DE ZIERIKZEESCHE COURANT Praag belooft Moskou fellere strijd tegen inti-socialisnie" FRANKRIJK LINKS WEIFELT - P0MPID0L GEREED VOOR DE STRIJD TLINMAN ZN SCHILLER STELT REVALUATIE VAN DE MARK VOOR MET 7 PROCENT Nieuwe voorstellen van het N.B.F. voor oplossing van Zuidvietnamese vraagstuk De V.N. en de opstand in West-Irian Bijstelling tarief van de inkomsten- en de loonbelasting ZEGT Pi bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zierikzee, poslbus J, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Vrijiluf» 9 mei 1969 125ste jaargang Nr. 20196 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Geologisch onderzoek Westhoek-u raniiim IMIAAG, 8-5. De Tsjechoslowaak- se leiders hebben donderdag, aan de vooravond van de nationale bevrij dingsdag. in een boodschap aan het Kremlin beloofd dat zij nu de ver anderingen in de part\j-hiërarchie van vorige maand de strijd tegen de „anti-sociaiistischc krachten" 'zuilen verhevigen. Dc boodschap was ondertekend door president Svoboda, partijsecre taris Husak en premier Cernik. Dc bewindvoerders in het Krem lin hebben in een boodschap ter ge legenheid van de Tsjechosiowaakse bevrijdingsdag verklaard dat veran deringen in het socialistische stelsel lange tijd nemen, en nog bemoeilijkt worden door de „furieuze tegenstand van de internationale en binnenland se reactie". Zij spraken als hun over tuiging uit dat de vergadering van het Tsjechosiowaakse centrale comi té van vorige maand zal bijdragen tot nauwer aanhalen van de vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen. Svoboda, Husak en Cernik hebben kransen gelegd op de Russische mi litaire begraafplaats te Olsany. Voor de feestdag van heden (vrij dag) staan maar zeer weinig open bare manifestaties op het program ma. Volgens waarnemers hopen de autoriteiten dat dc bewoners van de grote steden gebruik zullen maken van het lange weekeinde om naar het platteland te gaan. In Praag wordt 's avonds een vuur werk gehouden en in garnizoensste den zijn solidariteitsbetogingen met de Russische troepen georganiseerd. Voorts hebben alle kazernes de op dracht gekregen morgen 20 kanon schoten te lossen. Oproepen tot de bevolking, om ter gelegenheid van de bevrijdingsdag de Russische vlag uit te hangen, schijnen niet al te veel succes te hebben zo klaagde een briefschrijver in het conservatieve weekblad „Tri- buna" dat na het uithangen van de Russische vlag driemaal achtereen de ruiten van zijn woning waren in gegooid. Rijkssteun voor Kamerfrakties DEN HAAG, 8-5. Het kabinet heeft in beginsel besloten de rükssteun aan dc apparaatskosten van de Tweede Kamerfracties te vergroten, aldus heeft het ministerie van Bin nenlandse zaken meegedeeld. Het kabinet is geen voorstander van rechtstreekse subsidiering van de politieke partijen, maar bestu deert een verzoek de wetenschappe lijke instellingen van politieke par tijen een subsidie te verlenen. De minister van binnenlandse za ken, mr. H. K. J. Beernink, heeft het kabinetsbesluit de i-jjksbijdrage in de apparaatskosten van de fracties te verhogen gisteren aan de fractie- en partijvoorzitters meegedeeld. Zij hebben tevens gesproken over een ventuele verhoging van de bijdragen aan de t.v.-uitzendingen van de po litieke partijen, een onderwerp waarover het kabinet zich nog zal beraden. (Op de begroting van het hoge col leges van staat is dit jaar als „tege moetkoming" personeelskosten twee de kamerfracties 700.000 gulden uit getrokken. PARIJS, 9-5. Ex-premier Georges Pompidou, die zich op 29 april als eerste kandidaat stelde voor de ko mende Franse presidentsverkiezin gen, heeft een uitgebreid plan ont vouwd voor de verkiezingscampagne, die hem door het hele land zal voe ren. Op 16 mei start Pompidou met een bezoek aan zes steden in het oos ten des lands, in vijf dagen en een avond zal hij dc 21 gewesten, al de regionale hoofdsteden en nog andere grote steden bezoeken voor overleg met plaatselijke autoriteiten en par tij-aanhangers, het houden van pers conferenties en toespraken en om de pols van het kiezersvolk te voelen. De campagne in de „provincie" wordt besloten met twee grote ver kiezingsbijeenkomsten: in RijsseJ, de geboortestad van de Gaulle, en in Clermont-Ferrand, hoofdstad van Pompidou's geboortestreek, de Au- vergne. Een „comité van intellectuelen" met onder anderen Jean Restand, Jean Vilar, Catherine Sauvage en Jean Ferrat, heeft een oproep ge- Advertentie. Uw adres voor: DESSO kamerbreed tapyt PLOEG overgordijnen en -tapijten GARDISETTE vitrages Alles vakkundig gelegd en ge naaid door uw tapijten- en overgordijnen-specialist: Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 daan om tot de aanstelling van één kandidaat van links voor de ver kiezingen te komen. De intellectue len vinden dat zo spoedig mogelijk een eind moet komen aan de onder linge verdeeldheid van links. Verdwenen scholier terecht UTRECHT, 8-5. De Amsterdam se politie heeft de 17-jarige scholier Henk Feer uit Vleuten aangehouden, die sinds 2 april werd vermist. Hij verliet die dag de ouderlijke woning nadat hij kennis had genomen van zijn slechte schoolresultaten. De jon geman heeft de afgelopen weken al lerlei logeeradressen bezocht, waar vaker minderjarigen terecht komen. De Amsterdamse politie voelt hem thans aan de tand over deze logeer adressen. Daarna gaat hij terug naar zijn ouders in Vleuten, die enkele weken in angstige spanning hebben doorgebracht. Bankwerker vrijgelaten na eis van twee jaar ROTTERDAM, 8-5. De 39-jarige Rotterdamse bankwerker Cor. S., die donderdagmiddag voor de rechtbank in de Maasstad' terecht moest staan omdat ihij ervan verdacht werd het zeven maanden oude dochtertje van zijn vriendin te hebben gedood, is onmiddellijk na behandeling van de zaak -door de rechtbank op vrije voeten gesteld. De rechtbank achtte, in tegenstelling tot de officier van justitie, niet wettig en overtuigend bewezen dat Cor S. op 1 maart van dit jaar in zijn zolderappartement aan de Putselaan in Rotterdam-Zuid de ba'by zo zwaar mishandelde dat het 'kindje later overleed. De offi cier van justitie had tevoren twee jaar gevangeenisstraf geëist. Cor S. zat al twee maanden in voorarrest. Aanval Israëlische vliegtuigen Bonn: vandaag vall beslissing BONN, 9-5. De Westduitse mi nister van economische zaken, Schil ler, heeft naar in Bonn bekend is ge worden bondskanselier Kiesinger in 'een-brief een revaluatie van de mark met zeven procent voorgesteld., De minister heeft er naar verluidt bij Kiesinger op aangedrongen, on verwijld een besluit te nemen over de revaluatie daar anders nadelige gevolgen op het gebied van de prij zen te vrezen waren. De monetaire situatie stond in het middelpunt van langdurige bespre kingen die Kiesinger donderdag met Busongeluk in Perzië TEHERAN. 8-5. Op 50 km. afstand van Teheran is donderdag een bus frontaal met een vrachtauto in bot sing geraakt. Acht mensen zijn om het leven gekomen en twee-en-twin- tiig gewond. politici en financiële experts van zijn Christen-Democratische partij voer de. Vandaag (vrijdag) vallen in Bonn de beslissingen over de kwestie van een. revaluatie van de mark. Dit is vannacht uit betrouwbare klingen vernomen. PARIJS, 8-5. Bij de eerste trans acties van donderdagmorgen tussen banken in Parijs werd de Franse frank verhandeld op zijn minimum- koers van 4.9730/9740 per dollar. In Brooklyn is een 34-jarige man gearresteerd die van plan zou zijn geweest een passagiersschip van 25 duizend ton op te 'blazen. Hij heeft de politie tien staven dynamiet over handigd. De afgezant van de Verenigde Naties voor West-Irian, de Boliviaan Ortiz-Sanz, heeft vrijdag zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de Papoea-opstand in 'het gebied. op Bir al Harir TEI AVIV. 8-5. Israëlische vlieg tuigen hebben donderdag de basis van Arabische guerillastrijders te Bir al Harir in zuid-Jordanië aan gevallen, zo is in. Tel Aviv bekend gemaakt. De aanval heeft een half uur geduurd. Alle toestellen zijn be houden teruggekeerd. Ook wcensdaig heeft de Israëlische luchtmacht deze basis aangevallen. PARIJS, 8-5. Dc leider van de delegatie van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront op de vrcscdscon- fcrentie in Parijs, Tran Boe Kiem, heeft donderdag nieuwe voorstellen NEW YORK, 8-5. De Verenigde Naties zien in de huidige omstandig heden geen aanleiding zich te men gen in dc moeilijkheden tussen In donesië en rebellerende papoca- stammen in West-Irian. Dit heeft een V.N.-woordvoerder te New York woensdag in antwoord op vragen meegedeeld. Het akkoord van 1962 waarbij Nederland het be stuur van het gebied overdroeg aan Indonesië, verbood Indonesië niet troepen naar West-Irian te sturen. De V.N.-afgezant Ortiz-Sanz, belast met het toezicht op de voorbereiding en uitvoering van de in augustus te houden volksraadpleging over de toekomst van het gebied, hield se cretaris-generaal Oe Thant geregeld van de toestand op de hoogte. De V.N.-woordvoerder deelde voorts mee dat Ortiz-Sanz met de Indonesische regering de mogelijk heid naging van uitbreiding van de vertegenwoordigende raden die de „daad van vrije keuze" moeten ver richten. ingediend voor „een algehele oplos sing van het Zuidvietnamese vraag stuk". De voorstellen bevatten, behalve de vijf fundamentele punten van het N.B.F. en de vier van Noord-Viet- nam, verscheidene nieuwe elemen ten, zoals de vorming van een voor lopige coalitieregering, waarin alle richtingen, ook in het buitenland verblijvende Vietnamezen, vertegen woordigd zijn. Een dergelijke rege ring zou vrije en democratische al gemene verkiezingen moeten orga niseren. Volgens het N.B.F. moet geen der partijen in de overgangs periode tussen herstel van de vre de en vrije verkiezingen haar poli tieke regime aan het land opleggen. Het N.B.F. stelt verder voor, dat Zuid-Vietnam diplomatieke, econo mische en culturele betrekkingen met alle landen aanknoopt, ook met de Verenigde Staten, op basis van vreedzame coëxistentie. AMSTERDAM. Het Koninklijk Paleis op de Dam is weer opengesteld voor het publiek. Vele Amsterdammers en niet-Amsterdammers malcen van de gelegenheid gebruik om legen een kleine vergoeding de fraaie interieurs van het paleis te bezichlgen. DEN HAAG, 9-5. De minister en dc staatssecretaris van financiën hebben vandaag (vrijdag) in de Staatscourant een voorontwerp ge publiceerd van een wet, waarin voorzieningen worden getroffen voor een jaarlijkse bijstelling van het ta rief van de inkomsten- en loonbe lasting. Tot publikatie van een vooront werp is besloten om de discussie over dit onderwerp op gang te bren gen. Een jaarlijkse bijstelling van 't tarief brengt een geheel nieuw ele ment in de belastingwetgeving. Over de verschillende kanten ervan en over de concrete uitwerking zijn nog weinig oordelen in de openbaar heid gekomen. Een systeem van au tomatische aanpassing is ook inter nationaal gezien vrijwel onbekend. Om deze redenen hebben de mi nister en de staatssecretaris van fi nanciën het voorontwerp toegezon den aan dc universiteiten en hoge scholen, de wetenschappelijke bu reaus van de politieke partijen, de vereniging voor belastingweten schappen en de vereniging voor de staatshuishoudkunde met een ver zoek om daarover vóór 1 september a.s. advies uit te brengen. Het voor ontwerp is ter kennisneming aange boden aan de vaste commissie voor financiën van de Tweede en Eerste Kamer. In de toelichting op het vooront werp wordt opgemerkt dat de stij ging van de inkomens - zonder in flatie - in samenhang met de pro gressiviteit van het tarief er toe leidt dat de opbrengst van de be lasting in verhouding tot. het natio naal produkt bij voortduring stijgt. Dit betekent dat de belastingplich tige wel meer belasting moet beta len, maar dat zijn draagkracht over eenkomstig toeneemt. Een dergelijke ontwikkeling dwingt de regeling tel kens tol de politieke keuze op wel ke wijze de meerdere opbrengst moet worden aangewend. Zoals be kend wordt in de huidige kabinets periode deze opbrengst voor over heidsuitgaven bestemd, maar er is ook een andere keuze mogelijk en op den duur noodzakelijk. De jaarlijkse aanpassing van de tarieftabel richt zich evenwel tegen een andere werking van de progres siviteit. Er kan zich ook een verzwa ring van de belastingdruk voordoen indien de stijging van het geldinko- tnen louter nominaal is, dat wil zeg gen indien zij gepaard gaat aan een overeenkomstige prijsstijging. In dat geval moet de belastingplichtige meer belasting betalen zonder dat zijn draagkracht toeneemt. Deze verzwaring van de belasting druk komt tot stand zonder dat de regering en het parlement hiertoe een besluit hebben genomen. Er is geen afweging van de totale belas tingdruk tegenover het uitgavenni veau en er is geen bewuste verde ling van de belastingdruk over de burgers. TILBURG. Prorector prof. J. van Dijck heeft een verklaring voorgele zen, waarin de senaat en de cura toren van de Katholieke Hogeschool Tilburg, in principe erkennen, zon der voorbehoud dal er een nieuwe structuur moet komen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wanneer de plicht ophoudt een genoegen te zijn houdt hij t op te bestaan. t WAT Lagere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui en in de kustprovincies plaatselijk mist of laaghangende be wolking; meest matige naar west tot noordwest ruimende wind en in het algemeen lagere middagtemperatu- ren dan vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon 2 tot 9 Minimum temperaturen 0 tot 5 gra den boven normaal Maximum temperaturen van onge veer normaal tot 4 graden boven normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. 10 mei Zon op 4.55, onder 20.19 Maan op 3.02, onder 13.33 11 mei Zon op 4.53. onder 20.21 Maan op 3.13, onder 14.54 12 mei Zon op 4.51. onder 20.22 Maan op 3.24, onder 16.12 Nieuwe maan: 16 mei te 9.26 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 mei 10.18 v.m. 22.45 n.m. 11 mei 11.35 v.m. 23.55 n.m. 12 mei 12.41 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 10 mei 10.08 v.m. 22.49 n.m. 11 mei 11.26 v.m. n.m. 12 mei 0.00 v.m. 12.29 n.m. Doodtij: 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven west- en midden- Europa bevindt zich een uitgestrekt lagedrukgebied met meerdere ker nen. Daarentegen treffen we een ho- gedrukgebied aan ten zuidwesten van Spanje en Portugal. Oceaansto- rinigen trekken via de Golf van Bis- caye naar het Alpengebied, waar door het er zeer wisselvallig is. Ons land bevond zich de afgelopen nacht in een gebied met geringe lucht druk verschillen. waardoor er weinig wind was. Bij weinig bewolking daalden de temperaturen plaatselijk tot 2 graden terwijl er ook hier en daar nachtvorst voorkwam. Het ko mende etmaal trekt een depressie boven de Britse eilanden naar het oosten, terwijl een uitlope,- van het hogedrukgebicd nabij Portugal zich over de Britse eilanden uitbreidt. In verband met deze ontwikkeling zal de wind in ons land geleidelijk rui men naar west tot -noordwest. Daar mee wordt koele iudht v.ia de Noord zee aangevoerd. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1