150 jaar zeeuwse nutsspaarbanken Wat biedt de BEELDBUIS? Vijftigduizend potten rozen staan in bloei te Oosterland Plan van president Nixon tegen honger in Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 mei 1369 9 Nr. 20135 Het program van Nixon voorziet ook in financiële hulpverlening aan aanstaande moeders en moeders met zuigelingen in behoeftige omstandig heden. De president wil voor de voe- dings- en voedselkwestie een confe rentie beleggen met vertegenwoor digers van de vakbonden en van de voedselindustrie. Advertentie. Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND IJMUIDEN. Het 'hoofdbestuur van de Unie van Studerenden aan op leidingsinstituten voor onderwijzend personeel (USOOP) heeft de alge mene Tilburgse Studenten-Organi satie (ATSO) aidhesie betuigd met de bezetting van de Tilburgse hoge school. GRAVE. In de gemeente Grajve is een boerderij met woonhuis volko men uitgebrand. Circa 60 varkens- kwamen in de vlammen om. "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême die Bartex!" VRIJ DAN 9 MEI. NED. I. Een heel bijzondere avond vandaag. De avond (en een stuk van de nachtvan Mies, die vanaf het journaal tot naar schattinq een uur of twee miljoenen hoopt los te pra ten voor de geestelijk gehandicapte kinderen. Het geld dat men hoopt binnen te krijgen (zo'n tweehonderd bekende Nederlanders, van kardi naal Alfrink tot en met Pipo de clown gaan daartoe met emmers col lecteren) zal gebruikt worden voor de bouw van kinderdagverblijven en tehuizen voor tijdelijke onderbren ging van geestelijk gehandicapte kinderen. Mies Bouwman zit in hel Amsterdamse theater Carré dat als centrum van de grootse inzamelings actie fungeert. Het theater staat via telefoon en beeldverbindingen in contact met tal van plaatsen in ons land, waardoor van minuut tot mi nuut het verloop van de actie in beeld kan icorden gebracht. Uiter aard zal met filmbeelden van gees telijk gehandicapte kinderen en de manier waarop zij door de verschil lende instanties en verenigingen worden „opgevangen" de actie on dersteunen. Aan de t-.v.-marathon gaat een door de VPRO uit te zen den „Concert voor jonge mensen" vóóraf. NED. II. Voor de tweede maal de ze week brengt de KRO een afleve ring uit de reeks documentaires over de Sowjets. De aflevering van van avond is „opgehangen" aan de Rus sische mannequin Raisa Kompan uit Kiev. Na het nieuws een aflevering van „Hij en Zij" met belevenissen van de familie Hollister. Paula wordt jaloers als ze merkt dat de nieuwe assistent van Paul geen hij maar een zij is. Via de actualiteiten van „Brandpunt" komen we in het wilde westen van de familie Cartwright. Nil Adam de familie de rug heeft toegekeerd (Pemell Roberts had ge noeg van zijn rol) doet een nieunve bewoner zijn intrede op de Pondo- rosa: Candy, eèn go&dschietse en -lachse jongeman. Na het laatste nieuws nog de 25ste les uit de Teleac -cursus Frans. ZATERDAG 10 MEI. NED. I. Voor de jeugd in de mid daguren AVRO's jeugdprogramma, dus: Labberdibus„Geen woorden maar daden". Ria Bremers „Stuif-es- in'' en „Dit is mijn beroep" het pro grammaatje waarin verschillende beroepen aan de orde worden ge steld. Vandaag: werken bij de spoor wegen. 's Avonds allereerst een nieuwe „Julia"-aflevering. Corey wil zich aansluiten bij een zeer geheime jongensclub. Daarna een kleuren- Advertentie AMSTERDAM. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de gevangenhouding bevalen van acht jongelui, die onder verdenking van deelneming aan de relletjes op de Dam en omgeving op koninginnedag en één meti waren gearresteerd. film over Spanje, met daarin aan dacht voor het Spaanse landschap en voor de in dat landschap neer gezette (monumentale) bouwwerken. Na het journaal Fred Oster met de „Keer Kwis". Fred geeft de ant ivoorden, de kandidaten zoeken naar de vraag. Piet Bambergen en René van Vooren, de Mownties, presente ren daarna hun eigen show. Het wordt voornamelijk een terugblik ken in de dit seizoen uitgezonden shows van het duo. „The Saint" of Simo-n Templar gaat op zoek naar een in Duitsland verdwenen Engelse professor. Als de handige speurder zonder kleerscheuren door het nieu we avontuur is gerold alleen nog het laatste nieuws. NED. II. De NCRV verzorgt het programma. Kick Stockhuyzen vult de tijd tot het journaal met de stu dentenquiz „Tweekamp"Daarna de eerste aflevering van het nieuwe feuilleton „Een Victoriaanse vrouw". Het feuilleton is gebaseerd op de ro man „The portrait of a lady" van Henry James en is in elkaar gezet door de Engelse BBC. Hoofdfiguur in de verhalenreeks is Isabel Archer. Ze is heel erg mooi en na de dood van haar vader zijn er heel wat ver liefde kapers op de kust. Vervolgens een komedie van de Franse toneel schrijver Marivaux: „Het spel van liefde en toeval". Het stuk ging in 1730 in première, maar is vandaag de dag ook nog best te pruimen. Het stuk komt neer op de traditionele verwisseling van de knecht en zijn meester en het dienstmeisje en haar mevrouw. Ds. J. Langstraat verzorgt de dagsluiting n.a.v. Johannes 16 vs. 5-13. VRIJDAG 9 MEI. NED. I: Schooltelvisie: 11.00 Naar het voortgezet onderwijs; 11.25 Wal ter en Conny; 11.50 Einde; 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster19.07 Concert voor jonge mensen: 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een mil joen per uur (kleur); plm. 22.30 Jcmr- naal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws;19.03 Scala; 19.30 De Sowjets (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hij en zij (kleur); 20.45 Brandpunt; 21.30 Bonanza (kleur); 22.20 Jour naal; 22.25 Pauze; 23.00 En France avec Nicolas (Teleac); 23.30 Einde. ZATERDAG 10 MEI. NED. I: Teleac: 10.00 Levende wis kunde; 10.30 Filmkunde; 11.00 En France avec Nicolas11.30 Einde; 16.00 Nieuivs; 16.02 Teleskoop; 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Julia (kleur); 19.31 Het monu mentale Spanje (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Keer kwis; 20.50 De Mounties (kleur); 21.50 De Saint (kleur); 22.40 Jour naal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Tweekamp; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een Victoriaanse vrouw (kleur); 21.05 Het spel van liefde en toeval (kleur) 22.40 Evangelie22.45 Journaal. kamerroos in opmars OOSTEKLAND. 7-5. Oosterland heeft er een unieke bloemencultuur bUgekregen, een cultuur onder glas. De Gebr. Al. en C. Verhoek hebben in het Laurensweegje een ruim 1050 m- groot warenhuis, waarin niet minder dan 50.000 stuks bloempot ten, gevuld met 23 soorten kamer rozen, staan opgesteld. De roos komt in Nederland nog weinig voor als kamerplant, in tegenstelling met het buitenland. Daarin schijnt nu echter wel verandering te komen. De ka merrozen worden onder glas getrok ken. Het bedrijf te Oosterland is in grootte het tweede in Nederland. Er zijn allerlei kleuren te bewon deren, wanneer de bloei begint, en verschillende exemplaren komen zelfs met twee kleuren uit. Men moet weten dat al deze roosjes geënt zijn Mede dankzij de constante warmte groeikracht ten goede komt. Daar door bestaat de mogelijkheid twee verschillende soorten op één stam metje te enten. We komen namen te gen als Pimpernel, Easter Morning, Jelle Dol. Eleanor, Pixirose, Cinne- rella en andere. Het eigenaardige is dat sommige soorten geen, en ande re weer wel, doornen bezitten, zodat het spreekwoord, „geen roos zonder doornen" hier niet opgaat. Omstreeks Pasen zijn de potten met de rozen- stekjes in het warenhuis geplaatst, nadat men ongeveer 4 weken nodig had om de 50.000 potten, waarvoor niet minder dan 380 hl: potaarde no dig was, dat bestond uit een samen stelling van grond, gedroogde mest en veel humus. Nu na ongeveer 4 weken, zijn de stekjes, die oorspron kelijk maar twee a drie centimeter hoog waren, uitgegroeid tot planten die variëren van 15 tot 20 cm hoogte. Mede dankzij de constante wermte in het warenhuis van rond 25 graden Celcius (er wordt 's nachts gestookt) komen de vroegste soorten reeds in bloei. Watervoorziening De watervoorziening voor de plan ten geschied door een vernevelings installatie, die uiteraard door het ge hele warenhuiscomplex loopt en die af te takken is. Zulks is nodig omdat de roosjes, die in bloei komen, geen water van bovenaf meer kunnen hebben omdat dan rotting op zou treden. Het water wordt opgepompt uit een in de nabijheid van het wa renhuis uitgegraven bassin met een inhoud van ongeveer 500 m8 regen Advertenlie. water, dat door een buizensysteem wordt opgevangen van het waren huis. Het bassin is aan de binnenzij de bekleed met een sterk plastiek folie en goed waterdicht, en .levert prima water voor deze teelt en ui teraard ook voor andere cultures binnen het warenhuis. Wanneer de roosjes gaan bloeien breekt de tijc? dat zij afgevoerd worden, hetzij naar het buitenland, (Frankrijk is een goede afnemer, terwijl ook Duitsland meer en meer belangstel ling toont) of naar de bloemenvei lingen te Aalsmeer of elders. Het kamerroosje, heeft nog slechts korte tijd geleden zijn intrede in ons lana gedaan, in tegenstelling met andere landen, zoals b.v. Zweden waar deze kamerplant zeer populair is en veel wordt geteeld. Hopelijk zal dit met tertijd ook in ons land het geval zijn. Intussen kan men bewondering heb ben voor de ondernemingszin van de Gebrs. Verhoek, die een groots inita- tief namen, dat ee« hoge investering heeft gevergd. WASHINGTON, 7-5. President Nixon heeft in een bijzondere bood schap tot het congres een program ontvouwd voor de strüd tegen de honger in de Verenigde Staten, waarvoor hij 8,75 miljard gulden wil uittrekken. De president noemt het ontoelaat baar dat in de Verenigde Staten hon ger en ondervoeding bestaan. In het uit vijf punten bestaande program is het belangrijkste voor stel om de „voedselzegels", waarmee behoeftige gezinnen noodzakelijke aanvulling op hun voedselpakket kunnen kopen, zonodig gratis ter be schikking te stellen. Thans moet een gedeelte van de waarde der zegels worden betaalt - een bedrag dat per staat kan ver schillen - en kan een behoeftig gezin van vier personen voor maximaal 58 dollar (ong. 200 gulden) per maand aan voedselzegels kopen. Nixon wil dit bedrag verhogen tot minimaal 100 dollar (350 gulden) per maand per gezin van vier personen, met een jaar inkomen van ongeveer 14.000 gulden. De nieuwe maatregelen kunnen in 1970 van kracht worden en zouden jaarlijks een bedrag van 3,5 miljard gulden vergen. Andere voorzieningen Daarbij komen voorzieningen ter bestrijding van de honger, die de regering met ingang van het nieuwe begrotingsjaar op 1 juni wil laten beginnen, die 5,75 miljard zou kos ten. Zou die meneer die in 1819 dat tientje bij ons inlegde, zijn geld niet eens komen ophalen. Het is inmiddels f 1.060.70 Advertentie ROTTERDAM. Rechercheurs van de Rotterdamse politie hebben met een razendsnel uitgevoerde actie in de binnenstad een zeer grote partij opium onderschept, die was verbor gen in de kleding van twee Indiase zeelui. De partij bestond uit vier kg. hoogwaardige opium. KAMPEN. In het stadsziekenhuis te Kampen is aan zijn verwondingen overleden de 22-jarige Jan Schip per uit Wormerveer. Hij raakte bij een ongeval betrokken tijdens natio nale grasbaanraces, die op konin ginnedag in Kampen werden gehou den. ROTTERDAM. De Rotterdamse redherche heeft de 34-jairige Hage naar G. V. gearresteerd, die de af gelopen weken kans heeft gezien met ongedekte cheques voor onge veer f 10.000 aan goederen te kopen. De ,,'buit" bestond uit kleding, foto- en filmtoestellen, platenspelers etc. Slachtoffers waren grootwinkelbe drijven in Rotterdam en Den Haag. TERHEIJDEN. In de gemeente Terheijden is de 18-jarige Gerardus S. Engelen uit Zevenbergen om het leven gekomen toen d'e auto welke hij bestuurde tegen een winkelpui bolste. De oorzaak van het ongeval is onbekend. ROTTERDAM. Het Noord-Kore- aanse visfabriek-schiip „Tschi'l Bo San" (Berg van de zeven schatten) zal op woensdag 14 mei op de Ver- olmewerf in Heusden (N.Br.) zijn stapelloop maken. DEN HAAG. De staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. H. J. van de Poel, heeft ingesteld een tijdelijke adviescommissie voorlichting alge mene bijstandswet. WALSOORDEN. Het schip „Mar jan" (527 ton) van schipper J. van Parijs, dat met 350 ton kopra onder weg was van Rotterdam naai- Baes- rode in België, liep bij Walsoorden op dé Westerschel'de aan de grond. Dat men in de dertiger jaren zonder veel hartzeer heel wat lelijke rekla- me wist toe te passen, bewijst deze foto van de Ring te Serooskerke. ivaaraan stond de bakkerij van de heer C. T. Pols. Later ging deze bak kerij over in handen van de heer K. Berrevoets. MAASTRICHT. De 32-jarige Maastrichtse kassiej- J. F., die na zijn arrestatie op het vliegveld te Brussel ingesloten werd in het huis van bewaring te Maastricht heeft bekend geruime tijd aanzienlijke be dragen te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, de Maas trichtse autodealer Jos Janssen. ROTTERDAM. Na een aanvaring t ussen de Nederla ndse chem icaliën - tanker Jacqueline Broere (499 ton) en de Italiaanse tanker Conco d'Oro (12800 ton) is 108 ton oirthocyleen - een licht ontvlambare chemische stof - uit de ruimen van de Jacqueline Broere in de N iep we Waterweg ge stroomd. Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9