Waren veertarieven voor 45 jaar zo hoog? Geslaagde schoolsportdag van het voortgezet onderwijs Flitsen uit het buitenland Uit de oude doos Nederland en zijn verzetsstrijders Russen tevreden over de Venus-sondes Wat biedt de BEELDBUIS? DE RODE BURCHT VAN IPHANGA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 mei 1969 Nr. 20201 Z1ERIKZEE. 17-5. Ondanks het vooral 's morgens vrü slechte weer, werd vrijdag op het sportpark „Baa- nink" met veel enthousiasme door een zestigtal leerlingen van het voortgezet onderwijs een aantal at letiekwedstrijden afgewerkt, die mede werden gehouden in het kader van de jubileumwedstrUden van de 150-Jarige Nutsspaarbank. Met de organisatie van deze dag waren belast de heren J. de Jonge, P. Noordermeer en J. Goedhart. De heer T. B. van der Straaten opende namens het bestuur cm negen uur de wedstrijden en reikte na afloop de fraaie prijzen uit die door de Nutsspaarbank voor dit onderdeel van de uitgebreide jubileumfestivi teiten beschikbaar waren gesteld. Voor de scholen waren geldprijzen te verdienen, die werden overhan digd aan de sportleraren en waarvan b.v. sportmateriaal kan worden aan geschaft. De eerste schoolprijs, een bedrag van f 150,—, werd bij de jongens gewonnen door de chr. mavo met 17.712 punten; de tweede schoolprijs, f 100,ging met 16.359 punten naar het lyceum; de derde, f 50,—, naar de openbare mavo. Met 13.827 en 13.043 punten eindigden de lts en de lagere land- en tuinbouwschool op resp. de vierde en vijfde plaats. Evenals bij de jongens waren er voor de meisjes drie geldprijzen (van f 150,—, f 100.— en f 50,—) be schikbaar. Uitslag schoolprijzen meis jes: 1. Lyceum, 12.112 pnt; 2. huis houdschool Bruinisse 11.720 pnt- 3. chr. mavo 10.867 pnt.; 4. huishoud school Haamstede 10.468 pnt.- 5. openb. mavo 6.490 pnt.; 6. huishóud- school Zierikzee 5.197 pnt. De einduitslagen bij de meisjes tot en met 14 jaar zijn als volgt:: l. Ria Kloet, openb. mavo, 2473 pnt.; 2. Lu- VALLEJO. De circa 98 meter lan ge Amerikaanse kernonderzeeër „Guittaro" die men bezig was af te bouwen, is in de haven van Vallejo in Californië gezonken. BONN. Bondskanselier Kiesinger is uit Bonn naar Tokio vertrokken voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Japan. Het is de tweede maal sinds de oorlog dat een West- Duitse regeringsleider Japan be zoekt. Adenauer was daar in 1960. LONDEN. De Westduitse minister van financiën. Franz Josef Strauss, zal maandag en dinsdag in Londen besprekingen voeren over tal van onderwerpen, zoals internationale monetaire problemen en de West- Europese economische en politieke integratie. PARIJS. De Noordvietnamese ver tegenwoordiger bij het vredesover leg in Parijs, Xoean Thoey, beeft in krachtig bewoordingen zijn bezwa ren geuit tegen verscheidene aspec ten van het uit acht punten bestaan de plan van president Nixon voor een regeling van het conflict in Viet nam. DEN HAAG. De sterkte van de maritieme strijdkrachten van de Sowjet-Unie in de Middellandse zee werd eind van dit jaar geschat op in totaal 47 marineschepen, te weten: negentien oppervlakte-oorlogssche pen-, twaalf onderzeeboten, twee landingsvaartuigen en veertien hulp vaartuigen. TWINSBURG. Een opziener van een Chrysler fabriek te Twinsburg in de Amerikaanse staat Ohio heeft bij de aflossing van de avondploeg met drie geweren vijftien minuten lang op de arbeiders geschoten. Elf man nen werden gewond. KOEALA LOEMPOER. Betogers bëbben in de Maleisische hoofdstad talrijke branden gesticht, terwijl mi litairen herhaaldelijk het vuur open den op de agitators. De branden woedden in minstens zes wijken van de stad. 'DJAKARTA. Op het bij West- Irian gelegen eiland Biak zijn nog gevechten gaande tussen opstandige Papoea's en Indonesische militairen, zo is van 'betrouwbare zijde in Dja karta vernomen. SAIGON. Amerikaanse militairen hebben zondag in een gevecht op 3 km van de Laotiaanse grens 125 Noordvietnamezen gedood. Aan Ame rikaanse zijde bedroegen de verlie zen volgens een woordvoerder 12 doden en 79 gewonden. xia Fokker, huishoudschool Haam stede, 2153 pnt.; 3. C. Schot, huis houdschool Bruinisse 2070 pnt. Einduitslag meisjes ouder dan 15 jaar: 1. P. Ornée, lyceum, 2186 pnt.; 2. H. Lodewijk, lyceum, 21Ö1 pnt.; 3. C. Hack, lyceum, 2077 pnt. Einduitslag jongens tot en met 14 jaar: 1. M. Berrevoets, chr. mavo, 3162 pnt.; 2. A. Bakker, chr. mavo, 3132 pnt.; 3. A. Koster, openb. mavo, 3064 pnt. Einduitslag jongens ouder dan 15 jaar: 1. P. Coppoolse, chr. mavo, 3383 pnt.; 2. T. Henning, lyceum, 3350pnt. 3. J. Krips, lyceum, 3099 pnt. Na afloop reikte de heer v. d. Straaten in de kantine een achttal fraaie bekers, zuiltjes en 54 medail les uit aan de prijswinnaars en deel nemers, waarbij hij dank bracht aan de juryleden, aan het terreinperso- neel en de familie Paret van de kan tine. Gemeenteraad Bruinisse komt bijeen op 22 mei a.s. BRUINISSE, 17-5. Op donderdag avond 22 mei zai te Bruinisse een openbare vergadering van de ge meenteraad worden gehouden. Op de agenda komt als één der voornaamste punten voor garantie geldlening bouw bejaardentehuis Protestantse Bejaardenzorg Duive- land te Bruinisse. Dit zou er op wij zen. dat een zeer lang gekoesterde wens, namelijk dat men nog in 1969 zou kunnen beginnen met de bouw van het Bejaardentehuis kan wor den gerealiseerd. Uit bet feit dat men gemeentega rantie vraagt valt intussen nog niet af te leiden, dat men al geslaagd is een 'geldgever te vinden. Punt 5 is salarismaatregelen ge- meentepersoneel, punt 6 aankoop krotwoningen. De gemeente wil na melijk een of meer panden aanko pen, teneinde ruimte te krijgen nieu we woningen te realiseren. Dit kan in het nieuwe uitbreidingsplan West II, maar ook op enkele gedeelten van het oude dorp is nog wei een aantal woningen te bouwen. Krediet meerstoelen gemeentehaven komt te gemoet aan een wens van de haven meester, die de aan zijn zorg in de gemeentehaven toevertrouwde sche pen, dusdanig wil afmeren, dat voor 100 procent service kan worden ver leend. Het z.'g. „strandje" zal van Domeinen c.q. Rijkswaterstaat wor den gehuurd. Toenemend aantal studenten in Nederland DEN HAAG. 17-5. Uit voorlopiec cijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, bl(jkt, dat het totaal aantal studen ten aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen is toegenomen van 78.300 in april 1968 tot ruim 85.000 in april 1969. (Stijging 9°/o). Het aantal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 15.200 tot ruim 17.600 (16%). De meeste studierichtingen droegen in de stijging van het aantal eerste jaars bij, in het bijzonder de studie in de medische wetenschappen (19%), de exacte wetenschappen (16%) waaronder vooral technische weten schappen (23%) en de maatschappij wetenschappen (20%) waaronder rechtsgeleerdheid (38%), opvoedkun de (29%) en psychologie (22%). Behalve de bovengenoemde aan tallen studenten waren bij de instel lingen nog bijna 3.000 studenten in geschreven, die studeerden voor een universitair M.O.-akte-examen tegen 2.800 een jaar geleden. Hieronder waren in beide jaren ongeveer 700 eerstejaars. De andere punten als aanvragen art. 72 Laget- Onderwijswet en cor rectie erfpachtsrecht Langedam zijn van weinig importantie. Britse legeroefening in Zeeland DEN HAAG, 17-5. Met het arrive ren op 13 mei jl. van de kwartier makers is in Zeeland de Britse mili taire oefening „Cunningham'1 begon nen; een logistieke oefening, die moet aantonen, dat een basisorgani satie in staat is op zijn minst drie brigades (ongeveer 12.000 man) van al het nodige te voorzien. De oefening, die in feite zal voort duren tot eind juni maar dezer da gen reeds zijn hoogtepunt bereikt, wordt gehouden in het gebied Vlis- singen-Oost en in de omgeving van Kortgene. Bij deze oefening zijn 1300 beroepsmilitairen, behorende tot eenbeden van het zg. Strategis Gomand en voor een deel van het Britse Rijnleger, betrokken, alsmede 2500 man van reserve-eenheden van het „Strategie Command". De oefening staat onder leiding van generaal-majoor P. R. C. Hobart, chef staf „Army Strategis Com mand". Vrouw aangerand in haar woning ALKMAAR, 17-5. Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft de twintigjarige Alkmaarse mevrouw N. in haar woning aan het Jaagpad verkracht, nadat h(j haar eerst met trichloor bedwelmd had. De aanrander moet ongemerkt de slaapkamer zijn binnengedrongen, nadat de echtgenoot van de vrouw omstreeks 'zes uur naar zijn werk was gegaan. Ze ging daarna weer naar bed en viel in slaap. Het gebeurde werd omstreeks tien uur ontdekt door familieleden, die vóór een bezoek waren uitgenodigd, ntaar voor een gesloten deur kwa men. Via een raam wisten ze bihnen te komen en vonden de naakte vrouw (moeder van één kind) met armen en bénen vastgebonden, be wusteloos op bed. Een ontboden huisarts constateei'de verwondingen aah gezicht en lichaam. Na behande ling in een ziekenhuis kon de vrouw huiswaarts keren. Mevrouw N. kon zich slechts her inneren, dat ze plotseling wakker werd toen een sterk ruikende doek op haar neus werd gedrukt. Daarna rahkte ze bewusteloos. Uit een on derzoek is gebleken, dat de doek was gedrenkt in trichloor, ofwel vlekken water. Pleidooi voor ombudsman voor probleem van milieuverontreiniging UTRECHT, 17-5. Ir. J. Hellemans, directeur van de Vereniging Kracht werktuigen in Amersfoort heeft ge pleit voor de instelling van een om budsman die als vertrouwensman bjj de milieuverontreiniging in Neder land zou moeten optreden. Volgens hem bestaat er aan een dergelijke tussenpersoon wel dege lijk behoefte, aangezien de afstand tussen overheid en bevolking steeds groter wordt. De ombudsman zou zou naar het oordeel van ir. Hellemans op de hoogte moeten zijn van de wijze waarop de overheid haar taa|: ten aanzien van de milieuverontrei niging vervuld. Bovendien zou hij de wensen van de bevolking over de verontreiniging bij de overheid ken baar moeten maken. Ir. Hellemans sprak op de jaarver gadering van de Nederlandse vereni- ging tegen water-, bodem- en lucht verontreiniging in Utrecht. Het cen trale thema van vandaag luidt „be strijding van de luchtverontreiniging in de toekomst in Nederland". Ir. Hellemans meent dat de bevolking vooral last heeft van het stankpro bleem waarbij een gevoel van mach teloosheid optreedt. Volgens hem is voor de oplossing van dit probleem nog een belangrijke taak voor de vereniging weggelegd. Papiertjes Sprekende over de ingediende wet op de luchtverontreiniging wees hij erop dat deze wet vooral gericht zal zijn op de doelvoorschi'iften. Het be toog van ir. Hellemans belichtte vooral de mentaal hygiënische as pecten van de luchtverontreiniging. Als voorbeeld noemde hij de papier tjes om zuurtjes die automobilisten achteloos uit het portierraampje naar buiten gooien. Volgens hem zou een „autoprullemand" een oplossing kun nen betekenen. Minimum grondslag voor invaliden ligt beneden inkomen van straatveger-bakkenlader UTRECHT, 17-5. De landelijke contactgroep van gepensioneerde cud-verzetsstrijders en nagelaten betrekkingen heeft op zijn vergade ring in Utrecht kritiëk geleverd op de volgens de gepensioneerden te lage pensioengrondslagen en de te weinig soepele toepassing van de buitengewoon pensioen wet. De waarnemend voorzitter van de contactgroep, de heer A. J. Kliest, zei dat de pensioenen weliswaar wel- waartsvast zijn, maar dat bij de vaststelling van de pensioengrond slagen geen rekening ds gehouden met de carrière die de verzetsstrij ders zouden hebben gemaakt als zij in de oorlog niet invalide waren ge worden. Het ging in1 'het algemeen om jonge mensen die nog onderaan dfe maatschappelijke ladder stonden toen de oorlog uitbrak en die dds ook een laag inkomen hadden. De heer Kliest stelde, dat de minimum grondslag voor de invalide verzets man neg f 23 per maand lager ligt dan de maandinkomsten van een 25- jarige straatveger-bakkenlader, die hij aan de hand van een adverten tie waarin straatvegers werden ge vraagd, berekende op f 766. Een derde deel van de ruim 2000 verzetsinvaliden moet het nog met een dergelijk inkomen doen. Volgens de heer Kliest zal de wet buitenge woon pensioen ""drastisch moeten worden gewijzigd' zodat wel reke ning wordt gehouden met de gemiste kansen: „verzetsstrijders waren toch geen sullen, die zich als ze gezond waren gebleven niet zouden hebben opgewerkt in deze tijd van wel vaart". GRONINGEN. De 74-jarige me vrouw A. H. M. Savenije uit Gro ningen is in haar woonplaats bij een veikeersongeval om het leven geko men. Zij reed plotseling een weg- kruising op en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de 38-jarige mevrouw E. H. B. uit Hoo- gezand. UTRECHT. Inbrekers hebben in Utrecht in de nacht v^n zaterdag op zondag een enorme ravage aange richt in de kantoren van Stigter en Messemaeckers N.V., een firma in centrale verwarmingsinstallaties op het kanaleneiland. Zaterdag zijn in de Argentijnse provincie Corrientes voor de derde achtereenvolgende dag studenten slaags geraakt met de politie. Kweekschool leerlingen te Arnhem staken ARNHEM, 17-5. De leerlingen van de Rooms Katholieke Kweekschool in Arnhem z(jn, krachtens een be sluit van het schoolparlement, waar in ook leraren en directie vertegen woordigd zijn, in staking gegaan. Reden hiervan is het uitblijven van de bouw van een nieuw school gebouw. Leraren en leerlingen ach ten het oude gebouw, waarin thans gewerkt moet worden, uitermate slecht en ze willen op deze wijze de aandacht van de betrokken ministers op deze kwestie vestigen. De plannen voor een nieuw ge bouw dateren van 1962. Aanvanke lijk werden ze goedgekeurd, maar midden vorig jaar werden de werk zaamheden stil gelegd, omdat er nieuwe richtlijnen voor de scholen bouw waren gekomen. „Wormenmiljonair" AMSTERDAM, 17-5. Als men de 54-jarige ex-acrobaat Wil Koolwyk mag geloven is er een eind gekomen aan een probleem van de sportvissers. Die hadden namelijk vaak moeite om bijvoorbeeld in langdurige droogte-periodes aan wormen te komen. Wil Koolwijk, die aan de Rijn straat in Amsterdam een zaak in hengelsportartikelen drijft, zegt nu de oplossing te hebben gevonden. In zijn achtertuin heeft hij 36 troggen („36 cul tuurbedjes" noemt Koolwijk ze) met glibberige wormen, die in deze „oases" door hun baas worden vertroeteld. Hoeveel wormen er in die troggen in totaal zitten? „Geen idee" zegt Koolwijk, „maar u kunt rustig aannemen dat ik de eige wor menmiljonair ter wereld ben". Het geheim van deze met zijn alpinopet er als een Fransman uitziende ras-Amsterdammer is de bemesting van de trog gen. „Ik heb een mengsel ge maakt, dat voor de wormen het lekkerste is dat er bestaat. Wat jenever is voor de man is dat voedsel voor de worm". MOSKOU, 18-5. De Sowjetrussi- sche leiders van de „Venus"-serie zijn voldaan over de precisie waar mee de „Venus-5" en „6" op de pla neet zijn geland, heeft het persbu reau Tass meegedeeld. De parachu tes hebben goed gewerkt, op bevel zijn de antennes uitgestoken en wer den de metingen aan de atmosfeer verricht. Het inwendige van de son des kon op 25 graden Celsius wor den gehouden, ondanks de hoge tem peratuur daarbuiten. De parachutes hadden een andere voi-m om de af daling in de atmosfeer meer te ver tragen. Tenslotte deelde Tass mee dat beide Venussondes voorzien zijn van automatische zendinstallaties, die op zaterdagen en zondagen wer ken. WASHINGTON - Vorige week streek een groep middelbflre scholieren neer op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington. Ditmaal echter niet voor een demonstratie. De 75 leer lingen hadden zich vrijwillig aan geboden om vliegtuigen te wassen. DINSDAG 20 MEI. NED. I. Eerst de actualiteit uil de kerk en samenleving „Kenmerk". Dan besteedt de NCRV een half uur tje aan Buck Owens en z?n Bucka- roos, de country and westerngroup die gezellige liedjes van de prairie brengt. Na het journaal en de afle- vering van de actualiteitenrubriek Hier en Nu", Godfried Bomans in zijn show „Gevraagd". Ditmaal lijkt het echt wei een beetje op een show want de gevraagde persoon is een musicus. „Durf te leven" beleeft ver volgens zijn sloluitzending. Aan dacht wordt besteed aan de bij standswet en de hulp aan alleen staande bejaarden. Voor de muziek liefhebbers vervolgens „Mein Gl'du- bliches Herz", een fragment uit de Pinkstercantate van Joh. Seb. Bach, uitgevoerd door Caroline Kaartbe geleid door Rudolf Jansen en de vio list Nap Klijn. Een uitzending van de Bond zonder Naam gaat vooraf aan het laatste nieuws. NED. II. De NTS schotelt de jeugd de serie Kapitein Zeppos" voor. Geen „Scala" vandaag maar een di recte reportage van het vliegveld Gilze Rijen, waar een leerling-para chutist van de paraclub Icarus Zijn eerste sprong gaat maken voor de camera's. Aansluitend aan 't nieuws de gebruikelijke dinsdagse rubriek Kleine potjes hebben grote oren". Lachen, gieren, brullen omdat Jen nifer een baby verwacht. Het groot ste probleem is de kinderen te ver tellen, dat er een nakomertje in aan tocht is. Overigens is deze vrij on benullige serie met dit gebeuren af gelopen. „Denk-Beéld, geestelijke stromingen'' gaat verder in °P de vraag of ons leven is uitgestippeld en zo ja in hoeverre. In de reeks „verbinding metbrengt de NTS ons vanavond nog naar het casino van Lugano, waar onder de titel Un disque powr I' Europe" een liedjes programma wordt afgewerkt. Na het laatste nieuws nog „Olympia's tour door Nederland". Barend Barendse volgde de renners van Geleen naar Oploo. DINSDAG 20 MEI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Naar het voortgezet onderwijs; 11.25 Bron nen van onze geschiedenis; 11.50 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Kenmerk; 19.32 Buck Owens; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Hier en nu; 20.45 Gevraagd; 21.50 Durf te leven; 22.25 Mein gldu- bliches Herze (kleur); 22.30 Denk.,, durfdoel; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Kapitein Zeppos; 19.28 Operatie- Icarus,- 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Kleine potjes heb ben grote oren; 20.50 Denk-beeld; 21.40 Verbinding met... (kleur); 22.05 Journaal; 22.10 Olympia's tour door Nederland; 22.15 Einde. (Ingezonden) ZIJPE. Zeventig automobilisten van Schouwen-Duiveland heb ben aan de R.T.M. een adres verzonden, waarin gepleit wordt voor godkopere tarieven op het veer Zijpe-Anna Jacoba-polder. (Rubriek „Vóór 45 jaar", Zierik- zeesche Nieuwsbode 9-5-'69). Waren de tarieven „vóór 45 jaar" dan zo hoog? Het eigenaardige was, dat cp de veerdiensten van de R.T.M. in 1924 geen autotarief bestond. Het s.s. Zijpe, een wat vergroot model slpeepboot. onderhield de nu niet bepaald frequente dienst Zijpe- Anna Jacobapolder, en had ook nog een paar maal per dag Stavenisse in •het vaarplan. Een auto, eenmaal op het dek van de boot gekomen, reed met de voor wielen op een paar ijzeren platen, die voorzien waren van wieltjes en werd dan met daaraan bevestigde touwen zoveel mogelijk in een hoek getrokken. No. 2 en 3 werden er op dezelfde wijze naast gevlijd, terwijl er voor een wagentje met een kleine spoorbreedte, zoals er in die tijd nog waren, een plaatsje was in het gang boord. Als alles gestouwd was en de over tocht een aanvang nam, kwamen twee clekknechts met een maatlat de lengte en de breedte van de plaats ruimte, die de auto's innamen, op meten. Voor ons vehikel was dit 4 bij 2 meter; 't nam dus 8 m- plaats ruimte in, 'die berekend werden a 60 ct.. zodat een enkele reis f 4,80 kostte Daarbij kwamen dan nog de kosten van de kaartjes voor de bestuurder en zijn vrouw, zodat de prijs met in begrip van een fooitje voor de zwoe gende 'helpers f 5,50 bedroeg. En daar het tooh in de bedoeling lag, ook terug te gaan, kostte een tochtje „over water" f 11 aan veergeld, een bedrag, dat ongeveer overeenkwam met het weekloon van een, om het modern te zeggen, medewerker in het agrarisdh bedrijf. Geen wonder dus, dat de zeventig autobezitters van Schouwen-Duiveland daartegen in hetgeweer kwamen. Aan boord hieid men een lijstje bij van'auto's, die vaak „over" gin gen. Dat bespaarde de moeite van telkens weer meten. Onze auto stond ook op deze lijst. Op een keer was de linnen kap van de wagen neer gelaten en stak achter een heel eind naar buiten. De slimme dëkkneóhts, pal staande voor de belangen van hun werkgeefster, merkten dit en begonnen weer te meten. Het bleek f 1,20 duurder uit te komen. Het opzetten van deze kap voorkwam echter een nieuwe aanslag op' de toch al zo zwaar beproefde bours. 24. De dag ging voorbij zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Aram had een lang gesprek met heer Jaspo, waar hij echter niet veel wijzer van werd. Presto trok er met pijl en boog op uit. Hij wist ehkele konijntjes en een ree te verschal ken, zodat er tegen het einde van de mid- daf een goed stuk wildbraad opgediend kon worden. Lom had zich brommend van die laak gekweten. Met een somber ge zicht ging hij door de burcht, Aram en Presto zoveel mogelijk ontwijkend en ver vuld van zorg voor zijn meester. Hoewel deze hem verteld had dat Aram zou trach ten hét raadsel op te lossen en Coleandra terug te vinden, en dat hij versterkingen had laten halen, scheen de oude dienaar toch een zeker wantrouwen tegen het twee tal te blijven koesteren. Hij volgde iedere beweging van het tweetal met argwanende blikken en wanneer een van beiden hem iets vroeg, antwoordde hij slechts met een grauw en een snauw! „Het. is duidelijk dat vriend Lom zich niet op zijn gemak voelt!" fluisterde Aram Presto in het oor, toen zij een ogenblik al leen waren. „Vooral vanavond moeten wij hem scherp in de gaten houden!" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3