J maar er zijn [pede Tij Noordierse puzzel la ig niet opgelost Goed verzorgd bejaarden-„etentje" in „De Schouwse Boer" Er zijn j 'Ik heb nu geen tijd' vaders j alleen maar I lieve moeders en lieve I moeders zijn op moederdag I P.e.n I VENSTER Wat biedt de BEELDBUIS? ONZE PUZZELRUBRIEK BLIK DOOR HET WERELD Een uniek diner HAAMSTEDE, 29-4. Mevr. Meu ienberg- Kodde, de eigenaresse van hotel „De Schouwse Boer" te Haam stede en van het restaurant „De Bra bantse Biesbosch" te Werkendam heeft de bejaarden van Haamstede een onvergetelijke dag bezorgd. Ill) bejaarden hebben genoten van een uitmuntend diner dat hen door me vr. Meuienberg werd aangeboden n.a.v. de overname en opening van dit bedrijf, vorig jaar. Mevr. Meuienberg sprak een wei- komstwoord waarin zij naast het be jaardencomité met als voorzitter de heer L. C. v. d. Velde ook burge meester en mevrouw Everwijn be trok. Spreekster noemde het een bij zonder voorrecht om naast de oud ste inwoner van Haamstede te mo gen zitten, n.l. de heer J. Klompe, vroeger te Burgh. Zij feliciteerde verder een bruids paar, n.l. de heer en mevrouw de Glopper-Speelman (Omloopsweg) die op deze dag 55 jaar getrouwd waren. Zij werden in de bloemetjes gezet. Dan was tot haar verwondering uit de tijd dat zij nog een meisje was, een der eerste knechts van het land bouwbedrijf van haar vader, de heer Kodde uit Sint Maartensdijk aanwe zig. Zijn naam is Jan Hogerheide en woont in het Rusthuis te Haamstede. Mevrouw Meuienberg vertelde nog eens aan de bejaarden hoe zij in „De Schouwse Boer" was gekomen. Met als gerant de heer M. Doeleman bij gestaan door een staf deskundig per soneel heeft dit hotel snel de plaats ingenomen die het hoort te hebben. Het menu Na het voorstellen van het perso neel en de ploeg dames die spontaan hun hulp hadden aangeboden bij de bediening werd het diner, dat na tuurlijk kalkoen, doperwtjes en ap pelmoes bevatte, begonnen. Er was met iedei'een rekening gehouden ook met de dieëtisten en zoutarme eters. Advertentie. I snijmachine j waard Herinneringsfoto aan het bombarde ment van Zierikzee in de nacht van 29 op 30 april 1917. Uit een Engelse vliegmachine werden per vergissing zes bommen op de stad geworpen. De kok, de heer „Rinus" Verbeek had dan ook eer van zijn werk. Na afloop bij de koffie dankte de heer L. C. v. d. Velde mevrouw Meu- lenberg-Kodde bijzonder hartelijk voor deze spontane geste. Ook hij zette het bruidspaar De Glopper- Speelman nog eens extra in de bloe metjes. Burgemeester Everwijn sprak een slotwoord. Hij memoreerde een ge zegde van mevrouw Meuienberg: „Ik vind het een zegen dat ik dit doen kan en het is geen offer". Daarmee Ook de gematigde premier Teren ce O'Neill ziet geen kans op te tor nen tegen de steeds fellere verdeeld heid in Noord-Ierland. Hij heeft nog bereikt dat de fractie van zijn Uni onistenpartij akkoord ging met de invoering van algemeen stemrecht in alle opzichten, waarmee het leek of een dwaze toestand eindelijk uit de wereld werd geholpen. Maar ondanks cleze bekering in eigen gelederen zag het er toch naar uit of een nederlaag in het parle ment niet te keren was, ook al zijn de Unionisten daarin het machtigst. Bovendien is het intussen de vraag geworden of die stemrechtskwestie op dit moment nog wel van zoveel belang is. De achterstelling waarover de ka tholieken zich beklagen betreft heel ivat meer punten dan dit stemrecht. Er zijn kwesties over achterstelling bij het benoemen in openbare func ties, bij het toewijzen van huizen, bij het aanleggen van openbare voorzieningen, bij het verstrekken van werkmet als hoogtepunt nu waarschijnlijk dat de van vele P&- panehaters vervulde politie en „con stabulary" (zoiets als de marechaus see) bij hun optreden tegenover ka tholieken vaak overgaan tot mens onterende mishandelingen en ter reur. Juist uit de laatste dagen zijn daarvan een paar gevallen openbaar geworden. En de boosheid over deze concrete zaken is niet te bedaren met een vrij academische toewijzing van meer stemrecht. Welvaart bedaart De kans is groot dat de gematig de O'Neill wordt opgevolgd door mannen uit een wat rechtser hoek, bijvoorbeeld Chichester-Clark of Faulkner. Dat wil overigens niet zeg gen dat daarmee zo ongeveer de ka tholieken-hater dominee Paisley het voor het zeggen krijgt. Beiden zijn politici die heel goed beseffen dat wat nu in Noord-Ierland gebeurt het land geen goed doet. Dat geldt vooral voor een man als Faulkner, die als minister van economische zaken opmerkelijke successen heeft geboekt bij het aan trekken van industrieën, waardoor de werkloosheid - een groot euvel is alles gezegd, zo meende de burge meester, die „De Schouwse Boer' nog eens bijzonder dankte. Hijzelf vol tooide de pret door zich achter de pi ano te zetten en enkele liedjes te be geleiden. Tot slot stelde mevrouw Meuien berg voor om H.M. de Koningin, een gelukstelegram te sturen namens alle bejaarden, welk plan met applaus werd onderstreept. Met het zingen van het Wilhelmus werd dit uniek diner besloten. in Ulster - wordt teruggedrongen. Dit werk ter verhoging van de welvaart zal men niet graag in ge vaar zien komen en alleen daarom is de kans niet groot dat wie ook O' Neill opvolgt zal afwijken van diens streven de rust te herstellen. Al was het maar uit de overweging dat het grootste gevaar is dat lieden die niets te verliezen hebben het mak kelijkst te porren zijn voor onlusten of zelfs een burgeroorlog. Een beetje meer welvaart is een geweldige bedarende factor. Het probleem is alleen dat men die wel vaart niet zo één, twee, drie kan im porteren. Brandkastkrakers gepakt VENLO, 3-5. De gemeentepolitie te Venlo heeft de 24-jarige J. de B. en de 25-jarige J. L„ beiden uit Venlo, aangehouden. Het tweetal dat van een inbraak in een timmerfabriek en in een kan toor van een steenfabriek in Venlo werd verdacht, en deze inbraken be kend heeft, heeft zich nog aan di verse andere diefstallen en ook aan enkele brandkastkraken schuldig ge maakt. In het kantoor van een be- tonfabriek te Venlo hebben de aan gehoudenen met behulp van gereed schap dat zij in de fabriek vonden, een brandkast aan de achterzijde opengescheurd. De buit bestond uit slechts enkele honderden guldens. Dankwoord van H.M. de koningin DEN HAAG, 3-5. Hare Majesteit de koniingiin heeft het navolgende dankwoord voor de door haar ont vangen gelukwensen uit doen gaan: „Het aantal gelukwensen dat ik bij mijn 60ste verjaardag heb mogen ontvangen, was zo groot dat het mij niet mogelijk is, die afzonderlijk te beantwoorden. Daarom wil ik langs deze weg allen mijn bijzondere dank overbrengen voor de grote hartelijk heid die ik op deze dag heb mogen ontvangen. w.g. Juliana". Benoeming lid gemeenteraad De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zierikzee brengt ter openbare ken nis dat zijn besluit van 2 mei 1969, tot benoeming van B. W. Schot W.Kzn., wonende te Zierik zee, Nieuwe Haven 93, tot lid van de gemeenteraad, op de gemeente secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Deze benoeming is noodzakelijk ge worden door het overlijden van G. van Weelden. Zierikzee, 2 mei 1969. De voorzitter voornoemd, D, W. KASTELEIN 76 De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vaartuig; 6. niet massief; 7. jong v.e. schaap; 9. blad papier; 10. kledingstuk; 12. laagte tussen 'bergen; 14. aanwijzend voor naamwoord; 15. appelsoort; 17. 'huis dier; 19. geheel gevuld; 20. scheeps keuken; 22. 'hulzen van gedorste ko renaren; 24. dik en plomp; 25. zaad korrel in een vrucht; 26. meisjes- speelgoed; 28. niet raak; 30. boom; 31. danspartij; 32. griezelig; 33. on derricht; 35. niet parkeren (afk.)36. stoot; 39. lang dun mens; 41. deel van Europa; 42. moedwillige vernie- l'r.g; 43. afkerig van werk; 45. grove stiof; 46. iaagtij; 48. Japanse munt; 50. hectogram; 51. vreemde titel; 52. uitroep van pijn; 53. f 100.000; 55. korte tijdsduur; 57. Ned. rivier; 58. met andere woorden f-afk.); 59. trechtervormig sleepnet; 61. op het zelfde tijdstip; 64. staafvormig werk tuig; 65. snel. vlug; 67. zuil, pilaar; 68. heldere 'kleur; 69. toiletartikel; 71. schaaikterm; 72. telwoord; 73. glansloos; 75. vis; 76. projectiel dat wordt' ingegraven. Verticaal: 1. doortochtgeld; 2. jongstleden faif:k.); 3. winkeltafel; 4. 28 oude lengteëenheid; 5. snel, vlug; 6. lidwoord; 8. gedwee, handelbaar; 9. tuimeling; 10. datgene wat de ont wikkeling tegenhoudt (figuurlijk); 11. biljartstök13. snel drogend mengsel; 14. soort grote hond; 15. vier geweren tegen elkaar gezet met de 'kolven op de grond; 16. raadge ving. advies; 18. slap, niet vurig; 19. roofdier; 20. waterkoud; 21. muziek noot; 23. Europeaan; 24. net waarin men met de hengel gevangen vissen levend bewaart; 25. kleine vogel; 27. afdeling v.e. compagnie; 29. vogel; 31. uitkering van bijzondere aard; 34. stof met hoge glans; 36. onwrik baar, onbeweeglijk; 37. telwoord; 38. zangstem; 40. arm v.e. boom; 44. deel van Europa; 47. mannelijk dier; 49. proper; 51. aarden wal als waterke ring; 52. slangvormige vis; 54. ge vangenis (Bargoens); 56. Ned. rivier 57. dauw die zich op vaste voorwer pen heeft verdicht en daar bevroren is; 58. spinachtig diertje; 60. recht stuk v.e. vaarwater tussen twee bochten; 62. kleverige 'lijmstof; 63. loterijbriefje64. in het water levend dier; 66. smalle weg; 68. samenstel van geldende rechtsvoorschriften; 70. iinsektcneter; 72. hemellichaam; 74. muzieknoot75. vnsekt. Seizoen 1968-69 totale mosselaanvoer 1.104.000 ton YERSEKE, 3-5. De totale hoeveel heid mosselen in het seizoen 1968- 1969 te Yerseke aangevoerd bedroeg 1.104.000 tonnen, dat wil zeggen dat opnieuw het miljoen tonnen werd gehaald. Als we ons niet vergissen ligt de aanvoer nog iets boven enkele jaren geleden toen dat ook het geval was. In deze aanvoer is 93.000 tonnen begrepen die in het z.g. mosselfonds werden gelost, maar die zeker voor 80 a 90 i> ook in de laatste weken weer werden geëxporteerd. Van de aangevoerde mosselen kwamen 362.000 tonnen uit Zeeland en 714.000 tonnen uit de Waddenzee. Er werden 28.000 tonnen mosselen geïmporteerd van het Duitse-Deen- se Wad. Den Uyl wil kamerdebat over „Tilburg" DEN HAAG, 3-5. De voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, heeft de minister van onder wijs en wetenschappen, de heer Ve- ringa, gevraagd aanstaande dinsdag in de kamer een verklaring af te leg gen over de gang van zaken op de hogeschool te Tilburg en dat de ka mer de gelegenheid zal hebben daar over een debat te houden. In Kinkoek (noord-Irak) zijn vo rige week twee Iraakse militairen geëxecuteerd, zo is zondag officieel in Bagdad meegedeeld'. VENLO. Wegens het plegen van terreurdaden 'heeft de gemeentepo- Ll'tfe ite Venlo zondagmorgen de 24- jarige R. D., de 28-jarige P. X., de 32-jarige F. K„ en de 38-jarige W. K. gearresteerd en op het politiebu reau ingesloten. De Griekse filmactrice Melina Mercouri heeft zondag aangedron gen op ge wapen d'er hand optreden tegen het militaire bewind in Grie kenland. Geëxporteerd en aan de inleggerijen afgeleverd werden 760.000 tonnen (verwaterverlies dus ruim 25 Hiervan gingen 250.000 tonnen naar België, 380.000 tonnen naar Frank rijk en 30.000 tonnen naar diverse landen met inbegrip van het binnen land. De kokerijen en inleggerijen zorgden voor een afname van plm. 100.000 tonnen. DINSDAG 6 MEI NED. I.: Traditiegetrouw presen teren CVK, IKOR en RKK op dins dagavond hun gezamenlijke pro gramma „Kenmerk'' met informa ties over kerk en samenleving. De Tros geeft daarna nieuwe spook be levenissen te zien van mevrouw Muir. Na het journaal vertelt Gé Maaswinkel nieuws over de Anjer actie ten bate van het Prins Bern- hard Fonds. Vervolgens het blijspel „Je kunt het toch niet meenemen". Het is een vrolijk niemendalletje van George S. Kaufman en Moss Hart in een vertaling van Jan van Ees. In het stuk o.mJohan Kaart, Mieke Verstraete, Henk Molenberg, Adèle Bloemendaal en John Leddy. Inzet van het spel de nogal buite nissige familie Vanderhof met de postzegels en levende slangen verza melende opa, een met vuurwerk ex perimenterende papa, bonbons ma kende en ballet plegende dochter Es sie en de op de zoon van steenrijke ouders verliefd wordende dochter Alice. Daarna een optreden van de Griekse actrice Dora Giannakopou- lo. Zij zingt liederen van Miki's Theodorakis. Voor het laatste nieuws een discussie over wezen en ver schijningsvormen van de vrijmetse larij en erna een herhaling van de zesde les uit de cursus „Levende Wiskunde". NED. II.: De jeugdserie „Kapitein Zeppos" en „Scala" vullen het voor- avondprogramma. Na het nieuws nog Vergadering Gereformeerde vrouwenverenigingen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 3-5. Onder leiding van de presidente mevrouw Van Wavcren uit Haamstede, vergaderden vorige week de Gereformeerde Vrou wenverenigingen uit Schouwen-Dui veland, in kringverband deze week in dè zaal van de Gereformeerde kerk te Zierikzee. Nadat gezongen was Psalm 150 vers 1 ging de presidente voor in ge bed en hield een schriftlezing over 1 Petrus 4 vers 7 tot einde. Na een kort welkomstwoord kreeg mevrouw Jonker-Tiemersma uit Breda het woord voor haar causerie over „Gezin, tijd en pers". Zij memoreerde hoe het vroeger was in het Gereformeerde gezin. Toen in zo'n" gezin een christelijke krant, een blad waarmee men zich verwant voelde en was. Nu, naast de krant, nog de moder ne publiciteitsmedia als radio en vooral televisie. Nu een geheel an dere toon in de pers dan voor de komst van radio en t.v. of liever ge zegd dan voor -de oorlog. Gevaren dreigen hier van alle kanten, zoals zij nader uiteen zette. Enkele vragen over dit onderwerp werden in de pauze beantwoord. Na de pauze de clameerde mevrouw Schouten uit Goes op heel bijzondere wijze en kele Psalmen en een stukje proza. De mooie avond werd, nadat ge zongen was Psalm 19 vers 1 en 2, door de presidente met gebed geslo ten. een serie: ..Kleine potjes hebben grote oren". Er wordt een feestelij ke avond belegd omdat Robin de volgende dag naar de kostschool zal gaan en dus lange tijd van huis zal ziin. In „Denk-Beeld" een discussie onder leiding van H. F. Heymans over het onderwerp ..Riet contra biet" of „Willen wij strijd of samen werking tussen de (suiker)industrie- en van de ontwikkelingslanden en die van onze samenleving". In „Amateurs Actief" ditmaal het koor Animato uit Leeuwarden dat een opera-libretto van een van de eigen leden heeft ingestudeerd. Daarna Spaanse en Catalaanse liederen ge bracht door de beroemde Spaanse sopraan Victoriade los Angeles. DINSDAG 6 MEI NED. I.: schooltelevisie: 11.00 naar het voortgezet onderwijs; 11.25 bron nen van onze geschiedenis; 11.50 ein de; 18.50 fabeltjeskrant (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 kenmerk; 19.32 het spook en me vrouw Muir (kleur); 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 anjeractie; 20.22 je kunt het 'toch niet meene men; 21.50 Dora Giannakopoulo; 22.10 journaal; 22.15 pauze; 22.20 or de van vrijmetselaren: wezen en verschijningsvorm22.50 pauze; 23.00 levende wiskunde (teleae); 23.30 ein de. NED. II.: 18.50 fabeltjeskrant (kleur); 18.56 ster; 19.00 n'euws; 19.03 kapitein Zeppos; 19.28 scala; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 kleine potjes hebben grote oren; 20.50 denk-beeld; 21.40 amateurs actief; 22.05 verbinding met Londen (kleur); 22.30 journaal. Prinses Margriet bij 100-jarige geneeskundige troepen AMERSFOORT, 3-5, Ter gelegen- heid van de herdenking van het 100- jarig bestaan van het regiment ge neeskundige troepen, heeft H.K.H. prinses Margriet vrijdag een bezoek aan Amersfoort gebracht. Zij arri veerde omstreeks kwart over tien bij de „Juliana van Stolberg-kazerne", in gezelschap van haar secretaresse mej. M. L. de Ferrante en luitenant kolonel H. van Oordt, adjudant van H. M. de koningin. Ter begroeting was aanwezig luitenant-kolonel H. Putters, commandant van het regi ment geneeskundige troepen. Bij deze gelegenheid bood de vijfjarige Eddie Putters de prinses een boeket bloe men aan. Ondanks de feestelijkheden in de afgelopen week bleek er toch nog tijd om te puzzelen, want de inzendin gen bleven tot het laatst binnenko men. De eerste prijs is bestemd voor: De heer A. M. Leidekkers, Schoolstraat 6, Nieuwerkerk De tweede prijs gaat naar: De heer C. v. d. Have, De Jongestraat 67, Zierikzee De oplossing van de puzzel as de volgende: Horizontaal: l. staf ijzer; 8. bun galow; 15. pedel; 16. 'déken; 18. Bre da; 19. idee; 20. Renesse; 22. keer; 23. nel; 24. pol; 25. tip; 27. kom; 28. ar; 29. -kreek; 3-1. desem; 33. N.P.; 34. moe; 35. Niger; 37. run; 39. in eens; 42. rna-k; 43. pagode; 45. eer; 46. lak; 48. alk; 49. tas; 50. gil; 51. ftan; 52. K.R.O.; 53. dal; 54. sen; 55. bijl; 57. Ems; 59. rek; 61. tropen; 63. vlo; 65. pagina; 67. sir; 68. baars; 70. bas; 71. oh; 73. Tirol; 75. kabel; 77. p.a.; 78. pop; 80. nod; 82. bel; 83. vis; 84. drom; 86. bereden; 89. kant; 90. Assen: 92. roman; 93. horde; 94. steen-bok; 95. ratelaar. Verticaal: 1. spinazie; 2. .teder; 3. adel; 4. fee; 5. ijl; 6, edelen; 7. ren; 8. bes; 9. unster; 10 gb; 11. ark; 12. leek; 13. ódeon; 14. warmpjes- 17. keu; 20. roe; 21. eis; 24. prent; 26. Perak; 29. koe; 30. kim; 31. dek; 32. mug; 34. merinos; 36. gat; 38. nota ris; 40. neger; 41. satijn; 43. plomp; 44. Dalen; 47. kil; 48. are; 54. strop das; 55. berin; 56. vla; 58. sabel; 60. kadiaster; 62 .pit; 63. vad; 64. ovk; 66. gal; 68. bolero; 69. SABENA; 72. horst; 74. rob; 76. ben; 77. pinda; 79. pose; 81. dam; 83. VARA; 85. mee; 87. rok; 88. dar; 89. kol; 91. N.N.; 93. He. De nieuwe puzzel i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5