OLGA Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT „BREEDBAND"-MILJOENEN INZETTEN VOOR PERSOON LIJK DUURZAAM BEZIT VAN KLEINE SPAARDERS Activiteit in Vietnam laait weer op Politie treedt op tegen Carlisten Polier kandidaat Studenten bezetten Maagdenhuis A'dam Spionagenet in Irak opgerold Twee auto's botsten - Vier doden T.v.-uitzending viel verkeerd in Haagse wijk OM VASTE OEVERVERBINDING VOOR WESTERSCHELDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diu£<la<; 13 mei 1969 125ste jaargang Nr. 20198 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het nieuwe zwembad Dol-fijn* Wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer DEN HAAG, 12-5. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot instelling van een bezitsvor mingsfonds dat beoogt met de z.g.n. Breedband - miljoenen bijzondere maatregelen te financieren ter be vordering van duurzaam persoonlijk bezit van kleine spaarders. Met de indiening van dit wetsontwerp stel len de ministers van sociale zaken en volksgezondheid, van volkhuisves ting en ruimtelijke ordening en de bewindslieden van financiën voor het in 1966 ingediende wetsontwerp dat hetzelfde doel beoogde in te trekken. Het nieuwe wetsontwerp maakt het mogelijk voor mensen van 21 tot en met 59 jaar, niet aangeslagen in de vermogensbelasting en met een belastbaar inkomen van minder dan f 15.000,- een renteloze lening van ten hoogste tweeduizend gulden aan te vragen ten behoeve van de koop van nieuwe of bestaande eigen wo ning. Het nieuwe wetsontwerp maakt het verder mogelijk dat het rijk on der bepaalde voorwaarden, voor do helft deelneemt in het risico van een gemeentelijke garantie van rente en aflossing op een hypothecaire lening gesloten ten behoeve van de aankoop van bestaande woningen die geen woningwetwoningen zijn. Als derde en laatste mogelijkheid ter bevordering van duurzaam per soonlijk bezit van kleine spaarders, kent het nieuwe wetsontwerp het toekennen van een belastingvrije premie van vijfendertig procent aan de koper van een spaareffect. Deze premier, die na een spaartermijn van acht jaar wordt toegekend, wordt berekend over de koopprijs van het spaareffect, tot een maximum van f 250,- per deelnemer per jaar. Uit de opbrengst van de verkoop der aan de staat toebehoord hebben de aandelen Breedband N.V. is in 1965 een bedrag van honderd miljoen gulden afgezonderd dat, met rente, thans honderdtwintig miljoen be- Advertentie Koop'm en win fl.l.OOO.- draagt. Spaareffecten zijn aandelen in be leggingsmaatschappijen, c.q. partici- patiebewijzen in beleggingsdepots. In een persconferentie hebben de ministers Roolvink en Schut (de be windslieden van financiën waren niet aanwezig) een toelichting gege ven. Daaruit bleek o.m. dat het uit 1966 stammende wetsontwerp op weer standen stuitte -van o.m. de uitvoe rende instellingen, ook al omdat het te ingewikkeld was. Bij het nader bezien van de toen voorgestelde maatregelen is o.a. overwogen dat het doel: bezitsvormende maatrege len, beter en sneller aan kunnen worden bereikt door wijzigingen. De nu in het nieuwe wetsontwerp voorgestelde maatregelen blijken de instemming te hebben van de uit voerende organen, o.m. van de be leggingsfondsen van de vakbewe ging. SAIGON, 12-5. De Vietcong en de Noordvietnamezen zyn de afge lopen vierentwintig uur een bombar dementsactie op grote schaal begon nen die, volgens waarnemers, wel licht de inleiding tot een groot zo- meroffensief kan zijn. Volgens het Amerikaanse opperbe vel worden 159 militaire bases en steden aangevallen - het grootste aantal aanvallen in één nacht sedert het „TET"-offensief van begin vo rig jaar. Een regeringswooi-dvoerder zei dat zeker vijftig burgers bij de (meest raket- en mortier-)bombarde- MADRID, 12-5. De Spaanse politie is 'het afgelopen weekeinde in actie gekomen, tegen de Corlistenbewe- ging. In Madrid werden zeven vooraan staande Carlisten aangehouden na huiszoeking, maar later vrijgelaten. Het secretriaat van de verbannen prins Karei Hugo werd door de po litie gesloten. Het hoofdkwartier van de beweging in Madrid werd door zocht en heeft politiebewaking ge kregen, doch het is niet bekend of het ook gesloten is. menten zijn omgekomen. Zeven pro vinciale hoofdsteden - waarbij de drie grootste steden Saigon, De Nang en Hoe-e - en 21 districtshoofdsteden zijn getroffen. PARIJS, 12-5. Waarnemend pre sident Alain Poher van Frankrijk, heeft zich maandag officieel kandi daat gesteld voor de komende presi dentsverkiezingen. Oogtransplantatie bij fotograaf mislukt HOUSTON, 13-5. De fotograaf John Madden, die op 22 april een oog transplantatie onderging waarbij, met behoud van eigen netvlies en oog zenuw, het voorste gedeelte 'vari de oogbal werd vervangen, kan deson danks niet zien. Hij verliet maandag het ziekenhuis in Houston. Hoewel hij zijn gezichtsvermogen niet terug heeft gekregen, is mijn man in esthetisch opzicht er toch be ter van geworden, omdat het geopé- reerde ook verder normaal functio neert. verklaarde de echtgenote van de fotograaf. Politie greep in AMSTERDAM. 12-5. Een dertig tal studenten die zich de actiegroep „De loze kreet" noemen -hebben maandagochtend het Maagdenhuis, administratiegebouw van de univer siteit van Amsterdam, bezet. De be zetters hielden zich in hoofdzaak op in een kamer nabij de hoofdingang. Om vier uur maandagmiddag heeft de politie ingegrepen bij de affaire in het Maagdenhuis. Tegen dat tijdstip verscheen een aantal wagens van de politie, die rond het Maagdenhuis werden geposteerd. Twaalf politie mensen in burger drongen vervol gens de kamer binnen waarin de stu denten zich verschanst hadden. Door een woordvoerder van de studenten werd via een luidspreker aan de toen samengestroomde belangstellenden medegedeeld dat de studenten van hun leiders opdracht hadden gekre gen geen fysiek verzet te plegen. Hij zei dat de studenten zich passief zouden gedragen. Na twintig minuten kwamen er enkele studenten uit het Maagden huis. Zij vertelden dat de bezetters na een gesprek met de rector mag nificus prof. Belinfante op diens ver zoek hadden besloten het beleg op te heffen. BAGDAD, 12-5. Radio - Bagdad heeft maandagmiddag meegedeeld dat in het land opnieuw een spio nagenet. dat werkte voor Israël en Perzië, is opgerold. Vijf leden daar van zijn door de revolutionaire recht bank ter dood vei-oordeeld. Het zijn twee militairen en drie burgers. MONNICKENDAM, 12-5. Op rijks weg E 10 in de gemeente Katwoude tussen Monnickendam en Edam zijn maandagavond twee personenauto's met grote snelheid op elkaar gebotst. De in totaal vier inzittenden van de beide auto's kwamen om het leven. De oorzaak van het ongeval, dat plaats vond bij de Rietbrug, is niet bekend. De beide auto's werden ge heel vernield. De politie verstrekte de volgende gegevens over de slachtoffers: in een der beide auto's zaten de neven J. M. de V. uit Utrecht en A. van E. Kindersterfte in Peru LIMA, 12-5. In Peru - bevolking 13 miljoen - sterven dagelijks dui zend kinderen, meest aan infectie ziekten. Dit is op een medisch con gres ,in Lima meegedeeld. Het aan tal kan zelfs nog hoger zijn, wegens niet-aangemelde sterfgevallen in af gelegen gebieden. (plm. 20 jaar) uit Katwoude. In de andere auto zat het echtpaar H. J. P. O. uit Amsterdam. Overvallers tnaken 350.000 dollar buit NEW YORK, 13-5. Vier mannen hebben maandag een overval ge pleegd op een geldtransport van de ontvangsten van een Newyorics wa renhuis. Zij bedwelmden in een lift de bewakers met gas en maakten zich vervolgens met 350.000 dollar uit de voeten. SAIGON. Een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saigon heeft meege.deelid, dat vier Amerikaanse hefsahroefvliegtuigen en een straal- jachtbommenwerper zijn neerge schoten. 10 Amerikanen kwamen om het 'leven en 11 werden hierbij ge wond. Gezin door wijkbewoners verjaagd DEN HAAG, 12-5. Bewoners van de schilderswijk in Den Haag heb ben maandagavond het negen leden tellende gezin van de chauffeur Ri- nus van 't Klooster ondubbelzinnig laten blijken dat het uit de Jan de Baenstraat in de wijk dient te ver dwijnen. De familie zou de wijk in een televisie-uitzending van de K.R. O. in een verkeerd daglicht hebben gesteld. De woning werd belaagd. De po litie haalde de zeven kinderen, van wie de oudste 14 jaar is, weg en bracht hen met hun moeder voorlo pig onder in het politiebureau aan de Van der Vennestraat. Urenlang hebben duizenden bewo ners van de wijk, onder wie veel jongeren de rijweg voor het huis van de bedreigde familie en de straten in de omgeving bezet gehouden en het verkeer er van tijd tot tijd onmo gelijk gemaakt. Terwijl de politie voor het huis de wacht hield werden van de woning van de familie Van 't Klooster de ruiten ingegooid. De politie, die intussen versterking had gekregen, werd van tijd tot tijd door groepen, hoofdzakelijk jonge ren, lastig gevallen zodat met het vorderen van de avond een spelletje „agentje pesten" werd opgevoerd. De politie, die veel dulde, moest her haaldelijk charges met de gummi knuppel uitvoeren om groepen las tige jongens te verspreiden. Advertentie. attracties voor 4*4*11 toegangspMJS fn decfteling kaatsheuvel Stichting harl voorkeur voor Terneuzen DEN HAAG. Leden van de Papoea-jongerenorganisatie Kobe Oser en sym- pthisanten hebben een demonstratieve optocht door Den Haag gehouden en petitie^ aangeboden bij de Tweede Kamer en bij de ambassades van de V.S. en Indonesië. De tocht vormde het sluistuk van een vrijheidsmars. DEN HAAG, 13-5. In tegenstelling tot de in de Eerste Kamer door mi nister drs. J. A. Bakker van verkeer en Waterstaat uitgesproken duidelij ke voorkeur (op technisch en finan ciële gronden) voor een vaste oever verbinding over de Westerschelde ter hoogte van Kruiningen-Perkpol- der - een zienswyze waarbü Gede puteerde Staten van Zeeland zich onlangs hebben aangesloten -, meent dc Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde dat deze verbinding bij Terneuzen zal moeten komen. In een daarover verschenen rap port zegt de stichting, dat een vaste verbinding bij Terneuzen centraal ligt en op vrij korte afstand van dé belangrijkste woon- en werkgebie den van Zeeland. De agglomeratie vorming in het Westerscheldebelcken wordt door een centrale vaste ver binding gestimuleerd. Zij sluit als laatste schakel logisch aan op de reeds bestaande zuid-noordverbin- ding via de Zeelandbrug tussen Zee land en het economische en bestuur lijke hart van Nederland: de rand stad. Ook de ontwikkeling van de haven- en industriegebieden naar het westen eh de toekomstige weste lijke dammenweg pleiten voor een situering van de vaste verbinding bij Terneuzen in plaats van bij Perk- polder of bij het Land van Saeftin- ge (bij'de Belgische grens). Verder kan volgens het rapport worden gewezen op de internationale rol van een centrale vaste verbinding voor hel verkeer tussen de randslad en west-België en noordwest-Frank- ï-ijk. Toeristisch bezien is een situe ring bij Terneuzen van meer nut dan een oostelijker gelegen plaats. Ook spelen de huidige en toekomstige vaste verbindingen tussen de Schel- deoevers aan de Belgische zijde van de grens een rol. De in aanbouw zijnde tweede tunnel bij Antwerpen en vooral de toekomstige tunnel bij Doel (tussen de grens en Antwerpen) maken het noodzakelijk de Neder landse vaste verbinding zo ver mo gelijk van de grens naar het westen, dat wil zeggen bij Terneuzen, te si tueren. Tenslotte wijzen berekenin gen uit, dat een vaste verbinding bij Terneuzen meer binnenlands ver keer te verwerken zal krijgen dan een vaste verbinding elders. Een definitieve beslissing, zo heeft de minister gezegd, is er over de ver binding nog niet genomen. APELDOORN. De World Wildlife Rangers, de jeugdleden van het We- reldnaluurfonds gaan de komende week met de „knipriks'' op stap. Zij willen op deze manier geld bijeen brengen voor het behoud van de dierenwereld op de eilandengroep Galapagos, duizend mijl uit de kust van Zuid-Amerika. Prinses Margriet kocht maandagmiddag op paleis Het Loo de eerste knipriks, een knijp- beursje met de afbeelding van een panda. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De beste manier om een t dwaas te overtuigen is hem zijn gang te laten gaan. Regen- of onweersbuien Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west; overdag minder warm. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.26. Maan op 3.45, onder 18.46. 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27. Maan op 3.58, onder 20.04. 16 mei. Zon op 4.45, onder 20.29. Maan op 4.16, onder 21.21. Nieuwe maan: 16 mei te 9.26 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 mei 1.51 v.m. 14.21 n.m. 15 mei 2.32 v.m. 15.03 n.m. 16 mei 3.15 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 mei 1.45 v.m. 14.03 n.m. 15 mei 2.22 v.m. 1442 n.m. 16 mei 3.01 v.m, 15,19 n.m. Springtij: 18 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waarvan het centrum boven centraal Europa ligt transporteert met een zuidelij ke wind warme lucht over West- Europa. Een lagedrukgebied dat voor de Golf van Biscaje ligt vormt ech ter een bedreiging voor het zomerse weer in ons land. Het front dat de scheiding vormt tussen de warme lucht die om het hogedrukgebied wordt aangevoerd en de minder warme lucht die zich thans boven de oceaan bevindt strekt zich thans uit van de Ierse Zee via de Golf van Biscaje naar Portugal. Het laat zich aanzien dat dit front morgen ons land zal passeren zodat de kans op regen of onweersbuien toeneemt. De temperaturen zullen dan ook lager zijn dan de afgelopen dagen. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1