PETER STUYVESANT LEEUWENPARK BEEKSE BERGEN neem het uw Winkelier niet kwalijk... ...u geniet zoveel méér! Gemeente neemt deel met vier aandelen in kapitaal ZEGAM en loop der bevolking DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrvd&i i mti imi -it mb Gemeenteraad Middenschouwen Geënte Bruiai** Burgerlijke stand over april 1969 Jaarvergadering V.0.0. afdeling Westerschouwen SCHARENDIJKE, 29-4. De raad van Middenschouwen kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke. Wethouder Padmos was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken be vond zich het goedgekeurde raadsbe sluit van 3 maart j.l. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan de Nieuweweg te Ellemeet aan mevr. C. M. J. van Oorschot-Uijtdehaag te Roosendaal. De raad ging akkoord met de ont- werp-besluiten van gedeputeerde staten tot wijziging per 1 januari 1969 van de bezoldigingsregelingen voor de secretarissen en ontvangers, met uitzondering van het voorstel tot wijziging van de korting op het sala ris voor het bewonen van een ambts woning. Gemeend werd, dat door de voorgestelde regeling (een korting van 12 met een mogelijkheid tot afwijking hiervan) inbreuk wordt ge maakt op verkregen rechten. Als alternatief zal aan Ged. Staten worden voorgesteld aanpassing aan de regeling voor de rijksambtenaren, voor wie de korting niet meer kan bedragen dan de huurwaarde voor de inkomsten- en loonbelasting. De raad ging verder akkoord met de door Gedeputeerde Staten voorge stelde verhoging van de bezoldiging van de wethouders per 1 januari '69 (f 2.568,- per wethouder). De raad stemde bij voorbaat in met verhoging in de toekomst van de wethouders bezoldigingen met het percentage, waarmee de overheidssalarissen wor den verhoogd. De N.V. Zegam Aan de orde kwam het voorstel van burgemeester en wethouders, Advertentie Een goed idee voor m orgen SAFARI tussen Hilvarenbeek en Tilburg deel te nemen in het aandelenkapi taal van de N.V. Zeeuwse Gasmaat schappij Zegam te Middelburg voor 4 aandelen van f 1000,- en verder met de overige gemeenten op Schou- wen-Duiveland deel te nemen aan de regeling voor gezamenlijke aanslui ting van de daarvoor in aanmerking komende woonkernen op het aard gasdistributienet. Zoals in het voor stel is vermeld zal de levering van aardgas op het eiland mogelijk zijn in 1971-72. Een bepaald aantal aan sluitingen zal door de gezamenlijke gemeenten moeten worden gegaran deerd. Voor elke ontbrekende aan sluiting van permanent bewoonde woningen op het totaal te garande ren aantal van 4250 (Zierikzee niet meegerekend) dient een bedrag van f 75,- per jaar te worden betaald. De herstelkosten van het wegdek binnen de bebouwde kommen komen voor rekening van de gemeenten. Voor Middenschouwen worden deze kosten globaal geraamd op f 35.000,-. De heer D. Hanse miste in het voorstel van b. en w. een mededeling wat gaat geschieden buiten de woon kernen. De voorzitter antwoordde, dat voor kernen met minder dan 50 aansluit- bare percelen een mogelijkheid tot aansluiting bestaat, vooral wanneer de hoofdleiding op niet te grote af stand ligt. De Zegam zal voor aan sluiting van deze kleinere woonker nen berekenen, welke bijdrage door de gemeente zal moeten worden ver leend. Aansluiting van verspreide woningen moet echter uitgesloten worden geacht. De heer Hanse constateerde, dat de raad in het gegeven geval dus een besluit moet nemen, waarvan slechts een bepaald percentage van de inwo ners profiteert. De heer M. Boot verkreeg op zijn verzoek nadere inlichtingen over het voorstel tot het doen leggen van bin nenleidingen in de gemeentewonin gen, ongeacht of de bewoners een gasaansluiting wensen. De heer D. Hanse zou gaarne zien, dat alle inwoners in de gelegenheid gesteld worden om aardgas te be trekken. Nu moeten anderen z.i. meebetalen in de kosten van aard gasaansluiting, zonder dat zij hier van profiteren. De voorzitter bleek van mening, dat de besteding van de middelen meer in het algemeen gezien moet worden. De heer J. Boot was even eens van mening, dat de aardgasaan sluiting in zijn geheel bezien moet worden. De heer Hanse verklaarde tenslotte, dat hij akkoord kon gaan met het voorstel wanneer het colle ge dilligent blijft voor aansluiting van de overige percelen. De voorzit ter zegde zulks toe. Zonder hoofdelij ke stemming werd het eerder yer- melde voorstel aangenomen. Op verzoek van de Stichting Zee land (Provinciaal Opbouworgaan) werd een bedrag van 35 x f 7,- of f 245,- gevoteerd voor een school toets van de leerlingen van het 6e leerjaar van de lagere scholen in de gemeente. Zonder hoofdelijke stem ming ging de raad akkoord met het voorstel om voor de gemeentewo ningen de weekhuren per 1 juli 1969 om te zetten in maandhuren, zoals in de meeste gemeenten op Schouwen- Duiveland reeds is geschied. De exploitatievergoedingen voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en voor de bijzon dere kleuterschool te Scharendijke over 1968 werden door de raad vast gesteld. De raad besloot ten behoeve van de openbare lagere school te El lemeet een krediet van f 2805,- be schikbaar te stellen voor aanschaf fing van nieuw meubilair. Voor de openbare kleuterschool te Kerkwerve werd een krediet van f 1.792,- beschikbaar gesteld voor aanschaffing van meubilair en ont wikkelingsmateriaal. De onderwijze res in tijdelijke dienst aan de o.l.s. te Ellemeet, mevr. A. van Oeveren-de Wit wordt met ingang van 1 augus tus 1969 in vaste dienst benoemd. Besloten werd tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement der gemeente i.v.m. aanvullende be palingen met betrekking tot de va kantie-uitkering. Vastgesteld worden de 12e tot en met 14e wijziging van de begroting 1968 en de 4e wijziging van de be groting 1969. De rondvraag Tijdens de rondvraag informeerde de heer M. Boot naar de uitbreiding van de algemene begraafplaats te Kerkwerve. De voorzitter deelde me de, dat het de bedoeling is het werk in A.C.W.-verband uit te voeren. Wegens de geringe arbeidsreserve kon uitvoering op deze wijze niet doorgaan. Wanneer de omstandighe den met het a.s. winterseizoen niet veranderd zijn, zal bezien worden of toch tot uitvoering zal worden over gegaan. De heer L. W. van Kooten vestigde de aandacht op de slechte staat van de rijwielbergplaats bij het vereni gingsgebouw te Kerkwerve, terwijl eveneens de achterkant van het ver enigingsgebouw in minder goede staat verkeert. Spreker stelde de vraag of het mogelijk is de houten wanden door stenen muren te ver vangen. De voorzitter antwoordde, dat wanneer het zover is, dat ingrij pende maatregelen genomen zouden moeten worden, naar een andere op lossing moet worden gestreefd. Geboren: 10. Johannes Jacob, z. van Dingeman L. van 't Leven en Maria M. J. Griep; 16. Anthoon Joost Hendrik, z. van J. de Hertogh en J. C. de Jonge; 27. Jan Willem, z. van Hendrik van den Ouden en Wille- mina E. ten Hoor. Gehuwd: 11. Cornelis Leendert Verspoor, 19 j. j.m. en Adriana Eli sabeth Nooteboom, 19 j. j.d. (Nieuwe Tonge). Overleden: 7. Jacob Polhman, 46 j. (Helden, Duitsland); 19. Johanna van den Berg, 70 j., ongehuwd; 20. Jo hanna L. Vijverberg, 69 j., ongehuwd; 25. Gabriël de Waal, 77 j., weduwn. van A. J. Olree; 29. Adriana W. Plat- schorre, 80 j., wed. van A. Duinhou wer. Ingekomen: Johanna W. W. Wijckhuis, uit Kloetinge; Adriana Elisabeth Nooteboom (echtgenote van C. L. Verspoor) uit Middelharnis (N. Tonge). Vertrokken: Jacoba van den Berg naar Westerschouwen. Zwitserland heeft donderdag op het televisie-concours in MonJüreux de gouden roos (met een prijs van circa 8.500 gulden) voor het beste amusementsprogramma gekregen voor de produktie „Holiday in Switzerland". Advertentie ianJpashj Behourf va" Uw tanden HAAMSTEDE, 29-4. Kuiin 20 le- den maakten in hotel Bom de jaar vergadering mee van de Vereniging Openbaar Onderwijs afd. Wester schouwen. Z|j werden een welkom toegeroepen door de voorzitter, de heer A. Lustig die eraan toevoegde dat door deze vrij grote opkomst het bestuur zich gesteund ziet door de leden. Doordat Volksonderwijs over ging in een andere naam, de Ver. Openbaar Onderwijs is het gebleken dat meerdere contacten gelegd kon den worden tussen scholen en com missies hoewel het in Westerschou wen moeilijk is om de juiste perso nen hiervoor te vinden. De vereniging telt 153 leden. Dit bleek uit het jaarverslag van de se cretaris de heer L. Hack. Financieel staat de vereniging er goed voor. Dit kwam tot uiting in het verslag van de penningmeester, de heer D. Vos. Wel greep het hoofd bestuur drastisch in de geldmiddelen door de afdracht van f 3,- naar f 5,- te brengen. De heer Vos gaf een toe lichting bij de begroting die met een onvoorzien van f 170,- werd goedge keurd. Namens de kascommissie ad viseerde de heer J. Wakké tot goed keuring der rekening. In het bestuur werden de heren L. Hack en L. v. d. Klooster herkozen, terwijl mevr. Th. Lodewijk-Hogen- boom uit Renesse haar intrede in het bestuur deed. Bij de rondvraag kwamen enkele problemen aan de orde. In het ver volg zal het propagandistisch gedeel te van de feestavonden er uit worden gelicht en een geheel aparte opbouw krijgen. De toneelgroep had gecon stateerd dat het instuderen der to neelstukken steeds moeizamer gaat. Het bestuur kreeg een pluim voor de organisatie van de vorig najaar gehouden forumavond. Liften naar Zierikzee Het liften naar en van Zierikzee kwam nog eens aan de orde en de Vereniging werd gevraagd of er geen subsidie voor de busreizen gekregen kan worden. Deze kwestie werd reeds in MAVO-verband besproken deelde de voorzitter mede, doch is uitzichtloos. Een en ander zal aan het hoofdbestuur voorgelegd worden. Wel werd nog eens uitdrukkelijk op gemerkt dat die automobilisten die lifters meenemen, verantwoordelijk zijn. Het bestuur werd tevens gevraagd stappen te willen ondernemen bij het Dorpshuis te Renesse om bij slecht- weervakanties (Kerst, Pasen en Pinksteren) films voor de kinderen te kunnen laten draaien. Dit zal door het bestuur bekeken worden. Uit de vergadering kwam de op merking dat enkele kernen (Burgh, Noordwelle en Serooskerke) te wei nig in de nieuwbouw worden be trokken, waardoor de aldaar geves tigde scholen het wel eens moeilijk zouden krijgen door gebrek aan leer lingen. Een uitwisseling van leerlin gen zou dan een oplossing kunnen brengen. Wethouder v. d. Klooster zei hierop dat nieuwbouw in Noord welle bijzonder moeilijk is met als voorbeeld de twee onderwijzerswo ningen. Toch heeft ook het college aandacht voor dit probleem. Er is op deze vergadering uitvoe rig gesproken over een instructie zwembad, doch het blijft voorlopig bij plannen. Het is niet uitgesloten dat de Ver eniging Openbaar Onderwijs dit jaar nog eens iets voor de kinderen doet. Er is h.l. een kweekschoolgroep uit Middelburg die een leuk programma heeft en er is geld voor. Tot slot werd de kleurenfilm over de totstandkoming van de Ooster- scheldeverbinding tussen Schouwen en Noord-Beveland, beter bekend als de Zeelandbrug gedraaid. Het was al heel laat toen de voorzitter de verga dering met een algemeen dankwoord sloot. Dreischor had originele punten op het feestprogramma van 30 apiil Flitsen uit het buitenland PARIJS. Het communistisch ge oriënteerde Franse vakverbond C.G. T. 'heeft de traditionele 1 mei op tocht in Parijs afgelast om „ernstige provocaties" .te vermijden. LOS ANGELES (Californië). Bar ry M. Goldwater Jr., zoon van de republikeinse kandidaat bij de pre sidentsverkiezingen in de V.S. van 1964, is gekozen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. TEL AVTV. Vier Israëlische mili tairen en twee burgers in dienst van Ihet Israëlische leger, die gewond' waren tijdens het aritilerieduel aan het Suezkanaal, in de buurt van Port Tewfik, zijn aan hun verwon dingen bezweken. MOSKOU. lm Moskou is de eerste mei dit jaar gevierd met een défilé van 10.000 arbeiders, sportbeoefena ren, en leden van jeugdorganis (ties en andere groeperingen uit de bevol king. De militaire parade die op de ze dag placht te worden gehouden, zal voortaan plaats vinden op 7 no vember, de dag waarop de zg. ok- tober-revolutie van 1917 wordt 'her dacht. TEL AVIV. De Israëlische vak bonden bepaalden, dat de eerste mei ditmaal slechts een halve vrije dag kon zijn. De leden hebben hetgeen zij die dag verdienden in een fonds gestort voor de grensverdediging. STOCKHOLM. In Zweden hebben de loodsen die in staatsdienst zijn, het werk neergelegd nadat loonon derhandelingen waren •vastgelopen. PARAMARIBO. Premier May van Suriname heeft woensdag via radio Nederland Wereldomroep een toe spraak gehouden ter gelegenheid van de verjaardag vani koningin Juliana. Hij bracht daarin de historische ver bondenheid van Suriname met Ne derland en in het bijzonder met 'het Huis vain Oranje onder de aandacht. LONDEN. In Engeland is het tech nisch personeel van de dagbladen voor een dag in staking gegaan uit protest tegen het plan van de rege- riing-Wilson om onofficiële stakin gen tegen te gaan. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft d'e bestuurders van straaljaigers gelast bepaalde gebieden in de Verenigde Staten waar zich mihkfokkerijen be vinden te ontzien. Het betaalt name lijk al jaren schadevergoedingen aan fokkers van deze bontleveren.de die ren omdat de knallen bij het door breken van de geluidsbarrière mis kramen bij drachtige minks veroor zaakten. DREISCHOR, 30-4. Voor de vie ring van Koninginnedag had heel Dreischor zich in feesttooi gestoken. Hiermee was reeds eerder een begin gemaakt door - in de regen - de Ring van het dorp te versieren met vlag getjes en lampen, terwjjl er schijn werpers op het kerkgebouw waren gericht, zodat het centrum 's avonds een feeërieke aanblik bood, wat de mensen al enigszins in feeststemming bracht. Op de 30ste april zelf begonnen de feestelijkheden met een rondgang door het muziekkorps „Crescendo", waarbij de jeugd zich aansloot. Hier na kon de schooljeugd beginnen aan een speurtocht, waarvan de routes 's morgens waren uitgezet. Voor de kleuters was het eenvoudig gehou den, terwijl de leerlingen van de la gere school - in groepen verdeeld - tijdens hun route diverse opdrachten tot een goed einde moesten trachten te brengen. Hiervoor kregen ze dan een bepaald aantal punten. Eerste werd de groep die gevormd werd door: Wim Overweel, Marian Terp stra, Hermieneke de Vrieze, Dieneke Klompe, Rinie Snijders, Marco van der Have, Francien Heijboer en Wil lem-Jan Verton. Achteraf heeft de Oranjevereni ging voor de winnende groepen prijs jes beschikbaar gesteld. Tijdens de speurtocht voor de schooljeugd, die na afloop getrak teerd werd op fruit, hield men een oriënteringsrit voor bromfietsen en fietsen. Ook hiervoor bestond veel belangstelling. Het middagprogramma Het middagprogramma startte met een optocht voor de schooljeugd, be geleid door het muziekkorps. Om dit zo mooi mogelijk te doen zijn had men veel werk gedaan, door steppen en fietsen te versieren en de kinde ren te verkleden. Ook hiervoor had de Oranjevereniging prijsjes be schikbaar gesteld, en wel voor de groep steppen, de groep fietsen en de gecombineerde groep fietsen-gecos- tumeerd. De prijzen gingen voor de steppen naar Arien Verburg, een eerste, en Cora en Renie de Boer, een tweede prijs; voor de fietsen een eerste naar Annet van der Linde en een tweede naar Francien Braber; voor de fiet sen en het gecostumeerd zijn een eer ste naar Jaenet van der Have, een tweede naar Marijke Quist en Nelle- ke Schot, een derde naar Ernst Braaks, een vierde naar Helen de Ja ger, een vijfde naar Heieen Klompe en een zesde naar Petra Slager. Te vens werden in deze groep nog drie troostprijsjes uitgereikt aan Peter Klompe, Wiebe Terpstra en Jan de Jager. Na de optocht konden de ouderen hun hart ophalen aan een voetbal wedstrijd voor veteranen, die in een gel|jk spel eindigde. Dan was er 's avonds een stoelendans voor de jeugd, welke in twee groepen uiteen viel. De jongere en de oudere jeugd, terwijl vooral het spel van de oude re jeugd de belangstelling van een aantal volwassenen kreeg, zodat de ze ook gingen meedoen. Na de stoe lendans vond de prijsuitreiking plaats door de burgemeester, waar na de kinderen om ongeveer kwart over acht konden beginnen met hun lampionoptocht, waarvoor de belang stelling ook weer aanzienlijk was. Opmerkelijk was echter, dat vooral het middagprogramma de aandacht van niet-inwoners van Dreischor kreeg. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Ned. Herv. verenigingsge bouw: 10 uur ds. Assendorp. Gast- huiskerk: 10 uur ds. J. v. d. Schee (Doopdienst), 8.15 uur Dodenherden king. Kerkwerve: 9.30 uur ds. G. J. Voortman, Oud-Vossemeer; 11 uur zondagsschool. Serooskerke: 11 uur ds. Voortman, 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur de heer Allewijn. Noordwel le: 11 uur de heer Allewijn. Scharen dijke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes; 11 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. H. Groenewegen, Schie dam. Dreischor: 11 uur ds. Groene wegen. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. W. Rad- stake, Rotterdam. Sirjansland: 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds. Feunekes. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. C. Beze- mer, Scheveningen. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur de heer J. A. van Putten, Amsterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. P. C. L. de Jager, Rotterdam (kinder-neven- dienst). Haamstede: 10 en 5 uur ds. v. d. Kooy. Scharendijke: 9 en 7 uur ds. Keizer. Brouwershaven: 10.30 uur ds. Keizer, 3 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur gecomb. dienst te Nieuwerkerk; 3 uur dr. Becker. Brui- 10 en 5 uur ds. Barten, Haar- nisse: lem. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. Blok land, Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. v. d. Schaaf, Dordrecht, 6 uur dienst des woords. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dienst des woords. Kerkwerve: 10 uur (H. A.) en 6 uur ds. Op den Velde. Haam stede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistie viering om 10 uur. Begrafenisbezoeker T1TUSVILLE, 30-4. In Ameri- ka heeft een 63-jarige man een trofee gekregen, omdat hij de afgelopen 15 jaar 3000 begra fenissen heeft bijgewoond. De directeur va^x een grote begra fenisonderneming te Tltusville in de staat Pennsylvanat over handigde aan William Hunter een bokaal van 1 meter hoog, versierd met 5 adelaars. Hun- ter verklaarde „Ik ben er wer kelijk trots op. Ik weet nu hoe honkballers zich voelen, als zij een trofee krijgen". Hunter, een gepensioneerde ambtenaar van de gezondheidsdienst, be gon zijn begrafenisactiviteit met het begeleiden van zijn vrienden naar hun laatste rustplaats en het troosten van de nabestaanden. Later ffong hij ook begrafenissen vagi on bekenden bijwonen. Hij zag er niet tegen op om daarvoor ook naar andere plaatsen te reizen. AVENHORN. De 26-jarige voet- gangster mevrouw Agatha M. Bron uit Avenhorn is door een achterop komende bromfietser aangereden. Ernstig gewond werd de vrouw naar het ziekenhuis te Hoorn overge bracht waar zij kont na aankomst overleed. Advertentie Wij hadden veel verwacht van de nieuwe Peter Stuyvesant in 25 King Size verpakking. Véél, maar dit slaat alles! Wij kunnen het nauwelijks bijhouden. De medewerkers in onze fabrieken doen al het mogelijke en soms het onmogelijke. Neem het uw winkelier dus niet kwalijk ais hij u een enkele keer niet meteen kan helpen aan Peter Stuyvesant. Peter Stuyvesant, de King Size filter sigaret die over de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel beter is. Peter Stuyvesant, nü 5 van die geweldige sigaretten méérl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3