LEEUWENPARK BEEKSEBERGEN Zestiende eeuwse Haamsteedse lnidklok te Renesse gevonden Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. De toekomst van Dubcek Nationale werktuigendagen in Liempde Wim Evertse op de derde plaats te Oud-Gastel en te Hamme-Durme Bij vliegongeluk in Kongo 45 doden S.V. „Renesse" voorlopig zonder trainer Herontdekking in kelder •Advertentie RENESSE, 17-10. Ken 200 kg zware 16e eeuwse bronzen luidklok, die ontsnapte aan de inzameldrift van de bezettende macht in de oorlogsjaren, is opnieuw in de belangstelling gekomen en staat momenteel in de kelder van het bureau Gemeentewerken te Renesse. Het is zeker, dat deze klok (waarschijnlijk gegoten in 1535) destijds is uitgenomen uit de Haamsteedse toren. Dat de klok er nog is - of liever weer is - vormt een verhaal apart. Op <le klok staat de aanduiding 10/10, hetgeen duiden kan op de da tum dat de klok werd uitgenomen. Dat is de stellige overtuiging van de heer W. v. Meerten, technisch amb tenaar, een zeer geïnteresseerde in deze klok, die voor de tweede maal te voorschijn kwam. De Haamsteedse klokken, werden destijds vermoedelijk op een wagen vervoerd. Genoemde klok bleet ech ter wachten op vervoer. De toenma lige schoonmaker van de kerk erger de zich er blijkbaar aan, dat de klok zolang bleef staan. Hij nam hem mee naar zijn schuur en verstopte hem onder wat oude rommel. Toen die rommel vijf jaar geleden werd opge ruimd kwam de klok te voorschijn. Oorspronkelijke tekst Het zware stuk werd toen naar Renesse vervoerd en opgeborgen in de kelder van Gemeentewerken. Waarom er in 1964 niet onmiddeLiijk „werk" van deze kostbare klok is gemaakt, zal wel een raadsel blijven. In ieder geval herontdekte de heer Meerten enkele maanden geleden de klok bij opruimingswerkzaamheden. Behalve de door de Duitsers aan gebrachte tekens, is de oorspronke lijke tekst op de mantel vrijwel niet meer te lezen. Meti behulp van pa pier, waardoor de tekst in arcering duidelijker werd, kon de inscriptie worden ontcijferd: „Ben ic ghe go ten van Jacop Waghevens int jaer M.C.C.C.C.C. XXXV. De inscriptie is in Gothische letters. Verder komt op de klok de aanduiding voor DI- AM 55 ,wat de diameter van 55 cm. aangeeft. Behalve slagplekken van de kle pel aan de 'binnenkant .vertoont de klok ook hamerplekken aan de bui tenkant, wat er op duidt dat de klok tovens voor tijdaanduiding werd ge bruikt. Versieringen Kleine afbeeldingen van apostelen vormen aan de klok het versierend element, terwijl de naam van de gie- De ministers van financiën van de zes landen van de Europese Ge meenschap vergaderen zondagavond en maandag nabij Bergen (België) ter bespreking van actuele monetai re vraagstukken. Advertentie. Een goed, idee voor morgen SAFARI tussen Hilvarenbeek en Tilburg ter ten overvloede nog eens met grote letters is aangeduid. Met uit zondering van de ophangconstructie, waaraan een oog ontbreekt, is de klok gaaf. De klok is eigendom van de gemeente, maar gevraagd is de klok in bruikleen te mogen ontvan gen voor de kerk te Haamstede. Het ligt in het voornemen de klok in ere te herstellen en hem in het koor van de kerk op een sokkel te plaatsen of in een klokkestoel in te hangen. Hierover éohter is nog niets naders bekend. Vermist verkennings vliegtuig gevonden WASHINGTON, 16-4. Het Ameri kaanse ministerie van defensie deelt mee dat een Russisch schip voor de kust van Noord-Korea wrakstukken heeft gevonden van het vermiste EC- 121 verkenningsvliegtuig. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte later bekend dat de lijken van twee bemanningsleden van de EC-121 zijn gevonden dooi de Amerikaanse onderzeebootjager „Tucker". Het ministerie meent dat de kans op het vinden van overlevenden uiterst) gering is. PRAAG, 18-4. De 47-jarige Alex ander Dubcek die afgetreden is als eerste secretaris van de Tsjechoslo- waakse communistische partij, blijft lid van het partijpresidium. In een verklaring van de partij, die vrijdagmorgen vroeg werd uil- gegeven, wordt gezegd dat Dubcek een „leidende staatsfunctie" zal krij gen. Men meent hieruit te kunnen opmaken dat 'hij mogelijk voorzitter van het federale parlement zal wor den. De achttien Amerikaanse strate gische verkenningsvliegtuigen van het type RF-101-G, die in Itazoeke (Kioesioe) zijn gestationeerd, zullen zondag naar de Verenigde Staten te ruggevlogen worden. Causerie «ver Nieuw-Guinea voor afdelingen N.C.V.B. en Chr. Plattelandsvrouwen Onder leiding van de presidente mevr. Verheule-Hartemink, hield de N.C.V.B.-afdeling, in combinatie met de afdeling van de C.P.B. een alge mene vergadering, waarop het woord werd gevoercj door de heer H. F. v. d. Lee, arts te Numansdorp, die sprak over het onderwerp: „Als dok ter dn Nieuw Guinea". De Amerikaanse minister van de fensie. Meivin Laird, heeft plannen aangekondigd voor een diepgaande herbeoordeling van de functionering van het „Pentagon", 's werelds grootste defensie-apparaat. Wordt Nederlands mooiste weg ontworteld? UTRECHT, 17-4. Onder de bewo ners in hei Gooi en Eemland valt een toenemende ongerustheid te be speuren. Oorzaak zijn de plannen van de Provinciale Waterstaat om de tweebaansweg tussen beide plaat sen te reconstrueren, maar dat bete kent tevens het kappen van de 300 oude beuken en eiken langs deze provinciale weg. Het zou een ramp zijn als deze mooiste weg van ons land zijn bomen zou verliezen", al dus de voorzitter van de Baarnse V.V.V. Baarns Bloei", de heer R. Renssen. Hij heeft een week geleden een ac tiecomité gevormd dat nu al ruim 3000 handtekeningen heeft verza meld. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT WIELRENNEN Vergeet niet na deze opwindendste safari van uw leven het ontspannings-paradijs van de Beekse Bergen te bezoeken. LIEMPDE, 17-4. De 22ste natio nale werktuigendagen in Liempde zullen dit jaar gehouden worden op woensdag 7 mei en donderdag 8 mei. Prins Claus zal deze voor de land en tuinbouw belangrijke expositie openen. Dit jaar nemen ongeveer 350 fir ma's er aan deel. Er worden 325 stands ingericht en op een gebied van 35 ha worden 100 demonstratie terreinen uitgezet. Liempde is landelijk en internatio naal een begrip. Men krijgt er een uitgebreide voorlichting over alles Expositie van poppen uit bezit koningin APELDOORN, 6-4. In de perio- de van 1 mei tot en met 14 septem ber 1969 zal t.g.v. haar 60ste verjaar dag in het historisch museum Moer man, Loolaan 44a, Apeldoorn een tentoonstelling worden gehouden van poppen uit het bezit van H.M. konin gin Juliana. De expositie die zal bestaan uit ca 140 poppen gestoken in nationale en internationale kostuums en be roepskleding kwam, met toestem ming van de koningin tot stand in zeer nauwe samenwerking met het koninklijk huisarchief te Den Haag. De heer J. Duyveer, medewerker aan het Nederlands Openluchtmu seum te Arnhem zal een inleiding houden over klederdrachten. wat direct of zijdelings met land en tuinbouw te maken heeft. Bekend zijn vooral de grote aantallen de monstraties van werktuigen, de be sprekingen in het publiek van be paalde groepen machines, de nieuwe vindingen (dit jaar ruim 30), de ge varieerde cultures aan tuinbouw ge wassen en de moderne inrichting van landbouwbedrijven. De nadruk in de sector tuinbouw zal dit jaar liggen op de verschuiving van het gebruik van een- en tweewielige trekkers, vierwielige, lichte tuinbouwtractoren GENEVE. Het internationale co mité van het Rode Kruis heeft een Zweedse ploeg van drie man terug getrokken van een van de voornaam ste verdeelposten in de omgeving van dé Biafraanse hoofdstad Oemoe- ahia, wegens de hevige gevechten in dat gebied. ZIERIKZEE, 17-4. De Zierikzeese wielrenner Wim Evertse is er te Oud Gastel in een criterium over 100 km. in geslaagd; te eindigen op de eer volle derde plaats. De beslissende slag viel reeds in de eerste ronde, toen zeventien renners er in slaag den uit te breken. Na een fraaie ach tervolging slaagde Evertse er in om zich te voegen bij de koploper. De kopgroep groeide inmiddels verder uit tot 22 renners maar het peloton gaf zich nog niet gewonnen en na derde tot op 20 sec. Het hoge tempo van de kopgroep had tot gevolg dat tien renners moesten afhaken. Bij de premiesprints flitste Evertse menig maal als eerste over de streep. Bij de eindsprint zat hij in een goede positie aan het wiel van Wim Bra- venboer. Daar deze echter iets van Algemene ledenvergadering RENESSE. 17-4. De ledenverga dering van de sportvereniging Re nesse werd deze week gehouden in hotel „Het Wapen van Renesse". Aanvankelijk waren behalve het be stuur nog een tiental leden aanwe zig. Later op de avond kwamen er nog wat leden bij. Reden echter voor de voorzitter, de heer H. J. Simons, deze situatie in zijn openingswoord te hekelen. „Een trieste opkomst", aldus de voorzitter. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer T. Ra gas, waarin deze mededeelde de trainer-speler combinatie niet ge schikt te aohten. Hij prefereerde het spelen, zodat Renesse het voorlopig zonder training zal moeten doen. Een aanvraag uit Stad aan 't Ha ringvliet om mee te doen aan een toernooi zal nog worden bekeken. Om daar met twee elftallen te ver schijnen zal echter onmogelijk zijn. Het jaarverslag werd daarna door de heer R. Boerma voorgelezen, waarna mevr. VIaander-Kappers het financiële gedeelte voor haar reke ning nam. Met een goed; batig saldo kan de rekening worden afgesloten. Na de pauze werd voorgesteld de reiskosten, die de spelers moeten be talen te halveren. Het bestuur zal zich hierover beraden. Bij de gehou den bestuursverkiezing kwam een nieuw bestuurslid tevoorschijnde heer W. Krijger, die de plaats in neemt van de heer W. Vlaander, die niet herkiesbaar was. De heer D. Be- zuyen vond het aantal bestuursleden te hoog en wilde dit van 9 tot 7 zien teruggebracht. De heer J. Verboom toonde daarna het nut van de 9 be stuursleden aan. Sportieve junioren Zes junioren ontvingen hierna uit handen van voorzitter Simons een bekertje. Zij hadden zich in sportief opzicht onderscheiden. Het waren J. van Baarsen. N. Bouwman, S. Koo- man, W. Hart, J. v. d. Kasteele en Johan Hanse, die tevens tot sport man van de S.V. Renesse werd uit geroepen. Als nieuw elftalkommissielid werd de heer W. Krijger gekozen. In de rondvraag ibleek het club huis hard aan een verfje toe te zijn. De nazorg voor het speelveld werd onvoldoende genoemd. Ook was men niet te spreken over de toestand van de vanghekiken achter de doelen. Ze bleken in zeer slechte staat te ver keren. In de zomer organiseert de S.V. weer een strandloop. Verder werd besloten dat de leden bij afkeuring niet meer zullen worden gewaar schuwd door bv. een elftalkommis sielid, maar dat er op het dorp op een vasle plaats d.m.v. een briefje hiervan kenniis gegeven zal worden. Leden buiten Renesse kunnen bellen naar de nummers 421, 270 en 473, dit alles te Renesse en wel tussen 9 cn 10 uur. De voorzitter bedankte hierna ver schillende leden voor hun voor de vereniging verrichte werkzaamhe den. De heer J. de Wit merkte nog op dat de inhoud van het clubblad toch wel wat summier wordt (ver slagen). Nadat de voorzitter de moei lijkheid tot het verkrijgen van kopie had belicht, sloot hij deze vergade ring. KINSJASA, 17-4. Alle vijfen veertig inzittenden zijn om het le ven gekomen bü het verongelukken van het vliegtuig van de Kongolese luchtmacht in de rivier de Kongo, 40 km buiten de hoofdstad Kinsjasa. Het toestel, een tweemotorige C-46 Curtiss-Wright „Commander", voer de met 42 passagiers en drie beman ningsleden een lijnvlucht uit tussen Kinsjasa en de steden Loeloeabour en Bboeji Mayi. Voor aankomst op het vliegveld van Loeloeabourg bemerkte de pi loot dat door een mankement aan het hydraulisch circuit het landings gestel niet wilde zakken, waarna hij besloot koers te zetten naar het mi- Papierfabriek in Westzaan sluit WESTZAAN, 17-4. De produktie van papieren za'k'ken bij de N.V. „Pa pier- en Papierwareruindustrie" Ge broeders de Jong te Westzaan, een dochteronderneming van „Van Gel der Papier", zal in de loop van 1969 worden gestaakt. De sluiting is een gevolg van integratiemaatregelen, die een meer efficiënte bedrijfsvoe ring in ide verwerkingssector be ogen. KERKNIEUWS Dr. D. Jacobs overleden (Van 1945 tot 1948 le Sirjansland) Na een kortstondige ziekte over leed dr. D. Jacobs, emeritus predi kant van de Ned. Hervormde Kerk op ruim 90-jarige leeftijd te Breda. De begrafenis vond zaterdag 19 april j.l. plaats op de algemene begraaf plaats te Leerdam, na een tc Breda gehouden rouwdienst. Na talrijke ge meenten te hebben gediend, kwam dr. Jacobs in 1945 naar Sirjansland, de Hervormde gemeente waarvan hij - reeds emeritus zijnde - diende tot 1948. Van de hand van dr. Jacobs verschenen verschillende boeken, w. o. „De bijbel toegelicht voor het Ne derlandse volk" en „Incarnatie cn genade". litaire vliegveld bij Kinsjasa, dat be ter dan de internationale luchthaven Kinsjasa is uitgerust voor noodlan dingen. Tijdens het lozen van brand stof voor de landing stortte het toe stel echter om onbekende redenen in de rivier. zijn lijn afweek moest Evertse af remmen om niet in het publiek te recht te komen. Tiny van Hasselt slaagde er in om buitenom over Bra- venboer heen te wippen. Uitslag: 1. T. van Hasselt, 100 km. im 2 uur 32 min. 17 sec.; 2. W. Bra- veniboer; 3. W. Evertse. In een wedstrijd voor amateurs c.ver 100 km. te Hamme-Durme in België eindigde Evertse vorige week eveneens op de derde plaats. Eerste en tweede werden de Nederlanders Peter Kisner en Frans v. d. Ruit. KORFBAL All-Ready I naar Zuidwesters II In de 2e klasse van de Zeeuwse Korfbal Bond speelt All-Ready I za terdagmiddag te Oost-Souburg tegen het stérke Zuidwesters II. De Sou burgers staan op de ranglijst wat la ger geklasseerd, dan de Zierikzeeë- naren, doch uiteindelijk (ze hebben minder wedstrijden gespeeld), kan deze club uit Walcheren All-Ready nog op de ranglijst passeren. Voor de Zierikzeeënaren is er dus eigen lijk heel wat aan gelegen, om de winst binnen te halen. Die kans zit er overigens ook wel in. Aanvang drie uur. Na opening door de presidente op de gebruikelijke wijze, mediteerde zij over Jac. 2 14-17, De heer v, d. Lee deelde mede drie jaar in Nieuw-Guinea te hebben ge werkt. Thans echter 'kunnen er geen Nederlanders meer worden inge schakeld, daar Nieuw-Guinea in In donesische handen overging. De arts werkte als hoofd van een ziekenhuis op het eiland Seroei. In zijn met dia's verlicht 'boeiend relaas, wist hij veel over gewoonten en gebruiken in dat land te vertellen. De Papoea's zijn een heel eigen bevolkingsgroep zoals nergens elders wordt aange troffen. Het zijn beslist geen negers; ze behoren tot de Melanesiërs. De kust is bedekt met uitgestrekte bos sen van Mangrove-bomen die tot in het zoute water groeien. Verder groeien er bijzonder hoge palmbo men. Het hoofdvoedsel is sago waar koeken van worden gemaakt en er groeit ook een zoete aardappelsoort. Het is een zeer ongezond land en er heersen dan ook alle soorten tro pische ziekten waarvoor geen vol doende medische verzorging bestaat. Ook tuberculose en lepra komen veelvuldig voor. Terwijl de mannen niets anders doen dan jagen of vis sen is al het ander werk voor de vrouwen onder meestal zeer moeilij ke omstandigheden. Mevr. op 't Hof--de Rijke, presi dente van de Ohr. Plattelandsvrou wen, dankte de spreker hartelijk vóór heb gebodene en alle aanwezi gen voor hun opkomst en sloot deze vergadering met gebed. VISSERIJBERICHTEN Schade aan mosselzaad De storm van de laatste week, die op de Waddenzee nog heviger was dan hier in Zeeland, heeft grote schade toegebracht aan het mossel zaad op het Groninger Wad. Vol moed begon dinsdag 15 april de mos- selzaadvisserij, door ruim 100 vis sersschepen op het Groninger Wad. Het was bekend dat er tamelijk veel zaad aanwezig moest zijn. Door de visserij-inspectie waren kaartjes verstrekt, waarop op vele plaatsen zaad'banken waren aangegeven. Na enkele dagen zoeken is het aan de mcsselkwekers duidelijk geworden, dat er geen zaad meer is. Het is ver dwenen en de oorzaak daarvan moet gezocht worden in de stormen van de laatste weken, waarschijnlijk is het zaad onder het zand, dat in be weging komt bij harde stormen, ver dwenen. De meeste mosselkwckers keerden donderdag en vrijdag per auto naar huis terug, de schepen blijven in het noorden, in afwach ting van de campagne van het (die pere) Friese Wad, dat over enkele weken wordt open gesteld. Het zaad van het Groninger Wad was bestemd voor de percelen in Zeeland. Op deze uit 1923 stammende foto, ziet men maar weer wat de scha duwwerking van bomen doet op oude muren, ditmaal de robuuste steenkolos van de Nobelpoort. De ouders van het prille knaapje b\j de poort, behoorden tot de eerste vaste toeristen, die in de zomer Zierikzee „deden". Het jongetje zelf - uiter aard thans een volwassen man - bleef de toen al gewekte liefde voor deze oude stad trouw en werdéén zijner inwoners.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4