Zierikzee begon liet feest met een plechtige herdenkingsdienst Na vele jaren weer optocht (met oud en nieuw) door de stad Een blijde 3Usle april ZIEKlkZEE, 30-4. De Gusthuiskerk luidden we wel inudjevoj gewenst tijdens de herdenkingsbijeen- komst op koninginnedag. Eeu gted bezette kerk was het wet, maar toch hier en daar met lege ban ken en dat knabbelt attyd een beetje aan het „succes" (al ging het daar niet om) van de executanten, die hieraan medewerking verteenden. De in grediënten vuur een feestelijke bijeenkomst waren ruim aangedragen: fraai spel van de Ken. Harmonie „Kunst en Eer", zang van de Z. Orat. V., orgel spel en enkele sprekers-, o.w. ds. J. B. Assendorp, die een zeer knap referaat hield over het koningschap, speciaal gezien tegen de achtergrond van het bijbels Messiaans koningschap. Tevoren was het Oranjefeest te Zierikzee al gestart bij het eeuwen oude stadhuis, dat - met omgeving - juist op zulke momenten spreekt van historie en nationale zin, zoals die op deze 60ste jaardag van de vorstin, allerwege zo duidelijk manifest wer den. Burgemeester D. W. Kastelein hees de vlag aan een voor het stad huis geplaatste mast en het gulle licht van de nog vroege morgenzon scheen over de rood-wit-blauwe ba nen. „Kunst en Eer", evenals latei- in de kerk onder leiding van Eduard de Looft', speelde het volkslied, waarna de voorzitter van de Z.O.V. de heer E. P. J. Krips voorging in een „leve de koningin", dat door de talrijke - rond de stadhuisingang en de Meelstraat - samengestroomde belangstellenden, spontaan werd overgenomen. Toespraak burgemeester In de kerkdienst gaf de burge meester uiting aan de gevoelens van dankbaarheid jegens koningin Julia na, voor alles wat zij deed eerst als prinses en later als koningin. De eerste magistraat schetste de toestand van land en volk in het ge boortejaar van de koningin, toen er op allerlei gebied - in vergelijking met thans - grote achterstanden en misstanden bestonden. Als voorbeel den koos hij: de woningbouw, het onderwijs en de oude-dag-voorzie- ning. Daarop gelet is thans een gewel dige vooruitgang geboekt, maar deze eeuw heeft ook twee oorlogen ge kend en zaken als naastenliefde en eerbied voor God hebben met de al gehele vooruitgang geen gelijke tred gehouden. De heer Kastelein benadrukte de belangstelling juist ook in de dagen van moeite en zorg voor het volk, door het Oranjehuis in het algemeen en prinses en koningin, in woord en daad aan de dag gelegd. Daardoor heeft koningin Juliana de bewonde ring. de sympathie en het respekt van het volk verwerven en de bur gemeester sprak de wens uit, dat de vorstin nog lang voor Nedex-land mag gespaard en de eerbied voor haar onder ons mag groeien. Het koningschap Ds. Assendorp zag Koninginnedag als een typische „gezinsdag" („we zijn een huiselijk volkje"( en wees op de ncodzaak van dankgebed en voorbede voor H.M. de Koningin. Het laatste met name impliceert een denken aan het koningschap in Ne derland. Bijbels uitgangspunt dient te zijn „dat een koningkrijk niet te gen zichzelf verdeeld" mag zijn en anderzijds geldt een protest tegen de „vergoddelijking" van aardse macht. De in het koningschap beli chaamde macht is alleen juist, als het dienstbaar is aan het recht, aan het volk, aan alle volkeren. In dit kader plaatste de predikant het koningschap tegen het Messiaan se koningschap, dat in een kruisdood juist de overwinning bevocht. Het Messiaanse rijk heeft geen macht in zichzelf, maar spreekt van vrede en verzoening Zo is Jezus de laatste, maar ook de eerste koning en ieder koningschap - ook dat van koningin Juliana - dient een afglans te zijn van het Goddelijk koningschap en elk koningschap dat zich niet richt op het Messiaanse koningschap, is gedoemd te verdwijnen Zo het ko ningschap in geloof aanvaarden, is garantie voor het „goede leven" voor de rechten der minderheden, en gaat in tegen egoïsme en hokjesgeest. „Het koningschap van Oranje - belichaamd in koningin Juliana - is uitdrukking van het koningschap van God en in zijn menselijkheid gericht op de hele wereld. Ds. As sendorp besloot met een heilbede tot de jarige vorstin. Gelukstelegram Tevoren was een welkomst- en dankwoord gesproken door de Z.O.- V.-voorzitter, die mededeling deed van een felicitatietelegram, dat - mede uit naam van de aanwezigen in de Gasthuiskerk - door de Z.O.V. aan koningin Juliana werd verzon den. Met bijdragen van de Z. 0.(rat.)V. o.l.v. Eduard Nieland - dat o.m. bracht het Cantate Domine van H. L. Hassler - en „Kunst en Eer" - met een fijngespeelde praphrase op „Abide with me" en het „Dankt, dankt nu allen God" - kreeg deze samenkomst een hooggestemd ka rakter. In wisselzang van de aan wezigen, koor en „Kunst en Eer" werd tot slot het Wilhelmus gezon gen. Het orgel werd bespeeld door Hans Vorstheuvel Labrand; aan het slot werd een collecte gehouden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds, die f 151,68 opbracht. Burgemeester Kastelein hijst de vlag voor het stadhuis (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Slang kronkelde door iZerikzee Foto boven: De brandweer wist het „vuur" aardig goed nat te houden. Foto onderDe „nieuwe buurt'' Malta leverde twee fraaie wagens voor de stoet: heden en verleden vormden het onderwerp. ZIEKIKZEE, 30-4. Hoe is het mogelijk, zou men bijna kunnen vragen, in deze individualistische tijd en de mensen „maar zo weinig tijd hebben" maar Zierikzee had een optocht op koninginnedag. Dank zjj het initiatief van de Oranjevereniging en dank ook zij de medewerking van vele honderden mensen, die in de weer zijn geweest, om woensdagmiddag deze „leutige slang" door vele delen van de stad te laten kronkelen. Het lukte allemaal, dank zjj een perfekte organisatie (zelfs walkic talkies voor de verbindingen deden dienst), veel enthousiast volkje dat de wagens bezette en duizenden mensen langs de straten, die - ook al was er veel moderns te zien - het ouderwetse beeld van een optocht gretig met de ogen consumeerden. Het begon met de stadsomroeper, die een pikante en vlezige medede ling deed over een slachting in de Hem en daarna een lot werkelijkheid geworden snapshot van de sigaren- industrie, die vroeger te Zierikzee niet onbelangrijk is geweest, maar de bolknakjes komen nu van elders. In de serie oude beroepen, deed ook de touwslagerij het goed. Een eenvoudig gehouden, maar spreken de wagen, met een entoux-age, die - ook al vex-dween hier het beroep - voor zich zelf sprak. Dat Zierikzee vroeger niet geheel very.ujld is, mag een wonder heten, als op dit pikante punt oud en nieuw jfggl tegenover elkaar worden gezet. Het oude trapwagentje, waarin de ongerechtigheden verdwenen, tegen over al het rijdend materieel dat thans nodig is om de zaak „clean" te houden, inclusief de vuilniswagen en de aan een Vrachtauto gekoppel de kolkenzuigcr. Een gelukkig detail was de oude travaille, waarin de hoefsmid zijn beroep uitoefende. Dat is op Schou- wen-Duiveland ook vex-leden tijd en agx-ax-isch gestempeld als deze stx*eek is, mocht ook het zichtbaar geworden contrast tussen de landbouw vroeger en nu niet ontbreken. Uitschieters Een geslaagde (Malta) wagen was ook „van snotneus tot aax-dgas". De snotneus was een walmend olie lampje en het aax-dgas is dan de „dernier cri", al is die in Ziei'ikzee dan nog niet hoorbaar gewoi'den. Weer een uitschieter was de wagen: „van haardvuur tot c.v.", met aan Straatreiniging vroeger en nu: een vetrouwd beeld in de optocht. booi'd heel lollige meisjes, die zich warmden bij het (echte) vuur of vol gens de x-egeis van de kunst in de melkpap roerden. In deze reeks paste ook „sanitair van nu", plus dezer zijds de toelichtende mededeling dat verschillende van de genoemde wa gens door partikuliex-e zaken bleken verzorgd. Oude brandweer Zowaar hobbelde ook de oude wa tertoren mee in de bont geschakeerde optocht en de „oude brandweer" bleek helemaal in handen van de jon gens van de gestampte pot, gelet op de vrolijkheid van hun optreden en de versterkende drankjes die bij de inventaris van de oude spuit bleken te behoren. Als contrast met al die oude toestanden het nieuwe brand weerraat erieel vaardig voorgereden door de vlotte chauffeur? van het stedelijk vrijwilligerskox-ps. Een „herinneringswagentje" vex'der aan de tijden vóór de keersluis, als het water tegen de gevels opkroop en de vloedplanken er aan te pas moes ten komen. Ook „wagensgewijs" werd duidelijk dat het met het zieken ver voer allemaal efficiënter is gewor den. Mocht „Neptunus" de stoet met opgewekte orgelklanken festonneren? Dat mocht en het gebeurde ook! Ook alweer een contrast, met de beat- band-wagen „Pink Elephant", die de zaak met poppen hadden aangekleed. En het vervoor moest er wel bij, want het markeert deze tijd in bijna allesoverheersende mate. Even terug denken aan „toen" bij het gerijtje en de verschrikkelijk mooie „old timers" die ingelast waren in de stoet, om schielijk over te gaan naar nu, met het glanzend materieel uit vele „stallen" en als toppertje de Bruids auto 1969. „Nou, nou", denk je dan! De gezamenlijke bakkers hadden voor. een zoet slot gezox-gd. Een met jeugdige bakkers bezette wagen, waaruit de kadetjes als vlinders haar het publiek fladderden. Bij elkaar een heel geslaagde op tocht, die een uitgebreide route nam tussen 's-Heer Lauwendox-p als start punt en via nieuwbouw en stadscen- tinam eindigde in de Hoofdpoort- stx-aat. Het was de topper van de dagde optocht van koninginne dag! Een bijzonder stijlvol opgemaakte bruidswagen uit de feestelijke stoet. De gezamenlijke bakkers oogstten met hun fraaie „bakkerskar" veel succes. Volop vreugde bij het zakkenlopen, een geslaagd onderdeel van de kinder spelen die op het sportpark werden gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4