Wachten op het wonder AGENDA STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS MAN Jubilarissen gehuldigd Jaarvergadering muziekvereniging „Apollo' BROUWERSHAVEN, 1-5. Zal.-r- dagavond hield de muziekvereniging Apollo haar jaarvergadering in ho tel Graaf Floris V te Brouwershaven. In z(jn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer W. v. d. Bos een bijzonder welkom uit tot de leden en bestuursleden van de muziekver eniging Con Amore te Noordgouwe. Voordat de officiële agenda werd- afgewerkt werd het woord gevoerd door de secretaris, de heer J. B. Grootjans, die meedeelde, dat in de bijna 75 jaar oude vereniging op de ze dag een drietal jubilarissen aan wezig was, welke 40 jaar lid zijn van de vereniging. Een uniek feit mag het genoemd worden, aldus spreker dat vooral in deze tijd, waarin vooral de jeugd weinig of geen interesse koestert om de plaatselijke muziekkorpsen te versterken en in het leven te houden er nog mensen zijn, die met hart en ziel het muziekleven en hierdoor de gehele gemeenschap steunen door trouw iedere week naar de repetities te komen. De Kon. Federatie voor Harmonie en Fanfaregezelschappen waardeert dit ten zeerste en wil de ze personen graag eren in de vorm van een decoratie. Drie jubilarissen Namens deze Federatie en de ver eniging Apollo feliciteerde de hoer Grootjans de drie jubilarissen, t.w. de heren W. v. d. Bos (voorzitter), A. de Jonge (2e secretaris) en L. Bolkenbaas (lid) door hen de gou den Federatiespeld op te spelden en de bijbehorende oorkonde te over handigen. De voorzitter dankte voor de ontvangen decoratie en hoopte nog vele jaren zijn beste krachten Stukje van de maan MAPELS. 5-5. De 7250 inwo ners tellende gemeente Age- rola in de omgeving van Na pels heeft president Nixon verzocht een stukje van de maan te reserveren om huizen op te bouwen voor de zich snel uitbreidende bevolking van het dorp. Men heeft er be- grip voor dat het alleen maar kan als de Amerikanen eerder op de maan zijn dan de Rus sen. aan het korps te kunnen geven. De heer De Jonge sprak in dezelfde geest en dankte vooral de secretaris voor het werk, dat hij er voor heeft verricht. De heer Bolkenbaas felici teerde eveneens het korps met zijn drie onderscheiden leden, waarin hij tevens dirigent De Looff betrok, die op voortreffelijke wijze de beide korpsen leidt. Na deze feestelijke inleiding volg de het jaarverslag van de secretaris dat werd goedgekeurd. Het finan cieel verslag van de penningmeester vertoonde een batig saldo. De be scheiden waren goedgekeurd door de heren A. de Jonge en J. Hatzman, welke adviseerde tot goedkeuring. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren J. v. Dijke, J. B. Grootjans en A. Heiboer in hun funkties herkozen. Met de gebruikelijke rondvraag, waarin nog diverse punten werden aangesneden op gebied van concer ten e.d. kwam het einde van deze geanimeerde vergadering. DODELIJKE ONGELUKKEN HENDRIK IDO AMBACHT. In Hendrik Ido Ambacht is de 52-ja- rige J. B. Bijkerk uit deze gemeente dodelijk verongelukt toen hij als ge volg van een hartaanval met een busje van een dijk afreed en tegen een paal opbotste. De man overleed ter plaatse. KOEWACHT Tengevolge van een botsing met een tegemoet komende auto is de 30-jarige motorrijder W. van de Hemel uit Koewacht nabij Terneuzen dodelijk verongelukt. De autobestuurder, J. de Regt uit Zaam- slag, werd zwaar gewond. NIJMEGEN. In een Nijmeegs zie kenhuis is de 8-jarige V. V. bezwe ken aan de maandagmiddag bij een verkeersongeval opgelopen verwon dingen. Het jongetje reeds op zijn fiets door rood licht en werd aange reden door een vrachtauto met aan hanger. Zwaar gewond werd de jon gen in een ziekenhuis opgenomen. MAASBREE. Op de Middenpeel- weg te Maasbree is de 78-jarige Leo- nardus H. Hanssen bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met zijn fiets de Middenpeelweg op en werd aange reden door een over deze weg rij dende bestelauto. PUTTE. Op de verkeersweg van Hoogerheide naar Putte is de 70-ja- rige R. Smout als gevolg van een verkeersongeval om het leven ge komen. De bejaarde man, die op de fiets was, veranderde op een gege ven ogenblik van richting en werd gegrepen door een achteropkomende auto De man was vrijwel op slag dood. AMSTERDAM. In aanwezigheid van de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, heeft prins Bernihard in het Congres -centrum in Amsterdam het derde internationale congres van medische bibliothecarissen officieel geopend. LEEUWARDEN. De 80-jarige J. Koster is dood in zijn woning te Zandb uiten (Fr.) aangetroffen. De doodsoorzaak is kolendampvergifti ging. De 'kachei brandde en in de woniin hing een zware kolenstank. Aangenomen wordt dat er door de nevel die buiten heerste weinig trek in de lucht zat waardoor er dn de kachel kolendamp is ontstaan. DEN HAAG. Drie Turkse arbei ders hebben in een pension aan d'e Van Hogendorpstraat in Den Haag een meningsverschil met messen uit -gevochten. Het resultaat was, dat de 38-jarifge machinebankwerker M. T. met steken dn zijn borst in een ziekenhuis moest worden opgeno men. DEN HAAG. Er bestaan verge vorderde plannen om met ingang van de volgende staatsloterij (juli) iedereen in de gelegenheid te ste'llen om de loten per giro te bestellen. Men krijgt dan niet de loten toege zonden. maar alleen de lotnummers. Indien er een prijs op valt krijgt men het geld automatisch -gestort op zijn girorekening. PARAMARIBO. De Shel'l heeft in noord-Suriiname bij een tweed'e ex- ploral-ieborrog bij het plaatsje Cal cutta. waar in 1965 de eerste olie vondst werd gedaan, op een diepte van 150 meter opnieuw sporen van oli-e -gevonden. Kringvergadering Rode Kruis te Goes De kringvergadering van de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis zal gehouden worden op zaterdag 17 mei a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. In deze vergadering zal de uit reiking plaats vinden van het pro vinciaal campagnebord inzake de in zameling 1968 vanwege het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. G.S. over urgentieschema sporthallen Zierikzee op 5e plaats De onderwijscommissie uit Prov. Staten heeft aan het college van Ged. Staten van Zeeland enige vragen ge steld naar aanleiding van de verle ning van subsidie voor de bouw van sporthallen te Goes, Terneuzen en Hulst. De commissie vraagt o.a het volgende: Kunnen ged. staten mede delen, waarom Zierikzee in het ur- geniliieschema spontaccomodatdies - dat dateert uit 1966 - op de vijfde plaats is gesteld, terwijl Schouwen- Duiveland voor wat het aantal sport-beoefenaars per 1000 inwoners betreft, op de eerste plaats staat en naar het «absolute aantal sport-be- cefenaars op do derde plaats? In antwoord op deze vraag deelt het college mee, dat de urgentie niet alleen bepaald is aan de hand van hét aantal sportbeoefenaars. Boven dien, aldus g.s., .is rekening gehou den met de (potentiële) bevolkings aantallen van die -regio's, zoals in de nota van de Zeeuwse sportraad- tot ..uitdrukking komt. Het college stelt verder dat de realisering van een sporthal uitbreiding van het aantal beoefenaars van binnensporten tot gevolg heeft, terwijl de omvang van d'e toename sterk afhankelijk is van de bevolkingsgrootte. De bevolkings aantallen moeten daarom in aan merking worden genomen en de -ur gentie volgorde is dan juist, aldus Ged. Staten. Aankoop weggedeelten Ged. Staten hebben provinciale staten een overzicht doen toekomen van 'de aankopen, de verkopen en de ruilingen van wegen en wegvakken in het tijdvak van 1 november '68 -tot 1 mei' '69 volgens toepassing van art. 88 van de provincie-wet. Op de lijst komt o.a. voor een aankoop van 5.89.05 ha. van de weg Zierikzee- Zeelaindbrug-Goes voor f 156.574. Aangekocht werd ook een gedeelte van 0.11.10 ha voor f 4.868,25 van de weg Noord-gouwe-ZonnemJaire en van dezelfde weg nog een gedeelte van 0.04.45 ha. voor f 1.755,50. ZIERIKZEE Uw Geld - Hun leven (Ingezonden). De huis-aan-huis-collecte, van 28 april .tot 3 mei j>l., onder boven staand motto gehouden ten bate van de Stichting Vluchtelingenhulp Biia- fra-ccnflict. heeft hier in Zierikzee een bedrag van f 1435,59 opgebracht. Het is ons een behoefte om .ieder een, die, op welke wijze en in welke mate ook. aan heb behalen van dit resultaat heeft meegewerkt, hiervoor hartelijk dank .te zeggen. Het Zierikzeese N O VI B-comité. Schoolsportdag Op dinsdag 13 mei a.s. wordt op het sportpark „Bannink" een school sportdag gehouden voo.r de 5e en 6e klassen van de lagere scholen uit Zierikzee. 's Mcrgen-s wordt 60 me- ter bard-gelopen, verspringen, wer pen met grote bal terwijl voorts een behendigheidsoefening op de agenda prijkt, 's Middags wordt eer. micro- kcrfibaltóurnoci gehouden. De wis- sel'bekei^ is in het bezit van de Chr. Nationale School, welke school -twee jaar achter elkaar de finale heeft gewonnen. Wanneer de Chr. Natio nale School ook nu als overwinnaar uiit de bus komt, mag zij de beker definitief houden. Vrije woensdag basisonderwijs In een vergadering van -hoofdei} van het basisonderwijs is gesproken over de schooltijden, waarna werd besloten - bij wijze van proef - met ingang van de nieuwe cursus de volgende schooltijden in te voeren, 's Morgens: 8.30-11.50; 's middags 13.15-15.45 en de woensdagmiddag en de zaterdag vrij. Foto-rektifikatie In het maandagnummer is per abuis een foto geplaatst van de nieu we Vara-studio „in wording". Gelijk bekend echter is deze nieuwe studio inmiddels voltooid en zaterdag j.l. met veel plechtigheid officieel ge opend. Bijzonder in de nieuwe zaal is de fraaie accoustiek. Comité „Uitstapje bejaarden" Zoals elk jaar heeft het plaatse lijk comité „Uitstapje bejaarden" ook nu weer een circulaire doen uit gaan in verband met het jaarlijkse reisje van de Zierikzeese bejaarden. Gehoopt wordt weer op de mede werking van alle inwoners, zodat de reis, waarvoor de plannen reeds zijn gemaakt, ook dit jaar weer zal kun nen doorgaan. Excursie Jeugdvogelwacht naar Borrendamme Een vijftigtal kinderen werd za terdag j.l. begeleid door prachtig zo mers weer op de excursie welke door de Jeugdvogelwacht werd georgani seerd naar Borrendamme, waar ge wandeld werd om de inlaag heen. Er werden verschillende vogels waargenomen. De jeugd zag o.a. grutto's, goud- en zilverplevieren, steenlopers, bonte strandlopers. Wat later in de middag trok het gezel schap dwars door de zilte inlaag, in colonne van drie mensen verspreid en achter elkaar, met het oog op de nesten. Dit onderdeel vooral was voor vele kinderen een evenement. Uitgebreid bekeken werden de meeu weneieren, kluteneieren, elf stuks eendeneieren en veldleeuwerikeneie ren. Het „klapstuk" van de middag was wel een kievitsnest, waar op het mo ment van het bekijken een jonge kievit uit het ei kroop. Tussen de bedrijven door werd nog een plantje gevonden, zg. Deens Lepelblad, dat voor zover bekend alleen voorkomt in Noord- en Zuid-Holland langs de kust. De kapsels van wulkeneieren (streeknaam: reespons) en roggeneie- ren waren de overige vondsten van deze geslaagde middag. Burgemeester opent tentoonstelling Naar wij vernemen zal de opening van de 'tentoonstelling van werk stukken van d'e jeugdclubs van het Leger des HeMs in „De Lichtboei" alhier, heden (dinsdag)avond ge schieden door burgemeester D. W. Kastelein. Het is verder de bedoe ling dat van deze jaarlijkse ten toonstelling filmopnamen zullen ge maakt worden die 't.zJt. via de tele visie zullen worden uitgezonden in het kader van een filmpje van So- cutera. Schoolkrant Huishoudschool De leerlingen van de Zierikzeese landbouwhuishoudschooi hebben hun eigen schoolkrant 'gekregen. Het in -gebonden stencilvorm flink gevulde blad heeft neg geen naam maar dat zal zeker niet lang duren gezien de vele reakties die zijn binnengeko men op 't verzoek van de redactie een geschikte naam te bedenken en waarvan in de krant een uitvoerig overzicht wordt gegeven en waaruit de lezer-essen nu een keuze kunnen gaan -maken. In het dus (nog) anonieme blad kan de jeugd o.a. lezer, over de zg. O.VJB.-opleiddnig aan de school en het bevat vele bijdragen van leer lingen. Verder mededelingen over examens!, schoolreizen, vakanties "•e.d. en een interview met de direc trice mej. van Diere. Bovendien: puzzels en recepten. DREISCHOR Collecte Deze week wordt -allhier de collec te gehouden voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren", die warm hij hét pu bliek wordt aanbevolen. NIEUWERKERK Kollekte voor „Hel Hoogetand" Van 5 mei 1969-11 mei 1969 a.s. wordt ie Nieuwer kerk door de Stich ting „Het Hoogeland" een kollekte gehouden voor het werk van het op voeden, verzorgen, verplegen en re- klasseren van relatiegestoorden, al coholisten, maatschappelijk onaan gepasten, thuislozen, meerderjarige debielen en imbecielen, Jonderrech- terpupillen, ouden van dagen en zie ken. Ondanks de subsidies van de over heid zijn er steeds kosten, die niet of «niet volledig worden vergoed. Denkt u 'bv. aan de eigen bijdrage voor revisie van het jongenshuis „De Beele" (ca. f 300.000), welk bedrag in plm. 3 jaar op tafel moet komen. Ook voor de vernieuwing v n de inrichting „Het Hietveld", waar meerderjarige zwakzinnigen worden verpleegd, zal een eigen inbreng no dig zijn. Als de overheid besluit fi nancieel -te helpen, moet in ieder ge val 5 pet van de bouwkosten, die naar schatting -(afhankelijk van de groot te van de nieuwe inrichting) plm. f 3.000.000 zullen bedragen, dus een bedrag van f 150.000 voor rekening van de Stichting komen. BRUINISSE Nog sleedt worden vogelnesten uitgehaald Het uithalen van vogelnesten komt te Bruinisse nog steeds voor. Een aankomend vogelfotcgraaf verzocht ons er nog eens op te wijzen, hoe verkeerd dit ds. Bruinisse itelt weinig green, de ge legenheid voor vogels om nesten te bouwen iis vooral na de deze winter gewoed hebbende Ibomenrootijwoede van de gemeente zeer beperkt. Ouders zouden daarom hun kin deren er nag eens op moeten wijzen, geen nesten "te verstoren of eieren mee 'te nemen. Onze zegsman wees er verder op, dat dikwijls woonwa genbewoners van op Zijpe staande salonwagens, met honden in het jachtterrein lopen. Jubileumcomité „Nu met Hope" Op 9 mei a.s. bestaat de muziek vereniging „Nu met Hope" te Brui nisse zeventig jaar. Van de oprich ters ds nog een persoon, de een-en- negentigjarige 'heer M. Jumelet Mz.. in 'leven. V-an een gevormd- comité is burgemeester C. H. v. d. Linde ere-voorzitter, voorzitter de heer L. Padmos -en secretaris de heer H. Groeneveld. De bedoeling van dit jubileumcomité ds om d'e vereniging een. passend- -geschenk aan te bieden. Gedacht ds a'am vernieuwing van' de ubüformen voer alle muzikanten. De huidige uniformen zijn vijftien jaar oud. Er zullen circulaires in de ge meente wonden verzonden waarop kan worden ingetekent voor het be drag 'dat men de jubilerende „mu ziek" 'heeft toegedacht. Jachthaven floreert goed De jachthaven te Bruinisse blijkt in een behoefte rte voorzien. De ha ven werd 2 april bedrijfsklaar op geleverd. Een -maand later zijn nog ongeveer 10 box-en onverhuurd'. Dat betekent dat-er meer dan 80 aan de mam gebracht zijn. Van de huurders komen de meesten (plm. 30) uit Rot terdam, 1-0 uit België, 30 uit andere geme,enten ain Zuid-Holand en 10 gemeenten in Zuid-Holland en 10 Limlbur* Diefstal van fuiken De heer Verhoeven uit Bruinisse kwam zaterdagmorgen tot de on aangename ontdekking, -dat een gro te zg. kamerfudk, d'ie hij had uitge zet op de Krammerpl-aat lin de Ore- velingen, u-as meegenomen, terwijl de kleinere zijfuiken, die bij een der gelijke grote fuik behoren, kapot ge sneden waren. De heer Verhoeven looft -honderd gulden uit voor hem die aanwijzingen kan geven die lei den .tot het opsporen van de dieven. Diefstad van fuiken komt nog steeds regelmatig voor. Enige tijd geleden werden ook van de beroepsvisser P. de Koning enkele fuiken meegeno men. Vergadering Hervormde Vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereniging te Bruinisse hield vorige week haar vergadering, onder leiding van de presidente mevr. H. M. de Koning- Jumelet, die zélf een bijbel-bespre king hield naar aanleiding van de figuur van Nicodemus, die drie keer in de bijbel wordt genoemd. De titel was: Nicodemus in het donker (Joh. 3), in de schemer (in de Joodse Raad) en in het licht (bij de begrafenis). Nadat zij op deze wijze haar gehoor bij de verschillende Schriftgedeelten had bepaald, werd pauze gehouden. Na de pauze vertoonde de heer Joh. de Hertier een serie zeer fraaie dia's, van oude dorpsgezichten (Bruinisse voor 1940), zoals de oudere leden van de vereniging hot goed gekend heb ben, eer het door de oorlogshande lingen werd verwoest of eer in de visserij de motor zijn intrede had gedaan en de houten vaartuigen nog niet door stalen motonkotiters waren vervangen. Deze dia's zijn eigendom van de heer C. Jumelet. Vissershaven ondieper Sinds de afsluiting van het Volke rak vertoont zich voor Bruinisse een nieuwe Deltaschade. De vissershaven was zó diep dat men er altijd in of uit kon; ook bij laag water. Nu de ebstand lager is dan vóór de Volke- raksluiting, komen de motor-mossel- vaartuigen aan de grond te zitten en men kan dus niet meer vertrekken wanneer men wil, zoals voordien het geval was. De haven zal opnieuw op diepte moeten worden gebracht. Afd. N.C.V.B. De Ned. Ohr. Vrouwenbond, afd. Bruinc'sse, houdt donderdag 8 mei haar maandelijkse vergadering in 'het Hervormd Ver.gebouw. Spreker is 'ds. P. H. de Kleer uit Monster met het onderwerp: De christen en de ruimtevaart. Dinsdag 6 mei Zierikzee Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen Plattelandsvrouwenbond. De Lichtboei, 7 uur, opening ten toonstelling werkstukken jeugdclubs. N'ieuwerkerk Dorpshuis, 8 uur, vergadering Coöp. Diep vrieskluis vereniging. Woensdag 7 mei Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardensociëteit van de N.C. V.B. Oosterland De Blauwe Keet, afdeling Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 8 mei Zierikzee Vaartocht voor bejaarden in het ka der van de jubileumviering van de Nutsspaarbank, afvaarten bij het Luitje om 10 en 2 uur. Bruinisse Herv. verenigingsgebouw, vergade ring N.C.V.B. Tilburgse studenten bezetten weer telefooncentrale TILBURG, 6-5. Studenten van de Hogeschool van Tilburg hebben van morgen om elf uur wederom de tele fooncentrale bezet. Hetzelfde ge schiedde met de kamer van het bu reau van de Senaat. TEL AVIV. -Een militaire recht bank in Nabloes heeft maandag drié jonge Arabieren (tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens het lidmaatschap van een verboden organisatie, infiltratie en het be schieten van Israëlische militairen. De drie waren lid van het Volks front voor de bevrijding van Pales tina. SPORT KORFBAL All-Ready leidt nog steeds in Z.K.B.-competitie Ondanks het feit dat All Ready I uit Zierikzee zaterdag d-n ZKB-ver- -bawd niet 'binnen de lijnen kwam, 'bleven de rood-zwarten in de 2de klasse, neg steeds lijstaanvoerder. Onderaan de ranglijst viel een ver rassende uitslag te noteren want het Vli'ssinigse KVL I won zowaar met 8-4 van. Volharding, wat van dé twaalf uiit Yerseke toch wel wat te gen vi-éL •Kampioenskandidaat Swift IV bleef ihaar kansen behouden door een monsterzege van 14-5 op hett ar me Blauw-Wdit II, dat de onderste plaa'bs -praktsdh niet meer kan ver daten. Voor AU Ready was de uit slag Swift Ill-Zuidwesters II nog van belang. Swift III versloeg de Souburgers echten- met niet minder dan 9-3. Voor All Ready I staat alleen nog de thuiswedStrijdl tegen Swiift III op de korfbala'genda en wanneer dé rood-zwarten ook deze wedstrijd' in 'hun voordeel 'kunnen beslissen, kan op een uitstekend eerste seizoen in de Zeeuwse Korfbal Bond worden teruggezien. In -leder geval hebben de Zierikzeese 'korfballers in overig Zeeland veel geleerd. De stand is nu geworden: All Ready I 13 8 3 2 19 81-43 Swift IV 8 6 2 0 14 56-26 Swift III 10 6 0 4 12 66-30 Zuidwesters II 9 5 0 4 10 38-52 Animo III 9 3 2 4 8 32-41 Volharding I 12 3 2 7 8 45-58 KVL I 12 2 3 7 7 48-81 Blauw-Wit II 9 2 0 7 2 27-58 SAIGON. Zeshonderd Noordviet- namese militairen hebben dinsdag een stormaanval gedaan op een Amerikaans legerkamp bij de Cam bodjaanse grens. In een gevecht van meer dan vijf uur verloren, volgens Amerikaanse opgaven, 121 man het FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Enikele dagen werden er proef- pakjes uitgereikt. Ik had ©en der beide etalages er speciaal voor laten inrichten. Het resultaat was verras send: dagenlang liep het storm en een paar keer moest ik telefonisch cm nieuwe voorraden vragen. De winstmarge was vrij aantrekkelijk, zodat deze uitbreiding in menig op zicht interessant was. Doordat 'ik me nauwelijks nog in •de winkel vertoonde tijdens de ope ningsuren, had ik veel vrije tijd. doch die benutte ik terdege. Nu kwam ik wat meer bui-ton, ging va ker winkelen in het -dorp of soms daarbuiten, want feitelijk was ilk al tijd bang, -dat het niet goed zou gaan als ik niet onmiddellijk -bij de hand was. Maar Geertje 'kon het best al leen af, zodat ik zonder zorgen wel eens 's morgens in die trein stapte en naar de stad reed, waar ik me zelf een genoeglijke ochtend en mid dag bezorgde, veel winkeletailages bekeek, want dat deed dik graag, om dan zo tijdig huiswaarts te keren, dat .ik nog voor sluitingstijd' (thuis was. Dam had ik m'n gewone dage lijkse werk: geld iteLlen en verge lijken- met de kassa-aanslagen. Dat 'klopte zelden of nooit, maar dat was ni'ets bijzonders, want in vad'ers tijd was 'het navenant en teen ik een r»oosje met moeder de zaak beheer de, mankeerde ©r avonds na het tëllen doorgaans wel wat aan. Je slaat wel eens mils, je vergist je wel eens met het wisselgeld. Als je een grote omzet hebt, moet je niiet op een paar gulden verschil kijken. Groter was 'het toöh nooit. Sinds het Uit was geraakt met Roel, had «ik een vriendin. Voor het eerst van m'n 'leven: Tilni Blokkers, 'het zachte meisje van Roels broer Frits. Deze was nu iin militaire dienst zodat Tini 's -avonds wei eens aan wipte. Van haar hoorde ik. hoe Roel gereageerd 'had op ihet feit, dat ik 'hem omtrent mijn financiële positie wat op d'e mouw had gespeld'. Thuis hadden ze hem 'er allemaal hartelijk om uitgelachen. Zelfs Toon, de zee man, de cynicus, verklaarde tijdens een zijner verlofperioden., 'dat hij het een uitstekend goede mop -vond. Een enkele keer waren ze tarnen bij- me, als Frits zin -weekendverlof had. Dan zorgde ik voor allerlei heerlijkheden, die -ik immers -in m'n w.iinkel voor het grijpen had. We babbelden wat, of hadden de radio zacht aan. Dat waren m'n. prettigste uurtjes, want nu wist ii-k, dat ik toch ergens nog een paar vrienden had in het dorp. Soms wipte Tini, die bij Els -o-p de naaischool werkte cn wel eens een boodschap moest doen, "s middags even aan en dronken we samen een kop thee. Waarschijnlijk zou ik op deze wij ze mijn levensjaren .hebben gesleten in mijn 'giezellige kamer achter de winkel, afgewisseld met wandelin gen in en rond het dorp, reisjes naar de sbad en bezoekjes van Fr lts en Tini. Na Roel had ik me ermee ver zoend, dat i'k nooit zou trouwen. Of er zou een wonder moeten gebeuren'. Maar déden er zich in deze moderne tijd nog wonderen -voor? Bestend er nog eohte romantiek? Natuurlijk was ik wel zo nuchter om te weten, dat er 'nooit een- prins zou komen, om me met een toverstokje te meta morfoseren tot de mooiste prinses van het land. In sprookjes had ik nooit geloofd, als kind al niet. Maar diep in mijn hart dadht ik: er moet toch ergens één man zijn, die van me zou Willen houden zonder aan mijn bankrekening te denken. Maar waar kan ik hem vinden ?En 2al ik hem ooilb vinden? Of -blijf .ik de rest van m'n -leven alleen? Zal mijn geluk dan enkel -bestaan uit liet feit, dat ik over voldoende geld 'beschik en. kan kopen, waar ik zin in heb? Een eigen huis, waarin 'ik met niemand wat te maken heb en behalve m'n handicap 'een goede gezondheid ge niet? Mijn zaak en niet te vergeten het feit, 'dat al llaing gebleken is, hoe kerngezond mijn bedrijf was, had tót -gevo-lg, dat enkele jonge mannen hardnekkige pogingen deden, om bij me in de gunst te komen. Behoudens •het korte intermezzo, als gevolg van Rcéls wraakneming, gold aik in het dorp als welgesteld. Eigenaresse van een dér modernste en drukste zaken in een der 'tiwee voornaamste win kelstraten. En jonig. Weliswaar niet aantrekkelijk. Maar geld verzoet veel. En een pukkelgezicht hoef je niet -te zien, als je je ogen dicht idoet of als je xs avonds 'het. licht -dooft'. Het intiemste huwelijksleven vol trekt zich immers doorgaans in -het dtenker, dus een onoverkomelijk be zwaar ;s dat minder aantrekkelijke uiterlijk ook weer niet. Temeer om dat de. rest toch wel goed was. Daar mankeerde niets aan. V'Stt Tirol .hoorde ik zo het een en ander. Bovendien hield men mij wel eens op straat staande. Rechtstreeks of vla slinkse omwegen 'kreeg ik uit nodigingen: „Ga eens een avondje met me uit. ik heb oer. fijn wagentje Eir loopt in de stad een moord- fii'lm, wait zou je ervan zeggen, als we 'Ji 'e -samen gingen bekijken?? Jö loc.pt. altijd zo alleen, mag ik een eindje met je mee? Genieten van het mooie weer.... Zeg, jij -hebt woensdagmiddags immers je winr kei dicht? Zullen we aanstaande woensdagmiddag er eens samen van door gaan? Ergens dansen? En een etentje??Ik ben een beetje .ver liefd op je, Wout je, weet jij daar .raad op?Zal dk je eens een 'avondje komen opzoeken? Bij je thuis? Ik heb hardst ikke fijne beat- plaiten, zal lik ze meenemen?.. Kun je me niet -gebruiken in die zaak van je? Waarom neem je eigenlijk geen mannelijk personeel? Hiet lijkt me een -gezellige zaak. Ik zou best bij jo wdllen werkenEn zo voort. (Wordt vervolgd). En de Engelse man kwam ons huis binnen. Op z'n gemak en zonder emotie, zoals Engelsen dat doen en kunnen. „Wat voor soort man?" dachten we. Het duurde even voor dat het duidelijk werdHet was een ■man met een ingebouwd stuk oor logsgeschiedenis. Alles iaat men maar in boeken kan lezen ov^r de jongste wereldoorlog, voor wat be treft de Engelse „navy'' marine heeft hij meegemaakt. Nu ja alles, maar toch een heleboel. Hij was er bij toen het allemaal begon in 1939 en met een bodem ging het op Duin kerken aan om de resten van het Engelse leger in veiligheid te stellen. „O no", zegt mr. Hendrie: „het is al eerder begonnen". Hij was er bij met „zijn schip'' toen het helemaal fout ging in het noorden van Noorwegen. Het was maar „aanloopwerk", want de grote dingen vonden plaats in de Pacific. Varend op een kruiser waren er gevechten met Japanse schepen. Onze gast was in Singapore toen. het ook daar fout ging. Toen kwam het voormalige Nederlands- Indië aan de beurt en opnieuw was hij er by, met als gruwelijk diepte punt de slag om de Javazee. Later viel er weer Noord-Afri kaans en Europees werk te doen. Voordat het ging draaien bij El Ala- mein viel er van zee uit van alles te beschieten en later werd het Bari (Italië) toen d-e geallieerden het land van Mussolini gingen bestormen. Wel weer even terug naar Engeland, maar ook present voor de kust van Walcheren, op de stranden van Nor- mandië en gespannen wachten in het bijna opnieuw overrompelde Antwerpen tijdens het Von Rund- stedt-offensief. En eindelijk dan be vrijding en terug naar „good old England". Onze gast aait de poes en lacht met de tortelduif dat het een lieve lust is- Hij wil alles weten over hui zen, prijzen, huren, sociale omstan digheden en het voedsel Getvoon een man, een Engelse man, maar met alles achter zich, ivat nu in. dikke standaardwerken in letters is gestold. Het ontzettende verhaal van een oorlog, waarin mensen sovts minder waren dan vliegen. Hij stamt uit een gezin van zeven zussen en zes broers en één van de laatste stierf in Londen tijdens een bombar dement. Als hij dat vertelt, wordt hij even stil, maar al dat andere... hij wuift het weg: „Every man did. his duty" (iedereen deed z\jn plicht). Een gewone man, een Engelsman logeert een paar dagen. Hij toeft on der ons op z'n gemak en zonder emotie. Zo is hij; zo z\jn ze! SCH1EREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2