DE ZIERIKZEESCHE COURANT APOLLO 1# NA VOLMAAKTE START OP WEC NAAR MAAN MORRIS Brand in Minerva-paviljoen te Amsterdam Nachtelijk drama te Luik Pompidou wil Engeland bij de E.E.G. Regering bereid tot geringere verhoging van benzine-accijns ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKN6 £N ADMINISTRATIE: Jannewekktsn tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2110. Girorekening 13 76 77 Redakleur: M. J. Bi, de ^aale, lel. (01110 2930). Uitgave' NV Drukkerij v/h kakenman Ochlman, Zierikzee. Maandag 19 mei 1969 125ste jaargang Nr. 2U201 WAARIN OPGENOMEN ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W. In dit nummer: Zwembad Dol-Fijnofficieel geopend Laatste grote proefneming voor landing eerste mens HOUSTON, Texas, 19-5. Met een bijkans volmaakte start achter de rug is de Apollo 10 op weg naar de maan, in de laatste grote proefne ming voor de Amerikanen in juli de eerste mens op de maan hopen te brengen. Hoewel er enige moeilijkheden bij de voorbereiding waren, kon de Apollo 10, met als bemanning com mandant Tom Stafford, John Young en Eugene Cernan, zondag precies op tijd (17.49 uur Ned. tijd) van Kaap Kennedy vertrekken. Het beginstadium verliep volgens vluchtleider Glynn Lunney „precies volgens het boekje". Na in een parkeerbaan om de aar de te zijn gekomen, werd alle appa ratuur grondig getest, voordat pre cies twee uur en 20 minuten na de start de derde trap werd ontstoken voor de reis naar de maan. Om 04.10 uur (Ned tijd) vanmorgen was de Apollo reeds 90.000 kilometer van de aarde verwijderd. Een voor 05.00 uur op het pro gramma staande koerscorrectie hoef de niet te worden uitgevoerd, zo vol maakt was de capsule, inmiddels van de derde trap gescheiden, in koers gestoten. Woensdag komt de Apollo in een parkeerbaan om de maan, voor het essentiële onderdeel van de ruimte- vlucht: de beproeving van het maan landingsvaartuig tot op 15 kilometer van het maanoppervlak. Het maan- vaartuig zal bemand worden door Stafford en Cernan, terwtfl Young in de cabine achterblijft. De leiding van het Apollo-project hoopt dat de astronauten waardevol le inlichtingen zullen krijgen over de Advertentie fluin fikst Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 eventuele landingsplaats in juli. In het vaststaande landingsgebied - aan de naar de aarde gekeerde zijde van de maan, binnen 45 graden ten oos ten en westen van het centrum en vijf graden ten noorden en zuiden van de maanevenaar - staan viei exacte plaatsen op de nominatie als landingsplaats, maar dankzij de waarnemingen van de astronauten kan er misschien een vijfde aan wor den toegevoegd. Het ligt in de bedoeling 11 televi sieuitzendingen vanuit de Apollo 10 te verzorgen. De eerste uitzending van zondag leverde prachtige, hel dere kleurenbeelden op van de aar de, met bruine landmassa's, blauwe zeeën en een wit wolkendek. Amerikaanse vliegtuigen boven zee verongelukt SAIGON, 18-5. Bij het tanken bo ven de Zuidchinese Zee zijn zondag drie Amerikaanse vliegtuigen verón gelukt: een tankvliegtuig en twee jachtbommenwerpers. Het ongeluk gebeurde doordat een van de jacht bommenwerpers in botsing kwam met het tankvliegtuig. Vermoedelijk zijn zes man omgekomen. Blaiberg weer AMSTERDAM, 18-5. In het Mi nerva-paviljoen in Amsterdam is zondagavond kort na tien uur door nog onbekende oorzaak brand ont staan. In het geheel vrijstaande ge bouw was niemand aanwezig. In het Minerva-paviljoen zijn ook het conservatorium en de muziek school van de vereniging muziekly- ceum gevestigd. De brandweer die met groot mate rieel was uitgerukt, trachtte het vuur dat het hevigst in het trappen huis woedde, in te sluiten. Dit geluk te niet. Omstreeks elf uur sloegen de vlammen telkens door het dak naar buiten. Het vuur had zich ook naar de aan het trappenhuis grenzende lagere vleugel verplaatst en ook daar kwamen de vlammen telkens naar buiten. Hoe groot de schade is, kon van nacht niet worden vastgesteld. Even heeft het gevaar bestaan dat de brand zou overslaan naar een nabij- Dodelijk ongeluk bij autosport BRAUNLAGE, 18-5. Bij de trai ning voor de dei-de bergprijs van de Harz is dc 25-jarige Westduitse cou reur Walter Narx-, met zijn formule V-wagen verongelukt. Op het tx-aject tussen Braunlage en Zorge reed hij tegen een boom. Zoon van Roosevelt zwaar gewond GENEVE. 17-5. James R. Roose velt, de oudste zoon van wijlen pre sident Theodore Roosevelt van de V.S., is donderdagavond in Vesenaz bij Genève met een mes in zijn xixg gestoken door een vrouw. Hij is ern stig gewond. De politie is zeer te rughoudend over deze zaak die zij beschouwt als een familie-aangele genheid. De vrouw, wier identiteit niet is onthuld, zou psychisch zijn gestoord. De 62-jarige James Roosevelt is president-directeur van een grote beleggingsmaatschappij die in Ge nève is gevestigd. gelegen benzinetankstation. De brandweer kon dit echter voorkomen. Een feestzaal is geheel uitgebrand. Tegen half twee werd het sein „brand meester" gegeven en begon de nablussing, die de gehele nacht duurde. Alexandras Pana«oulis C getoond aan journalisten ATHENE, 17-5. Het Griekse kolo nelsbewind heeft de ter dood ver- ooi'deelde Alexandros Pangoulis ge toond aan correspondenten van vijf grote westelijke persbureaus. Deze konden hem vanuit de eetzaal van de militaire gevangenis Bojati, ruim 15 km van Athene gelegen, op de binnenplaats zien voetballen met twee bewakers. Ze mochten hem echter niet spreken. Ook wei-den zij niet tot zijn cel toegelaten. Kind onder vrachtauto UTRECHT. 17-5. De achtjarige Arnold de Boer uit de Haagstraat in Uti-edht is onder een vrachtauto ge komen en op slag gedood. Het kind was met een paar vriendjes aan het krijgei-tje spelen en vloog plotseling de weg op. Hij kwam onder het rechter achterwiel van de vracht wagen. In de Noordiei-se hoofdstad Bel fast zijn zaterdag vier personen ge arresteerd na gevechten tussen be togers en politie in de wijk Crumlin, waar 'het vrijdagavond ook tot in cidenten was gekomen na het slui ter. van de café's. Een Iraakse revolutionaire recht bank heeft zeven Irakezen, onder wie twee militaii-en, bij verstek ter dood vex-oordeeld wegens „samenzwei'ing tegen de veiligheid van de revolu tie". Bij 'het Schotse eiland Mull is vrijdag de 199 ton metende Nedex-- landse kustvaarder Tuenika van de maatschappij Gruno in Amsterdam vei-gaan. Alle bemanningsleden zijn gei*ed. in het ziekenhuis Beeld van Rijksbegroting is verbeterd KAAPSTAD, 17-5. De zuidafri- kaarse tandarts Philip Blaiberg, de langst levende harttransplantatie- patient, is vrijdag weer in het Groo- te-Schuurziekenhuis te Kaapstad op genomen. Eerder deze week was hem een week bedrust thuis voor geschreven omdat, hij oververmoeid was. Het ziekenhuis deelde nu mee, dat Blaiberg, die op 2 januari 1968 zijn nieuwe hart kreeg, was opgeno men „voor observatie en onderzoek na zijn recente terugslag". DEN HAAG, 17-5. Als gevolg van het beraad van het kabinet in de afgelopen periode heeft gevoerd over de strikte begrotingsuitvoering kan de conjucturcle stijging van de be lastingopbrengst resulteren in een vermindering van het begrotingste kort met per saldo 338 miljoen gul den. Minister dr. H. J. Witteveen (fi nanciën) heeft dit de Tweede Kamer BRUSSEL, 19-5. Een 50-jarige man heeft zaterdagavond in Luik een 18-jarige jongeman doodgescho ten en diens 16-jarige vriend ernstig gewond, nadat zij hem in gezelschap van zijn 14-jarige dochter in z'tfn wo ning hadden overvallen en beroofd. Nieuw erker k kreeg zijn zwembad „Dol-fijn", dat zaterdag j.l. officieel 'werd geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode Het meisje, dat enkele dagen tevo ren het ouderlijk huis had verlaten, keei-de zatex-dagavond met haar vrienden naar huis terug, waar de jongens kans zagen de man van ach ter aan te vallen toen het meisje zijn aandacht afleidde. De man werd ge slagen en gekneveld, waarop het drietal met 10.000 frank (700 gulden) en juwelen van de ovex-leden moeder van het meisje, de benen nam. De man zag kans zich los te ma ken en rende met een x-evolver de straat op, waar het drietal op het punt stond met zijn auto te verdwij nen. Een eerste schot trof de oudste ovei-valler dodelijk, een tweede ver wondde de jongere vriend. De man, die nog een derde kogel in zijn re volver bleek te hebben, is even latei- door de politie aangehouden op be schuldiging van doodslag. Dodelijke val uit vliegtuig GUAYMAS, Mexico, 18-5. De Ame rikaanse cameraman John Jordan is zatex-dag tijdens filmopnamen uit een vliegtuig gevallen en van 1300 meter hoogte in zee gestort. Hij maakte opnamen voor de film „Catch 22" boven de Golf van Mexi co toen hij zijn evenwicht verloor. meegedeeld in een nota, waarin een overzicht wordt gegeven van de wij zigingen, die ten opzichte van de oorspi-onkelijke begroting 1969 wor den vei-wacht of noodzakelijk wor den geacht. Vergeleken met de oorspronkelijke begroting 1969 tekenden zich in het begin van het jaar, boven de exti*a defensieuitgaven waartoe was beslo ten, een aantal begx-otingsoveirschrij- dingen af, waarbij posten van res pectievelijk 190 miljoen en 25 mil joen uit hoofde van nabetalingen wegens niet-personele uitgaven la ger onderwijs over de jax-en 1963 tot en met 1966 en wegens vex-goeding van investeringskosten voortgezet en uitgebreid lager onderwijs bijzondex-e tegenvallers vormden. Tegenvallers deden zich ook voor bij de vennoot schapsbelasting - als gevolg van de verschuiving van de ingangsdatum van de nieuwe wet - en bij de nxet- belastingontvangsten. PARIJS, 17-5. De Franse oud-pre mier Georges Pompidou, de Gaullis tische kandidaat bij dc komende presidentsverkiezingen, heeft ver klaard dat het „een tragedie" zou zijn Engeland buiten „Europa" te houden. „Engeland moet toetreden tot Eu ropa. Generaal De Gaulle bégx-eep dat zeer wel", zei Pompidou op een bijeenkomst van Gaullistische afge- yaai'digden. De ex-premier had kort na het x-e- fex-endum van 27 april, dat tot de Gaulle's aftreden leidde, al verklaax-d dat de kwestie van een Britse toe treding tot de E.E.G. opnieuw moest wox-den bezien. Waax-nemex-s in Pa- Trein pakte bus (Fr.) STRAATSBURG, 17-5. Een auto bus met toeristen uit Petit-Reder- ching in het Franse departement Moselle is door een trein gegrepen op een bewaakte overweg te Stein- boux-g in het depax-tement Bas-Rhin. De chauffeux' van de bus ti*of de bo men open aan en reed mi ets vei-moe- demd de spoorweg over. De op dat ogenblik aanstormende trein reet de bus open. Er zijn 12 gewonden. Nederlandse schenking voor kraamkliniek DEN HAAG, 17-5. Nederland heeft op zich genomen uit fondsen voor ontwik'kelingshulp f 200.000,- be schikbaar te stellen voor een kraam kliniek te Samarinda op OostJBor- neo (Indonesië), wij dag werd hier toe in Den Haag een overeenkomst ondertekend. De kraamkliniek is vo rig jaar met financiële steun van de organisatie Misereor (Duitse Bonds republiek) igex*eed gekomen op initi atief van het bisdom Samarinda. Bij de inrichting daax-van wordt reke ning gehouden met de opleiding van verpleegster en vroedvrouwen. "rj- Belgische verongelukt HAVELTE, 18-5. Zondagmiddag om half drie is op rijksweg 31 (As sen-Zwolle) ter hoogte van de Ha- velter bx-ug in Havelte de 45-jarige mevx-ouw Philomena Thienpand-de Dapper uit Gent (Kleppersti-aat 8) om het leven gekomen. De door haar echtgenoot bestuurde auto greeg geen voorrang van een andex-e per sonenauto. Er ontstond een botsing ten gevolge waarvan mevx-ouw Thienpand dodelijk wex-d gewond. rijs zijn getroffen door de manier waarop hij sinds zijn kandidaatstel ling steeds in openbax-e vexklaringen over Europa heeft gesproken. Maar volgens diplomatieke deskundigen mag geen onmiddellijke en radicale verandering in de houding van Fi-ankx-ijk jegens Britse toetx-eding, lang in de weg gestaan door de Gaulle's veto, wox-den vei-wacht. Ontploffing op Amerikaanse plezierboot TARPON SPRINGS, 18-5. Voor de kust van Florida, vijf km van Tarpon Springs, is zaterdag een ple zierboot ontploft en in brand gevlo gen. De honderd opvarenden konden met hefschroefvliegtuï'gen en door particuliere vaartuigjes wox-den ge red. De plezierboot, de „Miss Go Go", is gezonken. Vliegende pater haalde de reis TOWNSVILLE, Queensland, 17-5. De „vliegende pater" Jan van de Pa- vert uit West-Irian heeft het gepres teerd met zijn beschadigde Cessna- 185 van Djajapoera naar Townsville in het noorden van Queensland te vliegen. Daar moest hij de bij een ongeluk opgelopen schade aan zijn vliegtuigje laten herstellen. De Rooms-kathoiieke missie in West-Irian heeft vier vliegtuigen in gebruik. Pater va<n de Pavert, een ervaren vliegtuigmonteur, die voor zijn tocht naar Townsville een aan tal noodreparaties verrichtte, heeft zijn parochie in Naribe en draagt in zijn district de mis op in een vlieg tuighangar. Hij hoopt tegen het ein de van het jaar een echte kerk te kunnen bouwen. Tweede Russische ï-uimteschip bij Venus MANCHESTER, 17-5. Het tweede Russische ruimteschip, Venus-6 heeft zaterdagochtend op de planeet Venus zijn capsule met instrumen ten neergelaten, zo meldt het obser vatorium van Jodrell Bank in Enge land. Tass had al bekendgemaakt dat de Venus-6 de dampkring van Venus was binnengegaan. Vrijdag is de capsule van de Venus-5 op de planeet neergelaten. DEN HAAG, 16-5. Hoewel uit de voorgestelde bijstelling van de ben zine-, bier- en alcoholaccijns een slechts zeer geringe prijsverhoging zou voortvloeien, heeft de regering besloten van haar kant nog een ui terste krachtsinspanning te moeten verrichten om deze prjjsgevolgcn nog verder te verminderen. Door een extra beperking van de uitgaven voor 1969, boven hetgeen is aangekondigd in de nota over de rijksbegroting 1969, zal ruimte wor den geschapen voor een verminde ring van de benzineaccijns met 1,5 cent. Bij nota van wijziging is de corx-ectie van de benzineaccijns daar om tex-uggebracht tot 2 cent. De re- gering heeft hiertoe besloten gezien het grote belang, dat ook zij hecht aan het zoveel mogelijk beperken van de prijsvex-hogingen en tevens om tegemoet te komen aan de van vele kanten in het voox-lopig vex-slag van de vaste Tweede Kamex-commis- sie van financiën aangevoerde be denkingen. In de meinorie van antwoord op de accijnsvoox-stellen herinnex-en de minister en de staatssecretaris van financiën ex-aan, dat begin april x-eeds besloten is 130-140 min. gulden - (opbrengst van de schox-sing van de investeringsaftx-ek) beschikbaar te stellen voor speciale maatregelen om op korte tex-mijn de kosten van le vensonderhoud te verlagen. Aan de SER is hierover een spoedadvies ge vraagd. De minister en de staatsse- cx-etaris schrijven, dat met deze - zeer bijzondere - maatregelen ook voor dc minder draagkrachtigen een betere bijdx-age tot het terugdringen van de prijzen wordt gelevex-d, dan wanneer in plaats daarvan de voor gestelde tax-iefaanpassingen van de accijnzen achtex-wege zouden wox-den gelaten. In de meinorie van antwoox-d wox-dt het volgende beeld gegeven van de px-ijsgevolgen van accijnsvoox-stellen, waardoor de minder draagkrachtigen nauwelijks worden getx-offen. De x-aming van de invloed op de kosten van levensoAdex-houd, in de mem. van toelichting gesteld op 0,1 °/o, was nog een afronding naar bo ven: 0,04 °/o benzine, 0,01 n/o bier en 0,02 alcohol. Het bier kan 1 cent per fles van 0,45 liter duurder wor den; de gemiddelde vei-bx-uiker be taalt over een geheel jaar f 10,- meer aan alcoholaccijns. Voor de gemid delde particuliei-e autorijder bete kende de oox-spi onkelijk voox-gestelde vex-hoging van de benzineaccijns f 40,- per jaar, na de wijziging f 25,- per jaax*. TROMSOE. De hoofdstraat van de Noorse stad Tromsoe in een zee van vuur. De zware brand, die hier woedde, sloeg een groot gat in het centrum, waar vijf huizenblokken over meer dan een ha in de as wer den gelegd. De schade wordt ge raamd op 35 miljoen gulden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Indien wij zelf geen gebre ken hadden zouden wij er niet zoveel genoegen in scheppen ze bij anderen op te merken. Af en toe buien Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend koud weer met veel be wolking en af en toe buien; matige, boven de kust tijdelijk kx-aehtige tot hax-de wind, in hoofdzaak tussen west en noox-d. Voor woensdag: Aantal ux-en zon: 4 tot 11. Min.-temperatux-en: 3 tot 8 gx-aden onder nox-maal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge pex-iode van min- stend 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 60 procent. 20 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maa nop 6.56, onder 0.22. Eerste kwartier: 24 mei te 13.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 mei 5.40 v.m. 18.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 mei 5.21 v.m. 17.49 n.m. Doodtij: 26 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depx-essie bij Jut land en een langgerekte x-ug van ho- gedruk boven het zeegebied ten wes ten van Portugal en de Britse eilan den heex-st boven onze omgeving een noox-d westelijke stx-oming. Hiermee wordt koude en onstabiele lucht aan gevoerd, waarin talrijke buien voor- komen; in de nacht van zondag op maandag kon, dankzij opklax-ingen, de tempei-atuur plaatselijk flink da len: de vliegvelden Eelde, Twente en Eindhoven meldden zelfs nachtvox-st. Ook overdag blijven in deze lucht de tempex-atux-en veel te laag en bex-ei- ken waarden, die nox-maal zouden zijn voor maart. Een randstox-ing van de eex-der genoemde depx-essie. die maandagochtend op vele plaat sen i-egen vex-oorzaakte, zal ook het komende etmaal het weer in ons land blijven beïnvloeden; er moet dan ook op tamelijk veel bewolking met af en toe buien worden gere kend, waarbij de noordelijke wind aanhoudend koud weer vex-oorzaakt. Voor het binnenland blijft de kans op nachtvorst bestaan. I t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1