'#rf Westhoek is een manege rijker geworden Drijvend overdekt zwembad STREEKNIEUWS Burgemeester H. P. Everwijn opende weekmarkt te Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 mei 1969 Nr. 24203 Eveoementenlyst gereed Advertentie V.V.V.-Ouwerkerk hoopt op beter .seizoen dan in 1968 OUWERKERK. 20-5. V.V.V.-Ou- werkerk hield de algemene voor- jaarslcdeu vergadering in zaal Vij verberg onder presidium van de heer M. K. Romeyn. De voorzitter zei In zijn openingswoord te hopen dat het komende seizoen beter zal zjjn dan het vorige. Wat het aantal overnach tingen betreft is V.V.V.-Ouwerkerk te vergelijken met Wolphaartsdjjk. De mogelijkheden voor recreanten nemen toe. Onder de ingekomen stukken be vonden zich het jaarverslag der pro vinciale V.V.V. 1968 en de agenda voor de algemene vergadering te Yerseke. De rekening 1968 werd vastgesteld. In verband met te weinig staanruim- te voor caravans op het kampeerter rein „De Vier Bannen" is er door de ze „toevallige omstandigheden" een meevallertje in de exploitatie ge weest. Het nieuwe saldo f 1.601,38 betekent een aardige vooruitgang. Evenementen De evenementen 1969 zullen zijn: 1. kampvuur, lampionoptocht, vaart op de kreek op 18 juli en 1 augustus; 2. optreden van het Leger des Heils uit Vlaardingen op zondag 20 juli; 3. Deze zomer: film over Zeeland in het Dorpshuis, eventueel gecombineerd met de film over het 500-jarig be staan van Bruinisse. Verder kwam uit de vergadering het idee naar vo ren van een miss-verkiezing en een kinderbal. Dit zal nader bekeken worden. Secretaris J. M. Holm besprak ver volgens de aktiviteiten van de streek-V.V.V. In voorbereiding is o.a. een visueel streek-vouwblad (in kleur) met 16 flaps. Uit een vraag hierover bleek nog maals, dat de nieuwe ringdijk zeer kwetsbaar is. Rijkswaterstaat wil dit dijkvak beslist niet vrij geven, want de waterkerende functie is natuur lijk primair. De schapen, die hier lo pen zijn nuttige; de grasmat wordt erdoor in orde gehouden. Verder werd opgemerkt, dat een overgang voor boten, zoals door het water schap zal worden gemaakt, nog niet gerealiseerd is. Tenslotte volgde na de pauze ver toning van de voorlichtingsfilm „Waar de zee het land ontmoet". Zo als bekend is deze film in opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland samengesteld door de heer G. A. de Kok. Hippische sport ,,in' BURGH, 21-5. De Westhoek is een manege rijker geworden. Nadat hier en daar al enkele rijscholen o.a. in Renesse, in Burgh en in Haam stede waren begonnen om aan de vraag naar lessen in de paardensport te voldoen en het vrij verhuren van rijpaarden, heeft een nieuweling zijn intrede gedaan. „Manege Boeijcs Bosch" is een bestaande manege uit Nieuwerkerk waar de heer A. J. v. d. Graaf zijn sporen op dit gebied al jaren heeft verdiend. Vorig jaar ope reerde deze rijschool in Renesse op de terreinen van het Slot Moermond en nu verhuisde de heer v. d. Graaf met zijn paarden en pony's naar de boomgaard van de heer C. J. Boot waar stallen zijn opgebouwd en te vens een manege is gemaakt van ruim 40 x 25 meter. Hier wordt door vakkundig da- mespersoneel les gegeven in de eer ste beginselen der paardensport ter wijl tevens de gevorderden zich hier nog wat kunnen laten bijschaven. Paardensport is momenteel „.in", zo wel bij jong als oud en steeds meer rijpaarden en pony's verschijnen op de ruiterpaden en zelfs op de we gen. Manege „Boeijes Bosch" heeft voor haar publiek een prachtige route opgesteld die (met toestem ming van de eigenaren van het Slot Haemstede) door het natuurgebied „Het Zeepe" loopt en vandaar over gaat in de Domeinen waar een uit gebreid aantal ruiterpaden ligt. De paarden en pony's komen dus niet op straat, hetgeen bij de te verwachten zomerdrukte te prefereren is. Dit nieuwe bedrijf had op tweede Paasdag, toen een proef weekend in de Westhoek werd genomen dat ove rigens volkomen slaagde, een strop doordat een groot deel van de „Zee- pe"-route verbrandde. Gelukkig is nu alles weer groen en de aanblik ten volle waard. Zaterdagmiddag a.s. kunnen de liefhebbers van de paardensport en van natuurschoon, want dat wordt hier in overvloed aangeboden, te recht en dan zal Manege „Boeijes Bosch", waarvan de ingang in de Zandstraat is gelegen, dagelijks voor een ieder gereed staan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Stedelijk bedrijf bood personeel een Eifel-reisje aan ZIERIKZEE, 20-5. Het personeel van de firma Saman en Deurloo met de dames, maakte een dagtocht naar het Eifelgebergte, verzorgd door Ga ragebedrijf Van Oeveren. Vorige jaren bood de firma altijd een reisje naar de voorjaarsbeurs te Utrecht, maar ditmaal wilde men het eens anders doen. In deze dagtrip zijn opgenomen een bezoek aan het bekende Monschau en daarna via Imgebroich en Eicherscheid het schoonste deel van de Eifel, inclusief een interessante afdaling naar het plaatsje Hammer en een klim bij De- denborn. Ook bleek ingelast een boottocht op de Ruhrsee naar Ruhr- berg. De terugtocht leidde via Aken. De firma wilde met dit reisje uit drukking geven aan de waardering voor de medewerkers, waarvan het aantal in dit typisch stedelijk bedrijf, thans is opgelopen tot 12. Uitgangs punt bij de overwegingen is geweest de noodzaak van goed onderling contact. Winstdclingsregeling In dit opzicht ging het bedrijf nog een stapje verder en voerde voor het personeel een winstdelingsregeling in, vastgelegd door bonden en vak- raad. In dit kader van organieke, sociaal getinte, bedrijfsvernieuwing past ook het systeem van bedrijfs vergaderingen, waar het beleid door ieder kan worden besproken. Naar men ons van de zijde van de firma mededeelde, is het personeels vraagstuk in de sector verwarming nijpend. Mogelijk ontbreekt het op dit punt landelijk aan goede voor lichting. Juist gelet op de te ver wachten ontwikkeling in de komen de jaren zou het anders moeten zijn. De onderhavige firma evenwel zet -r~I I Ik Smurf BPJ r Endaarmee smurf 'oesmurliricte glazen al! Smurf mee Smurf BP! „Wereldprimeur'' Pony-afdeling „Schomvse Ruiters" in concours Axel WIJCHEN, 21-5. De heer A. E. G. Janssen uit Wüchen meent DE op lossing gevonden te hebben om voor weinig geld in korte tijd te voorzien in behoefte aan zwembaden, vooral in die plaatsen die aan water liggen. In de oude Maasarm te Niftrik ge meente Wijchen) koestert hij wat hij zijn wereldprimeur noemt, een drij vend overdekt zwembad, ingericht op e enschip, waaraan hij sinds ok tober vorig jaar heeft gedokterd. Het schip dat een lengte heeft van 67 meter bevat een groot diep zwem bad van 20 x 6,5 meter en een in- structiebad van 9x8 meter. De ca paciteit per week zou 2500 tot 3000 kinderen bedragen. Momenteel wordt de laatste hand aan de zwembadboot gelegd, die Nieuwe president hooggerechtshof door Nixon voorgedragen C O WASHINGTON, 22-5. President Nixon heeft woensdagavond voor radio en televisie bekend gemaakt dat 'hij rechter Warren E. Burger voordraagt als president van het Amerikaanse hooggerechtshof. Hij moet in deze functie de binnenkort aftredende Earl Warren opvolgen. Burger, een behoudende republi kein, is op het ogenblik lid van het hof van cassatie van het district Columbia. Zijn benoeming moet door de se naat worden, goedgekeurd. door de burgemeester van Wijchen vrijdagavond 30 mei officieel zal worden geopend. Vooral in de ver plaatsbaarheid van zijn drijvende overdekte zwembad ziet de heer Janssen grote voordelen. De hobby van de heer Janssen, die tot de rea lisering van zijn „wereldprimeur" geleid heeft is niet van commercie ontbloot. Als er een liefhebber voor is dan kan deze zijn drijvend zwem bad voor een acceptabele prijs (te gen de vierhonderdduizend gulden) „meenemen". Medeplichtigheid aan Nazi-moorden verjaart BERLIJN. In West-Duitsland kun nen talrijke verdachten van mede plichtigheid aan moord uit de nazi- tijd niet meer worden bestraft, door dat op grond van een nieuwe bepa ling in het wetboek van strafrecht medeplichtigheid aan moord na 15 jaar verjaart, indien niet kan wor den bewezen dat de verdachte bij zondere motieven had. Aardbeving in Italië NAPELS, 21-5. In de streek van Santa Maria di Castellabbate, 80 km ten zuiden van Napels, is woensdag ochtend een aardbeving gevoeld. Van persoonlijke ongelukken en ernstige schade wordt geen melding gemaakt. Van een kerk viel het kruis naar beneden. Tweede in campagne voor Rode Kruis Aardewerk bord voor afdeling Schouwen-Westhoek een progressief bedrijfsbeleid voorf, in de hoop daarmede te kunnen bij dragen aan de personeelsnood in de branche van centrale- en gasverwar- ming. Gruwelijke vondst in berenkooi 'HANNOVER, 21-5. Het vinden, van het verminkte lijkje van een meisje van drie maanden in een berenkooi van een klein rondtrekkend circus bij Hannover heeft geleid tot de aan houding van de 21-jarige moeder van het slachtoffer. Zij heeft tot dusver geen bekentenis afgelegd. De moeder woonde met de baby en nog twee kinderen in een woon wagen die dicht bij de berenkooi stond. Een oppasser vond maandag het lijkje waaraan de armen en be nen ontbraken. Volgens de politie moeten deze ledematen met een mes van de romp zijn gescheiden. Bankoverval in Maastricht MAASTRICHT, 21-5. lil Maas- tricht is een overval gepleegd op een bijkantoor van de Nederlandse Kre dietbank in de Stationstraat. Dankzij het koelbloedig optreden van de kassier, de 58-jarige heer L. Morreau, kon een der overvallers worden gegrepen. Het is de 21-jarige K. de V. uit Slochteren. De andere overvaller is de 25-ja- rige muziekstudent R. P., die al eer der met de Maastrichtse politie in aanraking is geweest. Hij wist echter te ontkomen. BURGH, 20-5. Het was een beetje feest in hotel Bakker, waar dinsdag avond de Kring-secretaris van het Ned. Roode Kruis, de heer A. Min- derhoud de tweede prijs, bestaande uit een handvervaardigd bord van Makkums aardewerk overhandigde aan de voorzitter der afd. Schouwen- Westhoek, dokter G. A. M. Stenger. Een tweede prys die was verdiend door de collectanten en collectrices voor de campagne 1968 met een re sultaat van tegen de 300 °/o van het streefbedrag. Dokter Stenger meende dat dit prachtige wandbord maar aan één persoon toebehoorde en wel aan de volijverige secretaresse der afdeling, mej. A. C. Houtman uit Renesse. On der groot applaus nam zij dit sieraad in ontvangst en dankte er hartelijk voor. Zoals de voorzitter in zijn ope ningswoord mededeelde en waarin hij burgemeester Everwijn verwel komde, ligt St. Philipsland nog ver voor op de Westschouwse afdeling. Hij dankte allen die aan dit prachtig resultaat meewerkten, o.a. de voet ballende secretarie-ambtenaren en gemeentewerkers, en deelde mede dat 1969 voor de deur staat met de campagne. Terzijde vroeg de voorzit ter nog eens extra aandacht voor uitbreiding van het aantal colonne leden. De heer Minderhoud deelde graag pluimpjes uit. Ook deze aan de afde ling Schouwen-Westhoek die een „veer" missen om in de buurt van St. Philipsland te komen met de op brengst. Spreker meende dat er geld genoeg is, doch men moet het halen en dat halen is meestal het pro bleem. Tijd afstaan is meestal vrij moei lijk voor een collecte en moeilijker los te krijgen dan geld. Doordat de ze afdeling zo goed uit de bus kwam behaalde de Kring Zeeland de eer ste prijs van Nederland. Burgemeester Everwijn bood de gelukwensen namens de gemeente aan en meende dat er aan de tweede prijzen der laatste jaren een einde gemaakt moet worden. „Het wordt te eentonig; volgend jaar de eerste". Na enige pauzes met koffie en cake vertoonde de heer W. J. Ge- leijnse uit Haamstede zijn dia-reeks over de Canarische Eilanden. Het gezelschap beloonde hem met een gul applaus. De voorzitter bood hem een enveloppe met inhoud aan. ZIERIKZEE. 21-5. Op hemelvaarts dag is te Axel een groot ponycon cours gehouden voor de provincie Zeeland, waaraan deelnam de pony afdeling van De Sehouwse Ruiters. Het pony-achttal, onder leiding van mej. G. Steendijk, behaalde de 3e prijs met 93 punten. Henk de Reus behaalde met Suna de le prijs in de klasse B I. Niek van der Bijl met Tornado de 2e prijs in de klasse B II. Mia Fierens met Atlanta de 3e prijs in de klasse B I. Jan van der Bijl met Jackey de 4e prijs in de klasse B I. Jobien Vermue met Mu degard Strawberry de 7e prijs in de klasse B I. Dit is de 2e maal dat de pony-af deling deelneemt aan een concours en het is verheugend, dat na een STEENWIJKERWiOLD. E. Holthui- zen uit Ple'dderveen, die zondag avond bij een vriend uit Steenwijk achter op ,de bromfiets zat, die bij het uitwijken op het Eesveense rij wielpad, gemeente Steen-wijkerwold, in de sloot terecht kwam, is woens dag ten gevolge van de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Zwolle overleden. SPORT KORFBAL All-Ready vrijdag tegen Swift III In de 2e klasse van de Zeeuwse Korfbal Bond is de zogenaamde win tercompetitie praktisch achter de rug en All Ready I uit Zierikzee staat nog steeds aan de leiding. Swift IV uit Middelburg heeft echter nogal wat achterstand in gespeelde wed strijden opgelopen, zodat verwacht mag worden, dat de hoofdstedelin gen All Ready nog wel op de rang lijst zullen passeren. Vrijdagavond 7 uur speelt All Ready op het sport park Bannink haar laatste wedstrijd te-gen Swift III, waarvan destijds in de uitwedstrijd stevig verloren werd. Voor All Ready is ei- in feite alles aan gelegen om deze wedstrijd in baar voordeel te beslissen, want als de Zierikzeeënaren er in slagen om id'e winst thuis te houden, kan in ieder geval beslag op een eervolle tweede plaats worden gelegd. Bo vendien is het nog niet helemaal uit gesloten, dat Swift IV nog een steek je laat vallen, hetgeen nieuwe pers pectieven voor All Ready zou ope nen voor de bovenste plaats. jaar oefenen zo'n grote vooruitgnag is gemaakt, waarvan bovenstaande successen getuigen. Vergadering Chr. Plattelandsvrouwenbond Onder leiding van de presidente movr. op 't Hof-de Rijke vond een vergadering plaats van de afdeling Sehouwen-Duiveland van de Chr. Plattel a ndsvrou wenbond Na opening op de gebruikelijke wijze, sprak mevr. Nagel kerke-van de Rande te Rilland-Bath over het onderwerp: „Het gebed van de christenvrouw". Zij betoogde dat dit tere en bijzonder moeilijke onder werp voor het persoonlijk leven gro te waarde heeft. Het gebed is een persoonlijk contact met God en te bedenken valt dat het daardoor een heilige zaak is. God hoort altijd, ook al denkt de mens soms van niet, maar Hij alleen weet wat goed voor de mens is. Ook bet kindergebed is van zeer grote betekenis. Samen bidden met de kinderen voor zieleen en an dere mensen betekent een verrijking van het kinderleven. Het gebed heeft nog altijd grote kracht, niet al-leen in tijden van nood, maar in voorspoed en dit laatste wordt maar al te vaak vergeten. Na de pauze werden enkele vra gen gesteld en beantwoord. In de vakature ontstaan door af treden van mej. v. d. Bijl werd voorzien door verkiezing van mevr. M. Kooman-Boot te Zierikzee. De presidente sprak een dankwoord tot mej. v. d. Bijl. Enkele mededelingen werden hierna gedaah. De leden kunnen zich opgeven voor het reisje naar Luik en het Ourtbedal op 17 juni a.s. Voorts attendeerde de pre sidente op de op 25 juni te houden toogdag. Afscheid werd genomen van mej. J. C. Bij de Vaate te Nieu werkerk, die de vereniging gaat ver laten wegens vertrek naar Hengelo. Tot slot werd het Bondslied gezon gen. BAAIRN, 21-5. Een bromfietson- derzoek van de RAI heeft uitgewe zen dat van alle 16- tot 19-jarige jongens en meisjes in Nederland er respectievelijk 61 en 36 procent een bromfiets heeft. Beide groepen teza men bezitten een kwart van het to taal aantal brommers op de Neder landse markt. RENESSE, 21-5. Gisteren (woens dag), 's morgens om 9 uur, opende de burgemeester van Westerschouwen, de heer H. P. Everwijn de eerste sei zoen-weekmarkt te Renesse. Het ge hele college gaf hierbij acte de pre sence. De heer Everwijn heette iedereen hartelijk welkom, waarbij hij zich in het bijzonlder tot de heer Don kers, als vertegenwoordiger van de Vakgroep van straat-, rivier- en markt/handel, richtte. Hij dankte hem voor de hulp, die hij. had ver leend' bij de tot stand koming van deze markt. Vervolgens vertelde de heer Everwijn iets van de voorge schiedenis van deze markt. Reeds in 1967 had de heer Kaashoek het ge meentebestuur gevraagd of er een mogelijkheid bestond om gedurende het zomerseizoen een weekmarkt te houden in één van de kernen van Westersdhouwen. Het gemeentebe stuur stond hier toen, rekening hou dend met de middenstand, niet erg enthousiast tegenover. Een later in gediend sdhriftelijk verzoek werd dan ook afgewezen. Begin vorig jaar kwam de mid denstand iechter zelf met een ver zoek om in het seizoen een week markt te houden. Na dit voorstel grondig te hebben besproken werd in april besloten dat de markt er zou komen. Hierna kwamen de voor bereidingen. Allereerst moest toe stemming worden verkregen van al le bevoegde instanties, hetgeen na verloop van noigal wat tijd gebeurde. Men kon toen aan het werk. Vooral werd gebruik gemaakt van de ad viezen en de medewerking van de heer Donkers. De burgemeester waarschuwde vervolgens de marktkooplieden niet te schrikken als het in het begin nog niet zo druk zou zijn. Hij wees erop, !dat het nog maar mei is en dat er dus nog weinig gasten zijn. Hij voor spelde, dat ze later in het seizoen nog wel eens zouden schrikken van de drukte. Na d'eze inleiding opende de bur gemeester de markt officieel. Hij wenste de .marktkooplieden veel suc ces en het publiek prettig kopen toe. Hij wees de verkopers erop dat het publiek hen nog niet kende en dat ze zich zelf dus zouden moeten waarmaken. Tot slot merkte de heer Everwijn on. dat voor een geslaagde markt een goede verstandhouding tussen kooplui en gemeente d.m.v. tussen persoon marktmeester A. Wandel noodzakelijk is. De heer Donkers sprak hierna na mens de Vakgroep. Hij dankte het administratief gemeentepersoneel en de dienst gemeentewerken voor de zeer prettige medewerking die hij van hen tijdens de voorbereiding had gehad. In het bijzonder sprak hij zijn waardering uit voor de nieuwe kramen, „want", merkte de heer Donkers op, „vaak worden de kramen opgebouwd uit brandhout". Vervolgens wendde hij zich tot marktmeester A. Wandel. Hij wees hem er op, dat hij de moeilijke en ondankbare taak had orde te hou den. „Marktmeesters doen het nim mer goed, maar trek je er niets van aan. Doe je bes't .en je zult zien dat het gaat", aldus spreker. De heer Donkers richtte zioh hier na tot zijn collega's. Hij onderstreep te de woorden van de burgemeester en voegde er aan toe; „Deze markt zal wel slagen. Ondanks alle super- markets blijft de markt, zoals hij door de eeuwen is geweest. Houdt u aan het 'devies: op de markt is een gulden een daalder waard". Hiermee was hét officiële gedeelte ten einde en konden de kooplustigen hun slag slaan. Er bleek op deze eerste dag al veel belangstelling te bestaan, niet alleen van de Renesse- naren ,maar vooral ook van de be woners der omliggende dorpen. Scheepvaartberichten Atfcis, 21-5 40 m. w. Gibraltar naar Piraeus. Abida, 21-5 300 m. n.w. Bermuda naar Point Fortin. Acmaea, 20-5 145 m. z.o. Saigon naar Vaingro. A'melarid, 21-5 te Piraeus. Zafra, 21-5 200 m. o. Muscat naar K'hang eil. Kenia, 20-5 te Danang. SPORT Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee PZEM-VAB afgelast; Zeelandia- Smit en Bolnes uitgesteld tot 30 mei a.s.; Velocitas-Toren Boys afgelast; 'Rijkswaterstaat-Hartogs r P.V 3-3; Stella Boys-PZEM 3-2. Heden (donderdag) 22 mei wordt gespeeld: Smit en Bolnes-PTT (te Serooskeike). Vrijdag 23 mei wordt gespeeld: Zeel a n'di a -VAB Alle wëdstrijden vangen aan om 7 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3