0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Politie isoleert Maagdenhuis door wegneming van luchtbrug Israëlisch parlement verwerpt motie van afkeuring De bauxietwinning in Suriname Anti-studenten bezetten ASVA-kantoor Ongeregeldheden in Newark (V.S.) Enige kritiek op jaarvergadering C.H.U. Pompidou wil Engeland in E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DiiiMla^ 20 mei 1%'J 125ste jaargang N'r. 20202 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken IJ, Zie/ikzee, postbus I, iel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de t/edle, lel. (01110 2938). Uitgave- N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand*/ 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: West er schouwen en het streekswemhad lootand in Amsterdam AMSTERDAM, 20-5. Vannacht om 04.00 uur heeft de Amsterdamse politie het Maagdenhuis geïsoleerd door de luchtbrug tussen de aula en het administratieve centrum van de universiteit weg te nemen. Enkele bezetters hebben nog getracht de ac tie van de politie te verhinderen, echter zonder resultaat. Er z(}n door de studenten enkele ruiten stukge gooid. Tevens z(jn enkele stoelen en dakpannen naar beneden gesmeten. Voor zover de politie bekend z(jn er geen gewonden. Op een persconferentie vanmorgen in de vroege ochtenduren op het hoofdbureau van politie deelde hoofdinspecteur van politie K. Heij- ink mede, dat de politie vannacht omstreeks twaalf uur opdracht had gekregen de politie-afzetting rond het Maagdenhuis effectief te maken. Dit hield dus in, dat het isolement volledig gemaakt moest worden. De afgelopen dagen hadden de studen ten via een zelf gemaakte luchtbrug over de Handboogstraat contact met de buitenwereld. Via de aula en de universiteitsbi bliotheek werden op deze wjjze voedsel en andere voorraden aange voerd en hadden de studenten vr(j in- en uitgang. De politie, die zelf het tijdstip van ingrijpen mocht bepalen, ging om 04.00 uur tot actie over, omdat het op dat tijdstip stil is op straat en men niet met kunstlicht hoefde te werken. Met behulp kraanwagen Met behulp van een kraanwagen haalde de politie de luchtbrug over het nauwe straatje weg, nadat men enkele traangasbommen naar het openstaande raam had gegooid om tegenwerking van de zijde van de studenten te voorkomen. Niettemin waren de studenten er bijna in ge slaagd de brug naar binnen te halen. Even later werden enkele ruiten in gegooid en kwamen een paar stoelen naar beneden. Bovendien belandde een aantal archiefstukken op straat, evenals enkele dakpannen. De stu denten hebben snelblusaparatuur ge bruikt bij hun afweringspoging van de politie. Advertentie üe politie, die niet de opdracht had het gebouw binnen te gaan, heeft zich daarna onmiddellijk terugge trokken. Rond het gebouw staan thans de twee waterkanonnen opge steld, die de regering vorig jaar de Amsterdamse politie ter beschikking stelde. Zij zijn nog niet eerder gebruikt. Zij zijn bedoeld om te verhinderen, dat er opnieuw een brug wordt ge slagen. Via een zender is vanuit het Maag denhuis gemeld, dat er een stuk of vijf gewonden zijn als gevolg van de traangasbommen die de politie tijdens haar actie heeft gebruikt. De politie heeft daarop de G.G. en G.D. gewaarschuwd, die zich naar het Maagdenhuis heeft begeven. De stu denten hebben de G.G. en G.D. de toegang tot het gebouw geweigerd. Vanuit het Maagdenhuis wordt ge meld, dat de politie de mensen van G.G. en G.D. telkens tegenhoudt. Dit wordt zowel door de politie als dooi de G.G. en G.D. zelf tegengesproken. De studenten weigeren toegang on danks het feit, dat zij er zelf om hebben gevraagd. Onmogelijk Volgens hoofdinspecteur Heijink is het onmogelijk, dat er mensen ten gevolge van het traangas gewond kunnen zijn. Zij kunnen hoogstens wat hinder aan neus en ogen hebben ondervonden. De politie, die momenteel onge veer honderd man heeft ingezet om de afsluiting van het Maagdenhuis en de aula te continueren, heeft tij dens haar actie twee arrestaties ver richt. Het zijn de 40-jarige Ch. en de 27-jarige J. P. G. M. H., beiden student. Tegen een ieder, die mo menteel de bezette gebouwen ver laat, zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens lokaalvredebreuk. JERUZALEM, 20-5. Het Israëli sche parlement heeft maandag met zeer grote meerderheid een vorige week door afgevaardigden van de ultra-orthodoxe party „Agoetah Yis- raël" ingediende motie van afkeuring verworpen. De stemverhouding was fi9 tegen, 3 voor en 19 onthoudingen. In de motie worden televisie-uit zendingen tijdens het weekeinde en in het bijzonder op sabbat veroor deeld. Tot de onthouders behoren elf af gevaardigden van de nationale gods dienstige partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie. Door deze onthouding bestaat de kans dat de Scheveningse vissers varen niet uit DEN HAAG, 19-5. Bijna 300 vis- sers hebben maandagmiddag op een vergadering van de (niet-erkende) Bond van zeevarenden in Scheve- ningen besloten niet uit te varen zo lang de reders hun geen duurtetoe- slag hebben toegezegd en verklaard hebben over het door de Bond van zeevarenden voorgestelde nieuwe loonsysteem voor de trawlerbeman ningen te willen onderhandelen. De duurtetoeslag zou f 30,moe ten gaan bedragen en zou toegekend moeten worden met handhaving van de c.a.o., zoals de reders die hebben afgesloten met de erkende bonden. drie ministers van deze partij af treden. Premier Golda Meier heeft in het parlement gezegd, dat de orthodoxen die vinden dat televisie op zaterdag uit den boze is, altijd hun toestel op die dag af kunnen laten staan, net zoals het hun vrij staat geen gebruik te maken van telefoon of radio-ont vanger. PARAMARIBO, 19-5. Met behulp van de duwboot „Akantroesoe" is maandag uit Moengo in twee bak- schuiten de twee miljoenste ton bauxiet naar het bedrijf op Paranam getransporteerd. De „Akrantroesoe" werd op 21 juni 1966 in bedrijf ge steld om bauxiet in bakschuiten tus sen het te Moengo gevestigde mijn bedrijf van de Suriname Aluminium Company en de geheel geïntegreerde bedrijven te Paranam te vervoeren. Schilderen voor V.N.-school NEW YORK, 20-5. De Amster damse kunstschilder Reinier Lucas- sen is als enige Nederlander verte genwoordigd op een tentoonstelling die vorige week in New York is ge opend. Artiesten uit 62 landen was ge vraagd schilderijen en beeldhouw werk in te zenden voor deze expo sitie die tot doel heeft fondsen bijeen te brengen voor de school van de Verenigde Naties voor kinderen van drie tot zeven jaar. Poging meisje te verkrachten AMSTERDAM, 19-5. De hoofdste delijke zedenpolitie heeft het afge lopen weekeinde de 19-jarige ijzer- snijder R. W. en de 25-jarige chauf feur W. M., beiden uit Amsterdam, aangehouden. De ijzersnijder wordt ervan ver dacht in de nacht van donderdag op vrijdag een poging te hebben gedaan een 17-jarig meisje te verkrachten. De chauffeur zou hierbij op de uit kijk hebben gestaan. Het meisje was bij het tweetal in de auto gestapt nadat zij hun uitno diging om ergens in de binnenstad te gaan dansen had aangenomen. Zij reden echter naar de Diemer- zeedijk in Amsterdam-Oost, waar W. onder hevig verzet van het meisje de verkrachtingspoging deed. Zij wist te ontkomen door in het water te springen en enige tijd rond te zwemmen. Het meisje kreeg ten slot te een lift van een passerende auto mobilist, die haar bij de Amsterdam se politie afleverde. AMSTERDAM, 19-5. De bezettings woede in Amsterdam duurt voort. Maandagavond rond half 12 heeft een twintigtal studenten van de Blikvan ger - een groepering die zich tegen de bezetting van het Maagdenhuis verzet - het kantoor van de ASVA aan de Weesperstraat bezet. Dit was mogelijk doordat iemand die over een sleutel van het kantoor bschikte er binnenging en vergat de deur te sluiten. Hij werd, nadat de bezetters binnen waren gedrongen, met bekwame spoed buiten de deur gewerkt. De studenten van verschillende studierichtingen hebben verklaard het ASVA-kantoor bezet te zullep houden zolang het Maagdenhuis is bezet. Wie aan de bezetting wil mee doen is, na een strenge selectie, wel kom. Het bestuur en andere functio narissen van de ASVA zullen echter Nederlanders veroordeeld in Frankrijk VALENCE, 18-5. De rechtbank te Valence in het Franse departement Drome heeft twee Nederlanders, de 34-jarige A. T. uit Utrecht en de 25-jarige K. L. uit Maastricht tot drie jaar gevangenisstraf en 25.000 frank boete veroordeeld. De t wee hebben verscheidene misdrijven ge pleegd in enige franse steden. Zij waren op 27 december 1968 uit een psychiatrisch ziekenhuis in Utrecht ontsnapt en hebben in Nederland een lang strafregister. NEWARK, New Jersey, 20-5. Hon derden negers hebben maandag in Newark, New Jersey, winkels van blanken geplunderd en winkeliers geslagen na een bericht dat een blanke politieman een negerjongen had doodgeschoten. De politie maak te van traangas gebruik om de me nigte uiteen te drijven. De politie deelde mee dat de jon gen, die een auto had gestolen, door een zwarte politieman uit noodweer was neergeschoten. Bij de ongere geldheden werden verscheidene mensen licht gewond, voornamelijk door rondvliegende scherven van in geslagen ruiten. In de zomer van 1967 werden in Newark 29 mensen gedood tijdens grootscheepse ongeregeldheden. De bevolking van de stad bestaat voor de helft uit blanken en voor de helft uit negers. AMSTERDAM. Omdat de politie alle toegangen tot het door studenten be zette Maagdenhuis heeft afgezet, moesten andere manieren worden gevonden de bezetters van voedsel te voorzien. Op de foto: de geïmproviseerde lucht brug waarlangs voedsel wordt vervoerd van de aula naar het Maagdenhuis. HO 'laatste nieuws over de „luchtbrug" is intussen, dat de politie in opdracht deze voedselweg heeft versperd, zodat het Maagdenhuis is geïsoleerd. UTRECHT, 18-5. De C.H.U.-frac- tievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Tilanus, vindt dat de minister van economische zaken de afgelopen week in de Tweede Kamer wat min der gelukkig heeft geopereerd. Op de in Utrecht gehouden jaar vergadering van de C.H.U. zei drs. Tilanus er echter van uit te gaan dat minister De Block een eerlijk man is die wellicht een black-out had. In het optreden van minister De Block zag de C.H.U. fractieleider dan ook geen aanleiding om wijzigingen in het kabinet De Jong voor te stellen. „De verantwoordelijkheid ligt hier voor bij het kabinet of in dit geval bij de K.V.P. Het is juist dat de re geringsfracties niet met een motie van wantrouwen zijn gekomen". Drs. Tilanus ging hiermee in op vragen uit de vergadering. Hij noem de mr. De Block de hardstwerkende man in het kabinet die het grootste aantal uren in de Tweede Kamer doorbrengt. Niet eerlijk vond hij het de minister van economische zaken alleen de schuld te geven voor de prijsbewegingen als gevolg van de invoering der B.T.W. De kamer is nu eenmaal akkoord gegaan met de B. T.W. en wij zijn met-z'n-allen ver antwoordelijk ook al is de prijsmaat regel erg Iaat gekomen. met kracht worden geweerd. Aldus de woordvoerder van de bezetters. Bommen in bioscoop en ziekenhuis in Zuid-Vietnam SAIGON, 20-5. In een bioscoop in Toey Hoa, hoofdplaats van de Zuid- vietnamese provincie Phoe Yen, is maandagavond een bom ontploft, waardoor vijf bezoekers werden ge dood en 24 gewond. De meeste gewonden zijn er slecht aan toe. De zaal was op het ogen blik van de ontploffing vol. De aan slag wordt aan de Vietcong toege schreven. In An Hoa, veertig kilometer van Danang; gooiden Vietcong-guerrilla- strijders vier bommen in een zieken huis dat door West-Duitsers wordt beheerd. Een burger werd gedood en dertien mensen werden gewond. Drie gebouwen werden zwaar be schadigd. In een nabijgelegen dorp werden zeven burgers gewond door bomaanslagen. In een voorstad van Saigon werden vier burgers door mortiergranaten van de Vietcong ge wond. Twee jeugdige autodieven onthoofd door kabel KEULEN, 19-5. Twee jonge auto dieven, 17 en 19 jaar oud, zijn in de nacht in een buitenwijk van Keulen door een sleepkabel onthoofd. Zij hadden even tevoren een auto gesto len. Een politieman gaf hen een stop teken omdat hij het verkeer moest tegenhouden. Een vrachtwagen was in een sloot gereden en moest er door een takelwagen worden uitge trokken. In plaats van te stoppen gaf de bestuurder gas. De bovenkant van de auto werd door de kabel als door een scheermes afgesneden. PARIJS, 20-5. De Gaullistische kandidaat voor het Franse president schap, Georges Pompidou, heeft maandagavond tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Parijs gezegd, dat Europa sterker zou zijn en zijn stem zou kunnen laten gelden als Engeland zich bij de E.E.G. zou aan sluiten. Volgens Pompidou zijn er twee mogelijkheden: Engeland zou zonder meer deel kunnen gaan uit maken van de E.E.G., maar dit zou naar Pompidou geloofde moeilijk voor Engeland zijn. De andere moge lijkheid was „iets anders te doen, een klein beetje anders". Werf Wilton Feijenoord Rotterdam gaat sluiten ROTTERDAM, 19-5, Binnen en kele maanden gaat de Rotterdamse reparatiewerf van Wilton Feijenoord sluiten. Volgens de directie van het concern is deze maatregel noodzake lijk geworden in verband met een onaanvaardbare onderbezetting, die de laatste jaren op de Rotterdamse werf is ontstaan. Deze is het gevolg van een steeds verder gaande ver schuiving der zeehavenactiviteiten in het Rotterdamse havengebied van west naar oost. Het aantal werknemers dat bij de sluiting van de Rotterdamse werf van Wilton Feijenoord betrokken is, bedraagt ongeveer 370. KOEALA LOEMPOER. Tijdens een onderbreking van het uitgaansver bod sinds de onlusten op Maleisië, slaat de bevolking voedsej in. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Schoonheid brengt liefde wijd en zijd (1 Maar al te schoon brengt f leed en nijd. Hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Zoonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; plaatselijk nachtvorst, morgen overdag hogere temperaturen dan vandaag; matige tot zwakke wind uit westelijke rich ting. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen van 4 graden on der normaal tot ongeveer normaal. Max.-temperaturen van 4 graden on der normaal tot ongeveer normaal, stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 21 mei. Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op 8.04, onder 0.58. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37, Maan op 9.17, onder 1.23. Eerste kwartier: 24 mei te 13.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 mei 22 mei 6.17 v.m. 6.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 21 mei 22 mei 5.58 \f.m. 6.39 v.m. 18.36 n.m. 19.11 n.m. 18.26 n.m. 19.06 n.m. Doodtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven Denemar ken veroorzaakte het afgelopen et maal 'boven onze omgeving veel be wolking met regen .Met noordweste lijke winden, die aan de kust tijde lijk tot stormachtig toenamen, werd lucht aangevoerd, die veel te koud was voor de tijd van het jaar. De middagtemperaturen bereikten op maandag dan ook waadden, die 6 tot 9 graden beneden normaal lagen. Genoemde depressie verwijdert zich intussen in oostelijke richting naar de Oostzee, terwijl een hogedruk- gebied zich van de Golf van Biscaje naar Frankrij'k verplaatst. Als gevolg hiervan zal de wind naar westelijke richtingen 'krimpen en verder afne men. Er zullen wat meer zonnige pe rioden voorkomen, waardoor de mid dagtemperaturen in hel algemeen wat hogere waarden kunnen berei ken dan dinsdag. Wel moet er nog met. enkele lokale buien rekening gehouden worden. De kans op nacht vorst neemt weer iels toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1