AGENDA Leden spraken over typische verantwoordelijkheid der vrouw STREEKNIEUWS Oud bakkersoventje gevonden te Burgh Idee voor MOEDERDAG Qoucl MOURER i Wat de vrouwen betreft js er be hoefte aan winkel- en kantoorperso neel en confecUepersoneel. Een verdere afname van de werk loosheid is ook in> mei te verwach ten. Deze zal echter gezien de stand van het aanbod van bescheiden om vang zijn. KERKWERVE NOVIB-collecte De collecte „Uw geld hun leven" van de NOVIB heeft te Kerkwerve f 72,74 opgebracht. Collectanten wa ren: Leo Bevelander f 6,87. Cor en Tcnny de Waalj f 24,85, José van der Wekken f 20,70, Peter van de Pan ne f 1*1,40, Leo van den Berg f 8,92. Namens de stichting hartelijk dank voor de gaven. WESTENSCHOUWEN I.V.N.-wandeltochten In samenwerking met de Vogel wacht Sehcuwen-Duivelarid'orga niseert 'het I.V.N. weer jaarlijkse wandeltodhten. Op a.s. zaterdag en zondag ikuinnen de wandelaars en dan speciaal 'die natuurliefhebbers zich te goed doen aan het uitsprui tende groen in 'het zuidelijk Domein- bos- en duingebied. Onder leiding van natuuigidsen van de Vogel wacht gaat de tocht om half drie beginnen, waartoe men zich moet verzamelen bij de trap (rotonde) te Westenschouwen BROUWERSHAVEN Vergadeiing gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven komt op maahdag 1>2 mei a.s. des avonds 7.30 uur bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor. De raad zal moeten toeslissen over de toetreding als aandeelhouder van ds N.V. ZEGA'M te Middelburg en deel te nemen in toet 'aandelenkapi taal met zes aandelen van f 1000 volgestort. Momenteel word'en onderhande lingen gevoerd' met de ZEG AM om te trachten ;in de kern Brouwersha ven, waar diverse stralen opgebro ken zijn li.v.m. het leggen van een •riolering reeds thans aardgasbuizen te leggen en huiisaansluitingen te maken, zodat voorkomen wordt, dat over enige jaren weer alle straten opengebroken moeten worden. B. en w. zeggen goede hoop te hebben dat deze poging met sukses bekroond zal worden. Bovendien za'l dain het be drag van f 70.000 dat benodigd is voor de herbestrating lager worden, omdat een gedeelte zal drukken op (het reeds uitgetrokken bedrag voor aanleg riolering enz. Koterij dijk Nu de roiterij aan de Zuiddijk te Dreischor bewoon:S is en Schuidde- beurs ook een Zuiddijk 'heeft, zodat adresverwarring kan optreden stel len to. en w. voor de eerstgenoemde naam te veranderen lin Roterijdijk. uDeze naam houdt tevens de herin nering levend aan de vlasindustrie die voor dit gebied van zo groot be lang is geweest. Verder staan op de agenda een punt uiitikeringHiineens over het tijd vak 1 januari t.m. 30 juni 1969; wij ziging van het ambtenarenregl ment en het aangaan van een vaste geld lening van f 200.000 met de Bank voor Ned. Gemeenten voor cc.isoli- datie van vlottende schuld. 'B. en w. wijzen de raad er cp dat neg getracht i's het bedrag te tmut- •ten voor de bouw van de n'ouwe school ite Brouwershaven, doch. zo als te verwachten ds de mogelijkheid daartoe niet aanwezig. DREISCHOR Verkeersexamen schooljeugd Nu het theoretisch verkeer: exa men reeds geruime tijd geledon is afgelegd, er. door alle deelnemende leeillingen van de lagere school te Dreischor goed i's (doorstaan, ligt het in de 'bedoeling om op 14 mei a.s. •het praktsche gedeelte af te nemen in Brouwershaven. Hieraan nemen de zesdie-klassers van alle lagere scholen in de gemeente Brouwersha ven deel. OOSTERLAND Brandweerlieden deden examen Woensdagmiddag 7 mei jl. hebben de manschappen van de brandweer van Duiveland te Oosterland oen theoretisch en' praktisch examen af gelegd. Het theoretisch gedeelte in de koffiezaal van de „Conferentie kamer", en het praktisch gedeelte (spuiten met de lagedrukspuit) op het pleip achter de lagere scholen allhier. Als jury fungeerden de heren D. Taekema, ambtenaar van de rei nigingsdienst te Goes cn Ohr. Janse, ondenbrandmeester te Oost Souburg. Voor het düploma Brandwacht eerste klasse slaagden: commandant M. Afdeling Schouwen IMattelandsvrouwenbond SIRJANSLAND Collecte Dé hi'er ter plaatse gehouden Ast- ma-colleote heeft f 27,25 opgebracht. Dit bedrag werd bijeengezameld door Heieen op 't Hof. BRUINISSE Succesvolle zaadvisserij Alle Zeeuwse mosselschepen zijn thans we ei* in het noorden gecon centreerd, om op het zg. Friese wad naar mosselzaad te vissen. Dat mos selzaad mag niet naar Zeeland wor den vervoerd, maar moet op de per celen in het .noorden worden uitge zaaid. De eerste berichten spreken van goede vangsten. Leerkracht kleuterschool Tcit derde leerkracht aan die kleu terschool te BruSrai'sse werd door het bestuur uit 21 solicitanten benoemd mej. T. Vaane te Scharerrdijke. Veranderingen bij middenstand Onder de middenstand te Bruinis- se vindt binnenkort een aantal mu taties plaats. De heer M. van Dcnge verkocht zijn slagerij. De heer Jac. Stouten zal (wegens gezondheidsre denen) zijn melkzaak binnenkort verkopen en ook de heer P. M. van de Velde wil zijn café annex slijterij van hand doen. De heer J. Hui- bers tenslotte gaat zijn zaak verla ten, maar d'e zoon L. Huibers, zal die voortzetten (elektriciteit, sanitair). Toewijzing keuzewoningen Te B ruinesse werden door b. en w. dn samenwerking met het bestuur van -'e Chr. Woningbouwvereniging voor Schouwen-Duiveland, de 12 keu? woningen asm de Dr. de Hoek stra et toegewezen aan de kandidaat- beweners, leden van genoemde wo- ninigiV ouw v: ren'ging. Het ging in hoofdzaak deze keer om vsrlocfda paartjes en vele jcnge men een zullen in de komende weken hun jnkopen kunnen gaan doen. Waar vorige week ook zeven van de 10 bejaaraenweningen waren toe gewezen en hier de stelregel van de doorstroming werd toegepast kon aan anderen nog weer een woning worden toegewezen, die was vrij ge komen. Dooi dat de bewoner? een be j a arden woning zullen betrekken. 'Iconden opnieuw een aantal mensen een woning krijgen. Op de lijst van woningzoekenden betékende dit een goede vooruitgang, maar toch staan nog ruim 50 gegadigden op dé wachtlijst. ZONNEMAIRE Zestig jaar getrouwd Op 12 mei a.s. viert. (liet. echtpaar C. 'd'e Klerk en M. de Klerk-Voshol (Tuinweg 1) ito Zonnemaire ihct 60- jarig huwelijksfeest. Geen verhoging consuniptieinelkprijs DEN HAAG, 7-5. De regering is vooreerst niet van plan, een verho ging van de consumptiemelkprijs toe te staan. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft dit woensdag kun nen concluderen uit een brief van het ministerie van economische za ken en uit de nadere toelichting die twee ambtenaren van dat ministerie mondeling gaven: de directeur prij zen en mededinging via de telefoon aan de produktschapsvoorzitter, de ministeriële vertegenwoordiger in de vergadering zelf. Het bestuur vond de brief niet al leen tamelijk onduidelijk maar ook bijzonder teleurstellend; twee rede nen waarom men op korte termijn met het ministerie wil praten. Men sprak de vrees uit dat, met name als tegen de winter de melkproduktie minder wordt, de consumptiemelk- voorziening in gevaar zal komen doordat de consumptiemelkindustrie voor haar grondstof niet zoveel zal kunnen betalen als de fabrieken waar zuivelprodukten gemaakt wor den. 9 Doden hij spoorwegongeluk in Engeland MORPETH. 7-5. Bij een Ontsporing van de sneltrein Londèn-Aberdeen zijn zeven reizigers om het leven ge komen en meer dan honderd ge wond. Het ongeluk gebeurde bij toef. sta tion van Morpefh in de buurt van Newcastle. Er toepen circa tien wa gens uit de rads. Talrijke passagiers raakten in de wrakstukken bekneld. Reddingsploegen togen bij het lücht van schijnwerpers met kraan wagens en snijbranders aan het werk. Der tig ambulancewagens onderhielden een pendeldienst naar ziekenhuizen in Nevcastele en Ashington. De u rakstukken lagen over bijna 400 meter langs 'd'e spoorlijn verspreid. Veel reizigers sliepen toer. hef. on geluk gebeurd'e. De oorzaak is niet bekend. Leidse studenten stellen ultimatum LEIDEN, 7-5. Aan curatoren van de rijksuniversiteit. is een ultimatum gesteld ter inwilliging vap vier eisen dc op een vergadering van 700 stu denten zijn aangenomen. De eisen spreken zich uit over volledige open baarheid van alle procedures en alle stukken en de bevordering van de participatie van de unwersiteiitsbe- volking bij toet bestuur van de uni versiteit. (Foto: Zi'erikzeesche Nieuwsbode). Arbeidsmarktsituatie eind april De geregistreerde arbeidsreserve daalde in april in sterke mate, nl, van 169 tot 98 mannen en van 28 tot 21 vrouwen. Het rayon van toet arbeidsbureau Zi'erikzee 'bestaat uit St. Fhilipsland en Schouwen-Duiveland'. St. Bhi'lipsland toadl eind april een geregistreerde 'arbeidsreserve van 15 mannen en 5 vrouwen, Schouwen- Duiveland van 83 mannen en 16 vrouwen. Op 'Schouwen-Duiveland was deze verspreid over toet géhel'e gebi'ed. Van de geregistreerde arbeidsre serve van 98 mannen en 21 vrouwen waren 59 mannen en 20 wouwen gehecq werkloos. De sterke daling van toet aanbod kan worden toegeschreven aan twee faktoren, t.w. het seizoen en uitbrei ding van -de werkgelegenheid' bij d'e werken voor verdere ontsluiting van Schouwen-Duiveland. Vooral door dit laatste is 'het aanbod van man nen belangrijk minder d'an vorig jaar toen eind mei 1968 nog 169 man nen stonden ingeschreven. De vraag naar personeel hand haafde zich de afgelopen maand op vrijwel (hetzelfde niveau. In de bouw bestaat er een tekort aan timmerlieden en metselaars. Ook in de vraag naar grondwerkers, bouwvakhdlparbeiiders e.d. kan moeilijk worden voorzien. Daarnaast vraagt de metaal vak lieden. Dane en de ondercommandant C. Goudzwaard Johz., verder de brand wachten tweede klasse: H. Beije, Jac. van 't Hcff Cz., L. Ista en L. M. Meerman. Voor Brandwacht tweede klasse slaagden de brandwachten: M. Braber, L. A. van den Beige, J. Dane en C. van der Have Chrz, Eén brandwacht kon wegens ziekte niet op het examen verschijnen, terwijl één niet slaagde. Als instructeur hadden de manschappen de heer J. Kiiesenberg uit Dreischor. Binnen enige weken za'l de diploma-uitrei king aan de geslaagden plaats vin den. De Biafra-collecte De hier ter plaatse gehouden col lecte ten bate van de gedupeerden van het Nigeria-Biafra conflict is Wel een groot succes geworden. On der 'leiding van ds. H. OmmerLng werd door de dames mevr. A. A. Beije-Barel, mevr. S. J. Dalebout- van Dijk, mevr. D. E. van der Maas- Sfouljesdijk, mevr. W. van dei- Maas -van 't Hoff en door de jongedames Riet Boogert, Tonniie Capelle, Annie Goudzwaard!. Mientje Goudzwaard en Riet de Later bijeengebracht de mooie som van f 579,42 Mede na mens ds. Ommering een woord van oprechte dank aan a'llen die dit werk wilden gedenken en aan die collectri- ces voor 'dit prachtige resultaat. Bouw woonhuizen Het tweetal woonhuizen dat door bouwbedrijf Boogert wordt gebouwd aan 'de Suzanna Maria Loncque- straat alhier is zo ver gevorderd' dat men begonnen is om de kap er op te zetten. Door deze bouw is die west zijde van genoemde straat volge bouwd, en ;is alleen de oostzijde nog ongebouwd. dag" in Dordrecht te houden. Voor de Rommelmarkt te Renesse, ten ba te van de Stichting „Het huis voor gehandicapte kinderen op Schou wen-Duiveland" kunnen nog allerlei voorwerpen worden gebruikt. Bij voldoende deelname zal in de twee de helft van oktober worden begon nen met een cabaretcursus, te geven in Zierikzee. Getracht zal worden, ook al weer afhankelijk van het aan tal deelnemers, om in het najaar een bloemschikcursus te houden. De ak- tiviteit van de afdeling Schouwen voor de maand juni is het zomerreis- je naar Zeeuwsch-Vlaanderen, dat op 10 juni doorgang zal vinden. Ned. kampioenschappen onderwatertechniek te Ouwerkerk Op 25 en 26 mei a.s. zullen in het Diepe Gat - het zoute meer gelegen achter de caissons - te Ouwerkerk de Nederlandse kampioenschappen onderwatertechniek worden gehou den.. De landelijke strijd om dit kampioenschap wordt gehouden vol gens programma van de Europese kampioenschappen en geldt tevens als selectiewedstrijd voor een even tuele Nederlandse ploeg voor deze wedstrijden di'e van 21 tot 25 juni1 gehouden worden in Oostenrijk. De wedstrijden te Ouwerkerk worden georganiseerd door de Sportcommis- sie van de Nederlandse Onderwater sport Bond. Het programma zal be staan uit do volgende punten: 1. on- d'erwaterzwemmen met persluchitap- pa rat uur heren, 800 meter; 2. ond'er- waterzwemmen met persluchtappa- ratuur, dames, 400 meter; 3. onder- waterzwemmen zonder apparatuur, heren, 40 meter; 4. onderwater- zwemmen zonder apparatuur, dames, 25 meter; 5. onderwaterorïëntatie met kompas, waarbij drie maal van richting moet worden veranderd, toe ren 600 meter; 6. idem, dames 600 meter; 7. groepsopdracht voor drie heren, waarbij o.a. van apparaat ge wisseld moet worden en verschillen de voorwerpen moeten worden ver voerd en tot slot 'een meegevoerde nationale vlag moet worden gehesen. Af te leggen afstand 1300 meter. Dit jaar geen fruitcorso Naar wij vernemen is thans defi nitief besloten om dit jaar geen Zeeuws Fruitcorso te organiseren. Dit besluit van de Stichting Zeeuws Fruitcorso te Goes werd genomen in verband met de geringe animo. Zo was bijv. voor deelname in de hoog ste categorie sledhts één inschrijving binnengekomen: van de kwekers in West e nse'h o u wen. Getracht zal worden om in 1970 d^, traditie van 'toet corso in «re te her stellen. ZIERIKZEE Tentoonstelling werkstukken jubileumviering Nutsspaarbank Naar wij vernemen zal in de ar chiefruimten van die Nutsspaarbank alhier een tentoonstelling worden ingericht van de bekroonde tekenin gen en' werkstukken die op de scho len werden «gemaakt, dn het kader van de j ubileumwedstrij'den bij het 150-jarig jubileum van de Nuts spaarbank «te Zierikzee. De tentoonstelling zal op vrijdag- mlld'dag 16 mei a.s., na schooltijd, word'en geopend dn 'het bijzijn o,a. van de leerlingen di'e een bekroond werkstuk (hebben ingezonden. De prijswinnaars zullen de prijzen bij de opening van de tentoonstelling in ontvangst mogen nemen. Het ligt dn 'de bedoeling dat d'e tentoonstel ling .tot omstreeks half juni voor 'belangstellenden te toezldhitigen zal zijn. De jubileumviering van de Nuts spaarbank zal verder op zaterdag 10 mei «a.s, worden .opgeluisterd door drie voorstellingen van het kinder- oircus „Elleboog" in «d'e Zrerikzeese Concertzaal. Op zaterdag 17 mei staat een optreden te Zierikzee op het programma van toet doedelzak- kenkorps „De Schotjes". Verder zijn ser vrijdag 16 mei atletiekwedstrij den voor het voortgezet onderwijs en wordt (dinsdag 13 mei- een soort- dag voor de hoogste 'klassen van de basisscholen gehouden. Donderdag 8 mei a.s. krijgen de Zierdikzeese be jaarden een vaartocht aangeboden. Er worden twee tcohten gehouden, één in de middaguren en één 's mor gens. De 'afvaarten vindien plaats bij het Luitje. Donderdag 8 mei Zierikzee Vaartocht voor bejaarden in het ka der van de jubileumviering van de Nutsspaarbank, afvaarten bij hel Luitje om 10 en 2 uur. Bruinisse Herv. verenigingsgebouw, vergade ring N.C.V.B. Vrijdag 9 mei Zierikzee Gemeentemuseum, foto-avond „Del ta-Foto". Clubgebouw St. Domusstraat, 8 uur, opening tentoonstelling „Nehalennia" van de N.J.G.B. Zaterdag 10 mei Zierikzee Concertzaal, 10.30, 1.30 en 4 uur, voorstellingen kindercircus „De Elle boog". Mondragon, receptie 150-jarige Nuts spaarbank. Westerschouwen Rotonde, 2.30 uur, start I.V.N.-wan- deltocht. BURGH, 7-5. By sloopwerkzaam heden achter de bakkerij van de heer P. Rademaker te Burgh is woensdag een oude houtoven te- voorschün gekomen. De heer Rade maker meent dat het oventje afkom stig is uit 1882 en dat het in die tyd gebruikt werd door zyn grootvader, de heer Jan Rademaker. Oudere mensen van Burgh hebben nog wel herinneringen aan de oude bakker Rademaker die elke avond zyn paardje naar een wei aan de Meel- dgk bracht. De wei kreeg de naam van „Rademakers weitje". Het oventje was net groot genoeg om er 12 vierponders in te bakken en de toen nog gebruikelijke platen beschuit. De oven werd verwarmd met de vroeger zo bekende musterds die in het ovengat werden gestoken en dan aangestoken. De bakker had een zekere „feeling" om te zeggen: zo is het genoeg en is de plaat warm genoeg. Na het uitpoetsen van de oven werden de bakblikken met deeg in de hete oven geschoven en begon het bakproces. De sloopwerkzaamheden achter de bakkerij zijn gevolg van de verkoop van het bedrijf van de heer "Rade maker. Deze trad in het bakkersvak bij wijlen zijn vader, de heer C. J. Rademaker op 12-jarige leeftijd. Na 45 jaren zijn klanten van brood, koekjes en levensmiddelen te heb ben voorzien, legt hij nu het bak blik ter zijde. Hij verkocht zijn be drijf aan de heer A. de Bruine uit Burghsluis die nog al het een en an der gaat veranderen in de bakkerij. Bij de overname op 22 mei a.s. ho pen we hier nog nader op terug te komen. NAARDEN. Met het afvuren vaneen op de „lage flank'1 opgesteld, kanon, heeft prins Bernhard officieel de uitbreiding van het Vestingmuseum te Naarden geopend. Manschappen in manniersuniform uit 1765 waren hem. behulpzaam bij de voorberei dingen tot het te lossen schotOp de foto: de prins achter het kanon. gezamenlijk te wei-ken aan een sa menleving. „We blijven te vaak ste ken in kritiek zonder de nodige ach tergrond van de situatie te kennen". De dames kregen een vijftal vra gen voorgelegd waarover zij daarna groepsgewijs gingen discussieëren. De resultaten van deze gesprekken werden na afloop met elkaar verge leken. Unaniem was men van mening dat wanneer we willen meeleven met de wereld om ons heen, in het gezin, in de opvoeding hier al naar toe kan worden gewerkt. Men moet de be langstelling van de kinderen bepalen bij het wereldgebeuren en zo objec tief mogelijk wijzen op bepaalde toe standen. De taak van de ouders werd gezien als één met voorrechten en plichten. De structuur van het on derwijs moet men proberen te door gronden en daardoor meer invloed op dit gebied uitoefenen. Ook zag men de noodzakelijkheid dat een moeder politiek bewust dient te zijn, vooral tegenover opgroeiende kinde ren, waarbij over het algemeen de moderne opvatting gedeeld werd het kind als gelijkwaardige gespreks partner te beschouwen. De dames werd ook gevraagd naar de manier waarop zij en hun gezins leden aktief deelnemen aan het dorpsleven. Daaruit bleek „dat ieder een wel ergens in zit", wat vooral als een kenmerk van het platteland werd gezien. De vrouwen en de raden Men was van mening dat o.a. de gemeenteraad een gebied was waar door de vrouwen meer meegeleefd zou moeten worden. Men was van mening dat het goed was meer de raad van vrouwen in te winnen, na dat de vrouwen zelf natuurlijk de nodige informatie en belangstelling hadden getoond. „Er wordt te veel getheoretiseerd en te weinig prak tisch gehandeld", en „er zijn dingen bij waar wij met ons nuchter ver stand niet bij kunnen", waren enke le uitspraken. Het overdekte zwembad kwam ook nog ter sprake en de mening werd verkondigd dat men de bcstuuriyke organen ook werkeiyk met concrete dingen moest tonen dat de inwoners van Schouwen-Duiveland zo graag een bad willen hebben. Verder werd gesproken over de nadelen van versnippering van het onderwijs, die vooral in de kleine kernen voelbaar zijn. Een gemis werd genoemd het ontbreken van een kinderafdeling in het ziekenhuis te Zierikzee. Ter discussie werd gesteld of het op de weg van de Bond van Platte landsvrouwen lag iets aan deze din gen te gaan doen. De meningen lie pen nog al uiteen. Was men ener zijds van mening dat de Bond de schouders best eens onder enkele zaken kon zetten, anderen waren van mening dat de vereniging het karakter van ontspanningsvereni ging niet mag verliezen. De presidente, mevr. J. Krips-Doe- leman maakte nog bekend dat het koor van de afdeling Schouwen 13 mei a.s. deelneemt aan de „Koortjes- ZIERIKZEE. 7-5. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft het dins dagmiddag eens heel anders gedaan. Voor de in „Mondragon" gehouden bueenkomst was een discussiemid dag belegd waar samen gepraat werd naar aanleiding van het door mevr. L. J. Mol-de Jager uit VVolphaarts- dijk ingeleide onderwerp: „Leeft u mee, ja of nee?" Het beoogde doel van het discus siëren was het zelfstandig denken en de opinievorming te bevorderen. Me vrouw Mol wees op de noodzakelijk heid van „meedenken" in de maat schappij en zich niet beperken tot het stoffen en boenen. Wanneer we ons op de hoogte houden van de ge beurtenissen in de wereld gaat het er om op welke manier we meele ven: is het een medelijden hebben met, of een zich verantwoordelijk voelen", aldus mevr. Mol, die pleitte voor het laatste omdat dan van wer kelijk meeleven sprake is. „Wij moe ten ons steeds afvragen: wat kun nen, mogen en moeten wij doen om de intermenselijke verhoudingen in de wereld te verbeteren". Spreekster dacht hierbij aan de levenservaring en het organisatietalent die huis vrouwen als natuurlijke eigenschap pen bezitten en in dit verband kun nen aanwenden. In de eerste plaats wordt het meeleven in het gezin ge vraagd en via het gezin komt het meeleven in de maatschappij. Verantwoordeiykheidsgevoel „Emancipatie brengt ook een gro te mate van verantwoordelijkheid met zich mee en de houding van vrouwen moet een aktieve zijn om JUWELIER Havenplein 1 Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2