van de pioniers van de vliegtuigbouw. Allan Haines Lockheed, is op 80-jaxige leeftijd in Tucson (Arizona) ovei'leden. Hij stichtte samen met zijn broer in 1912 de vliegtuigfabriek Lockheed, die op het ogenblik op de ranglijst van be langrijke industrieën in de Verenig de Staten de 24e plaats inneemt. NEW YORK. Een forensentrein is in New Yoxk in een tunnel onder de Hudson in bx*and geraakt. Daarbij kwam een reiziger om het leven en werden 25 andex-en gewond. De pas sagiers verliet enhals over kop de tx-ein toen deze midden in de tunnel tot stilstand kwam en zich een dich te x-ook ontwikkelde. HOUSTON. De drie ruimtevaar- dex-s van de Apollo-10, Tom Stafford. Jdhn Young cn Eugene Cernan zijn uit Pago Pago op Samoa, waar zij maandag in de Stille oceaan waren geland, nar Houston gevlogen. RAMALLAH. Vijf ledeix van een. Palestijns commando, gevangen ge nomen bij een gevecht op 21 decem ber van het vorig jaar in Wadi Kelt waarbij een Israëlische kolonel het leven liet. zijn te Ramallah in Cis- Jordanië tot levenslange dwangar beid vex'oox'deeld. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9