AGENDA De puntjes op de „i" van liet Zierikzeese Oranjefeest Japan had zijn „Okinawa-dag"-je STREEKNIEUWS LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEE. 28-4. liet Oranje- programma voor woensdag is thans, ook wat de kleinste details betreft, gereed. Gelijk reeds gemeld volgt - na het vlaghysen by het stadhuis - de herdenkingsbijeenkomst in de Gasthuiskerk. Aan deze bijeenkomst werken me de de Kon. Harmonie ..Kunst en Eer" o.l.v. Eduard de Looft' en de Zierik zeese Oratorium Vereniging o.l.v. Eduard Nieland. Een inleidend woord zal worden gesproken door de Z.O.V.-voorzitter de heer E. P. J. Krips. Toespraken worden verder gehouden door bur gemeester D. W. Kastelein en ds. J. B. Assendorp. „Kunst en Eer" speelt o.m. een pa raphrase op „Abide with me" en „Dankt, dankt nu allen God". De O. (oratorium) V. zingt o.m. „Gelukkig is het land" en het „Cantate Domino" Het orgel wordt bespeeld door Hans Vorstheuvel Lubrund. De aandacht van betrokkenen wordt er nog op gevestigd, dat de bijeenkomst te beluisteren zal zijn via de kerktelefoon. Aan het slot wordt een collecte gehouden voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Mededelingen Verder hier enkele mededelingen: Voor de kinderspelen kan men zich aanmelden op sportpark „Bannink" na half elf. Automobilisten worden vriendelijk doch dringend verzocht de route van de optocht - die om 15 uur van start gaat - vrij te houden. In de avond uren vindt - aanvullend op het pro gramma - een speciaal optreden plaats van de beat-band „Pink Ele phant", tegen gereduceerde prijzen. De gymnastiekvereniging „Rust Roest" (juist terug dan van Soestdijk) gaat om 8 uur n.m. van start en neemt de volgende route: Kerkplein - Meelstraat - Dam - Melkmarkt - Beddeweeg - Minder broederstraat - Lammermarkt Varremarkt - Balie - Raamstraat - Regenboogstraat - Pieterseliestraat - St. Domusstraat - Nieuwe Boogerd- straat - Nieuwe Haven - Oude Ha ven - Kraanplein - Havenpark - Havenplein. Studenten bezetten senaatszaal te Tilburg TILBURG, 28-4. Eun groep stu- denten vain de Algemene Studenten organisatie Tilburg heeft maandag avond de senaatszaal van do katho lieke hogeschool bezet. Ze waren van plan vandaag (dins dag) de hele hogeschool te bezetten in verband met het feit dat de aca demische senaat maandagavond in grote meerderheid heeft besloten niet de eisen van de studenten te aanvaarden met betrekking tot het medebeslissingsrecht van alle gele dingen van de hogeschool op alle niveau's. Koningin ontving „Encyclopedie van de Nederlandse Antillen" DEN HAAG, 28-4. Koningin Juli- ana heeft op paleis Huis ten Bosch in Den Haag het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de „Ency clopedie van de Nederlandse Antil len", die heden bij Elsevier Neder land N.V. te Amsterdam is versche nen. Het beek werd aangeboden door rnr. H. J. Reinink en mevrouw E. Fortanier-de Wit, respectievelijk voorzitter en bestuurslid van de Ne derlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Ned. Antillen (Sticusa). TOKIO, 28-4. Meer dan 500 arres taties, ongeveer 100 gewonden, totale ontwrichting van het spoorwegver keer en grote vertragingen by het stadsverkeer vormden de balans van de „Okinawa-dag". In Tokio waar duizenden betoog den voor teruggave aan Japan van het eiland Okinawa dat zeventien jaar onder Amerikaans bestuur staat. In Tokio waren 12.000 politieman nen op de been om de studenten in toom te houden die een ware guer rilla voerden. Tegen de avond be stormden 4000 mensen het hoofdsta tion en andere belangrijke stations. Stilstaande treinen werden bezet waardoor het treinenverkeer in de war liep. Toen de demonstranten uit de stations verdreven waren raakten zij in de stad weer slaags met de politie waarbij zij het publiek en au to's als dekking gebruikten. EAST GERMANTOWN, (Indiana, U. S.A.). Een goederentrein ontspoorde aan de rand van het stadje East Germantown. Als gevolg hiervan moest een deel van het stadje wor den geëvakueerd, in verhand met eventuele explosies, die zich, voor konden doen in de brandende wa gons. Op de foto: bluswerkzaamhe den bij de trein. Kon. onderscheidingen op Schouwen-Duiveland By gelegenheid van Koninginne dag werden op Schouwen-Duiveland de volgende personen koninklijk on derscheiden: tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd: de eervol ontslagen majoor M. W. Rooze, van het wapen der infante rie, te Oosterland; tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd: dr. H. J. van Zuylen, directeur van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappijtot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd: F. VV. Hummel te VVesterschouwen, hoofd van de commerciële dienst by de N.V. Oranje Nassau Mynen. De ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend aan: W. C. Braam, be heerder van het betonningsinagazijn te Brouwershaven; J. Muit te Nieu- werkerk, hoofdemployé van de P.T. T.; D. van der Sluis te Zierikzee, zaakvoerder van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond; J. C. van der Keest te St. Philipsland, voor man-tractor-chauffeur op het land bouwbedrijf „Nlcke" (bij bevorde ring). ZIERIKZEE U.V.V. organiseert ontspanningsavond voor de bejaarden Op vrijdag 2 mei a.s. organiseert de U.V.V. alhier in het Ned. Herv. verenigingsgebouw in het Vrije een ontspanningsavond waarop alle Zie rikzeese bejaarden van harte wel kom zullen zijn. Er zullen kleuren dia's worden vertoond over Zierikzee en omgeving, door de heer H. v. d. Berge. Komst Hatfield-delegatie Van 5 mei tot 8 mei vertoeft een uit 36 personen bestaande delegatie uit de Engelse adoptiestad Hatfield te Zierikzee. Een interessant pro gramma is voor de Engelse gasten voorbereid, waarop wij nog nader terug komen. De gasten arriveren in de morgenuren van maandag 5 mei. De Engelse gasten worden onderge bracht bij Zierikzeese families. Jubileum Nutsspaarbank Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Nutsspaarbank hou den bestuur en directie een receptie in de Mondragon-foyer op zaterdag 10 mei a.s. Feestelijke boottocht Op donderdag 8 mei a.s. vindt de feestelijke boottocht plaats in het ka der van het 150-jarig bestaan van de Nutsspaarbank te Zierikzee. De af vaarten vinden zowel in de morgen als in de middaguren plaats vanaf „Het Luitje". Geslaagde Astmafonds-collecte De collecte voor het Nederlands Astma Fonds heeft in Zieriikzee het fraaie ibedJrag van f 968,08 opgele verd. Een woord van dank hier aan de collectanten (in het bijzondei' de 25 padvindsters, die j'l. vrijdagavond - onder leiding van mej. Schel! - maa r Liefst f 536,20 bij eencollecteer den) èn de milde gevers en geefsters. Allen hebben zo tezamen hun steen tje bijgedragen aan de astmabestrij- ding: geldelijke steun, o.m. bestemd voo.r wetenschappelijk onderzoek en voor de therapeutische kampen voor astmatische 'kinderen. Afd. NJ.B.G. „Nehalennia" De afdeling „Hehalennia" van de Ncd. Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis op Schouwen-Dui veland, organiseert een tentoonstel ling, bij gelegenheid van de inge bruikneming van het verenigingsge bouw, gelegen aan de St. Domus straat. De expositie zal een beeld geven van in het bijzonder de arche ologische resultaten van de aktivi- teiten der afdeling, sinds de oprich ting van de afdeling in 1962. De opening vinidt plaats op vrijdag 9 mei a^s. ZIERIKZEE BRUINISSE Mosselaanvoer gestaakt De mosselaanvoer door de kwekers is met ingang van donderdag 24 april officieel gestaakt, de handelaren mo gen nog exporteren tot donderdag 1 mei. Nu was de aanvoer praktisch van weinig betekenis meer, in tegen stelling met de export, die voor de tijd van het jaar nog wonderbaar lijk levendig is. De voorraden ge kocht uit de fondsmosselen zijn de laatste weken dan ook buitengewoon goed van pas gekomen om de export gaande te houden. SEROOSKERKE Collectes DE SAKOR-kollekte heeft ter plaatse opgebracht f 43,66, de SI- MA VI-kcllekte f 65, de Paaskollekte in de Ned. Herv. Kerk f 96,70 en de koliek te Alg. Diaconale doeleinden f 23,95. BURGH Hengelprogramma H.S.V. „De Krabbe" In een één dezer dagen gehouden vergadering van de hengelsportver- erviging „De Krabbe" te Wester- schouwen is het programma voor het a.s. seizoen vastgesteld. Op 27 april werd de openings wedstrijd gehouden aan de Nieuwe- weg te Burghsluis. Dan 10 mei de internationale wedstrijd aan de Schelphoek (aanvang 12 uur). Op 15 mei de bekerwedstrijd bij Kijkduin te Renesse. aanvang 9 uur. 25 mei een wedstrijd aan de zeedijk bij de Plompetcren, aanvang 5 uur en te 15 juni opnieuw een bekerwedstrijd aan de Westbout te Burg'h, aanvang 8 uur. 17 augustus te 7 uur wordt gehengeld bij Kijkduin te Renesse en op 7 september aan de zeedijk Flaauwers, 4e beginnen om 7 uur. Dan 5 oktober een bekerwedstrijd bij Kijkduin in Renesse, aanvang 7 uur en tot slot wordt op 29 nov. ge hengeld bij Kijkduin of bij de Schelphock. Deze wedstrijd begint om. 13 uur. Mochit het weer op deze data en op deze plaatsen, hindenlijk zijn d'an .kan een andere plaats aan gawezen worden, hetgeen een uur voor ,de aanvang op drie plaatsen bekend gemaakt wordt, nl. bij café- bar „De Westhoek" te Burgh, bij restaurant- „De Zeemeermin" te Haamstede en bij rijwielhandel Du- son. en Zoon te Renesse. Dit programma maakte de voor zitter van „De Krabbe" de heer M. Wessels Sr. op de een dezer dagen gehouden voorjaarsvergadering, ge houden in café „De Westhoek" te Burgh bekend. D'e voorzitter dankte de heer W. van Sluijs voor zijn vele werk als wedstrijdsecretaris in het voorgaan de jaar gedaan, hartelijk. In zijn plaats werd de heer A. v. d. Bos be noemd. Voor de wedstrijden zal in het vervolg door de deelnemers een nummer getrokken worden voor het aanwijzen der plaatsen. Dooj- die heer A. v. id. Zande wordt een wisselbe ker ter beschikking gesteld van hem diiie in de meeste wedstrijden de minste vis vangt. Voor de poedel prijs looft de heer Joh. v. d. Bos een kilo paling uit. Tot slot vroeg de voorzitter nog speciale aandacht voor het grote internationale con cours dat gehouden zal worden op 10 mei aan de Schelphoekdijk. BURGHSLUIS Hengelwedstrijd „De Krabbe" Aan. het stuk zeedijk in de buurt van. de Ni'euweweg bij Burghsluis begon de hengelsportvereniging „De Krabbe" het seizoen met een wed strijd voor leden. Er waren 32 deel nemers en d'e v.ig was vrij bijterig zodat flink wat punten vergaard werden. Het aantal ondermaatse vissen was 76 en bovenmaats 31 stuks ge noteerd. De uitslag was voor de senioren als volgt: 1. P. de Rijke 742 punten; 2. J. Hart 627 pnt.; 3. D. Braai 599 pnt.; 4. N. Tuinman 581 pnt.; 5. A. Overweg 474 pnt; 6. W. Lemsom 466 pnt.; 7. M. Wessels 408 pnt.; 8. F. v. d. Heide 373 pnt.; 9. Th. den Engels man 364 pnt.; 10. F. H. v. d. Heide 339 pnt.; 11. A. v. d. Werf 320 pnt.; 12. Th. van Vliet 301 pnt.; 13. J. v. d. Graaf 291 pnt.; 14. Joh. Verboom 285 pnt; 15. J. A. v. d. Wielen 261 punten. Uitslag junioren: 1. G. Overweg 701 pnt; 2. Simon Blom 584 pnt.; 3. Henk v. d. Wielen 503 pnt.; 4. Jan v. d. Werf 274 pnt.; 5. Danie Blom 241 pnt.; 6. Jan Slager 142 pnt. en 7. Paul GJerum 114 pnt. RENESSE Geen kranslegging Van officiële zijde deelt men ons mede: in overleg met enkele fami lieleden van de slachtoffers van 10 december 1944 is besloten op zondag 4 mei a.s. de gebruikelijke kransleg ging bij het monument te Renesse niet te doen plaats vinden. In het najaar zal met familieleden van de slachtoffers en vertegenwoor digers van diverse instanties een be spreking plaats vinden om een rege ling te treffen voor volgende jaren. NOORDWELLE Programma feestviering op Koninginnedag Het feestprogramma op koningin nedag zal om negen uur worden ge opend met het hijsen van de vlag bij de school en het zingen van een aantal liederen door de schooljeugd. Daarna zal de keuring plaats vinden van de door de kinderen versierde fietsen, .gevolgd door een rondgang door het dorp. Omstreeks 9.45 uur beginnen de kinderspelen. Voor de klassen 3 en 4 worden hindernis- en behendigheids wedstrijden gehouden. De klassen 1 en 2 gaan zaklopen met hindemis sen, de klassen 5 en 6 houden be hendigheids- en verkleedpartijen. Voer de kleuters is er een blokjes- en vlaggetjesspel. Voor de oudere jeugd, ouders en liefhebbers, begint om ongeveer 11.10 uur een gekostumeerde korf balwedstrijd. Opbrengst collecte De te Noordwelle gehouden SI- MAVI-coJlecte, collectrice mej. N. Bevel arider, heeft opgebracht de mooie som van f 131. NIEUVVERKERK De herdenkingsbijeenkomst Van officiële zijde deelt men ons mede dat de dn de mengen van ko ninginnedag ite houden interkerke lijke herdenkingsbijeenkomst dn de Ned. Hervormde kerk, op een zoda nig tijdstip zal zijn afgelopen dat be langstellenden gelegenheid hebben het ikomiinginnedefilé te zien op de televisie. De dienst begint - gelijk gemeld - cm 9.45 uur. De Nieuwer- kerkse ploeg, die deelneemt aan het défilé is vooraan lin de stoet onge deeld, zodat zij spoedig op de buis zal verschijnen. OOSTERLAND De Biafra-collecte Ook hier ter plaatse zal in de week van 28 april tot en met 4 mei .a.s. een collecte worden gehouden voor steun aan de slachtoffei-s van het Nigeria-Biafra-conflict. Ds. Om- mering heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen, en een tiental dames wil medewerking ge ven aan deze collecte, die gehouden wordt onder het motto: „Uw geld - Hun leven". Ondanks het feit dat de collectes in deze tijd niet van de lucht zijn mogen wij toch voor dit doel wel een aanbeveling lanceren en een beroep doen op de mildheid van de burgerij. Uit pers en radio weet iedereen wat er in deze genoemde gebieden geleden wordt en hoe on voorstelbaar de honger hier is. Grote bouwaktiviteit In het uitbreidingsplan van Oos terland is momenteel een grote bouw activiteit waar te nemen. De negen in aanbouw zijnde bejaardenwonin gen, een blok van vier en één van vijf, zijn zo ver gevorderd dat de binnenmuren overeind staan en hier op zijn de zolders gestort. Verder na deren de zes woningen, waarvan er vier gebouwd worden in de Burgem. v. d. Havestraat en twee in de Su- zanna Maria Loncquestraat, de hoogte dat de kap erop gezet kan worden. De bejaardenwoningen worden ge bouwd door Aannemersbedrijf F. den Hartcg Zonen te 's-Gra vend eel en de laatstgenoemde woningen door Bouwbedrijf L. W. Boogert alhier. Collecte Ned. Astma Fonds Gecollecteerd werdf hier ter plaat se voor 'het Ned. Asthma Fonds, on der leiding van mevr. J. Meerman van Damme, idoor d'e dames mevr. C. Bal-S choenmaker, mevr. J. Beije- ■Reinhoud, Riet Boogert, Heieen Oa- pelle, Riet d'e Later en Rian Rotte. Bijeengebracht werd' de mooie som van f 255,51. Een woord van dank aan de milde gevers en geefsters en aan 'de leiding en collectanten is ze ker niet misplaatst. BRUINISSE Dames in klederdracht naar Soestdijk Behalve Nu Met Hope uit Brui- nisse samen met de afdeling drum band, gaan voor het défilé in de tuin van Soestdijk woensdag ook rog 3 Bruinisser dames in klederdracht mee, die aan H.M. de koningin een pop zullen aanbieden, eveneens in Bruse klederdracht. Het torenuurwerk Het merkwaardige gedrag van het torenuurwerk donderdagavond is op gelost. Men hoorde namelijk toen, om plm. kwart over elf, de klok slaan en toen men keek wat er aan de hand kon zijn stonden de wijzers op kwart over twee. Hoe dit kon? Opvarenden van de kustvaarder Voorwaarts, die in de haven lag om aardappelen te laden, op weg van een café waar ze de avond hadden doorgebracht, passeer den de kerk en zagen de klok. Een weddenschap om de wijzers (20 me ter boven de grond) te verdraaien, werd uitgevoerd. Een of meer gevel toeristen bestonden het langs een regenpijp naar boven te klimmen, de dakgoot te bereiken en via de goot bij de wijzerborden te komen, waarna het stoute stukje werd uit gehaald en de weddenschap gewon nen. Dat hier een stout stukje acro batiek werd uitgehaald is zeker, maar dat de waaghalzerij geen do delijk ongeluk veroorzaakte door een val van 20 meter, is op zichzelf on begrijpelijk. Ergerlijk gedrag van enkele bromfietsers Een tweetal jongelui uit St. Phi lipsland heeft zaterdagavond bewe zen het begrip heer in het verkeer niet te kennen. Over de rijksweg rijdend in de richting Steenbergen naderde een DAF personenauto, be stuurd door de heer A. M- V. met naast zich zijn meisje S. A. J. uit Anna Jacobapckler, zaterdagavond de kruising Oostdijk, toen van de Oostdijk de 16-jarige bromfietser J. van de R. uit St. Philipsland de rijksweg opreed met als duopassa gier A. J. G. uit SL Philipsland. Beide jongens moesten naar het veer A.J.-Polder-Zijpe. Van de R. hield links aan en vertikte het om direct op het rijwielpad te gaan rijden, in tegendeel, hij bleef een eindje op de weg voor snelverkeer rijden, zo dat de heer V. in zijn DAF sterk moest remmen om een aanrijding te voorkomen, zo sterk dut hij in een slip raakte en in de sloot terecht kwam. Hoewel de modderspatten hen om de oren vlogen en het jack van een der bromfietsers daarmee werd 'bevuild, trokken de beide bromfietsridders zich van het gehele geval dat ze zelf veroorzaakt had den niets aan. Ze moesten de pont nog halen en de rest interesseerde hen niet. Gelukkig liep het ongeluk voor beide inzittenden van de auto betrekkelijk goed af, maar dat kon den de jongens natuurlijk niet meer constateren. Wel wisten zo dat de inzittende een dorpsgenoot van hen was. Van de R. blijft hardnekkig ontkennen, maar de duopassagier G. heeft bekend bij het geval betrokken te zijn geweest. De jongens zijn za terdagavond nog verhoord. Dinsdag 29 april Scharendyke Gemeentehuis, 2 uur, vergadering gemeenteraad van Middenschouwen. SCHIEDAM. Tijdens sloopwerk zaamheden aan de St. Lidwinakeork aan de Nieuwe Haven te Schiedam is maandagmorgen de torenspits op een hoogte van plusminus 30 a 40 meter in brand geraakt. Brand in pianofabriek EDE, 28-4. Een brand in een be drijfshal van Rippens Pianofabi'ieken te Ede heeft voor tenminste enkele tonnen schade aangericht. De hal waarin de machinale houtbewerking was ondergebracht is geheel uitge brand. Nagenoeg de gehele voorraad hout en een deel van de machine rieën is verloren gegaan. De ooi-zaak van de brand is nog niet bekend. De brandweren van Ede, Lunteren en Bennekom bestreden het vuur met 60 man. De kantoorruimten en de hal waarin de piano's stonden opgesla gen bleven gespaard. De machines en de voorraden zou den juist dezer dagen worden over gebracht naar een pand op het Ede- se industrieterrein. Australië en de Indische Nederlanders SCHIPHOL, 28-4. - Maandagoch tend, teruggekeerd van zijn bezoek aan Nieuw-Zeeland en Australië, heeft de minister van sociale zakeri en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, onder wiens departement ook de emigratie ressorteert, op Schiphol medegedeeld, dat hij met de Austra lische minister van immigratie Sned- den, een diepgaand gesprek heeft ge veerd over het toelatingsbeleid der Australische regering ten aanzien van Indische Nederlanders. „Wij stellen ons op het standpunt", aldus minister Roolvink, „dat Indi sche Nederlanders moeten worden beschouwd als Nederlanders met volle rechten, dat het Nederlanders zijn zoals iedere andere Nederlan der". Sirhan moet naar dodencel SACRAMENTO, Caiifornië, 29-4. De commissie voor strafvervolging van het Californische Huis van Af gevaardigden heeft maandag bepaald dat Sirhan Sirhan na zijn terdood veroordeling wegens moord op sena tor Robert Kennedy moet worden overgebracht naar de reeds overvolle „dodenrij" in de San Quentin gevan genis. De gevangenisautoriteiten hadden tevergeefs gepleit voor plaat sing van Sirhan in het gevangenis hospitaal te Vaccaville, 80 km van San Quentin. Bezoek Soeharto aan Frankrijk gaat niet door DJAKARTA, 28-4. Het bezoek dat president Soeharto volgende maand aan Frankrijk zou brengen, is in verband met het aftreden van presi dent De Gaulle uitgesteld, zo is in officiële Indonesische kringen verno men. Het Indcresische staatshoofd zou on 20 mei naar Parijs gaan voor een cLfic:eel bezoek van een week. Van cle vijf Europese landen die Soeharto zcu bezoeken, zijn er nu nog maar twee overgebleven - West- Duitr'^nd en Pelgië. Eerder was al beslo'en de voorgenomen bezoeken aan Nederland en Zuid-Slavië uit te stellen in verband met in deze lan den bestaande bedenkingen tegen het beleid van Indonesië. Oostenrijk wijst Rus uit WEWEM, 2*3—41 Het Ocstenipii'kse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag de onmiddellijke te rugroeping van een lid van de han- delsafdeling van de Russische am bassade in Wenen, Gennaki Fedo- renko, geëist. De Rus wordt verwe ten al geruime tijd contacten gehad te hebben mot een inmiddels op ver denking van spionage gearresteerde ambtenaar van het ministerie in Wenen. De ambtenaar, Alois Kahr, heeft bekend, dat hij al tiien jaar te gen betaling voor de Sowjet-Russi- sche Inlichtingendienst) werkte, zo meldt het Oostenrijkse persbureau APA. ZIERIKZEE Auto te water Onbekenden hebben in de haven aan het Sas een oude auto het water ingereden. Het betrof hier geen on geluk, maar een opzettelijke „stunt", de achtergrond waarvan moeilijk te bevroeden valt. Pompidou kandidaat Frans presidentschap PARIJS, 29-4. De voormalige Franse premier, Georges Pompidou heeft vanmorgen officieel bekend gemaakt, dat hij zich kandidaat, stelt voor de aanstaande presidentsver kiezing in Frankrijk. Pompidou deelde dit mee vóór hij zich naar een bijeenkomst begaf van het poli tieke bureau van de U.D.R., de gaul listische partij. DODELIJKE ONGELUKKEN WEERT. Het 8-jarige zoontje van de familie Haenen uit Zwartbroek, gemeente Weert. is op de Roer- mondseweg onder een auto gelopen. Hij werd op slag gedood. DEN HAAG. Op het terrein van de visafslag in Scheveningen is de 51-jarige J. A. Herlaar om het leven gekomen. De man is vermoedelijk overreden door een vrachtauto, die achteruit reed1 om een aanhanger aan de wagen vast te koppelen. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. Volgens de politie .heeft niemand op het terrein het ongeval zien gebeu ren. RUMPT. De 9-jarige M. de Weerd die op de fiets uit school komend de provinciale weg in Rumpt overstak, werd door een passerende auto ge grepen en gedood. HOOGEVEEN. In een ziekenhuis te Hoogeveen ds de 64-jarige mevr. F. Snippe-Otten uit Nieuwlande overleden aan de verwondingen die zij eerder op de dag op een kruising in Holland'scheveld had opgelopen. Het ongeval ontstond doordat haai man met zijn 'bromfiets, waarop zij achterop zat, geen voorrang verleen de aan een auto. „3lste" Koninginnedag is vroeger heel Hang 31 augustus geweest, de geboor tedag van wijlen koningin Wilhel mina. Het valt altijd weer op - ook al ziet men de feesten van toen door de roze gekleurde bril van de jeugd - hoe anders en eender de sfeer op die datum rond het Oranjefeest was in vergelijking met de 30ste april. Het was - zo lijkt het in de her innering - altijd mooi weer op „de 31ste". Het was een enige dag, want alleen op die dag trokken de kinde ren van beide scholen gezamenlijk op naar het gemeentehuis, waar de burgemeester al fraai opgepoetst en geketend gereed stond om zijn Oran- je-zegje te doen. Wij kinderen luis terden zelfs, want We hielden met ongekunsteldheid van de koningin, al xoas ze dan ook ver weg en leefde ze in een wereldje, de ondoorgron delijkheid waarvan we niet konden bevroeden. Trouwens, wacht even koninginnedag was de enige vrije dag buiten de vakanties en de grote vakantie duurde maar drie weken. Er schenen altijd zonnevonken in het koper van het fanfarekorps, dat zo dapper marcheerde door de stra ten van het dorp. Er waren vlaggen en soms poorten, maar helemaal het einde was de giomo-verlichting in het plantsoen. Honderden lichtjes dansten 's avonds op het anders zo donkere gras, want van straatver lichting had de gemeente nog niet zoveel weet. De grinnedinevan Bor de Wolf had in ons glaasje van „toen" zijn voorloper. Het was inderdaad ranja C.P. zonder prik, want „prik" ten deerde misschien in die tijd wel in de richting van alcohol en dat mocht niet, want er waren er teveel die hun sociale nood bedekten met een laagje jenever. Dat was al erg ge noeg. We hielden de gehele dag iets in de verkrampte handjes, 's Morgens een vlaggetje, 's middags een sinaas appel van da uitdeling, die we op een goed moment soldaat maakten en. avonds een brandende lampion. Rond elf uur was je helemaal moe van hel kijken naar de slingers, de lichtjes en de mensen en je geloofde gewoonweg niet, dat hel allemaal nog doller kon. Dat was toch zo, want de grote mensen beloofden vuurwerk. Maar hoe kan dat vu; ive tolden al van de slaap. Maar bij de eerste verschietende knalsterren aan de avondhemel was dat wel over. Zo iels groots en ongelofelijks bijna, en dat allemaal voor de koningin. Nadien schoven we voorzichtig september in. De natuur deed vaak nog wel zomerig, maar met de knal len op „de 31ste" leek de zomer toch uitgeluid. Soms kan ik ontzettend verlangen eens nog zo in-gelukkig en blij te zijn met prettige dingen als in dat „toen", dat - het geldt voor ieder metis - met de dag verder wegschuift en ongrijpbaarder wordt. SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2