Stichting viering 500-jarig bestaan sprong uit de onkosten INGEZONDEN STUKKEN HOOFDPIJN? ,fijn! (So WITTE KRUIS Smalstad zeer verontrust over uitblijven van een nieuwe school («emeenU'ruail Bruiuissp BRLTMSSE, 2-5. In de te Brui- nisse gehouden vergadering van de gemeenteraad Jas de voorzitter bur gemeester C. II. van de Linde een schreven voor van de Rijkswater staat Directie Zeeland, waarin werd geantwoord op een vraag of kon worden voorkomen, dat door de toe gang tot de schutsluis in de Greve- iingeudam te hard wordt gevaren dat het de mosselkwekers zelf zijn die zich aan dit euvel cshuldig ma ken. Er is weinig tegen te doen. De betreffende borden staan er al. De gemeentebegroting 1969 is goedge keurd. De Rijkswaterstaat bericht verder geen toestemming te geven tot het afmeren van een hotelschip in de Rijkswerkhaven. Wel krijgt de ge meente toestemming het z.g. strandje te huren, doch slechts tot en met 31 december 1970. Overeenkomstig het verzoek van het provinciaal bestuur van Zeeland werden de wethouders salarissen per l januari 1969 ver hoogd tot f 2568,- per jaar, terwijl het in het vervolg niet meer nodig /.al zijn voor iedere verhoging toe stemming van de raad te vragen. De rekening van inkomsten en uit gaven van de Stichting Viering 500- jarig bestaan, sluitend met een batig saldo van f 1748,93 (na aftrek van f 250,- voor het Biafra-comité) werd goedgekeurd. De heer C. Kik stelde het anders. Als de gemeente geen f 5000,- subsidie had verleend, was er f 3000,- tekort geweest. De beatavond heeft een voordeel van f 3291,74 opgeleverd; de voetbal wedstrijd f 2680,13, de voorstelling van Swiebertje f 885,45, de z.g. Mon sterboekjes voor het meevaren met de mosselschepen f 1150,11. Duide lijke missers waren de keramiekver- koop met een nadelig saldo van f 1643,65 en de heerlijkheidsbrieven waarvan de kosten de opbrengst met f 371,- overtrof. Voor het vuurwerk werd f 1202,35 ontvangen, maar het kostte f 1705,-. De heer M. van de Velde zag zyn voorstel om aan de 70 jarige muziek vereniging die een aktie gaat onder nemen voor vernieuwing van de uni formen, het presentiegeld voor deze avond af te staan met 6-1 stem aan genomen. Bij de rondvraag verzocht de heer C. Kik de boten die bij de afvalwa terzuiveringsinrichting liggen op te ruimen. Het lijkt wel een jachtwerf aldus de heer Kik, die tevens de au la op de begraafplaats opgeknapt wilde zien, deuren er in en een te gelvloer. En dan de aula meer ge bruiken dan tot dusver. Objectiviteit Als Schiereilandman zijn eilande- lijke prietpraat voo-r een keertje overslaat en ons laat meegenieten van zijn sarcastische kwaliteiten, kunnen we ons weer eens echt ver maken. .Het moest weer eens gezegd worden. Die fuivende, alles bekriti serende groep (meestal langharige) beterweters moest maar eens <goed op zijn nummer worden gezet. Na tuurlijk halen we er dan de honger winter nog even bij, dat gaat er -al tijd goed »in 'bij de lezers. Trouwens, waar halen die studenten 'het lef vandaan om zich te verzetten tegen bepaalde toestanden op-hogescholen en universiteiten. Ze mogen blij zijn dat onze belastingcenten ze in staat stellen om te kunnen studeren. Het is toch een schande a-is men „een hele dag loopt te verlummelen en koeken te eten of biertjes hijst 'in de sociëteitsmess, terwijl men datals afgestudeerde nog anderhalf jaar lang op kosten van het rijk kan doen als verdediger van het land. Studenten behoren nu eenmaal te weten dat een rector-magnificus of een burgemeester per definitie een uiterst redelijk iemand 'is met aan dacht voer de problemen van deze tijd; iemand die altijd bereid is op basis van -gelijkheid een gesprek te voeren over bv. democratisering van het onderwijs. Studenten hebben niet -het recht om blijk te geven van solidariteit als het gaat om mede zeggenschap 'in de onderwijsfabriek waarin zij werken. Dat 'hadden ten slotte hun ouders ook niet in de be drijven waar zij in de dertiger jaren werkten. Ook ik zal mijn sarcasme nu laten varen. Schiereilandman is tenslotte toch ook wel van mening dat er „met name aan hogescholen een he leboel moet veranderen". Hij is het kennelijk niet eens met de methodes die daartoe door de studenten wor den gebruikt. In zijn stukje „stude ren" gaat hij echter helemaal voor bij aan het feiit dat de studenten al maandenlang een gesprek op gang proberen te brengen, dat echter iedere week weer «afstuit op de dui delijke onwil van rector-magnificus en hoogleraren. De nu gekozen me thode «is ook de studenten allerminst sympathiek, maar 'het is de enige die vruchten af kan werpen. Door ten slotte de .rebellerende studenten op één lijn 'te zetten met de relletjes van 30 april in Amsterdam en te be schuldigen van het steken van een dolkmes in de dialoog en de demo cratie, kan Schiereilandman mijns inziens een groot gebrek aan objec tiviteit worden verweten. BAS LINDERS, Zierikzee. (Nergens zover dan juist in Tilburg was men op Weg naar een formule om de problemen op te lossen, en nergens dommer kon het zijn ger- weest om onwettige stappen 'te ne men. Dat is i-n ieder geval de objec tieve waarheid, maar die zal wel niet te verkopen zijn, vrees ik. Al of niet openlijke terroristisch getinte maatregelen, vertroebelen de sfeer voor een openhartige dialoog en daar wordt de student zelf uit eindelijk ook niet beter van. Nee, die methoden staan me niet aan en sar casme is weliswaar niet de mooiste, maar soms een -te gebruiken uitlaat klep, die de geachte opponent trou wens zelf ook aanwendt. S.). Sportvlssersondernemingen De heer De Koning wilde paal en perk gesteld zien aan de sportvis- sersondernemingen, die steeds meer hun aktiviteiten hier zoeken en de reeds bestaande ondernemingen be concurreren, maar burgemeester Van de Linde meende dat de gemeente niet gemachtigd is, iemand die hier komt weg te sturen. Ligplaats krijgt men niet meer aldus de heer Van der Linde. Verder kan men niemand we ren. De heer De Koning vroeg verder reparatie van het trottoir in de Bur gemeester Hagelaan, (door de Wa terleiding in desolate toestand ge bracht) en sprak over het brandpad achter de woningen in de Delta straat, die volgens de heer van Gilst geen brandpad is. Ook de heer L. Bal (p.v.d.a.) sprak over herstel van het brandpad, ver der verzoekt hij het strandje schoon te maken en vraagt hij aandacht voor de rattenbestrijding. In een wo ning in de Schoolstraat (aldus de heer Kik) kwam een rat opduiken in de w.c.). Verder leven ze in de riolen in de Noordstraat en de kerkstraat. Vernielingen De heer Verspoor (v.v.d.) vroeg wanneer nu eindelijk het nieuwe kleedlokaal op het sportveld er komt. Verder wees hij op de jeugd in Plan- West, dat graag op het speelveldje naast de ijsbaan goalpaien zag ge- Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 7 ME!. NED. I. Vanavond kómen de voet balliefhebbers aan hun trekken, maar In welke viate moet nog even ■worden afgewacht: óf met een aan 'het eind van de avond uit te zenden samenvatting van de interland Ne derland-Polen of met een recht streekse reportage van de gehele wedstrijd. In het laatste geval ver valt de hoofdfilm. „Scala" eist het gehele voorprogramma op. Na het journaal benut de VVD de politieke zendtijd en Socutera schenkt aan dacht aan Multiple Sclerose. In het VPRO-programma Transittreedt vanavond op de Franse zanger Serge Reggiani. Merel Laseur heeft vooraf een vraaggesprek met de artiestDe hoofdfilm is Der jonge Törless" van Volker Schlondorff. De film, een schets van de Duitse volksaard, is gebaseerd op de roman „Die Ver- wirrungen des Zöglings Törless" van Robert Musil. Hoofdfiguur in het filmverhaal is Törless, het zoontje van welgestelde aristocratische ouders die op een op militaire leest geschoeid jongensinternaat terecht komt. Een internaat, waar een aan tal leerlingen het heft in handen ge nomen heeft en de massa geheel naar eigen hand zet, treitert, chan teert en molesteert: NED. II. De VARA stopt het voor programma vol met een nieuwe Co- ronationstreet-verhaal. Na 't nieuws „Achter het nieuws" met wekelijkse cijfers van het Nipo over de politie ke voorkeur in Nederland. Piano muziek van Schubert en Schumann wordt ten gehore gebracht door de Oostenrijkse pianist Jörg Demus. Si- mon Carmiggélt leest zijn verhaal „In ernst" voor. De avond wordt be sloten met een aflevering uit de spe ciaal voor de televisie geschreven eenakters „Half hour story" getiteld „De GeldspinDie geldspinis een wat oud baasje, dat luid verkondigt zelf geld te kunnen maken en daar mee een aantal louche figuren een behoorlijke poets bakt. DONDERDAG 8 MEI. NED. I. In „Attentie voor sport" wordt aandacht besteed aan de En gel se voetbalvereniging Leeds Uni ted. Men ziet wedstrijdflitsen en hoort vraaggesprekjes met spelers en trainers. Rien van Nunen en Bert van Dongen brengen een zonnetje bij de ouderen onder ons door lied jes uit de oude doos te zingen. Na het nieuws adualitlten in „Hier en Nu". „De Zanglesis een verhaal van Katherine Mansfield. Het gaat over de zanglerares juffrouw Mea dows, die van haar verloofde een brief heeft nékregen dat hij afziet van trouwen. Kathenka van der Werff draagt het verhaal voor en Paula van Alphens meisjeskoor „De SchellebeUenvormt het zangklasje van de juf. Dan de laatste afleve ring van Durf te leven", de serie met wetenswaardigheden over het ouder worden. Vervolgens het oor spronkelijke televisiespel „De drum mers" van Erik Brent Besemer. De hoofdrollen worden vertolkt door Anton Kuyl, Herbert Joeks, Diny Sprock en Annemarie Heyligers. Psalteris een programma over de 147ste psalm. Na het laatste nieuws nog het slot van de Teleac-cursus Export. NED. II. In „Scala'» o.m. de film- rubriek, kunstjoumaal en Den Haag vandaag. De AVRO gaat dan verder met „De Monkees" die een overval op een bank plegen. Wetenswaardig heden uit het bedrijfsleven worden na hét nieuws opgediend in het pro gramma" Wólvaardighedén". Pey ton Place'* komt ditmaal met twee afleveringen en dus Ook een dubbele portie nieuwe vérwikkelingen. Dok ter van Swol gaat verder met het bespreken van mogelijke rugafwij kingen 'bij kinderen. Het IKOR met de achtste aflevering uit de discus sieserie ,,'t Zal de kerk een zorg zijn Onder leiding van Han hammers wordt gesproken over „Oorlog en Vrede". WOENSDAG 7 MEI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Ne derland in west-Europa; 11.25 De jonge kerken in Indonesië; 11.50 Einde17.00 Midweek; 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 VVD; 20.30 Socute ra; 20.35 Merel Laseur; 20.45 Der plaatst en het prikkeldraad rond het veldje verwijderd. Burgemeester van de Linde zal de schooljeugd persoon lijk vragen wat minder vernielingen aan de beplanting aan te richten, al dus het resultaat van een debatje over prikkeldraad rond de beplan ting. De heer Verspoor wees er verder op, dat de woonwagenbewoners, die op het Zijpe staan, de weg langs de Zuiddijk onbegaanbaar maken, door het vele glas van kapotgeslagen fles sen die er worden neergegooid. De heer Van de Velde wees op een aantal lekkende goten in de oude nieuwbouw. Volgens wethouder van Gilst is enige maanden geleden al opdracht gegeven ze door nieuwe te vervangen. Verder informeerde de heer Van de Velde naar de maquette van de recreatieplannen en zou hij gaarne zien, dat eendrachtig werd opgetrok ken samen met andere visserijge meenten, om de belangen van de ge dupeerde mosselkwekers, die hun percelen in Zeeland verloren zien gaan, veilig te stellen. De voorzitter gaf hierop een uit voerig verslag van de haering in de bibliotheek van de Tweede Kamer gehouden en van andere aktiviteiten en bijeenkomsten door het gemeen tebestuur belegd en nog te organise ren. Daarna werden nog diverse mede delingen in besloten vergadering ge daan. junge Törless; 22.05 Transit (kleur); 22.35 Samenvatting; 22.55 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Coronation street; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 21,05 Jörg Demus, piano 21.30 Simon Carmiggélt; 21.40 De geldspin. DONDERDAG 8 MEI. NED. I: Schooltelevisie 11.00 Bron nen van onze geschiedenis; 11.25 De jonge kerken in Indonesië; 11.50 Einde; 14.00 Nederland in west- Europa; 14.25 Walter en Connie; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster: 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Attentie voor sport; 19.28 Breng eens een zonnetje; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 De zangles (kleur); 21.00 Dirrf te leven; 21.40 De drum mers; 22.20 Psalter; 22.30 Journaal; 22.35 Pauze; 23.00 Export (Teieac); 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 De Monkees (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Weivaardigheden; 20.50 Peyton Place; 21.35 Medische kroniek; 22.10 't Zal de kerk een zorg zijn; 22.55 Journaal. Flitsen uit het buitenland BELFAST. De nieuwe premier van Noord-'UeiHand, majoor James Chicester Clark, heeft, zij«. kabinet 'bekend 'gemaakt. Er zitten aanhan gers 'en tegenstanders in van de af getreden premier Terence O.Neiil. MADISON. Meer dan 100 studen ten van de universiteit van de Ame rikaanse staat Wisconsin te Madison zijn opnieuw slaags 'geweest met de politie nadat de avond tevoren een „hippie" Ibal door 'de politie was be- eind'ügdv waarna :de eerste gevechten waren ontstaan. PARIJS. De journalisten van bat Franse dagblad' Le Figaro hebben gedreigd met ingang van 11 mei in staking te 'gaan wanneer voor die tijd geen bevredigende regeling is bereikt over toet nieuwe door de eigenaars voorgestelde arbeidscon tract, dat onlangs al oorzaak van een 24-uur9Sta'king van de journa listen was. BRUSSEL. De Belgische regering gaait maatregelen nemen om de overheidsuitgaven te beperken, ten einde te voorkomen dat het finan ciële overheidsbeleid kan bijdragen aan eon, oververhitting van de con junctuur, zo heeft eerste-mindster Eyskens maandag na een kabinets raad 'in Brussel verklaard. WiENEN. Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot zijn maandag in Oostenrijk aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. BONN. Bondskanselier Kiesinger heeft maandag BundesbainkpresMent Blessing en de Wesitdui'tse ministers van financiën en' economische za ken, Strauss en Schiller, ontvangen voor een „topconferentie" over de monetaire toestand. ORANJESTAD. Bij Koninklijk Besluit van 29 april is de heer O. S. Henriquetz met ingang van 24 april tot gezaghebber van het eiland Aru ba herbenoemd voor een nieuwe pe riode van zes jaar. DJAKARTA. Van een legerdivisie in oost-J'ava zijn 1500 man aange houden amdiat zij betrokken zouden zijn geweest bij de staatsgreep van 1965, zo meldt het legerbla'd Angka- tdni Bersendjaita. In midden-Java zijn al eerder duizend militairen ge arresteerd en in West-Sumatra 150. SAIGON. De Zuidv.ietnamese mi nister van voorlichting heeft maan dag sommige kranten sensatiezucht verweten en gepleit voor de instel ling van een wet waarbij .toezicht op de binnen- en buitenlandse pers in 'Zuid-Vietnam wordt geregeld. PEKING. 'Liin Piao heeft in zijn verslag aan het partijcongres het Chinese volk opgeroepen voorbereid ite zijn om toet hoofd te bieden aan een spoedige grootscheepse Russisch -Amerikaanse aanval op China, zo wel met conventionele 'als mot nu cleaire wapenen. PARIJS*. Mievrouw Nlgoejen Thi Bïnh, plaatsivei*vangend voorzitster van de delegatie van het Zuidviet- namese Nationale .Bevrijdingsfront op de vredesconferentie Parijs, is na een maand afwezigheid maandag in de Franse hoofdstad teruggekeerd BRUSSEL. De politie van Luik heeft een 26-jarige Belg neergescho ten, die vanuit een huis met een ma- politie vuurde. BUENOS AIRES. De Argentijnse Rooms-kathoiieke bisschoppen heb ben tijdens een conferentie nabij Buenos Ai-res besloten tot onmiddel lijke deelneming aan de strijd- tegen de armoede en de sociale onrecht vaardigheid 'in Argentinië, hetgeen door een groep „opstandige" pries ters was geëist. LAND- EN TUINBOUW Een nieuw type luchtkussengrasmaaier Reeds enige tijd wordt .i<n ons land de Flymo luehtkussenmaaicr ge ïmporteerd. Gezien de vele goede eigenschappen van deze zwevende grasmaaier, is deze zeer populair geworden. Naast het bekende model met ben zinemotor, brengt Flymo «thans ook •een elektrische luohtkussengras- maai'ar in de handel die speaiaal voor particulier gebruik is bestemd. De voordiel'en zijn belangrijk, vooral voor de pas ingezaaide gazons, be schadiging door wielsporen komt niet voor. Bovendien kan men alle kanten op. dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in 'hot rond. Men heeft geen 'moeilijkheden voor het maaien langs randen van ga zons, borders en tuinpaden. Ook het oversteken naar een an der terrein via een tegelpad levert geen enlkei ibezwaar op. Nog steeds worden er verbeterin gen geschikt voor urenlang continu gebruik aangebracht, hetgeen voor de vaknaam van 'groot belang is. Deze resulteren ook dn een be langrijke vereenvoudiging van on derhoud en bediening. Met deze technische mogelijkhe den, 'is het tegenwoordig 'geen pro bleem meer zijn 'gazon goed te on derhouden. FINANCIËN EN ECONOMIE Centrale Raiffeisenbank in 1968 UTRECHT, 5-5, Tegen de achter- grond van de conjunctuuropleving in ons land, heeft de organisatie der Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank 1968 als een gunstig jaar af gesloten. In de gestegen credietvraag kon op bevredigende wijze worden voor zien. dank zij een ruime aanwas van spaargelden en girale gelden. De toe neming van de middelen was in 1968 zeer bevredigend en het resultaat van het gehele jaar was zodanig, dat van een nieuw record moet worden ge sproken. De toevertrouwde gelden stegen met ruim f 1 miljard en de middelen namen aldus toe met 14,8 procent tegen 13,7 procent in 1967. Ook in de sector van de dienst verlening breidden de activiteiten zich verder uit. Het aantal privére- keningen steeg van 104.000 tot 231.000. Het aantal vestigingspunten nam toe tot in totaal 1.601. Er kwamen 89 nieuwe kantoren bij; echter daalde het aantal aangesloten banken met 11 tot 649. Dit is een gevolg van fu sies van banken binnen de organisa tie. Het personeel werd uitgebreid met 1.038 personen, waardoor het ge zamenlijke personeel van de aange sloten banken en de Centrale Bank een totaal van 5.805 bereikte. De ver wachting bestaat dat dit aantal nog verder zal toenemen. Het kostenni veau zal hierdoor onvermijdelijk een stijging ondergaan. De bedrijfsuit- komsten van de aangesloten banken— over 1968 waren bevredigend. Het voordelig saldo op de exploitatie rekening bedroeg f 19,8 miljoen, te gen f 20,6 miljoen in 1967, na bijzon dere reserveringen van f 10,9 miljoen resp. f 10,6 miljoen. Het resultaat van de Centi-ale Bank stemt tot tevredenheid. Het winst saldo bedraag f 8,3 miljoen (vorig jaar f 7,8 miljoen). De zichtbare re serves zullen mei f 8,5 miljoen toe nemen tot f 59,6 miljoen. BREDA. Pas de voriige «'acht is de Bredase verkeerspoliiibi'e achter de identiteit 'gekomen van een fietser, die eerder door een vrachtwagen werd aangereden en daarbij om het leven kwam. Nog een nagekomen foto van het Oranjefeest te Dreischor. Pinoccio temidden van andere jeugdige feest vierders en -viersters, die deel uit maakten van de optocht mei ver sierde fietsen. Concep 1 -■verkl a ring personeel Verblifa KROMMENIE, 5-5. Ruim twee- honderd leden van het personeel van de vestiging in Krommenie van Tho massen en Dryver Verblifa hadden gevolg gegeven aan de oproep van de gezamenlijke werknemersbonden in gebouw „Ons Genoegen" aldaar In spoedvergadering byeen te komen. Die personeelsleden is daar een concept-verklaring van de gezamen lijke bonden voorgelegd waarin zes eisen zijn vervat die beogen regels te stellen voor de directie van het bedrijf voor het geval werknemers slachtoffer dreigen te worden van haar beslissing o.m. de vestiging in Krommenie te sluiten. Het meren deel der aanwezige personeelsleden heeft zich na discussie akkoord ver klaard met de inhoud der verklaring die aan de directie zal worden aan geboden. Advertentie Weg pijn Want helpt (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. Ouderavond o.l.-school Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 3-5. „We eisen een nieuwe school, de kinderen stinken vreselyk wanneer ze uit school komen; er kan niet geventi leerd worden. De vloeren vertonen grote naden, waaruit soms muizen en padden tevoorschijn komen. Uit pro test houden we de kinderen thuis". Dit is een bloemlezing van wensen en protesten, opgetekend uit de mond van diverse ouders op de gehouden vergadering van ouders der leerlin gen van de openbare lagere school in het jeugdgebouw te Brouwersha ven. Voorzitter van de oudercommis sie, de heer J. C. Hanse zette het doel van deze vergadering uiteen waarbij hij een schrijven van het gemeente bestuur voorlas, waarin werd mee gedeeld, dat de bouw van een nieu we gecombineerde school dit jaar geen doorgang kan vinden daar de benodigde geldlening niet verkregen kan worden. Door de oudercommis sie werden diverse stappen onderno men om bij verschillende banken het geld te lenen maar dit liep op niets uit. Afgekeurd gebouwd De voorgeschiedenis is bekend. Het oude gebouw is reeds afgekeurd en jaren is gevochten om een urgentie verklaring te krijgen welke eindelijk werd gekregen. Het eerste plan werd afgewezen, hetgeen behelsde de bouw van een nieuwe school ad ruim 6 ton. Een tweede plan werd ge maakt waardoor de kosten tot de helft werden gereduceerd, n.l. een bedrag van f 275.000. In 1963 stond Brouwershaven reeds als nummer twee op de urgentielijst maar diver se andere gemeenten kregen priori teit en Brouwershaven bleef versto ken van de vereiste geldlening. De voorzitter stelde de vergadering de vraag welke stappen nu moeten worden ondernomen om vaart in de nieuwbouw te krijgen. Burgemeester mr. Boersma atten deerde de vergadering er op dat men zich niet blind moeten staren op de prioriteit. Er is te weinig li- kwiditeit in Den Haag om tot geld leningen over te gaan. Daarbij mag niet vergeten worden, dat de ge meente reeds divei-se grote kapitaals- werken gerealiscei'd heeft of er mee bezig is zoals de restauratie van hot stadhuis, verbetering van de haven en de aanleg van riolering en zui veringsinstallatie. „Niettegenstaande hadden wij als gemeentebestuur de zelfde mening als de griffie, dat dit jaar met de school begonnen had kunnen worden. U kunt een actie organiseren maar ik waarschuw u bij voorbaat voor teveel optimisme. We kunnen alleen adhesie betuigen op een behoorlijke, maar harde wijze. Uit bestuurlijk oogpunt heb ik begrip voor deze zaak, dat ze momenteel niet te rea liseren is; als ouder van drie school gaande kinderen betreur ik de situa tie van de zeer desolate school ten zeerste. Als door het Rijk de ge- meentefinanciën kapot worden ge maakt waardoor Zeeland geen stui ver krijgt, dan mag en kan men de schuld niet geven aan Gedeputeerde Staten, daar die er ook niets aan kunnen doen. Het geld is nu een maal schaars en meer gemeenten zitten om geld te springen voor wo ningbouw e.d. En nogmaals: wij heb ben reeds veel financieringsmiddelen gekregen", aldus mr. Boersma. Hij vroeg zich af of de burgerij geen burgerzinlening zou kunnen sluiten van f 275.000 tegen 7 De heer J. C. A. Koster deelde mede, dat Brou wershaven reeds in 1963 als nummer 2 op de urgentielijst stond. Hij vroeg zich af of men in Middelburg en Den Haag wel weet in welke toestand de oude school zich bevindt. „We kun nen nu helemaal geen geloof meer hechten aan toezeggingen van de overheid, daar we gewoon op sleep touw worden gehouden. In 1965 was er reeds de belofte en na de verkrij ging van de urgentieverklaring en de afkeuring van het gebouw door de inspectrice van de volksgezondheid zijn we nu in 1969 nog geen stap verder gekomen. Andere gemeenten schuiven er steeds tussen en be schikken thans wel over een nieuwe school. We worden achter gesteld en eisen krachtdadig een nieuwe school voor onze kinderen". Spreker stelde voor een request te sturen naar het ministerie van on derwijs, naar Gedeputeerde Staten van Zeeland en naar de inspectrice van de volksgezondheid waarbij ge voegd de handtekeningen der ou ders van de 120 leerlingen. De heer Koster noemde het betreurenswaar dig dat het zover moet komen. Z.i. is de overheid helemaal niet op de hoogte van deze onhoudbare toestand. De inspecteur, de heer Frantzen wist reeds in 1963 dat de school op de zwarte lijst stond maar er is niets aan gedaan. Alleen plan nen gemaakt, wat weggegooid geld tengevolge had. „Het is dan ook zeer te betreuren dat de inspecteur op deze avond ver stek laat gaan, wat de voorzitter on derschreef. Hij had de indruk gekre gen dat de inspecteur niet geheel achter de nieuwbouwplannen staat". Verschillende ouders wilden er een stunt van maken door de kinderen van school te houden, teneinde hier aan landelijke bekendheid te kunnen geven. Burgemeester Boersma ont raadde dit ten stelligste, daar deze maatregelen niet leiden tot de ge wenste resultaten. Tevens zal dan door hem proces-verbaal opgemaakt moeten worden. Mevr. Emk kon niet begrijpen, waarom voor Brouwershaven dit geld niet verkregen kan worden. Als men dan in de pers leest dat in Lim burg de arbeiders in een ruimte wer ken welke extra verwarmd moet worden en dat hiervoor een bedrag van 4 ton beschikbaar wordt gesteld dan gaat men toch wel eens denken dat we hier stiefmoederlijk bedeeld worden. Uit protest zou spreekster graag de kinderen in Zierikzee naai school laten gaan. Nader overleg De voorzitter resumeerde, dat het bestuur met spoed d.m.v. briefwis seling met de betrokken instanties in overleg moet treden teneinde grote vaart achter het scholenplan te zet ten. Uit protest de kinderen thuis houden ontraadde hij eveneens. De inspectrice van de volksgezondheid zal gevraagd worden opnieuw een uitgebreid rapport samen te stellen over de toestand van de school, welk rapport meegestuurd zal worden naar de hogere instanties. Meegedeeld werd nog door de voorzitter, dat de klassen 1 en 2 op 12 juni een ééndags schoolreis ma ken naar Madurodam. De andere 4 klassen gaan van 3 tot cn met 6 ju ni naar „Klavervelde" te Bergen op Zoom waarbij dit jaar de rijwielen zullen worden meegenomen. In zijn slotwoord deelde de voor zitter nog mede, dat, wanneer enig resultaat bekend is, opnieuw verga derd zal worden met de ouders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4