5- W: RODIER Vele werkstukken vulden tentoonstelling in „De Lichtboei" Restaurant Coöp. Diepvrieskluizen te Nieuwerkerk heeft nadelig saldo Mondragon Grondvoorzieningen voor de bouw van huizen in plan-West Kr komt t.v. uitzcndiug over het werk van tie jeugdclubs ZIERIKZEE, 7-5. De tentoonstelling van «eer vele werkstukken in de afgelopen wintermaanden gemaakt door de jeugdclubs van het Leger des lleils werd dinsdagavond geopend door burgemeester D. W. Kastelein. De opening vond plaats in het helle licht van filmlampen, die door een speciaal voor deze gebeurtenis gekomen filmploeg in het clubhuis „De Lichtboei" werden ontstoken om opnamen te maken voor een vjjf minuten durend t.v.- filmpje over het clubhuis-werk te Zierikzee, dat in een programma van Socutera zal worden uitgezonden op woensdag 21 mei a.s., 's avonds om twintig over acht. Terwijl de camera het gebeuren vastlegde werd burge meester Kastelein bijna bedolven onder een papiermassa van wel drie meter in 't vierkant, waarop een Zierikzeese poort stond afgebeeld en waarachter enige kinderen stonden opgesteld die de burgemeester een zelf gemaakt, ge bakken en geglazuurd schaaltje aanboden waarop aangebracht de tekst „Clubhuis De Lichtboei, 1968-1969". Voordat het echter zover was had burgemeester Kastelein in een korte toespraalk uiting geeven aan de bij zonder grote waardering van het gemeentebestuur voor het werk van het Leger des Heils zoals dat zich te Zierikzee afspeelt) op het gebied van de geestelijke verzorging, het sociale werk en het jeugdwerk. Het werk op deze terreinen achtte de burge meester voor de stad van groot be lang en hjj sprak in dit verband woorden van dank aan de leiding en do vele helpers en helpsters van het clubhuiswerk. „Uw werk wordit ge lukkig gedragen door een groot en thousiasme van de jeugd en ook van vele ouders", aldus» burgemeester Kastelein. Bij de aanvang van de bijeenkomst welke voorafging aan de bezichti ging van de tentoonstelling en die «QN. fleurige fruitschaaltjes gevlochten uit plastic-draad (Foto's: Zierrkzeesche Nieuwsbode). Advertentie l/) Oude Haven 13 Op Moederdag serveren wij het volgende speciale menu tegen de alles-inclusiefprijs van f 12,50 Kinderen tot 12 Jaar halve menu- p rijs Cocktail Monika (kip, grape fruit, en celerl) Verse aspergesoep Tongfilets Orly (in bierdeeg gebakken, geserveerd met voorjaarssalade en tomatensaus) of 'A gebraden kip met champignons en roomsaus Us met verse aardbeien en slagroom Koffie Luitenant Knot deelde verder mee dat de op woensdagen gehouden kleu terspeel pla a ts -mid dage n een succes zijn geworden. Hetzelfde kan gezegd worden van de blokfluitclub die vanwege de grote toeloop van jeugdige blazertjes in twee groepen moest worden verdeeld. Op de zol der van het gebouw werd een ruim te getimmerd waar de nieuwe aan winst van het clubhuis, eer. fraai elektrisch treinstel, staat opgesteld. Het maximum aantal kinderen dat zich gedurende één week in „De Lichtboei" deze winter vertoonde was ruim 800, het minimum bedroeg omstreeks 550 kinderen. Luitenant Knot dankte tenslotte zijn medewer kers en medewerksters voor het vele verrichte werk voor de clubs. Dat er inderdaad volop activiteit op de vele winterse werkavonden werd ontwikkeld konden alle aan wezigen vervolgens zelf constateren tijdens een rondgang door de ver schillende vertrekken waarin vele tientallen produkten dikwijls artis tieke handvaardigheid stonden uit gestald. Gezamenlijk produceren de jeugd clubs een enorm uitgebreid en ge varieerd assortiment, waarvan bijv. genoemd kunnen worden de fraaie siervoorwerpen van de emailleer club. het boetseerwerk, het pitriet- en plastic-vlechtwerk, de handwer ken, het timmerwerk, teken- en schilderwerk. De tentoonstelling ge tuigde dan ook van veel plezierige en vreugdevolle werkuurtjes voor zowel de jeugd als de leiding van de vele hobbyclubs. Advertentie. werd bijgewoond door o.a. de majoor Heijnsdijk, de leider van het lande lijk jeugdwerk van het Leger des Heils, door ouders, leerkrachten en enkele kerkelijke vertegenwoordi gers, sprak de leider van „De Licht boei", luitenant Knot woorden van welkom. De luitenant deelde ook een en ander mee over het afgelo pen seizoen, waarin het clubgebouw „niet alleen met kinderen maar ook met werkstukken werd overspoeld". Er werden dan ook enige nieuwe clubs gevormd, die met vlijt de emailleerkunst beoefenen, linoleum- drukken malken en doen aan leerbe- werking, weven, -timmeren en boet seren. Natuurlijk was ook de hand- werkolub van de meisjes de afgelo pen winter actief, hetgeen duidelijk bleek uit de tentoongestelde hand werken. heksen op bezemstelen Voorts kwam nog ter sprake dat i.v.m. vertrek van enkele leden nog enige diepvriesladen beschikbaar komen. Zij, die (hiervoor interesse hebben kunnen deze bij de secreta ris, de heer W. Goedegebuure, be vragen. NIEUWERKERK, 6-5. Dinsdag avond 1.1. vergaderde de Nieuwer- kerkse Coöperatie van Diepvries kluizen in de -kleine zaail van „Ons Dorpshuis'' alhier, onder voorzitter schap van mevr. E. van Eeten-de Vries. Na opening door de voorzitster werd de rekening over 1968 voorge lezen, waaruit bleek dat -het afgelo pen jaar- door verschillende grote onderhoudswerken een nadel-ig saldo is ontstaan van f 475,74. Bij de verkiezingen werd in de plaats van de voorzitster mevr. van Eeten gekozen mevr. E. Gaanderse. De aftredende bes-tuursleden, de he ren A. van K-linken en W. Goedege buure werden bij akklamaitie herko zen. In de vaka-ture, ontstaan door het periodiek aftreden van de iheer H. A. ten Hove als 1-id in de com missie van toezicht, werd de heer W. van Klinken gekozen. Bij monde van de heer Goedege buure werd aan d'e scheidende voor zitster mevr. van Eeben dank ge bracht voor 'het werk -dat zij vanaf de oprichting voor -de vereniging ge daan heeft. Hij -liet zijn woorden van da-nk vengezel-d -gaan ❖an een boe kenbom Zierikzee Telefoon 01110-2670 Zeeuwse vlag voor Zeeland (V.S.) DEN HAAG, 5-5. Ged. Staten van Zeeland hebben het be stuur van het stadje Zeeland in de staat Michigan (V.S.) toestemming gegeven de Zeeuwse vlag als stadsvlag te voeren op voorwaarde dat in de vlag - zoals in de heraldiek gebruikelijk is - een kleine wijziging aangebracht wordt, in dit geval in de vorm van een smalle omranding. Het stadje Zeeland is in 1847 ge sticht door een groep van 452 Zeeuwen die o-p 20 april van dat jaar met drie schepen ver trokken was om het geluk in de nieuwe wereld te beproe ven, met als achtergrond het verlangen eigen kerkelijke ge loofsbelevenis en economische onafhankelijkheid. Nil na -ruim 120 jaar, heeft Zeeland bijna 5.000 inwoners. Blijkens de „City-Reports" van de laatste jaren is het stadje zeer wel varend, wat het te danken heeft aan de landbouw, maar ook in belangrijke mate aan de industrie. In het verslag van de stad over '67 wordt ge sproken van een industrieves tiging per honderd inwoners. De bevolking groeit de laatste jaren snel. Van 1960 tot 1967 bedroeg de stijging 25 procent. Per 400 inwoners is er een kerkgebouw. Zeeland ligt op ongeveer 10 kilometer van de plaats Holland aan het Michi- gan-meer, op circa 300 km. van Chicago en Detroit en op 40 km. afstand van Grand Ra pids. Groter verbruik van frisdranken verwacht ROTTERDAM, 7-5. De Nederlan ders drinken per hoofd van de 'be volking 42 liter frisdrank per jaar, minder dan de Belgen (48 1.), maar meer dan de Duitsers (36) de Itali anen (18) en .de Fransen (14). Het ge middelde in de E.E.G. 'ligt op 24 1. hoofd. De Europese frisdranken - fabrikanten verenigd onder de naam UN-ESDA 'die déze dagen in Rotter dam hun tweejaarlijks congres (hou den, verwachten d-ait de consumptie per jaar -nog met 8 procent zal toe nemen en iin 1975 het dubbele zal bedragen van thans, d.wz. 45 liter per Europeaan. Voortzetting huurliberalisatie DEN HAAG, 7-5. De minister van volkshuisvesting en r.o., i-r. W. F. Söhut, heeft in de Tweede Kamer meéged'eeld' dat ook idilt jaar, voor zover -d'e omstandigheden 'dat moge lijk maken, zal worden voortgegaan met de Ihu urliberalisatie. De voorge nomen uitbreiding van -d'e 'liberalisa tie zal van bescheiden omvang -zijn en het prijspeil niet merkbaar be ïnvloeden, zo voegde hij hdier aan .toe. Zoons mishandelden hun ouders (Fr.) VERSAILLES, 7-5. Twee arbei ders, 18 en 20 jaar oud, plachten hun ouders, die in de omgeving, van Pa rijs wonen, regelmatig te mishan delen deels „om de tijdl te doden'' en oo!k omdat zij vondten dat de oude- lui „de maatschappij naaa- beneden haaiden". Deze brave lieden, op wie niemand ooit iets aam te merken had moesten zich herhaaldelijk onder medische behandeling stellen, maar uitten -nooit een klacht. De buren, wd-e het -tenslotte 'te erg werd, heb ben de politie gewaarschuwd. De jongelui zitten nu gevangen. exklusieve kollektie: mantels japonnen pullovers vestjes pantalons Rodiar 'n begrip voor de modiouzo vrouw I voor fijne mode zierikzee De bimienlandse boteromzet DEN HAAG, 7-5. In de vierweek- se periode 2-30 november 1968 rwas de binnenlandse boterafzet 2.338 ton, i-n de vierweekse periode 14 decem ber 1968-L1 januari 1969 was deze 3.213 ton. In eerstgenoemde periode was er geen koelhuisboter, in de tweede wel, maar behalve aan die koelhuis- boter is d'e stijging in die tweede pe riode ook te danken aan -de kerstda gen en nieuwjaar. Het Nederlands instituut voor agrarisch marktonderzoek heeft voor het Produktschap voor Zuivel de be rekening gemaakt. I-n november was de afzet als volgt verdeeld: verse boter 2.105 ton, braadboter 233 ton. in december-januari was het: verse boter 1.380 ton. braadboter 195 ton, koelhuisboter 1.638 ton. Hieruit Iblijkt dat de totale afzet met 97 procent is gestegen, waarbij 725 iton verse boter plaats moest ma ken -voor meer dan de dubbele hoe veelheid koelhuisboter. Tsjechische padvindersleiders in ere hersteld PRAAG, 7-5. Zeven leiders van de padvindersbeweging in Tsjeoho- Slowakije, die in de Stailinpeni'ode tot langdurige dwangarbeid in d'e uraniummijinen zijn veroordeeld op beschuldiging van 'hoogverraad, zijn door een Praagse rechtbank in ere hersteld. Volgens het vakvereni gingsblad Prace hebben twee vroe gere leden van de veiligheidsdienst békend dat de geheime politie inder tijd de aanklacht heeft verzonnen. In -de Stalinistische tijd, van 1948 tot 1953, is de padvinderij opgerold, hoofdzakelijk wegens de banden met het wasten. Noordzeekauaal nog vrij schoon gebied HAARLEM, 7-5. „In vergelijking met het gebied rond- Rotterdam, leeft m-en in het -gebied rond het Noordzeekanaal in een eldorado", al dus -lichtte de voorzitter van de tech nische werkgroep Noördzeekanaal- gebi'ad, dr. A. J. Schiistra op een persconferentie in Haarlem het ver slag der metingen van zwaveldioxi de en standaardrook gedurende het derde kwartaal van het vorig jaar toe. In dit vérslag is voor het eerst aandacht besteed aan de Mobil Oil raffinaderij in Amsterdam-Noord, die in die periode met de produktie- processen is begonnen. De conclusie luidt -dat het zwaveldioxi'de onder de marge is -gebleven. Merelnest in cel ZIERIKZEE, 7-5. Het ziet er voor adspirant - arrestanten van de politie even hoopvol uit, want de praktische moge lijkheid dat zij tijdelijk wor den „opgeborgen'' is aanzien lijk verkleind. Oorzaak is een merel, die het bestaan heeft om in één der arrestantencel len. een nest te bouwen. De vogel voelt zich er kennelijk prettig. Scheepvaartberichten Acmaea, 7-5 120 m. zx>. Danang naar Piajdjoe. Attis, 7-5 60 m. z. Ouessanit naar Hamburg. Atys. 7-5 125 m. w. Pulau naar Sin gapore. Alchiba, 6-5 120 m. n.n.o. Fernando Norcnha naar Buenos Aires. Ameland, 7-5 21 m. n. Ushant naar VadO. Calamares, 6-5 100 m. z. Salinacruz naar Wilmington. Ganymedes, 615 300 m. z.w. Azoren naar Curasao. Koratia, 7-5 Singapore naar Y'okka-iChi. NIJMEGEN. Tijdens een woens dagavond ingelaste universiteitsver- gadcring aan de Katholieke Univer siteit in Njjmegen is langdurige en ditmaal ordelijk verlopen debatten besloten, een delegatie te zenden naar de donderdagavond te houden Senaatsvergadering. Ongeveer 177 Indiërs in de door honger geteisterde gebieden van de staat Radjasthan zijn in de afgelo pen maanden aan besmettelijke ziekten als Cholera, mazelen en ty fus -gestorven, aldus is officieel be kendgemaakt. GRONINGEN. Uit het kanaal in de stad Groningen is, nadat men de gehele nacht en ochtend had ge dregd, .het levenloze lichaam opge haald van de 4-jarige Nanno von Hebei uit Groningen. DEN HAAG. De mogelijkheid be staat dat het wrak van het Katwijk- se vissersschip de „Wiron I" is .ge vonden. De Katwijk 1,1-5 'heeft name lijk in haar net antennedraad met plastic .isolatoren opgehaald, dat naar -het uiterlijk te oordelen nog niet -lang -in zee kan hebben gelegen. Gemeenteraad Zierikzee Bestond plan leger naar Parijs te sturen? PARIJS, 7-5. Het Franse week blad „Canard Enchalne" schrijft dat enkele ministers in het Franse ka binet in de nacht van generaal de GauM.es nederlaag legereenheden naar het gebied van Parijs hadden willen dirigeren maar -dat anderen zich met -kracht tegen dit idee 'heb ben verzet. Het satirische weekblad is antiiregeringsgezind maar zijn po litieke berichten worden in brede kring als goed geïnformeerd be schouwd. ZIERIKZEE, 7-5. Op dinsdag 13 mei a.s. wordt een vergadering van de gemeenteraad gehouden, onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein. De agenda telt een 16- tal punten w.o. andermaal een aan tal subsidie-aanvragen voor de res tauratie van woningen. V-oor verbetering van de aanslui ting van die Banninklaa-n op de Ko ning Gustaafweg is 'een perceelsge deelte grond nodig voor de fa. A. P. Kort Zn. te Zierikzee. De opper vlakte bedraagt 95 m2. Naast het betreffende perceel -ligt een perceels gedeelte van die gemeente, waarvan d'e heer Kort 8 m~'. in ruil kan krij gen. In verband met prijsvereffienin- gen wordt voorgesteld' aan de heer Kort 65 m2 grond beschikbaar te stellen, ails vergoeding voor de door hem afgestane grond. Ook is grondruil nodig t.b.v. het bejaardencentrum. Een noodzakelij ke aa-npassinig, op grond van d'e aan besteding dient uitbreiding in te houden van het aantal bejaarden- woningen. Dit extra vergt meer grond, terwijl anderzijds grond kan worden afgestoten. De Stichting Ned. Centrale voor Huisvesting van Be jaarden te Amsterdam zal aan de gemeente overdragen 403 m2. grond en de gemeente dient aan de Stich ting over te dragen ongeveer 683 m-\ -grond. Plannen „Beter Wonen" „Beter Wonen'' is voornemens in bouwplain-West over >te gaan tot de bouw van een aantal premiewonin- gen, woningwetwoningen en keuze plan -woningen. Voor de 42 premi e - wöningen is nodig: p'lm. 6664 m2 (to taalbedrag f 234.906); voor de 40 wo ningwetwoningen is nodig plm. 6560 m2 (totaal bedrag f 172.200) en voor de 28 keuzeplan-woningen is nodig plm. 4450 m2 (totaal bedrag f 111.250) Voorgesteld wordt over te gaa-n tot bedoelde verkopen. „Beter Wonen" vraagt verder om de gebruikelijke procedure m.b.-t. de bouw van 40 eengezinswoningen in het bestemmingsplan West I. Idem voor d'e bouw van 28 woningwet woningen (eengezinswoningen) in bestemmingsplan West I. Straatnamen in plan-West B. en w. achten het nodig dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot 'het geven van straatnamen in het bestemmingsplan-West, zulks mei het oog op de op honden zijnde bouw van 28 woningen. Gestreefd dient te worden de straatnamen een afge rond geheel te doen vormen, als: een staatsliedenbuurt, een dichters- buurt, een componisten-buurt o.Ld. Uit de burgerij zijn suggesties bin nen -gekomen van namen, meestal ontleend aan de historie van Zierik zee, maar deze namen liggen door gaans niet zo -gemakkelijk i-n het spraakgebruik. Voorgesteld wordt een hogere be loning voor het brandweerpersoneel. Voider het verlenen van 10 pot. in de subsidiabele kosten van restau ratie van de Lutherse kerk. Idem voor restauratie van het pand Melk markt 6. zijnde f 849. Idem voor restauratie va-n -het pand Melkmarkt 13, en 10 pet. voor restauratie van de panden Melkmarkt 12-14. Voorge steld wordt tenslotte mej. A. Hen-el met ingang van 1 mei 1969 in vaste dienst te benoemen van de openbare kleuterschool wDe Woelwaters". DEN HAAG. Heit aantal werkloze mannen in Nederland as in de maand april met 12.400 -gedaald tot 39.200. Ten opzichte van april vorig jaar betekent di-t een daling van het aan tal werkloze mannen mot 22.400. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4