CÓ. Ouderavond A-afdeling BeatrLxschool te Zierikzee Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt u gerust! cmt weetik znr OOKISMURFJU OFSMURFJK Onrust in de visserijwereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 1969 N'r. 20190 'Advertentie ZIERIKZEE, 28-4. De jaarlijkse ouderavond van de A-afdeling van de Beatrixschool heeft plaatsgevon den in het gebouw aan de Mulock- straat. Nadat van 7 tot 8 uur de ou ders in de gelegenheid werden ge steld het werk van de leerlingen te bezichtigen, opende de heer M. I. Bakker de vergadering, lljj toonde zich in zjjn welkomstwoord verheugd over de grote belangstelling. De heer Van Leeuwen, hoofd der schoolgaf een uiteenzetting over de gang van zaken in het veranderend buitengewoon onderwijs, in het bij zonder de Beatrixschool. Belangrijk achtte hij een continue oriëntatie op de maatschappij als richtlijn voor het buitengewoon onderwijs. Vooral de eisen die de maatschappij straks stelt aan leerlingen die de school verlaten, zullen nu reeds in het on derwijs aan de orde moeten worden gesteld. Met het oog op de regionale ontwikkelingen in de richting van de beroepsmatige opzet van de recrea tie, die in de toekomst, bij gebrek aan voldoende industrialisatie, een belangrijke bron van bestaan zal worden, zal het praktische onderwijs in het B.O. voor Zierikzee van rich ting moeten veranderen. Van de leerlingen wordt straks verlangd, dat ze hun vrije tijd aangepast kunnen besteden en dat ze de middelen die daartoe worden aangewend, kunnen hanteren. Over het oude schoolgebouw, dat inmiddels niet ver af is van een on bewoonbaar-verklaring, kon de heer Van Leeuwen slechts zeggen dat er een aanvraag voor nieuwbouw de ambtelijke molen is gepasseerd en dat in een oriënterend gesprek met de burgemeester en de inspecteur de zaak aan de orde is gesteld. Het contact tussen dë ouders en de school zal in de toekomst door een schoolkrant worden ondersteund. Door de aanschaf van een nieuwe stencilmachine zal de vermenigvul diging van de ingezonden copy zeker vlekkelozer verlopen dan tot nu toe mot het oude apparaat het geval was. Als laatste punt van de agenda kwam het onderwerp sexuele voor- Advertentie Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en 6tunr die - zonder postzegel - aan Worden wij ivel steeds ouder? AMSTERDAM. 28-4. De Engelse medicus prof. dr. PooMrom heeft zich tijdens een artsencongres in Oxford afgevraagd of de mens in de toekomst wel steeds ouder zal wor den, zoails vaak wordt beweerd. Door de sterke toeneming van hart- en bloédvatenziekten tooaid'e hij zich geneigd het tegenovergestelde te moeten geloven. Vooral gebrek aan doelmatige beweging zag hij als een de levensduur bedreigende factor. Fietsen, aldus prof. Pooldrom, is een voor de hand liggend middel om die- Ze sombere toekomstvisie daadwer kelijk te 'bestrijden. Zo wordt in het informatie-'bulletin van de Stichting Fiets medegedeeld. Goud en zilver SCHIPHOL. 28-4. Douaniers van Schiphol hebben zich tij dens het weekeinde de ogen uitgewreven bij het aanschou wen van een 17-tal beeld houwwerken, geheel vervaar digd van zilver en 18 karaats goud, mei een totale catalo- guswaarde van meer dan een half miljoen gulden. De beel den, die in hoogte en lengte variëren tussen 30 en 90 cm., zijn gemaakt door de Frans- Amerikaanse beeldhouwster gravin Tauni de Lesseps, de kleindochter van de schepper van hel Suez- en hel Panama kanaal, in opdracht van de Amerikaanse juwelier Douglas J. Cooper uit Philadelphia, die in aanwezigheid van vele spe ciaal daarvoor uit de V.S. overgekomen gasten aan de Herengracht 402 in Amster dam zijn eerste filiaal in Europa zal openen. Een on troostbare gravin de Lesseps moest daar constateren, dat het kostbaarste beeld tijdens het transport van Amerika over de oceaan vrijwel onher stelbare beschadigingen heeft opgelopen. lichting aan de orde. De ouders werd middels een enquête naar hun me ning geïnformeerd over vragen die het terrein van de voorlichting in velerlei opzichten bestreken. De voorzitter van de ouderraad sloot hierna de vergadering. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 30 APRIL. NED. I. Het programma beg'nt in verband met de verjaardag van de koningin al vroeg in de morgen. Premier De Jong zal dan namens het Nederlandse volk een gelukwens uitspreken, waarna de kijkers ge tuige kunnen zijn van het défilé in de paleistuin in Soestdijk. In ver band met het feit dat de vorstin zestig wordt bestaan er plannen om het een bijzonder tintje te geven. Frans van Houtert is de commenta tor. Het middagprogramma van de AVRO brengt de laatste voorronde van „Geen woorden maar daden", waarin ADO uitkomt tegen Schalke 04 uit Gelsenkirchen. 's Avonds „Scala" met het gewestelijk jour naal en nieuws uit de weekbladen. Na het nieuws een filmpje van So- cutera over reclassering en vervol gens in het NTS-programma Wet- Strijd", waarin nu eens burgemees ters en gemeentesecretarissen de vragen moeten beantwoorden. Dan weer eens een aflevering van de ouderwetse serie Les Saitimban- ques". De kermisgroep van Johaa van der Griendt heeft z'n tenten op geslagen ergens in den lande en het is koninginnedag 1928. Op het pro gramma staat de stokoude klucht „Robert en Bertram", het vreemde verhaal over de twee losbollen die allerlei gekke dingen beleven. Een half uurtje tenslotte nog voor NTS- sport, want er is op deze koningin nedag druk gesport. „Openbaar Kunstbezit" laatste uitzending over Kunst en Techniek) volgt nog op het laatste nieuws. NED. II. De AVRO vult het gehele voorprogramma met het „Muziek- mozaiek'' van Willem Duys. Willem kennende zal het oranjezonnetje wel schijnen in dit uur. Na het journaal de speciale koninginnedaguitzending „Wederzijds". Achter deze titel gaat een film schuil die in 1963 werd ge maakt door Gerard Rutten en die hjj opdroeg aan koningin WUhebni- na. Gerard Rutten ,die lange tijd tot de hofkringen heeft behoord, heeft de vijftigjarige regeringsperiode van koningin Wilhelmina willen zien te gen de achtergrond van de Europe se geschiedenis. Nederland was een gezapig land, waar de gewone man zich bezig hield met kleine pro bleempjes en waarin de grote bui tenlandse politiek voorbij ging aan de mannen die ons land bestuurden. Die tegenstelling wordt een scherp contrast in de film. De politiek, het amusement en nfet te vergeten het lenen van de gewone man worden belicht. AVRO's Televizier brengt ons in de tegenwoordige tijd terug, waarna het journaal het allerlaatste nieuws brengt en Teleac de serie Universiteit en Hogeschool voortzet met voorlichting over de studie wis- en natuurkunde. DONDERDAG 1 MEI. NED. 1. De VARA stelt haar avondprogramma voornamelijk in het teken van de eerste mei - nog altijd de dag van de arbeid. Het eer ste programma komt uit Israël, waar [Oud-VARA regisseur Ralph Inbar werkt. Hij maakt regelmatig een amusementsprogramma Oelpan Agol dat ter gelegenheid van Israëls on afhankelijkheidsdag uit het oude Romeinse theater van Caesarea kwam. Tai va-n Israëlische artiesten uit de wereld van de Hchte muze verleenden hun medewerking aan deze show. Na het journaal een af levering van „Achter het Nieuws", die geheel gewijd is aan de werken de jeugd tussen de veertien en twin tig jaar. Er wordt tegenwoordig veel gesproken over studenten, maar over deze mensen hoort men zelden of ooit iets. Het wekelijkse televisie spel slaat ook in het teken van de arbeid. Willy van Hemert schreef „Pioniers van Tolpuddle" naar 9e- gexens van Meyer Sluyser. In dit stuk socialistisch toneel gaat het om een aantal landarbeiders in een En gels plaatsje, die in de vorige eeuw weigerden voor een hongerloontje langer hun zware werk te doen. Ze waren eigenlijk de eerste stakers. Het kwam hen duur te staan, maar hun strijd bleek achteraf niet ver geefs te zijn geweest. Het laatste programma-onderdeel is een film over de bekende Belgische kunste naar Frans Masereel, wiens hout sneden altijd een sterk socialistische inslag hebben gehad. NED. II. Een KRO-avond en dus niets over de eerste mei. In „De Flintstones" vinden de vrienden Fred en Barney dubbelgangers, die met hun vrouwen uitgaan, zodat zij genoeglijk de kegelbaan kunnen be zoeken. De aflevering van de Ame rikaanse serie „De Reporter" heet „Murder by scandalEen schan daalblaadje schrijft een artikel over een politicus, die zich dat zo aan trekt, dat hij zelfmoord pleegt. Dal staat een rechtschapen journalist als Danny Taylor helemaal niet aan. Na „Brandpunt" een concert van het Amsterdams Kunstmaandorkest o.l. v. Anton Kersjes met als soliste de jeugdige violiste Vera Beths. Zij speelt Havanaise van Saint Saens. In een programma van de kerken krij gen we hierna nog een beeld van de plechtigheid, waarmee de paus tij dens een openbaar consistorie een aantal nieuwe kardinalen heeft ge creëerd. Na het laatste nieuws ten slotte nog de twaalfde Teleaclcs over groenteteelt onder glas. WOENSDAG 30 APRIL. NED. I: 10.20 De gelukwens; 10.25 Reportage Soestdijk (kleur); 17.00 Geen woorden maar daden; 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala: 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster: 20.20 Soculcra; 20.25 Wetst rijd; 20.50 Saltimbanques; De Smurfjes weten het al... Smurf mee Smurf BP! 32.20 Sport: 22.50 Journaal22.55 Openbaar kunstbezit; 23.10 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Muziekmozaiek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal20.16 Ster: 20.20 Weder zijds; 22.00 Televizier; 22.30 Jour naal; 22.35 Universiteit en hoge school (Teleac); 23.20 Einde. DONDERDAG 1 MEI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Bronnen van onze geschiedenis; 11.25 De jonge kerken in Indonesië; 11.50 Einde: 14.00 Nederland in West Europa; 14.25 Walter en Connie; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Oelpan Agol19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 De pioniers van Tolpuddle; 22.25 Ik houd van zwart wit; 23.15 Journaal, NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 De Flintstones (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 De Reporter; 21.10 Brandpunt; 21.40 Amsterdams Kunstmaandor kest; 22.07 Nieuwe kardinalen (kleur) 22.40 Journaal; 22.45 Pauze23.00 Groenteteelt onder glas (Teleac); 23.30 Einde. Flitsen uit het buitenland JONKOPING. Nederland zal dit jaair voor de eerste maal deelnemen aan de „Elmïa 69". een internatio nale beurs op liet gebied van land-, tuin- en bosbouw, die voor de ne gende maal wordt gehouden in de Zweedse stad Jönköping en wel van 6 toft 15 juni. HELSINBORG. Meer dan honderd duizend Nederlanders hebben het afgelopen jaar een bezoek aan Zwe den gebracht; twintig procent meer dan het jaar ervoor. NIGATA, Japan. Acht mensen zijn omgekomen bij een aardver schuiving die een dorpje Biu Nigata iin noord-Japan maakte tot een enor me modderpoel. Tonnen modder van een heuvel kwamen neer op het dorpje, waardoor zeven van de 47 huizen totaal vernield werden. BRUSSEL. In de Antwerpse wo ning van een 33-jarige Amerikaanse student, die onlangs in Amsterdam werd gearresteerd wegens bezit van verdovende middelen, zijn een mo dern 'laboratorium en meer dan 500 kg. grondstoffen voor -vervaardiging yvan verdovende middelen aangetrof fen. TEL AVIV. Een Israëlische bur ger tis om het leven gekomen en drie gewond -nadat een bus ten zuidoos ten van het meer van Tiberias op een explosieve lading reed. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoer der in Tel Avitv gezegd. SAIGON. Een Amerikaanse muni- •tieopslagplaats in de op een na grootste Zuidvietnaimese stad, Da Nang, is door een grote brand ver woest. OAIRO-TEL AVIV. Israëlische patrouilles hebben zaterdag volgens een, bekendmaking in Tel Aviv bij' schermutselingen met Arabische commando-groepen in de heuvels van Golan en de strook van Gaza drie Arabieren gedood. SCHIPHOL. Prinses Christina is per K.L.M. uit Montreal op Schiphol aangekomen, waar de -koningin met freule Roell gereed stond om ihaar af te halen. BARCELONA. Zes Catelanen, on der wie drie 19-jarigen, zijn zater dag door een krijgsraad in Barcelo na veroordeeld tot gevangenisstraf fen van anderhalf tot acht jaar. Zij werden beschuldigd van stichting van een communistische pel. ANCHORAG. Een brand op een booreiland van Shell in de Baai van Cock (Alaska) heeft de bemanning gedwongen van boord te gaan, aldus belichten die zaterdag in Anchorage werden ontvangen. Nadere bijzon derheden zijn niet bekend. NEW YORK. De Newyorkse poli tie heeft vijf jongens van acht tot vijftien jaar gearresteerd wegens moord op een 66-jarige partier. Ze hadden bij hem thuis een roofover val op hem gepleegd. Him buit: 60 dollarcent en een zak kleren. DJAKARTA. President en mevr. Soeharto, Indonesische ministers, le den van het corps diplomatique en ongeveer 100.000 Indonesiërs hebben zaterdagavond in de Indonesische hoofdstad het eerste stierengevecht in Indonesië bijgewoond. NEW YORK. De staat New York heeft een subsidie toegekend aan de Darrell Henning om schetsen te ma ken van oude Hollandse boerderijen en boerenschuren die nog zijn over gebleven in Nassau County, een ge bied ten noorden van de stad New York. KOEALA LOEMPÓER. De pre mier van Maleisië, A-bdoel Rachrrtan, heeft zondag bekendgemaakt dat hij het initiatief zal nemen tot het zo spoedig mogelijk bel eggen van een politieke confei-entie van de Islami tische landen teneinde „de heilige stad Jeruzalem te bevrijden". RABAT. Een felle brand in een krottenwijk aan -de rand van de Ma rokkaanse stad Rabat heeft zater dagavond aan twee personen, een vrouw en haar pasgeboren baby, het leven gekost. Er zijn twaalf gewon den. Over een oppervlak van ruim twee hectaren zijn. circa drieduizend 'huisjes verwoest. ARMAGH. In het Noordierse stad je Armagh hebben aanhangers van de extremistische predikant Ian Paisley en overwegend katholieke betogers voor gelijke burgerrechten elkaar zaterdagavond bekogeld met stenen en flessen. SAIGON. Amerikaanse troepen hebben 94 Vietcong-strijders en Noordvietn aimeze n gedood die deel namen aan een bestorming van een Amerikaans 'infanteriefcamp ten noordwesten van- Saigon, zo< is in de Zui'dvietnaimesë hoofdstad bekend gemaakt. Aan Amerikaanse kant vielen tien dGdeh en vier gewon den. Kassier - die ton stal - in arrest MAASTRICHT, 28-4. De Maas- trichtse kassier Jan F.; verdacht van verduistering van ruim een ton ten nadele van zijn baas, eeh Maas trichtse autohandelaar, is gearres teerd op de luchthaven bij Brussel, toen hij daar met een vliegtuig van de Marokkaanse luchtvaartmaat schappij arriveerde. Vanuit Maira- kesj, waar Interpol hem op het spoor was gekomen, is Jan F. zater dagmiddag onder politiebegeleiding naar 'bet vliegveld in Tangeer ge bracht. Zijn vrouw en twee kinde ren volgden an een auto van de eige naar van- het hotel 'in Maraikesj, waar de voortvluchtige kassier ver bleef. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 26-4. KJei-aardap- pelen voor het binnenland: Bintje 35-55 mm f 18,00-19,00; Bintje 400 mm opwaarts f 18,00-20,00; Bintje 55 mm opwaarts f 20,00-21,00; Fu rore 40 mm opwaarts f 18,00-20,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opwaarts f 20,50-21,00 Bintje 35-55 mm f 18,50-19,00; Bintje 45 mm opwaarts f 21,00-21,50; Bintje 55 mm opwaarts f 20,00-21,50. Voer-aardappelen f 2,00-6,00. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen (excl. omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg. af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. Dure zelfbediening HELSINGBORG, 29-4. Op de veerboten, die de dienst on derhouden tussen Denemarken en Zweden, wordt bij de maal tijden het systeevi van zelfbe diening toegepast. Op tafels staan dan uitgebreide schalen en schotels met de meest uit eenlopende lekkernijen, zowel koud als warm, waarvan de toeristen naar believen kun nen nemen. Het was de leiding van één der scheepvaatrton- iernemingen evenwel opge vallen, dat van de tafeis meer voedsel verdween dan was ge raamd. Het vermoeden rees dan ook, dat er onder de pas sagiers waren, die zich over voedsel ontfermden om alvast op de eerste vakantiedag over wat mondvoorraad te beschik ken. Om hieraan een einde te maken kwam men op het idee de servetten te bedrukken met een raadgeving en wel deze, dat men geen kaas in kaarten moest verpakken, omdat deze onleesbaar werden, en geen ham in broekzakken moest doen, omdat dat maar een smerige troep zou worden, ten minste daarop kwam de raad neer. Dit advies, zo bleek aan het einde van het jaar toen de balans werd opgemaakt, niet in de wind te zijn geslagen, want er werden van de be drukte servetten tienduizend vermist, die de taak van kaart of broekzak hadden overgeno men. DODELIJKE ONGELUKKEN GRATHEM. Do 18-jarige H. M. Caris uit Grathem is in zijn woon plaats verongelukt. Op onverklaar bare wijze botste de jongeman op zijn bromfiets tegen een langs de weg staande lichtmast en werd op slag gedood. DRACHTEN. In Opeinde bij Drachten is een jongetje dat plotse ling de weg overstak, de drie en een halfjarige Bouwe Veenstra, onder een veegauto van de gemeentelijke reinigingsdienst gekomen en dode lijk gewond. DORDRECHT. In de Oude Maas te Dordrecht, is de 22-jarige Duitse matroos W. Kaestner uit Elgerweier toen hij aan boord van zijn schip, de kustvaarder Joma uit Herenems, walde gaan te water geraakt en ver dronken. BERGEN OP ZOOM. De 66-jarige P. van Mechelen uit Bergen op Zoom is ten gevolge van een verkeerson geval om het leven gekomen. De heer van Mechelen reed met zijn fiets van. een rijwielpad af, waar door een aanrijding ontstond met een auto. Griekse propaganda onder Nederlandse militairen op Kreta DEN HAAG. 28-4. Tijdens recen- te oefeningen van Nederlandse een heden op de NAVO-oefeninstallatic voor geleide projectielen op Kreta is van Griekse ztfdc propagandamate riaal aan de commandanten van de tachementen uitgereikt. Dit heeft minister mr. J. M. A. H. Luns van buitenlandse zaken meege deeld in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van zijn op 19 november j.l. in de vaste com missie voor 'buitenlandse zaken ge dane toezegging een onderzoek naar deze propagandaverspreiding in te stellen. Minister Luns heeft inmiddels maatregelen genomen om te voorko men „dat herhaling van een derge lijke 'uiteraard ongewenste gang van zaken zal plaatsvinden. Nederlandse fiets is goedkoop UTRECHT, 28-4. „We hebben er 'al vaak op gewezen, dat de maat schap voor de visserij ond'er de so ciale verzekeringswetten niet meer naar behoren .functioneert. Met aan de ene kanlt de onderneming - die profiteert van goedie verdiensten - en> aan de andere kant de W.W.- voorzienimgen als waarborg voor slechte verdiensten, is 'het begrijpe lijk dat de opvarenden de vroegere risico's, rïi'et meer wensen tè dragen. •Heit is daarbij zeker niet denkbeel dig daft ook in de zeer nabije toe komst, als gevolg van ontevreden heid onder de opvarenden stakingen zullen uitbreken. Wij1 vrezen voor de toekomst het ergste". AMSTERDAM, 28-4. De Neder landse rqwielfabrikanten zijn zich de laatste jaren steeds meer gaan toeleggen op de levering van goed kopere fietsen. In 1968 .bedroeg het percentage goedkope fietsen (tot f 175,-), dat door de Nederlandse industrie werd verkocht 60 pet van het totaal. Het aandeel van de prijsklasse f 175 tot f 225 daalde met 2 pet tot 22 pet. De duurdere fietsen namen de resteren de 18 pet (in 1967 was dat 25 pet) voor hun rekening, aldus vermeldt een publicatie van de Stichting Fiets. LONDEN. Zondagochtend is een conferentiezaal voor studenten, in de buurt van de universiteit van Belfast, volkomen afgebrand. De po litie vermoedt met een misdrijf te doen te hebben. Heel fraaie plaat van hel dorpscen trum te Ouwerkerk in 1915. Opval lend zijn de beide groepten mensen, die op deze foto zo goed zijn „over gekomen". De eerste is zonder twij fel de bakkers familie (Joh. Hage, bakker) en de andere een groep wel willende nieuwsgierigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3