Vier doden bij ernstig verkeers-ongeval Biafraanse kinderen genezen naar Afrika ZIERIKZEE BOOD HATFIELD-DELEGATIE DINER AAN Nixon optimistisch ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 mei 1989 Nr. 20193 Een caravan! Dïe Wnutselsmurf »s toch ^altijd bezig met \erbetering xen nieuwe ideeën 1 t Daarom voel ik m zo thuis bij B PliJ/ )t smurije. nu ween knutseismurf?J BOXTEL, 7-5. Vier bezoekers van de Nationale Werktuigendagen in Liëmpde zijn woensdagavond te Boxtel dodelijk verongelukt itoen huin personenauto bij bet oprijden van rijksweg 64 werd gegrepen door een zware Belgische transportauto. Een vijfde inzittende van de perso nenauto werd zwaar gewond opge nomen in ihet ziekenhuis te Boxtel. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. ■De slachtoffers blijken allen uit Monster afkomstig te zijn. Het zijn d'e bestuurder van. de getroffen wa gen, de 48-jarige W. Lagerwey, die tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed, de 54-jarige C. Olst- 'hoorw, zijn 22-jarige zoon en een 19- jarige neef. De vijfde inzittende, de 23-jarige A. V., werd licht gewond. De auto met het gezelschap uit Mon- Jongen uit trein gevallen SNEEK, 7-5. iDe 6-jarige Rijk Bonte uiit Harlinigen is woensdagavond uit een rijdende trein tussen Franeker en Harlinigen gevallen en daarbij le vensgevaarlijk gewond. De jongen was met zijn moeder op weg naar huis na gen bezoek aan Leeuwarden. Op een gegeven moment is het kind aan de aandacht van de vrouw ont snapt en begon te spelen met een vain de naar buiten draaiende deu ren. De kruk schoot los en die jon gen viel naar buiten. Bij de val liep dia knaap een zware schedeibasis- fractuuir op. Per ambulance werdl de jongen naar het ziekenhuis in. Har- linigen overgebracht. Schaakbond wil schaken als vak op scholen DBN HAAG, 7-5. De Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft aan d'e besturen, rectoren en directeuren van 4000 scholen voor voortgezet onderwijs een rapport toegestuurd waarin gepleit wordt voor het schep pen van de mogelijkheid om schaken op te nemen als schoolvak. Binnen de wet op het voortgezet onderwijs is di'e mogelijkheid, (hoewel beperkt aanwezig. D:e schoolleiding wordt gevraagd of op hun schooi schaalkles kan worden gegeven, dan wel of zij clüt wil bevorderen. Het rapport dat samengesteld is door een commissie van onderwijsdeskundigen ojI.v. prof. dir. H .Baudet uiit Groningen, concludeert dat ide invoering van het schaken op school sterke steun zal kunnen ondervinden vam de bestaan de schaakorganisaties op diverse ni veaus. Weer helicopterranip in Zuid-Vietnam SAIGON, 7-5. Bij het neerstorten van een Ohinook-helilkopter zijn in Zuid-Vietnam 32 Zuid Vietnamese militairen en twee Amerikaanse be manningsleden om het leven geko men. Een even groot aantal inzitten den werd gewond'. Het .ongeluk ge beurde bij de stad Fhoeoc Binh, 105 km. ten noordoosten van Saigon. Volgens een Amerikaanse, woord voerder was het (kennelijk te wijten aan een technisch mankement. ster werd in de flank door de Bel gische truck met oplegger gegrepen bij het oprijden van de oude rijks weg op de nieuwe rijksweg 64. Door dat de auto uit Monster in de brede middenberm werd gedrukt onder vond het verkeer weinig vertraging. Beter blind vliegen SCHIPHOL, 7-5Uit Cdlifomië wordt gemeld, dat er een nieuw instrument is ontwik keld, met behulp waarvan pi loten in staat zijn de start- en landingsbaan te „zien", in dichte mist. Het instrument is gemaakt door de „Kaiser Aerospace and Electrons Cor poration". De F.A.A., het Amerikaanse ministerie van luchtvaart, heeft het instru ment, dat zowel bij het landen als starten kan worden ge bruikt, uitvoerig beproefd en heeft voor verdere proeven twee prototypen aangekocht. De maatschappij heeft gezegd, dat er met heti nstrument (met een t.v.-principe) landingen zijn gemaakt in zeer dichte mist, maar dat de piloot het zelfde zicht had als op een heldere dag. „Nieuwe thuislozen" zijn jonger NIJMEGEN, 7-'5. Bij de opening van het sociaal centrum voor man nen van de stichting „Benedictus Labre" te Nijmegen heeft de minis ter van cuiituur, recreatie en maat schappelijk werk idr. M. A. M. Klom- pé woensdag 'haar verontrusting 'Uit gesproken over het feilt döit 56,1 pet. van de „nieuwe thuislozen", mensen die voor het eerst een beroep heb ben gedaan op die verschillende in richtingen om opname, jonger was dan 40 jaar en dat zelfs tweèderde hiervan jonger was dan 30 jaar. De minister, the deze cijfers ontleende aan het jaarverslag over 1967 van de landelijke stichting voor 'thuislozen, vond dat aan deze negatieve ontwik keling grote aandacht eou moeten worden geschonken. Veel bezwaren tegen Plan-Moerdijk ZEVENBERGEN, 7-5. Op het be- sitemmiinigisplan Industrieterrein Moerdijk" zijn bijna 500 bezwaar schriften binnengekomen. De meeste indieners behoren tot het „Actieco mité Shell-MOerdijik". Zij richten hun bezwaren vooral op het gevaar voor 'lucht- en milieuverontreiniging De werkgelegenheid voor d'e directe omgeving noemen zij van weinig be tekenis, terwijl zij ook vinden dat er te weinig waarborgen zijn voor de recreatieve en sociaal-culturele ontwikkelingen in de nalburige ge meenten. Tot slot vindt deze groep, voornamelijk bestaande uit intellec tuelen, dat het gehele plan in strijd is met de tweede nota over de ruim telijke ordening. Tractors mogen stadslichten gebruiken bij mist DEN HAAG, 7-5. De Hoge Raad der Nederlanden heeft als zijn oor deel gegeven dat tractors die niet sneller dan zestien kilometer per uur mogen rijdén, bij dichte mist stads lichten mogen gebruiken. De Hoge Raad kwam tot deze uit spraak dn een arrest waarbij het be roep in cassatie werd verworpen van ■de officier van justitie in ihet arron dissement Leeuwarden tegen een vonnis van de kantonrechter in Hee renveen waarbij eén dertigjarige veehandelaar J. H. uit Katlij'k tot tiien gulden 'boete werd veroordeeld wegens het rij:d!en in dichte mist zonder licht. De officier van justitie meende dat de veehandelaar groot •licht had moeten voeren toen hij met zijn trekker op de openbare weg reed. De 'kantonrechter veroordeelde H., maar niet omdat ihij geen groot li'dht had gevoerd maar omdat zijn stads lichten niet brandden. Om een landelijk alarmnummer DEN HAAG. 7-5. Het Tweede Ka merlid C. F. Kleisterlee (KVP) heeft d'e minister van verkeer en water staat 'gevraagd wanneer in Neder land' een landelijk alarmnummer ten behoeve van de politie, brandweer en ongevallendiienst - dat de P.T.T. reedis in 1965 ter beschikking zou hebben gesteld - zal worden inge voerd. SCHIPHOL, 7-5. Blakend van ge zondheid zijn woensdagavond vijf Biafraanse kinderen in een Boeing 707 van Transavia van Schiphol naar Gabon vertrokken. De kinderen, al len wezen, die ruim een half jaar geleden ernstig ondervoed naar Ne derland gekomen waren, werden verpleegd in de buitenkliniek „Oud Bussum" iin Huizen (N.H.), hetgeen mogelijk werd gemaakt dankzij de grote steun van de „Stichting Lucht brug Biafira", die zich garant stelde voor alle kosten. Do kinderen, T. W. Emanueia Omuoha (14 ja ar), Margueret Og- bonna (7), Fidelia Okator (7), Udo Et'uk Alcpan (9) en Victoria Abraham (9), worden overgebracht naar Libre ville in Gabon, waar de stichting „Terre des Hommes" 'twee opvang centra onderhoudt voor zieken en herstellende Biafraanse slachtoffer tjes. „Het had natuurlijk geen zin deze kinderen naar Biafra 'terug te stu ren. De voedselsituatie ds er verge- lek enrnet een 'half jaar geleden mis schien iets gunstiger geworden maar die oorlog is er aanzienlijk verhe vigd", aldus de heer J. de Hoop, voorzitter van de „Stichting Lucht brug Biafra". „In de opvangcentra is de verzorging uitstekend". Charmes Washington aantrekkelijk verkopen SCHIPHOL, 7-5. De 21-jarige summer jubileum-koningin van de Amerikaanse hoofdstad Washington, Caroi Anne Nacy, zal op dinsdag 13 mei op Schiphol arriveren voor een bezoek van twee dagen aan ons land. Haar reis door zeven Europese landen wordt mogelijk gemaakt door de United States Travel Service (het nationale verkeersbureau van de V. S.) en Pan American. Het bezoek van de aantrekkelijke jongedame heeft tot doel toeristen aan te trekken voor een vakantie in Washington D.C. Zij zal daartoe ver tegenwoordigers van reisbureaus in lichten over toeristische attracties van haar stad, waar deze zomer het Summer Jubilee Festival wordt ge vierd. Ter gelegenheid hiervan wordt o.a. korting verstrekt op de hotelprijzen en kunnen kinderen onder de 14 jaar gratis worden ondergebracht. Kind overleed na mishandeling TILBURG, 7-5. In een woning in de Alverstraat te T8i'lburg is giste ren het (levenloze lichaam aangetrof fen. van een bijna 3-jarig jongetje. Het kind vertoonde verschillende kwetsuren 'die volgens een eerste in formatie door een val zou zijn ver oorzaakt. Na sectie is vandaag ech ter komen vast te gtaan dat het kind geslagen en getrapt te en dientenge volge die dood.heeft gevonden. Ver dacht van deze mishandeling te de 1'9-jarige sjouwer en huisgennoot J. van de R. aangehouden en ingeslo ten. Mekka-gangers verkopen meisjes LONDEN, 8-5. Sommige Afrikaan se pelgrims naar Mekka nemen op hun tocht dienaressen mee als „men selijke reisCheques". Ze worden in Saoedi-Arabië te koop aangeboden voor bedragen van wel 8500 gulden, waarmee de pelgrims htm reiskosten er dik uit hebben. Dit vertelde het Britse conservatieve parlementslid Sir Douglas Glover woensdag op een bijeenkomst in het Lagerhuis waar afgevaardigden van alle partijen be sloten tot oprichting van een groep tegen slavernij. Sir Douglas werd gekozen tot voorzitter van de groep, die de regering wiiil vragen de kwes tie in de Verenigde Naties en andere internationale organisaties aan de orde 'te stellen. Weer Russische generaal verleden MOSKOU. 8-5. „Rode Ster", het blad van het Russische ministerie van defensie, maakt vandaag (don derdag) opnieuw -melding van de dood van een generaal van het rode leger, de zesde in nog geen twee we ken. Het iis luitenant-generaal Yev geny I. Smirnov van de genie die op het ministerie werkte en na. een korte ziekte is overleden. Hij werd 51 jaar. Burgemeester D .W. Kastelein en Hatfields eerste burgeres mrs. W. E. M. Peacock drinken op het heil van beide steden. De 84-jarige mr. A. E. Wenn was tafelgenoot van de wethouder van onder wijs mr. K. A. Keuning. Er viel veel te „verhabstukken". Populaire figuur te Hatfield is ook de arts in ruste mr. Leslie Burvill- Holmes, hier in gesprek met gemeentesecretaris R .van Ommeren en diens echtgenote. (Foto's: Zierikzeese Nieuwsbode). E«-n feest .'lijk slot wethouder van onderwijs, mr. K. A. Keuning, een duidelijk anglofiele stadsbestuurder, die zijn ervaringen vertelde tijdens enkele dagen van ziekte in zijn vorig jaar in Hatfield doorgebrachte vakantie. De halve stad kwam op ziekenbezoek, hoewel het niet ernstig was. Hij beklem toonde een uitgesproken vriend van Hatfield te zijn: „thank you ever so much!" Een ander (Hatfields) raads lid mrs. T. Weiham zei: „in vergelij king met Nederland, zijn we in En geland maar een beetje vuil". Zy had veel gezien, maar was bij zonder onder de indruk gekomen van het werk op de Centrale Werkplaats, waaruit bleek dat er in Engeland nog veel op dit gebied kan worden gedaan. Zjj besloot met een „God ze- gene u allen!" De van Schotse afkomst zijnde mr. Bennie (populair Labourman) is zelfs door de Engelsen moeilijk te ver staan (er circuleren altijd grapjes over), zodat het voor Zierikzeese mensen helemaal een taalkundige „tour de force" was. Mr. Bennie overigens was ook één der mannen van het eerste uur en herinnerde - evenals mr. Wenn - aan zijn eerste bezoek aan het stadhuis te Zierikzee, toen in de greep van het rampge- beuren. Europese steden Woordvoerder van gastvrouwen en -heren was de heer E. Krips, die deze avond al allerlei talen had gehoord: Welsh en Schots. Hij dankte de bur gemeester voor de uitstekende maal tijd en herinnerde aan een opont houd te Hatfield, waar de gastvrij heid groot bleek. „We verstaan el kaar, ook in politiek opzicht", zo merkte de heer Krips op, die hoopte dat men zal doorgaan met de idee van „Europese steden", zoals Hat field en Zierikzee zijn geworden. „Ilulp aan Zierikzee" Bijzondere spreker was mr. R. C. Stanford, een Hatfieldse leraar, die de taal bijzonder knap gebruikt. Hij wees op de vele politieke moeilijk heden in Engeland en merkte (onder gelach) op, „dat Hatfield nog de hulp van Zierikzee zal moeten inroepen om de problemen op te lossen". Burgemeester Kastelein haakte uitvoerig in op de door de verschil lende sprekers gemaakte opmerkin gen en daarmee kwam het slot van een ongedwongen vriendschapsmaal, waarover nog zal worden nagepraat. Rest nog te melden dat speciaal voor de maaltijd (verder was er geen tijd) het Hatfieldse raadslid mr. R. C. Simmons en diens echtgenote per vliegtuig naar Nederland waren meegekomen, om deze bijzondere „twinning" (tweelingschap)-avond mee te maken. Men kan professio neel wat eelt op de ziel krijgen door talrijke manifestaties, maar dit was allemaal heel „leuk". Topper van het verdere program ma bleek verder deze week het be zoek aan de Centrale Werkplaats, waar directeur Pomper een techni sche toelichting gaf en mr. K. A. Keuning het woord voerde. Heel instructief was ook een be zoek aan Scharendüke (Deltawerken) Hatfield-Zierikzee-vriendschap: „it will exist" („blijft wel bestaan"). WASHINGTON, 8-5. President Nixon heeft woensdagavond op een galadiner van de republikeinse par tij in Washington verklaard, te ge loven dat het Amerikaanse volk spoedig resultaten zal gaan zien op drie belangrijke terreinen - de oor log in Vietnam en de misdaad en in flatie in het eigen land. Binnen een jaar zal de regering op deze drie* punten „de vooruitgang hebben ge boekt die u wendt", zei hij. Nieuwe politiereserve voor Noord-Ierland BELFAST, 7-5. In Noord-Ier land zal een nieuwe politiereserve gevormd worden door het terugroe pen in actieve dienst van gepensio neerde politiemannen onder de zestig jaar. Dit heeft premier James Chiches- ter Clark woensdag in het parlement in Belfast bekendgemaakt. Deze ve teranen. zo voegde hij eraan toe, zullen administratieve taken krijgen waardoor zij hun jongere collega's vrijmaken voor actieve missies. De Noordierse premier legde er de na druk op, dat zijn regering geen nieu we ongeregeldheden kan dulden. Op het ogenblik omvat de orde macht in Ulster reeds 13.000 man. Verder bewaken 5.000 man Britse militairen gebouwen en installaties tegen eventuele sabotagepogingen. Russische generaal Grigorenko gearresteerd MOSKOU. 7-5. Vrienden van ge- neraall-majoor B. D. Pjotr Grigoren ko hebben ver-nomen dat de gene raal, een der leiders van de Russi sche intellectuele oppositie, woens dag in de centraal-Aziatische stad Tasjkent is gearresteerd. Overstromingen in Italiaans stadje ROME, 7-5. Het IitaJiaanse stadje Morfara lussen Pavia en Vercelli, staat voor een groot deel on jer wa ter, hetgeen te wijten is aan aan houdende regenval. Drie kwart van de huizen is ondergelopen en de be woners zijn naar de vliering, ver huisd. Advertentie. Smurf mee Smurf BP! ZIERIKZEE, 7-5. Althans wat het Zierikzeese ge deelte betreft (vandaag, donderdag is er nog een Keu- kenhofreisje), vond het bezoek van de Hatfield-dele- gatie woensdagavond zijn afsluiting niet een diner in de „Mondragon-foyer", aangeboden door het gemeen tebestuur. Zelden tevoren is de sfeer van een Hatfield-Zierikzee-ontmoeting zo ge stempeld geweest door wederzijdse hartelijkheid (en vrolijkheid) en na zoveel jaren van vriendschappelijk contact, is het wel duidelijk, dat de eenmaal gelegde banden én door de uitwisseling en op bestuurlijk niveau én door uitwisseling van jeugdgroepen niet meer stuk kan. Tafelpresident was burgemeester D. W. Kastelein, die zich deze week als zeer Hatfield- minded ontpopte en een groot aantal sprekers en spreeksters (ook de Engelse dames kunnen hun woordje doen) inleidde, die allen hun vriendelijk „zegje" hadden te doen over de ontvangst en het verbJyf in de „twinning"-stad Zierikzee Reeds in zijn inleidend woord sprak de burgemeester een dank woord tot allen, die de komst van de uit 34 personen bestaande delegatie door hun medewerking tot een suc ces hadden gemaakt. In zijn dank woord betrok hij verder met name Hatfield's „chairman" mrs. W. E. M. Peacock en de secretaris van de En gelse stad, de heer spitse mr. Leslie Asquith. Veel praten verder tussen de gangen van een bescheiden - maar door „Mondragon" uitstekend verzorgd - diner, met als eigen „spe cial" Oosterschelde cocktail, met verve gelanceerd, „zo lang het nog kan". Invitatie voor 1970 Mrs. Peacock - overigens welbe spraakt - zij feitelijk woorden tekort te komen om uitdrukking te geven aan haar gevoelens van dankbaar heid voor de betoonde gastvrijheid. Zij was zeer onder de indruk geko men van het (dinsdag bezichtigde) Evoluon te Eindhoven en had bij de ontvangst in de Zierikzee-woningen een geest van echte vrienschap ont moet. Zjj deed een invitatie aan de Zie rikzeese raad voor een tegenbezoek in mei 1970, wnzend op de tussen de steden gegroeide verhouding, die voor internationale vriendschap mo del kan staan. Merkwaardig Hatfields politicus is mr. A. E. Wenn, een fikse 84-ja- rige, die er nog niet aan denkt met het politieke werk te stoppen, maar zich opnieuw voor vier jaar heeft beschikbaar gesteld als „counceler". Mr. Wenn is één van de mannen van het eerste uur en was hier in 1953, toen Zierikzee nog ten prooi was aan de grootste rampontreddering. Hij benadrukte in zijn toespraak evenwel het werk voor Zierikzee van de inmiddels overleden mr. McKenzie en mr. Robinson, die naar een ander district is vertrokken. „We hadden tevoren nog nooit van Zierikzee gehoord; we wisten niet eens waar het was, maar nu wel", aldus een duidelijk ge-ëmotioneerde mr. Wenn, die ook het werk van mr. F. Th. Dijckmeester memoreerde in het kader van de stadsrelaties. „We still have a real affection for mr. Dijckmeester" („We hebben nog al tijd grote bewondering voor mr. D.") zo zei mr. Wenn, die hoopte dat de fijne geest die beide steden verbindt, in stand zal blijven. Eén der Engelse raadsleden, mr. F. H. Clark, had ook een paar aardige „Hollandse" snoepjes meegepikt, c.m. de Rijkswaterstaatleuze: het onmo gelijke duuxt even langer". Zo'n zin doet het in het buitenland! Overi gens meende mr. Clark, dat er geen essentiële verschillen bestaan, be halve de taai. En dat verschil bestond er gisteren - en de dagen tevoren - echt, ge compliceerd door het feit dat sommi ge Engelsen ook niet helemaal zyn vrU te pleiten van een dialektisch timbre en dan wordt het (soms) een beetje moeilik. „Wij zullen ons deze geweldige gastvrijheid lang herinneren", aldus een enthousiaste mr. Clark, als spre ker gevolgd door de oud-burge meester van Hatfield mr. V. C. Fitz- patrick, die gewaagde van zijn „Zie rikzeese ervaring", opgedaan tijdens verschillende bezoeken aan onze stad. „Maar iedere keer was het voor mij een vreugde en de kwestie van „understanding" is er geen, „want je kijkt elkaar maar aan en je begrijpt elkaar". Ernstig woord Uitstekend van de tongriem gesne den bleek ook mrs. G. M. McKie. „God werkt op een wonderlijke wij ze, als we zien wat er tussen Hat field en Zierikzee is.gegroeid na de catastrophe in 1953", aldus dit vrou welijk Hatfieldse raadslid, die hoop te en bad dat de vriendschapsban den in stand zullen blijven, opdat duidelijk worde wat werkelijke vriendschap tussen twee volkeren kan betekenen. Zij schetste het ge ziene landschap en de objecten en eindigde in het Welsh, een onver staanbare taal, waar we ons niet aan zullen wagen. Duidelijk op de man af sprak de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3