DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volgend jaar (1970) wordt Europees natuurbeschermingsjaar Franse verkiezingscampagne van start LAATSTE NIEUWS Landing op Venus Syrië vraagt China wapens De maanreis van dc Apollo-10 Engeland en de EEG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 mei 1069 125ste jaargang Nr. 2Ü2ÜÜ WAARIN OPGENOMEN REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de \Zaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N V Drukkerij v/h takenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Onthulling gedenkplaat Pieter Caland Om heliouil van mens, plant en dier DEN HAAG. Ongeveer 100.000 hand tekeningen zijn - als protest tegen de prijsverhogingeti - aangeboden aan minister De Block van econo mische zaken. V.l.n.r.: mevr. W. Vel- ders-Vlasblom, mevr. C. v. d. Heu vel (resp. secretaresse en voorzitster van het „Vrouwencontact"), minister De Block en F. van Hezik van de Federatie van Jongerengroepen. Het F.J.G. en het Vrouwencontact in de P.v.d.A. hebben de handtekeningen verzameld. ZEIST Voor het eerst in 45 jaar zijn er in Nederland weer jonge raven ge boren. 'in 1066 is het Wereld Natuur Fonds (Ned.) in samenwerking met het Rivon het experiment begonnen de in ons land sinds lang uitgestorven raaf weer als broedvogel te introduceren. vende dieren, en omdat in 1970 in Den Haag ongeveer duizend vogel kenners uit circa veertig landen het vijftiende internationale ornitholo gisch congres houden. Biosfeer-verontreiniging Het comité voor N '70 heeft in dit kader besloten ook een praktische zaak bij de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk aan te bevelen: interdepartementaal in ventariseren van de onderzoekingen en andere activiteiten op het gebied van de biosfeerverontreiniging, die de primaire bedreiging vormt van het behoud van de natuur en van een ook voor de mens leefbaar mi lieu. Co-ordinatie en samenwerking van onderzoek en toepassing op dit gebied ter beveiliging van mens, diet- en plant, moeten worden verwezen lijkt, aldus de voorzitter van het co mité. Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook enkelebuien; matige tot vrij krachtige, in het bin nenland vannacht tijdelijk zwakke wind uit zuidwest tot west; koud weer. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een geheel droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maan op 4.39, onder 22.32. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 5.12, onder 23.34. 19 mei. Zon op 4.41, onder 20.33. Maan op 5.57, onder Nieuwe maan: 16 mei te 9.26 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 mei 3.54 v.m. 16.18 n.m. 18 mei 4.28 v.m. 16.53 n.m. 19 mei 5.05 v.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 mei 3.37 v.m. 15.56 n.m. 18 mei 4.09 v.m. 16.33 n.m. 19 mei 4.46 v.m. 17.11 n.m. Springtij: 18 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een gebied van hoge luohtdruk verplaatste zich don derdag van Frankrijk over Duits land naar Polen. Hierdoor kwamen er ook in ons land zonnige perioden voor, waarbij in de middag tempe raturen van 17 tot 20 gr. voorkwa men. Togen de avond bereikte een frontale storing met plaatselijk on weer het westen van ons land. Deze storing, .die vannacht hier en daar nog tien mm regen heeft veroor zaakt, is inmiddels in oostelijke richting naar Oostduilsland wegge trokken. Achter deze storing stroomt koude, uit de Poolstreken afkomsti ge lucht via Schotland en de Noord zee .het komende etmaal naar ons land. Op de oceaan ten westen van de Britse eilanden verplaatst een de pressie zich naar het oosten, voor afgegaan door een rug van hoge luohtdruk. Langste parkeergarage BRUSSEL, 15-5. Brussel krijgt de langste ondergrondse parkeergarage van België - onder vrijwel de gehele lengte van de Wetstraat. De garage, die 675 meter meter lang wordt, is mogelijk geworden doordat tussen de metrotunnel die in aanbouw is en het wegdek een ruimte van 10 töt 13 meter hoog be schikbaar is. De garage zal plaats bieden aan 850 auto's. OLST. Donderdagavond heeft tij dens een onweersbui op de Eikei hofweg te Gist een verkeersongeluk plaats gevonden, waarbij het 16-ja- rige meisje G. H. uit Diepenveen do delijk werd gewond. Studente niet mes in de buik gestoken NIJMEGEN. 14-5. In de vorige nacht werd in Nijmegen een 22-ja rige studente in het voorbijgaan door een man aangegrepen en met een mes in de buik gestoken. Zij moest naar een ziekenhuis wor den overgebracht, waar bleek dat haar verwendingen niet van ernstige aard waren. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. De bezetting van de Amsterdamse universiteit AMSTERDAM, 14-5. In een offici eel communiqué heeft het bestuur van de universiteit van Amsterdam een geheel andere lezing gegeven van de .jbezetting'' van de telefoon centrale door een groepje studenten, waarvan het bezettingscomité ver slag uitbracht. Vanmorgen, zo bericht ihet univer siteitsbestuur, heeft een groep stu denten, onder wie de oud-voorzitter van de ASVA, Paul Verheij, de tele fooncentrale van de universiteit van Amsterdam korte tijd bezet gehou den. De groep heeft weten binnen te dringen in de telefooncentrale, doordat Pauii Verheij zich als be diende aandiende tegenover de por tier, de heer Hoek, die de wacht hield' achter de op slot zijnde deur van de centrale. Moord in Amsterdamse Cliinczenwijk AMSTERDAM, 14-5. In de Nieuwe Jonkerstraat bij de Geldersekade is een moordaanslag gepleegd op de 31-jarige Maleisische kantoorbedien de Sik Yin Wong, die voor zover de politie op het ogenblik weet illegaal in Nederland verbleef. De man werd geveld door twee pistoolschoten, op een afstand van acht a negen meter afgvuurd, die hem in de nek raak ten. Hij sloeg voorover en werd door gealarmeerde voorbijgangers gevon den. Hij werd snel naar het Binnen gasthuis overgebracht en vandaar naar het Wilihelminagasfhuis, waar 'hij zonder te zijn verhoord' is over leden. Omtrent de dader of daders heeft de politie geen verder aankno pingspunt dan de twee pistool'kogel- hulzen en de mededeling van een publieke vrouw dat zij twee mannen hard heeft zien weglopen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft in antwoord op vragen van het Is raëlische parlement gezegd dat de Joden in de Arabische landen onop houdelijk worden vervolgd, uitge hongerd, in gevangenissen worden geworpen en lastig worden gevallen door opgehitste benden. Ernstige toestand in Maleisië KOEALA LOEMPOER, 16-5. Dc regering van Maleisië heeft donder dag bekendgemaakt dat zij alle kranten opdracht gegeven heeft, tot nader order niet te verschijnen, in verband met de huidige gespannen toestand in het land. De onlusten in het land blijven in middels voortduren. Van welinge lichte zijde is vernomen dat onge veer 50 mensen donderdagochtend om het leven zijn gekomen bij bot singen in de straten van Koeala Loempoer. Van officiële zijde is slechts meegedeeld, dat het aantal slachtoffers „zeer hoog" is. Voor de universiteit van de Malei sische hoofdstad gaan de gevechten tussen studenten en militairen voort. In de dorpen rondom de hoofdstad gaan gewapende Maleiers en Chine zen elkaar te lijf. Moskeeën, tempels en huizen worden in brand gestoken. PARIJS, 16-5. In Frankrqk is don derdag de campagne voor de presi dentsverkiezingen officieel begonnen met de bekendmaking door de grondwettelijke raad van zeven er kende kandidaten. Favoriet is, volgens opinieonder zoeken, waarnemend president Alain Poher die donderdag al in conflict met de regering-Couve de Murville kwam door een verklaring dat de staatsradio en -televisie niet objec tief en onpartijdig zijn. Het kabinet van de premier antwoordde onmid- delijk dat „presidentskandidaten wellicht niet het geschikst zijn om daarover te oordelen". Men neemt aan dat deze gebeurtenissen de be trekkingen tussen Poher en de van generaal De Gaulle ge-eerde rege- MOSKOU, 15-5. De Sowjet-Russi- sche Venussondes Venus 5 en 6, die de samenstelling van de atmosfeer van de planeet Venus en andere omstandigheden daar moeten meten, zullen zondag op de planeet landen. De instrumenten hebben dan- 250 miljoen kilometer afgelegd. Uit voor gaande vluchten is al komen vast te staan dat de planeet bijna geen zuurstof 'heeft en dat er geen leven zoals op aarde kan bestaan, onder meer wegens de hoge temperatuur. BEIROET, 15-5. Het Syrische Baas -'bewind 'heeft d'e vol'ksrepbliek Chi na verzodht om wapenleveranties. Deze zijn, naar verluidt, 'het onder werp van d'e besprekingen, die de Syrische Chef van de generale staf, generaal Moestafa Tlass, in China zal voeren, waarheen hij maandag op uitnodiging van het Chinese mi nisterie van defensie is vertrokken. In welingelichte kringen is opge merkt, dat de Syrische Baasisten de tot dusver geleverde Russische wa pens onvoldoende achten. KAAP KENNEDY, 15-5. De drie ruimtevaarders die zondag met de ApolI'o-lO naar de maan vertrekken, Thomas Stafford, John Young en Eugene Cernan, hebben donderdag in straalvliegtuigen ogenblikken van gewichtloosheid ondergaan om de kans op luchtziekte tijdens hun maanreis te verminderen. Men meent dat gewenning de weerstand van de ruimtevaarders tegen deze ziekte zal vergroten. Bij 'het aftellen 'blijkt dat de Sa- 'turnus-vijf en het ruimteschip prima in orde zijn. De vaste oeververbinding over de Westerschelde DEN HAAG, 14-5. „Wij vinden het tot. stand komen van een vaste oeververbinding over de Wester- sdhel'de ,waar ook, belangrijker dan het rapport van de Stichting Vaste Oeververbindiing Westerschelde, dat die oeververbinding bij Terneuzen wil hebben". Deze uitspraak deed de voorzitter van de stichting, drs. M. C. Verburg, dinsdagmorgen op een in Den Haag gehouden persconfe rentie, waar het rapport van de stichting werd gepresenteerd. ring-Couve de Murville verder zal doen verkoelen en dat de sfeer op de kabinetsvergadering vandaag (vrijdag) koel zal zijn. Lodge terug in Parijs PARIJS/WASHINGTON, 16-5. De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse vredesonderhandelin gen, Henry Cabot Lodge, is donder dagavond in Parjjs teruggekeerd, minder dan elf uur voor de volgen de bijeenkomst waarop twee nieuwe voorstellen ter tafel zullen liggen. Het zijn het uit tien punten be staande voorstel dat vorige week donderdag door de delegatie van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront wei'd ingediend en het achtpunten- program dat woensdag via radio en televisie door president Nixon is voorgesteld. Lodge noemde bij zijn aankomst in Parijs Nixon's plan constructief, flexibel, edelmoedig en eerlijk. Zoals gemeld zijn de eerste reac ties van Hanoi, het NBF en Moskou op Nixons voorstellen niet positief. Zware onlusten in Berkeley (Californië) BERKELEY (Californië), 16-5. In Berkeley in de Amerikaanse staat Californië is de nationale garde in staat van alarm gebracht nadat on geveer 500 politiemannen 5 uur lang slaags waren geweest met 3000 de monstranten. Gouverneur Ronald Reagan 'heeft een uitgangsverbod uitgevaardigd' dat van 10 uur des avonds tot zes uur in de ochtend geldt. Er zijn ongeveer 50 betogers en politiemannen gewond en tiental len demonstranten zijn gearresteerd. De politie werd' van daken beko geld met stenen en flessen en maakte zelf gebruik van traangas en jacht geweren. Sommige betogers werden door 'hagel in het gezicht getroffen. STRAATSBURG, 15-5. Het minis terscomité van de Raad van Euro pa moet er bij de lid-staten van de EEG op aandringen een conferentie van regeringshoofden te houden sa men met de landen die om het lid maatschap gevraagd hebben. Doel daarvan moet zijn het bereiken van het begin van onderhandelingen over de toetreding. Dit staat in een aan beveling die de basis vormt voor het politieke debat dat de raadgevende vergadering donderdag en vrijdag in Straatsburg houdt. Nixon wil verandering in dienstplicht WASHINGTON, 15-5. President Nixon, dlie zich voor invoering van een leger van vrij willigers in de V.S. heeft ingezet ,ziet volgens eigen zeg gen momenteel geen kans op verwe zenlijking van zijn plan. Hij heeft daarom dinsdag besloten, het con gres een plan tot verandering van het huidige oproepsysteem voor te leggen. Dat systeem heeft veel kri tiek ondervonden. Nixon wil dat voortaan eerst de 19-jarigen worden opgeroepen. Onder 'het huidige sys teem kan een jongeman tussen 19 en 26 jaar oud opgeroepen worden, waardoor het voor hem buitenge woon moeilijk wordt om plannen te maken voor studie, huwelijk, loop baan en dergelijke. Nixon wil met zijn nu ingediende plan deze onze kerheid opheffen. DEN HAAG. 15-5. Volgend jaar is uitgeroepen tot Europees Natuurbe schermingsjaar De activiteiten zul len in Nederland vooral liggen op het terrein van de voorlichting en opvoeding. In mei wordt een natuur- boekenweek gehouden. Radio en te levisie zullen ruimschoots aandacht aan het probleem van het milieube houd schenken. Voor de basisscholen komen er vier lessen met als kernthema de wederzijdse afhankelijkheid van de mens en de natuur. Voor het voort gezet onderwijs wordt gewerkt aan plannen de scholieren te confronte ren met het probleem van het mi lieubehoud en hoe zij hiertoe kun nen bijdragen. Het Nederlandse co-» mité voor N 70, zoals het Europees Natuurbeschermingsjaar kortweg wordt aangeduid, gaf opdracht tot het vervaardigen van een film over de wilde ganzen. In het zoologisch museum in Amsterdam wordt een expositie gewijd aan de problemen rond de Waddenzee. Een en ander werd in het interna tionaal Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag door het comité, onder voorzitterschap van prof. dr. K. H. de Voous, meegedeeld. Prof. de Voous vond, dat het pro- Ad verten tie blecm voor Nederland is: hoe in dit dichtbevolkte land van Europa nog iets van de gevarieerdheid van de natuur kon worden gered, opdat de huidige en komende generatie nog iets van de natuur kunnen beleven, ervan kunnen leren en er de moge lijkheden tot lichamelijke en geeste lijke recreatie in kunnen vinden, die er in verborgen liggen. Vijf thema's Dit centrale thema valt volgens hem in vijf thema's uiteen: het be houd van de voor Europa unieke weidevogellandschappen, het behoud van de roofvogels, het behoud van overwinteringsmogelijkheden voor de wilde ganzen, het behoud van de waddenzee, en het probleem van dc water- bodem- cli luchtverontreini ging. De nationale thema's zijn „op gehangen" aan vogels, die de men sen aanspreken als in het wild le- Verplaatsing Arabische gezinnen naar Israël AMMAN, 14-5. Het Jordaanse blad ,A1 Difaa" meldt dat de Israëlische autoriteiten een plan voorbereiden om 10.000 Arabische gezinnen van de bezette westelijke Jordaancever en de strook van Gaza over te brengen naar het gebied van Al-Arisj en de Sinai-woestijn. In de geëvacueerde gebieden zou den zich in een period'e van twee jaar Joden moeten gaan vestigen. De uitvoering van het plan zou een be drag van ruim 38 miljoen, gulden vergen. Ruim 50.000 Arabieren zou den het slachtoffer van dit plan worden. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1