OLGA 4 Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse militairen in noord-Ierland ingeschakeld bij „bewaking" Vele Israëlisch-Arabische incidenten Stabiele prijzen in West-Duitsland Spionagenet ontdekt in West-Duitsland Studentenbetogingen in Tsjecho-Slowakije Bomontploffing in centrum van Athene Hevige explosie in douche te Amstelveen Bondsregering acht in beginsel verdrag met Oost-Duitsland mogelijk T.b.c. in Elspeet Jï Minister Schut bezoekt deze week Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 april 1969 125ste jaargang Nr. 20186 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. i. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Boek: Zierikzee en zijn stodlinis'' *#V Op wacht bij openbare nutsbedrijven BELFAST, 21-4. In Noord-Ier land z(jn maandag Britse militaire eenheden In actie gekomen om de bewaking van openbare nutsbedrij ven, zoals elektrische- en telefoon centrales, waterinstallaties en post kantoren, op zich te nemen. Naar de Britse minister van binnenlandse za ken, James Callaghan, maandagmid dag in het Lagerhuis verzekerde, zullen de Britse militairen niet wor den gebruikt tegen de burgerbevol king. De actie van de Britse eenheden, die deel uitmaken van de 3.000 mili tairen die permanent in Noord-Ier land zijn gelegerd, geschiedt op ver zoek van de Noordierse premier Te rence O'Neill. Deze deed een beroep op Londen, nadat zich in het week einde talrijke gewelddaden hadden voorgedaan. Alleen in Belfast en om geving werden al tien postkantoren in brand gestoken. Een bomaanslag op een waterinstallatie leidde tot een te kort aan drinkwater. Volgens de Noordierse politie zou den deze acties het werk zijn van het verboden Ierse republikeinse le ger (Cira). Een woordvoerder van Advertentie. W oonwagenbewoner slachtoffer kolendamp BERGUM, 21-4. In het Friese Va- lom bij Dokkum is zondagmorgen de 68-jarige woonwagenbewoner K. van der Hoek dood op zijn bed aange troffen, zo wordt maandag van de politie vernomen. Hij was overleden aan kolendampvergiftiging. Zijn wagen stond op het erf van de familie Wijbenga, Mevrouw Wij- benga ontdekte wat er gebeurd was nadat de gordijntjes in de wagen ge sloten bleven. Toen zij door een kiertje keek, zag zij de bewoner met de benen buiten het bed liggen. Haar man sprong de wagen binnen en trof zware kolendamp aan. De heer van der Hoek was reeds overleden. Casper Howeler overleden BLARICUM, 21-4. In de ouderdom van 71 jaar is te Blarieum overle den de heer C. Howeler, muzicoloog en muziekrecensent. Hij schreef eni- boeken op muziekgebied, te weten: „Inleiding tot de muziekgeschiede nis" en het bekende „X, ij, z, der mu ziek". In de jaren 1940-1945 was hij directeur van de muziekschool der afdeling Laren-Blaricum van de toonkunst. In vroeger jaren was hij verbonden aan de muziekschool van toonkunst te Bussum. Dodelijk ongeluk; chauffeur reed door ROTTERDAM, 21-4. De Rotterdam se recherche is 'n speurtocht begon nen naar de bestuurder van de auto, die in de nacht van zondag op maan dag op de Charloise Lagedjjk in de Maasstad betrokken is geweest bij 'n dodelijk ongeluk. Rond vier uur vond men op de Charloise Lagedijk het lichaam van de 61-jarige ten-einknecht B. van der Spuy uit de Maasstad. De man bleek te zijn overleden aan verwondingen die door een aanrijding waren ver oorzaakt. In de buurt van hét lichaam werd een auto-onderdeel gevonden, afkomstig van een Volks wagenbusje. De recherche neemt nu aan dat de Rotterdammer, die te voet was door een Volkswagenbusje werd aangereden. Na het ongeluk is de be stuurder doorgereden. deze organisatie in Dublin heeft dit echter direct tegengesproken. De ongeregeldheden begonnen za terdag met gevechten in Londonder ry tussen aanhangers van de R.K. beweging voor gelijke burgerrechten - de Rooms-Katholieken zijn in Noord-Ierland in de minderheid - en volgelingen van de militante protes tantse geestelijke ds. Ian Paisly. In totaal hebben zeker 200 politieman nen en ongeveer 80 burgers verwon dingen opgelopen. Naar minister Callaghan heell meegedeeld, zullen premier O'Neill en premier Wilson elkaar „zeer bin nenkort" ontmoeten om zich over de situatie te beraden. Het Britse Lager huis zal vandaag (dinsdagmiddag) een debat aan de kwestie-Noord-Ier- land w(jdcn. TEL AVIV, 21-4. Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft maandag bekendgemaakt, dat b(j ge vechten op maandag langs de Jsraë- lisch-Jordaanse bestandslijn vier do den aan Arabische züdc en twee do den en vier gewonden aan Israë lische z(jde zijn gevallen. De vier gedode Arabieren waren saboteurs, die de bestandslijn pro beerden te overschrijden, maar door een Israëlische patrouille werden doodgeschoten. Een Israëlische militair sneuvelde tijdens een Israëliseh-Jordaans artil lerieduel. Bij Kantara werd een Is raëlische militair gewond door een Egyptische scherpschutter aan de overzijde van het Suezkanaal. Een Israëlische militair, die gewond werd bij Bussie, in het zuiden van de streek van Golan, niet ver van de Israë- lisch-Jordaanse bestandslijn, is aan zijn verwondingen bezweken. Bezetting faeulteit der wijsbegeerte in Praag PRAAG, 21-4. De bezetting van de faculteit der wijsbegeerte van de universiteit van Praag, waartoe de studenten zondag hadden besloten, is maandag vreedzaam geschied. Hun bedoeling is op deze wijze te protes teren tegen de vervanging van Dub- cek als eerste-secretaris van de com munistische partij door Husak. Schietpartij in Zwitsers sanatorium GENEVE. 21-4. In een plotselinge woede-uitbarsting heeft maandag de 52-jarige 'huisbediende Bernlhard Peret in een Zwitsers sanatorium twee vrouwen doodgeschoten en twee andere levensgevaarlijke ver wondingen toegebracht. De vier slachtoffers zouden hem jarenlang getreiterd en zijn zenuwen geruï neerd hebben. DEN HAAG, 21-4. Er is geen land in Westeuropa waarvan de be volking zo sterk voor stabiele prijzen is als die vjin dc Bondsrepubliek Duitsland. Ze is zeer gevoelig wat die stabi liteit betreft en dat heeft waar schijnlijk te maken met het feit dat velen zich o.a. de gevolgen van twee inflatieperioden, n.l. in 1923 en in 1948, maar al te goed herinneren. Men kan stellen dat de bevolking dei- Bondsrepubliek een prijsstijging van gemiddeld b.v. drie procent per jaar als zeer gevaarlijk beschouwt. Aldus dr. Tietmeyer, verbonden aan het ministerie van economische zaken in Bonn. Hij gaf daar voor lichting aan Nederlandse journalis ten die, op uitnodiging van de am bassade van de Bondsrepubliek in Den Haag, zich de vorige week heb ben trachten te oriënteren over so ciaal-economische en politieke vr stukken in dat land. De Israëlische woordvoerder sprak Egyptische berichten tegen, volgens welke verscheidene Egyptische ge vechtsgroepen het Suezkanaal zijn overgevaren en bij een verkennings missie een Israëlische tank hebben vernietigd. Ook de Jordaanse mede deling van maandag, dat twee Israë lische vliegtuigen door Jordanië wa ren neergeschoten, is tegengespi'oken. Arrestaties op Celebes DJAKARTA, 21-4. Het Indonesi sche persbureau Antara meldt, dat 200 mensen zijn gearresteerd in zuad- oost-Celebes wegens deelneming aan clandestiene communistische activi teit. Onder de gearresteerden zijn zestig regeringsfunctionarissen en verscheidene militairen. BONN, 21-4. De Westduitse ge heime dienst heeft verscheidene spi onnen gearresteerd op aanwijzingen die verstrekt werden door een lid van de Russische contra-spionage dienst, die naar het westen is over gelopen. Dit heeft Conrad Ahlers, een woordvoerder van de Westduitse regering, maandagmiddag aan de pers in Bonn meegedeeld. Ahlers zei nog, dat huiszoekingen zijn verricht bij de in hechtenis ge nomen personen. „Maar het betreft slechts mensen, die niet in het bezit waren van Westduitse defensiegehei men of van NAVO-geheimen". Ah lers wilde verder niet op de kwestie ingaan „teneinde het lopende onder zoek geen afbreuk te doen". PRAAG, 21-4. Studenten in Praag Ccskc Budovice en Plzen (Pilsen) hebben maandag sit-in betogingen gehouden uit protest tegen het afzet ten van dc populaire partijleider Dubcek. Op een vergadering in de filosofi sche faculteit te Praag besloten de studenten tot woensdagmorgen in staking te gaan om uitinjf te geven aan hun ongenoegen met de politie ke toestand in het land en verkla ringen van de nieuwe partijsecreta ris, Gustav Husak, waarin hij straf- Vliegtuig neergestort in oost-Pakistan CALCUTTA. 22-4. Bij Kflulna in Oost-Pakistan is maandagnacht een Fokker Friendship van de Indische luchtvaartmaatschappij neergestort. Alle 44 inzittenden - 40 passagiers en 4 bemanningsleden - zijn om het le ven gékomen. Het toestel kwam uit Assam en was op weg naar Calcutta. Grieks verzet smeult verder ATHENE, 21-4. Tcrwgl dc Griekse machthebbers een manifestatie in het olympisch stadion ter gelegen heid van de tweede verjaardag van de „kolonelsrevolutie" bijwoonden is maandagavond in een park in het centrum van Athene een bom ont ploft. Niemand werd door de aanslag gewond. Wel sneuvelden ruiten van huizen in de omgeving. Aan het park waar de aanslag plaats vond ligt het hoofdbureau van politie. In het olympisch stadion sloot pre mier George Papadopoelos de drie dagen van festiviteiten ter gelegen- Vier man verdacht van aanranding VENLO, 21-4. De gemeentepolitie te Venlo heeft maandag vier inwo ners, de 22-jarige H. van L., de 20- jarige H. A., de 19-jarige M. X. en de 29-jarige Marokkaan J. K. aange houden. Het viertal dait in de nacht een 18-jarig meisje in Venlo heeft aan gerand, is hangende het onderzoek op het politiebureau ingesloten. AMSTERDAM, 21-4. Maandag avond omstreeks acht uur heeft zich in een flat in Bijdorp, een wijk van BONN, 21-4. Dc Westduitse rege ring acht het in beginsel mogelijk een verdrag te sluiten met Oost- Duitsland ter regeling van dc be trekkingen tussen beide delen van Duitsland, tot een vreedzame oplos sing van de Duitse kwestie wordt be reikt. Zij is cchtcr niet van plan een ont- vverp-verdrag op te stellen in ant woord op het in september 1967 door de Oostduitse premier Willi Stoph voorgestelde ontwerp-verdrag. Dit plan is voor de regering in Bonn on aanvaardbaar, omdat het uitgaat op voorafgaande volkenrechtelijke er kenning van Oost-Duitsland. De regeringsverklaring vormt een antwoord op vragen van de in de oppositie zijnde liberale partij, de F.D.P., die had verzocht een ont- werp-verdrag aan dc Oostduitsers voor te stellen. Amstelveen, een ernstige ontploffing voorgedaan. De vrouw des huizes was in de douchecel bezig kleren te wassen met een vluchtig wasmiddel. Hierdoor heeft zich een explosief mengsel ontwikkeld dat vermoedelijk door het waakvlammetje van de geiser in de keuken tot ontploffing is geko men. De flat was in een oogwenk een grote ravage. Niet alleen sneu velden alle ruiten, maar ook de tus senmuur tussen de slaapkamer en de woonkamer, terwijl de verbindings muur met de aangrenzende flat werd ontzet. De bewoners, een echtpaar, kwam er betrekkelijk goed af. Zij liepen brandwonden op en zijn opgenomen in het ziekenhuis van de vrije uni versiteit. Dc ontploffing veroorzaak te brand, met gevolg dat in de flat zeer ernstige brandschade ontstond. heid van de verjaardag van de coup af met een toespraak tot 60.000 stu denten en scholieren. Het ondergrondse „Pan-Helleense bevrijdingsfront" heeft vlugschriften in Athene verspreid, waarin de be volking wordt opgeroepen te strij den voor „omverwerping van de fas cistische plaag in ons land". Gestolen schaap gevonden in bed... ZOUTKAMP, 21-4. Zaterdagmor gen werd van een weiland van land bouwer van der Klei in Zoutkamp ■een schaap vermist. Men gaf dit aan de postcommandant der rijkspolitie doot. Het spoor leidde naar de café houder H. uit Zoutkamp. De rijks politie deed huiszoeking en trof het schaap in de slaapkamer in bed aan. Na verder onderzoek, bleek zich ook een geslacht schaap in de koelkast te bevinden. Man gedood door zaagmachine RENSWOUDE. 21-4. Omstreeks het middaguur is de 44-jarige landbou wer C. van Ekris uit Renswoude op stag gedood toen hij op ihet erf van zijn boerderij aan de Oude Holleweg in een elektrische zaagmachine viel. De landbouwer was op dat ogenblik bezig met het zagen van bomen. Hoe het ongeluk zich preoies heeft voor gedaan is niet bekend. Het stoffe- liik overschot vain de heer Ekris is voor sectie naar het Julianazielcen- huis :in Veenendaal overgebracht. fer optreden tegen liberale studenten en intellectuelen aankondigde. Slechts veertien van de vijfen twintig faculteiten van de Karlesuni versiteit namen aan de protestbijeen komst deel. Onder de studenten heerst algemeen de indruk dat men weinig kan uitrichten tegen de poli tiek van het conservatiever getinte bewind, dat reeds heeft laten door schemeren dat de universiteiten mo gelijk gesloten zullen worden als de stakingsacties aanhouden. Op de sit-in demonstratie werd ook beweerd dat in Ostrava een stu dentenleider genaamd Spacek was gearresteerd. Geen militaire parade meer in Moskou op 1 mei MOSKOU, 21-4. Uit welingelichte communistische bron in Moskou is vernomen, dat de Russische leiders besloten hebben met ingang van dit jaar de traditionele militaire parade op 1 mei af te schaffen en de mani festatie het karakter van revolutio naire en burgerlijke viering terug te geven. De Russische leiders geven zo doende een traditie prijs, die terug gaat tot de oorsprong van de Sowjet- Unie zelf en die zelfs werd gehand haafd toen de nazi-legers zich slechts op een honderdtal kilometers van de Russische hoofdstad bevonden. EISPEET, 21-4. In de afgelopen dagen is in Elspeet (gem. Ermelo) een groot aantal gevallen van t.b.c. ontdekt, voornamelijk bij kinderen. Een vijftal jongelui, waarvan de oudste 16 jaar, zal moeten kuren, waarvan twee in het sanatorium. In de overige gevallen kan worden vol staan met een medicijnkuur. De ziekte zou overgebracht zijn door een zwaar besmette oudere man uit Ol- denbroek, die regelmatig de kerk diensten van de Gereformeerde Ge meente in Nederland in Elspeet be zocht. Begrafenis verdronken Urker vissers URK, 21-4. Maandagmiddag heeft de begrafenis plaats gehad van de zondag gevonden drie bemannings leden van de UK 204. De uitvaart dienst geschiedde in de Jachin- Boaskerk en werd geleid door de christelijk-gereformeerde predikant ds. van Leeuwen. Namen§ de Oud- Gereformeerde Gemeente werd ge sproken door ds. van Voorthuizen. Burgemeester Bossebroek sprak na mens de gemeente. De belangstelling was zeer groot. Vele schepen waren niet uitgevaren om de 'bemannings leden gelegenheid te geven de rouw dienst bij te wonen. Het zoeken naai de twee nog ontbrekende beman ningsleden van de UK 204 wordt voortgezet. MIDDELBURG, 21-4. De minis ter van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, ir. W. F. Schut, zal op woensdag 23 cn donderdag 24 april a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Woensdagavond zal de minister, die vergezeld zal zijn van enkele hoofdambtenaren van zijn departe ment, ten provineiehuize een bespre king hebben met het college van Ge- WASHINGTON. Tijdens een zaken reis in de V.S. vond prins Bernhard gelegenheid een bezoek te brengen aan president Nixon op het Witte Huis. tïit nummer bestaat uit 12 pagina's Wij leven onder onvolmaak- ten en zijn zelf onvolmaakt; daarom moeten wij vergevens gezind zijn jegens elkander. V/AT UGT Pi BILT Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien; zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit richtingen tussen west en noordwest; iets lagere temperaturen dan van daag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 uur. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 23 april. Zon op 5.27, onder 19.51. Maan op 9.07. onder 2.26. 24 april. Zon op 5.25, onder 19.53. Maan op 10.18, onder 2.57. Eerste kwartier: 24 april te 20.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 april 24 april 19.26 n.m. 20.17 n.m. 19.21 n.m. 20.16 n.m. deputeerde Staten van Zeeland over punten op het terrein van de ruim telijke ordening en aspecten op het gebied van de woningbouw in Zee land. De volgende dag zal Zeeuwsch- Vlaanderen worden bezocht. In Ter- neuzen zal de minister een bespre king voeren met het gemeentebe stuur van deze stad. Daarna zal een rondrit worden gemaakt door het in dustriegebied en de kanaalzone. 7.06 v.m. 7.54 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 april 6.55 v.m. 24 april 7.44 v.m. Doodtij: 27 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-4. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur passeer de een uitgestrekt regengebied ons land. Het behoort bij een depressie, waarvan het centrum vanmorgen boven het westelijke deel van de Noordzee lag. Onder invloed van dit regengebied en de daarbij behorende bewolking kwamen de minimumtem peraturen vannacht niet beneden de 5 graden. De neerslaghoeveelheden die vanmorgen op de waarnemings stations werden afgetapt varieerden van 11 mm in Den Helder tot 1 mm op het vliegveld Beek. Het eerder genoemde lagedrukge bied verplaatst zich langzaam in oos telijke richting naar de Duitse Bocht. Een randstoring die bij de depressie behoort en die vanmorgen boven Zuid-Ierland lag, trekt om het lage drukgebied heen in dc richting van Frankrijk. Hierop volgt een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor de wind naar richtingen tussen west en noordwest zal ruimen. In deze stroming kunnen enkele buien voorkomen, waarbij de tempe raturen iets lager zullen zijn dan vandaag. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1