0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT APOLLO-IO IN CIRKELVORMIGE BAAN OM DE MAAN Dode en vijf gewonden bij autobotsing Wervelstormen over zuitl-India Sirlian veroordeeld tot de gaskamer ANOF: Leerlingenschalen moeten omlaag „Hele land in financiële noodtoestand" Schatten voor bewapening Amsterdamse politie baalden de studenten uit Maagdenhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 mei I960 125ste jaargang Nr. 20202 WAARIN OPGENOMLN 1797- 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Motel „De Arkte Renesse geopend „Jongens, «lit is werkelijk een woeste planeet' HOUSTON. 22-5. Het Apollo-10 ruimteschip is vannacht feilloos in een bijna cirkelvormige baan op on geveer 111 kilometer hoogte rond de maan gekomen. Alles aan boord wordt nu in gereedheid gebracht voor het uitstapje van vanavond met het maanlandingsvaartuig. De „Lem" met Thomas Stafford en Eugene Cernan aan boord, moet om 19.59 uur (Ned. tijd) vertrekken voor een vlucht van zeven uur, die het vaar tuig tot op 15 kilometer boven het maanoppervlak moet brengen. Cer nan heeft vanmorgen een inspectie bezoek aan de „Lem" gebracht. De astronauten steken hun lof voor de geleerden en technici op aarde die de ruimtereis mogelijk hebben gemaakt, niet onder stoelen of banken. Toen de Apollo woensdagavond door ontsteking van de raketmotor in een elliptische parkeerbaan rond de maan was gemanoeuvreerd, rie pen zij uit: „Deze motor is prachtig petje af voor de jongens in de loopgraaf (het ruimtevaartcentrum in Houston)". Vijf uur later werd de motor opnieuw ontstoken, voor slechts 14 seconden, om het ruimte schip uit de ellips in een cirkel rond de maan te stoten. Evenals de eer ste, vitale manoeuvre, vond deze aan de achterzijde van de maan plaats. Zodra de verbindingen met de aarde hersteld waren, begonnen de astronauten met een televisieuitzen ding in kleur. „Jongens, dit is werkelijk 'n woes te planeet", verzuchtte Stafford. Uit de beelden, aanvankelijk van matige kwaliteit, maar in het verloop van de 25 minuten durende uitzending overgaand in zeer scherpe opnamen, werden zijn woorden duidelijk. Advertentie Koop 'm en win fl. 1.000.- Zigeunerkoniiig „kocht" voor tonnen DEN HAAG. 21-5, De in Den Haag ingesloten zigeunerkoning K. P. en een aantal van zijn stamgenoten blijken in de afgelopen maanden, voor tenminste f 350.000 aan juwe-' len, sieraden, kleding, t.v.-toestellen en elektrische apparaten te hebben „gekocht" zonder te betalen. Een aantal leveranciers heeft nu aangif te gedaan van P.'s flessentrekkerij het slachtoffer te zijn geworden. Het totale bedrag, waarover bij de po litie aangifte is gedaan, beloopt thans de f 350.000. Hoeveel de waarde van de in totaal „gekochte" goederen bedraagt, is nog niet pre cies vast te stellen. EDE. Prinses Margriet heeft de nieuwe inrichting voor zwakzinnigen De Hartenberg'' te Ede, officieel geopend. Zij kreeg hiertoe de sleutel aangeboden door een fee. zodat het een sprookjesachtige plechtigheid werd. Op het scherm trok een landschap van kraters, zeeën en breuken voor bij, waarbij vooral de scherp tegen het zwart van de horizon afgeteken de bergen indrukwekkend waren. Cameraman Cernan liet lange tijd „landingsplaats no. één" zien, waar in juli de eerste bemande landing moet plaatsvinden: een uitgestrekte vlakte, die slechts op enkele plaat sen wordt geschonden door volmaakt ronde gaten, vermoedelijk de sporen van ingeslagen meteorieten. Vervol gens kwam de aangrenzende „lan dingsplaats no. twee" in de Zee der Stilte aan de beurt. Dit gebied is al tijdens de kerstvlucht van de Apollo acht gedetailleerd voor de televisie verschenen. De beelden vormden slechts een bevestiging van de reeds bekende wetenschap dat de maan onherberg zaam is, maar opvallend was het grote aantal kleurschakeringen. Grijsbruin overheerst, maar ook was wit te onderscheiden en grys komt voor van zeer licht tot zeer donker. GASSELTERNIJVEEN, 21-5. Woensdagavond is op de Ir. Van Veelenweg in Gasselternijveen by 'n ernstige autobotsing één persoon om het leven gekomen, terwijl drie zwaar gewond werden en twee licht gewond. Reide auto's werden totaal vernield. Een personenauto, bestuurd dooi de 54-jarige mevrouw J. Eising uit Beilen, wilde van de richting Gie terveen de provinciale weg overste ken. Op dat moment naderde een personenauto, bestuurd door P. H. M. uit Stadskanaal, die de eerste au to in de flank aanreed. De bij de bestuurster inzittende 67-jarige me- VIJAJAWADA. 21-5. Wervelstor men hebben in de afgelopen vier dagen in het kustgebied van Zuid- Tndia talrijke slachtoffers gemaakt. In één district kwamen zeker 50 mensen om het leven. Eerder was in Haiderabaa, de hoofdplaats van de staat Andhara. gemeld, dat in dat gebied 21 perso nen zijn gedood. Man schiet niet revolver op echtgenote SEVENUM, 21-5. Vermoedelijk in overspannen toestand heeft de 33- jarige B. F. in de echtelijke woning aan de Dorperleide te Sevenum en kele schoten afgevuurd op zijn 24- jarige echtgenote, mevrouw H. F.- A. De vrouw werd hierbij ernstig aan haar hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Horst overgebracht. De dader, die zich had verstopt, is enkele uren na de aanslag gevon den. Hij 'had een schotwond in zijn borst. Ook hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De drie kinderen van het echtpaar vertoeven in een her stellingsoord te Venlo, waar de moe der tot voor kort ook verbleef. vrouw H. Hunze uit Beilen was op slag dood. De bestuurster, de 65-ja- rige G. Hunze en de 49-jarige A. Ei sing, ook alle drie uit Beilen, werden zwaar gewond naar een ziekenhuis in Assen vervoerd. De bestuurder en een mede-inzittende van de andere auto werden voor onderzoek naar het Refaja-ziekenhuis in Stadskanaal overgebracht. Weinig kans op bemande vlucht naar Venus MOSKOU. 22-5. De hoofdontwer per van de Russische ruimtesondes die naar de planeet Venus zijn ge dirigeerd heeft in een vraaggesprek met het regeringsdagblad „Izwestia" verklaard voor de eerste jaren een bemande landing op Venus uitgeslo ten te achten. „De druk en de temperatuur op Venus zijn zo hoog dat misschien on ze kleinkinderen die kunnen weer staan", zo zei de niet met name ge noemde ontwerper. Ook betwijfelde ihij of, gezien het dichte wolkendek om de avondster, het in de naaste toekomst mogelijk zou zijn televisie beelden van Venus naar de aarde te zenden. HEERENVEEN. Zo'n 4.000 dames, leden van de zevenentachtig Friese afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen, vierde woensdag in een overvol Thialfstadion te Hee renveen het vijftigjarig bestaan. LOS ANGELES, 21-5. Rechter Herbert Walker heeft woensdag in Los Angeles afwijzend beschikt op het beroep van senator Edward Ken nedy om het leven van de moorde naar van zijn broer Robert te sparen. De rechter veroordeelde Sirhan Sirhan tot de dood in de gaskamer. Hij handelde overeenkomstig de aan beveling van de twaalf leden van de jury. Edward Kennedy had in zijn be roep gesteld dat zijn broer „een man van naastenliefde, gevoel en mede lijden" was. Sirhan, die de rechtszaal was bin nengegaan terwijl hij een sigaar rookte, toonde uiterlijk geen teken van emotie toen rechter Walker de aanbeveling van de jury bevestigde en formeel vonnis wees. Ook de 50-jarige moeder van Sir han. die vlak achter hem zat in de Dit melkte prof. dr. J. P. van Praag, gedeputeerde van Zuid-Hol land, woensdag op in een beschou wing over de financiële positie van provincies en gemeenten. Het Ne derlandse volk brengt aan sparen niet op wat er nodig is, meende 'hij. Het is niet verkwistend, maar we willen zo veel, dat er een permanen te financieringskrapte is. Hij vroeg zich af of we thans niet dicht aan 'het moment zijn genaderd, waarop drastisch moet worden ingegrepen om de toestand te verbeteren. DEN HAAG, 21-5. Het hele land ve,rkeert financieel in een noodtoe stand, die aanmerkelijk ernstiger is dan in 1968. Wij zijn bijna aan het punt gekomen dat een kleinere ge meente zioh moet afvragen: hoe kan ik de vrachtwagen die is ingestort, vervangen. rechtszaal, toonde zich niet ontroerd. Zij zat naast een andere zoon, de 21- jarige Munir. Sirhans hoofd-verdediger klopte zijn cliënt troostend op de rug. GENEVE, 21-5. Op de ontwape- ningscoferentie is medegedeeld, dat de wereld sinds 1900 naar schatting vierduizend miljard dollar (f15 bil joen) aan bewapening heeft uitgege ven. Waarschijnlijk zal over de ko mende twintig of zelfs tien jaar een zelfde bedrag worden besteed, zei hij. De Tsjechoslowaakse afgevaar digde Tomas La'hoda drong er bij de V.S. op aan, te antwoorden op de Sowj et-Russische suggestie voor unilaterale beloften, geen kernwa pens voor agressie te gebruiken. Nederlandse visser op Sylt beboet KIEL, 21-5. De schipper van de uit Wierinigen afkomstige vissers boot WR. 185, de 45-jarige Adrianus Jacobus van Ee'kelen, is woensdag op 'het Oostfriese eiland Sylt tot een boete van 600 mark veroordeeld, omdat hij binnen de territoriale wa teren zou hebben gevist. Het in be slag genomen vistuig kon de visser tegen betaling van 900 mark terug krijgen. DEN HAAG, 22-5. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) handhaaft haar doelstellin gen van vorig jaar voor verlaging van de leerlingenschaal bij het kleu ter- en basisonderwijs. Deze zijn: een «nelLe integrale invoering van de derde fase van de leerlingen- schaalverlaging voor het basisonder wijs en wettelijke vastlegging van de vierde fase. Voorts: wettelijke vastlegging van een schaalverlaging voor het kleuteronderwijs, eerst lot een 35- of 33-schaal. Verder wil de ANOF een onder zoek naar de optimale grootte van de klassebezetting bij het kleuter en basisonderwijs. Hierbij dienen de gewenste schalen wettelijk te wor den vastgelegd. Zolang de eindfasen niet zijn bereikt, moeten bovental lige leerkrachten worden aangesteld, zodat alle beschikbare kleuterleid sters en onderwijzers aan de slag 'kunnen. Voor het kleuteronderwijs zou wellicht door boventalligen aan te stellen de leerlingenschaal meteen •in fasen kunnen worden vei-laagd. Gebouw ontruimd AMSTERDAM, 21-5. Er is een einde gekomen aan de bezetting van het Maagdenhuis, het administratief centrum van de Amsterdamse uni versiteit. Vijf minuten nadat aan de vlaggestok aan de voorgevel de rode vlag was gestreken, betrad de politie rond half tien woensdagmorgen het gebouw. Om half tien hadden de stu denten de voordeur geopend. Buiten stonden bussen gereed om de stu denten af te voeren, maar de aan vankelijk vrijwillige ontruiming van het Maagdenhuis is, nadat de eerste vijftien studenten naar buiten waren gekomen, niet verder doorgegaan. Tegen half twaalf zaten ruim 200 studenten in de hal, waar zij liede ren zongen en massaal de instructies repeteerden, die opgevolgd moesten worden bij arrestatie. De politie trad niet op maar bleef toezien. De oud voorzitter der ASVA Paul Verhey zei dat de studenten het gebouw blij ven' bezetten. „We zullen zien wie het 't langste uithoudt". Even voor twaalf uur begon de po litie de studenten stuk voor stuk naar builen te geleiden. De eerste was de oud-voorzitter der ASVA, Paul Verhey. De studen ten werden naar de gereedstaande bussen van het gemeente vervoer bedrijf gebracht om naar het hoofd bureau van politie te worden afge voerd. Hel vanuit de hal naar buiten ge leiden der studenten was een wei nig hartverheffend gezicht. Telkens klonk de yell „He, he happening, wij gaan door met de strijd". Wegslepen Enkele studenten liepen met de politiemannen mee naar buiten, maar het merendeel liet zich weg slepen. Zij hielden zich aan elkaar vast, zodat ze soms met „kluiten" van 3 a 4 man naar buiten werden gevoerd. Volgens een opgave van het hoofd bureau van politie - om half drie - waren circa 500 bezetters vanuit het Maagdenhuis met gemeentebussen naar het hoofdbureau overgebracht. Rommelige indruk Het ontruimde Maagdenhuis biedt binnen een rommelige aanblik. In de grote hal ligt overal papier verspreid uitgetrapte sigarettenpeuken, omge vallen bekertjes koffie, slaapzakken, enkele kledingstukken etc. Temidden van al deze rommel zitten enkele po litiemensen, moe van het lange wachten buiten en de actie van 's morgens. Enkele functionarissen van de dienst bouw en huisvesting van de universiteit van Amsterdam inspec teren het gebouw. Alvorens het ge bouw aan een schoonmaakbeurt wordt onderworpen wil men eerst nagaan wat er moet worden gedaan om de normale toestand te herstel len. De bezetters hebben diverse kleine beschadigingen aangericht. Enkele deuren moesten worden opengebro ken, omdat de sleutel zoek is. Op enkele plaatsen is met verf geknoeid en is het behang met verf besmeurd. Ruiten zijn gesneuveld en hier en daar is wat hang en sluitwerk ver nield. De normalisering zal enkele maanden duren. AMSTERDAM. Het Maagdenhuis werd ontruimd. De eerste politie agenten klommen door het venster naar binnen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De gierigaard mist zowel wat hij heeft als wat hij niet heeft. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden, maar later op de dag van het zuiden uit mogelijk een bui; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; hogere middagtempe- raturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 of meer. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 23 mei. Zon op 4.35, onder 20.39. Maankop 10.33, onder 1.41. Eerste kwartier: 24 mei te 13.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 mei 7.36 v.m. 9.55 n.m BROUWERSHAVEN: 23 mei 7.22 v.m. 19.52 n.m. Doodtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een storing, die in de nacht van woensdag op donderdag met wat regen over ons land naar Duitsland wegtrok, breidde een rug van hoge luchtdruk zich van de Noordzee naar onze omgeving uit. Tijdens opklaringen vormde zich hier en daar mist, en daalde in het noorden van het land de tempera tuur nog tot 3 graden. Genoemde rug van hoge luchtdruk maakt deel uit van een hogedrukge- bied, dat zich van het zeegebied tus sen IJsland en Schotland naar Scan dinavië verplaatst. Het zal vrijdag het weer in ons land aanvankelijk gunstig beïnvloeden. Later op de dag kan een storing, die zich over Frank rijk naar het noorden verplaatst, hiel en daar een bui veroorzaken. De temperaturen zullen hoger worden dan vandaag. BAARN. Medio 1968 waren er in Nederland 1.825.000 bromfietsen. Dc R.A.I. verwacht dat er medio 1970 naar schatting twee miljoen brom mers op dc Nederlandse wegen zul len zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1