i C. W. JONKER AGENDA Motel „De Ark" te Renesse (Hoogenboomlaan) officieel geopend STREEKNIEUWS Sociale uitkeringen wellicht omhoog Kabinet kan niet rekenen op steun A.R. voor accijnsverhogingen Plechtigheid te Keuesse (Van onze redakteur) RENESSE, 21-5. Met het stukgooien van een fles champagne tegen de muur van de hoofdingang, heeft burgemeester H. P. Everwyn woensdagavond het nieuwe motel „De Ark" aan de Hoogenboomlaan te Renesse officieel geopend. De direkteur van de N.V. Motel „De Zeeuwse Stromen", de heer M. Breekweg had het zo gewild. Een ark is tenslotte een schip en by de „te water lating" komt een goede fles te pas, die aan diggelen moet. Intussen was het voor VVesterschouwens eerste burger wellicht de eerste keer, want de fles kwam zo spoedig en spontaan tegen de stenen, dat er geen fotogra feren aan begonnen was. Na de fles werd aan de mast voor het motei de vlag van Westerschou- wen gehesen door een in Zeeuws costuum gestoken Westhoeker, die met vrouw (ook al uitgedost in stijl) luister bijzette aan dit openings feest. „Luotor et Emergo" stond mo del in uniform aangetreden om het geheel in een muzikaal kader te zet ten. Zo ging „De Ark" „te water" en dat impliceert voor de Westhoek een aanwinst met stijl en allure, want het is aan de Hoogenboomlaan (vroeger alleen een zandweggetje, eikencpslag en een handvol vogel tjes) weer „obgjes open". Overigens dit nog: de motel- units", zijn nog niet klaar. Dat komt in september wellicht, maar wel het fraaie, ruime restaurant, met domi nerend een royale, cirkelvormige bar en een aankleding, die een mixture is tussen modern en antiek. Alle maal smaakvol „verzonnen". Voorgeschiedenis Een zeer groot gezelschap geno digden was bij de opening van „De Ark" aanwezig. In zijn speech stip te de heer Everwijn nog even de be langrijke data aan uit de voorge schiedenis van „De Ark". Een eerste aanvraag kwam in september 1967; aanzienlijke vertraging ontstond door bezwaren van G S., daar het betrokken gebied niet in een be stemmingsplan ligt. Het werd eind juni 1968, dat met de bouw kon be gonnen worden. Organieke figuur is dat de directie van „De Zeeuwse Stromen" het motei huurt van de N.V. Exploitatie Mij. Hoppenbrou- W'ers te Bergen op Zoom. De N.V. Motel ,*De Zeeuwse Stromen" gaat het geheel exploiteren. De burge meester was ccntcnt met deze aan winst voor zijn gemeente, prees hoofd- en onderaannemers voor het werk en feliciteerde de directie. Vóórnaamste overweging van de burgemeester was, dat opnieuw een kans is geschapen het seizoen te rekken. „Ik hoop dat de exploitatie het gehele jaar door winstgevend maig zijn". Andere sprekers «Namens de Stichting Katholieke Strandzielzorg - door de kerkzaal naaste buurman van het motel - sprak de heer Duindam, die gewaag de van 'n dag van tegenstellingen. Na 'n geforceerde bezetting werd 't Maagdenhuis ontruimd en „wij hier bezetten 'n gebouw op feestelijke wijze". De heer Duindam hoopte dat „De Ark" voortdurend actief bezet zal worden en bood zijn gelukwensen aan, de hoop uitsprekend dat de goe de samenwerking zal worden gepro longeerd. De directeur, de heer Breekweg, herinnerde er aan dat tien jaar ge leden „De Zeeuwse Stromen" werd geopend. Het is dus loe aan het 2e lustrum. Hij vergeleek de genomen 'horeca-initiatieven met de wikke- li rug van- een 'dynamo, die - hoe goed ook - niet zonder aandrijving kan. Juist die aandrijving komt en moet komen van het publiek. Tot slot sprak - namens de vrien denkring van de familie Breekweg - de heer M. J. Bij de Vaate, die terug ging naar de tiid van primitief kam peren (met kookpot en een vuurtje) en dit vergeleek met het gesoigneer de milieu van „De Ark". Tot heel laat werd het openings feestje voortgezet met een drankje en een dansje bij de muziek van een stijlvol bandje. Rest nog te melden dat bij het mo telcomplex een schoonheidssalon be hoort, met als topper voor de vrou welijke „beauty" een aparte salon met een zg. borstel-sauna, een unie ke zaak voox- Schouwen-Duiveland. Advertentie Instruktie-avonden i_i_l 1111111111111111111111111111111111111111111111 ijm Jeugdvogelwacht Bij Bloemen- en Tuincentrum de allermooiste en 5 allergrootste sorte- ring tuin- en perkplanten ALLEEN Hogezoom 20 - Haamstede S rrillllilllllllllllIllllINlUIIMffMHNIffffiriT Schrijven aan gemeentebesturen inzake cash and carry-bedrijven Het verschijnsel van de zgn. ver- bruikersmarkten, cash and carry- bedrijven cf zelfbedieningswaren huizen, heeft het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, afdeling planologie, de Federatie van het Katholiek en Chr. Cndernemets- verbond in het Midden- en Kleinbe drijf, het Koninklijk Verbond van Ondernemers en de Raad van het Grootwinkelbedrijf en de Nederland se Vereniging van coöperatieve werk gevers, gebracht tot een gezamenlijk schrijven aan de gemeentebesturen in Nederland, waarin wordt verzocht het tot stand komen van cash and carry-bedrijven niet te bevorderen of te animeren. Gewezen wordt op het vaak onordelijke waai-op deze bedrijven tot stand komen, terwijl vaak bestemmingsplannen worden gewijzigd en de gevestigde midden stand met deze wijziging geen x-eke- ning heeft gehouden of kunnen hou den. Middenstanders hebben vaak grote investeringen moeten doen, die voor de cash and caxTy-bedrijven niet gelden. ZIERIKZEE Afd. N.C.V.B. Op 28 mei a.s. woi'dt in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw een vergadering gehouden van de afde ling Zieriikzee van de N.C.V.B. Als spreekster treddt op mevr. Th. H. v. d. Meide-Coolsma te Dordrecht met het orxdex-wenp: „Handschrift en ka rakter". De vlag wordt gehesen. Burgemeester Everwijn en echtgenote Iciiken toe. Op de voorgrond de directeur de heer M. Breekweg en echtgenote. (Foto: Zieriikzeesdhe Nieuwsbode). Afgelopen dinsdag en woensdag zijn er in Zierikzee en in Haamstede voor de jeugdvogelwachtex^s instiuk- tie-avonöen gehouden. Er werd be gonnen met uitleg te geven voor het werkstuk wat de kinderen van de zomer gaan maken .Er werd verder verteld hoe planten gedroogd kun nen worden en wat voor gegevens er in een herbarium moeten staan. Daarna werd er naar vogelgeluiden op de band geluistei'd. Er waren zes vogels uitgekozen die op Schouwen- Duiveland vaak kunnen worden ge hoord: de wulp, kluut, kievit, schol ekster, visdiefje en tux-eluur. Na het beluistex'en van de geluiden, werd de volgorde veranderd en mochten de kinderen proberen uit te maken welke vogel het was, wat zo hier en daar moeite kostte. In het kort werd nog iets over nestbouw verteld en voor de oudei'e groep, werd de op bouw van een bloem en een blad eens wat nader bekeken en iets over vogelindeling verteld. Tot slot wer den enkele dia's vertoond van plan ten. die hier allemaal te vinden zijn en met de zes vogels waar de gelui den van beluisterd waren. Voetbalscheidsrechters De voetbalscheidsrechtersvereni ging „Schouwen-Duivelancl'' houdt op donderdag 22 mei (heden) weer een kontaktbijeenkomst in Hotel Bakker te Buxgh. Er wordt deze keer een zeer belangrijke vergader x-ing aan verbonden. HAAMSTEDE Hefeiland terug Het hefeiland „Joost Nelis" uit Umuiden is weer terug en heeft lig plaats genomen bij het strand aan de vuurtoren. Het hefeiland staat met vier lange poten in zee. Een zware dragline slaat de palen op de plaatsen, die via het strand niet meer bereikbaar zijn. Zoals bekend werd aan het vuur- Icrenstrand een gi-oot aantal x-ijen palen geslagen, die als golfbrekers dienend, het afslaan der duinen moeten .voorkomen. Het hefeiland was reeds eerder op deze plaats doch moest wegens technische moei lijkheden voor reparatie terug naar Rotterdam. Het werk wordt uitge voerd dooi' de Aann. Mij. „Schou- wen-Duiveland" te Zierikzee. Duitse militairen Op het vliegveld' Haamstede is een afdeling Duitse militairen gearri veerd, afkomstig uit het opleidings kamp Oirsöhot. Met tankwagens en andere voertuigen zijn. ze dinsdag in Haamstede aangekomen om er enkele dagen te oefenen. Werken met laserstraal Op het vuurtorenstrand staat bij één der palenrijen, die als golfbre ker dienen, een kléin tentje met een bord ex*naast met de volgende tekst: „Gevaarlijk, Laserstraal". Bij nade re informatie bleek dat in dit tentje een laser-apparaat opgesteld kan worden die het in richting zetten der palen tot in centimeters nauw keurig aangeeft. De naam Laser is afkomstig van „ligh't amplificaticn by stimulated emission of radiation". Door gefor- ceerde emissie kan een straal wor den opgewekt van licht dat mono- dhromatisch is, dus van één goLf- iengte en cchorent (gelijk van fase en richting). De bundel kan een on- vooxdtelbax-e intensiteit bereiken en bezit praktisch geen spreiding. Ken nelijk is dit ridhtingaarxgevend ap paraat beter dan een touwtje! Slijtlagen Door de firma de Voogd uil Haam stede zijn diverse parkeerterreinen en wegen en straten met slechte plekken onder handen genomen met de asfaltmachine. Met name de par keerterreinen in Haamstede langs de Noordstraat en in de Ring kx-egen een goede beurt. Ook de belijning zal binnenkort aangebracht worden, zodat de kern Haamstede er met Pinksteren weer keurig uitziet. Openlucht concert De Kon. Harmonie „Witte van •Haemstede" heeft een oude traditie weer in ere hersteld. Zaterdagavond inl. zal een openlucht concert worden gegeven op de Prinses- Beatrixweide waar de mobiele «tent opgebouwd wordt. Ncrg maar enikele jax'en wer den deze voorzomer-concerten op de zaterdagavond' voor Pinksteren ge staakt wegens gebrek aan belang stelling. Het publiek kan op deze avond de xxieuwe dirigent, de heer A. Horseling aan het werk zien. BURGH Giften voor „Het Geestelijk Gehandicapte Kind" De penningmeester van dc Stich ting Tehuis voor het geestelijk ge handicapte kind", de heer L. Verton, mocht op het feest Ier gelegenheid van het 150-jarig bestaan \van dc Nutsspaax'bank een bedrag van 1000 gulden in ontvangst nemen. Uit Ouwerkerk kwam hem 100 gulden toe, zijnde de opbrengst van een in de hervox-mde kei'k aldaar ge houden collecte. RENESSE Verkeersexamcn o.l.s. Voor het verkeersexamen slaagden alle examinanten van de o.i.-school Renesse. Zeven van de leerlingen verdienen een extra pluim daar zij zowel in het pi-aktische als in het theoretische gedeelte geen enkele fout maakten. DREISCHOR Optreden Harmonie „Crescendo" Zoals gebruikelijk zal ook dit jaar weer een mobiele muziektent worden opgeslagen op de Ring in Dreischor. Hiei'in zal de plaatselijke hax*monie „Crescendo" traditiegetrouw het ope ningsconcert verzorgen. Dit optieden zal zaterdagavond 24 mei aanstaan de plaats vinden. Bestuursvergadering Verbond voor Veilig Verkeer Op donderdag 22 mei a.s. zal het Verbond voor Veilig Verkeer, afde ling Dreischor een bestuursvergade ring houden in café-doi'pshuis „De Drie Schorren", aangezien de dis trictsconsulent van het district Zee land van het Verbond voor Veilig Verkeer graag kennis wil maken met het bestuur van de afdeling Drei schor. Op de agenda staan een ze vental punten vermeld, waaronder de kennismaking met de districts consulent en de bespreking van het kernthema voor het derde kwartaal van 1969. Tekenwedstrijd In de tekenwedstx-ijd, die de Zeeuwse Nutsspaaxbanken ter vie- x-ing van het honderdvijftig-jarig be staan hadden uitgeschx-even voor de lagere scholen, kwamen op de lagei'e school te Dreischor voor een prijs in aanmerking: Mathilde Bx-aal en Wil lem-Jan Verton uit de eerste klas, Rinie Snijders uit de dex-de klas, Jan- ny Goudzwaard uit de viprde klas, en Francien Braber en Babs Roskam uit de zesde klas. Op het ogenblik worden de bekxoonde tekeningen van de lagex'e scholen op Sehouwen- Duiveland tentoongesteld in het ge bouw van de Nutsspaarbank te Zie rikzee. SCHUDDEBEURS Zaterdag begint de kermis weer Zaterdag en de beide Pinkstex-da- gen wordt te Sohud'debeurs de tra ditionele kei-mis gehouden, welke in vroeger jax-en tot de dxukst bezochte van Schouwen-Duiveland behoorde. Tegenwoordig is het met de drukte gedaan, doch niettemin wox'dt tel- kenjax-e - na ondex-brëking van en kele malen - deze kei-mis weer ge houden op ihet terrein voor en rond het café „Schudd'ebeui-s". Woensdag morgen in alle vroegte zijn een aan tal kex-misexploitanten geax-riveerd en begonnen met Qiet opbouwen van hun attributen. SIRJANSLAND Samenvoeging Oranjevereniging en IJsvereniging Dinsdagavond had in het vei-eni- gingsgebouw een ledenvei-gadering van de oranje- en ijsvereniging plaats met het doel deze verenigin gen samen te voegen. Mede, omdat bij diverse feestelijkheden de beide verenigingen reeds gezamenlijk or ganiseerden en in de kosten bij droegen, leek het de besturen veel gemakkelijker alles samen te voegen en zo verder te gaan. Alle aanwezi ge leden wax-en het met dit voorstel eens. De contributie bedx-oeg voor de oranje-vei-eniging f 1,- en voor de ijsvei-eniging f 1,50. Besloten wex-d deze bedragen te handhaven en het lidmaatschap dus op f 2,50 te stel len. Gezien de steeds geslaagde fes tiviteiten hoopt het bestuur dat vele doi-psgenoten lid blijven of worden. Binnenkort zal het bestuur hiervoor op pad gaan. Tenslotte werden de kasgelden gecontroleei-d door me vrouw Van Ast-Quist en A. van Dienst. Met enkele woorden sloot de heer Heule de gezellige vergadering. BRUINISSE Voorlichtingsavond Chr. Nijverheidsschool Voor de kennismakingsavond met het personeel en van de door de leex-linen gemaakte vorderingen op de ohr. nij verheidsschool voor meis jes te Bruinisse, bestond grote be langstelling van de zijde der ouders. Omdat vorig jaar bleek dat één avond te weinig was, was de gele genheid oxn de school te bezichtigen en zich met het personeel te onder houden verdeeld over de middag en avond. Naast te zien, was er ook wat te proeven. Uit de keuken kwamen koffie, soep. bittex-ballen en diverse andere lekkere hapjes. De directrice mej. Quant kan op een geslaagde dag met en voor de school terug- zien. Nootse kustvaarder In de haven van Bruinisse kwam binnen de Noorse kustvaarder Bal- tus uit Oslo, met het doel om aard appelen te iaden, die ook nu weer van heinde en ver wei-den aange voerd. Gift voor Herv. Gemeente Aan de president-kerkvoogd der Ned. Hervormde gemeente Bruinisse werd door een belangstellend ge meentelid een gift van f 100,- ter hand gesteld. Donderdag 22 mei Dreischor De Drie Schorren, 8 uur, vergadering Veilig Verkeer. Burgh Hotel Bakker, 8 uur, vergadering voetbalscheidsrechtersver. „Schou wen-Duiveland". Zaterdag 24 mei Noordgouwe Hotel v. d. Wéijde, 11 uur, reünie oud-voetballers. Dreischor 7.30 uur, concert „Crescendo". DEN HAAG, 21-5. Waarschijnlijk over enkele maanden zullen de so ciale uitkeringen met anderhalf a twee procent worden verhoogd, al dus heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Rool- vink, in antwoord op vragen van Tweede Kamer-leden meegedeeld. Reddingboot BURGHSLUIS. 20-5. Dinsdagmid dag ontdekte de strandpaviljoenhou der de heer L. Kloet, een oranje kleurig dry vend voorwerp voor de kust van Schouwen. Hy waarschuwde de schipper van de reddingboot, de heer C. Schot, die er met de „Presid- dent Jan Leis" heen voer. Bij het drijvende voox-wex-p geko men, bleek het een container te zijn. Het gevaarte - 7 m lang en 2.5 m breed - werd op sleeptouw genomen en langzaam naar de haven gesleept. De container stak ongeveer 50 cm ,Jan Leis" haalde container op boven water uit. In de haven afge meerd bleek hij grote rollen papier te bevatten. Schipper Schot gaf de vondst als sti-andgoed aan. De waar devolle container was gemerkt S.C. 20.516.460. Bij informaties in Rotterdam bleek hij afkomstig uit Londen en eigen dom van „Sea Container". Agent voor dit concern is Container Tx-ans- pox*t International (Holland) N.V. (Pakhoed). Deze kon nog niet mede delen welk containerschip een ge deelte van zijn vracht was vexiox-cn. (Foto: Zaerikzeesche Nieuwsbode). Charmante onderjurkjes in mode-modelletjes, uni pasteltinten en fijne dessins. Mode uit alle windstreken TRIUMPH SCHIESSER WALETTE POMPADOUR HOLLANDIA zijn er borg voor dat 't goed is. Reeds voor 7,95 al 'n schattige onderjurk Teveel mode om op te noemen. U moet 't echt zien.... Ja mevrouwbij KOHSCHULTE SPECIAALZAAK SCHUITHAVEN 4 FOUNDATIONSCORSETTERIE lJicr, benzine en aleohol DEN HAAG, 21-5. Het kabinet kan niet al op voorhand rekenen op de steun van de AR-fractic in de Tweede Kamer voor de voorstellen tot verhoging van de accyns op bier, benzine cn alcohol. Die steun is mede afhankelijk van het regerings-ant- woord op de vraag, of het kabinet bereid is mee tc werken aan een tij delijk maken van deze verhogingen, zulks in verband met het tijdelijk karakter van dc daartegen over staande extra uitgaven. De AR-woordvoerder G. A. Kielt gaf deze zienswijze van zijn fractie, toen vanmiddag in de Tweede Ka mer de openbare behandeling van de voorstellen tot accijnsvex-hoging plaats had. Zo nodig zal van de zijde van de AR-fractie in de kamer een uitspraak worden gevx-aagd om de ze verhogingen een tijdelijk karakter te geven. Eventueel zal een uit spraak daarover gevraagd worden door dc grocp-Aardcn, zo bleek uit hel betoog van drs. P. Janssen. Dc regeringspartijen KVP, VVD en CIIU zeiden akkoord Ie gaan met de voorgestelde verhogingen, waarvan het effect als volgt berekend is: voor een flesje bier van 0.45 liter op on geveer 1 cent, voor alcohol nog geen f 10,- over een geheel jaar en voor benzine op ongeveer f 25,-, althans voor dc gemiddelde particuliere au- toi'ijder. Ernstige kritiek tegen dc voorge stelde verhogingen kwam van de PvdA-fractie, van D'66, van de PSP en de groep-Aarden, terwijl ook de CPN-fraclic, dc Boerenpartij en de groep-Harm sen zich uitspraken te gen dc voorgenomen accijnsverho gingen. Tijdens het debat in de ka mer liet de afgevaardigde N. Ver laan (Boerenpartij) de eex-ste x-egels horen van de dezer dagen gereed gekomen protest-song tegen dc voor genomen accijnsvex-hoging op benzi ne en zelfs bevestigde hij een „pro test-sticker" op het spreekgestoelte. Kamer-voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiol wees hem or op, dat deze ac tiviteiten niet toelaatbaar waren, want - aldus de kamer-voorzitter - de vergaderzaal is tenslotte geen kinderkamer. Dc oppositie Van de zijde van de oppositie in de kamer tegen de voorgestelde ac- cijnsvex-hogingen werd o.m. gewezen op een aantal altei-natieve dekkings mogelijkheden en op mogelijkheden van andere belastingverhogingen. Drs. E. L. Berg (PvdA) wees in dit verband op dc mogelijkheden tot verhoging van dc successierechten, van vennootschapsbelasting en van vermogensbelasting, „omdat wij vin den dat een rechtvaardige lastenver deling dat nodig maakt". Hij voegde er de opmerking aan toe dat dc be windslieden naar zijn mening allei*- gisch zijn voor een verhoging van zulke belastingen cn „zij kunnen ex- zelfs niet aan ruiken". Ook drs. H. Wiebenga (PSP) cn drs. P. J. Jans sen (groep-Aarden) lieten zich in dezelfde geest uit en ook zij wezen er op, dal er meer cn betere bron nen beschikbaar zijn voor belasting verhogingen dan uitgerekend de ac cijnsverhogingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2