0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezoek Hatfield-delegatie ten einde Libanon is in ernstige moeilijkheden door Israël en Syrië Ook opstandingen-activiteit rond de hoofdstad van West-Irian V.S. waarschuwen Noord-Korea j Bollen-moeilijkheden in West-Friesland De Hogeschool-moeilijkheden te Tilburg Oeververbinding Westerschelde zal bij Kruiningen moeten komen V/AT 2EQT PI bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 mei 1969 125ste jaargang Nr. 20195 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: BEIROET, 7-5. Libanon onder vindt op het ogenblik ernstige moei lijkheden. Het kleine leger staat voor dc zware taak om enerzijds de grens te bewaken waar zich volgens hardnekkige geruchten 35.000 Israë lische militairen hebben samenge trokken met het oog op een nieuwe Arabisch-Israëlische oorlog die voor de deur zou staan en anderzijds strijd te leveren tegen circa driedui zend uit Syrië het land binnengeko men en met moderne wapens uitge ruste Partizanen. Op slechts veertig tot vijftig kilo meter van Beiroet hebben deze dooi de Syrische baaspartij gevormde verzetseenheden zich in geïsoleerde dorpen en op knooppunten van we gen genesteld, waar zij zich ijverig bezighouden met het leggen van mijnen en overvallen op Libanese militaire posten en transporten ple gen. In plaats van zich alleen met de bewaking van de grens met Israël te hoeven bemoeien ziet het Libane se leger zich plotseling voor de nim mer gedachte opgave gesteld dat het zich de partizanen van een „Arabi sche broeder" van het lijf moet hou den. Buitgemaakte papieren van ge sneuvelde of gevangengenomen par tizanen hebben aangetoond, dat zich onder hen geen enkele Palestijn be vindt. Het zijn allen Syriërs. „Het is een invasie uit Syrië, die niemand had verwacht, waaraan aanvankelijk niemand geloofde en waarvan niemand ook maar een jota begrijpt", zo werd woensdag in offi ciële kringen in Beiroet opgemerkt. In de afgelopen dagen zijn bij ac ties van de Syrische infiltranten verscheidene Libanese militairen om het leven gekomen. De legerleiding heeft een scherp optreden aangekon digd. Politieke waarnemers zijn ervan overtuigd, dat de „strijd voor de be vrijding van Palestina" slechts een voorwendsel van de Syriërs is. Blijk baar hebben zij plannen gesmeed de Palestijnse vluchtelingen tegen de regering van Libanon in beweging te brengen, het leger tot maatrege len tegen de zogenaamde „Palestijn se verzetsbeweging" te provoceren en uiteindelijk samen met de in Liba- Om tien uur hedên (donderdag)- morgen vertrok - uitgeleide gedaan door het gemeentebestuur en de Zierikzee se gastvrouwen en -heren - de Engelse delegatie weer naar Hat field. na een driedaags bezoek aan Zierikzee. Vandaag evenwel wordt eerst Keukenhof'nog „gedaan". Vanavond zal het college van b. en w. (dat de tocht meemaakt) afscheid nemen te Hoek van Holland. De En gelsen nemen dan de nachtboot naar Harwich en hopen in de loop van vrijdagmorgen weer te Hatfield te arriveren. Foto: het complete gezel schap even voor de afrit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). non verboden, maar desondanks ac tieve aanhangers van de baaspartij, hun ideeaal te verwezenlijken: ook van Libanon een onder heerschappij van de Arabische baas-beweging ge brachte staat te maken. Het is nu ook duidelijk geworden wat de oorzaak is geweest van de bloedige gebeurtenissen van 23 en 24 april: het leger probeerde een eind aan de invasie van Syrische parti zanen te maken. Via een door Sy rië gesteunde agitatie kwamen de 20.000 Palestijnse vluchtelingen uit een kamp bij Sidon, in het zuiden van Libanon, in beweging met een betoging voor vrijheid van comman do-activiteit. Ook in Beiroet en an dere plaatsen kwam het tot demon straties. Aangezien er een demon stratieverbod was afgekondigd greep het leger in. Daarbij vielen onder de betogers meer dan tien doden en tientallen gewonden. DJAKARTA, 8-5. Volgens in Djakarta ontvangen berichten heeft een groep gewapende opstandelingen op 24 april geprobeerd het vliegveld Sentani bij dc Westiranesc hoofdstad Djajapocra (het vroegere Hollandia) te bezetten; maar werd zy na een kort vuurgevecht verdreven door In donesische troepen. Radio-Djajapoera, beluisterd in Djakarta, meldde donderdag dat de Indonesische marine in de haven van Djajapoera een post had gevestigd Nefferburgemeester voor C u zuidelijk stadje in V.S. CHAPEL HILL, 8-5. Howard Lee (34) is de eerste negerbungemeester geworden van een „blanke" stad in het zuid envan de Verenigde Staten. Chapel Hiiill In Noord-Carolina telt 12500 inwoners waaronder slechts tien procent negers. Lee versloeg bij de verkiezing voor het burgemees tersambt een blanke, Roland ó-iauzi* met 2567 tegen 2167 stemmen. Hij heeft gezegd al diverse malen be dreigd te zijn. Oudheidkundige vondsten HAVELTE. 7-5. In het Drent se dorp Havelte zijn bij opgra vingen enkele oudheidkundige vondsten gedaan, waarvan men verwacht dat ze een be langrijke aanvulling zullen vormen op reeds eerder geda ne vondsten in Havelte. Ge vonden werden vuurstenen werktuigen van 8000 jaar oud, een neolitisch bekergraf van 1800 voor Chr., en een kring greppel-urnenveld van om streeks 800-600 voor Chr., bo vendien zijn neder zettingsr es - ten aangetroffen, die waar schijnlijk van iets jonger da tum zijn. Twee medewerkers van het biologisch-archeolo- gisch instituut van de rijks universiteit van Groningen zijn inmiddels begonnen met het in kaart brengen van het terreinDe opgravingen wor den voortgezet en men ver wacht dat nog meer vondsten zullen worden gedaan. om de stad in geval van nood te verdedigen. Het nieuws over de aanval vorm de de eerste melding van activiteit van opstandelingen in de buurt van de hoofdstad van West-Irian. In een eerdere regeringsverklaring was meegedeeld dat rebellerende pa- poea's de afgelopen twee weken in het westelijk deel van het centrale bergland vijf vliegveldjes onbruik baar hadden gemaakt, maar door In donesische commandotroepen ge dwongen waren zich terug te trek ken in de jungle. TILBURG. Na negen dagen is de bezetting van de Katholieke Hoge school in Tilburg opgeheven. Die be slissing viel na een vergadering die vele uren duurde en waaraan on geveer 1.500 studenten deelnamen. Ook werd besloten dc verklaring van de senaat en het curatorium over de democratisering van de Ho geschool op basis van medebeslis singsrecht van alle (geledingen op alle niveaus te aanvaarden als uit gangspunt voor het overleg. SAN FRANCISCO, 8-5. De Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew heeft woensdag verklaard dat Ame rika zal terugslaan als Noord-Korea Amerikaanse spionageschepcn of -vliegtuigen bl(jft aanvallen. Op een bijeenkomst in San Fran- sisco zei Agnew, van mening te zijn dat het Amerikaanse prestige had geleden doordat geen vergeldings maatregelen tegen Noord-Korea wa ren genomen voor de aanhouding van de Pueblo en het neerschieten van een spionagevliegtuig. De grote macht van de Verenigde Staten had echter zelfbeheersing vereist. De toestand was echter gewijzigd nu president Nixon bescherming had gelast voor de spionage-operaties bij Noord-Korea, aldus Agnew. Rijn wordt openbaar riool van Europa DEN HAAG, 7-5. „De Rijn is een van de meest verontreinigde rivieren ter wereld en is op weg te worden •gedegradeerd tot openbaar riool van Europa". Aldus ïhet standpunt van de Vewin de „Vereniging van Exploitanter van Waterleidingbedrijven in Neder land" op de gehouden gehoorzitting van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. In deze bijeenkomst is namens de Vewin gesteld, dat het werk ter ver betering van de Rijn „met veel gro ter kracht" zal moeben worden aan gepakt dan tot dusverre het geval was. In het bijzonder zullen de grondslagen voor eventuele interna tionale regelingen over de bescher ming van de 'Rijn tegen verontreini ging zo spoedig mogelijk moeten worden opgesteld. HOORN, 7-5. Als. een van de drie grote bloembollenveilingen in ons land, „West-Friesland" in Bovenkar- spel, op 20 mei aanstaande haar 50- jarlg bestaan viert, zal dit een feest TILBURG, 7-5. De Senaat en de curatoren van de Katholieke Hoge school Tilburg erkennen in principe zonder voorbehoud dat er een nieu we structuur moet komen. In het gesprek over die nieuwe structuur zal het medebeslissings recht voor alle hogeschoolgeledingen op alle niveau's het uitgangspunt moeten zijn. Geen enkele geleding, ook de curatoren niet, worden bij voorbaat uitgesloten van „enig be slissingsterrein". Deze verklaring werd vanmiddag om 16.00 uur voor gelezen in de vergadering van de studenten - ruim 1500 aanwezigen - door prorector, prof. J. van Dijck. „Het ideaal van democratie zal in spiratiebron zijn voor de uitwerking van de nieuwe structuur van de Ka tholieke Hogeschool, aldus de ver klaring. Daartoe moet een structuur commissie worden ingesteld, waarin de vijf geledingen op basis van ge lijkwaardigheid vertegenwoordigd zijn. Het advies van die structuur commissie zal niet bindend kunnen zijn, omdat de realisering van dat advies voor alle geledingen aan vaardbaar moet zijn. zijn met op de achtergrond een ze kere angst voor de toekomst. En dit pessimisme, dat thans on der ;de bevolking van West-Friesland leeft, .is volgens de v.ice-voorzitter van de faloemiboillenveiiiingverenilgiing de iheer P. Rood, gerechtvaardigd Niet alleen hij, maar ook andere des kundigen maken zich zorgen over de toekomstige ontwikkeling in dit ge bied. Er zijn vele noodlijdende tuin bouw- en bloembollen-bedrijven. Het gemiddelde inkomen in deze sector is de laatste jaren aanmerkelijk ge daald en diverse bedrijven zijn nood gedwongen opgeheven omdat zij eenvoudig niet rendabel zijn. Het aan,tai] leden van de vereniging is dan ook met enkele honderden ge daald. De aniimo om „in de bollen" te gaan, neemt zichtbaar af. Het aanbal leerlingen, dat zich voor het vakonderricht aanmeldt, wordt steeds geringer. ROZENBURG. In het Rotterdamse Europoortgebied heeft prinses Mar griet het nieuwe internationale cen trum voor zeevarenden „De Beer officieel geopend met het hijsen van de driekleur. Advertentie Er moet tweede nationale luchthaven komen DEN HAAG, 7-5. Een tweede na tionale luchthaven' zal, naar de me ning van minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat, in of na bij de randstad Holland moeten wor den gesitueerd. Vestiging An de periferie van ons land acht de bewindsman minder wenselijk, aangezien het grootste ge deelte van het luchtverkeer op de randstad ,is gericht. Minister Bakker deelde dit mee in de Eerste Kamer, waar de begroting van zijn departement aan de orde was. Lepra in Spanje MADRID, 7-5. Spanje is een van de landen van Europa, waar, evenals in Portugal en Griekenland, de me laatsheid het meest verbreid is. Dit heeft de directeur vain een Spaans ziekenhuis voor melaatsen dinsdag in Madrid bekend gemaakt. Er zijn op het ogenblik in Spanje 6.000 melaatsen. MIDDELBURG, 7-5. De Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben met d'e minister van verkeer en wa terstaat besprekingen gevoerd naar aanleiding van de gang van zaken vond de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Zoals bekend wenst het provin ciaal bestuur van Zeeland dit gigan tische project in de omgeving on geveer bussen Temcuzen in Zeeuws Vlaanderen en Baarland op Zuid- Beveland. Deze verbinding zou dan een belangrijke schakel en verleng ing worden van de Zeeuwse midden- route, de wegverbinding van Rotter dam over dc dammen en bruggen naar Goes. Op grond van een rap port van Rijkswaterstaat heeft de minister van verkeer en waterstaat al eens eerder laten weten dat hij de vaste oeververbinding over de Westerschelde ter hoogte van Krui ningen of zelfs nog oostelijker zou wallen zien. Gedeputeerde Staten van Zeeland schrijven nu dat de mi nister hen tijdens het gesprek - dat op 23 april plaats vond - heeft over tuigd van de noodzaak de verbin ding niet bij Terneuzen maar bij Rruinimgen te later, maken. In te genstelling tot wat professor van Rummelen meent stelt Rijkswater staat dat de verbinding bij Terneu zen wegens de bodemgesteldheid van de Westerschelde ter plaatse bijzon der moeilijk te maken zal zijn. Aan onze abonné's en adverteerders In verband met Hemelvaarts dag zal ons blad op donderdag 15 mei a.s. niet verschijnen. Onze bureau's zullen de gehele dag gesloten zjjn. Advertenties voor ons blad van vrijdag 16 mei moeten woens dag 14 mei, uiterlijk half 12.00, in ons bezit zijn. Dc direkteur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De eendracht is het zout Dat huis en stad in wezen houdt. Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen of een bui; overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest cn weinig ver andering in temperatuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 9 mei Zon op 4.56, onder 20.18 Maan op 2.48, onder 12.10 Laatste kwartier: 8 mei te 21.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 mei 9.00 v.m. 21.27 n.m. BROUWERSHAVEN 9 mei 8.48 v.m. 21.28 n.m. Doodtij: 11 mei. LIEMPDE. Donderdagmorgen om tien uur iheeft Z.K.H. Prins Claus de 22ste „Werktuigendagen" te Liemp- de, die op 7 en 8 mei worden gehou den. officieel geopend met het star ten van eens -grasmaairnachdne. WAGENBERG. Een personenbus van de BBA, di'e d'e dienst onder houdt tussen 's-Hertogenbosch en Breda is dn de Dorpsstraat in Wa genberg in botsing gekomen met een vrachtwagen. Ongeveer twaalf pas sagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht Bij gevechten tussen Libanese militairen en leden van de door Sjr- rië gesteunde guerillaorganisatie „Sa Tqa" zijin een Libanese militair en twee leden van de verzetsorganisatie om het leven gekomen. Ook vielen aan beide zijden drie gewonden, al dus een militaire woordvoerder in Beiroet. •tam 81 do piajsagjseA si oi-oRodv ap uoa Sujaaouier aa ■ppmuiegpuaij -aq uojisnoH at um.tpj8oijeeAa;unru taif ui gppsuaoAv sr oz 'uapuozag -tin uapaoA\ jnaipi ut uappaqatstAaia; ;s.taa jaq jooa uappvz ueeui ap iuo oi Tijdens de vlucht van de Apollo- Nieuw record in Iuclitrace LONDEN, 7-5. Een Phantom- straaljager van de Britse ma rine heeft woensdag een nieuw wereldrecord gevestigd b\j het overvliegen van de Atlantische oceaan. Het toestel, dat mee doet aan de transatlantische luchtrace, die thans gaande is, legde de afstand van het New- Yorkse Floyd Bennett vlieg veld naar het vliegveld Wis- ley, bij Londen, in vier uur. 53 min. en 10 sec. af. Zondag deed een andere Britse Phan tom er 11 minuten langer over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1