Wachten op het wonder DEMOCRATIE HERSTELD Vierde caisson bij Lauwerszee gezonken Extra fondsen ter compensatie gemeenschapsschade gevraagd Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5 „ui Nr. UTRECHT, 3-5. Een groep mede werkt» van het Geologisch instituut en het Veiling-Meines laboratorium 'Zwündrecht van de Rijksuniversi teit Utrecht, hebben een methode Lntwikeld om het uranium dat on langs op Schouwen-Duiveland is ge vonden, te winnen. Volgens deze methode wordt er een zwavelzure oplossing in de grond gepompt die de ongeveer vuisten- grote fosfaatknollen, waarin het ura nium zich bevindt, oplost. Uit een ander boorgat wordt deze uranium houdende oplossing naar dc opper vlakte gepompt. Ofschoon laboratoriumproeven uit gewezen hebben cjat dit proces suc cesvol kan verlopen, wil dit echter nog niet zeggen dat deze methode op grote schaal thans economisch mo gelijk is. De groep heeft naar aan leiding van dit bliksemonderzoek naar de uraniumvondst een rapport opgesteld dat naar de minister van economische zaken is gestuurd. Op een persconferentie in Utrecht vertelde prof. dr. M. Rutten, hoog leraar algemene geologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, dat enkele dagen nadat de vondsten op Schou wen-Duiveland waren gedaan, zich spontaan een werkgroep had ge vormd om de winningsmogelijkhe- d'en nader te bestuderen. Vanwege de vele specialisten die de universi teit herbergt, is zij daarvoor bijzon der geschikt. Circa 120 meter diep komt op Schouwen-Duiveland (bij Haamstede; een zandlaag voor waarin zich de uraniumhoudende fosfaatknollen be vinden. Een mogelijk gevaar bij de gevolgde winmethode kan zijn, dat het drinkwater door de zure oplos sing zcu worden besmet. Het ziet er echter naar uit dat dit niet het geval is omdat twee kleilagen de uranium houdende zanden afsluiten, aldus drs. A. P. H. van Meurs en dr R. D. Schuiling, twee leden van de werk groep. Verhoudingsgewijs zal bij deze winmethode twee ton fosfaat tegen 1 kg uranium vrijkomen. Dat deze combinatie mogelijk is, bewijst de winning onder andere in Marokko en de Verenigde Staten. Ook al zouden de technische pro blemen worden opgelost, wil het nog niet zeggen dat men er werkelijk toe zou overgaan uranium te winnen. De ccncentratie en de verspreiding kun nen bij uitvoeriger onderzoek tegen vallen. Bovendien is het thans nog onbekend of op Schouwen-Duiveland de hoogste concentratie uraniumhou dende fosfaat aanwezig is. Het wordt niet uitgesloten geacht dat onder een ander deel van de Nederlandse bodem een betere vondst zou wor den gedaan. De werkgroep Utrecht hoopt in sa menwerking met de Deltadienst, de Rijks Geologische Dienst en de Dienst Grondwaterverkenning T.N.O., zo wel een wetenschappelijke als een economische bijdrage te kunnen blij ven leveren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NUTH. Op de provincialeweg tus sen Meerssen en Amstenrade is de 34-jarige J. A. Reubsaet uit Schin- veld bij een verkeersongeval om het leven gekomen. ALMELO. Adjudant P. Gerritsen van de Almelose gemeentepolitie heeft geweigerd een hem toegekende koninklijke onderscheiding te aan vaarden. ROTTERDAM. Rutges' Interna tionale Expeditie Gouda N.V., beho rende tot de Pakhoed Groep, heeft de vertegenwoordiging voor de Be nelux verkregen van het Russische staatswegtransportbedrijf Sovtrans Avto in Moskou. Het ligt in de be doeling om een wekelijkse autodienst te gaan uitvoeren tussen de Sowjet- Unie en de Beneluxlanden. RIJSBERGEN. Prinses Beatrix heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het medische en pedagogisch in stituut, kleuterhuis „De Krabbebos- sen" te Rijsbergen. Zij werd verwel komd door dr. Kortman, commissa ris der koningin in de provincie Noord-Brabant, en mr. J. Raaijma- kers, burgemeester van Rijsbergen. GILZE en RIJEN. De 28-jarige Frans J. W. Scheffers uit Tilburg is tengevolge van een verkeersongeval op de rijksweg Tilburg-Breda om het leven gekomen. Met zijn perso nenauto reed het slachtoffer tegen de achterzijde van een truck met oplegger, die vanuit een uitrit de rijksweg opdraaide. Het slachtoffer, dat ernstig werd gewond, overleed op weg naar een ziekenhuis. ROTTERDAM. Bij een juwelier aan de Binnenweg in Rotterdam is bij een inbraak voor ruim f 20.000, aan horloges en sieraden gestolen. DEN HAAG. Op het Lorentzplein in Den Haag is de 13-jarige Johanna Balm uit Den Haag bij een ver keersongeval om het leven gekomen. UTRECHT. De 12-jarige Adrie Bcrdeves uit Deventer is gedood bij een ongeluk op een niet-beveiligde overweg in de Fiersdijk bij Deven ter. Dé jongen reed cp een brom fiets. Hij kwam onder de trein Nij- megen-Zwolle. LEIDEN. De Nederlandse Studen tenraad meldt dat behalve in Am sterdam en Utrecht, ook in Leiden, Eindhoven en Delft vergaderingen van studenten zijn gehouden om so lidariteit met „Tilburg" te betuigen. Het Franse volk ging niet opzij Het grootste deel van het Franse volk is nu eens niet opzij gegaan voor het dreigement van president De Gaulle, te zullen aftreden als het referendum over senaatsveran dering en regionale indeling niet werd aanvaard. Door via een re ferendum het ja of neen van het volk te vragen over over twee wet ten van tientallen artikelen, in ambtelijke taal gesteld, kreeg men toch wel de indruk dat de gene raal in zijn paternalisme te ver ging. Dit referendum was onnodig. Tegen de wetten als zodanig had het Franse volk misschien nog niet zo'n bezwaar, voorzover men er de draagkracht van kon over zien, maar het prikkelde dat De Gaulle juist hieraan het voor of tegen hem verbond. Hij heeft al te vaak gesteld dat zonder hem de chaos in Frankrijk weer zou ont staan en het is zeer begrijpelijk dat een volk tenslotte genoeg krijgt van deze eigendunk en het er dan maar op waagt hem eens geen ge lijk te geven. De president maakte steeds meer de indruk van de eigenzinnige oude heer, die meent het alléén te weten en die zijn kinderen de on- SCHIPHOL. De 6-jarige Christina Fiauglou uit de Griekse stad Saloniki, is met haar moeder op Schiphol aangekomen om in een Geleens ziekenhuis een slokdarmtransplantatie te ondergaan. Op 16 april van het vorig jaar dronk Christina in een onbewaakt ogenblik een flesje met salperterzuur leeg, waardoor haar slokdarm geheel verbrandde. Op de foto: het meisje met daarachter haar moeder. DEN HAAG, 3-5. De vierde cais son in het kader van de afsluiting van de Lauwerszee, is vrijdagmiddag onder zeer gunstige omstandigheden afgezonken Er was een zwakke wind bü zonnig weer. De caisson staat aan het ene einde ongeveer 30 cm uit de as en aan het andere eiinwe 40 cm. Hij ligt verder geheel horizontaal. Ook deze keer viel de kentering FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon „Daarom zegt nooit openlijk ie mand iets over m'n puk kei ach tig e gezicht of m'n briileglazen. Leve onze beschaving. Doch bij het eerste gerucht, dat in de wereld komt over financiële moeilijkheden bij Burge- naars Zet Bee, verkneukelt men zich er over en hoopt, dat m'n laatste steel onder m'n achterste verkocht zal worden. Ze zullen er graag een bod op doen, om het als soevender mee naar huis te nemen. Maak je geen zorgen. Geertje, mijn zaak is nog net zo gezond als vorig jaar" Zelfs m'n gewone huishoudelijke leveranciers behandelden me op eens anders. Wat stug en terughou dend. Het wantrouwen lag op hun gezicht te lezen, als i'k m'n porte- monnaiie voor de dag haalde. Doch geleidelijk aan ging ik het van de humoristische kant bekijken en bin nen een maand waren de geruchten doodgebloed, omdat iedereen wel zag, dat ik nog altijd bestond en er nooit een deurwaarder bij me over huis kwam. Ook de groothandelaar in de stad kreeg door, dat men een lelijke fla ter had geslagen. Twee maanden, nadat ik m'n laatste, sensationele le verantie had ontvangen, meldde zich een der beide directeuren persoon lijk in de winkel. Ik bekeek hem van top tot teen, de uitgestoken hand negerend. Hoewel m'n eerste impuls was 'hem 'in de winkel te woord te staan, nam ik hem toch mee naar achteren, waar ik hem vroeg: „Wat komt u doen? Mensen, die financieel slecht bekend staan, moet u niet leveren." Hij putte zich uit .in allerlei ver ontschuldigingen, sprak van een zeer betreurenswaardig misverstand, een kwestie, die uit de hand was gelo pen en het slot van het liedje was, dat de firma 'het op hoge prijs zou stellen Burgenaars Zelfbediening weer als klant te mogen noteren. Ik kon rekenen op onbeperkt krediet en alle mogelijke faciliteiten. En zo voorts. We hebben een 'half uur gepraat. Via een 'klein rekensommetje had ik een ruwe schatting van de waarde der leveranties in de loop der jaren. „En nu zou ik nog niet eens voor een kleine duizend gulden goed zijn-? Het spijt me, ik heb m'n maatregelen al genomen en andere groothande laren ingeschakeld, die niet zo gauw een loos gerucht beliefden te gelo ven als u. Onnodig ite zeggen, dat er niets van waar was of is. Het spijt me: Uw bedrijf heeft voor mij af gedaan. Eens en voor goed." Ik stuurde hem met lege handen naar buiten. Al ben ik een vrouw, van mijn vader heb ik geleerd, dat je in zaken eerlijk moet zijn, maar ook hard en onverbiddelijk. Na Roel van Ameren had ik voor mannen geen enkele belangstelling. In dit opzicht maakte 'ik me geen il lusie meer. Ik 'ben lelijk, niet om aan te zien. In de winkel hielp ik nog maar zelden. Al jaren wist ik, dat heel wat dorpelingen niet bij ons kochten, omdat ze vies waren van m'n pukkelgezicht. Het kon. me nooit wat sohelen, en wie weg wilde blijven, omdat ik toevallig geen toet had als bijvoorbeeld Sophia Lorcn, mocht rustig naar een mijmer colle ga's gaam. Het verwisselen van groothande laar had ook mag een voordeeltje voor de zaak. Ik kwam er door in kontakt met de importeur van in vacuum verpakte levensmiddelen: voor ons dorp een nog onbekend ar tikel, Ik zag er wel wat in en be zocht de dnpporteur op een woens dagmiddag, We raakten in een in teressant gesprek met elkaar. Hij wilde me graag leveren. Ik zei: „In orde. Maar op één voorwaarde: de absolute alleerwerkoop in ons dorp." Lachend antwoordde hij, dat hij daar geen bezwaar tegen had, maar ik keek hem veelbetekenend aan. „Fijn. Dan gaan we zaken doen. Maar.... zwart op wit. Van mijn kant zal ik mat uw produkten ad verteren. Zorg voor een paar kisten proefpakketten, die ik weg kan ge ven. Het moet gek gaan, als ik niet binnen enkele weken een goede om zet heb". Aanvankelijk probeerde hij, voor wat het komtraikit van de aileentver- koop betreft, er onderuit te komen, doch toen ik opstond en zei: „Dan beschouwen we het onderhoud als eindigend. Gaat u met uw artikelen dan maar naar mijn collega's; ik heb er al geen interesse meer voor". En voor hij nog kon antwoorden, was ik al de deur uit. De volgende morgen vroeg stond hij reeds in de winkel, het kontrakt in de handen. Ik liet het door mijn advocaat onderzoeken op water dichtheid. Er werden nog een paar wijzigingen op zijn advies aange bracht, waarna we het beiden "teken den. De eerste zending kwam en ik .gaf terstond een grote advertentie op. die ik van .tevoren al samenge steld had. Tevens plaatste ik een advertentie voor een derde meisje. Sinds die tijd ihielp ik nog maar weinig in de winkel. Geertje was volkomen betrouwbaar en Hettie, die nu ook al een jaartje meeliep en aan heb eind van het jaar Geertje zou opvolgen, als ze trouwde, even eens. (Wordt vervolgd). weer eerder dan was voorspeld, na melijk 15 minuten. Bovendien trad door de oostelijke wind een verla ging van de laagwaterstand op van 45 cm. Hierdoor kwam het water op de Lauwerszee zo laag, dat er ver schillende zandplaten droog vielen die anders bij laag water nooit te zien zijn. De volgende caisson zal volgens het uitvoeringsschema geplaatst wor den aan de Friese kant op heden- maandag 5 mei, tussen 18.15 en 18.45 uur. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over april 1969 Geboren: 15 april: Jeannine, d. van J. L. Cashoek en C. P. Schot (Kerk werve). Gehuwd: 25 april: P. T. Jonker, 25 j. (Middenschouwen) en M. M. van den Berg, 23 j. (Middenschouwen). Ingekomen: A. L. Kouwenberg van Zierikzee naar Kerkwerve. Vertrokken: E. Manni van Kerk werve naar Utrecht; S. B. van der Veen van Scharendijke naar Amster dam; J. Stouten van Scharendijke naar Westerschouwen; J. E. H. Tes- son en gezin van Kerkwerve naar Soest; L. Theunisse en gezin van Kerkwerve naar Duiveland; C. J. Bergwerff en gezin van Ellemeet naar Bellingwolde. dergang afschildert als ze niet naar hem luisteren en niet doen wat hij zegt. Daarbij is zijn politieke in stelling zo ouderwets, ook zo ego centrisch, dat zelfs in het conser vatief denkende Frankrijk de weer stand er tegen groeide. Zij het met een nog kleine meer derheid heeft het Franse volk zich dan ontworsteld aan de druk tot steeds verdergaande autocratie die van De Gaulle uitging. Het demo cratisch denken heeft overwonnen. Het zal van de Franse politici af hangen, of zij die grotere vrijheid waard zijn. Een democratisch be stel vereist diepere bezinning van de burgers dan welk ander poli tiek systeem ook. Frankrijk krijgt weer de kans tot een genuanceerder uiting van den ken over de verschillende proble men te komen. De voornaamste daarvan zijn wel: het uittreden uit de NAVO, de Europese samenwer king, de houding ten aanzien van het Nabije Oosten en wat daarmee samenhangt. Het is bekend, dat in al deze internationale zaken De Gaulle een eigenzinnige weg ging, die nauwelijks of niet gedeeld werd door de meerderheid van het volk, zelfs niet door verschillende van zijn ministers. Nu wordt het moge lijk, dat ook de andere ideeën over deze zaken zich weer kunnen laten horen en tot hun recht kunnen ko men. Dat Frankrijk dus. wat gaat afstappen van zijn al te eng natio nalisme en meer bereid zal blijken tot samenwerking in groter ver band, zoals de moderne ontwikke ling vereist. En ook interne Franse zaken, zo als de hervorming van het ver ouderde onderwijs, de landbouw en de middenstand, zullen nu een bredere beoordeling kunnen krij gen dan de oude generaal toe stond. De Gaulle is een groot staats man geweest. Maar op dat laatste woord dient thans wel-de nadruk te vallen. Zijn grandèur-gedachten en autocratisch denken en hande len betekenden een belemmering voor een goede internationale sa menwerking in menig opzicht. In de verwarde omstandigheden ontstaan door de oorlog in Algerije en de politieke verdeeldheid, heeft de generaal met krachtige hand orde weten te scheppen en Frank rijk voor verval behoed. Maar hij heeft de eigenzinnigheid te ver doorgedreven en zichzelf over leefd. ITet Franse volk krijgt nu weer de kans en moet in staat wor- ZIER1KZEE, 2 meiVrijdag werd reeds melding gemaakt van de nieu we uitbreiding van de zaak fa. Joh. de Vries, eigenaar de heer P. Ver- hage, aan het Havenplein. De foto geeft een kijkje in de nieuwe afde ling waar in 't bijzonder serviezen, lederwaren en cassettes zijn uitge stald. (Foto: ZLerikzeesche Nieuwsbode). den geacht zichzelf te zijn en geen kindertjes moer aan de leiband van pa De Gaulle. De binnen vijf weken te ver wachten verkiezing van een nieuwe president, zal reeds kunnen uitwij zen of het Franse volk ook zonder deze vaderfiguur tot een voldoende kracljtig bewind zal weten te ko men. van Wermeskerken. Lijk van vermiste Urker visser gevonden URK. 3-5. Vrijdagmiddag is het stoffelijk overschot van een der twee nog vermiste opvarenden van de drie weken geleden op het IJsselmeer vergane UK 204 uit Urk aan land gebracht. De bemanning van de Noordzee- kotter UK 152 ontdekte vrijdagmor gen een drijvend lijk op weg van Kornwerderzand naar Urk, dat later de 15-jarige zoon Jan Willem van de eveneens verdronken schipper De Beer bleek te zijn. Het lijk werd ge borgen door de via radio-Schevenin- gen gewaarschuwde rijkspolitie te water uit Lelystad. Ook de Urker reddingboot begaf zich naar de plaats waar het stoffelijk overschot gevon den was. Y Van de bemanning van de UK 204 wordt nu alleen nog vermist de 22- jarige T. Vink. Vissers vangen, vaten vol vuige vloeistof SCHEVENINGEN, 3-5. „Ik vind het een onbehoorlijke en gemene streek om dat goedje in de Noordzee te dumpen". Dit zei de heer W. Sepp, commissaris van politie in Velsen. Hij heeft 36 vaten dichloorpropaan op zijn hoofdbureau staan, die uit de Noordzee zijn opgevist oostelijk van de Doggersbank. In Schevenin- gen zit de strandvonder met 23 vaten van di/t spul opgescheept Dichloorpropaan is een zeer ge vaarlijke stof: zeer brandbaar en licht ontplofbaar (laag vlampunt). Het is een gechloreerde koolwater stof, die bij verbranding zeer giftige dampen produceert. Dichloorpropaan is een bestanddeel waarmee een mid del kan worden gemaakt om het aardappelaaltje te verdelgen. Ove rigens valt er weinig mee te doen. Het onderzoek naar de herkomst van de vloeistof heeft tot nog toe niets opgeleverd. Vonnissen in Spanje BARCELONA, 3-5. De fiscaal-ge neraal in Barcelona heeft de uit spraak van een krijgsraad bevestigd, waarbij zes Catalanen tot gevange nisstraffen van \Vz tot 8 jaar zijn veroordeeld wegens het lidmaatschap van de verboden communistische partij en illegale propaganda. De Deltaschadewet DEN HAAG, 2-5. Tijdens het openbaar gehoor van de bijzondere Tweede-Kamercommissie inzake de Deltaschadewet heeft de Gedepu teerde van Zeeland, J. van den Bos, aangedrongen op de vorming van ex tra fondsen ter compensatie van de zogenoemde gemeenschapsschade, die ontstaat als gevolg van de afsluiting der zeearmen. De heer J. van den Bos, die zich gesteund zag door dc burgemeester van Yersekc, mr. C. Pijl Hogcweg, vreesde een verzwak king van de provinciale economische structuur als de economie der Zeeuwse visserijgemeentcn wordt verzwakt doordat zij bijv. dc aanleg van industrieterreinen zelf moeten bekostigen. Hij bepleitte voorts een wachtgeld regeling voor de oudere gedupeerde werknemers. De omscholing voor 50- jarigen en ouderen is een moeilijk vraagstuk. De heer Van den Bos deelde mee dat de provincie Zeeland een ontwerp voor een wachtgeldre geling, op te nemen in de Deltascha dewet, voor deze uit 200 300 per sonen bestaande groep aan de bij zondere commissie en aan de be trokken ministers is toegezonden. De burgemeester van Yerseke meende dat de minister te veel zelf uitmaakt wat er moet gebeuren. Hij zoekt daarbij steeds de goedkoopste oplossing, zo vond hij. Concreter wilde de burgemeester in het wetsontwerp dc bepaling op genomen zien, dat dc gemeenschap - bijv. het prov. bestuur - b\j de vaststelling van schadeloosstellingen ook een vinger in de pap krijgt. Voorts wees mr. Pijl Hogeweg op de grote haast welke is geboden bij de totstandkoming van de schadere gelingen. In de Deltaschadewet wordt de te gemoetkoming geregeld voor anderen dan oesterkwekers als bedoeld in de Deltawet en als gevolg van de af sluiting van de Lauwerszee. Het gaat hier o.m. om scheepswer ven en -sloperijen, die schade onder vinden doordat zij hun bedrijfsin richtingen hebben afgestemd op het huidige getijverschil en op de thans bestaande stroombewegingen. Een andere belangrijke groep is de in ge noemde wateren uitgeoefende visse rij. De verandering van zoutgehalte heeft uiteraard fatale gevolgen voor de waterfauna binnen de afsluitings- werken. Het wetsontwerp gaat uit van de gedachte dat de verlening van tege moetkomingen in de eerste plaats gericht moeten worden op het in stand houden van bestaande econo mische activiteiten. Tijdens de „hearing" van de vaste commissie zullen o.m. gehoord wor den de Nederlandse scheepsbouw meesters, het bestuur van de dijk ring Hoeksewaard, „Zevibel" en Ver eniging de Mosselhandel en het Ge meenschappelijk Administratiekan toor. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3