DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUIMTEVAARDERS MET „SN00PY" DICHT BIJ DE MAAN Bouw van ruimtestations duurt nog even tic eftcling Chemische industrie Groep Russen doet beroep op V.N.-commissie voor de mensenrechten DE POLITIEKE BEDOELINGEN VAN POMPIDOU EN POHER TUINMAN EN ZN. I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 mei 1969 125ste jaargang Nr. 20204 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 16.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Reddkleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J' 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Westhoek bereidt zich voor op Pinksteren DEN HAAG. D<ministers De Block en Roolvink hebben de directeuren van Verblifa voor een gesprek ont vangen. Hier v.l.n.r. mr. J. C. van Alphen de Veer, directeur-generaal van industrie en handel van het mi nisterie van economische zaken, mr. 13. ter Haar, president-directeur en de heer O. A. Stutl, directeur van Verblifa. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Menig vriend is vriend r Zolang 't hem dient. i 5 t Hier en daar een bui Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en zuidoost; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: 2 of meer gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een droog etmaal: 40 pro cent 24 mei. Zon op 4.34, onder 20.40. Maan op 11.48, onder 1.55. 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 13.04, onder 2.06. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.43. Maan op 14.21, onder 2.16. 27 mei. Zon op 4.31. onder 20.44. Maan op 15.41. onder 2.26. Eerste kwartier: 24 mei te 13.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 mei 8.28 v.m. 20.44 n.m. 25 mei 9.29 v.m. 21.49 n.m. 26 mei 10.36 v.m. 22.55 n.m. 27 mei 11.43 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 24 mei 8.16 v.m. 20.45 n.m. 25 mei 9.19 v.m. 21.53 n.m. 26 mei 10.27 v.m. 23.00 n.m. 27 mei 11.31 v.m n.m. Doodtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van hel vasteland staat onder in vloed van een hogedrukgebied, dat zich tussen IJslanÖ, en Noorwegen bevindt. Een uitloper ervan strekt zioh van de Noordzee naar de Bal kan uit. Tussen deze rug van hoge luchtdruk en een storing, die over de Golf van Biskaje naar het noordwes ten trekt en daarbij in west-Frank rijk plaatselijk onweer veroorzaak te, werd met een oostenwind droge lucht met weinig bewolking uit Duitsland naar ons land getranspor teerd. In deze lucht kwam in de af gelopen nacht in het noordoosten van het land hier en daar nachtvorst voor. Het komende etmaal trekt de eerder genoemde storing van de Golf van Biskaje naar Ierland. Hier bij zal ook in ons land hier en daar een bui vallen. De middag tempera turen zullen dezelfde of .'ets hoger worden dan vrijdag. De reis van de Apollo-10 Borman in Praag PRAAG, 22-5. Dc Amerikanen willen eerst negen landingen op de maan maken, voor ze met de bouw van ruimtestations beginnen. Dit zei donderdag ex-astronaut Frank Bor- nian op een persconferentie in Praag, waar htf als vertegenwoordi ger van het Amerikaanse bureau NASA deelneemt aan een ruimte vaart-congres. Volgens hem kan Amerika om streeks 1975 met de bouw van zulke stations beginnen. Dc eerste zouden negentien man kunnen bevatten. Borman zei over „maantoerisme" nog niets te kunnen vertellen. Wel dacht hij dat het tegen het eind van de jaren zeventig mogelijk zou zijn geleerden en medici die geen astro nautenopleiding hadden gekregen, op de maan te brengen. Borman, die eind vorig jaar in de Apollo-8 om de maan cirkelde, kreeg donderdag de hoogste onderscheiding van de Tsjechoslowaakse academie van we tenschappen - de gouden medaille „voor verdiensten voor wetenschap en mensheid". Voor hem viel slechts de Russische kosmonauten Valcntina Teresjkova en Alexander Leonov die eer te beurt. HOUSTON, 22-5. De Apollo-astro- nauten Thomas Stafford en Eugéne Cernan zijn donderdagavond (Ned. tjjd) hun tocht met de zgn. maan sloep begonnen, die hen tot op een afstand van 15 km van het maan oppervlak bracht. De twee mannen koppelden om 20 uur 11 de maansloep los, toen de Apcllo-10, waarin alleen Robert Young was achtergebleven, op een hoogte van 120 km achter de maan om draaide. Toen de Apollo-cabine en de maansloep weer te voorschijn kwamen, bedroeg de onderlinge af stand 10 a 13 meter. Aan de ontkoppeling waren enige spannende ogenblikken voorafge gaan. Eerst ondervonden Stafford en Cernan moeilijkheden bij het zuur- stofvrij maken van de tunnel tussen de Apollo-cabine en de maansloep. Met behulp van een computer in Houston werd het probleem opgelost. Voorts waren er wat moeilijkheden met de verbindingen, maar ook deze werden uit de weg geruimd door het anders afstellen van de radio-anten ne. Tenslotte kregen de astronauten kort voordat de Apollo-10 achter de maan verdween, nog van de vlucht- leiding de waarschuwing dat de kop pel ring tussen de twee toestellen mo gelijk een paar graden verschoven was. Ook dit probleem is kennelijk bijtijds verholpen. Na ongeveer zeven en een half uur werd de maansloep weer aan de Apollo-10 vast gekoppeld. Kort nadat de twee toestellen na de scheiding achter de maan te voor schijn waren gekomen, zond Young televisiebeelden van de maansloep naar de aarde. Spookachtig In het licht van de schijnwerpers van „Charlie Brown", zoals de Apol lo-cabine wel wordt genoemd, zag het spinachtige maanlandingsvaar tuig, dat al de naam „Snoopy" heeft gekregen, er spookachtig uit. Aan het zilvergrijze toestel kon den de televisiekijkers duidelijk de ladder onderscheiden, waarlangs over nauwelijks twee maanden de eerste mens het maanoppervlak zal betreden. Ook zag men het knipperlicht op de maansloep, die Young de oriënte ring moet vergemakkelijken. Nadat om 20.11 uur de Apollo-ca bine en de maansloep uit elkaar wa ren gedreven door het even aanzet ten van een kleine motor van de hoofdcabine, verwijderde de Apollo- cabine zich om 20.36 uur verder om Stafford en Cernan in staat te stel len hun opdracht uit te voeren. Advertentie attracties voor een toegangspPIJS in kaatsheuvel AMSTERDAM. Vandaag (vrijdag)- avond zal Mies Bouwman haar laat ste uitzending Mies en Scène pre senteren. Hier een archiefopname uit het programma van 12 mei 196R, die voor zich zelf spreekt Stenen in kraters Stafford en Cernan meldden dat zij op het maanoppervlak grote stenen zagen in de kraters. „Er zijn daar beneden genoeg stenen om de Gal- vestonbaai bij Houston te vullen", zei Stafford. Cernan sprak van een „werkelijk aardige plaats". Om 22.31 uur vlogen zij op 15 km boven de maan, het laagste punt van hun baan. Toen zij het gebied passeerden waar op 20 juli de eerste maanlan ding moet plaats vinden, riepen de twee ruimtevaarders: „Het is een prachtig terrein, fantastisch. Wij zien verschillende kleuren bruin en grijs. Ook zijn er grote rotsen die zwart en grijs zijn". Russisch militair veroordeeld in Praag PRAAG. 22-5. Volgens het Tsje choslowaakse blad Slovo heeft een militair hof in Praag een Russische militair, sergeant Zincuk .tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een poging tot verkrachting en een drievoudige poging tot moord. Hij had in dronkenschap gehan 'eld. schuld bekend ?n de mensen op wie hij geschoten had om vergiffenis ge vraagd. Het proces tegen de serge ant had eind vori'ge maand plaats. Ander kiesstelsel in Noord-Ierland LONDEN. 22-5. De regering van Noord-Ierland wil door een hervor ming van het kiesstelsel voortaan alle volwassen burgers in de gele genheid stellen, bij gemeenteraads verkiezingen hun stem uit te bren gen. Het stemrecht zal niet meer, zoals nu het geval is, gebonden zijn aan een bepaalde inkomens- en ver mogensgrens. De Britse premier Wilson en zijn Noordierse collega Chrichester-Clark maakten dit don derdag in Londen aan het slot van tweedaagse besprekingen bekend. Peking uitgenodigd voor communistische wereldconferentie PRAAG. 22-5. China is uitgeno digd om deel te nemen aan de we reldconferentie van communistische partijen, die op 5 juni in Moskou begint. Dit heeft Vasil Bilak, secre taris comité van de Tsjechoslowaak se communistische partij donderdag in een vraaggesprek met het blad „Tribuna", een weekblad van de Tsjechoslowaakse communistische partij, gezegd, aldus meldt het Tsje choslowaakse persbureau Ceteka. Ook Albanië is uitgenodigd. Maar zowel Albanië als China hebben de uitnodiging geweigerd en haar zelfs als een belediging opgevat. AMSTERDAM, 22-5. In het tijd schrift „Nederlandse Chemische In dustrie" is een artikel verschenen onder de titel „Chemische industrie in moeilijkheden met afvalstoffen". Daarin wordt het probleem van de vernietiging van vaste afvalstoffen aan de orde gesteld1, welk probleem actueel is geworden omdat de enige onderneming in ons land, die zich tot dusver met deze vernietiging door verbranding in de open lucht bezighoudt, haar in Amsterdam ge vestigde bedrijf op last van de ge meente per l juli moet sluiten zon der dat er elders alternatieve mo gelijkheden bestaan of tot stand ge bracht worden. Dit betekent dat de Chemische industrieën van die dag af geen mogelijkheden meer hebben om zich van hun afvalstoffen te ont doen. Het betreft hier heoveelheden van verscheidene tienduizenden ton nen per jaar. Advertentie Om meer vrijheid De komende Franse verkiezingen MOSKOU, 22-5. Pyo(r Yakir, zoon van generaal Ion Emanuilowitsj Ya kir, die in 1937 tgdens een Stalinis tische zuivering is doodgeschoten, en 54 andere Russen hebben op de V.N.- commissie voor de mensenrechten een beroep gedaan, zich in te zetten voor de verdediging van de mensen rechten in de Sowjet-Unie. Zij zeggen „diep verontwaardigd over de onophoudelijke politieke ver volgingen in de Sowjet-Unie te zijn, die opgevat worden als een terug keer naar de tijd van Stalin, toen het hele land in de greep van de terreur was". Dat staat in een document van drie bladzijden, dat donderdag aan wes telijke correspondenten in Moskou is gegeven. Hoe het bij de V.N. is ge bracht werd niet gezegd. Het docu ment bevat een lijst van processen in de Sowjet-Unie tegen mensen met politieke afwijkingen, tegen degenen die nationale gelijkheid willen met behoud van hun nationale gewoon- AMSTERDAM. Twee diamanten oorknoppen zijn op de kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam voor 30.000 gulden geveild. Een platina halsketting bracht 6.000 gulden op. De prijzen die voor de overige uit verschillende collecties afkomstige juwelen werden betaald waren na venant. ten, tegen Joden die het recht ver dedigen naar Israël te mogen ver trekken en tegen gelovigen die gods dienstvrijheid willen. Op de V.N. wordt een beroep ge daan „omdat wij geen antwoord heb ben ontvangen op onze pi»tésten en klachten, die al jaren lang naar de hoogste staats- en justitiële instel lingen van de Sowjet-Unie zijn ge zonden". Strafvervolging voor bezetters Maagdenhuis DEN HAAG, 22-5. Het openbaar ministerie is voornemens tot straf vervolgingen over te gaan tegen de geverbaliseerde bezetters van het Maagdenhuis. Minister Polak van justitie heeft dit vandaag medegedeeld in ant woord op de schriftelijk gestelde vragen van de Eerste-Kamerleden, de heren Piket, Knottnerus en De Geer van Oudegein (allen CHU). Er is tegen degenen, die het Maagden huis bezet hielden, proces verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van artikel 138 van het Wetboek van Strafrecht en, in voorkomende ge vallen, van andere strafbare feiten. PARIJS, 22-5. Georges Pompi dou. voormalig premier tijdens het bewind van president de Gaulle, die zich kandidaat gesteld heeft voor de a.s. presidentsverkiezing in Frank rijk, heeft zich donderdagavond uit gesproken voor een akkoord tussen Engeland en Frankrijk met het oog op een gemeenschappelijke Europese atomaire verdediging. Pompidou vindt voorts dat men niet kan voorbijgaan aan de Russi sche vijandigheid tegenover welke formule ook, die zou uitlopen op het verschaffen van kernbewapening aan Duitsland. Pompidou zei bereid te zijn aan de staats- en regeringshoofden - al lereerst van de zes - een bijeen komst voor te stellen. Maar in dit verband wees hij er op dat het ge baar van president de Gaulle tegen over Engeland in zijn onderhoud met de Engelse ambassadeur, Christopher Soames, hetzij niet in goede aarde gevallen, of slecht begrepen was. Wat het Midden-Oosten aangaat zei Pompidou, dat Israël het recht heeft als volwaardige staat door de buurlanden erkend te worden. Aan de andere kant was het noodzakelijk het probleem van de Palestijnse Ara bieren op te lossen. Wat de wapenleveranties betreft, vindt Pompidou dat niemand wapens aan niemand moet leveren. „Wij wil len helemaal niet, dat de staat Is raël in elkaar stort - integendeel". Alain Poher, de waarnemende Franse president en centrum-kandi daat voor het presidentschap, heeft zich donderdag uitgesproken voor terugkeer van Frankrijk naar de Geneefse ontwapeningsconferentie en tegen elke discriminatie in het Midden-Oosten. Volgens Poher, die hiermee stil zwijgend kritiek oefende op zijn voorganger de Gaulle, heeft Frank rijk geen leidersrol te vervullen in Europa. Grote keus uit voorraad in vloerbedekking, overgordijnen en vitrage Vraagt vrijblijvend prijsopgaat bij Mol 19 - ZIERIKZEE Telefoon 2887 n Desgewenst bezoeken wij u met onze stalencollecties aan huis vaar u ook uoant elke woning kunnen wij eomfontabe! fewtckien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1