Wachten op het wonder ADIEU DE GAULLE Militair hefschroefvliegtuig bracht ere-nietaal te Nieuwerkerk BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 mei 1969 Nr. 20191 ,Offcier van eigen bodem' .Majoor b.d. M. W. Rooze benoemd tot Ridder orde van Oranje Nassau (Van onze verslaggever) NIEl/WERKERK 29-4. De stilte van het meestal op een „gewone middag" zo rustige dorp Nieuwerkerk werd dinsdagmiddag omstreeks kwart voor-drie kort maar hevig verjaagd door het gierende motorgeweld van een dalend hefschroefvliegtuig van de Kon. Luchtmacht. Het was om die tijd toch bepaald „anders dan an ders" in het dorp en vooral in het laantje dat voert naar het sportveld achter de openbare school want daar stond een klein gezelschap in mili tair uniform, mannen van de Kon. Marechaussee en Rijkspolitie opge steld. Juist voor de helikopter was geland werd het „vliegveld" betreden door burgerlijke autoriteiten: de wet houders Kuiper en Stoutjesdyk van de gemeente Duiveland, die een aan tal hoge officieren vergezelden van de Kon. Landmacht. Dit gezelschap had zich naar het in voorjaarskleed getooide voetbalveld begeven om de hoge gast die intussen de tot zwijgen gebrachte helikopter had verlaten, de luitenant-generaal C. Koster uit Den Haag, te begroeten. Direct daarna begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis en nog even later was de raadzaal tot vrij wel de laatste plaats „bezet" door militaire autoriteiten. Het ging er o- verigens bijzonder gemoedelijk aan toe. Wethouder Kuijper sprak in 't bij zonder woorden van welkom tot de luit.-gen. C. Koster en een officier van eigen bodem, de majoor b.d. M. W. Rooze, van het wapen der infan terie, vergezeld door zijn echtgenote en woonachtig te Oosterland. De wethouder liet de aanwezigen overi gens in het onzekere over het doel van deze bijzondere bijeenkomst, maar het was de generaal Koster die de aanwezigen daarover niet lang in spanning liet. Na het gemeentebe stuur dank te hebben gebracht voor de deze middag verleende gastvrij heid - burgemeester A. A. van Eeten was in verband met een vergadering van de Eerste Kamer verhinderd aanwezig te zijn - viel in de toe spraak van de generaal het woord „lintjes-regen". De minister van de fensie citerend vond de generaal dit woord een „vervelend woord", maar het wordt bepaald een heel andere zaak als het ere-metaal op deze dag na een goede selectie valt waar het thuishoort. De generaal richtte zich in 't bij zonder tot de majoor M. W. Rooze, die op 1 januarie 1969 met vervroegd pensioen de dienst heeft verlaten en zich daarna vestigde te Oosterland. Aan de paar maanden dat u de dienst heeft verlaten ontbrak nog al tijd het ere-metaal, aldus generaal Koster, die herinnerde aan de dienst jaren van de majoor Rooze, die als zeventienjarige jongeman dienst nam en in 1948 naar het voormalige Ned. Indie ging en na aldaar een jaar dienst te hebben gedaan zwaar werd gewond. Na zijn terugkeer in Nederland en na hier nog gedurende een jaar ver pleegd te zijn zette de heer Rooze niettemin door. Studie aan de krijgsschool Hij verrichtte zijn functie en stu deerde aan de Krijgsschool. „Ik mag wel zeggen dat de hele Koninklijke Landmacht trots op u is", aldus de generaal, waarna voorlezing werd gedaan van het Kon. Besluit, waar bij de eervol ontslagen majoor M. W. Rooze van het wapen der infanterie te Oosterland door H.M. de Konin gin werd benoemd tot ridder in de Orcie van Oi'anje Nassau. Nadat de wethouder Kuijper de heer Rooze had gelukgewenst met zijn hoge onderscheiding en mevr. Rooze bloemen had aangeboden sprak ook de wethouder Stoutjesdijk een enkel woord. De wethouder herinnerde daarbij aan het Indië-jaar van de heer Roo ze, zijn terugkeer in Duiveland, zijn verpleging en memoreerde vervol gens het feit dat hij na twee jaar weer als officier in dienst ging. Als standplaats in die jaren had de majoor Rooze, Dordrecht. Verder diende hij te Middelburg en Harder wijk waarna hem te Leidsendam vervroegd pensioen werd verleend en hij terug keerde naar Oosterland. Uiteraard maakten allen gebruik van de gelegenheid om de heer en mevr. Rooze met de verleende onderschei ding van harte geluk te wensen. De heer Kuijper wenste vervolgens de luit.-generaal Koster van het wa pen der Artillerie te 's-Gravenhage geluk met de hem eerder op deze daig verleende benoeming tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tenslotte bood de generaal Koster in een hartelijk slotwoord een aan denken aan in de vorm van een ou de militaire prent, b(j gelegenheid van deze dag, die een plaatsje zal krijgen in het gemeentehuis. V.l.n.r. generaal Koster, majoor Rooze en mevrouw Rooze. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Mail neergestoken DEN HAAG, 30-4. De 47-jarige chef huishoudelijke dienst P. W. van der L. uit de Bouwlustlaan in Den Haag is met een mes neergestoken. De da der, de 46-jarige bankwerker J. F. B. uit Den Haag heeft zich bij de po litie gemeld. Het slachtoffer, voor wiens leven men vreesde, is voor een spoedoperatie naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Rond acht uur verscheen de bank werker aan de woning van Van der L. B. kwam met hem praten naar aanleiding van een verhouding, die de bankwerker had met een werk ster, een ondergeschikte van Van der L. Het gesprek ontaardde in een ru zie. B. trok een mes en stak Van der L. in zijn woning neer. De linker longtop van het slachtoffer bleek te zijn doorboord. Commissie Bed rij fs- en Zomeravondvoetbal Z'zee Competitieprogramma gereed ZIERIKZEE, 30-4. Hieronder volgt het competitieprogramma 1969 van de Commissie Bedrljfs- en Zomera vondvoetbal rayon Zierikzee. Donderdag 1 mei 19 uur: Velocitas -PZEM, te Serooskerke; 19.10 uur Rijkswaterstaat-Tcvren Boys, te Zie- ókzee;' 19 uur Stella Boys-PTT, te Zierikzee. Vrijdag 2 mei: 19 uur Zeelandia- Hartogs P.V., te Zierikzee; 19 - uur VAB-Smiit en Bolnes, te Zierikzee. Dinsdag 6 mei: 19 uur Velocitas- Zeelandia, te Serooskerke; 19 uur Stella Boys-Smit en Bolnes, te Zie rikzee. President Charles de Gaulle ver dwijnt van het toneel door een slecht uitgevallen partijtje politiek poker. Het is een beetje onwaardige uit tocht voor een man wiens stijl altijd werd gekenmerkt door theatraal- dramatische gebaren. Maar bij het referendum dat hij zelf uitschreef stond in feite het presidentschap niet op het spel, hij heeft zelf zijn heengaan er aan verbonden. En daar wellicht bij over het hoofd gezien dat de Fransen hem nooit veel lief de hebben toegedragen, maar hem slechts gekozen hebben omdat ze meenden hem nodig te hebben. Respect hadden ze voor hem, zijn wilskracht, zijn moed en ze hadden hem werkelijk voctiq in 1941 en weer in 1958 en wellicht zelfs na mei van vorig jaar. Toen was het inderdaad de Gaulle of de chaos, maar nu? De president heeft de Fransen wei schrik aan trachten te jagen, maar het klonk niet geloofwaardig. Zou na hem een links volksfront komen? Welnee, de linkse partijen likken nog hun wonden na de neder laag van varig jaar. Het centrum met een terugkeer naar het geharre war en de instabiliteit van cle vier de republiek? Zoveel betekent het centrum niet meer en die mannen zijn van het toneel verdwenen. En bovendien: er was Pompidou die als opvolger klaar stond, een man die ook in mei vorig jaar bewees niet in paniek te raken en van wie wordt gezegd dat hij het was die zijn pre sident. zelfs weer nieuwe strijdlust inblies. Echt nodig hadden de Fran sen de oude ijzervreter diLs niet en ze stemden rustig eens een keer nee. Wie nu? En vervolgens? Het is niet duide lijk wie van links zal dingen naar het presidentschap en het is onwaar schijnlijk dat het een grote kansheb ber zal zijn. Alain Poher, de se naatsvoorzitter en centrum-man, heeft een goede indruk gemaakt bij de campagne tegen het referendum. Maar zijn kansen lijken toch klein vergeleken bij die van Pompidou. Maar zelfs als deze het Elyséemag binnentrekken in juni, dan nog zal veel veranderen. Het Frans beleid op velerlei gebied - de N.A.V-.O., de E.E.G., Engeland uit Europa weren, wapenembargo tegen Israël - was typisch dat van de generaal zelf, handelend vanuit een grote visie die hij slechts in geringe mate met an deren deelde. Wie ook de opvolger is, hij zal nooit de Gaulles rol van „ziener" over kunnen nemen en wei worden genoopt een praktische, alle daagser politiek te voeren. Waarbij komt dat juist een massa zeer alle daagse problemen op Parijs aan stormt: de positie van dc franc, eco nomise he terugslag, arbeidsonrust, tekorten op de handels- en beta lingsbalans. Ook dat dwingt lot. min der spectacidaire regeermethoden. De Gaulles invloed zal nog wel een tijd nawerken - Engeland moet bij voorbeeld er niet op rekenen nu een twee, drie tot de E.E.G. ie worden toegelaten - maar geleidelijk aan zal Parijs er zeker een wat normaler partner in de wereldgemeenschap worden dan het elf jaar lang was door de persoonlijkheid van één bij zonder mens. /Donderdag 8 mei: 19 uur Rijkswa- terstaat-BAA, ite Serooskerke; 19 uur Hartogs P.V.-PZBM, te Zienikzee. Vrijdag 9 mei: 19 uur Toren Boys- VAJB, te Zierikzee. Maaindag 12 mei: 19 uur Velocitas- Hartogs P.V., te Serooskerke. Dinsdag 13 mei: 19 uur Rijkswa- terstaat-Stelia Boys, te Serooskerke. "Woensdag 14 mei: 19 uur Toren Boys-PTT, te Zierikzee. Vrijdag 16 mei: 19 uur PZEM-VAB te Serooskerke; 19 uur Zeelandia- Smiit en Bolnes, te Zierikzee. Maandag 19 mei1: 19 uur Velocitas- Toren Boys, te Serooskerke. Dinsdag 20 mei: 19 uur Rijkswa- terstaait-Hartogs P-V., te Seroosker ke. Woensdag 21 mei: 19 uur Stella Boys-PZEM, te Zierikzee. Donderdag 22 mei: 19 uur Smit en Bolnes-PTT, te Serooskerke. Vrijdag 2 3mei: 19 uur Zeelandia- VAB, te Zierikzee. Dinsdag 27 mei: 19 uur Zeelandiia- PTT, te Serooskerke. Woensdag 28 mei: 19 uur Rjjkswa- testaat-Smit en Bolnes, ite Seroos kerke. 'Donderdag 29 m'ei: 19 uur Stella Boys-Hartogs P.V., te Zierikzee; 19 uur PZEM-Toi-en Boys, te Seroos kerke. Vrijdag 30 mei: 19 uur VAB-Velo- cótas, te Serooskerke. Maandag 2 juni: 19 uur PTT- PZEM, te Zierikzee. Dinsdag 3 juni: 19 uur Zeelandia- Toren Boys, te Serooskerke. Woensdag 4 juni: 19 uur Rijkswa terstaat-Velocitas, te Serooskerke. Donderdag 5 juni1: 19 uur Smit en Bolnes-Hartogs P.V., te Serooskeriee. Vrijdag 6 juni: 19 uur Stella OBoys- VAB, te Serooskerke. In de week van 9 t.m. 13 juni zijn geen competitiewedstrijden vastge steld in verband met het tournooi Rayon Zierikzee: Stibekavo-U iter ton cp zaterdag 14 juni. Dinsdag 17 juni: 19 uur Stella Boys-Velocitas, te Serooskerke; 19 uur Zeeland! a-Rij kswalerstaat, te Zierikzee. Woensdag 18 juni: 19 uur Hartogs P.V.-Toren Boys, te Zierikzee. Donderdag 19 juni: 19 uur PZEM -Smit en Bolnes, te Serooskerke. Vrijdag 20 juni: 19 uur PTT-V1AB, te Zierikzee. Maandag 23 juni: 19 uur Smit cn Bol nes-Velocitas, ite Serooskerke. Dinsdag 24 juni: 19 uur Zeelandia- PZEM, te Serooskerke. Woensdag 25 juni: 19 uur Hartogs P.V.-PTT, te Serooskeike. Donderdag 26 juni: 19 uur .Stella Boys-Toren Boys, te Serooskerke. Vrijdag 27 juni: 19 uur Rijkswa- terstaat-VAB, te Zierikzee. Maandag 30 juni: 19 uur PTT- Stella Boys, te Serooskerke. Dinsdag 1 juli: 19 uur 2eelandia- Velocitas, te Serooskerke. Woensdag 2 juli: 19 uur Smit en Bolnes-Toren Boys, te Zierikzee. Donderdag 3 juli: 19 uur Rijkswa- terstaat-PZEM, te Zierikzee. Vrijdag 4 juli: 19 uur Hartogs P-V. -VAB, te Serooskerke. VRIJDAG 2 MEI. NED. I. Voor de jeugd is het voor avondprogramma. Janneke Lichte en Matthé Verdaasdouk halen weer vele sterren in hun Doebidoeon- der wie Jesse en James, the Flirta tions, Dominic Grant en Clodagh Rodgers uit Engeland, de Bintangs en de Brainbrox uit Nederland en natuurlijk Marianne Delgorge met een actueel liedje. Het wordt weer een echt tienerfeest. Na het journaal en Avro's Televizier gaan we ons op maken voor de vakantie. In samen werking met de ANWB, KNAC en de Vereniging voor Vzilig Verkeer gaat de AVRO nl. een aantal pro gramma's maken voor de voorberei ding van de vakantie. Natuurlijk wordt uitgebreid aandacht besteed aan het maken van alle mogelijke plannen en het inpakken van de ba gage en reisklaar maken van de auto. Bovendien laat men zien hoe moeilijk het linksrijden in Engeland is. Zoals te verwachten nemen we ook een kijkje in enkele interessante vakantieplaatsen. De rest van de avond is voor Willem Duys en zijn „Voor de vuist weg". Na het laatste journaal nog de Franse le$ van Te- >ieac. NED. II. Na „Scala" gaat de NC RV verder met de tweede finale ronde van „Tweekamp", waarin Kick Stockhuysen de teams vam de Rijksuniversiteit in Leiden en van de Katholieke Hogeschool aan de tand voelt. Hoofdschotel van deze vrijdag is de tweede aflevering van de gedramatiseerde documentaire van de Duitse televisie over de Spaanse burgeroorlog. Ditmaal de oorlog zelfVervolgens „Farce Ma jeure" met de bekende grappenma kers. Er blijft dan nog net voldoende tijd over voor een kort program maatje uit het café chantant ,'t Winkeltje", dat Ansje van Branden berg in Rotterdam exploiteert. Ze zingt weer een aantal chansons en houdt de stemming er prima in. Fei- ke Asma speelt tenslotte nog een psalm op het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. ZATERDAG 3 MEI NED. I. De KRO begint 's middags met een nieuwe aflevering uit de kleurenserie „Daktari" compleet met de scheelkijkende leeuw Clarence en de snuggere aap Jody, daarna de uit zending van de O.O.O.H., de „Oebe ter Omroep voor Ontspanning Hoe ra". Het is de laatste uitzending van het seizoen, 's Avonds neemt prof. K. van t Reve ons mee achter het IJzeren Gordijn, In het kader van de documentaire-reeks „De Sowjets" vertelt hij ditmaal over de woestijn Kizïl Koem. „Hoe word, ik een tele visiepersoonlijkheid" is de vraag waarop de gebroeders Kallemah in de serie „Mijn broer en ik" een ant woord trachten, te g&ven. Na het nieuws „Zaterdagavondakkoorden" een amusementsprogramma waar aan meewerken Liesbeth List, Rita Reys en de Dansers van Morgen. Na „Brandpunt" een niéuwe aflevering van „Hij en zij". Paul breekt tijdens een skitocht z'n been. Een brand weerman die hem daarna helpt komt echter daardoor zelf in moeilijkhe den. Wim lbo en Fred Rombouts présenteren hun maandelijkse klein- kunstkalender „Cabaretaria". Als alles volgens wens verloopt zaï men daarin Josephine Baker kunnen zien. Voor het laatste journaal dan nog W. de Graaff pr. over Johannes 14 vs. 8-13a. NED. II. Voor en na het journaal Vara's sportprogramma „Sporttribu- ne", waarin aandacht wordt besteed aart actuele sportgebeurtenissen. Daarna een nieuwe aflevering van „Snarenspul". Er is een ry mede werkenden. Om maar een greep te doen: Lenny Kuhr, Terry Bêr, Dick Poons, Marianne Delgorgethe New Deal Stringband en Sjef Vanuytsel. Nog ii\eer muziek in Muziek om naar tè kijkenBehalve Dolf van der Linden's Metropoleorkest kan men kijken naar Leen Jongewaard en André van den Heuvel, de En gelse zangeres Cleo Laine en Dick Schallies. Na „Achter het Nieuws" actie en spanning in een nieuwe af levering uit de CBS-serie „Hawaii Five O". Dan laat de VARA de kij kers delen in de feestvreugde in verband met het voltooien van de bouw van het nieuwe VAR A-com plex. Men ziet een reportage van de openingsplechtigheid door minister Klompé en van een concert door het Radio Philharmonisch Orkest in de nieuwe concertstudio VRIJDAG 2 MEI. NED. I: Schooltelevisie: 10.10 Ne derland in West-Europa; 10.35 De jonge kerken in Indonesië: 11.00 Verkennen en ontdekken; 11.25 Wal ler en Connie; U.50 Einde; 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Doebidoe (kleur); 19.56 Ster20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier; 20.50 Vakantietips; 21.30 Voor de vuist weg; 22.40 Joumaal; 22.45 Pauze; 23.00 En France avec Nicolas (Tele- ac); 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Tweekamp; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Spaanse burgeroorlog; 22.00 Farce majeuze; 22.20 Café-chantant 't Win keltje; 22.40 Feike Asma, orgel; 22.45 Journaal ZATERDAG 3 MEI. NED. I: Teleac: 10.00 Levende wis kunde; 10.30 Filmkunde in 't voort gezet onderwijs; 11.00 En France avec Nicolas; 11.30 Eiii-dt; 16.00 Nieuws16.02 Daktari (kleur); 16.50 Oebele; 17.45 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De Sowjets (kleur); 19.32 Mijn broer en ik; 19,56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zaterdagavondakkoorden (kleur); 21.15 Brandpunt^ 21.40 Hij en zij (in kleur); 22.05 Cabaretaria (kleur); 22.50 Evangelie; 22.55 Journaal; 23.00 Blinde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster: 19.00 Nieuws19.03 Scala; 19.30 Sporttribune; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Sporttribune; 20.40 Snarenspul (in kleur); 21.15 Muziek, om naar te kij ken; 21.40 Achter het nieuws; 22.05 Hawaii vijf 0 (kleur); 22.55 de VARA viert feest; 23.10 Journaal. Jeugdige bromfietser verongelukt SURKUISTHEVEEN, 30-4. De 16- jarige fabrieksarbeider Anne van Houwelingen uit Suirhuisterveen (gemeente Achtkarspelen) is op ko^- hinginnedag met zijn bromfiets be- leneild geraakt tussen een vracht auto en d'e 'daaraan gekoppelde aan hangwagen. De jongeman, overleed ter plaatse. De vrachtauto met aan hanger sloeg rechts aif terwijl de achteropkomende 'bromfietser zijn •weg rebhtdoor walde vervolgen. Belgisch plan voor haven in volle zee BRUSSEL, 30-4. Dc „Belgische Betonnaaatschappij" is bereid voor een bedrag van 9.3 miljard frank (circa 670 miljoen gulden) een haven voor tankschepen van 500.000 ton te bouwen op een zandbank voor de Belgische kust, ter hoogte van Zee- 'brugge. De adjunct -directeur van de maat schappij, ir. A. van Bruwaene, heeft dit dinsdag in Brussel verklaard op een persconferentie vam het „Stu diesyndicaat voor de haven in volle zee", dat een ontwerp hiervoor ran de Leuvense hoogleraar Mortelmans wil verwezenlijken. Honderd jaar Nederlandse wetgeving in de West SCHIPHOL. 30-4. Mot tnkeie tien- tallen Nederlandse juristen, onder wie de president cn de procureur- generaal van de Hoge Raad, is de minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak van Schiphol naar de West vertrokken om daar eerst op Cura sao, later in Paramaribo, de uitge breide feestelij kheden bij te wonen ter viering van het eeuwfeest van de invoering der Nederlandse wetge ving. Kerk helpt Biafra UTRECHT, 30-4. In aansluiting op een besluit van de synode der Ne derlandse Hervormde Kerk, heeft de diakonale raad te Utrecht zich tot alle hervormde diaconieën ge wend met het verzoek om op zondag 4 mei a.s. geld in te zamelen ten be hoeve van de slachtoffers van het Nigeria/Biafra conflict. Deze kerke lijke actie kan gezien worden als on dersteuning en afsluiting van de na tionale actie „Uw geld - hun leven", die van 28 april tot 4 mei wordt ge houden. De Zeeuwse energiecentrale DEN HAAJG, 30-4. Minister mr. L. de 'Block van economische zaken zou er de voorkeur aan hebben ge geven indien de opdracht voor de bouw van een kernenergiecentrale in Zeeland verstrekt had kunnen wor den aan een combinatie, waarin de Nederlandse industrie direct betrok ken was bij het ontwerp en de lei ding van de uilvoering. Nu een an dere weg is gevolgd - zoals gemeld is de opdracht toegevallen aan de Duitse Siemensgroep - kan naar de mening van minister de Block even wel niet van het mislukken van een stuk industriepolitiek worden ge sproken. Bij de bestaande opzet is, mede als gevolg van de bemiddeling van de minister van economische za ken, een zeer ruime inschakeling van de Nederlandse industrie te voor zien. Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus eXotDAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon (Na'diaKj iik de deur achter hem ge sloten had, hoorde iik zijn zware voetstappen over de stenen. Iik ren de de trap op. Vanuit mijn slaap kamer kon ik de 'hele straat over zien. In de luwte van de portiek stalk hij een, sigameit op en keek even naar de verlichte etailage. Daarna haalde hij zijn schouders op, stapte op zijn fiets en reed in de richting van zijn huis. De garage, waar de auto van de Coöperatie gestald werd, lag precies in een andere richting. Waar schijnlijk was het teerste wat hem te binnen schoot, welkom geweest als excuus te dienen. Natuurlijk had hii helemaal geen aanrijding gehad. Of het zou moeten zijn met mijn zaak. De "zaak, die hij beschouwd had als zwaar beladen met goud, waarvan 'hij gehoopt had zoveel mo gelijk te zullen profiteren, nadat we op het gemeentehuis geweest waren. In elk geval was er één familielid bij de van Amerens, die het tegen de 'borst stuitte .dat Roel met me wilde trouwen om m'n geld. En Tini verdiende eveneens een medal je. Als Frits en, Tini niét iai te 'scrupuleus waren geweest en hun mond hadden gehouden, zou ik er volkomen in getrapt, zijn. Te laat. zou ik tot de ontdekking komen, dat zijn liefde voor mij allemaal toneelspel was ge weest en dat het hem uitsluitend te doen was geweest om een gemakke lijk 'lui leventje van mijn geld te hebben. Natuurlijk zag ik hem niet meer terug. We hadden geen afspraak ge maakt. In een opwelling van bra- vour ging ik nog één keer op een avond naar de spoorwoning. Daar was iedereen, behalve Roel en de vrijer van Els, die weer op zee ver toefde. Iedereen was vriendelijk en hartelijk tégen me, maar toch voelde ik, dat er een gespannen sfeer hing. Bovendien was Els koel en kort te gen me. Ik besloot maar niet tc lang te blijven. Toen ik mijn korte jasje aantrok, vroeg ik Els: „Bij gebrek aan Roel, ehbreng je me een eindje op?" Ze keek op van haar bodruurwerk „Spijt me, Woutje, maar dit moet nog klaar. Een andere keer. Het is nog tamelijk licht, hè?" Ik knikte begrijpend. „Je hebt ge lijk. Ik vind de weg alleen ook wel". We keken elkaar een paar sekonden aan en in die blik begrepen we el kaar. Het was waarschijnlijk niet enkel Roel geweest, die van plan was mij aan de haak te slaan. Niet eens onmogelijk, dat het eigenlijke initiatief van Els afkomstig was. Al of niet geïnspireerd door wat Roel in de huiselijke kring placht te zeg gen omtrent zijn toekomstplannen. Bij de deur keek ik nog even naar Frits en Tini, die dicht bij elkaar zaten, en knipoogde. Ze glimlachten begrijpend. Thuis heb ik niet gehuild. Ik be gon routine te krijgen in het ver werken van dit soort teleurstellin gen. Tegen mijn gewoonte in haalde ik een fles likeur uit de winkel en schonk me een glas vol. Daarna dronk ik nog een paar glazen. Er gens was zoiets toch nog goed voor Al lijm je er geen gebroken hart mee, je kunt er de pijn mee ver zachten en dat is tenminste wat. Dit alles had nog een onverwachts staartje. Eigenlijk nog komisch ook. Eén van m'n leveranciers was een groothandel in de stad. Van hem had ik twee keer per week een vrij be hoorlijke bestelling. De chauffeur van de wagen bracht hel met z'n bijrijder altijd in het magazijn, net jes op de plaats, die daarvoor was bestemd. Ik kreeg de nota, gaf vast pandoer het tweetal enkele sigaret ten en wij hadden weer voorraad. Drie weken, nadat Roel voor het laatst mijn woning had verlaten, kwam dc auto voorrijden. Tot mijn verbazing werden de goederen niet gelost. De chauffeur, gedachtig aan de instructies, belde aan de zijdeur en toen ik opendeed, gaf hij me de nota en zei: „De baas wil, dat u voortaan kontant betaalt, anders mag ik de goederen niet afleveren". Aanvankelijk begreep ik het niet. „Waaarom is dat nu ineens? Ik be taal altijd binnen acht dagen via de Bank.' Is hij ooit één cent aan me tekort gekomen?" De man haalde zijn schouders op en keek nors vóór zich. „Dat is mijn zaak niet, juffrouw. Ik heb m'n or ders en daar houd ik me aan: in dit geval boter bij de vis". M n eerste impuls was hem met alles terug te sturen, maar toen ik de nota bekeek, zag ik, dat er arti kelen op stonden, die we hard no dig hadden om de winkelvooraad aan te vullen. „Nee" verkopen was bij ons nooit het geval. Eén van va ders stelregels. Gelukkig had ik op dit moment voldoende kontanten in huis. Dus kwam ik met het geld. Hij telde het zorgvuldig na. zette een kraabbel op de nota en borg het geld weg. In het gangetje schreeuw de hij tot zijn bijrijder: „Het is in orde; we kunnen lossen!" Ik word niet gauw kwaad, maar nu werd ik het. Met een paar stap pen was ik bij de deur, opende die en beet hem toe: „Een beetje kalmer aan kan ook wel, hc? Dat blèren doe je maar bij je baas". Hij mopperde wat, maar hield verder zijn mond. Toen ik een poos later iets haalde in het magazijn, schrok ik van de chaos. Ze hadden alles schots cn scheef door elkaar gezet. Op dit moment ging me een licht op. Ik had Roel een gefanta seerd verhaal opgehangen over fi nanciële moeilijkheden. Waarschijn lijk had hij als wraakneming dit we reld-bekend gemaakt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9