0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT P.v.d.A. Amsterdam veroordeelt rellen Premier De Jong voor Wereldomroep Crote ongeregeldheden bij viering koninginnedag te Amsterdam Bloemendefilé op verjaardag van koningin langs paleisbordes Komplot tegen Russische troepen in Tsjecho-Slowakije? i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 mei 1969 125ste jaargang Nr. 20191 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de V/aate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Schomven-Diiivelmid in Oranjesfeer zeker van dat dit ook een arrestant is. Er zijn ook vier gewonden, waar van drie politiemensen, te weten een inspecteur van politie die bij het mo nument werd gemolesteerd, een agent van politie die een steen tegen zijn hoofd kreeg en een brigadier die in burger was en aanvankelijk dus ook als burger was gemeld. De enige burger die is gewond is een 19-jarige jongen, die in aanraking is gekomen met het zijspiegeltje van een autobus van de politie en tegen de straat werd gekwakt. De brigadier liep een flinke hersenschudding op en is naar huis getransporteerd. De indruk op het hoofdbureau is dat rond half elf de situatie in de binnenstad wat rus tiger werd. AMSTERDAM, 1-5. Het dagelijks bestuur van de federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid ver oordeelt het gewelddadige en vanda listische optreden, zoals dat gisteren (op 30 april) in Amsterdam heeft plaatsgevonden, zo staat in een van nacht door de federatie Amsterdam uitgegeven verklaring. „De federatie wil niets te maken hebben met die groepen die door hun optreden de democratische rechten en vrijheden in deze stad aantasten", zo wordt besloten. Volgend jaar algemene verkiezingen in Tsjeelio-Slowakije? PRAAG, 30-4. In de eerste helft van 1970 zullen in Tsjecho-Slowa kije algemene verkiezingen kunnen worden gehouden. Partijleider Hu- sak, die dit woensdagavond voor de radio en de televisie verklaarde, stelde echter de voorwaarde, dat het dan in het -gehele land rustig dient te zijn en dat de binnenlandse en de buitenlandse situatie geheel zouden zijn genormaliseerd. Hij stelde in dit geval ook congressen van de Slo waakse. de Tsjechische en de fede rale communistische partij in het vooruitzicht. Advertentie Demonstraties in Madrid MADRID, 30-4. Op verscheidene plaatsen van de Spaanse hoofdstad Madrid is woensdag het verkeer tot stilstand gebracht door groepen stu denten die gehoor hadden gegeven aan oproepen van oppositiepartijen om de 30e april en de le mei tot „dagen van strijd tegen de dicta tuur" te maken. Elf doden bij busongeluk in Turkije ISTANBOEL, 1-5. Nabij de Turk- se Zwarte-Zeestad Fatsa is woens dag een minibusje in een ravijn ge stort na in aanrijding te zijn geko men met een autobus. Elf inzitten den van het busje kwamen om het leven. DEN HAAG. 30-4. Ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van H.M. de Koningin heeft minister president P. de Jong voor de zenders van Radio Nederland Wereldomroep woensdag een toespraak gehouden tot de Nederlanders overzee. Na hem spraken ook de beide pre miers van Suriname en de Neder landse Antillen, de heren A. J. May en C. Kroon. BELFAST. Terence O'Neill, de de missionaire premier van Noord- Ierland -heeft dinsdag in een vraag gesprek voor de televisie een beroep op de katholieken en de protestanten gedaan in vrede met elkaar te leven. VATICAANSTAD. Het Pvreneeën- sta-atje Andorra heeft geen staats hoofd meer. Paus Paulus heeft het ontslag aanvaard van mgr. Ramon Iglesias Navarri. bisschop van Seo de Urgel en co-prins van Andorra. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland heeft documenten gepubliceerd die zouden aantonen dat meer dan 200 functionarissen en diplomaten van het West'duitse ministerie van bui tenlandse zaken posten bekleedden onder de nazi's. SAIGON. De Amerikanen hebben bij recente acties in Zuid-Vietnani drie hefschroefvliegtuigen en een Phantom-ja cht bommenwerper ver loren. zo heeft een militaire woord voerder in Saigon meegedeeld. ZIERIKZEE. 1 mei. De schooljeugd, vooral de leerlingen van de basis scholen en de kleuterscholen, hadden gisteren (woensdag) een belangrijk aandeel in de viering van Koninginnedag in de gemeenten op Schouwen- Duiveland. In de meeste plaatsen werden kinderspelen georganiseerd, waar aan mede door het mooie weer. met veel enthousiasme werd deelgenomen. Zo ook op het Zierikzeese sportterrein „Bannink", waar onder leiding van actieve bestuurders van de Oranjevereniging en een aantal leerkrachten een reeks kinderspelen en atletiekwedstrijden werd afgewerkt. Tot de suc cesnummers behoorde o.a. het koekkappenvoor de kleinsten, een wed strijd die er in ging „als koek". (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). Drie kleinzoons van jarige vorstin bij feestelijk gebeuren present SOESTDIJK, 30-4. Het bordes van paleis Soestdijk was woensdagmorgen bijna te klein om de koninklijke familie in staat te stellen het traditionele bloemendefilé op de verjaardag van de koningin „aan zich te laten voorbij gaan". Tot grote verrassing van iedereen waren namelijk ook de drie klein zoons van koningin Juliana present bij dit gebeuren: prins Willem Alexander aan de hand van prins Claus, zijn broertje Friso op de arm van prinses Beatrix en prins Maurits op de arm van zijn moeder, prinses Margriet. Prinses Irene, prins Carel Hugo en prinses Christina waren uit het buiten land overgekomen om de zestigste verjaardag van koningin Juliana te vieren. Zoals ieder jaar legden een paar duizend mensen bloemen en cadeau tjes op de treden van het bordes. De meesten defileerden in groepsver band, zwaaiend, juichend of alleen maar kijkend. Opvallend dit jaar was de sterke vertegenwoordiging van buitenlandse warknemers, di uit alle delen van het land - vaak in hun nationale dracht - naar Soest dijk waren gekomen. Al even kleu rig was de Surinaamse deputatie, waarin alle bevolkingsgroepen van dit rijksdeel acte de presence gaven: Kottomissies, Hindoestanen, Javanen, Indianen en bosnegers. Zij boden de koningin bloemen en fruitmanden aan. Dat gebeurde door Surinaamsen die dansend en zingend het bordes bestegen. Prins Willem Alexander keek het geheel zeer verbaasd aan. Hij verdween bijna in de ruime plooien van het kleurige gewaad van een van de Kottamissies. Terwijl schoolklassen, vrouwen verenigingen, sportclubs, drumbands, jeugdorganisaties en afgevaardigden van talloze andere organisaties en inrichtingen in een vrij fors tempo langs het bordes trokken, kregen maar een paar mensen de gelegen heid de koningin persoonlijk de hand te schudden en hun cadeaus te ge ven. Op het grote gazon ontplooiden ruim 1200 kinderen uit elf provincies zeer kleurrijke activiteiten op het sinds de reconstructie van de Am sterdamse Straatweg wat verkleinde gazon voor het paleis. Al deze jon gens en meisjes van 8 tot 12 jaar zijn regelmatige bezoekers van club- en buurthuizen. Zodra de koningin op het bordes verscheen, beeldden zij op het gazon het embleem uit van de Stichting Nationaal Jeugdzorgfonds, waarin de Nederlandse club- en buurthuisorganisaties samenwerken. De „oranjezon" werd gesymboliseerd door dansende kinderen om een vlaggemast. Even dreigden moeilijkheden bij het doorstromen van de stoet, toen een tiental mensen hun kostelijke bloemen op de paleistrappen wilden gaan leggen. Padvindsters namen de bloemen over, terwijl de marchaus- sees al ver vóór het passeerpunt aan maanden toch vooral door te lopen. Het fotograferen vlak voor het bor des werd door de marechaussee ver boden, hoewel een énkele vaardige oranjeklant toch zijn knipoogje kon maken. Dat de maréchaussee gezichten niet gauw vergeet bleek vóór de aanvang van het défilé. De Amsterdammer J. F. Punt, die vorig jaar zonder daar toe toestemming te hebben verkre gen het bordes opklom om de konin gin te feliciteren met een bos nar cissen, werd al vóór de aanvang van het défilé uit de paleistuin gehaald en buiten het hek gezet. Om vijf minuten voor elf ging er een golf van schrik door de honder den. Het prinsje Willem Alexander, voortdurend huppelend en dansend op de muziek van de voorbij ^rek kende korpsen, liep van de bovenste tree en viel een trap lager plat op zijn buik. De koningin sloeg van schrik haar hand voor de mond toen zij het zag gebeuren, maar Irene, met haar echtgenoot uiterst links van haar ouders opgesteld, beurden het prinsje onmiddellijk na het voorval op. Willem Alexander, enigszins be duusd bij zijn moeder bescherming zoekend, bleek zich niet te hebben bezeerd. Even later hervatte hij zijn beperkte wandelingetje, terwijl zijn neefje Maurits voor het zijraam van het paleis het feest buiten gade sloeg. Rijtoer Aan de rijtoer nam de hele ko ninklijke familie deel, met uitzonde ring van prins Maurits en prins Friso. De tocht van de twee open wagens langs de duizenden mensen, die zes rijen dik aan weerszijden van de Am sterdamse Straatweg stonden, duurde een klein half uur. Met bloemen be laden keerden de wagens terug. De koningin sprak daarna nog even met de organisatoren van de demonstra tie op het gazon en met de 60-jarige vrouwen, terwijl ze ook het mozaiek van de Rijswijkse tuinbouwschool be wonderde. Dankwoord Op het bordes sprak de koningin om kwart over twaalf tenslotte nog een kort dankwoord. „Het is een prachtige ochtend voor me geweest, die ik nooit zal vergeten: mijn 60ste verjaardag is erg mooi begonnen". De vorstin voegde hieraan toe dat je je ook op je 60ste nog heel jong kunt voelen, hetgeen ook wel was geble ken uit haar gesprek met leeftijdge noten. „Iedere levensperiode kan mooier zijn dan de vorige", aldus dc koningin, die met een „tot ziens" af scheid nam. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Drank verslindt, wat arbeid f i wint. J i I Af en toe regen Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen; zwakke lot matige wind uit ooste lijke richtingen; dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. 2 mei. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 21.12, onder 4.48. Volle maan: 2 mei te 6.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 mei 3.11 v.m. 15.38 n.m. BROUWERSHAVEN 2 mei 2.57 v.m. 15.10 n.m. Springtij: 4 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met lageluchtdruk strekt zich uit van de Azoren over het Middellandse zee-gebied, terwijl een rug van hoge luchtdruk boven Skandinavië en de Noordzee ligt. Tussen beide systemen bevindt zich een. regengebied dat de scheiding van de vochtige lucht vormt welke zich boven zuid-Europa bevindt. Dit neerslaggebied had vanmorgen het zuiden van ons land bereikt. Het ver plaatst zich slechts langzaam in noordwestelijke richting. Het laat zich aanzien dat het reeds eerder ge noemd regengebied zich morgen nog dicht bij ons land zal bevinden. Er zal dan ook veel bewolking zijn. waaruit mogelijk wat regen valt. Hierbij zullen de temperaturen in het algemeen iets hoger zijn dan van daag. Onruststokers richtten vernielingen aan AMSTERDAM. 30-4. De Konin- ginnedagviering in Amsterdam dit jaar begon aanvankelijk heel vrolijk. Het weer was goed, dc kraampjes op het Damrak zorgden voor een feeste lijke stemming en menig Amster dammer trok met zijn kinderen naar de Dam om daar zijn traditionele feest te beleven. Rond half drie begonnen echter groepen jongeren, gezien de borden die zij meevoerden geleid door de socialistische jongeren, met een te- gendemonstratie. Leek dit aanvan kelijk nog betrekkelijk gemoedelijk, in korte tijd ontstonden er duidelijke grote ongeregeldheden, zodat om half vijf alle gemotoriseerd verkeer over Damrak, Dam en Rokin moest wor den gestopt en omgeleid. De mobiele eenheid van de politie moest worden ingeschakeld. Bij het nationaal monument werd de drie kleur neergehaald, rookbommen ont ploften en de tijdelijke studio van de N.R.U. werd gemolesteerd. Een in specteur van politie, de heer Horst- Advertentie mann, werd aangevallen en hem werden onder meer brandende siga retten in zijn gezicht uitgedrukt. Even leek het of er een ontspanning zou intreden toen een groep Ajax- fans hun vreugde over de overwin ning op FC Twente op de Dam wilde vieren, maar dat was het enige vreugdevolle incident van woensdag middag. Op het Rokin, op het Dam rak en in de Nes werden barricaden opgericht. De politie moesten motor rijders en ruiters inzetten en overal richtten de onruststokers vernielin gen aan. Geparkeerde auto's werden gemo lesteerd, verkeersborden uit de grond gerukt, kortom er heerste toe standen die deden denken aan 14 ju ni 1966. Keten van publieke werken wer den in brand gestoken en op het Ro kin werd een tram tot stoppen ge dwongen. waarna de ruiten werden ingegooid. Om half acht werd dan ook het tramverkeer over het Dam rak en het Rokin gestopt. Overal werden branden gesticht. Vier men sen raakten tijdens deze rellen ge wond: de reeds genoemde inspecteur van politie en een jongen die door een spiegel van een motorrijder werd geschept, terwijl verder een toe schouwer en een motoragent door stenen werden geraakt. Tot 9 uur waren vyf mensen ge arresteerd. Ook voor het centraal station werden stenen uit de straat gerukt en het tramverkeer in de war gestuurt. Rond 9 uur woensdagavond was er een voortdurende rel van het centraal station tot aan de Munt. Op dat moment begon in Amsterdam het grote vuurwerk, dat Koninginnedag in Amsterdam markeerde. Een belangrijke factor is geweest dat op het Damrak en het Rokin pu blieke werken bezig was allerlei werkzaamheden in verband met het tramverkeer uit te voeren. Er ston den' velschillende keten opgesteld, waarvan een aantal in brand zijn gestoken, er lagen stenen die ge bruikt zijn om naar de politie te gooien en er lagen olievaten die eveneens in brand zijn gestoken. In de late avond was vooral middelpunt van ongeregeldheden de Nes, waai de straatverlichting volledig is ver nield en waar zware gevechten tus sen politie en onruststokers zijn ge voerd. De laatsten braken de straat open en gooiden met stenen. Er zijn voor zover bij de politie bekend op het ogenblik vier arrestanten. Een vijfde is niet helemaal zeker, althans men is op het hoofdbureau er niet Op koninginnedag werden te Haamstede wedstrijden in ringsteken te paard gehouden. Winnaars werden de heer J Hanse en mej. T. Landegent. (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). PRAAG, 30-4. In Tsjecho-SIowa- kije is een groep samenzweerders ontdekt die aanvallen voorbereidde op Russische troepen in het land, zo heeft minister van binnenlandse za ken Josef Grosser volgens het par tijblad Rude Pravo in het parlement meegedeeld. „Wij hebben in Zuid-Moravië een illegale samenzweerdersorganisatie opgespoord. Deze heeft een politiek program opgesteld en staat in con tact met militaire kringen", had de minister gezegd. De minister zei dat grote hoeveel heden wapens en munitie door de groep waren gestolen uit legerdepots en een fabriek. „Deze moesten uit eindelijk gebruikt worden tegen le den van de Russische strijdkrachten, wat onoverzienbare consequenties had kunnen hebben", aldus Grosser. PARIJS. Generaal de Gaulle is, als oud-president automatisch lid geworden van de raad van de grond wet. Hij ontvangt daarvoor 9.000 frank per maand. Voorts heeft hij van staatswege recht op een officier -ordonnans, die 'tevens als secretaris' optreedt, en op een chauffeur. PARIJS. De bekende Amerikaan se concertpianist Julius Katchen, is op 42-jarige 'leeftijd in zijn Parijse woning overleden. Volgens zijn fa milie leed hij aan kanker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1