0LGA Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bloedige botsingen voor meer vrijheid voor commando-actie Engeland en liet Midden-Oosten Prijsbesluiten E.E.G.-landbouwministers Zoutramp bedreigt de tuinbouwgebieden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 april 1969 125ste jaargang Nr. 20187 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na J8.00 uur: lel. (0)110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag tn vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Herstel stadhuis en KoeyeryBr liacen BEIROET, 23-4. De Libanese re gering heeft voor het gehele land de noodtoestand afgekondigd, na alloop van bloedige betogingen in de hoofd stad en Sidon, waarbü zeker zeven mensen z(jn omgekomen. In weerwil van een officieel ver bod hadden in deze steden moslims betogingen gehouden voor de ver lening van grotere bewegingsvrijheid aan de in het land opererende Pa lestijnse guerilla-organisatie. de Ara bische commando-actie. Naar officiële mededeling hadden de betogers ih Beiroet woensdag avond in de wijk Al-Hoerj het vuur geopend cp de politie, bij het trach ten doorbreken van een barricade. De politie had het vuren beantwoord en één demonstrant gedood en ver scheidene gewend. Aan de zijde van de politie zouden vijf gewonden zijn gevallen. In het 40 km zuidelijker gelegen Sidon waren in een treffen tussen politie en betogende Palestijnse vluchtelingen drie doden en 25 ge wonden gevallen. Volgens officiële lezing hadden de vluchtelingen, afkomstig uit het na bijgelegen vluchtelingenkamp Alhel- weh, een mars op de stad onderno men en de veiligheidstroepen bescho ten en met stenen bekogeld. De orde troepen zouden de toestand nu in de hand hebben. Advertentie Ongeluk door linksrijden IJSSELMUIDEN. 23-4. Een liinks rijdende auto met Engels nummer berd is op de provinciale weg Kam pen -Oldebroek, ter hoogte van de buurtschap De Zande 'in de gemeen te IJsselmuiden, in botsing gekomen met een vrachtauto. De Engelse auto werd hierbij verpletterd. Het is de politie nog niet mogelijk ge weest de identiteit vast te stellen van de bestuurder, die kort na aan komst in het R.K. ziekenhuis te Zwolle aan zijn verwondingen be zweek. In Beiroet hebben leerlingen van verscheidene scholen woensdag ge staakt uit sympathie met de guerilla- organisatie. Later werd meegedeeld dat nog vier mensen om het leven waren ge komen. Onder de afgekondigde nood toestand is het verboden publikaties het licht te doen zien die de veilig heid van het land in gevaar kunnen brengen en worden de pers, radio en televisie onder censuur gesteld, even als de toneel- en filmprodukties. Ooievaar in Oudewater OUDEWATER, 23-4. De ooievaar is toch gearriveerd in Oudewater. Het dier streek woensdagmiddag om kwart voor twee neer op het nest dat, in tegenstelling tot andere jaren, niet op het stadhuis maar op het plaatselijke theatergebouw was ge maakt. Zoals bikkend brandde op 22 augus tus van h^vorig je ar het stadhuis van Gudet^ïfefvinclusief het daarop geplaatste ooievaarsnest, af. In ver band daaripee bestond enige onze kerheid omrent het al dan niet ko men van de-vogel. Dode en zwaar gewonde hij ernstig ongeluk NAMEN, 23-4. Het echtpaar J- Röntgen-Chéreij is op een kruising in Bienwart nabij Namen in België in botsing gekomen met een Belgi sche vrachtauto. Mevrouw Röntgen (59). die de auto bestuurde, werd op sllag gedood. Haar echtgenoot, de Amsterdamse musicus Johannes Röntgen (717"is in zorgwekkende toe stand in een kliniek in Namen op genomen. V. S. doen beroep op Israël en de Arabische landen WASHINGTON, 23-4. De V.S. heb- ben een dringend beroep gedaan op Israël en de Arabische landen, een eirde te maken aan alle schendin gen van de wapenstilstand in het Midden-Oosten, Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Amerikaan se regering zich hoe langer hoe meer bezorgd maakt over het toe nemende gebruik van geweld in het betrokken gebied. Aaii onze adverteerders Advertenties voor ons nummer van donderdag 1 mei a.s. a.u.b. opgeven uiterlijk dinsdag 29 april, tot 17.00 uur. Advertentie-afdeling Zierikzeesche Nieuwsbode Noodtoestand in Libanon ROZENBURG. „Zeg Jan, geef mij dat ringetje eens even aan". Een scène tijdens de montage van de schroef van de mammoettanker Esso-Cambria op de Verolmewerf ie Rozenburg. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanwezige vrienden moet J men weldoen, van afwezige J vrienden moet men goed spre- f ken. j 4 HUISSEN. In de Bredeslraat in Huiissen is het zesjarige meisje Wil- helmina H. M. Janssen door een per sonenauto gegrepen toen zij de rij baan overstak. Zij werd' zodanig ge wond' dat zij op weg naar het zie kenhuis overleed. Stier doodt man GROENLO, 24-4. De veertigjarige landbouwer J. te Bulte uit Groenlo is door een stier zo ernstig gewond, dat hij aan zijn verwondingen is overleden. Hij möest de stier naar een weiland brengen in de buurt van zijn wening. Door onbekende oor zaak (niemand heeft het ongeval zien gebeuren) moet het dier dol zijn geworden en de man op de horens hebben genomen. Latei- werd het slachtoffer door zijn vader dood in het weiland gevonden. De slier heeft m<en afgemaakt. Plaatselijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met plaatselijk regen maar ook opklaringen; matige, later vrij krachtige zuidwestelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 25 april. Zon op 5.23, onder 19.54. Maan op 11.33, onder 3.20. Eerste kwartier: 24 april le 20.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 april 8.57 v.m. 21.26 n.m. BROUWERSHAVEN 25 april 8.48 v.m. 21.28 n.m. Doodtij: 27 april. OUDENBOSCH. De volkssterrenwacht „Simon Stevinte Oudenbosch zal. haar medewerking verlenen bij de komende Amerikaanse maanvluchlen. De sterrenwacht is verzocht, tijdens de Apollovluchten de maan te observeren met de grote Maksutovkijker. f/et is de bedoeling dat elk veranderlijk ver schijnsel, dat op de maan wordt waargenomen, tijdens de bemande maart- vlncht. direct wordt doorgegeven naar Amerika. De foto toont de kijker en (ander) de tijdwaarnemingsapparatuur. Uitgaansverbod Er is een uitgaansverbod afgekon digd voor de inwoners van Beiroet en nog vijf steden, waaronder Tri poli, Sidon en Baalbek. De studenten van de twee univer siteiten in Beiroet zouden besloten hebben voor onbepaalde tijd in sta king te gaan uit protest tegen het verbod betogingen te houden ter on dersteuning van de Arabische gue- rillastrijders, die vanuit Libanon Is raël binnendringen. LONDEN, 23-4. De Britse rege ring heeft woensdag haar bezoi-gd- heid geuit over de verslechtering in het gebfed van het Suez-kanaal en in de Jordaan-vallei. „We betreuren de voortdurende schendingen van de wapenstilstand van de afgelopen tijd in deze sectoren zeer", aldus een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. De gebeurtenissen belemmeren de po gingen van de grote vier om een op lossing te vinden. Het Verenigd Ko ninkrijk deelt de mening van secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties. „We hopen zeer dat alle betrokken stappen zullen nemen die een beëindiging van de bestands- schendingen in de twee gebieden verzekeren". Veroordeling in Polen WARSCHAU, '23-4. Drie vrouwe lijke studenten, diie worden beschul digd van het aanzetten tot de stu dentenbetogingen van vorig jaar, zijn in Warschau tot elk anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „het (lidmaatschap van een geheime organisatie". De vijf maan den die de meisjes vorig jaar in ar rest hebben doorgebracht, worden in mindering gebracht. Zij blijven op vrije voeten hangend hun beroep te gen het vonnis. De kans is groot dat zij amnestie krijgen wegens het 25- jarlg bestaan van Polen als volksre publiek. Arbeiders achter Snukovsky en Dubcek PRAAG, 23-4. De arbeiders van de hebben in een 'brief Josef Smrkovs ky en Alexander Dubcek ihun onge schokt vertrouwen en erkentelijk heid betuigd. In een brief aan de minister van defensie geven zij ui ting aan hun verontwaardiging over de maatregelen die genomen zijn te gen de olympische kampioen Zato- pek. De arbeiders behouden zich het recht voor om eventuele extreme maatregelen met extreme tegen maatregelen te beantwoorden. Mislukte overval op loongelflzending voor ziekenhuis UTRECHT, 24-4. Twee met sten- guns bewapende mannen hebben vanochtend even voor negen uur vergeefs geprobeerd de maandelijkse loongeldzending van circa f 25.000,- voor het 550 man tellende personeel van het algemeen ziekenhuis „Zon nestraal" in Hilversum te onder scheppen. Dank zij het kordate op treden van één van de personeelsle den, de 56-jarige J. C. Hoogebrug. werden de overvallers dusdanig van hun stuk gebracht, dat ze het hazen pad kozen in een rode personenauto (merk Citroen). De rijkspolitie heeft alle mobiele stations in de provincie Utrecht gewaarschuwd, terwijl ook de korpsen van de gemeentepolitie van omliggende plaatsen zijn inge licht. In Hilversum heeft de politie enkele wegen afgezet. LUXEMBURG, 23-4. De ministers van landbouw van de E.E.G. zijn er op een vergadering in Luxemburg in geslaagd een akkoord te berei ken over een aantal Europese land bouwprijzen. De meeste graanprijzen zijn ivoor het nieuyve seizoen, dat op 1 augustus begint, ongewijzigd ge laten, evenals de prijzen va.n rijst, söi'ker en oliehoudende zaden. Alleen in de prijzen van de voe- dergranen, mais en gerst zijn enige wijzigingen gebracht: de richtprijs van gerst 9tijgt met 1 (van 94,44 dollar per ton tot 95,44 dollar), de interventieprijs van gerst stijgt met een half procent (van 87,97 dollar Hooggeplaatste Jezuïet treedt uit orde ROME, 23-4. De 49-jarige Zwit serse Jezuiet Mario Schcenenberger heeft bekendgemaakt, dat hij beslo ten heeft uit de orde te treden. Pa ter Schoenenberger is de hoofdco- ordinator van de activiteit der Jezu- ieten-erde in de Duitstalige landen. Pater Schoenenberger is tot zijn bestuit gekomen nadat 'hij door zijn superieuren was berispt om zijn „progressieve instelling en zijn mo derne benadering van het leven". Advertentie. Waterschappen verontrust DEN HAAG, 24-4. Ieder jaar be staat naar de mening van dc hoog heemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schieland de mogelijk heid dat een ware ramp dc tuin bouwgebieden tussen het Noordzcc- kanaal en Europoort (Westland, bol lenstreek, Boskoop, Aalsmeer, etc) treft. Deze ramp zal zich voordoen wan neer de stand van de Rijn laag is in dc groeitijd van de gewassen. De dijkgraven van de drie hoog heemraadschappen, die voor de wa tervoorziening in dit gebied moeten zorgen, hebben heden-donderdag morgen een onderhoud met minister per ten naar 88,49 dollar) en de richtprijs van mais gaat eveneens met 1 °'o omhoog (van 94,94 dollar per Ion tot 95,94 dollar). Militairen omgekomen door lawine Bakker van verkeer en waterstaat gehad, om de minister de urgentie van bepaalde waterwerken onder de aandacht te brengen en hem er op te wijzen dat de kosten van deze werken in hun totaal voor rekening van het Rijk zullen moeten komen. Het gevaar dat de tuinderijen en kwekerijen in Holland bedreigt, is gelegen ir het zoute zeewater, dat steeds verder via de Nieuwe Water weg, Scheur en Nieuwe Maas het land binnendringt en nu al zover komt dat het nemen van onmiddel lijke maatregelen, naar de mening van de drie hoogheemraadschappen, dringend vereist is. GENEVE, 23-4. Zes leden van een Zwitserse militaire patrouille zijn woensdag bij Pontresina door een lawine getroffen. De militairen wer den met hefschroefvliegtuigen naar het ziekenhuis van Samedan verT voerd. Kort na aankomst aldaar stierven drie van hen. De drie ove rige militairen zijn zwaar gewond. Paters Jezuïeten richten „sekspositie" hl MAASTRICHT, 23-4, Enkele pa- ters Jezuïeten, die in Maastricht de Berchmanssooiëteit voor jongeren exploiteren, hebben in friet gebouw van de Berchmanssociëteiit een zo genaamde „sekspositie" ingericht, bestaande uit een aantal stands met voorlichtingsmateriaal over en beel den van het geslachtsleven. Een in het oog springend detail vormt een bord met de bekendste schutting woorden. De ..nette" benamingen staan ernaast. De sekspositie geeft verder informatie over geslachts ziekten en homofilie, waarvoor ad vies werd .ingewonnen bij de Neder landse Vereniging voor Seksuele Hervorming. Bescherming mogelijk door Laserstralen NEW YORK, 23-4. Met behulp van laserstralen en communicatie kunstmanen kan een bewakingsnet om de wereld worden gespannen dat militaire verrassingsaanvallen on mogelijk maakt, hebben twee des kundigen, dr. J. H. Vogelman en Ira Kaman, in een technisch blad ge schreven dat woensdag in New York is uitgekomen. De V.N. zouden een sleutelrol moeten hebben bij een dergelijk verbindingsnet dat een re volutie op het gebied van het ver garen van lichtingen zou betekenen en de spanning zou kunnen vermin deren, waardoor weer tot een duur zame vrede wordt bijgedragen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht trok een- zwakke rug van hogeluchtdruk over ons land. Hierdoor was er weinig wind en kon op enkele plaatsen mist ontstaan die soms van motregen ver gezeld ging. Inmiddels heeft een re- gengebied, dat bij een depressie be- hoort waarvan het centrum ten wes- ten van Ierland ligt, zich over En geland naar het oosten verplaatst. De voorste begrenzing hiervan liep vanmorgen van de Engelse oostkust naar West-België. Het koufront van eerder genoemde depressie dat zich vanmorgen van Engeland via de Golf van Biscaje naar de Azoren uitstrekte, verplaatst zich in noordoostelijke richting. Het zal in de loop van de dag ons land passeren. Het laat zich echter aanzien dat dit front morgen dicht bij ons land zal liggen, waardoor er veel bewolking zal zijn met af en toe regen. De wind neemt toe, waarbij de temperaturen iets hoger zullen zijn dan vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1