DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meer dan half miljoen buitenlanders bezocht Nederland 0e Thant ongerust over Midden-Oosten Rookbom bij dodenherdenking te Utrecht Explosie in Mexicaanse munitiefabriek Kotter U.K. 204 trok zichzelf om" MORRIS „Kruistocht" van Nixon tegen obsceniteit Strenge straffen voor prijsopdrijving Tilburgse hogeschool weer opengesteld Reder geeft hoop op IJmuidense viskotter nog steeds vermist Anti-Franco bijeenkomst van Carlisten Nationale herdenking op Dam Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag S mei 1969 125ste jaargang Kr. 20193 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REOAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jonrtewekken II, Zierikzee, postbus 1, (el. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. RecJakleur: M. Bij de v'aale, lel. (01110 2938). Uitgave; N V. Drukkerij v/h L'akenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) f 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W Vele attracties afgewerkt in „vierdaagse" DEN HAAG, 4-5. Van donderdag tot en met zondag hebben weer vele buitenlanders een bezoek aan Neder land gebracht, waarbij de Noordzee kust, de bloeiende bollenvelden en de Keukenhof grote trekpleisters vormden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat het aantal buitenlan ders dat deze vier dagen via de twaalf belangrijkste grensdoorlaat- pcsten ons land binnenkwamen, op 560.000. (Met Pasen was dit aantal 530.000). Oorzaak van dit drukke buiten landse bezoek sinds donderdag was dat op die dag de le mei viel, in vele landen een vrije dag. Met het opnemen van een snipperdag was het dus mogelijk er vier dagen ach tereen op uit te trekken. Vooral veel Duitsers en een vrij groot aantal Fransen en Belgen had den Nederland als reisdoel gekozen. Ook gedurende het 1 mei-week einde van 1964 en 1967, toen de dag van de arbeid respectievelijk op vrijdag en maandag viel, brachten vele buitenlanders een bezoek aan ons land. Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat het aantal van 1964 op 600.000 en dat in het jaar 1967 op 625.000. Attracties Het bezoek van Nederlanders en buitenlanders aan verschillende at tracties was als volgt: Keukenhof 140.000 'tegen 50.000 ge durende de paasdagen; Madurodam 45.000(39.000 met de pasen); Sche ven ingse pier 20.000 (35.000); De Ef- Frontale botsing: <1ode en twee gewonden TUBBERGEN, 4-5. Bij een foutie ve inhaalmanoeuvre in Tubbergen is zaterdagavond de 29-jarige C. Tas- sche uiit Tubbergen met zijn auto op een tegenligger gebotst. De bestuur der van deze tegemoetkomende auto de 21-jarige G. van Os kwam in de vlammen om, zijn echtgenote M. van Os-Dcnkersloot werd levensgevaar lijk 'gewond in een ziekenhuis te Al melo opgenomen evenals de be stuurder van de inhalende auto. Auto over de kop: dode en twee gewonden ERMELO, 4-5. Door een lekke band raakte de bestuurder van een personenauto met 6 inzittenden, de heer S. H. uit Leeuwarden zondag morgen cp rijksweg 28 de macht over ihet stuur kwijt waarna de auto over de kop sloeg. Een der inzittenden, de 71-jarige mevrouw weduwe E. v. d. B., uit Leeuwarden, werd zwaar gewond en overleed korte tijd na aankomst in het ziekenhuis Salem to Ermelo. Twee inzittenden werden licht ge wond in het ziekenhuis Salem op genomen. De bestuurder bleef onge deerd. teling 25.000 (45.500); de Rotterdamse Euromast 16.000 (19.500); Diergaarde Blijdorp 10.000 (30.000); Dierenpark Wassenaar 5.200 (13.000); Artis in Amsterdam 8.000 (18.500); de Spido rondvaarten in Rotterdam 21.000 (15.000); Rijksmuseum in Amsterdam 16.000 (18.000); Panorama Mesdag in Den Haag 1.600 (1.500); het Kröller Müllermuseum 7.500 (7.000) en ten slotte het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem 5.000 (8.650). NEW YORK, 3-5. Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft in een rapport aan de Vei ligheidsraad zjjn toenemende onge rustheid over de toestand langs het Suezkanaal tot uitdrukking gebracht en gewezen op de gevaren voor de V.N.-waarnemers door de voortdu rende gevechten tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten. Thant stelt voor ter beveiliging van het V.N.-waarnemerskorps vei- 2000 Amerikaanse deserteurs in Canada TORONTO, 3-5. In Canada ver blijven ongeveer tweeduizend Ame rikaanse deserteurs, van wie tenmin ste driehonderd onder een schuil- naar, uit angst voor discriminatoire praktijken van de Canadese immi gratiedienst, aldus William Spira, di recteur van een bureau tegen de dienstplicht in Toronto. De Canadese Indianen en Eskimo's TORONTO, 3-5. De ruim 200.000 Indianen cn 13.000 Eskimo's van Ca nada hebben dringend sociale en eco nomische bystand nodig, willen 7\j in de toekomst een kans maken zich te ontworstelen aan hun bestaan als paria. Dit wordt gezegd in een rapport over de huidige situatie van de Ca nadese Indianen, Eskimo's en Mestie zen. in opdracht van de Anglicaanse kerk samengesteld door dl*. Charles E. Hendry. directeur van de school voor maatschappelijk werk van de universiteit van Toronto. Dr. Hendry is van mening dat de incidentele en beperkte programma's ter verbetering van het lot van de 215.000 Indianen, 13.000 Eskimo's en 200.000 Mestiezen beslist onvoldoende zijn en pleit voor een grootscheepse aanpak. ligheidsgordels rond V.N.-posten aan beide kanten van het Suezkanaal in te stellen. Ook wil hij - op voorstel van generaal Odd Bull, de leider van het V.N.-koips in het Midden-Oosten - dat „met instemming van de par tijen" een vaartuig aan de Verenigde Naties ter beschikking wordt gesteld, dat uitsluitend door V.N.-waarne- mers mag worden gebruikt voor de hulp aan V.N.-personeel, als waar nemingsposten niet over de weg kun nen worden bereikt. Hotel afgebrand in Diepenheim DIEPENHEIM, 3-5. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Diepen heim het hotel „Oudelaar" nagenoeg geheel afgebrand. De bewoners, die door de brand volkomen verrast wer den, konden zich via een plat en een door buren aangedragen ladder nog een veilig heenkomen verschaffen. De gehele inboedel ging in vlammen op. Het aanwezige geld kon uit het brandende gebouw gehaald worden. Kind verdronken HOOGEVEEN, 4-5. De 2-jarige ErLk Klein, uit Hoogeveen, is zater dag verdronken in een vijver in de buurt van de ouderlijke woning. Omstreeks vier uur werd 'het jonge tje vermist, waarna nauwkeurig de omgeving werd afgezocht. Later bleek dat een voorbijganger het kind reeds uit het water thad' igehaal'd en naar het ziekenhuis had overge bracht. Bij aankomst daar bleek het reeds te zijn overleden. UTRECHT, 4-5. De politie in Utrecht heeft zondagavond 3 jonge lui, de 25-jarige J. P„ de 22-jarige F. V. en de 24-jarige student J. V„ allen uit Utrecht gearresteerd we gens ordeverstoring voor en na de herdenking van de gevallenen op het Domplein in Utrecht. Tegen de twee eerstgenoemde is proces-verbaal opgemaakt. P. maakt o.a. deel uit van de anarchistische studenten-actiegroep „Ta-t-tan-tan". De sfeer van de herdenking werd alvorens de stoet naar het Domplein vertrok, verstoord, toen op het Pie terskerkhof een rookbom tot ontplof fing werd gebracht. Na de eigenlijke herdenking, toen de burgerij in de gelegenheid werd gesteld, bloemen aan de voet van het vrijheidsbeeld (dat enige dagen gelegen met rode verf werd besmeurd) te leggen, werd door een jongeman een krans gelegd, MEXICO-STAD, 4-5. Bij een ont ploffing die zich vrijdag in een niet WASHINGTON, 3-5. President Ni xon heeft de Amerikanen opgeroe pen een kruistocht tegen obsceniteit te beginnen. Hij vroeg vrijdag het parlement W ZWOLLE, 3-5. Deskundigen van de Scheepvaartinspectie zijn tot de conclusie gekomen dat de vergane TJ.K. 204 zichzelf moet hebben om getrokken. Tijdens een storm ver dween deze Urker Noordzeekotter drie weken geleden in de golven van het IJsselmeer. De vijf opvarenden kwamen daarbij om het leven. Het schip voer op volle kracht naar de thuishaven. Het vistuig (net ten en een zware metalen boom), lag niet vastgesjord in het gangboord. Het was met een kabel bevestigd aan de lier op het dek. Een overkomende Advertentie 0UM.ÏTT FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 om nieuwe wetsbepalingen met boe ten tot maximaal 100.000 dollar en gevangenisstraffen tot tien jaar. Hij wil daarmee een halt toeroepen aan de verspreiding per post van op seks gericht materiaal. De Amerikaanse huizen worden, zei Nixon, tegen woordig bestookt met de grootste hoeveelheid „sekspost" in de geschie denis, meestal ongevraagd, ongewenst en uitermate kwetsend voor de ont vangers. „Wij hebben behoefte aan een kruistocht van de burgers tegen de schunnigheid. Wanneer er voor on zedelijke boeken geen markt meer is, wanneer pornografische films geen publiek meer trekken, wanneer schunnige stukken voor lege zalen spelen, dan zal het getij keren", zo meende het Amerikaanse staatshoofd. meer in gebruik zijnde fabriek van explosieven in de Mexicaanse plaats Naucalpan heeft voorgedaan, zijn zes mensen cm het leven gekomen en 152 gewond, van wie 43 zwaar. Onder de zwaargewonden bevin den zich veel kinderen. Tien minu ten vóór de ontploffing waren er nog 86 kinderen in een school vlakbij de fabriek. Een deel van de kinderen bleef nog spelen voor de school. Van hen werden vele gewond. Naucalpan is een voorstadje van Mexico. Door de ontploffing werden huizen en gebouwen tot een kilo meter in de omtrek verwoest of be schadigd. Meer dan duizend mensen zijn dakloos. Zij werden onderge bracht in legertenten. waaraan twee linten waren beves tigd met de teksten: Aan de slacht offers van het nieuwe fascisme" en „Aan hen die vielen in Vietnam". Een ogenblik nadat deze krans werd gelegd, ontbrandde opnieuw een rookbom. De politie neemt aan dat de rookbom zich in de krans bevond. Ex-SS'er ter dood veroordeeld ERFURT, 3-5. De rechtbank in de Oos'tdui'tse stad Erfurt heeft de 57- jarige ex-SS-er Josef Bloescht ter dood veroordeeld ^regens oorlogs misdaden en misdaden, tegen de mensheid. De ex-SS-er werd schul dig bevonden aan moord op Russi sche en Franse burgers in de jaren 1941-1943. LEEUWARDEN, 3-5. De econo mische politierechter te Leeuwarden mr. J. K. D. Schonfeld, heeft vier hoteliers uit Leeuwarden en een uit Drachten veroordeeld tot boetes va riërend van tweehonderd tot twee duizend gulden. De exploitanten hadden de prijzen in hun hotels opgevoerd ondanks de ministeriële prijzenbeschikking. De officier van justitie, mr. De Haas, zei In zijn requisitoir dat bij volgen de overtredingen hogere maatstaven aangelegd zullen worden en dat hij niet zal schromen om te eisen dat de bedrijven een gerechtelijke slui ting wordt opgelegd bij een even tuele herhaling. zee moet het vistuig met boom en al overboord gesleurd hebben, waar na de lier begon af te lopen. Eén der opvarenden moet toen, om het vis tuig te redden, de lier op de rem ge zet hebben, tengevolge waarvan de zware boom begon te werken als een anker, waardoor het snelvarende schip werd omgetrokken. TILBURG, 4-5. Curatoren van de Katholieke Hogeschool te Tilburg hebben in overleg met de rector magnificus besloten de hogeschool met ingang van heden weer te ope nen. Aldus is zondagavond meege deeld door een woordvoerder. Z(j doen dit om een bijdrage te leveren aan de oplossing van de bestaande moeilijkheden. Het bestuur van de Algemene Til burgse Studentenorganisatie deelt mee, dat overeenkomstig het in de primaire vergadering van vorige week aangenomen besluit de bezet ting onverminderd zal voortduren. Het bestuur roept alle Tilburgse stu denten op zo vlug mogelijk op de hogeschool te verschijnen i.v.m. de nieuwe ontwikkelingen. AMSTERDAM, 4-5. Een groot aantal nabestaanden van de Neder landse burgers en militairen die in de tweede wereldoorlog en na 1945 in Indonesië, Nciuw-Guinea en Ko rea z(jn gevallen hebben zondagmid dag bij het monument op de Dam in Amsterdam deelgenomen aan de jaarlijkse dodenherdenking. De plechtigheid, die werd bijge woond door het koninklijk paar, werd vanaf het middendamterrein en de trottoirs rond het plein door duizenden belangstellenden gadege slagen. Zij werd voorafgegaan door herdenkingsbijeenkomsten in de ou de Lutherse kerk, de Nieuwezijds ka pel en de Waalse kerk. Na een korte declamatie van Rob de Vries legden koningin en prins als eersten een krans aan de voet van het monument. Zij werden gevolgd door twee verwanten van gevallenen Ingeleid door het taptoesignaal werd een minuut stilte gehouden. Terwijl de luchtmachtkapel het eer ste couplet van het Wilhelmus speel de ging vervolgens de nationale driekleur in top. De plechtigheid ein digde met een défilé langs het mo nument. Het werd geopend door het koninklijk paar, gevolgd door auto riteiten en nabestaanden. ESTELLA, 1-5. Duizenden Spaan se Carlisten hebben zondag in strjjd met een verbod van de overheid een tegen Franco gerichte bijeenkomst in het in het noorden van Spanje gele gen Estella gehouden. De Carlisten, vertoornd over de uitwijzing van de Carlistisehe Bour- bon-Parma-familie, hieven spreekko ren aan waarin „vrijheid" en „Fran co verrader" favoriet waren. Een te gen de Spaanse regering gerichte boodschap van prins Xavier van Bourbon-Parma, de 79-jarige Carlis tisehe troonpretendent, werd door de 12.000 aanwezigen met gejuich ont vangen. Zij wierpen hun rode ba retten in de lucht cn zwaaiden toen een vliegtuigje uit de richting van de Franse grens vloog en met de vleugels schommelend een groet bracht. Volgens Carlistisehe leiders zat prinses Maria Teresa, een zuster van prins Karei Hugo, die door de Car listen als hun „kroonprins" wordt beschouwd, in het toestel. Enkele politiemannen -keken op een afstand toe, maar grepen niet in. KATWIJK, 4-5. Nog geen enke le aanwijzing is binnengekomen over de sinds donderdagavond vermiste IJmuidense viskotter, de „Wiron 1". Zoals bekend heeft men sinds het laatste radiocontatc donderdagavond niets meer van het schip, dat zich toen ongeveer 60 m(jl uit de kust bevond, gehoord. Het had vrijdag avond, uiterlijk zaterdagmorgen in de thuishaven moeten binnenlopen. Schipper is de 35-jarige C. Haas noot uit Katwijk. De bemanningsle den zijn Katwijkers. Van de zes, die voor ihet schip aangemonsterd waren zijn er vermoedelijk twee echter vervangen. DEN HAAG, 4-5. Een van vlieg veld Valkenburg opgestegen Nep tune, de „Pluto 1" heeft westelijk van Scheveningen (52,04 noord cn 2,56 oost) over een vrij groot gebict verscheidene blauw gekleurde wrak stukken gcsignalcerdl en vermoede lijk ook nog iets van een mast. Ook visserschepen, die het gebied afzoe ken, hebben lastplanken, een boei enz. zien drijven. Het ziet er naar uit dat de reder eigenaar P. J. Smit in Hippolytus- hoef de kotter wel als verloren moet beschouwen. Volgens hem komen slechts drie mogelijkheden in aan merking: een mijn aan boord, over varen, of omgetrokken. In elk geval was bekend dal de kotter woens dag een of ander oorlogstuig had op gevist. De „Wiron 1" was een zee waardige kotter van flink formaat, namelijk ruim 200 brton. De meeste meten slechts 80 brton. Het schip was gebouwd in Den Oever en maakte twee jaar geleden zijn proef- reis. De heer Smit heeft de hoop op mogelijke overlevenden thans prak tisch opgegeven. Door ziekte van aanvankelijk ge- monsterden, waarvoor anderen in vielen, was er aanvankelijk enige onzekerheid wie precies deel uit maakten van de bemanning, allen Katwijkers. Vast staat thans dat deze bestond uit: schipper C. Haasnoot (geb. 16 mei '33), stuurman Rijn Krijgsman (geb. 5 mei '41), le motordrijver W. Nijgh, die van een ander schip van de rederij was geleend en inviel voor de broer van de schipper, 2e motor drijver Hendrik Messmaker (geb. 5 nov. '33), matroos Dirk van Beelcn (geb. 19 febr. '31) en een 16-jarige jongen Nicolaas van Rijn. HILVERSUM. Zaterdag zal de VA RA de nieuwe concertsludio feeste lijk in gebruik nemenHier een overzicht van de enorme ruimte die de orkesten vanaf zaterdag ten dienste zal staan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Snelle raad Doel zelden baal. Regen- of onweersbuien Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbui en; in de nacht en ochtend hiér en daar mist; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 uur. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van 0 tot 5 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 6 mei. Zon op 5.02. onder 20.13. Maan op 1.16. onder 7.45. Laatste kwartier: 8 mei te 21.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 mei 6.07 v.m. 18.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 mei 5.48 v.m. Doodtij: 11 mei. 18.22 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van west-Europa onder invloed van een vlak lagedrukgebied. De aanwezige vochtige lucht was tot op grote hoogte onstabiel, zodat zich plaatse lijk regen- en onweersbuien ont wikkelden. Er zijn 'hier en daar gro te hoeveelheden regen gevallen. Zo werd vanmorgen in Ramspol bijna 20 mm regen afgetapt. Over Frankrijk trekt een storing langzaam naar 'het noorden, en zal morgen ons land bereiken. In ver band daarmee wordt er een veran derlijke bewolking verwacht met plaatselijk enkele regen- of onweers buien. cn een zwakke tot 'matige wind uit uiteenlopende richtingen. In 'het temperatuurverloop komt niet veel vera ndering. In Port au Prince, Haiti. is offi cieel meegedeeld, dat. militairen vrijdag 35 „communistische terroris ten" 'hebben gedood en vier gevan gen genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1