Wachten op het wonder BLIK DOOR HET WERELD De sociale politiek van de E.E.G. De formule tot plezieriger studéren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel VENSTER INGEZONDEN STUKKEN DE RODE BURCHT VAN IPHANGA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vi-tjii^e 2 mei ïse» Nr. 29192 De E.E.G. streeft zowel naar de verwezenlijking van economische a Is van sociale doelstellingen; de laatste inag men niet louter als resultaat van de eerste beschouwen: ze moeten door initiatieven op sociaal terrein bereikt worden. Daarom moet de Europese Economische Gemeenschap ook een eigen sociale politiek voeren. Wie wil proberen ervoor te zorgen dat de werknemers in het ene deel van de gemeenschap ongeveer even veel vakantie krijgen als in het an dere deel, die moet beginnen met zich af te vragen wat in de andere landen onder „vakantie" wordt ver staan. Dat lijkt een beetje een dom me vraag; immers, wie weet niet u>at vakantie is! Maar als we de zaak gaan onderzoeken, blijkt dat er in het ene land slechts korte vakanties met veel officiële feestdagen zijn en in het andere land. ruime vakantie mogelijkheden met weinig snipper dagen! Op den duur zal toch ook voor een probleem als dit een oplos sing moeten worden gevonden die aan allerlei omstandigheden en voor waarden is aangepast. Temeer omdat op 1 mei 1964 een verordening is ingetreden waarbij op de nationale arbeidsmarkt de werknemers uit het betrokken land niet langer voorrang hebben op an dere werknemers uit andere E.E.G.- landen. Ontsnapping Sedert 1 mei 1964 kan bijvoorbeeld ook een Italiaan solliciteren op een vakature in Nederland. Uiteraard kent ook deze regel uitzonderingen. In zeer bepaalde gevallen kunnen namelijk de E.E-C?--gastarbeiders niet de zelfde rechten doen gelden. Dit is namelijk het geval als in een bepaald gebied, resp. binnen een be paald beroep in een land een over schot aan arbeidskrachten bestaat. In deze gevallen mag het betrokken E.E.G.-land een uitzondering maken en de eigen onderdanen meer recht geven op open betrekkingen dan gastarbeiders uit andere E.E.G.- landen. De nationale arbeidsmarkt gaat dan voor! Op deze zg. ontsnappingsclausule kan een beroep gedaan worden tel kens bij het begin van een kwartaal (januari, april enz.) of in de loop van een kwartaal wanneer het evenwicht op de arbeidsmarkt ernstig in ge vaar is. Twee weken Belangrijk is dat deze ontsnap pingsclausule dit voorrecht voor de eigen arbeidskrachten slechts 14 da gen geeft. Wanneer zich binnen twee weken na bekendmaking van een vakature geen werknemer, die tot de nationale arbeidsmarkt behoort, aan gemeld heeft, dan moet de arbeids vergunning worden afgegeven aan een solliciterende werknemer uit een ander land van de gemeenschap. Uit het voorgaande wordt duide lijk waarom er, ondanks de duizen den werklozen hier, tóch. nog solli citanten uit andere E.E.G.-landen naar Nederland komen. De hier be doelde gastarbeiders hebben gelijke rechten als hun collega's van het ont vangende land, als zij twee jaar in dat land hebben gewerkt. „Etappegewijs" en „overgangspe riode'' zijn sleutelwoorden van de E. E.G. Zo ook ten aanzien van het vrije verkeer van werknemers, dat (door de etappegewijze invoering) op 1 juli 1968 volledig is geworden. Vergunning De arbeidsvergunning die de wememers uit de E.E.G.-landen no dig hebben, is 1 jaar geldig. Wil de betrokken werknemer daarna zijn werk in het zelfde beroep voortzet ten, dan kan de nieuwearbeidsver gunning niet worden geweigerd. Na twee jaar regelmatig te heb ben gewerkt heeft de werknemer uit een E.E.G.-land in een andere lidstaat voor zijn arbeidsvergunning geen beperkingen meer te vrezen: de arbeidsvergunning geldt voor het hele land, voor alle beroepen en is niet aan een termijn gehouden. De na twee jaar verkregen gelijke rechten gaan echter verloren wan neer de betrokken werknemer het land, waarin deze rechten zijn ver worven, voor meer dan twee jaar veerlaat. Keert echter een Italiaanse Advertentie. FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Renesse sluit zondag a.s, de competitie af met thuiswedstrijd tegen Hansweertse Boys DFS neemt het op tegen Domburg Voor Hoek staat tegen MEVO veel op het spel Bruse Boys neemt het op tegen Beren In de korfbalcompetitie krijgt NOAD het J tegen AH-Ready niet gemakkelijk Geleidelijk aan drong tot me door, dat dit schade kon opleveren voor mijn zaak, als dn het dorp het praat je rondgestrooid was, dat ik in geld zorgen zat. Het was in elk geval overgewaaid naar -de groothandel in de stad1, waar onze zaak al zo'n kwart eeuw zaken mee deed. Op het eerste gerucht van mogelijke min dere solvabiliteit had men in de stad zijn conclusie getrokken: Juffrouw Burgenaar moest voortaan maar kontant betalen, anders kreeg ze voor geen cent. Binnen veertien dagen bemerkte ik, dat meerdere leveranciers van het .gerucht op de hoogte waren. Een vertegenwoordiger, die ik een flinke order opgaf, haalde verlegen zijn schouders op. „Neemt u niet teveel hooi op uw vork, juffrouw? Zuillen we het hierbij maar niet laten?" Ik voelde me kwaad worden, maar ik beheerste me en deed, of ik geen erg had in zijn opmerking, dus som de .iik nog een aantal artikelen op. Prompt werd» ik de volgende mor gen door de fabriek gebeld. Ze stel den de grote order bijzonder op prijs en hij zou met de meeste zorg uit gevoerd worden. Maar.kon ik bepaalde garanties .geven? Omtrent een stipte betaling? Mochten de goe deren onder rembours verzonden worden?'' Ik vroeg kort en bondig: „Bent u ooit één cent aan me tekort geko men? Hebt u langer dan één of twee weken op honorering van uw nota's moeten waclften?" Nee, dat was niet het geval, inte gendeel. Maar dit was zo'n grote or der, veel groter dan anders. Ik zei, dat ik een groothandelaar or uit gegooid had. „En als u denkt, dat ik er bij in het krijt sta, mag u vrij informeren hoe ik de laatste jaren heb betaald. En als dit niet genoeg is, wil ik nu nog wel een aantal leveranciers opsommen. U levert mij de goederen op nota. Ik betaal binnen acht dagen. Zo niet. als u plotseling geen vertrouwen meer in mijn zaak hebt, mag u de hele order annuleren". Hot bleek, dat men daar nog een greintje verstand bezat. „In orde, juffrouw Burgenaar, wij kennen u al een poosje en met uw vader wa ren er ook nimmer moeilijkheden. Ik vertrouw u op uw woord. Morgen hebt u alles thuis". - „Dat doet me plezier. Ik eh zal u een lijstje sturen met artikelen er op geschreven, die ik regelmatig nodig heb. Jullie grossieren immers ook? Als u ze kunt leveren, houdt u me 'hiervoor als klant". „En als het konflikt, dat u mo menteel met één uwer leveranciers hebt, opgelost is?" informeerde men van de andere kant voorzichtig. „Die komt bij mij niet meer aan bod. meneer, al kreeg ik het twintig procent goedkoper als bij u". Ik had een paar nare weken, die ook op m'n humeur werkten. Geer tje 'bemerkte het en vroeg: „Is het werkelijk waar, juffrouw, wat ze in het dorp beweren?" „Wat beweren ze, Geertje?" Ze kreeg een kleur. „Ohet zal wel röddelarij zijn Het meisje wilde weglopen, maar ik greep haar bij de schouders en dwong haar me aan te 'kijken. „Je hebt a gezegd, nu wacht ik op b. Wat zegt men over mij en mijn zaak?" „Ik geloof er niets van, maar men beweert, dat enkele leveranciers uw faillissement hebben aangevraagd". Trots alles schoot ik in een lach. De sufferds! De idioten! Nooit liet de goegemeente zich iets aan Wout je Bungenaar gelegen liggen, maar nu men van alle kanten beweerde dat het mis ging met haar zaak, gnuifde het dorp. In die hoop, dat die pukkel- griet naar de bliksem zou zijn. Maar dat plezier gunde ik ze niet. Ik keek het meisje aan. „Zou je fnaar niet je ontslag nemen? Het is beter bijtijds het zinkende schip te verlaten, niet? Je kunt een mooi ge tuigschrift van me krijgen". Ze schudde haar hoofd. „Ik kan het niet geloven. De zaak loopt toch goed? Uw omzet is nog altijd stij gende. Hoe zou dat dan mogelijk zijn?" „Hoewel ik niets kan bewijzen", antwoordde ik, met zorg m'n woor den kiezend, „weet ik, wie me deze poets bakte. Het is een wraakne ming. Meer zeg ik hierover niet. En voor de restis 'het nodig uit te leggen, dat er geen tiende procent van al dat geklets waar ós?" Ze haalde verlicht adem, „Ik kon het me al niet voorstellen. Even goed gemeen, niet? Om iemands gastaröeider naar Nederland terug voordat deze twee jaar (vermeerderd met de tijd nodig voor het vervullen vare zijn militaire dienst) i^erstreken zijn, dan heeft hij geen rechten ver loren. Hij kan iedere betrekking aannemen. Een eventueel overschot aan nationale arbeidskrachten is voor hem geen hinderpaal. Mr. N. W. A. van Eijk. Tewaterlating super tanker „Esso Cambria" ROTTERDAM, 1-5. Op de Verolme werf in Rozenburg wordt zaterdag morgen 10 mei de super tanker „Es so Cambria" te water gelaten. Het rs het grootste schip dat ooit op een Nederlandse werf werd gebouwd. Bij Verolme rekent men er op dat het schouwspel door enkele tiendui zenden mensen zal worden gadege slagen. De „Esso Cambria" is de eer ste van een serie van drie 255.000 tons schepen, die bij Verolme voor rekening van Esso worden gebouwd. Weekeinde ARTSENDEENST Zaterdag 3 en zondag 4 mei Dokter G. J. v. <L Waarden, Noord- gouwe, teL (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, teL (01119) 280, neemt waai- voor de artsen Stenger en Simons. Dokter H. J. Simons, Renesse, teL (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie- rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telefoon (01110) 2180. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. goede naam zo te 'besmeuren. Wat hebben ze er aan?" „Vroeger schold men .iemand, die op de een of andere manier gehan dicapt was, gewoon uit en ied'ereen beschouwde dat als heel gewoon. Een man met een 'hoge rug, heette een bochel. Een vrouw met een voetge brek: een mank wijf. Als iemand z'n ogen niet precies recht stemden riep men hem na als „schele". Maar tegenwoordig zijn onze gevoelens geëgaliseerd. We zijn ontzettend fat soenlijk geworden. Als je 'het woord „neger" op je lippen neemt, be schouwt men je als rassenhater. Oude mensen heten' tegenwoordig bejaarden, een werkster is een schoonmaakster en als ik tegen Pie terman 's morgens ,ygoejemorgen melkboer" zeg, is hij beledigd, want het woord' boer is voor de mid'den- stander-^detaillist een soort beledi ging. Hij is mijn „melkleverancier", snap je?" (Wordt vervolgd). VOETBAL K.N.V.B. Renesse gaat zondagmiddag de competitie afslui ten met de thuiswedstrijd tegen Hansweertse Boys. De duinbewoners maken in dit treffen zeker wel een kans om het seizoen 1968-1969 met een overwinning af te sluiten. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas gaat DFS het in de Westhoek opnemen tegen Domburg. Gezien het goede resul taat dat DFS jl. zondag tegen Noor mannen icist te boeken geven wij hen wel een kans om de puntjes thuis te houden. Noormannen en Zeelandia gaan te Westkapelle uit maken wie van hen kampioen gaat worden en naar de KNVB gaat pro moveren. Noormannen, dat het ter reinvoordeel heeft, maakt de beste kansen dacvr zij reeds aan een pun tenverdeling genoeg hebben om de titel in hun bezit te krijgen. Aar denburg moet thuis van Robwr kun nen winnen, terwijl Luctor en Schoondijke elkaar op het terrein van eerstgenoemde niet veel zullen ontlopen. In de reserve le klas staan de reserves van Renesse voor de niet gemakkelijke taak minstens de helft van de inzet thuis te houden tegen Steen II. Oostburg II en Walcheren II, ook twee kandidaten voor de laatste plaats, zullen elkaar waar schijnlijk niet veel ontlopen. Vogel waarde II heeft thuis de beste pa pieren in handen tegen Middelburg IV, terwijl Zeelandia II in eigen om geving zeker niet bij voorbaat kans loos is in het treffen met Zeeland Sport III. Als Terneuzen III de thuiswedstrijd tegen HVV '24 II tot eéh goed einde weet te brengen dan zijn - de rood-zwarten prakpsch ze ker van de kampioenstitel en pro motie naar de KNVB. Hontenisse II moet het terreinvoordeel tegen Vlis- 'singen IV kunnen uitbuiten. In de 2e klas B moet Dreischor zonder veel moeite de thuiswedstrijd tegen Zierikzee III tot -een goed einde kun nen brengen. DFS II gaat het in eigen omgeving tegen kcimpioens- kandidaat Domburg II niet gemak kelijk krijgen terwijl ook Zonne- maire in de uitwedstrijd tegen Cort- gene voor een zware taak staat. Goes III moet zonder veel moeite de baas kunnen blijven over Luctor II. Kwadendamme gaat het als favoriet opnemen tegen Kruiningen, terwijl Hansweertse Boys II goede kansen op de inzet maakt bij 's H. Arends- kerke III, In de 3e -klas D kan SV- OWK de buit bij Kwadendamme binnen halen, Dreischor II en Zon- nemaire II gaan het daarentegen bij de beide koplopers Volharding en RCS III heel wat lastiger krijgen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas kan Hoek zaterdagmiddag op het sportpark Bannink de kampi- oensvlag in top steken als het van MEVO weet te winnen. Daar MEVO altijd nog een kleine kans op promo tie maakt zullen de oranjehemden evenwel hun uiterste best doen om dit te voorkomen. Veere gaat het in de thuiswedstrijd tegen Arnemuiden II zeker niet gemakkelijk krijgen. Middelburg V moet het reeds gede gradeerde Kats van het lijf kunnen houden, terwijl 's Heer Arendskerke een goede kans maakt om de punt jes thuis te houd'en in de ontmoeting tegen Zeeland Sport V. Bij de ont moeting Meeuwen II-VCK en We- meldinge-Bevelanders verwachten w\j niet veel krachtsverschil. In de 2e klas A gaat Bruse Boys het in eigen omgeving met goede vooruil- zichten opnemen tegen Beren. Brou wershaven, SKNWK, en WIK daar entegen gaan het bijzonder zwaar krijgen bij hun bezoek aan Borssele, 's Gravenpolder en Nieuwdorp. SVD maakt een goede kans op de inzet bij het bezoek aan Kapelle 11. In de 3e klas A moet ZSC de uitwedstrijd tegen SKNWK II tot een goed einde kunnen brengen. In het treffen tus sen de reserves van Duiveiand en Bruse Boys zou het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. MEVO II heeft de beste troeven in handen bij WIK III, terwijl WIK II de beste papieren in handen heeft in de uitioedstrijd tegen Brouwersha ven II. DFS IV en Brouwershaven III zullen elkaar in de Westhoek niet veel ontlopen. JUNIOREN. In groep A V moet Renesse A 1 in eigen omgeving de baas kunnen blijven over Robur A I. DFS A I zal al tevreden zijn als het de helft van de inzet mee naar huis kan brengen van het bezoek aan Wemeldinge A l. In groep B XIV moet MEVO B I in staat worden ge acht op Zierikzee B Ill.de zege le behalen waardoor er nog een beslis singswedstrijd tussen MEVO B I en Bruse Boys B I moet worden ge- speeld om de kampioen te kunnen aanwijzen. In groep b XV zal de uit wedstrijd tegen WIK B II voor Zie rikzee B I wel niet veel problemen opleveren. Bij de ontmoetingen Re nesse. B l-Brouw er shaven B I en Zonnemaire B I-WIK B I verwach ten wij niet veel krachtsverschil KORFBAL. In de le klas van de SDKB staat Benjamin NOAD in de thuiswedstrijd tegen All Ready voor geen gemakkelijke taak. De bezoe kers gaan deze wedstrijd dan ook als favoriet aanvangen. SKNWK kan wellicht het terreinvoordeel uitbui ten in het treffen met DFS, terwijl ZSC en Brouwershaven te Scharen - dijke elkaar niet veei zullen ontlo pen. In de 2e klas mag een spannen de strijd om de leiding worden ver wacht tussen WIK en DOSKO te Kerkwerve. DFS II kan wellicht de baas in eigen huis blijven tegen SV- OWK, terwijl All Ready II op papier de beste kansen heeft bij het bezoek aan Brouwershaven II. In de 3e klas heeft SKNWK II te Nieuwerkerk een goede kans om de inzet te be machtigen tegen Brouwershaven III. ZSC II maakt in eigen omgeving een goede kans tegen NOAD II, terwijl een geheel open strijd mog worden verwacht in de ontmoeting tussen SDO, dat nog niet heeft gespeeld, en DES. Het Roemeens© staatshoofd en te vens partijleider, Nicolae Ceausescu heeft koningin Juliana een telegram gezonden, waarin hij haar en het Nederlandse volk van harte geluk wenst. Dit meldt het Roemeense persbureau A'gerpres. Een fraai kijkje op het (oude) Ouwerkerk, met dominerend de to ren van de in de oorlog verwoeste kerk boven het groen van de dorps- ring. De foto dateert van vóór 1914. Zierikzee en Maduroilam Mijnheer fle redacteur. Na lange of korte periodes van vergroot toeristenbezoek aan ons land, bijv. de Paas- of Pinkster- weekeinden, vakantieweken worden cijfers gepubliceerd betreffende de aantallen bezoekers aan de belang rijkste recreatiecentra. Dan blijkt, met Schiphol, de Efteling, Marken en Volendam, de Keukenhof enz. Madurodam tot de centra te behoren die de meeste toeristen trekken. De bezoekers 'kunnen daar kennisma ken met vele markante objecten van stad en land, waardoor Madurodam boter dan de 'beste V.V.V. prospectus bij de toeristen het verlangen kan opwekken de modellen in natura en op ware grootte te bezichtigen. Zij zullen het verlangen krijgen de ob jecten in hun eig enomgeving, eigen sfeer, de couleur locale te ervaren. Hot is naar mijn mening een ern stig gemis, dat Zierikzee nog niet in Madurodam vertegenwoordigd is. Ruim .twintig jaren na de opening is deze stad het waard - en meer dan dat! - daar gezien te worden. Zie rikzee of een andere gemeente op ons eiland mag in Madurodam met een typerend kenteken niet ontbre ken. Welk een pracht visitekaartje zou onze stad niet met de Monstertoren - cf nog beter met dat juweeltje van stedebouw, de Noord- en Zuid-ha venpoorten met de beide ophaal bruggen. de waterpartijen er om heen en de beide hoekpanden van de Oude Haven in Madurodam kunnen plaatsen! Als het maken van maquettes niet docr de eigen technici van Maduro dam zelf verzorgd wordt, zou dit model niet een prachtig studieobject voor leerlingen-timmerlieden der Technische School kunnen vormen? Zou het Zierifkzeese bedrijfsleven, zowel fabrieken als middenstand, te zamen met het gemeentebestuur, niet 'de nodige gelden bijeen willen en kunnen brengen? „De cost (i.e. reclame) gaet voor de baet uyt". Mij lijkt een representatie door Zierik zee in Madurodam zeer bevorderlijk voor 'het 'kweken van belangstelling voor deze stad. V.V.V. kan alleen maar gebaat zijn met deze acquisitie. Maar zelfs als het in dit opzicht geen 2oden aan den dijk zou zetten, as ihet m.i. een kwestie van een mi nimum aan zelfrespect, dat Z. acte de présence geeft met he<t mooiste stedebouwkundige complex in Zee land. Ik twijfel er niet aan, dat bijv. de Nutsspaarbank wel een rekening zal willen openen, waar zij, die enthou siast zijn voor dit initiatief, een bij drage ter bestrijding van' de kosten kunnen storten. Voorhands zie ik eventuele ad'haesiebetuigingen gaar ne tegemoet, doch overigens zou ik willen vragen: wie zet zijn jonge schouders on'dger de taak een en ander te organiseren? Zonder de mening van het stads bestuur in deze 'te kermen, acht ik het volstrekt niet uitgesloten, dat dit een initiatief als voornoemd zeer welkom za'l zijn. Hopelijk zal het mogelijk blijken di't doel te bereiken „Zierikzee in Madurodam". H. G. C. HERINGA. Oude Haven 39. 16. „Weer stonden wij voor een raadsel", vervolgde Jaspo zijn verhaal. „Mijn diena ren waren boven elke verdenking verheven en trouwens, wat zouden zij er aan gehad hebben? Dit was eerder de daad van een troep waanzinnigen! Ge zult waarschijn lijk kunnen begrijpeh dat de stemming on der de bewoners van de burcht er niet beter op werd en zeker niet toen er de volgende nacht galmende geluiden door de burcht klonken, zonder dat wij konden ontdekken waar die vandaan kwamen. Toen de nieuwe dag aanbrak, kwamen drie bedienden en twee stalknechten mij vertellen dat zij er de voorkeur aan gaven elders werk te gaan zoeken. In kon hen natuurlijk niet tegenhouden. Twee dagen later stond er bij het aan breken van de dag een galg op de binnen plaats, waaraan een stropop met een lange baard bungelde. Dat moest, ikzelf voor stellen. En ook nu weer geen enkel spoor v?n de daders. Niemand had iets gezien!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7