BLIK DOOR HET WERELD Papoea-opstanden zonder enig resultaat Belgische overwinning voor Wim Evertse Restaurant Mondragon ZORG VOOR DIT KIND Geslaagden E.H.B.O.-cursus te Bruinisse Straf voor dienstweigering twee jaar Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 niei 1969 Nr. 20196 Uit Irian Barat - voorheen Neder lands Nieuw-Guinea - komen als maar berichten over opstanden die dan door Indonesische parachutisten weer neergeslagen heten te zijn. De recentste was die bij Enarotali, waar -over de berichten voornamelijk via het Australische deel van het eiland kwamen en pas nadien door Djakar ta bevestigd werden, met verklarin gen erbij dat alles niet zo veel te be tekenen had. Dat laatste is begrijpelijk: de In donesische overheid heeft er geen belang bij dat de wereld teveel aan dacht gaat besteden aan wat in West -Irian plaatsgrijpt. Aan de andere kant wordt gesproken over het stu ren van vijfhonderd man parachu tisten en dat is een aanzienlijke strijdmacht voor dit soort operaties, maar ook dit zegt niet zo heel veel. Geen interesse Djakarta heeft overigens niet veel te duchten van belangstelling in de wereld. Die zou ook kunnen worden gewekt door de rapporten van de waarnemer der Ver. Naties, Ortiz Sanz, die niet veel hoop heeft dat de door de V.N. gelaste volksraadple ging van deze zomer veel zal voor stellenHij maakt een beetje ruzie met Djakarta, maar dat haalt wei nig uit doordat Sanz van geen an dere machtsmiddelen is voorzien dan zijn vulpen. En in de Ver. Naties be staat niet veel bereidheid zich over het land der Papoea's hevig op te winden. Dat de volksraadpleging zeker niet zal worden gehouden op een manier die iets lijkt op wat algemeen als een stemming wordt beschouwd, staat vastDe Indonesiërs houden het op hun moesjawara-systeem, een soort praten tot men het in grote lijnen eenis, en het paaien van de voormannen die het praten duchtig kunnen beïnvloeden. Het verzekert hen van een uitslag zoals ze die wen sen. Of daarbij ook werkelijk de wens van de bevolking tot uiting komt, is een andere zaak. Verzet Men hoeft zich geen overdreven voorstelling te maken van het poli tiek bewustzijn onder de primitieve Papoea-stammen en allerlei details van de politieke regelingen zullen volslagen boven hun begrip gaan. Waartegen wel verzet bestaat, dat is duidelijkis tegen de Indonesiërs, vreemdelingen die zich met Papoea zaken bemoeien en dat uit zich dan in opstanden, al van langere duur vooral in die gebieden als Biak en Vogelkop waar de bevolking het hoogste ontwikkelingspeil heeft be reikt en het contact met de Indone sische overheid het intenst is. Op standen en verzet overigens waar van de resultaten gering beloven te zijn. Nederland, als voormalige koloni ale macht, heeft er feitelijk geen be moeienis mee. De Ver. Naties kijken liever de andere kant op omdat ze problemen genoeg hebben en er geen nieuwe bij verlangen. Nog daargela ten dat men om der wille van de Papoea's geen lust heeft ruzie te ma ken met Djakarta. SPORT EN WEDSTRIJDEN WIELRENNEN Na een boeiende strtfd is Wim Evertse er deze week in de Belgi sche plaats St. Kruis-Bruggc in ge slaagd zyn eerste overwinning in dit seizoen te behalen. Aan deze wedstrijd over een af stand van 107 km welke voor het grootste gedeelte over de beruchte Belgische kasseien ging, kwamen 35 amateurs aan de start. Al vrij spoe dig na de start werden er door ver schillende renners uitlooppogingen ondernomen. Het duurde evenwel tot half koers voor een negental renners waaronder Wim Evertse en Ko de Vrieze uit Goes die j.l. zaterdag te Lembeke had gewonnen, hun poging met succes zagen bekroond. Daar de koplopers er een hoog tempo inhiel den werd het al spoedig duidelijk dat met deze ontsnapping de definitieve beslissing was gevallen. Met nog 17 km voor de wielen demarreerden de Belgen Adriaansen en de Vroet die er snel in slaagden een bres tussen hen en hun achtervolgers te slaan. Evertse liet toen duidelijk zien dat hij momenteel weer in een uitsteken de vorm verkeerd. Met Ko de Vrieze en Walter Flanckaent op sleeptouw, die alles moesten geven om het wiel van Evertse te houden, had men twee km verder de beide vluchters te pakken. In de nog resterende 15 km bleef dit vijftal broederlijk bij een zodat de eindsprint de uiteinde lijke beslissing moest brengen. Vijf tig meter voor de laatste bocht, 300 m verder lag de finish demarreerden Planckaert en Adriaansen. Met Ko de Vrieze in derde en Wim Evertse in vierde positie gingen zij zo docir de laatste bocht. In de laatste 300 m toonde Evertse zich van dit viertal duidelijk de snelste. KORFBAL All-Ready I, Brouwershaven I en NOAD naar Swift-Series te Middelburg Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. In de stad Biak heerst een sfeer van oorlog, zo wordt in West-Irianese kringen in Djakarta gezegd. West-Irianezen, die na tien uur 's avonds op straat worden aan getroffen, worden tot half zes de volgende ochtend opgesloten. ZAGREB. In de Zuidslavische stad Zadreb zijn twee personen wegens militaire spionage voor een niet na der genoemd westers land tot zeven en vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hun identiteit is met bekend gemaakt. De een maakte deel uit van een emigrantenorganisatóe, de ander werkte in Zagreb bij de posterijen. SAIGON. Bij een bomontploffing in de hal van het hoofdpostkantoor van Saigon zijn donderdag vier do den en negen/tien gewonden gevallen. PARUS. De meeste Fransen gelo ven dat de gaullistische kandidaat Georges Pompidou de komende pre sidentsverkiezingen zaï winnen, zelfs al treedt interim-president Alain Pohair als tegenkandidaat op. PARIJS. „Ik ben absoluut geen kandidaat en Ik wil dat ook niet zijn, maar misschien zal i»k ertoe gedwon gen worden". Dit heeft de waarne mend president van Frankrijk Alain Pcher, woensdag tegenover journa listen verklaard. KAAPSTAD. Zuid-Afrika blijft streven naar uitbreiding en het nau wer aanhalen van contacten met landen in zwart Afrika, zo heeft mi nister van buitenlandse zaken Hil- gard Muller in het parlement ver klaard. SAARBRUCKEN. De twee ver dachten, die tien dagen geleden in verband met de overval op een mu nitiedepot van het Westduitse leger in Lebaah zijn gearresteerd, hebben woensdag een bekentenis afgelegd. TEL AVIV-CAIRO. Een Israëli sche militaire woordvoerder heeft melding gemaakt van 'twee schiet partijen in de Negev-woestijn, waar bij vijf Arabische guerilla's en een Israëlische militair zouden zijn ge dood. Ook werden zes guerilla's ge vangen genomen. BERLIJN. Bestudering van 'het „rede boekje" van Mao Tse Toeng is voor de poiiitie-agenten in West- Berlijn verplicht gesteldten minste voor 47 vam hen, 'die op het ogenblik een speoiala cursus van drie weken volgen waarin docenten in de politieke wetenschappen ihun Mao's gedachten bijbrengen. OTTAWA. De „Canadian Broad casting Corporation" Iheefit meege deeld dat zij zowel over radio als televisie geen reclame meer zal la ten maken voor tabakswaren in ver band met de aan het roken verbon den gevaren. De inkomsten uit die reclame 'bedroegen jaarlijks oirca 700.000 dollar. Op Hemelvaartsdag - donderdag 15 mei aanstaande - organiseert de Middelburgse Korfbalver. „Swift" weer haar jaarlijkse seriewedstrijden op het gemeentelijk sportterein aan de Sportlaan. Bij de senioren wordt gespeeld in 10 afdelingen, terwijl ook de junioren, adspiranten en pupillen een flink aantal wedstrijden zullen spelen. Bij de senioren zullen dit ,jaar de eerste twaalftallen van All-Ready uit Zierikzee en Brouwershaven van de partij zijn terwijl All-Ready, Brouwershaven en NOAD (Drei- schor) ook een adspirantenteam naar de Zeeuwse hoofdstad zullen afvaar digen. All-Ready I is in afdeling 6 inge deeld, waarin verder nog uitkomen de volgende teams: Luctor I (Ter- neuzen), DBGC I (Oude Tonge), Tjo- ba II ('s Heer Hendrikskinderen) en Oranje-Nassau III uit Vlaardingen. De Zierikzeeënaren spelen hun eer ste wedstrijd tegen Tjoba II reeds om half tien onder leiding van scheidsrechter Kees Hollaar uit Som- melsdijk. Brouwershaven I speelt in afde ling 8 en krijgt de volgende tegen standers te bekampen: Animo III Advertentie Oude Haven 13 Op Moederdag serveren wij het volgende speciale menu tegen de alles-inciusiefprijs f 12,50 Kinderen tot 12 jaar halve menu- prijs Zierikzee Telefoon 01110-2670 Cocktail Monika (kip, grape /ruit, en celeri) Verse aspergesoep Tongfilets Orly (in bierdeeg gebakken, geserveerd met voorjaarssafade en tomatensaus) of '/2 gebraden kip met champignons en roomsaus IJs met verse aardbeien en slagroom Koffie (Oost-Souburg), Volharding I (Yer- seke), Delta I (Ooltgensplaat) en Ahoy II uit Rotterdam. De Brouwe- naren spelen hun eerste wedstrijd eveneens om half 10 onder leiding van scheidsrechter J. P. de Schipper. Adspiranten All-Ready komt in deze afdeling uit in groep B en de rood-zwarfcjes krijgen hier als tegenstanders te be kampen: Tjoba A; Dosko (Bergen op Zoom), Swift B (Middelburg), Vol harding (Yerseke) terwijl Brouwers haven in afdeling C werd ingedeeld met Luctor A uit Terneuzen, Onda A (Sint-Laurens), Boomse Korfbal club (Boom, België) en Togo A (Goes). NOAD uit Dreischor zal het in af deling E moeten opnemen tegen Zaamslag, B.K.C. (Breskens), Zwer vers (Dordrecht) en Animo B. In de hoogste seniorenafdelingen komen o.a. uit Achilles (Den Haag), Oranje-Nassau (Vlaardingen), Swift I (Middelburg), Vitesse I (Baren- drecht), Kinderdijk I (Alblasserdam), Animo I (Souburg), Scaldis I (Ant werpen) en diverse andere promi nente twaalftallen, zodat er - ook wanneer een twaalftal vrij heeft - toch een aantal sterke twaalftallen aan het werk kan worden gezien. Alle wedstrijden worden gespeeld volgens de officiële reglementen van de K.N.K.B., terwijl er op belsignaal gewisseld wordt. Elke wedstrijd duurt 2 x 12% minuut, zonder rust. Na elke ronde is er een pauze van 5 minuten. ZSC II-NOAD II 6-0 ZSC, dait over betere schutters bleek ie beschikken dan de bl'tuw- witten, bepaalden reed's in de 1ste helft de eindstand op 6-0. PM Hil- tebrand, Cor Hillebra/rrd, Joh. Hiille- brand, Adrle Jonker, Cora Louwer- se en Riet Hatnse wisten ieder een maal de korf te doorboren. Na de rust bleek ZSC al baar kruit te bob ben verschoten, terwijl ook NOAD hier niets tegenover wist te stellen. SKNWK II-Brouwershaven III 0-2 Door beter van de geboden kan sen te profiteren slaagden de Brou- wenaren er in te Nieuwerkerk een verrassende overwinning te boeken. In de le 'helft gaf Adirie Westdorp de bezoekers een 2-0 voorsprong waarna Nelleke Verbeek na de her vatting de eindstand op 0-2 bracht. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 11 mei luidt: 4e klasse H: Hansweertse Boys- Corn. Boys. Res. 3e klasse C: Middelburg III- Axel III. Zomeravon d com pet it i e Rayon Zierikzee Rij'kswaterstaat-PTT 7-1; Hartogs P.V.-PZEM 1-1. Advertentie (JllllllllllllllllllllllllllllllliIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LEVEND MONUMENT VOOR BISSCHOP BEKKERS E Nationale Televisieactie met als gast vrouwe Mies Bouwman 2 Voor het deponeren van uw giften is de NUTSSPAARBANK te ZIERIKZEE op vrijdag- E avond geopend van 20.30-22.00 uur. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiijiiiijiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiijiiiijjiiiiiiijiiiiijiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiijiiiiijjiiiiiiiiiijiiiiÏÏ Heden (vrijdag)avond wordt ge speeld: Toren Boys-VAB (7 uur). Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 12 mei: Velocitas-Hartogs P.V. (te Serooskerke). Dinsdag 13 mei: Rijkswaterstaat- Stella Boys (te Serooskerke). Woensdag 14 mei: Toren Boys-PTT. Vrijdag 16 mei: PZEM-VAB (te Se rooskerke) en Zeelandia-Smit en Bolnes. Alle wedstrijden vangen aan om 7 uur. Bruse Boys-Beren 7-2 Het aanzienlijk beter spelende Bruse Boys is er zonder veel moeite in geslaagd op Beren een ruime overwinning te behalen. Daar de scheidsrechter niet kwam opdagen werd deze taak waargenomen door de hear A. Roon. Leo Kostense wist voor de groen-witten de score te openen (1-0), waarna Wim Geluk de stand op 2-0 bracht. Beide spelers wisten hierna nog ieder eenmaal het Beren-doel te doorboren, waarna de gasten wisten tegen te scoren (4-1), met wélke stand de Ie helft werd afgesloten. Door Leo Rostense en Wim Gelulk werd het na de hervat ting 6-1, waarna het weer de beurt was aan Beren om de doelman van d'e Boys te verschalken (6-2). Het was ten élotte Chris Klink die de eindstand op 7-2 bepaalde. Duiveland II-Bruse Boys II 2-0 In deze gelijk opgaande wedstrijd gaf de iets betere conditie van de thuisclub uiteindelijk de doorslag. In de le helft nam Duiveland een 1-0 voorsprong door Dannie v. d. Have die zich na een aanval over re dit s goed vrij wist te spelen en onhoud baar scoorde. De definitieve beslis sing viel 7 min. voor tijld toen L. de Bruine met een fraai schot de doel man van d'e 'gasten wist te kloppen (2-0). SKNWK II-ZSC 0-6 Een verdiende overwinning voor dia bezoekers die overwegend het beste van het spel hadden. Uit de nog twee resterende wedstrijden heeft ZSC nu aan één puntje genoeg om de kampioensvlag in top te kun nen steken. Door 'doelpunten van Piet v. d. Horst en Lou Louwerse namen d'e 'gasten in de Ie helft een 2-0 voorsprong. Na d!e hervatting maakten Cor Dorreman (2 maai), Cor Hdlebrand en Lou v. Wijk het halve dozijn vol (0-6). WIK B II-Zierikzee B I 0-11 Kampioen Zierikzee B I heeft te Keilkwerve niet vee) moeite gehad om WIK B II aan haar zegekar te binden. Door doelpunten van Kees Verkaant (3 maal), Han Hendirikse en Henk Verhaart namen zij in d'e le helft redds leen 5-0 voorsprong. Na de rust brachten Anton v. d. Hulle (2 maal), Kees Varkaart ,Adrie Kos ter, Henk Tenmekus en Han Hen- driikse de 'eindstand op 0-11. BRUINISSE. 8-5. Té Bruinisse werd een E.H.B.O.-cursus gehouden onder leiding van de colonnecom mandant dokter K. van Leeuwen en de heer B. C. van der Kloot te Zie rikzee. Deze week werden de examens af genomen met het resultaat dat aan alle 21 cursisten het E.H.B.O - Rode Kruis diploma kon worden uitge reikt. Het examen werd afgenomen door dokter W. Bontkes, arts te Zie rikzee voor het theoretisch gedeel te en de 'heer D. J. Volmer te Zie rikzee voor het praktisch gedeelte. Geslaagd rijn de dames: G. M. Kraak, Sirjansland; J. Quist, Sir- jansland; I. Hanzen, Bruinisse; R. van der Have, Bruinisse; Hannie Kik, Bruinisse; Lies Otte, Ella Mol, Heleen van der Weele, allen Brui nisse en mevrouw M. H. Verstraten - Hoogerwerf, W. Hoogerwerf-Feijfel Bruinisse; J. van Driel, Oosterland; A. van Driel, Oosterlaind; J. J. van Klinken, Nieuwerkerk; J. G. Stout- jesdijk-Okkerse, Nieuwerkerk en J. J. Maas, SChuddebeurs, en de heren B. H. Jonker, A. Vreugdenhil, A. Th. Lock, J. P. Knop, H. van den Bos en J. van der Werf, allen Bruinisse. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroeper, te Bergen op Zoom (toez.): A. Pijnacker Hordijk, Zeve naar; te Willemstad (N.B.): G. A. van Harten, Bodegraven; te Fijn- aart (toez.): E. M. Pannekoek, Al- bilasserd'am; te Neerlangbroek: H. N. van Hensbergen, Dirksland. Aangenomen naar Akkerwoude en Murmerwoud'e (toez.): D. R. Jonker, Buunse. Bedankt voor Harkstede (toez.): H. de Wolf, Donkerbroek-Haule. Ger. Kerken Beroepen te Dirkshorn: kamd. P. van Dijk, Lisse, die dit beroep heeft aangenomen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Uitrecht-Centrum: C. J. Smeli/k, Bunschoten-Spakenburg; te Zevenbergen: kamd, D. Grutter, Enschedé. Dure kopieën PHILADELPHIA, 8-5. Een van de zestien kopieën van de Amerikaanse onafhankelijk heidsverklaring, die in 1776 werden gedrukt, is woensdag op een veiling in Philadelphia voor 404.000 dollar (ongeveer anderhalf miloen gulden) aan een zakenman uit Texas ver kocht. De kopie werd onlangs gevonden in een boekenzaak in Philadelphia die werd opge heven. Voor 45 jaar... ZIERIKZEE. De Zierikzeese Bur gerwacht, hield op de schietbaan achter „Ons Genoegen" onderlinge wedstrijden. ZIERIKZEE. In de grote zaal van hotel „Juliana" werd de algemene vergadering gehouden van de schip persvereniging „SchuttevaCr" ELKERZEE. Zaterdag trok een. windhoos over het middengedeelte van Schoutven, Stofwolken, d e in de verte aan brand deden denken, ver hieven zich in de lucht. ZIJPE. Zeventig automobielbezit ters van Schouwen-Duivelaud heb ben aan de R.T.M. een adres ver zonden, waarin gepleit wordt voor goedkopere tarieven op het veer Zijpe-A.J.polder. ZIERIKZEE. Het nieuwe filiaal van Magazijr Nederlandin de Postslraat - waarin tot voor kort hel meubelmagazijn „De Faam" was gevestigd - werd door de burge meester in gebruik gesteld. ZIERIKZEE. De minister van on derwijs bepaalde dat het eind-exa men van de R.H.B.S. zal worden ge houden te Zierikzee op 10 en 11 juli. ZIERIKZEE. Z.K.H. Prins Hendrik stelde een legpenning in etui ter be schikking voor de in voorbereiding zijnde Huisvlijttentoonstelling. NIEUWERKERK. In de conferen tiekamer vond de plechtige uitrei king plaats van de portretten van H.M. de Koningin aan de leden van het vrijwillige landweerkorps. NOORDWELLE. Tot spijt van zeer velen is de 300 jaar oude korenmolen door slopershanden verdwenen. ZIERIKZEE (Adv.). Wij brengen een grote keuze: zijden en wollen Napolitains, linnen kinderhoedjes en zijden sjaals. Jongetje onder auto gelopen en gedood RAALTE, 8-5. Donderdagmiddag iis de 6-jarige Wim Bonhof uit Raai- te tin zijn woonplaats door een ver keersongeval om het leven gekomen. Het jongetje liep langs een stilstaan de vracht au bo de rijbaan op en werd overreden door een auto. RECHTSZAKEN BRUSSEL. Het Belgische kernka binet voor economische en sociale coördinatie hééft besloten overheids steun te verlenen voor 'de bouw van een zwavelzuurfabriek door de B.A. S.F. te Antwerpen. Met deze fabriek, die vnl, voo,r eigen behoeften van Bayer zou werken, zijn investerin gen van 1,25 miljard frank (circa 90 miljoen gulden) gemoeid. SAIGON. Ondanks een betrekke lijke vermindering van de strijd zijn d'e Amerikaanse verliezen in Viet nam vorige week licht gestegen in vergelijking 'tot de week daarvoor. Br sneuvelden 205 Amerikaanse mi litairen, 42 meer 'dan in de vooraf gaande week. ROTTERDAM. Met 23 tegen 20 stemmen heeft d'e Rotterdamse ge meenteraad besloten dat de winkels in de stad voortaan op vrijdagavond tot 'half tien open mogen zijn. Rot terdam is hiermee de eerste van de 'drie grote steden die tot een koop avond overgaan. DEN HAAG, 8-5. De advocaat fiscaal bij het hoog militair gerechts hof mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft vanmorgen in hoger beroep twee jaar vervangende ge vangenisstraf geëist met aftrek van voorlopig arrest tegen de 20-jarige Jehova getuige J. C. B. uit Dronten, die wegens dienstweigering door de krijgsraad in Arnhem tot 14 maan den vervangende straf was veroor deeld. De auditeur-militair bij de krijgs raad had eveneens twee jaar geëist. De krijgsraad in Arnhem, die dienst- weigerende Jehova getuigen steeds tot 21 maanden veroordeelde, wilde op 17 april door aan B. 14 maanden op te leggen, het hoog militair ge rechtshof aan de hand van dit von nis een norm laten stellen. De andere krijgsraden leggen de Jehova's getuigen als regel twee jaar op, aldus vanmorgen de advocaat fiscaal voor het hof. Hij achtte twee jaar Blankenbosch - het centrum waar Jehova getuigen die dienst weigeren hun straftijd uitzitten - een juiste strafmaat. In deze vervangende straf is reke ning gehouden met een mogelijke voorlopige invrijheidstelling na tweederde van de straftijd. De advo caat-fiscaal kondigde aan, dat er aan gewerkt zal worden om de vonnissen van alle krijgsraden voor dienstwei- gerende Jehova-getuigen gelijk te trekken, en dan met de gebruikelij ke straffen van twee jaar als uit gangspunt. Een zeldzame foto van het Viane van vroeger. De opname dateert van 1925 en toont een deei van de haven en de huizen en gebouwen aan de walkant. Gelijk bekend gaf de fe- bruariramp van 1953 de genadeslag aan dit idyllisch gehucht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3