DE ZIERIKZEESCHE COURANT Britse eenheden zullen worden gebruikt voor bewaring rust MORRIS Egyptische commando-aanval op Israëlische stellingen aan Suez-kanaal Irak en Perzië Prins Bernliard sprak met Nixon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 april 106') J25ste jaargang Nr. 20185 WAARIN OPGENOMEN REDAK7IE £N ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - tv, iu.uu uuc. ici. lui i iuj iiiw. wauioMjaaiy ijioii. nummer» ry «.em - icriyiiijin maanuag, uini-uay, uyauoiuoy *-vnjvjoy - 1 1 1 o* 1 Redakteur: M. J. Bij de \/aate, tel. (01110 2938). Uitgave- Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. ju mimtner: MM Pt l)f1ttSPi1/ rk l)PZOPn (MIH SCli ."IJ* N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. Noodtoestand in noord-lerland LONDEN, 20-4. Het in Londen gevestigde regeringsbureau voor Ul ster heeft laten weten dat voor de bewaking van belangrijke installa ties en gebouwen in Noord-Ierland, Britse eenheden zullen worden ge bruikt die daar al gelegerd zijn. Er zullen dus geen nieuwe Britse troe pen naar Ulster gezonden worden. In Noord-Ierland bevinden zich 5.000 man Britse troepen. De Noord- ierse regering vei-zocht Londen om troepen na een aanslag op een in stallatie van de waterleiding en een hoogspanningsmast. Er is een veilig heidscommissie gevormd die moet nagaan welke maatregelen er geno men moeten worden voor het herstel van de orde en rust in Noord-Ier land, in deze commissie hebben pre mier Terence O'Neill van Noord-Ier land en de Noordierse ministers van binnenlandse zaken, landbouw en ontwikkeling zitting. In Belfast en omgeving zjjn in de loop van zondag negen postkantoren in brand gestoken. Twee postkanto ren en een huis naast een van deze twee werden volkomen in de as ge legd. De rellen in Noord-Ierland begon nen zaterdag met gevechten in Lon donderry tussen aanhangers van de R.K. beweging voor gelijke burger- QMUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 rechten en volgelingen van de mili tante protestantse predikant Ian Paisly. Veel gewonden Na een charge-van de politie trok ken de bewoners van een overwe gend door Rooms-Katholieken be woonde wijk zondag naar de heu vels buiten de stad om daar een bij eenkomst te houden. Op verzoek van de autoriteiten die nog ernstigere gewelddaden vreesden, trok de poli tie zich toen terug uit de door haar bezette wijk. Bij de ongeregeldheden liepen 260 mensen verwondingen op. De wegversperring die aanhangers van de beweging voor burgerrechten zondagmiddag in Dungiven op rond 30 km van Londonderry hadden op gericht, is inmiddels afgebroken. Bij de betogers in Dungiven bevond zich ook de 21-jarige Bernadette Devlin, die donderdag tot lid van het Britse Lagerhuis werd gekozen. Doden in Jordaandal TEL AVIV, 20-4. Bij twee scher mutselingen in het Jorclaan-dal zijn zaterdagavond een Israëlische sol daat en een lid van een Arabische commandogroep gedood. Twee Isra ëlische soldaten liepen verwondin gen op. Volgens een Israëlische woord voerder beschikten de Arabieren, die uit Jordanië kwamen, over geweren van Russische makelij en sabotage- maleriaal. V erkeersongelukken in West-Duitsland MÜNCHEN, 19-4. Bij twee auto- busongelukken in west-Duitsland zijn zaterdag vijf mensen om het le ven gekomen en minstens 76 gewond getaakt. Een bus met 53 Duitse toeristen op weg naar Boedapest raakte in de buurt van Lindau van de weg en sloeg over de kop. Drie inzittenden verloren het leven en 46 werden ge wond. In de buurt van Winden schoot een drukbezette bus uit München van een dijk. Daarbij kwamen twee men sen om. Dertig mensen werden ge wond. Nigeriaanse leider getrouwd o LAGOS, 20-4. Terwijl zijn troepen hun grote offensief tegen het van Bi af ra overgebleven gebied voort zetten, is de 34-jarige Nigeriaanse leider generaal-majoor Gowon za terdag in aanwezigheid van duizend eregasten in de Christus-kathedraal in Lagos in het huwelijk getreden met een 22-jarige Nigeriaanse ver pleegster, Victoria Hansatoe Zakari. Een Anglicaanse 'bisschop verbond het pear in de echt tijdens een bijna twee uur durende plechtigheid, die met veei pracht gepaard ging en door televisie en radio werd uitge zonden. Buiten de kerk was een gro te legermacht op de been om het terrein af te grendelen. De bescherming van Amerikaanse verkenningsvliegtuigen WASHINGTON, 19-4. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft een muur van geheimhouding opge trokken rond de plannen ter be scherming van de Amerikaanse ver kenningsvluchten in de Japanse zee ter hoogte van Korea waar vorige week één van deze toestellen werd neergeschoten. Men wil ook niet zeg gen of de vluchten al zijn hervat zoals president Nixon in zijn pers conferentie aankondigde. De Ameri kaanse president zei niet £p welke wijze de betrekkelijk langzame schroefvliegtuigen met elektronische apparatuur tegen eventuele nieuwe aanvallen zullen worden beschermd. CAIRO, 20-4. Een speciale een heid van het Egyptische leger heeft zaterdagavond een Israëlische ver sterkte stelling b(j Lissan El Tim- sah (Tong van de krokodil), tegen over de stad Ismailia aan het Suez- kanaal gelegen, aangevallen en ten minste dertig Israëlische soldaten en officieren gedood of gewond. Dit is zondag meegedeeld in een communiqué van het Egyptische le ger, waarin voor het eerst officieel gesproken wordt van een operatie van een commando-eenheid van het geregelde leger op de oostelijke oe ver van het Suez-kanaal. De eenheid had de stelling twee uur lang in handen gehad en keerde daarna naar haar basis terug. Slechts twee man waren gewond. TEHERAN, 19-4. Perzië heeft za terdag het in 1937 met Irak gesloten verdrag over de scheepvaart op de grensrivier de Sjatt-el-Rab ongeldig verklaard. Irak zou het verdrag ge schonden hebben, Perzië niet zijn deel in de rechten hebben uitbetaald en daden van agressie jegens Perzië hebben gepleegd. De Perzische onderminister van buitenlandse zaken heeft in de se naat gezegd dat agressie met agres sie zal worden beantwoord. Naar zijn zeggen is het verdrag indertijd Per zië opgedrongen. Frankrijk lust Cohn-Bendit niet PARIJS, 19-4. Daniël Cohn-Bendit die vorig jaar de rebellerende Fran se studenten aanvoerde en wie het verblijf in Frankrijk werd ontzegd, is zaterdag met een vliegtuig uit Rome in Frankrijk aangekomen. Hij had verklaard het liefst in Frankrijk te wonen en te zullen proberen de overheid te vermurwen. Maar bin nen een kwartier na zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly was de roodharige student al weer in de lucht. De Franse polite had hem op een vliegtuig naar München gezet. WASHINGTON, 20-4. Prins Bern- hard is zaterdag op het Witte Huis geweest waar hij een onderhoud van een half uur met president Nixon had. De prins brengt een particulier bezoek aan New York en Washing ton. Doden door instorting van dak (India) NEW DELHI, 20-4. Elf.mensen, on der wie kinderen, zijn in Meeroet in de Indische staat Oettar Pradesj om het leven gekomen door het instor ten van een dak. Het gezelschap, waarvan zestig mensen gewond raakten, bevond zich in een zaal tij dens een receptie na een huwelijks plechtigheid. Bedrag van Nobelprijs omhoog STOCKHOLM, 19-4. Een woord voerder van de Nobel-Stichting heeft meegedeeld dat de nobelprijs voor 1969 375.000 Zweedse kronen zal be dragen. Vorig jaar bedroeg de prijs 350.000 kronen. De vijf prijzen worden bekostigd uit de opbrengst van de Nobelstich- ting, die 81.605.000 kronen rijk is. De prijzen worden elk jaar in oktober volgens de statuten toegekend door de Zweedse academie (literatuur), de Zweedse academie van wetenschap pen (fysica en scheikunde), het„Ka- rolinska"-instituut (faculteit der me dicijnen in Stockholm) medicijnen) en speciale commissie van het Noor se parlement (voor de vrede). In het communiqué wordt verder gezegd dat een Israëlische tank, pantserwagens en munitiedepots wa ren vernietigd. Israëlische pantser voertuigen waren de aangevallen stelling te hulp gekomen. K.L.M. mag vliegen op Korea DEN HAAG, 19-4. Tijdens het werkbezoek dat staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat met een aantal adviseurs aan ver schillende Aziatische landen brengt, hebben wederzijdse autoriteiten in Korea overeenstemming bereikt over het sluiten van een luchtvaartver drag, aldus een mededeling van het ministerie van verkeer en water staat. Dit verdrag zal de K.L.M. rech ten geven om diensten te onderhou den tussen Amsterdam en de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel en'verder gelegen punten. Nederland is hierdoor het eerste Europese land dat overeenstemming bereikt over het sluiten van een luchtverdrag met de Zuidkoreaanse republiek, aldus het ministerie. Stelende gast verdween uit hotel AMSTERDAM, 19-4. Een gast van een hotel in de Amsterdamse War moesstraat wordt ervan verdacht van de hoteleigenaar een geldkist met ruim f 3.000, twee gouden arm banden, een ring en enkele paspoor ten te hebben gestolen. De verdach te, die al zes weken in het hotel lo geerde, bleek plotseling met zijn ba gage te zijn verdwenen. De hotel houder ontdekte toen ook de diefstal. De gast, de 37-jarige H. E., verving de hotelhouder soms als deze, even als op de dag der verdwijning het geval was, even weg moest. Bedrijf vraagt verlenging van werktijd aan UTRECHT, 19-4, De directie van de Philips telecommunicatie indu strie in Huizen heeft zich genood zaakt gezien aan de ondernemings raad en de vakbonden medewerking te vragen aan een verlenging van de werktijd met een uur per dag, ge durende 10 weken met ingang van 21 april. Wanneer deze maatregel niet wordt genomen, dan moet ern stig rekening worden gehouden met het feit, dat de continuiteit, dus het voortbestaan, van de onderneming in gevaar komt. Auto tegen trein; vrouw gedood UTRECHT, 19-4. Op een door au tomatische knipperlichten beveilig de overweg tussen Halen en Weert is een personenauto tegen de trein Maastricht-Amsterdam gebotst, de bestuurder van de auto kwam daar bij om het leven. Het wrak van de auto kwam onder de trein terecht, waardoor een spoor in de richting Maastricht is versperd. De verongelukte is de 51-jarige mevrouw Gertruda de Bakker-Nou- wen uit Hunsel. LANDKAARTEN NIET ALLEMAAL GOED DELFT, 19-4. „Veel atlassen en kaarten op kleinere schaal geven ge bergten en andere moeilijk bereik bare gebieden niet geheel juist weer. Verscheidene bladen van de wereld atlas komen voor verbetering in aanmerking. Bij een onderzoek van ruimtefoto's en een vergelijking daarvan met bestaande kaarten bleek een zo geringe conformiteit met de werkelijkheid, dat men zich bezorgd kan maken over de piloten die met dergelijke kaarten moeten manoeuvreren. „Dit zei pi-of. dr. ir. C. Koeman, van de Rijksuniversiteit in Utrecht tijdens de twaalfde car- tografendag van het Nederlands Aardrijkskundig Genootschap in Delft. Overval op kassier van krant MAASTRICHT, 19-4, In de Wolff- straat in Maastricht is een overval gepleegd op de kassier, de heer J. Boom van de Nieuwe Limburger in het gebouw van deze krant. De kassier had juist het geldkistje naar de in de kluis staande brand kast gebracht. Op het moment dat hij de kast wilde sluiten sommeerde een met een pistool gewapende man hem deze weer open te maken. De kassier zag dat het pistool geen echt wapen wos en weigerde. „Je krijgt niets en je kunt er toch niet mee schieten" zou hij geantwoord heb ben. De dader pakte de kassier ver volgens beet, smeet hem in de hoek en sloeg hem met het wapen op het hoofd De kassier werd hierdoor licht gewond De kassier heeft zich ver weerd maar kon niet verhinderen dat hem de bos sleutels afhandig ge maakt werd De man stopte de kas sier in de kluis en sloot deze af waarna hij op de vlucht is gesla gen De kassier kon de kluis niet meer verlaten Omstreeks kwart voor acht belde de vrouw van de kassier cp naar het gebouw van de Nieuwe Limburger maar kreeg haar man niet aan de telefoon Ze waarschuw de daarop de redactie die beneden ging kijken De betreffende redacteur hoorde hulpgeroep uit de gesloten kluis komen en sloeg onmiddellijk daarop groot alarm De kassier kon worden bevrijd doordat de sleutels nog aan de buitenkant in de kluis deur zaten Er bleek geen geld te zijn vermist en de overvaller is vertrok ken zonder dat iemand buiten de kassier hem heeft gezien Herstel vestingwerken van Heusden HEUSDEN, 19-4. Ged. Staten van Noord-Brabant willen zo spoedig mogelijk een bedrag beschikbaar stellen voor de restauratie van de vestingwerken van Heusden. In de vergadering van 16 mei van de Bra bantse staten zal een voorstel van G.S. aan de orde komen van f 80.000 beschikbaar te stellen zijnde 10 pro cent van de kosten van de eerste fase. De gemeente betaalt 50 procent van die kosten en het Rijk 40 pro cent Wrak UK 204 haven binnengebracht URK, 20-4. Zondagavond is in de haven van Urk het wrak binnen ge bracht van de vorige week vergane UK 204. In het wrak heeft men de lijken gevonden van de 18-jarige Jan van der Lee en de 17-jarige Meindert de Boer. Uit het IJsselmeer is nog het lijk gevist van de 47-jarige schipper C. de Boer. De stoffelijke overschotten van de opvarenden J. de Boer en T. Vink zijn nog niet gevonden. Aanvankelijk heeft men getrachte het wrak van de UK 204 te lichten van de plaats waar het was gezon ken. Dat lukte echter niet, waarna men het wrak heeft versleept naar een plaats waar de IJsselmeerbodem harder was. Daar werd de UK 204 in de takels genomen en naar de haven van Urk versleept. De bergingsope ratie had nogal wat belangstelling van publiek, dat keek vanaf de dijk. Man neergeslagen en beroofd NISTELRODE, 19-4. Vrijdagoch- tend is op een vuilnisbelt van Nis- telrcde de 63-jarige van de W. uit deze plaats met een stuk ijzer neer geslagen en beroofd van zijn porte monnee met ruim duizend gulden. Van de W. kwam na enige tijd weer bij bewustzijn en kon zijn woning bereiken. Enige uren later werd aan gifte bij de rijkspolitie gedaan, die in de loop van de middag de dader de eveneens uit Nistelrode afkomsti ge P., heeft gearresteerd. Aanstichters brand Hulst in arrest? HULST, 19-4. De politie van Hulst verdenkt drie Haagse onderwereld figuren van de inbraak in een wa renhuis, cp de eerste paasdag waar na in de Hulsterse binnenstad een grote brand uitbrak, die aan twee mensen het leven kostte. De verdachten zijn de 24-jarige loodgieter L. B., de 25-jarige kelner B. E. en de 28-jarige B. F., zonder beroep. F. werd vrijdag door de po litie in Den Haag gearresteerd. De beide anderen zaten al sinds dinsdag wegens openlijke geweldpleging ach ter slot en grendel. Het drieman schap is voor verhoor naar Hulst overgebracht. De arrestatie is het resultaat van een tip die de politie kreeg. Hoewel de Hagenaars nog niet bekend heb ben staat het voor de politie vrijwel vast, dat zij de gezochten zijn. Nederland krijgt volgend Eurovisie Songfesival HILVERSUM. 19-4. Het Eurovisie Songfestival 1970 zal in Nederland worden gehouden. Deze beslissing viel door loting in een vergadering van de programmacommissie van de E.B.U. (European Broadcasting Uni on) in Amsterdam. De loting was noodzakelijk geworden, doordat er onlangs in Madrid vier winnaars warens waardoor niet overeenkom stig de gewoonte de organisatie kon worden toegewezen aan het winnen de land. Dode bij botsing HORST, 19-4. Op de 'kruising van de Midden Peel weg en de Griendt- veenseweg te Horst heeft zich een ernstige botsing voorgedaan tussen twee personenauto's afkomstig uit Belfeld en Heythuysen. De botsing was zo hevig dat een van de drie inzittenden van de wagen uit Bel feld', de 41-jarige C. Augustus uit Reuver, op slag werd gedood. De be stuurder J- F. en de heer J. beiden uit Belfeld werden ernstig gewond evenals de 42-jarige bestuurder M. C. uit Heythuysen. Allen werden overgebracht naar het ziekenhuis van Horst. De beheerder van het eiland Moiitserrat, Dennis Gibbs, heeft be kendgemaakt dat de noodtoestand, die vorig weekeinde werd uitgeroe pen na legen de politie gerichte rel letjes, is beëindigd. De britse militai ren zuqllen voortgaan met het ver vullen van hun politietaak, zei hij. Na een causerie in de school betra den prinses en prins, respektievelijk begeleid door de directeur de heer J. H. Ranft en burgemeester H. P. Everwijn, vrijdagmiddag het terrein van de Outward Boundschool, op weg naar de oefeningen, die de leer lingen demonstreerden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie spreekt, die maait A Wie hoort, die zaait. WAT 1EQT VI 1 Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaar bewolkt en tijdelijk regen; matige tot krachtige wind uit richtingen tussen oost en zuid; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal lot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent. Kans 'op een geheel droog etmaal: 50 procent. 22 april. Zon op 5.29. onder 19.49. Maan op 8.04. onder 1.43. Eerste kwartier: 24 april te 20.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 april 6.28 v.m. 18.48 n.m. BROUWERSHAVEN 22 april 6.15 v.m. 18.40 n.m. Doodtij: 27 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-4. Het K.N.M.I. deelt mede: West Europt bevindt zich thans onder invloed van een lage drukgebied waarvan het centrum boven zuid-Ierland ligt. Het voorste frontensysteem dat zich vanmorgen van zuid-Ierland over zuid Neder land naar Italië uitstrekte, deed de bewolking in ons land toenemen waardoor de temperaturen vannacht bij.na nergens onder het vriespunt kwamen. Zowel het lagedrukgebied als het frontensysteem trekken lang zaam in oostelijke richting. Op de nadering van dit front begon het vannacht in het zuiden en westen van het land te regenen. Het laat zioh aanzien dat ook het komende etmaal het weer in ons land bepaald zal worden door de reeds eerder ge noemde depressie zodat met nu en dan regen rekening gehouden moet worden. Hierbij zullen de middag- temperaturen in het algemeen iets hoger zijn dan de afgelopen dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1