N.V. KORPORAAL Nieuw overdekt instruktie-zwembad te Nieuwerkerk geopend Mens, dier en plant in koude Westhoek Muzikale „Schotjes" bliezen eind aan jubileumviering van de Nutsspaarbank Belgische longpatiënt een weekeinde thuis Tentoonstelling „Kinderen exposeren" in de Nutsspaarbank ,E«-n schutje van een badje' Belangrijke en feestelijke dag voor gein. Duiveland NIEUWERKERK, 17-5. Met een harde klap viel door een fikse ruk aan het touw door Nelleke Clarisse, het bord op de grond, waarachter zich de naam van het Duivelandse overdekt instruktiebad „Dol-fijn" bevond. Deze handeling vond plaats voor de voorgevel boven de ingang van het instruktiebad te Nieuwer kerk, dat zaterdagmiddag werd ge opend. Zeventien mei, een dag die men nooit meer zal vergeten, en die vast en zeker zal worden opgetekend als „een bijzondere dag", aldus Dui- velands eerste burger, burgemeester A. A. van Eeten tijdens een kort sa menzijn van genodigden in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, voordat men tot officiële opening overging van Duivelands zwembad. Van alle windstreken op Schou wen-Duiveland waren genodigden, afgevaardigden van gemeenten en van Duivelandse scholen bijeengeko men om dit heugelijke feit mee te kunnen maken. De heer Van Eeten memoreerde dat enige jaren geleden de gemeente bouwgrond nodig had, en het oog liet vallen op het terrein van landbouwer R. P. Gaanderse, aan het Slingerbos en IJsbaan. De ligging is daar prachtig, het geheel omzoomd door welig groen en kreu pelhout. Bij deze aankoop kwamen ook een tweetal landbouwschuren in handen van de gemeente Duiveland, waar men niet direkt raad mee wisL „Varkens of kippen te gaan houden aldus burgemeester Van Eeten, „wa ren we niet van plan". Een ogenblik gingen de gedachten uit naar een aantal autoboxen, die prachtig in de landbouwschuur zouden kunnen worden ondergebracht. Ook dit plan zette weinig zoden aan de dijk". Reeds vóór de aankoop van het per ceel plus de schuren, waren er al plannen voor een gemeentelijk bad. Plotseling gingen aller ogen open, toen het hoofd van de afdeling ge meentewerken, de heer F. Schuiling, vanachter zijn tekentafel kwam met een ruwe schets van een zwembad, een overdekt instruktiebad onder te brengen in de aangekochte land bouwschuur. Plan naar G.S. Na veel beraad door de vroede va deren kreeg het plan een vaste vorm, en werden de tekeningen opgezonden naar Gedeputeerde Staten, ter ver krijging van eventuele subsidie en vergunningen. Op 15 augustus 1967 ontvingen Gedeputeerde Staten de bescheiden en de hoge subsidie-aan vraag. Wat er toen gebeurde is be kend: de subsidieaanvraag werd af gewezen. „We schenen te optimistisch te zijn, dat het Rijk spoedig zou zorgen voor een subsidieregeling voor „natte gymnastiek", zoals dat by „droge gym" al het geval is. Vandaar dat we de vraag om vergoeding afwezen. Nu hebben we dezer dagen in de krant kunnen lezen dat de minister hele maal niet denkt aan een dergelijke subsidie, zodat we het echt als een in gebreke blijven van de overheid kunnen beschouwen. Hierdoor ver andert vast en zeker de zienswijze van Ged. Staten", memoreerde de heer M. J. van Poelje, zelf lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en belast met sportzaken. Burgemeester Van Eeten vond het verder ten zeerste nodig dat er zwembaden, al of niet overdekt, op het platteland komen, inzonderheid instruktie-baden. In zijn speach ver werkte hij enige cijfers, om de con trasten van het behalen van zwem diploma's in verschillende plaatsen beter tot zijn recht te doen komen. In 1968 werden er in Amsterdam, met driemaal zoveel inwoners als er Zeeuwen zijn, in zes categoriën, aan 12.693 zwemcursisten, het zwemdi ploma uitgereikt. In de Residentie, Den Haag, met 576.000 inwoners, tweemaal zoveel inwoners als in Zeeland, ontvingen 17.689 leerlingen het zo fei begeerde certificaat. In Rotterdam, een stad met 710.000 in woners, gingen 20 509 ciploma's de deur uit. Met ernstig gezicht deelde de burgemeester mede, dat Zeeland als aohteropkomertje het met 2631 diploma's 'doet, ,,'t steekt nogal een beetje af, vindt U niet?'1 In deze situatie poogt Duiveland op een zeer bescheiden manier het aantal gedi plomeerde Zeeuwse zwemmers op te voeren, „doch dit is het begin". Belangstelling uit andere gemeenten Voorts deelde spreker mee, dat het negatieve antwoord van Gedeputeer de Staten in samenhang is te bren gen met het feit dat .het Duivelandse bad(je?) een niet regionale functie krijgt. „Een grappige bijkomstigheid is dat van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland, Duiveland in cluis, er uit vijf, door verenigingen, scholen en particuliere zijden, aan vragen gekomen zijn, om „bij ons" te leren zwemmen. Toch een teken dat het op dit ogenblik wel voor heel de streek van grote betekenis zal zijn", al'dus de burgemeester. Ver volgens dankte hij de initiatiefne mers en de burgerij voor hun werk en toezeggingen, waardoor het nieu we bad tot stand kon komen. Uit eigen portemonnee betaalt de burgerij al f 28.000, dit bedrag wordt binnen enige tyd volgestort door de toezeggingen die eind vorig jaar zyn genoteerd, in de vorm van renteloze obligaties van f 20,- per stuk. Het plan „gemeentelijk-instruktie- bad" is ontsproten aan ihet brein van het hoofd van gemeentewerken van Duiveland, de iheer F. Schuiling en uitgewerkt in samenwerking met zijn assistent, de 'heer Van der Linden. „Als bekroning van het werk, is dit wel 'het mooiste cadeau op Uw ver jaardag", sprak de heer Van Eeten, mededelend dat „toevallig" deze in gebruikname van het bad samenvalt met de verjaardag van de ontwer per, die zijn vijftigste verjaardag vierde. Allen die hebben meegewerkt voor het realiseren van het geweldige plan, werden hartelijk bedankt. De hoofdaannemer, L. W. Boogert, en onderaannemer Fa. Korporaal uit Oud-Beijerland, laatste zorgde voor de aanleg van verwarmingsinstalla ties e.d. Sanitair werd aangelegd door D. Hanse uit Sir Jansland, Schildersbedrijf Westdörp uit Oos- terland 'klaarde het werk met ontel bare kwasten; Mattihé's Elektronika uit Oosterland zorgde voor elektri citeit en licht. Rioleringswerkzaam- heden en aanleg van toegangswegen Advertentie IN HET INSTRUKTIEBAD DUIVELAND installeerden wij de komplete technische installaties, om vattende: Ruimteverwarming, zowel water- als luchtverwarming Badwaterverwarming Badwaterfilter- en doseringsinstallaties Ventilatie zwemzaal Warmwatervoorzieningsinstallatie TECHNISCH INSTALLATIEBUREAU OUD BEIJERLAND - MIDDELHARNIS - ZIERIKZEE 01860-2697 01870-3197 01110-3569 I \0000000000000000000000M0000000000000M0000000000MM0m00mmm0m0000M00000000000* tot het zwemgebouw, door A. W. Wandel te Nieuwerkerk, Delta-plas tics voor de prefab-elementen voor het bad. De heer Visser adviseerde de kleuren. Trots vertelde de bur gemeester dat drie-vijfde deel van het totale werk aan het zwembad door ambachtslieden uit eigen ge meente is verricht. „Een plezierige omstandigheid is dat alles prompt op tijd klaar kwam. Bij de aanbe steding werd afgesproken dat er 125 dagen voor nodig waren het geheel zwem-klaar te krijgen. Door goede samenwerking kwam men binnen de gestelde tijd, 17 mei, gereed." De burgemeester besloot zijn speeah met de grappige uitlating van de heer Klaassen. inspecteur van li chamelijke opvoeding, die wegens omstandigheden niet aanwezig kon zijn: „Wat een schatje van 'n badje!" Het eerste bad Aan 'het eind van het samenzijn in „Ons Dorpshuis" voerde 't lid van Gedeputeerde Staten het woord, en hij noemde het een aspect met een bijzondere klank; „het eerste over dekte instruktie-bad op Schouwen- Duiveland, en eigenlijk nog wel het eerste van Zeeland, want volgens mij is dat van Vlissingen gewoon een „geval', aldus de heer Van Poelje. Hij vond dat de komst van het bad de gezondheid en levensvreugde van jeugd en ook volwassenen helemaal ten goede zal komen. Vanzelfspre kend is het een hap in de gemeente kas, Hiervoor had spreker niets dan grote waardering. „Binnen nog geen twee jaar staat het bad er, ik vind het een knappe prestatie". De heer Van Poelje ging dieper in op de la ge aantallen diploma's die op Schou wen-Duiveland zijn uitgereikt. In juli 1968 kwam bij een school-zwem- enquête aan het licht dat van de 27 lagere sdholen, slechts vijftien zwemonderwijs hebben. Van de 325 leerlingen uit de zesde klassen ont vingen er maar 46 'het diploma. „Het is amper 14% van het totaal, en ligt beneden het gemiddelde van 27% in Zeeland. Hij vond het hard nood zakelijk dat er een bad waar altijd gezwommen kan worden kwam, en het eerste bad staat er dan. Het zwemmen moet men hard ter hand nemen, om de grote achterstand in te halen, en erop in te lopen. Zwemdemonstralie Tot hiertoe het verblijf in Ons Dorpshuis, waarna allen per auto naar het instruktie-bad togen, om alles zelf in ogenschouw te nemen. Helaas werkte het weer zeer tegen, maar allen verdwenen snel na de onthulling van de naam naar binnen, waar een zwemdemonstratie werd gegeven door zwemvereniging „De Zeepaardjes'' uit Zierikzee. Ex* werd naar hartelust gesparteld en ge plonsd, gedoken en getrappeld. Van achter brede plastic-strips sloeg men het schouwspel gade. Twee Zierik- zeese zwemsters kwamen onder trompetgeschal door twee muzikan ten van het fanfarecorps van „Oe fening en Uitspanning" te Nieuwer kerk, in rugslag naar het echtpaar Van Poelje, met een bos gekleurde tulpen, om deze aan de echtgenote van het lid van Gedeputeerde Sta ten te overhandigen. Na deze de monstratie, zeer uitmuntend gege ven, gaf een viertal onderwater sportmensen van de onderwater- sportvereniging „Scaldis" te Zierik zee. een uitgebreide demonstratie, waarbij gebruik werd gemaakt van snorkels, dieptegordels en zuurstof- flessen. Tot slot gaven diverse spre kers uiting aan hun vreugde vanwe ge de opening van het bad. Burgemeester Van Eeten wees voorts nog op de vele geschenken die de gemeente 'kreeg i.v.m. de ope ning; een tropischvissenaquarium van hoofdaannemer L. W. Boogert te Oosterland, twee klokken van fa Korporaal en fa Matthé uit Oud- Beijerland en laatste uit Oosterland. Een rijwielstandaard van wegenaan- legbedrijf A. W. Wandel te Nieuwer kerk en twee bloembakken van sme derij D. Hanse en schildersbedrijf Westdorp. Na een uitnodiging om de droge kelen te smeren in de ruime hall van het gebouw, was de plechtigheid af gelopen. De sjerry en jus-d'orange werd in goede harmonie geserveerd en geconsumeerd. Al met al was het een „dol-fijne'* dag. Ook de twee „uitvinders" van de naam „Dol-fijn" waren aanwezig, Nelleke Clarisse en de heer H. A. v. d. Werf te Ooster land. Flinke hagelbuien en donderslagen Geheel rechts burgemeester A: A. van Eeten en Gedeputeerde Van Poelje met echtgenote. Vanachter plastic strips sloegen de genodigden het zwem men in het nieuwe bad gade. WESTHOEK, 17-5. De geboorte dagen van Pancratius, Servatlus en Bonifacius liggen in de periode van 11-14 mei en deze 4 dagen zyn dan ook in de agrarische sector beter be kend onder de naam IJsheiligen. In de meeste jaren klopt de voor spelling van zeer koud weer vrij goed en ook dit jaar, hoewel enige dagen later, liep reeds op Hemel vaartsdag de temperatuur terug. Des avonds ontlastte zich boven de West hoek een zeer zware hagelbui, verge zeld van enige slagen onweer. De hagelzone concentreerde zich rond de kern Burgh terwijl ook Haam stede een staartje mee kreeg. Over schade valt nog weinig te zeggen, doch de pas gezette vroege peren, vooral de Precose de Trevoux wer den plaatselijk zwaar beschadigd. Een uur na de bui lagen in Burgh de hagelstenen nog voor het op scheppen. De daling van temperatuur zette zich vrijdag en zaterdag door en het gevolg was dat vele vroege vakan tiegangers die een snippervrUdag meepikten, inpakten en naar huis reden. Bovendien begon het zaterdag nog te regenen en pas in de nanacht werd het droog. De wind draaide toen naar het noorden en voerde koude polaire lucht naar onze stre ken. Zondag was dan ook bar koud en had een verschil van 15 graden met dinsdag j.l. toen het hipr 25 gra den werd. Voor de fruitteelt had dejse situa tie tot gevolg dat de bloei een be roerde periode meemaakte. Daardoor bleef insecten- en bijenbezoek uit en moet maar afgewacht worden hoe het bevruchtingsproces tot stqnd zal komen. In de landbouw deed de zware regenval veel afbreuk aan het juiste en voordelige manier van wer ken bij het dunnen der suikerbleten, hoewel sommigen al zo goed als klaar zijn. T.v. solde weer eens met legende van Westenschouwen Pieren- en zagersstekerij kwam in televesie-journaal BURGHSLUIS, 17-5. In het te levisiejournaal van zaterdagavond werd aandacht geschonken aan de pieren- en zagersstekerjj op de slik ken van de Oosterschelde. Nieuws lezer Jan Gerritsen had daar een ge sprek met de heer B. W. Schot uit Zierikzee over de steeds toenemende vernielingen van mosselpercelen in de Oosterschelde doch ook elders in Zeeland. De pieren en de zagers zijn mo menteel weer zeer geliefd voor de werphengelaars dat zich in steeds grotere getale op de visboten en langs de zeedijken storten om te pro beren een visje te verschalken. Op verschillende pierenterreinen is het dan ook al een drukte van belang en de spoeling wordt dun. Het zijn vooral de zagerstekers die zich bij zeer laagwater op de mosselperce- len begeven en aldaar gaan spitten,- hetgeen verboden is. De t.v. gaf beelden van het beken de „pierenverkoopcentrum" in Burghsluis en van werphengelaars langs de zeedijk bij Koudekerke. Jammer was het dat de legende van Westenschouwen opnieuw werd misbruikt. De toren van Koudeker ke heeft hier niets mee te maken en DEN HAAG. H.Mè de Koningin heeft op paleis Soesbdij'k het bestuur van de „Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwenkam pen" ontvangen. de legende slaat op de vroegere gro te handels- en vissershaven van de stad Westenschouwen waarvan bij zeer laag water de fundamenten nog wel bovenkomen. De Westenschouw- se toren is inderdaad heel lang blij ven staan, doch werd eind vorige eeuw gesloopt en de stenen gebruikt voor dijkverzwaring. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 19-5. Aangevoerd 1543 dieren, t.w.: 1158 runderen en 385 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren: prima f 5,45-5,85, le f 4,85-5,35, 2e f 4,25-4,65, 3e f 4,00-4,15; stieren f 4,60-5,20; worstkoeien f 3,90-4,05; slacht varkens le f 2,62-2,65, 2e f2,59- 2,62, 3e f 2,52-2,57; slachtzeugen t 2,10-2,25; zware varkens f 2,20-2,40. Runderen: aanvoer groter; handel lui; ruim prijshoudend. Varkens: aanvoer iets korter; handel vlug; prijzen hoger; enkele prima's boven notering. BONN. Het gesprek dat de am bassadeur van Cambodja in Parijs op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zou hebben over de sinds de erkenning door Cambodja van Oost-Duitsland tussen de twee landen gerezen moeilijkheden gaat niet door. Burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland bij de opening van het nieuwe zwembad. Op de ballustrade do heer A. Radewalt in actie als trompettist. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUSSEL, 18-5. De 23-jarige Belgische metaalarbeider Alois Ver- eecken, op wie in november j.l. een rechterlong werd overgeplant, heeft dit weekeinde voor het eerst het academisch ziekenhuis te Gent ver laten voor een weekeind-vakantie thuis bij zyn gezin. Vereecken heeft tot medio maart in een steriele kamer geleefd en na dien reeds verscheidene malen in de tuinen van het ziekenhuis, gewan deld. Veertien dagen geleden heeft hij nog aanvallen gehad van hevige hoestbuien en ademnood, die de art sen aan afstotingsverschijnselen toe schreven, doch zijn toestand is weer verbeterd. Het is de bedoeling dat Vereecken nu geleidelijk aan voor steeds lan gere periode naar huis kan gaan, tot hij definitief ontslagen kan worden. Op een korte persconferentie in het ziekenhuis bleek zaterdagochtend dat Arrestanten vrijgelaten in moordzaak Amster damse Chinezenwijk AMSTERDAM, 18-5, De politie iheeft zondag de twee chinezen die en'kele dagen geleden gearresteerd werden in verband met de moord aanslag op de 31-jarige Maleisische Chinees Sik Yin Wong in de nacht van 14 op 15 mei in de Nieuwe Jon kerstraat bij de Gelderse Kade in Amsterdam, weer op vrije voeten gesteld, maar vrijwel te gelijkertijd in Den Haag een 41-jarige Chinese restauranthouder, die overigens in Rotterdam woont, C. K. Y. genaamd gearresteerd. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid of uitlokking van de moordaanslag op Wong. C. die in Den Haag een restaurant heeft is afkomstig uit Hongkong. Het Belgische kabinet heeft op zijn wekelijkse vergadering in Brus sel zijn goedkeuring gehecht aan ontwerpen voor verhoging van de pensioenen en de kinderbijslag. Vereecken rustig en met heldere stem sprak. ZIERIKZEE, 18-5. De uitgebrei de en gevarieerde reeks festiviteiten, die de afgelopen weken door de' Nutsspaarbank te Zierikzee werd georganiseerd als een feestelijke om lijsting van het 150-jarig bestaan - een herdenking waarbij vooral de jeugd werd ingeschakeld - werd za terdagavond op muzikale wijze afge-.. sloten met een optreden van het be kende muziekgezelschap „De Schot jes". Leek het er aanvankelijk op dat deze muzikale geste van de jubile rende bank door de vele regen van zaterdag geen doorgang zou kunnen vinden, toch kon wat later dan oor spronkelijk was gedacht genoten worden van een door het jeugdige Tilburgse doedelzakkenkorps perfect op het Havenplein uitgevoerde show, met als hoogte punt een door vier „Schotjes" uitgevoerde originele sa- beldans. „De Schotjes" maakten hun entree met een rondgang door Zierikzee - waarbij Malta niet vergeten werd - en daarna werd opgemarcheerd naar het Havenplein. Ten overstaan van het bestuur, directie en personeel van de jubilerende Nutsspaarbank werd vervolgens een kleurrijk pro gramma afgewerkt, waarvoor een behoorlijk grote publieke belangstel ling bestond. Na afloop werd afge marcheerd naar het bankgebouw en daar werd voor de verlichte gevel het spaarbankfeest muzikaal afgeslo ten. De jubileumviering is overigens nog niet geheel voorbij. Tot half ju ni immers blijft in het bankgebouw de tentoonstelling ingericht van be kroonde tekeningen en werkstukken door de schooljeugd bü gelegenheid van dit jubileum gemaakt. Deze ex positie onder het motto „kinderen exposeren" is dagelijks geopend tij dens de kantooruren, d.w.z. ook tus sen de middag. ZIERIKZEE, 17-5. In de archief ruimten van de Nutsspaarbank is tot half juni dagelijks tijdens de kan tooruren van 9 tot 4 uur een tentoon stelling te zien die werd ingericht onder het motto „kinderen expose ren" en werd samengesteld uit de bekroonde werkstukken van de bij gelegenheid van het 150-jarig be staan van de spaarbank uitgeschre ven teken- en kleurwedstrijden voor de kleuter- en basisscholen op Schouwen-Duiveland. Op de ten toonstelling zijn ook werkstukken te zien van leerlingen van het voortge zet onderwijs die ontstonden in de rubrieken vrije expressie en alge mene creativiteit, waarbij vooral de leerlingen van de lagere technische school bijzonder goed voor de dag kwamen. Bij de inrichting van de tentoon stelling werd een selectie gemaakt uit zeer veel beschikbare inzerudin- igen - 3500 leerlingen tekenden en schilderden mee - daarbij werd ge tracht om een wat materialen en technieken betreft, zo gevarieerd mogelijke collectie te tonen. De ge kozen tekeningen en werkstukken werden overzichtelijk op daartoe op gestelde tentoonstellingschotten aan gebracht, zodat het werk al de aan dacht kan krijgen welke het onge twijfeld verdient. Het feestelijke geheel werd vrij dagmiddag officieel ingeleid tijdens een bijeenkomst van de jeugdige prijswinnaars, die in de bank waren samengekomen om uit handen van de voorzitter van de raad van com missarissen, de heer P. Heering en in aanwezigheid van bestuur en di rectie van de bank, juryleden en vele hoofden van scholen de beschik baar gestelde prijzen in ontvangst te nemen. De heer Heering dankte daarbij de dames en heren van de jury en de commissie van inrichting. Een frisdrankje, aangeboden na de prijsuitreiking en bezichtiging van de tentoonstelling, verhoogde de feestvreugde bij de aanwezige jeug dige exposanten. Op de tentoonstelling zijn ook de foto's te zien, o.a. enige fraaie ver grotingen, die de afgelopen weken werden gemaakt door de fotograaf de heer J. Krakeel van de verschil lende feestelijkheden - boottocht be jaarden en „dropping" - die werden georganiseerd door de Nutsspaar bank. Uniek is de verzameling oude spaarpotten die de jubilerende bank in bruikleen ontving uit de nationale spaarpottenverzameling van de spaarbank te Rotterdam en die over zichtelijk gerangschikt in een vitrine bij de tentoonstelling werd gevoegd. Jeugdige belangstelling voor het geëxposeerde teken- en schilderwerk van in 't bijzonder de laagste klassen van het basisonderwijs op Schouwen- Dui veland. (Foto; Jan Krakeel) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4