AGENDA De invloed van de Volkerakafsluitiiig op waterpeil te Bruinisse STREEKNIEUWS Gedenkplaat Pieter Galand onthuld aan pand aan Oude Haven aankomst overleed. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onder zoek ingesteld. Sophia-veteniging tot bescherming van dieren Op dinsdag 20 mei a.s. wordt in het Ned. Hen'. Verenigingsgebouw een contactavond gehouden van de Sophia-vereniging tot bescherming van dieren. Een lezing zal worden gehouden over dieren, toegelicht met dia's. Wagen op wagen De automobilist J. J. v. d. W. te Zierikzee remde in een file te A.J.- polder niet krachtig genoeg en reed met zijn auto op de auto van G. P. T. te Ouwerkerk. Laatstgenoemd? auto liep blikschade op. Eerste prijs voor koor Plattelandsvrouwen Het koor van de afdeling Schou wen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen boekte een aardig suc ces. Op „Koortjesdag", georganiseerd door de landelijke zangcommissie van de Bond en te Dordrecht gehou den wist het een eerste prijs te be halen. Een dergelijke dag werd in 5 plaatsen in Nederland gehouden en in Dordrecht kwamen zeven koren uit Zuid-Holland en Zeeland tegen elkaar uit. Een jury onder leiding van mevrouw Rotmans uit Assen kende het koor van de Schouwce af deling de eerste prijs toe. Het be stuur van de afdeling was bij het behalen van het succes van haar „eigen koor" aanwezig. De Emmabloem-collecte (Ingezonden). H.K.H. Koningin-Moeder Emma was in 'het begin van deze eeuw één van de initiatiefneemsters van de tuberculosebestrijding in Nederland. Sinds die tijd tot heden werd de ziekte terugedrongen, zodat ons land één van de laagste tuberculosecijfers ter wereld heeft. Toch is tuberculose opsporing en behandeling neg steeds noodzakelijk ter bevordering van de volksgezondheid. U kunt regelmatig in uw krant ie- zen dat er nieuwe groepsinfecties worden gevonden. De veronderstel ling dat de tuberculose geen gevaar meer inhoudt is dus onjuist en ge vaarlijk. Daarom wordt nog altijd éénmaal per jaar een beroep gedaan op de bevolking om via de Emmabloem- oolledte tuberculose te helpen be strijden. WESTHOEK Rustige Hemelvaartsdag Een vrij groot aantal vreemdelin gen heeft Hemelvaartsdag ergens in de Westhoek doorgebracht. Toch meenden we dat het aantal kleiner was dan vorig jaar. Een der oorza ken 'kan de regenrijke woensdag zijn die een dergelijk verblijf bij voor baat zeer dubieus maakt. Het strand had wel aütrek idoch de westenwind maakte het verblijf toch niet zo aan genaam. De Domeinbossen met hun prachtige wandelpaden trokken veel publiek en uit de wind was het daar bijzonder aantrekkelijk. Op de wegen het bekende lint van auto's dat de inzittenden een vluch tige bli'k gaf op 'de Westhoek. De meesten van hen verkozen het auto- interieur boven de buitenlucht en toerden maar wat rond. Even stop pen bij ,de V.Z.A.C. waar de toestel len vlak bij de ingang van het vlieg veld lagen in verband met de wes tenwind bracht daar een groot aan tal geparkeerde auto's. Het opstijgen en daler, der toestellen 'blijft altijd een bijzondere attractie voor de •voorbijtrekkende toeristen. Hemelvaartsdag 1969 verliep rus tig en zonder bijzondere gebeurte- niss. Ongelukken ideden zich, on danks de vrij grote verkeersfre- kwentie niet voor. BURGH Bijeenkomst Rode Kruis Op dinsdag 20 mei zal in hotel Bakker een bijeenkomst worden ge houden van de collectanten die de Rode Kruis-campagne 1968 hebben verzorgd. Op deze avond zal door het hoofdbestuur een campagnebord worden aangeboden aan de afdeling Schouwen Westhoek in verband met het behalen van de tweede plaats in Zeeland in deze campagne. Door de heer W. J. Geleijnse uit Haamstede zullen op deze avond dia's worden vertoond over zijn reis naar de Canarische Eilanden. SCHARENDIJKE Collecte gehandicapte kind De met medewerking van de Coöp. Raiffeisenbank Schouwen gehouden inzameling voor de Bisschop Bek kersactie t.b.v. het geestelijk gehan dicapte kind bracht f 243 op. De onlangs gehouden huis aan huis-collecte t.b.v. het Ned. Astma fonds bracht op in Scharendijke en El le meet f 137,62 en in Kerk weave f 101,72. NOORDGOUYVE Re-unie oud-voetballers Op zaterr'ag 24 mei wordt in hotel v. d. Weijdt* te Noordgouwe een re- unie gehouden wan oud-voetballers. Vele oud-spelers hebben zich reeds gemeld. Op anderen wordt gewacht; ock de dames zijn welkom op deze reünie. Contactman is de heer B. J. Kloet, Bleiswijkstraat 28B, Rotter dam 11. DRE1SCHOR Jeugd deed verkeersexamen Op woensdag 13 mei jl. hebben de zesde-klassers van de lagere scholen dn de gemeente Brouwershaven het praktisch gedeelte van het verkeers examen afgelegd. Hiervoor ging men onder leiding van de diverse leer krachten fietsend naar Brouwersha ven, waar als vertrekpunt het jeugd- gebouw was gekozen. Hier vandaan mochten de leerlingen om de vijf minuten vertrekken om hun ronde, die uitgezet was door middel van op de weg getekende pijlen, te rijden en tevens te proberen de verkeers- bor den en de agent op de juiste ma nier te passeren. Dit is de leerlingen van de lagere school <te Dreischor - die allen het theoretisch gedeelte goed aflegden - bijzonder goed gelukt. Vier van de zeven deelnemers hadden nul fou ten. Er waren er twee met slechts één fout, terwijl er maar één leer ling twee fouten had gemaakt, zodat de volgende leerlingen voor het schoolverkeersexamen zijn geslaagd: Jeanet van der Have, Jaap Knuist, Francier. Braber, Ellie Goudzwaard, Wim Overweel. Babs Roskam en Aad van der Linde. Hierbij mag nog vermeld worden dat de leerlingen van de lagere schooi te Dreischor gemiddeld het hoogste puntenaantal hebben be haald. De t.b.c.-collecte De Lb.c.-collecte, die gehouden is in de week van 5 let 9 mei jl. ten bate van de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren, heeft - dankzij de medewerking van coliectantes, lei ding en bevolking - een bedrag van f 80,30 opgebracht. Schoolreisjes Het liigt in de bedoeling de school reisjes van de lagere school te Drei schor te houden op 17, 18 en 19 mei a.s. voor de klassen 5 en 6, en op 6 juni a.s. voor de klassen 1 t.m. 4. De leerlingen van klas 5 en 6 zullen weer de gebruikelijke driedaagse schoolreis houden naar Ohaam, ter wijl de lagere klassen een ééndaags bezoek zullen brengen aan de Efte- ling 'te Kaatsheuvel. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 20 mei a.s. wordt in het jeugd- gebouw een bijeenkomst gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Op deze vergadering wordt verslag uitgebracht van de provin ciale voorjaarsvergadering en af scheid genomen van mevrouw de Koeyer-Doeleman. Mej. v. d, Leeden zal een causerie houden over Roe menië. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van de gemeente Duive- land komt 'heden (vrijdagavond 16 mei) bijeen in een openbare raads vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder presidium van burgemeester A. A. van Eeten. De uit 14 punten bestaande agenda ver meldt o.'m.: vaststelling van de no tulen van de vergaderingen van 27 maart, 3 april en 16 april 1969; ver koop grond te Ouwerkerk aan de Stichting Bejaardenwoningen; aan koop grond te Oosterland van A. Bal Az. aldaar; ruiling grond te Nieuwerkerk met de gebrs. van Klinken aldaar. Verder: verlening krediet voer ontsluilingsweg bestem mingsplan Ocsterl-and en toetreding tot de N.V. Zeewsche Gas Maat schappij (de Zegam); vaststelling 'huurverhoging gemeenteweningen en ontslag van mevr. v. d. Snoek als onderwijzeres aan de lagere school te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Prijzen in kleurwedstrijd De leerlingen van de chr. kleuter school „Radda Barnen" ontvingen Taaitst alle een kleurprent van de Nutsspaarbark te Zierikzee, ter ge logen he d van het 150-jarig bestaan, teneinde mee le kunnen doen aan een kleurwedstrijd. Bij inlevering dezer dagen bleken drie leerlingen een prijs te hebben behaald, t.w. Da- nie Docge, Christina van der Hulle en Machteld van den Bos, bestaande uit een spaarbankboekje met een geldbedrag er op. De andere kleu ters kregen allen een troostprijs, be staande uit een mapje kleurpotloden. Aanleg parkeerstrook Het ligt in de bedoeling om van gemeentewege een parkeerstrook aan te leggen in de Burgemeester van der Havestraat alhier, aan de noord kant. De bewoners aan deze kant zullen hun voortuintje moeten mis sen. Voorzover de woningen eigen dom zijn van de bewoners worden deze tuintjes aangekocht door de ge meente. Bibliotheek dicht Nu het leesseizoen weer ten einde is zal dinsdagavond 20 mei de bi bliotheek van de Ned. Herv. Kerk weer worden gesloten, en kunnen de leesboeken weer worden ingeleverd in de consistorie der kerk. Er is in het afgelopen winterseizoen druk gebruik gemaakt van de .gelegenheid boeken te lenen. Plaatsing verbodsborden Door het plaatsen van een tweetal verbodsborden, één op liet eind van de Lange Achterweg en één bij het begin van de Kerkstraat, is thans gevolg gegeven aan het onlangs ge nomen raadsbesluit dat dn het ver volg geen vrachtauto's of andere voertuigen, wier lengte meer dan 10 meter bedraagt, door de Kerkstraat mogen xijderj. Reisje bejaarden Op vrijdag 13 juni a.s. zullen de ouden van dagen uit de gemeente weer haar jaarlijks reisje doen, zo als naar gewoonte on'dejr auspiciën van de Oranjevereniging alhier. Daarom zal dezer dagen weer een beroep op de bevolking worden ge daan voor een bijdrage om deze trip te financieren. Het bestuur dei- Oranjevereniging hoopt weer op de milddadigheid van de burgerij. Collecte „Het Hoogeland" De hier ter plaatse gehouden col lecte, ten bate van de Stichting „Het Hocgeland", bracht op de som van f 236,35. De leiding berusttte bij mej. Riet Boogert, en gecollecteerd werd door de jongedames Heieen Capelle, Riet de Later, Martijn van der Maas en Ellie en Rian Rotte. Hier past een dankwoord voor dit mooie re sultaat aan de milde gevers(sters) en niet minder aan de leiding en de collectanten, BRUINISSE De t.v.-actie voor het gehandicapte kind Voor de televisie-aklie, een mo nument voor bisschop Beckers, ten bate van de gehandicapte kinderen, was ook de Coöp. Raiffeisenbank te Bruinisse ingeschakeld. Het resul taat was f 535,40. Vrijdag 16 mei Zierikzee Sportpark Bannink, 9 uur, school sportdag voortgezet onderwijs. Nutsspaarbank, 4.30 uur, opening tentoonstelling bekroonde werkstuk ken, tekeningen, foto's en oude spaarpottencollectie. Uitreiking prij zen jubileumwedstrijden. Zaterdag 17 mei Zierikzee Nutsspaarbank, 2-6 uur, tentoonstel ling. 8-9 uur, muzikale rondgang door muziekgezelschap „De Schotjes" uit Tilburg. 9-10 uur, taptoe „De Schotjes" op het Havenplein ter afsluiting jubile umfestiviteiten Nutsspaarbank. Nieuwerkerk Opening instructie-zwembad. Dinsdag 20 mei Zierikzee 19.00 uur, start excursie Kring Sch.- D. Ver. van Oudleevlingen Tuin- bouwcursussen. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 7.30 uur contactavond SOPHIA-vere niging tot Bescherming van Dieren. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, afd. Brouwers haven Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Burgh Hotel Bakker, 8 uur, bijeenkomst Rode Kruis. Woensdag 21 mei Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensociëteit N.C.V.B. .Leren leven niel hoger water' BRUINISSE, 15-5. Bedenkelijk kijkt men in Bruinisse ieder ty weer naar de hoogte van het water, want de gemiddelde waterhoogte na de af sluiting van het Volkerak is belang rijk hoger, dan normaal vóór de af sluiting. Dacht men aanvankelijk dat hel verschil niet groter was dan 30-35 cm, nu men enige weken de gemid delde waterstand heeft nagegaan blijkt de verhoging het dubbele, dat is 60 cm, te bedragen. Het beste is dat te zien in de repa ratiehaven bij de machinefabrieken. Het gemiddelde hoogwaterpeil ooste lijk van de Grevelingendam was voorheen 1.50 meter plus N.A.P. Thans is de gemiddelde stand bij windstil weer 2.10 m plus N.A.P. Een verschil van 60 cm. Enkele keren per jaar heeft men een flinke storm. Do Rijkswaterstaat spreekt van een stormvloed wanneer het water (voor de afsluiting) lol 3.15 m plus N.A.P. was gestegen dus bij een verhoging van 1.65 m. Ecndergo- lijkc stormvloed over een aantal ja ren genomen komt gemiddeld eens in de twee jaar voor. Een dergelijke verhoging nu, na de afsluiting brengt het water echter dan reeds in de om geving van vier meter plus N.A.P. In dc rampnacht van 31 januari tot 1 februari steeg hel water tot 4.50 m plus N.A.P. Er zal dus nog maar weinig nodig zijn om het wa ter diezelfde hoogte te doen berei ken. Daarbjj komt echter nog iets. Werd voorheen in dc zeegaten dus in de omgeving van Bruinisse het water tot stormvloed hoogte opge stuwd, dan kon het water bjj dc daarop volgende eb, via het Haring vliet weg. Bij de tweede vloed volgende op de stormvloed, was hel water bij eb al voor een groot gedeelte weggeëbd. Toen dat in dc avond van 31 janu ari, door andere oorzaken niet ge beurde kwam de ramp. Nu zal het echter normaal zijn, als na een stormvloed het water bij een daar op volgende eb niet direct weg kan. De vraag is nu maar. Hoe hoog zal het water dan komen met de daar opvolgende vloed, dus de vloed na de stormvloed als het water in de zeegaten nog uitzonderlijk hoog is, omdat het niet weg kon. Natuurlijk moet men zich niet ongerust maken, de dijken zijn na de stormvloed van 1 februari allemaal verhoogd en op 5M> of 6 m plus N.A.P. gebracht. Bruinisse zal moeten leren leven met het sneller stromende Zijpe. De stroomsnelheid in het Zijpe nam met plm 20" o toe, een snelheid die hoger is, dan dc heren van Rijkswaterstaat te voren hebben berekend. Er zul len wel tijdig voorzieningen moeten worden getroffen. De heer L. Pad mos (machinefabriek L. Padmos en Zoon) wiens bedrijf aan de haven gevestigd is, gaat zijn fabriek bevei ligen door er een kistdam rond te bouwen. En dal zal ook wel nodig zijn. De verlaging bij oh, is plm. 50 cm lager dan voorheen 2 m min N;A.P. Vergadering Herv. vrouwenvereniging te Bruinisse BRUINISSE, 15-5. In de dinsdag avond te Bruinisse gehouden verga dering van de Hervormde vrouwen vereniging, las de presidente, mevr. H. M. de Koning-Jumelet, een ge deelte van Matth. 28, om vervolgens haar gehoor te bepalen by de Hemel vaart. Na de pauze hield mej. C. G. Re- zelman uit Goes, verbonden aan de Huishoudelijke voorlichting tenplat- telande in Zeeland, een lezing over „Voeding gewicht, gezondheid". De aanwezige dames kregen diverse ver maningen om minder vet, minder suiker en minder slagroom te ge bruiken. Met diverse voorbeelden op het flanelbord toonde zij aan hoeveel calorieën en hoeveel koolhydraten verschillende voedselsoorten en dran- RENESSE, 14-5. Met 50 leden on der leiding van mej. M. Kooman 'hield de bejaardensociëteit van Re- nesse in het Dorpshuis haar laatste bijeenkomst van ihet seizoen. Na het zingen van Ps. 95 1 en 4 werd een gedeelte uit Efeze 2 voorgelezen, waarna men Gez. 112 1 en 4 en op verzoek Gez. 227 werd gezongen. 'De heer W. Lemsom had als steeds met zijn igedichten aller aandacht. Het koor van de o.l.-school zong ver volgens aardige liedjes, die bijzon der in de smaak vielen. De heer W. Lemson dankte de kinderen en sprak de hoop uit dat „over 60 jaar, als zij lid van de bejaardensociëteit zouden zijn, er eer. even goed koor voor hen zou zingen". De bejaarden genoten daarna van goed spel en zang van mevr. C. Kort. Zij bracht liedjes „uit de oude doos", waarvoor zij een warm applaus oogstte. In de pauze werden dc beiaarden getrakteerd door rtwee families, die hup resp. 40- ken bevatten en waarom zij schade lijk zijn voor een goede gezondheid. De boosdoeners in onze voedingsge woonten zijn zij die het meest er toe meewerken dat zich chlorestol in de bloedvaten ophoopt, met alle fatale gevolgen die dat kan mee brengen. Soya-olie en andere plantaardige olieën waren favoriet bij mej. Rezel- man, maar onder haar gehoor zaten nogal wat oudere dames, die deze in grediënten nog niet bij de bereiding der maaltijden gebruiken, terwijl wij de indruk kregen dat zij dat ook nog niet direct zullen gaan doen. Maar mej. Rezelman toonde weten schappelijk aan hoe noodzakelijk het is dat men zich, vooral op latere leef tijd, in acht neemt en dat hetgeen zij vertelde ernstig moet worden geno men. en 45-jarig huwelijksfeest vierden. De 'heer Lemson reikte de prijzen, van het sjoelen en kegelen uit. De punten van het gehele jaar telden bij de beoordeling. Een verslag op rijm werd daarna door dc heer C. v. d. Maas voorgelezen. N de pauze zong mevr. C. Kort nog wat oude •liedjes, 'die dapper werden meege zongen. De heren A. J. Verboom en C. v. Splunter spraken daarna woor- d envan dank aan allen, die zorg ge dragen hebben voor de gezellige middagen. In 'het bijzonder werd de heer W. Lemson genoemd die, zelf al boven dc 65, toch altijd klaar stond om alles te doen slagen. Hem werd als blijk van waardering een envelop met inhoud aangeboden. De heer Lemson bedankte op zijn beurt de dames Lodewijk en v. d. Have voor hun vele werk. Na het zingen van Gez. 291 1, 2 en 3 eindigde mej. Kooman deze mooie middag <met igebed. Kamerkring C.H.U. Middelburg In de te Goes gehouden vei'gade- ring van de Kamer kring der C.H.U. Middelburg, werd als bestuurslid voor de Statenlkitog Zierikzee geko zen de heer L. C. Hoogeriiuis te Re- nesse, zulks iin de vakature P. Sla ger te Haamstede. Herkozen werden de heren C. F. van der Peyl, Kloe- tiinige, A. J. Kaland, Middelburg en D. Dekker, Zaamslag. In de vakatu- re E. Dekker, Oostburg, werd geko zen de heer J. C. Basting, Cadzand. 'De secretaris, de heer H. IJssel te Zierikzee, gaf een jaarverslag over 1968, waailbij hij de diverse aktivi- tei'ten van de Kamerkring memo reerde en tevens aanstipte wat voor Zeeland 'en Nederland belangrijke feiiten waren. Ook het verslag van de penning meester, de heer W. Sander se, die door familie-omstandigheden de ver gadering niet kon bijwonen, werd door de heer IJssel voorgelezen. Zeeuwse Muziekbibliotheek Op 23 mei t.s. zal de Commissaris der Koningin, mr. J. van Aartsen, de officiële opening verrichten van de Zeeuwse Muziekbibliotheek, die is gevestigd in het Middelburgse Ab dijcomplex. Qua opzet, inrichting, functie en betekenis voor Zeeland mag van een interesant object worden gesproken. ZIERIKZEE Dodelijk bedrijfsongeval In de motoren,fabriek van Smit Bolnes N.V. heeft zich dinsdag een dodelijk 'bedrijfsongeval voorgedaan, waarvan dc 29-jarige voorman H. Bom te Zierikzee het slachtoffer is geworden. De heer Bcm kreeg tijdens het draaien van bouten, een kromtrek kende staaf tegen het hoofd, als ge volg waarvan hij zeer ernstig werd gewond. Hel slachtoffer werd over gebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, waar hij kort na Bejaarden te Renesse hielden laatste bijeenkomst voor het „seizoen" Plechtigheid te Zierikzee Caland was - als vele beroemde mannen - topgrafisch vastgeklonken aan een bepaalde plaats, in casu Rot terdam, welke stad hy in 1880 ver liet. De wet op de Nieuwe Waterweg dateert van 1863. Ook de vader van Caland (accent op „land") was een typische water staatman, die zijn zoon nog vele raadgevingen gaf. Mr. Lichtenauer noemde de gebeurtenis van vandaag een historische, te rangschikken on der de grote dagen van het genoot schap. De voorzitter van Stad en Lande, dr. J. J. Westendorp Boerma deelde mede dat de vroegere archivaris van Zierikzee, de heer Postma op de idee is gekomen - bij het samenstel len van een lijst van beroemde Zie- rikzeeënaren - het Havenparkhuis van een gedenkplaat te voorzien. Dit is inmiddels drie jaar geleden, want bij de juiste vaststelling van het geboortehuis deden zich enkele complicaties voor. De stadhuis-ar chieven noemden twee geboortehui zen, maar een langdurig onderzoek heeft uitgewezen dat het pand Oude Haven 51 (thans Dienst Gemeente werken) het geboortehuis van Ca land is. Leden van het gezelschap Rotorada- mum, nazaten van Pieter Caland en Stad en Lande-leden keken van morgen toe bij de onthulling van een gedenkplaat van Pieter Caland. achterliet, waaruit later Rotterdam werd geboren. Dank burgemeester De sprekers werden ingeleid door burgemeester D. W. Kastelein, die zich zeer verheugd toonde over de totstandkoming van de plaat. Hij dankte de gemeente Rotterdam voor de vele beboeiïngen, die het heeft met Zierikzee. Na de toespraken be gaf het gezelschap zich naar de Oude Haven, waar de steen werd onthuld. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 16-5. In tegenwoordigheid van leden van de Rotterdamse in stelling „Koterodamum", leden van Stad en Lande en nazaten van de familie, is heden (vrydag)morgen, een aan het pand Oude Haven (n.z.) 51 aange brachte bronzen gedenkplaat onthuld, die de herinnering levendig houdt aan de te Zierikzee - in genoemd pand - geboren waterstaatkundige Pieter Caland, de beroemde ontwerper van de Nieuwe Waterweg. De plaat is er gekomen, dank zij samenspel tussen Roterodamum en Stad en Lande en herinnert aan de geboorte van Pieter Caland op 23 ju li 1826. Aan de onthulling van de plaai, ging een bijeenkomst vooraf in de Schutterszaal, waar het woord werd gevoerd door de voorzitter van „Ro terodamum", mr W. J. Lichtenauer, die er op wees, dat de Stichting Ha- venbelangen te Rotterdam en het ge meentelijk havenbedrijf op ideële gronden medewerking verleenden aan de totstandkoming van deze aan Caland herinnerende plaat. De gevel is nog precies eender als in 1826. Teruggaand in de historie meende dr. Boerma - een citaat van Toynbee toepassend op de gegeven sjtuatie - dat het economisch achteruitgaand Zierikzee een cocon i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2