DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIAFRA ZOU STAD OWERRI HEBBEN HEROVERD Nederland, België en het Baalhoekplan tie of teling Problemen rond de verplichte bloedproef Geen wachtende vrachtauto's meer bij douaneposten langs grenzen? Minister ir. J. P. Lardinois sprak over liet plan-Mansholt" BILT Slachtoffers van verkeersongevallen De staalfabriek op de Maasvlakte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 april 1969 125ste jaargang Nr. 20188 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de i/aate, tel. (01110 2938). Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vele tekeningen n.a.v. jubileum De strijd in Afrika 1I1IALA (Biafra), 24-4. - Volgens hooggeplaatste zegslieden hebben de Biafraanse strijdkrachten na een be leg van enige maanden donderdag de strategische belangrijke stad Omerri op het Nigeriaanse leger her overd. Owerri, vóór de burgeroorlog de op vier na grootste stad van Nigeria en een belangrijk wegenknooppunt, werd in september vorig jaar door de Nigerianen ingenomen. In Biafraanse kringen wordt de herovering van Owerri niet alleen beschouwd als een goede opvanger voor de psychologische klap die de val van Oehoeahia veroorzaakte, ook wordt Owerri van groter strategisch belang geacht dan Oemoeahia. Sinds de stad in september viel, hebben de Biafi-anen alles in het werk gesteld om de Nigeriaanse troe pen te verdrijven. Insluiten sta<l De hierbij gebruikte taktiek be stond uit het steeds nauwer insluiten van de stad, de zeven toegangswegen stuk voor stuk veroveren en hinder lagen leggen voor de konvooien die het belegerde garnizoen kwamen be voorraden. In januari had de veste nog slechts één verbindingsweg met de Nigeri aanse hoofdmacht en deze werd in februari veroverd, waarna de bezet ting van enige duizenden militairen alleen nog maar door de lucht kon worden bevoorraad. Wordt de val van Owerri beves tigd, dan is het de eerste grote stad die de Biafranen op de Federalen hebben heroverd in de reeds 23 maanden durende oorlog. Egyptische schoten op V.N.-waarnemingspost NEW YORK, 24-4. De Egyptische strijdkrachten aan het Suezkanaal hebben op. een waarnemingspost van de V.N. en militaire waarnemers van de volkerenorganisatie geschoten, zo heeft generaal Odd Buil, de leider van de groep V.N.-waarnemers in het Midden-Oosten, donderdag de volkerenorganisatie laten weten. Woensdagmiddag was de post on der artillerie- en mortiervuur van de Egyptenaren gekomen. Volgens het Egyptische opperbevel was dit gebeurd omdat Israëlische tanks zich bij de post bevonden. De Egyptische strijdkrachten hadden ook geschoten op een waarnemer van de V.N., die de schade kwam opnemen. Voorts waren er Egyptische granaten inge slagen vlak bij twee andere waar nemers. Mail schopt vierjarig pleegzoontje dood AMSTERDAM, 24-4. In een drift- bui heeft de 24-jarige Amsterdam mer R. de J. gisternacht zijn vier jarige pleegzoon zo hard tegen het hoofd geschopt dat het in het Wil- helminagasthuis ten gevolge van hersenletsel is overleden. De man werd! op het politebureau Leidseplein aangehouden, verdacht van doodslag. Vorig jaar september werd het jongetje in het ziekenhuis opgeno men wegens een gebroken dijbeen, die hij te danken had aan een woe dende trap van zijn pleegvader. In december herhaalde de driftige va der, die volgens de politie beweer de wel van het kind gehouden te hebben, zijn brute daad. Het kind liep daarbij weer een dijbeenbreuk op. De schop tegen zijn hoofd werd echter fataal. BRUSSEL, 25-4. De gemengde Nederlands-Belgische commissie, die het plan moet uitwerken voor een Baalhoek-kanaal (in het oosteljjk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ten behoeve van Antwerpen) heeft nog steeds niet kunnen vergaderen, door dat de Nederlanders alsmaar verstek laten gaan, zo schrijft „De Gazet van Antwerpen". Deze commissie is vorig jaar tij dens Nederlands-Belgisch overleg te Middelburg ingesteld, doch ze is on danks herhaaldelijk Belgisch aan dringen nog niet bijeen geweest. Van Nederlandse zijde zijn achtereenvol gens afspraken voor vergaderingen op 4 februari, 18 februari en medio maart afgezegd. Het is nu de bedoe ling dat men op 15 mei zal vergade- Premier De Jong en inr. Lu ns naar Parijs DEN HAAG, 24-4. De minister president", de heer P. J. S. de Jong, en de minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, zullen op uitnodiging van de Franse regering op 13 en 14 mei een officieel bezoek aan Frankrijk brengen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Aclvertentié. attracties voor een toegangs|)I'I|S in kaatsheuvel ren, aldus „De Gazet", als er tenmin ste weer niet een Nederlandse kink in de kabel komt. Volgens de Antwerpse krant biedt het komende debat in de Belgische kamer over de begroting van open bare werken wellicht een goede ge legenheid om de minister eens over deze zaak te interpelleren. Chinese partijcongres geëindigd HONG KONG, 24-4. Het negende congres van de Chinese communis tische partij is donderdag met een plenaire bijeenkomst .geëindigd. Na herhaalde malen te zijn uitge steld, was 'het congres op 1 april be gonnen. Over het verloop is weinig bekend geworden. Op 14 aprij deelde radio Peking mee dat met algemene stemmen nieuwe partijstaluten wa ren aanvaard, waarin de gedachten van de 75-jarige partijvoorzitter Mao Tse Toeng de grondslag vor men voor de politiek van China. Voorts werd de minister van defen sie, de 62-jarige Lin Piao, officieel aangewezen om tezijnertijd Mao op te volgen. Premier Tsjoe En Lai is de derde man in de partijhierarchie gebleven. Het coingres blij kit ook een nieuw centraal comité te Hebben gekozen, dat 170 leden en 109 kandidaat-leden telt. Jongetje gefloo<l op zebra ROTTERDAM, 24-4. De achtjarige Gerard Capel uit Rotterdam, is don derdagmiddag bij een verkeersonge luk op de Pleinweg in Rotterdam- Zuid om het leven gekomen. De jon gen werd op een zebrapad door een personenauto aangereden en circa 40 meter meegesleurd. Volgens de politie was de bestuurder van de auto enkele meters voor de zebra mét grote snelheid 'door een rood stoplicht gereden. ROTTERDAM, 24-4. „Eén van de zwakke punten uit de voorgestelde wetswijziging is het feit dat nog steeds niet de techniek is vastge legd van de wijze waarop het bloed moet worden afgenomen. Belangrijk is ook cm te bepalen hoe groot het bloedalkoholpromillage is op 't mo ment van de aanhouding. Juist dat is bepalend en doorslaggevend. Be zwaarlijk vind ik ook dat bloedmon sters veel te vaak eerst moeten wor den vervoerd en dan nog eens vvor- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ROTTERDAM. H.K.H. Prinses Margriet heejt donderdag het Sint Clara ziekenhuis in de Maasstad officieel geopend. Tijdens de opening maakte de prinses een rondgang door het ziekenhuis. We zien haar hier bij een van de patiëntjes op de kinderafdeling. De Benehixconferentie den bewaard, waardoor veel tijd gaat verloren". Dit zei dr. Ph. Esser, psychiater en zenuwarts uit Haarlem, op een stu diedag ever de bloedproef in motel „Skyway" bij Rotterdam, georgani seerd op initiatief van de Autopers- klub in Nederland. Dr. Esser gaf zijn visie op het wets ontwerp en de Memorie van toelich ting van de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie, betref fende het verplicht stellen van een bloedproef met een maximaal toe laatbaar alkoholgehalte van 0,5 pro mille. Met name ten aanzien van de ge raamde kosten voor de bloedproef had dr. Esser bezwaren. „Ik houd van een eerlijke argumentatie, maar ik vind dat de voorstelling van za ken, zoals die in de Memorie van toelichting wordt geschetst, onjuist is", zo concludeerde de Haarlemse zenuwarts. Hij releveerde dat iedere bloedproef in de memorie is geraamd op circa 70 gulden. Bij 12.000 bloed proeven per jaar (dit is het aantal aanhoudingen) komt dat neer op ruim 850.G00 gulden. Dr. Esser rekende echter voor dat met deze methode dagelijks ook nog 33 analistes nodig zouden zijn om alle uitkomsten te onderzoeken. „Verspilling van tijd, energie en geld", zo zei hij. DEN HAAG, 24-4. De ministers presidenten en talryke andere mi nisters van de Benelux-landen, hou den volgende week maandag en dins dag hun lang voorbereide en enkele malen uitgestelde regeringsconferen tie in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. De hoofdtaak van de conferentie, waarvan de voorbereiding twee jaar heeft geduurd, is te beslissen over verplaatsing van de controles van de grenzen tussen de Benelux-landen naar het binnenland. Als de confe rentie overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van een door de se- Engelse treiler gezonken DEN HAAG, 25-4. Op de Noordzee ruim 275 km. ten oosten van Edin burgh, is 'gisteravond de Engelse treiler „Delgaone'* gezonken. De bemanning kon worden over genomen door het Noorse schip „Breamar", maar "twee bemannings leden raakten te water. Een van hen kon later worden opgevist. Hét zoeken naar de vermiste werd in dichte mist voortgezet. Monument voor Ned. nazi-slaehtoffers in Oost-Duitsland LEIPZIG, 23-4. Voor de uit Gro ningen afkomstige slachtoffers van de naziil's, die gedwongen 'tewerkge steld waren bij de wapenproduktie in de Aktiengesellschaft Sachsischer Werke, is in de Oostduitse gemeente Pulgar bij Leipzig een gedenksteen opgericht. De twee meter hoge steen staat tussen monumenten voor Rus sische en Italiaanse slachtoffers. cretarissen-generaal van de drie mi nisteries van economische zaken op gesteld rapport, zal er een einde ko men aan de rijen wachtende vracht auto's voor de douaneposten langs de binnengrenzen van de Benelux. Moeder en kind omgekomen door kolendampvergiftiging SITTARD, 24-4. In Sittard zijn donderdagmiddag ten gevolge van kolendampvergiftiging de 23-jarige mevr. Kronawitt-Rutten en haar eenjarig zoontje omgekomen. KIoos: „Geen samenwerking mei communistische vakhonden" DEN HAAG, 24-4. De heer A. H. Kloos beschouwt het als een van zijn hoofdtaken, om, als h\j vandaag (vrijdag) wordt gekozen tot voorzit ter van de Europese Bond van Vrtfe Vakverenigingen, een nauwere sa menwerking met de christelijke vak beweging te bereiken. Samenwerking met de communis tische vakbeweging wijst hij van de hand. Dit heeft hij aan een ANP verslaggever verklaard. Kort gele den heeft in Luxemburg reeds een oriënterend gesprek plaats gevonden met vertegenwoordigers van het we- reldverbond van de arbeid, waarbij ook het NKV en het CNV zijn aan gesloten. De nieuwe Europese bond vertegenwoordigt 12 miljoen werk nemers in de E.E.G.-landen, het we- reldverbond van de arbeid telt in de ze landen 3 a 4 miljoen leden. „Toekomstige struktuur te eenzijdig benaderd" HILVERSUM. Twee gewapende mannen hebben donderdag getracht een geldzending voor het algemeen ziekenhuis Zonnestraalte Hilversum te onderscheppen. Hun pogingen mislukten, hetgeen voor een groot deel te danken is aan het koelbloedig optreden van de 56-jarige heer J. C. Hogebrug (foto), die de strijd tegen de overvallers aanvankelijk alleen opnam tot hij bijstand kreeg van zijn collega's. UTRECHT, 24-4. „Men moet in de landbouw bijzonder voorzichtig zijn met heb geven van produktiesubsi- •dies. Het stellen van een recht streekse premie op de uitbreiding van de produktie in bepaalde sec toren van d'e lamd- en tuinbouw zou desastreuze gevolgen hebben". Dit verklaarde de minister van landbouw en visserij, ir. J. P. Lar dinois, in Utrecht op het congres van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond. Hij sprak over do sociale gevol gen van het plan-Mansholl. Deze term vindt 'hij overigens niet zo ge lukkig, in de eerste plaats omdat het geen plan is maar een boekwerk met een aantal overwegingen die niet uitmonden in concrete voorstelilen, en in de tweede plaats omdat niet alleen de heer Mansholt er verant woordelijk voor is, maar de hele Europese commissie. De commissie suggereert opvoe ring vam de bedrijfsgrootte per sec tor, waarna de gespecialiseerde be drijven zouden moeten samensmel ten tot zogenaamde „moderne land bouwbedrijven". De subsidies zou den daarop moeten worden afge stemd. Minister Lardinois noemde deze filosofie bijzonder stap en ook in s'trijd met dé werkelijke ontwik keling. In landen als Nederland en Scandinavië is niet zozeer sprake van samensmelting van landbouw bedrijven (horizontaal), maar veel meer van een sterkere verticale in- te gratie. „De commissie heeft ue toekom stige struktuur te eenzijdig bena derd", aldus Lr. Lardinois, „we moe ten ons instellen op een toekomst waarin land- en. tuinbouw weliswaar de 'kerm. blijven van het hele pro- 'duktieproces, maar waarbij de an dere sectoren, verwerking, handel en vervoer onder meer, belangrijke laken gaan overnemen cn hun rol gaan meespelen in de risicosfeer". J f Dingen, die groeien maken f f geen geluid, maar ze doen hun f i werk. a WAT W 01 Zuidelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar een bui; tot matig of zwak afnemende wind uit zuidelijke richtingen; ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal uren zon; 2 tot 8. Min.-temperaturen1 tot 6 'graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 26 april. Zon op 5.21, onder 19.56. Maan op 12.50, onder 3.36. 27 april. Zon op 5.19, onder 19.58. Maan op i4.08, onder 3.49. 28 april. Zon op 5.17, onder 19.59. Maan op 15.26, onder 4.00. Volle maan: 2 mei te 6.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 april 10.12 v.m. 22.49 n.m 27 april 11.37 v.m. nm 28 april 0.07 v.m. 12.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 22.53 n.m. n.m. 12.32 n.m. 26 april 10.05 v.m. 27 april 11.28 v.m. 28 april 0.08 v.m. Doodtij: 27 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een frontenisyisteem behorende bij een depressie .ten westen van Schotland over op land weg naar Duitsland. Daarbij viel op vele plaatsen onge veer 10 mm regen. De komende 24 uur trekt de depressie bij Schotland verder in noordoostelijke richting terwijl een nieuwe storing, die van ochtend 'ten westen van Portugal lag, naar de Golf van Biseaje en Frank rijk trekt. Hierdoor nemen in ons land de luchtdruk verschillen af, zo dat de zuidwestelijke wind in kracht iets zal afzwakken. Uit de verander lijke bewolking, die met deze zuid westelijke stroming wordt aange voerd, kan plaatselijk nog een bui vallen. In 'het temperatuurverloop komt weinig verandering. AMSTERDAM, 24-4. Op rijksweg 1 ter hoogte van de Merwedebrug is in de namiddag een bestelwagen frontaal in botsing gekomen met een uit de richting Naarden komende personenauto. Beide bestuurders werden zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Amsterdam. De bestuurder van de personenauto, de 30-jarige verkoper L. van O. uit Purmerend, i's in de loop van de avond overleden. Bij een inhaalmanoeuvre raakte de 26-jarige H. J. M. met zijn bestel wagen in een slip en kwam op de linker weghelft terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Ongeveer tien andere auto's liepen lichte blik schade op bij een tweetal ketting botsingen als gevolg van het onge luk. DEN HAAG, 25-4. De Europese Commissie verwacht voor de Euro pese Gemeenschap een produktie van ongeveer 120 miljoen ton ruw staal in 1980, tegen 90 miljoen ton in 1967. Voor alle westerse landen ver wacht ze een produktie van onge veer 530 miljoen ton ruw staal in 1980, tegen 350 miljoen ton in 1967. Minister De Block (economische zaken) heeft deze cijfers aan de Tweede Kamer meegedeeld naar aanleiding van opmerkingen vanuit de Tweede Kamer over het plan om op de Maasvlakte een staalproduk- tiefabriek te stichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1