J. C. PAAUWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plaatselijke afzetmoeilijkheden - mondiaal geen overschotten van Oe Thant «leef teling De sluiting van de Tilburgse hogeschool Herdenking der gevallenen Nieuwe premier Noord-Ierland Amsterdam had weer onrustige avond De sluiting van de Lauwerszee PLOEG TAPIJT TUINMAN ZN Te Haamstede gevonden uranium blijkt van goede kwaliteit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, iel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Adverienliep/ijs 19 cenl per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Vrij«lnjj 2 iiM'i 1969 125ste jaargang N'r. 20192 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: De uraniimivoiidst in de II estItoek Verantwoorde voedselproduktie W<UU'S('llUwin° VVAGENINGEN, 2-5. liet Kon. Genootschap voor Landbouwweten schap is vrijdag in samenwerking met het Nederlands Instituut van Landbouwkundig ingenieurs begon nen met een voordrachtenreeks over het onderwerp „verantwoorde voed selproduktie". In zijn openingswoord merkte pro fessor ir. S. Iwema, voorzitter van het K.G.L.W. onder meer op: gezond voedsel is zeer zeker niet synoniem met gezonde voeding; kwaliteit en kwantiteit toehoren aan elkaar ge koppeld te zijn. In de ontwikkelings landen schort het veelal aan kwali teit en helaas soms ook aan kwan titeit. Kwantiteit en kwaliteit In de hoogontwikkelde landen speelt de te grote kwantiteit door gaans de hoofdrol. Hoewel door de welvaart ook de kwaliteit van de voeding door eenzijdige bestedingen te wensen over kan laten. Mondiaal gezien zjjn er zeker geen overschotten, integendeel, maar plaatselijk zjjn er moeilijkheden met de afzet. Terwijl west-Europa te kampen heeft met grote overschotten en de landbouw er zelfs een moeilijke tijd doormaakt, wordt elders honger ge leden omdat de beschikbare geld- Advertentie. attracties voor OC'Il toegangs|)rilJS in kaatsheuvel middelen ontoereikend zijn om de hoog noodzakelijke voedingsstoffen te verkrijgen die in de westelijke wereld afzetmoeilijkheden geven. Voedsel zendingen Voedselzendingen kunnen het leed op korte termijn verzachten; zij zijn geen panacee voor het enorme we reld voedselvraagstuk. Technologische ontwikkelingen op het terrein van het voedselvraagstuk zijn soms in flagrante strijd met de belangen van hen voor wie het voed selvraagstuk nog een dagelijks pro bleem vormt. Voor hen is de tech nologie een concurrent van de na tuur. Professor Iwema wees erop dat uit de lezingen duidelijk blijkt dat het streven naar vergroting van de voed selproduktie primair is. Bemiddelingspoging van burgemeester is mislukt Koningin en prins uitgenodigd voor Expo te Osaka DEN HAAG, 1-5. De Japanse am bassadeur in Nederland, de heer Masato Fuj-isaki, heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een uitnodiging voor ko ningin Juliana en prins Bernhard overhandigd' voor een bezoek aan Japan op de „Nederlandse dag" op de wereldtentoonsteling volgend jaar april dn Osaka. De ambassadeur overhandigde namens de Japanse regering de uitnodiging .volgens wel ke de koningin, en de prins de gasten van de regering ite Tokio zullen zijn. De „Nederlandse dag" wordt op 1 april gehouden. De ambassadeur verzocht de mi nister de uitnodiging door te geven. Hij voegde eraan toe dat ook de mi nister is uitgenodigd. Insluiper - belust op sleutels - gepakt NIJMEGEN, 1-5. Een 22-jarige Nijmeegse kok, die op aanwijzing van een tipgever kon worden aange houden wegens 'insluiping op sche pen aan de Waalkade, blijkt de be ruchte sleutéldief te zijn, naar wie de Nijmeegse politie in de afgelopen maanden met alle beschikbare man kracht heeft gezocht. De kok had de gewoonte om bij inbraken alle sleu tels mee te pakken die hij maar kon vinden. Hij kon zich daardoor steeds vaker met valse sleutels toegang verschaffen tot woningen en gebou wen. De man, iin wiens huis ruim 300 sleutels werden aangetroffen, heeft (tot nu toe 39 inbraken toegegeven, die hij samen pleegde met een nu ook gearresteerde 24-jarige schilder. TILBURG, 1-5. Een bemidde lingspoging van burgemeester mr. C. G. J. Becht om de sluiting van de Economische Hogeschool te Tilburg ongedaan te maken is mislukt. Dit bleek donderdag op de door onge veer 1500 studenten bezochte verga dering in de Hogeschool. Het stafconvent heeft zich uitge sproken tegen repressailles, die cu ratoren eventueel zullen nemen en waarmee deze hebben gedreigd, als wetenschappelijke medewerkers les sen (willen) geven ofschoon de Ho- Brandschade hoog in Grnbbenvorst GRUBBENVORST, 1-5. De schade die de kapitale .brand; welke woens dag op de coöperatieve groenten- veiMmg te Grubbenvorst woedde, en waarbij drie grote veilingloodsen tot de grond toe afbrandden, wordt met inbegrip van de inventaris, waar onder enkele auto's, machines en een grote papiervoorraad van de papier fabriek Page uit Gennep die een der afgebrande loodsen als opslagplaats had igethuurd, op ongeveer 5 miljoen gulden geraamd. 4 mei 1969 Het programma is als volgt: 1. van 18.00 uur tot zonsondergang- de vlaggen halfstok; 2. om 18.00 uur sluiting van winkels en openbare gelegenheden; de ca- fé's tot 21.00 uur; 3. de gebruikelijke stille tocht begint om 19.10 uur bij de Grote kerk en eindigt op de Algemene Begraaf plaats; 4. tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van de Gasthuiskerk, R.K.- en Chr. Ger. kerk; 5. van 20.00 uur af worden overal en algemeen twee minuten vol komen stilte in acht genomen. Be gin en einde der stilte worden aangegeven door de sirene; 6. in aansluiting op de stille tocht wordt een samenkomst gehouden in de Gasthuiskerk. Na een kort woord van de heer ds. J. van der Schee zal de Zierikzeese Orato riumvereniging medewerking ver lenen. Iedereen is daar van harte welkom. Er wordt gecollecteerd ten bate van de Stichting 1940-1945. De vrijheid, die wij iedere dag be leven, is duur gekocht. Nooit mogen wij diegenen vergeten, die in de strijd om dat kostbare goed z\jn ge vallen. Niet iedere dag opnieuw kun nen w(j ons duidelijk rekenschap ge ven van het bezit van onze vrijheid. Maar er is één dag in het jaar, waar op wij dat behoren te doen. Mogen daarom zeer velen 4 mei deelnemen aan de stille tocht en de samenkomst. Zierikzee, 2 mei 1969. De burgemeester van Zierikzee, D. W. KASTELEIN. Advertentie DEZE WEEK: zolang de voorraad strekt: 1 wandmeubel, 200 breed, palissander f 495,- 1 wandmeubel, 140 breed, palissander f 295,- ook geschikt als l.v.-kasl 1 boekenkast, palissander f 109,- HET ADRES VOOR DE BETERE MEUBELEN Telefoon (01112) 469 - Zonnemaire geschool gesloten is verklaard. Prof. di\ J. Arntz o.p., gewoon hoogleraar in de wijsgerige sociolo gie en antropologie, heeft meege deeld, dat hij dinsdag zijn colleges hervat. Hij zei te hopen, dat hiermee een bijdrage wordt geleverd om het gesprek over een oplossing van hel conflict op gang te krijgen. Vijftien wetenschappelijke mede werkers hebben eveneens besloten om weer hun lessen te gaan geven, ondanks het besluit van curatoren de Hogeschool te sluiten. DE SLUITING VAN VERBLIFA KROMMENIE, 1-5, De vrouwen van de Verblifa-werknemers in Krommenie zullen vrijdagmiddag bjj het bezoek dat prins Claus aan de Zaanstreek brengt, een petitie aan de prins overhandigden om te proteste ren tegen de sluiting van de Krom menie-vestiging van Thomassen en Dryver-Verblifa. De ondernemingsraad van Verbli- fa Krommenie heeft een telegram gestuurd aan de in Deventer geves tigde hoofddirectie van het bedrijf. In dit telegram wordt met kracht aangedrongen het streven van de vakbonden te steunen om door een onpartijdige commissie te laten on derzoeken of sluiting van een drietal vestigingen bij evenwichtige afwe ging van sociale en economische be langen noodzakelijk is. .De vakbonden zullen deze kwestie vrijdag met de directie van Thomas sen en Drijver-Verblifa bespreken. Nederlanders aangehouden in Praag PRAAG, 1-5. Drie Nederlanders - twee fotografen en een verslaggever zijn donderdagmiddag in Praag aan gehouden. Hun films zijn in beslag genomen. Het zij,n Jaap van der Zwan, verslaggever van de Avro, Fi'et ter Laag, fotograaf van de Avro en Henk Hovinga, fotograaf van Te- levizier. Zij waren Tsjecho-Slowa- kije op toeristenvisa binnengekomen. Gevallen van varkenspest in Frankrijk NIORT, 1-5. Te Aigonnay Deux Sevres, in het westen van Frankrijk zijn binnen enkele uren een vijftig tal varkens aan varkenspest bezwe ken. De 150 overige varkens van de betrokken fokkerij zijn onmiddellijk afgemaakt. Dit is voorschrift, omdat varkenspest een zeer besmettelijke ziekte is. NEW YORK, 1-5. Secretaris-gene raal Thant van de Verenigde Naties heeft Israël en Egypte gewaar schuwd dat de waarnemers van de Verenigde Naties niet onbepaald langs het Suezkanaal gestationeerd kunnen blijven als de gevechten daar voortduren. Volgens (ingelichte kringen zond Thant vorige maand gelijkluidende brieven naar Jeruza lem en Cairo waarvan de tekst en de antwoorden daarop later deze week in een rapport aan de veiligheids raad zullen worden gepubliceerd. De fietsen in de treinen DEN HAAG. 1-5. Het Tweede Ka- merlid ar. S. A. Posthumus (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat gevraagd maatregelen te treffen zodat fietsen en brom fietsen op ongeveer hetzelfde tijd stip als de reizigers kunnen worden vervoerd. Zoals bekend kunnen fietsen en bromfietsen vanaf 1 juni niet meer met de reizigers in dezelfde trein worden vervoerd. Ir. Posthumus meent dat hierdoor veel vakantie gangers en weekendreizigers worden gedupeerd. Gezin van zes personen omgekomen FALUNGBOSTEL, 1-5. Bij een ernstig verkeersongeluk te Fran- kenfeld in west-Duitsland zijn zes mensen om het leven gekomen. Een parsoneruaubo reed tegen een brug- leuing en sloeg over de kop. De be stuurder - een WestduLtser - werd uit 'de wagen geslingerd en kwam in de rivier onder de brug terecht. Hij verdronk. Zijn vrouw en vier kinderen zijn eveneens om het leven gekomen. BELFAST, 1-5. Majoor James Ohichester, een 'behoedzaam politi cus uit de gelederen van de Ierse landeigenaars, is premier van Noord' -Ierland geworden. ■Hij is gökozen door leden van de parlementsfractie van de regerende Unionistische Partij tot opvolger van de demissionaire premier Terence O'Neill. Syndey zat zonder licht SYDNEY, 1-5. Door een plotselin ge sta'kinig van drie kwartier bij het elektriciteitsbedrijf in Syney is de •stad en omgeving voor een zelfde tijd geheel verstoken geweest van elektriciteit. Volgens de overheid liepen de „sleutelfiguren" in het be drijf „zo maar weg" in verband met looneisen. Het gevolg was, dat elek trische voertuigen en liften stilston den en de stad in duisternis werd gedompeld. Het uitvallen van de stroom heeft ontreddering teweeg gebracht bij ongeveer twee miljoen mensen. MAASTRICHT. De 32-jarige kas sier Jan F. die na zijn uitzetting door de Marokkaanse autoriteiten op het vliegveld in Brussel w^rd' gearres teerd zal Vandaag (vrijdag) naar Ne derland worden overgebracht waar hij zal worden voorgeleid aan de of ficier van justitie bij de Maastricht se rechtbank mr. H. van Buuren. de situatie volledig in de hand. Slechts af en toe moest worden op getreden tegen groepjes samenscho lende jongelui, waarbij drie arres tanten werden gemaakt. Tot werke lijke vechtpartijen kwam het echter niet,' hoewel er soms wel met ste nen naar de politie werd gegooid. AMSTERDAM, 1-5. Ook don derdagavond is het weer onrustig ge weest in de Amsterdamse binnenstad zonder dat het echter tot ernstige on geregeldheden is gekomen. De politie, die een aanzienlijk aan tal manschappen rond de Dam en het Rokin had geconcentreerd, had Meisje neergeslagen roofoverval Mj AMSTERDAM, 1-5. Donderdag avond rond zeven uur heeft een tot nog toe onbekende man in een win kel op de Korte Nieuwedjjk 48 in Amsterdam een roofoverval ge pleegd. De man kwam rond die tijd de souvenirwinkel binnen en wilde wat molentjes en klompjes kopen. Op dat moment bevond zich in de winkel de 21-jarige verkoopster, mej. P. J. van der Laan. Nadat hij zijn keus had gemaakt en vroeg om de gekochte goederen in te pakken, heeft hij het meisje, toen zij zich bukte om pak papier te zoeken, met een steen een paar keer op haar hoofd geslagen. Het meisje zakte bewusteloos in el kaar en de man heeft een greep in de kas gedaan. Met ongeveer 1500 gulden is hij er vandoor gegaan. DEN HAAG, 1-5. Na enige dagen van rust is donderdagmiddag de derde caisson in het' kader van de afsluiting van de Lauwerszee aan de Friese kant van het sluitgat op zijn plaats op de drempel gezonken. Er stond op dat moment een harde wind uit noord-oostelijke richting, terwijl de regen deze keer ook weer present was. De gezonken caisson ligt zowel horizontaal als verticaal goed op zijn plaats. Het sluitgat is inmiddels, nadat er drie caissons ge plaatst zijn, ongeveer 100 meter smaller geworden. Verkiezingen voor een nieuwe Franse president zullen op 1 juni worden gehouden, zo is in welinge lichte kringen te Parijs vernomen. Advertentie exclusief tapijt kamerbreed in de kwaliteiten Astrakan en Berber Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf bij uw tapijten- en gordijnen specialist: Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 Alleen „politiek-economisch" exploitabel HAAMSTEDE, 1-5. Enkele maan den geleden werd in Haamstede uranium gevonden in boorputten die daar werden aangebracht voor wa terstandmetingen ten behoeve van het T.N.O. Het bleek dat op onge veer 130 meter diepte zich een laag uraniumerts bevond dat mogelijkhe den voor de toekomst bood. Een on derzoek zou ingesteld worden en de resultaten binnen enige maanden gepubliceerd worden. Het rapport is gereed en reeds aan de betreffende minister toegezonden. Vandaag (vrijdag) wordt in een pers conferentie in Utrecht in het Geo logisch Instituut van de Rijksuniver siteit het resultaat wereldkundig ge maakt. Het onderzoek werd ingesteld door een werkgroep, afkomstig van het Geologische en het Geochemisch In stituut te Utrecht in samenwerking met de afdeling mijnbouw der Ho gere Technische School in Delft. Een van deze heren onderzoekers bezocht woensdag de bootput-omge- ving om te trachten nog wat „ura- nium-knollen" te vinden voor een vergelijkingsonderzoek. Met succes overigens want er werd nog onge veer 1 kg gevonden. Van deze onder zoeker de heer Mantelman, vernamen we dat uit het onderzoek is gebleken dat het uranium in Haamstede van een vrij goede kwaliteit is. Econo misch is hel echter niet mogelijk om deze laag te exploiteren. Politiek- economisch wel. Wanneer b.v. een land waar wij niet verrijkt uranium van betrekken om een of andere re den zijn leverantie zou staken dan is het mogelijk het erts uit de grond te halen en te gebruiken. Over de meer technische gegevens van het onderzoek kunnen we volgende week meer publiceren. AMSTERDAM. In de. Amsterdamse binnenstad is het weer eens tot een treffen gekomen tussen de opgescho ten jeugd en de politie. Op de foto v>oert de politie een charge op het Rokin uit. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t Toorn maakt zwakken sterk. Zacht voorjaarsweer Verwachting tot zaterdagavond: Zacht voorjaai'sweer met verander lijke bewolking en plaatselijk een bui; overwegend matige wind uit richtingen tussen oost en zuid. 3 mei. Zon op 5.07. onder 20.08. Maan op 22.46, onder 5.10. 4 mei. Zon op 5.05, onder 20.09. Maan op onder 5.43. 5 mei. Zon op 5.03 onder 20.11. Maan op 0.11, onder 6.33. Volle maan: 2 mei te 6.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 mei 3.52 v.m, 16.19 n.m. 4 mei 4.36 v.m. 17.02 n.m. 5 mei 5.20 v.m 17.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 mei 3.35 v.m. 15.57 n.m. 4 mei 4.17 v.m. 16.42 n.m. 5 mei 5.01 v.m. 17.31 n.m. Springtij: 4 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.I, deelt mede: De drukverdeling op de weer kaart wordt voornamelijk bepaald door een 'hogedrukgebied boven Skandinavië dat langzaam in bete kenis toeneemt en een lagedrukge bied voor de kust van Portugal. Een front van laatst genoemde depressie dat thans over west Frankrijk ligt vormt de begrenzing van enigszins onstabiele lucht welke om het la gedrukgebied heen over Spanje en zuid-Frankrij k stroomt. Verwacht wordt dat. dit front morgen ons land zal 'passeren. De wind die aanvanke- liik nog vrij zwak is uit oostelijke richtingen zal later op de nadering van het front iets (toenemen en naar zuidelijke richting ruimen. Hierbij kan er plaatselijk een bui vallen. De temperaturen zullen in het algemeen iets hoger zijn dan vandaag. WEEKEINDE- ARTSENDIENST W(j attenderen op een rectifi- katie in de wcekcinde-artsen- dienst op pagina 2. Wie een arts wil bellen, raadplege én de rubriek én de rectifikatie. RED. ZEIST. In Zeist sprak ter gele genheid van de 1 mei viering dr A. Vondeling. Hij uitte ernstige kritiek op de rellen in Amsterdam en be treurde het ten zeerste dat een klei ne groep 'heethoofden zich zo erger lijk had misdragen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1