0LGA Uw matras 125 DE ZIERIKZEESCHE COilRANT Protestactie op volle zee Aanhoudende berichten over strijd in het Midden-Oosten Duur prijsstop moet beperkt zijn Doden door hitte golf in India Materiële schade door bezetting Maagdenhuis bedraagt 185.000 gulden Harde elementen uit nieuwe wasmiddelen Maanvlucht in juli zal wel doorgaan Ongeregeldheden in Columbia Canadese troepen biij ven in Duitsland Premier De Jong en minister Luns namen afscheid van president Nixon Voorstel van minister Den Toom voor NAVO-samenwerking bij wapenproduktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 mei 1969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewakken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J' 1,75. Vraagt onze conirectprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. 1797-1889 In dil nummer: Expositie 125 jaar Zierikzeesche Nieuwsbode AMMAN, 28-5. Vier Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben woens dag een dorp in het noorden van het Jordaandal aangevallen, zo maakte een militaire woordvoerder in Am man bekend. H(j zei dat de vliegtui gen raketten afvuurden en hun mi trailleurs gebruikten, waardoor drie burgers en een kind werden gewond en verscheidene huizen werden ver nield. De woordvoerder /.ei voorts, dat Jordaanse troepen eerder op de dag een Israëlische tank hadden vernie tigd tijdens een vuurgevecht in het gebied van de Allenby-brug. Van Is raëlische zijde is ontkend dat verlie zen zijn geleden. Tel Aviv - een Is raëlische militaire rechtbank heeft woensdag drie in Israël wonende Arabieren wegens territoristische da den tot levenslange gevangenisstraf fen veroordeeld. Advertentie. Koop'm en win tl. 1.000.- LCTTLEHAVEN (Wales). 28-5. - Vliegtuigen van het grootste Britse vliegdekschip, de „Eagle", zijn ook niet opgestegen omdat twee jongens van onder de twintig jaar opnieuw, e.venals reeds eerder, met een kleine rubberboot zijn verschenen tussen drijvende doelen op zee, die voor raketten van de toestellen van de „Eagle" bestemd zijn. De Britse marine is gezwicht en zal de oefeningen van vliegtuigen van de „Eagle" vóór de kust van Wales niet meer 's morgens vroeg laten beginnen maar later op de dag. De twee jongens, de gebroeders Paul en Nigel Fransham, die hun vakantie in Wales doorbrengen, wor den door de bevolking in het betrok ken gebied van Wales als helden ge vierd, daar men nu verlost is van het matineuze lawaai van de schiet oefeningen van vliegtuigen van de .Eagle", dat schadelijk wordt ge acht voor het toeristenbezoek aan de streek. Stakende vuilnismannen in Rome ROME, 28-5. De Romeinse vuilnis mannen zijin voor drie dagen in sta king gegaan na eer. oproep van de in 'hoofdzaak communistische en so cialistische vakbond CGTI. Zij eisen reorganisatie van de dienst en wil len dat meer personeel aangenomen wordt. Intussen beginnen de niet ge leegde bakken door 'het warme weet al zeer onfris te ruiken. Voorts 'hebben vierhonderd leer lingen van een technische school in Rome geprotesteerd tegen een rege ringsmaatregel waardoor hun voor bereidingstijd met twee jaar is ver minderd. Zij demonstreerden voor 'het ministerie van openbaar onder wijs en 'hebben 'hun school bezet. DEN HAAG, 28-5. Het is naar on ze mening duidelijk dat de algemene prijsstop van beperkte duur moet zijn, zo heeft ir. J. Bosma, algemeen voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, meege deeld op een persconferentie naar aanleiding van het vandaag gepubli ceerde jaarverslag over 1968 van dit verbond. De heer W. Bruynzeel, tot nu plaatsvervangend algemeen voorzit ter van het verbond en met ingang van heden voorzitter naast ir. Bos ma, merkte op dat als een prijzen- maatregel zo rigoreus is als die wel ke nu geldt, de duur ervan kort moet zijn. Werking ervan tot het einde van dit jaar is als lang te beschou wen. Nieuwe villa voor man met nieuw hart KAAPSTAD. 26-5. De Zuidafri- kaanse voormalige tandarts P.hilip Blaibeng verhuist deze week van een eenvoudige flat naar een luxueuze villa in Kaapstad van plm. f 150.000. Blaiberg idie in thet begin van het vorige jaar het hart van een an der heeft gekregen, heefts sindsdien veel geld verdiend met het schrijven van artikelen en van zijn memoires en het geven van interviews. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Bij teveel twisten raakt de t 4 waarheid zoek. J Lagere niiddagtemperatureu Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking en plaatselijk enkele buien; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; lagere middag- temperaturen. 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.48. Maan op 20.11, onder 3.10. Volle maan: 31 mei te 14.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 mei 1.50 v.m. 14.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 mei 1.40 v.m. 14.02 n.m. Springtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een aktief regengebied van het zuiden naar het noordoosten van het land. Dit neerslaggebied behoorde bij een storing die gisteren boven zuidwest Frankrijk lag en die zich naar het noordoosten verplaatste. Plaatselijk werden vanmorgen flinke hoeveel heden regen afgetapt. Zo werd in Twente 14 mm gemeten. Inmiddels verplaatst een lagedrukgebied waar van het centrum voor de Golf van Biscaje ligt zich langzaam in noord oostelijke richting .Dit lagedrukge bied zal het komende etmaal het weer in ons land beïnvloeden. Ver wacht wordt dan ook dat er veel bewolking zal zijn waaruit af en toe een bui kan vallen. Er blijft weinig wind, waarbij de temperaturen iets lager zullen zijn dan vandaag. AMSTERDAM. Z.K.H. Prins Bcrnhard bracht een bezoek aan Uilenstede, het studentencentrum van de Vrije Universiteit. NIEUW DELH'I, 28-5. Volgens of ficiële berichten zijn in twee steden in midden-India minstens 15 mensen van hitte omgekomen. De tempera tuur steeg tot 48 graden Celsius. De sterftegevallen hebben zich voorge daan te Boerhoenpoer in de staat Madya Pradesj en in Jhansi, m Oe- tar Pradesj. In verband met de hittegolf is men begonnen met massa-inentingen te gen cholera. AMSTERDAM, 28-5. De univer siteit van Amsterdam raamt de to tale materiële schade, als gevolg van de bezetting van liet Maagdenhuis en de aula, inclusief de hcrstelkostcn op rond 185.000 gulden. Volgens een mededeling van de voorlichtingsdienst van de universi- Gunstige uitwerking op hel afvalwater DEN HAAG, 28-5. Ofschoon het nog te vroeg is om definitieve con clusies te trekken, hebben de nieuwe wasmiddelenwaarin harde deter- genten ontbreken, een gunstige uit werking op het afvalwater. Dit heeft een delegatie van de Nederlandse zeep fabrikanten meegedeeld aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, aan de hand van, door de ver eniging verzamelde, gegevens. Twee jaar geleden was afgespro ken dat vanaf 1 april 1968 de zeep fabrikanten geen harde detergenten meer in "hun produkten zouden ver werken. Zoals bekend veroorzaken wasmiddelen waarin harde - d.w.z. biologische moeilijk afbreekbare - detergenten zijn verwerkt, verontrei nigingen van het oppervlaktewater. Deze bestanddelen kunnen schuim- vorming veroorzaken in het afval water, hetgeen moeilijkheden ople vert bij de zuivering van het water. Ook bij sluizen en stuwen kan hin der van schuimvorming optreden. Bovendien zou het milieu met deze harde detergenten blijvend worden verontreinigd. teit bedraagt de rechtstreekse schade aan gebouwen 36.470 gulden, waar van voor bijna 30.000 gulden aan het Maagdenhuis. Het arbeidsverlies van 4 a 5 dagen wordt op 70.000 geschat. Op de verschillende afdelingen wordt voor een waarde van bijna 7.600 gulden aan universiteitseigen dommen vermist en daarnaast aan persoonlijke eigendommen, variërend van een winterjas en een horloge tot een fotocamera met toebehoren voor circa 1.000 gulden. Andere grote posten zijn 3.500 gulden voor schoonmaak, en 15.000 gulden voor interne bewaking. Vastgesteld werd dat een drietal schilderijen moedwillig werd be schadigd. Deze schade en de kosten van illegaal gevoerde telefoonge sprekken konden, aldus de voorlich tingsdienst, nog niet worden geschat. De kosten van het herstellen van de schade zullen ongeveer 40.800 gul den bedragen. Hierbij zijn de groot ste posten het herstel van ruiten, behangen en verfwerk (6.000 gulden), de vervanging van onbruikbaar ge worden en verdwenen materialen en gereedschappen (f 3.000), reparatie van meubilair (f 3.000) en van vloe ren (f 2.500). JERICHO. Jericho is woensdag voor de tweede maal binnen 24 uur met raketten beschoten. Een Israë lische militaire woordvoerder zei, dat de raketten van het niet bezette ge deelte van Jordanië werden afge vuurd. Zij verwondden een burger en beschadigden verscheidene gebou wen. De stad Jericho wordt uitslui tend door Arabieren bewoond. HOUSTON, 28-5. Uit een eerste bestudering van de kleurenfilm die tijdens de vlucht van de Apollo-10 naar de maan is opgenomen, blijkt dut er niets te vinden is dat de vlucht van juli naar de maan voor een maanlanding zou kunnen ver storen, heeft de geoloog van het Apollo-project John Dietrich meege deeld. De NASA heeft woensdag 31,5 me ter film vrijgegeven, waarvan ge deelten die opgenomen zijn op 15 km van het maanoppervlak. Enige films blijken te zijn onder belicht. De ruimtevaarders wijten hun vergissing aan de zeer lage zon nestand bij de terminator, de grens tussen licht en donker op de maan, waardoor zij de neiging hadden de hoeveelheid licht tc overschatten. Verwacht wordt echter dat het labo ratorium van de betrokken 16-mm- film nog iets behoorlijks kan maken. BOGOTA, 28-5. Betogers hebben woensdag in vier steden in Columbia onder het slaken van kreten „Weg met Nelson Rockefeller" stenen ge gooid naar auto's en winkels en slag' met de politie geleverd. Het was de tweede dag waarop zich protestdemonstraties voordeden tegen 'het bezoek dat de gouverneur fde Amerikaanse staat New York sen Rockefeller, op het ogenblik Columbia brengt. Oproerpolitie ikte o.a. gebruik van traangas om betogers in Bogota, Medelin, Bu- caramanga en Barranquilla uiteen te jagen. Dinsdag raakten daarbij ihon- derd politiemannen en betogers ge wand. Rockefeller, die een reis door La tijns-Amerika maakt, gaat donder dag naar Ecuador. De opnamen in het ruimteschip zelf zijn de best belichte die ooit tijdens een vlucht gemaakt zijn. BRUSSEL, 28-5. De Canadese mi nister van defensie, Cadieux, heeft woensdag in Brussel z(jn collega's uit de andere NAVO-Ianden officieel op de hoogte gebracht van het voor nemen van zijn regering de Canadese strijdkrachten te hergroeperen. Hij sprak echter berichten tegen volgens welke er plannen zouden zijn om 10.000 man (bijna de gehele Ca nadese bijdrage in Europa) uit Duits land terug te trekken. Cadieux kondigde wel een vermin dering aan, doch zegde tevens,in het algemeen een vergroting van de fle xibiliteit en mobiliteit van de Cana dese strijdkrachten toe. Twee kinderen verongelukt met motor BORGER, 28-5. In Terapelkanaal- vvest is de 13-jarige R. H. M. Vos uit Terapelkanaal dodelijk verongelukt. Zijn 15-jarig vriendje J. Scholtens, eveneens uit Terapelkanaal werd in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis in Emmen overge bracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De beide knapen reden op een motor, die zij hadden ontvreemd uit een schuur op een weiland, terwijl de eigenaar aan het werk was. De jongelui verleenden bij de Vetstukkermond geen voorrang aan een vrachtauto geladen met zand en bestuurd door E. D. uit Nieuw- Weerdinge, waarna een botsing ont stond. Na geslaagd bezoek WASHINGTON, 28-5. President Nixon toonde zich woensdag aan het einde van het officiële regeringsbe- zoek van premier De Jong en minis ter Luns aan Washington zeer inge nomen met de resultaten van de ge sprekken. „Wat mij altijd opvalt bij bezoe kers uit Nederland en contacten met Nederlandse vrienden is het feit dat zij zo'n brede blik hebben ver buiten de grenzen van hun eigen land. Daar hebben wij van geprofiteerd hetgeen zeer belangrijk is omdat men soms gevangen is in de kleine beslomme ringen van het eigen bureau". „Om met een persoonlijke opmer king te eindigen: de vorige keer was ik niet in staat om Nederland te be zoeken maar de volgende keer hoop ik de invitatie te aanvaarden". Ook premier De Jong toonde zich enthousiast over het warme onthaal in de Amerikaanse federale hoofd stad. „Men verwacht natuurlijk een goede ontvangst in het land, waar mee wij zulke goede betrekkingen hebben, maar wij zijn getroffen door het grote gevoel van vriendschap dat telkens tijdens het bezoek zo dui delijk werd gevoeld. Wij waarderen het bijzonder in u, mijnheer de pre sident, dat wij tijdens de diskussie over enkele zaken direkt tot de es sentie van de zaak kwamen en dat de besprekingen zo goed zijn verlo pen". EEN NIEUWE WOORDENLIJST DEN HAAG, 28-5. De voorzitter van de Nederlandse delegatie in da Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van bastaardwoorden, dr. J. H. Wesselings, heeft woensdag middag op een persconferentie in Nieuwspoort gezegd dat de commis sie gereed is met het samenstellen van een nieuwe woordenlijst. Deze lijst is die welke voorkomt in het „groene boekje" maar dan aangepast aan de nieuwe spellingsvoorstellen. Mogelijkheden om de nieuwe woor denlijst te publiceren ziet dr. Wesse lings nog niet direct. De financiën zouden daaiwoor ontbreken en bo vendien betreft het hier alleen nog maar voorstellen. WASHINGTON. Premier de Jong en minister Luns hebben president Nixon in het Witte Huis bezocht. De president bracht persoonlijk de microfoon op de juiste hoogte, voordat premier de Jong bij aankomst op het Witte Huis zijn welkomstwoord sprak. BRUSSEL, 28-5. Minister Den Toom heeft z\jn Europese NAVO-col- lega's een voorstel gedaan voor gro tere samenwerking op het gebied van de wapenproduktie. Hij deed dit dinsdagavond aan een diner dat hij in Brussel aanbood aan zijn collega's uit Engeland, Duits land, België, Luxemburg, Denemar ken, Noorwegen, Griekenland, Italië en Turkije. De reacties op dit voor stel, dat met name veel Belgische steun kreeg, was in het algemeen po sitief en men heeft besloten het plan in studie te nemen. Vooral de Britse minister Healy toonde zich zeer ent housiast, zo verluidde woensdag in goedingelichte kringen in Brussel. Het diner van de Europese NAVO- ministers aan de vooravond van de vergadering van het ministeriële NAVO- comité voor de defensieplan ning is een sjonge traditie, die de Europese ministers bijeen brengt voor onderling overleg en gedachten- wisseling over hun defensieinspan ningen, in vergelijking met die van de Verenigde Staten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1