0LGA SI 5 Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noord ierse minister-president Terenee O'Neill afgetreden Benelux-ministersconferentie geopend Hoge Chinezen weg uit partijtop Het standpunt van Mitterand Koninginnedag C. W. JONKER Prijsopdrijvingsgevallen voor de rechter Californië getroffen door aardbeving Werkstaking krijgt wettelijke grondslag Hervormingen in Suriname Y/AT UQT DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 april 1969 125ste jaargang Nr. 20190 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/g B.T.W In dit nummer: Kon. onderscheidingen op Sch.-D. Toenemende spanning LONDEN, 28-4. De Noordierse minister-president Terence O'Neill is maandagmiddag in Belfast ah leider van de regerende protestantse unio nistenparty afgetreden. Zodra een opvolger gekomen is, zal hij ook als premier heengaan. Door deze onverwachte stap is een nieuw, gevaarlijk element gekomen in de gespannen toestand in Noord- lerland, die de laatste week al het karakter van een burgeroorlog begon te krijgen Men had gedacht dat O'Neill, voor hij een beslissing nam, de stemming op 5 mei van zijn partijbestuur zou hebben afgewacht over de hervor ming van het gemeentekiesrecht, waarvoor hij zich persoonlijk had ingezet. O'Neill zegt te willen aftreden om dat hij ervan overtuigd is dat hij daarmee de hervorming dient. Een nieuwe leider die niet door persoon lijke vijandschappen geremd wordt, zegt hij, heeft een betere kans het door mij begonnen werd voort te zetten. Opvolger De ontwikkeling in Noord-Ierland is nu weer helemaal open. Als de sterke en tegen de kiesrechthervor ming gekante vleugel van de unio nisten met steun van de talloze fa natieke aanhangers van de protes tantenleider Paisley de overhand krijgt, is de kans op bloedige onlus ten groot. In het afgelopen weekeinde was in Noord-Ierland een betrekkelijke rust ingetreden, nadat de leiders van de Rooms-Katholieke beweging voor burgerrecht een beroep op hun aan hang hadden gedaan een afkoelings periode in acht te nemen. Ook een gezamenlijke „vredestocht" van ka tholieke en protestantse bisschoppen door het bolwerk van het katholieke verzet in Londonderry heeft bijge dragen tot het kalmeren van de ge moederen. Als opvolger wordt de gewezen minister van handel Brian Faulkner genoemd, die kort geleden is afge treden uit protest tegen de - naar hij nu zegt - „slepende hervormings plannen" van O'Neill. Op het eerste hoogtepunt van de onlusten, vorige week woensdag, heeft O'Neill slechts met een kleine meerderheid de steun van zijn frac tie voor zijn hervormingsplannen ge kregen: 28 stemmen voor, 22 tegen. CALCUTTA. Zaterdagavond is in de buurt van Burdwan in west-Ben galen, een passagierslrein ontspoord waarbij drie rijtuigen kantelden. Vier mensen verloren het leven en vijftien werden gewond. lil Amsterdam gaan nachtbussen rijden AMSTERDAM, 28-4. In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 mei a.s. zullen in Amsterdam voor het eerst de nachtbussen gaan rijden. Daar mee is de hoofdstad de eerste ge meente in Nederland, die deze nach telijke drenst aan het publiek aan biedt. Vanaf middernacht tot onge veer 6 uur in de ochtend zullen er naar en tussen verschillende stads delen bussen gaan rijden. Behalve voor het uitgaande pu bliek is het nachtelijke openbare vervoer bedoeld voor mensen, die in ploegendienst werken. HISTORISCHE FOTO Een historisch geworden .foto uit 1967. De Westduitse president Hein- rich Liibke tracht vriendschap te smeden tussen de Gaulle (l.) en Johnson (r.). DEN HAAG, 28-4. De Nederland se minister-president, de heer P. J. S. de Jong, heeft in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de Be- nelux-regeringsconferentic geopend, waarvan de voorbereiding twee jaar heeft geduurd. In zijn openingsspeech heette mi nister-president De Jong zijn Bel gische en Luxemburgse ambtgenotery respektievelijk Eyskens en Werner, en voorts de talrijke andere deelne mende ministers en staatssecretaris sen, welkom. De minister-president zei dat de vertegenwoordigers van de drie regeringen van gedachten zouden wisselen over de samenwer king in Benelux-verband. PARIJS, 29-4. Drie bekende per sonen zijn na het negende congres van de Chinese communistische par- tü niet teruggekeerd in het politie ke bureau, het dagelijks bestuur van de party. Het zijn de 68-jarige maarschalk Tsjen Ji, die al tien jaar minister van buitenlandse zaken is en in 1956 lid van het politiek bureau werd, en Tsjen Joen en Li Foe Tsjoen. De 64-jarige econoom Tsjen Joen, die sinds 1925 partijlid is, gold ruim 10 jaar als de belangrijkste planeco- noom van het land. Hoewel hij, even als Tsjen Ji, tijdens de culturele re volutie bekritiseerd is, werd aange nomen dat hij weer in genade zou worden aangenomen. De 69-jarige Li Foe Tsjoen is sinds 1922 partijlid en sinds 1954 vice-pre mier als deskundige op financieel, economisch en commercieel gebied. Hij is ook minister van de zware in dustrie en voorzitter van de staats plancommissie geweest. PARIJS, 28-4. Francois Mitterand, voormalige voorzitter van de linkse federatie, heeft maandagavond laten doorschemeren dat hij op een even tueel 'beroep op hem van verenigd links om ails kandidaat bij de ko mende Franse presidentsverkiezin gen te fungeren wel zou willen in gaan. Na een bijeenkomst met links georiënteerde parlementsleden die hem een dergelijk verzoek hadden gedaan zei de bij de presidentsver kiezingen van 1965 verslagen Mitte rand dat volgens hem de linkse par tijen bij de benoeming van een pre sidentskandidaat gezamenlijk moe ten optreden. Eenheid is de enige mogelijke politiek, aldus Mitterand. Hij zei verder: „Wij zullen beslis singen moeten nemen over een groot aantal vraagstukken in het gezamen lijke belang van onze drie landen". Advertentie zün wij de gehele dag geopend Welkom by Bloemisterü en tuincentrum alléén Hoogezoom 20 HAAMSTEDE Telefoon (01X15)383 Nixon betuigt zijn spijt over vertrek De Gaulle WASHINGTON, 28-4 President Nixon 'heeft generaal de Gaulle maandag een boodschap gezonden waarin hij zijn „grote spijt" over het heengaan van de Gaulle als presi dent uit. Nixon zegt dat generaal de Gaulle altijd welkom in de Verenig de Staten zal zijn en dat de uitno diging om begin volgend jaar naar Washington te komen van kracht blijft, „Wij in de Verenigde Staten zullen niet vergeten wat u voor Frankrijk hebt gedaan, zowel thuis als in het buitenland evenals voor de wereld zowel 'in oorlog ads in vrede" De Amerikaanse president zegt ten slotte te hopen dat de dialoog die enkele weken geleden tijdens het bezoek van Nixons aan Europa is begonnen, zal worden voortgezet. ZUTPHEN, 28-4. Aan de Prijzen- beschikking moet de hand worden gehouden, ook ook als dit zou leiden tot een situatie waarin men zijn be drijf noodgedwongen moet stoppen, aldus de economische politierechter te Zutphen, toen elf rijschoolhouders uit het arrondissement Zutphen en vijf horeca-ondernemers, waaronder een vennootschap onder firma, en een N.V., terecht stonden op verden king van prijsopdrijving. LOS ANGELES, 29-4. Zuidelijk Californië is maandagavond getrof fen door een aardbeving, zoals reeds maanden tevoren door helderzienden was voorspeld. De eerste berichten wijzen er ech ter niet op dat de schok het door hen verwachte onheil teweeg heeft ge bracht. Zo hadden religieuze groepe ringen ervoor gewaarschuwd dat door de „april-aardbeving" Califor nië in tweeën zou worden gespleten. DEN HAAG, 27-4. Voor de vak vereniging dient, binnen zekere grenzen, vrijheid te bestaan tot het organiseren van stakingen. Aldus, zeer kort samengevat, de inhoud van het ontwerp van wet over wat offi cieel heet „wetteiyke bepalingen met betrekking tot de werkstaking". In de memorie van toelichting op het wetsontwerp wordt de werksta king een uiterste middel genoemd. Dat betekent, dat zij slechts in aan merking mag komen nadat serieuze onderhandelingen zijn gevoerd en het daarbij onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te komen. Bij het uitroepen van een staking be hoort een aanzeggingstermijn in acht genomen te worden. In het ontwerp wordt bepaald, dat de verplichting van de arbeider om de arbeid te verrichten is geschorst, wanneer hij deelneemt aan een sta king, die is georganiseerd door een vakvereniging. Voorgesteld wordt, dat de vakvereniging tenminste ge durende twee jaren rechtspersoon lijkheid moet hebben. Door deze eis wordt vermeden, dat verenigingen die in feite niet meer dan eendags vliegen zijn, zich als vakvereniging zouden presenteren. Minister Polak (justitie) en minis ter Rpolvink (sociale zaken en volks gezondheid) zeggen in de memorie van toelichting, dat de wilde staking in beginsel als wanprestatie van de arbeider moet blijven beschouwd. De Gaulle zou zich kandidaat kunnen stellen PARIJS, 28-4. Grondwettelijk zou niélis generaal de Gaulle ervan kun nen weerhouden zich bij de komen de presidentsverkiezingen kamdi "aat te stellen, een mogelijkheid' die voor elke Fransman openstaait, mits hij de leeftijd heeft en een waarborg som van 10.000 francs kan storten. In de grondwet staat geen bepafliïng die voormalige staatshoofden van presidentsverkiezingen uitsluit, ook niet wanneer deze verkiezingen het gevolg zijn van het aftreden van de president. Twee Braziliaanse voetballers omgekomen SAO PAULO, 28-4. Twee spelers van de voetbalclub Corinthians uit het Braziliaanse Sao Paulo, Ludgerö da Silva en Eduai'do Neves dc Cas tro, zijn maandag bij een auto-onge luk om het leven gekomen. Da Sil va, een rechterverdediger, was be kend onder de naam Lidu, terwijl Neves de Castro linksbuiten was in de Braziliaanse selecliegroep die vo rig jaar een trip door Europa maak te. Bij de rijschoolhouders ging het om verhogingen van enkele kwartjes en bjj de horecahouders om enkele centen voor een kopje koffie tot een paar kwartjes voor een vlees- of kip gerecht. De rijschoolhouders kregen boetes van f 100,tot f 700,waaronder een deel voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. In de horecasector vie len boetes van f 600,tot f 3.000, waarvan ook een deel voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Bisschop in conflict met Spaanse overheid MADRID, 29-4. De aartsbisschop van Santander en apostolische admi nistrator van het diocees Bilbao, mgr. José Maria Cirarda, is openlijk in het strijdperk getreden met de Spaanse regering, die door arrestatie en be rechting van Baskische priesters het concordaat met het Vaticaan zou ge schonden hebben. In een preek in de kathedraal van Bilbao verklaarde mgr. Cirarda zon dag openlijk het te betreuren dat zijn vicaris-generaal, pastoor José Angel Ubierta, samen met enige andere geestelijken, was gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de activiteiten van de Baskische on dergrondse vrijheidsbeweging. Mintler „losse burgers" bij défilé te Soestdijk SOESTDIJK, 28-4. Bij het bloe- m endefilé in Soestdijk op de ver jaardag -van koningin Juliana zullen dit jaar aanzienlijk minder „losse burgers" in de gelegenheid worden gesteld om de koningin bloemen en cadeaus aan te bieden dan anders. Dé belangstelling is de laatste jaren zo -toegenomen, dat moest worden besloten «tot drastische inkrimping. De marechaussee zal tussen de ge organiseerde groepen door ongeveer 1000 'individuele gelukwensers de hekken binnenlaten en wel de men sen die het eerst arriveren. De ove rigen ikunnen de 'koningin zien als zij na afloop van de manifestatie voor het paleis een rijtoer maakt over de Amsterdamse straatweg. Hun cadeaus en bloemen kunnen aan padvinders worden afgegeven. PARAMARIBO, 28-4. Minister-pre sident May van Suriname heeft, ge flankeerd door de minister van fi nanciën Wungaarde en dc minister van handel en industrie Cairo, maan- dag zyn eerste en druk bezochte pers conferentie gehouden. Hij zei dat de regering voorberei dingen treft voor zo eerlijk moge lijke verkiezingen, die naar verwach ting in het najaar kunnen worden gehouden. Een wetsontwerp dat het kleuren van de vingers bij het stem men verplicht stelt zal binnenkort worden ingediend. Alle politieke par tijen zullen zendtijd bij radio en te levisie kunnen krijgen. De eerste-minister verwacht dal het interim-akkoord met de onder wijzers spoedig kan worden uitge voerd. De werkverschaffing wordt gere organiseerd. Er worden binnen niet al te lange tijd deskundigen uil Ne derland venvacht om dit probleem aan te pakken. De (morgen jarige) koningin Juliana ontving maandag op paleis Huis ten Bosch het eerste exemplaar van de „Encyclopedie van de Nederlandse Antillen". Het boek werd aangebo den door mr. H. J. Reinink en mevr. A. Fortanier-de Wil, namens de Sticusa. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is vooral aan zichzelf f dat men trouw moet blijven. BILT mmmÊt irTlvMË Plaatselijk nachtvorst Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, in hoofdzaak westelijke, wind; vannacht plaatselijk nacht vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 of meer. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 30 april. Zon op 5.13 .onder 20.03. Maan op 18.10, onder 4.21. 1 mei. Zon op 5.11, onder 20.04. Maan op 19.39, onder 4.33. Volle maan: 2 mei te 6.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 april 1 mei 1.47 v.m. 2.30 v.m. 14.20 n.m. 15.00 n.m. BROUWERSHAVEN 30 april 1.43 v.m. 14.00 n.m. 1 mei 2.20 v.m. 14.39 n.m. Springtij: 4 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-4. Het K.N.M.I. deelt mede:/ Tussen 'een lagedrukgebied waarvan het centrum boven Noor wegen ligt en een hogedrukgebied met het zwaartepunt bij IJsland wordt met een noordelijke wind vochtige lucht naar de Bi'itse eilan den getransporteerd. Boven het zee gebied bevindt zich een lagedruk gebied dat vooral in zuid-Frankrijk regen bracht. Ons land bevond zich het afgelopen etmaal aan de rand van de onstabiele lucht zodat zich wei stapelwolken ontwikkelden wel ke echter bijna nergens het buien- stadium bereikten Voor de komen de 24 uur wordt ver>vacht dat een uitloper Aan het hogedrukgebied bij Ierland zich vevder in de richting van ons land zal uitbreiden. De neerslagkansen blijven dan ook klein. Bij een overwegend zwakke wind zullen de temperaturen slechts weinig van die van vandaag ver schillen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1