Setter Set AGENDA Oud aardewerk in nieuwe vitrinewand van gemeentemuseum STREEKNIEUWS Numansdorp heeft bezwaar tegen de Moerdijkplannen LLEGANGE Om belastingverlaging in 1970 HAAK Boeiend overzicht van vijf eeuwen gebruikskerainiek ZIERIKZEE, 18-4. Sedert 1 april jt. is het gemeentemuseum weer ge opend voor het ontvangen van be zoekers. Gelijktijdig met de open stelling, die samenviel met de ope ning van het V.V.V.-infurmatiebu- reau, dat gevestigd werd iu een pand aan de Oude Haven, kon de komst gesignaleerd worden van de eerste toeristen aan de stad. Het gemeentemuseum heeft zich opgemaakt om dit bezoek - dat vorig jaar belangrijk is toegenomen - zo stijlvol mogelijk te ontvangen. Er werden in de afgelopen wintermaan den vele detallverbeteringen uitge voerd, waarbij de lijn van vorig jaar om zoveel mogelijk te letten op be houd van de unieke ruimtewer king, duidelijk werd voortgezet. Dat betekent o.a. dat de plaatsing van de vitrines - b.v. in de historische Schutterszaal - zo onopvallend mo gelijk is gedaan, opdat de unieke ruimte van deze zaal voor zich zelf kan spreken. Tot de belangrijkste verbetering en aanvulling van de museum-in ventaris" behoort wel de nieuwe vi trine-wand in het nieuwere gedeelte van het museum, dat bij het publiek vooral bekend is als de „scheepjes- zaal", Deze royale vitrine-wand is op zeer verdienstelijke wijze gemaakt door gemeentelijke timmerlui en schilders, naar een ontwerp dat tot stand kwam door de technische lei ding van de dienst Gemeentewerken, in overleg met de archivaris-conser vator, de heer W. H. Keikes. Ongetwijfeld zal het vooral ook vele Zierikzeese belangstellenden ge noegen doen te vernemen dat in de vitrine-wand een bijzonder fraaie en belangrijke selectie oud aardewerk te zien is uit eigen museumbezit. Op boeiende wijze wordt een overzicht gegeven van circa vijf eeuwen ge- bruikskeramiek, waaronder enige zeer fraaie en zeldzame tegels. Tot de zeldzaamheden behoren de ge toonde zestiende eeuwse (Spaanse) exemplaren, afkomstig uit het huis „De Mossel", de huidige Cornelia- stichting. Interessant is ook een ze ventiende eeuwse Delftse tegel, die een voorstelling geeft van het Wapen van Zierikzee, met daaronder een verminkte weergave van de stads naam ZIRIZE. Een opvallend aangename kennis making biedt thans de zgn. „toren kamer". welke nu een bijzonder ka rakteristieke en rustige tussenschakel vormt bij een rondwandeling, te be ginnen in de Schutterszaal, naar het nieuwere gedeelte. Deze oude „toren kamer", die oorspronkelijk een be stemming had als wapenkamer, waar vroeger grote aantallen helmen en harnassen uit de Spaanse tijd wer den bewaard, is op een goed door dachte wijze in eer hersteld. De ka mer heeft niet alleen een „opfrisser" ondergaan - de wanden zijn gewit - maar getuigt nu ook van orde en rust, waarin het bijzonder prettig toeven is. Ook hier werden de vitri nes - een tweetal - 7.0 onopvallend mogelijk geplaatst. In deze sfeervolle ruimte worden voor de eerste maal een tweetal frag ment-kruiswegstaties geëxposeerd. Deze statiestukken uit de eerste helft van de vijftiende eeuw, werden en kele jaren geleden aangetroffen als „vulsel" van één van de steunberen van de St. Lievensmonstertoren. De gevonden tientallen brokstukken en -stukjes werden op onzichtbare wijze aan ölkaar „gelast" door de beeld houwer G. Kemperman te Bergen op Zoom. De kosten van herstel van de Kruiswegstaties werden gefinancierd door het Rijk. In de vitrines die on opvallend in de „torenkamer" een plaatsje kregen, worden o.a. het beuls-zwaard getoond en enige pi- Alleen 0111 de wereld per vliegtuig SACRAMENTO, 17-4. De Ca lif omische psycholoog Alvin Marks is in veertien dagen en dertien en een half uur in een eenpersoonsvliegtuig om de wereld gevlogen. De 42-jarige Marks maakte de tocht in een eenmotorige Cessna. Twee jaar geleden deed de Britse Sheila Scott drie-en-dertig dagen over een dergelijke wereld reis. stolen en kanon-miniaturen. Opval lend verbeterd is ook de verlichting van het prenten-kabinet, dat hier door ongetwijfeld meer onder de aandacht zal komen. Ondanks het feit dat het museum „seizoen 1969" een ruime selectie aan interessante en boeiende zaken te zien geeft hebben we ook nog een vrij belangrijk gedeelte in de kas ten moeten houden, aldus de con servator de heer Keikes, die niets liever zou willen dan nog tal van andere belangwekkende stukken te exposeren maar daarin gehinderd wordt door gebrek aan expositie ruimte. Het museum kampt boven dien met een byzonder nijpend te kort aan opslagruimte. Intussen dient het museum zich bij het publiek aan met 'n in kleurendruk uitgevoerde folder, die onder auspi ciën van het gemeentemuseum werd uitgegeven in samenwerking van de V.V.V. Zierikzee. De folder bereikt het publiek via het voorlichtingspak ket dat door V.V.V. aan bezoekende toeristen wordt uitgegeven. Gewe zen wordt op de scheepsmodellen, het stads2ilver, aardewerk, porselein, bodemvondsten, munten en pennin gen, wapens en curiosa die in de mu seumzalen te zien zijn. NUMANSDORP. 18-4. De gemeen teraad van Numansdorp heeft don derdagavond het college van burge meester en wethouders gemachtigd een bezwaarschrift »n te dienen by de raden van de gemeenten Zeven bergen en Klundert tegen het ont werp bestemmingsplan industrieter- rein-Moerdyk, waar Shell-Chemie zich wil vestigen. De raad van Numansdorp acht het niet juist dat geen vooroverleg krachtens het besluit ruimtelijke or dening is gepleegd. De gemeente Numansdorp zal schadelijke gevolgen van de realise ring van het ontwerpbestemmings- plan ondervinden, zo wordt gesteld. De industrie zal slechts enkele ki lometers van Numansdorp verwij derd worden. In het bezwaarschrift Advertentie. NYLONS Het domein voor de vrouw Sclieepvaartberichten Abida, 17-4 Pointe Noire naar Lagos. Aludra, 17-4 205 m. ZO Ascension naar Doha, Attis, 17-4 30 m. N Brest naar Pi- reaus. Acmaea, 18-4 te Fremantle. Ameland, 16-4 te Thameshaven. Geeststar, 16-4 54 m. WZW Flores naar Liverpool. Koratia, 16-4 Hongkong naar Miri. Seinelloyd, 17-4 500 m. ZW Reunion naar Penang. Zafra, 17-4 t.a. rede Halul. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft meegedeeld dat het hoofdkwartier in Oemoeahia, Biafra, is verplaatst naar Oemoeowa omdat de omgeving van Oemoeahia te zeer wordt beschoten. DACCA. In de hoofdstad van Oost Pakistan, Dacca, zijn 165 mensen om hét leven gekomen en 1000 gewond door een orkaan met een snelheid van 145 km. per uur, die Dacca en omgeving teisterde. worden ook bedenkingen van land schappelijke aard aangevoerd. Dooi de hoge bebouwing op de Bx-abantse oever van het Hollands Diep wordt de landschappelijke beleving aan de recreatieve Zuidhollandse oever in ongunstige zin beïnvloed. Amerikaans protest tegen neerschieten EC 121 WASHINGTON, 16-4, Het Ameri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdagavond de tekst gepubliceerd van een protest rota die in Panmoendjon aan Noord- Korea is overhandigd. Het protest is gericht tegen het neerschieten van een Amerikaanse spionagevliegtuig •boven de Japanse zee. „Het gaat hier om een daad van berekende agres sie", aldus de vertegenwoordiger van de V.S., luehtmachtgeneraal James B. Knapp, tijdens de 290ste bijeen komst van de militaire wapenstil standscommissie in Panmoendjon. FINANCIËN EN ECONOMIE V.S. willen geen protectie BONN, 16-4. De Amerikaanse re gering is niet van plan haar toe vlucht tot protectionistische maatre gelen te nemen om de betalingsba lans in evenwicht te brengen, zo heeft de Amerikaanse minister van handel, Maurice Stans, woensdag ge zegd op een byeenkomst van zaken lieden in Bonn. Je kunt geen wereldeconomie opbouwen door het optrekken van muren", zo meende minister Stans, die bleek aan een vergroting van de uitvoer de voorkeur te geven boven een beperking van de invoer. Hij zei dat president Nixon ervan overtuigd is dat de belangen van de Verenig de Staten en de hele wereld beter zijn gediend met maatx-egelen die de handel vrijer maken dan met protec tionistische maati-egelen. Gronings aardgasveld nu pas rendabel DEN HAAG, 17-4. Sedert het Groningse aardgasveld in 1959 is ontdekt, heeft het volle tien. jaren, geduurd voordat heteen positieve bijdrage tot de nationale middelen begon te leveren. Dit constateert de Amro-bank in een „poging het totale effect te ramen, dat de ontdekking van de gasbel op de Nederlandse economie heeft gehad". Samenvattend stelt de bank in haar economisch kwartaaloverzicht, dat in 1968 waarschijnlijk de lasten en baten bij benadering in even wicht gekomen zijn, zodat de voor delen van het Groningse gasveld te gen de kosten opwogen, en dat in de voorafgaande jaren de lasten aan zienlijk boven de baten uitgingen. Deze conclusie berust slechts op een ruwe schatting omdat niet alle rele vante factoren in cijfers te vatten zijn, maar het lijkt de bank onwaar schijnlijk dat ze ver bezijden de waarheid is". BRUSSEL, 18-4. De Europese Com- xnissie betwijfelt of de voor 1970 voorziene belastingverlaging in Ne derland wel in overeenstemming kan worden gebracht met de eisen van de conjunctuurpolitiek en de politiek van prijsstabilisatie. Voorjaarsvergadering Provinciale Zeeuwse V.V.V. De algemene vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemde lingenverkeer - de voorjaa rsverga - dex-ing - zal gehouden worden op za terdag 3 mei te Yerseke in hotel „De Oesterbeurs". In deze vergadering 2al door de heer Ch. J. Belmon, di recteur van het "kantoor Keulen van het Nationaal Bureau voor Toerisme een inleiding houden over het onder werp „Waarom komen Duitsers naar Nederland met vakantie en wat zijn hun bevindingen". Op het program ma staat verder een officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Yerseke in het gemeentehuis. De heer M. K. Romeyn is als af tredend bestuuxslid namens het dis trict Schouwen-Duiveland herkies baar. Het plv. lid de heer W. Terp stra is niet herkiesbaar. In zijn plaats wordt als bestuurslid voorge dragen de heer J. C. Hanse. Werkzaamheden „Dammenweg" Ged. Staten van Zeeland hebben Prov. Staten een wijziging van de begroting van de provinciale wegen- dienst 1969 voorgelegd in verband met de uitvoering van een aan/tal werkzaamheden aan de 2g. Dammen -weg op Schouwen-Duiveland. Te gelijk met de uitvoering van deze werkzaamheden zal nl. een gedeelte van de aansluiting' van de secundai re weg no. 1 (Scharendijke-Renes- se), uitgevoerd worden. Gerekend wordt dat het aandeel van de pro vincie rond f 500,000 zal bedragen. Orgelconcert te Middelharnls De organist Arie J. Keijzer te Rot terdam bespeelt, zaterdagavond 19 april het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis. Op het programma staan o.a, werken van J. S. Bach, C. M. Widor, L. Vierne en G. Böhm. ZIERIKZEE Morgen „dropping'-feest jubilerende Nuts-spaarbank Morgen (zaterdag) 19 april zal op het sportpark „Bannink' de „duiten- regen" - speciaal voor de jeugd - plaatsvinden, die zaterdag jl. in ver band' met de harde wind geen door gang kon vinden. Zoals bekend werdt deze „dropping" - waarmee uiterst fraaie prijzen te winnen zijn - georganiseerd door de het 150-jarig bestaan vierende Nutsspaarbank te Zierikzee. De jeugd dient goed nota te nemen, van de eveneens gewijzig de tijd: aanvang om elf uur. Actie Overdekt Zwembad De stand van het fonds Overdekt Zwembad is per heden (18 api%il) f 4371,05. Verantw. Opbrengst Bluesfestival f 60,- KERKIVERVE Programma voor Koninginnedag In de donderdagavond gehouden vergadering van de Oranjevereni ging te Kerkwerve is besloten op 30 april 1969 in de voormiddag kinder spelen te organiseren; aanvang te 9.30 uur. '•s Mid'dags zal een optocht voor versierde fietsen, auto's, wa gens, /tractoren etc. worden gehou den. Opstellen om half twee op de boerderij van de heer Van Lange- raad. Vervolgens zullen op het sport terrein behenddgheidswedstrijden ge houden worden met bromfietsen en trekkei's met tweewielige aanhang wagens. Opgave voor deelname bij A. A. Theumsse en A. Lemsom. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Onder leiding van de presidente mevr. A. .den Boer-Steenland, werd in d Ger. kerk een bijeenkomst van de N.C.V.B.-afdeling gehouden, waar -op het woord werd gevoerd door de heer v. d. Berge te Tholen, die sprak over het onderwerp: „Leven met amusement,- vanuit christelijk oog punt". De heer v. d. Berge merkte In haar jongste kwartaaloverzicht over de economische ontwikkeling van de Europese gemeenschap ver klaart zij t.a.v. Nedei'land, dat het aanbeveling zou verdienen voor het einde van het jaar die belastingver laging, die op structurele gronden volgens haar zeker te verdedigen is, nog eens grondig te bestuderen in samenhang met de conjunctuurpo litiek en de prijsstabilisatie. Veel belangstelling voor Huishoudbeurs AMSTERDAM, 18-4. De 24e huis- houdbeurs in de RAI in Amsterdam trok gisteren 25.000 bezoekers, waar mee het totaal aantal belangstellen den tot nu toe is opgelopen tot 130 duizend, 's Middags voorzagen de Zwitserse schoenpoetsers de 50.000e schoen van een glimmende neus. De beurs duurt nog tot en met zondag aanstaande. w Vier dwaze vaarzen BRUSSEL, 17-4. Voor de po litierechter van Brugge heeft deze week de zaak gediend van de vier dwaze vaarzen. Boer Clyncke uit Sint Kruis had een eis tot schadevergoe ding ingediend tegen de stier van zijn huurman, nadat hij ontdekt had dat zijn vier jon ge vaarzen voortijdig in ver wachting waten. Volgens hem was dat de schuld van de stier die in een aangrenzende weide woont. Voor de rechter kwa men getuigen echter verkla ren, dat de vaarzen zelf zo dwaas waren geweest om, on danks een fikse sloot tussen de twee weilanden en prikkel draad, toch buurmans weide te bezoeken. Boer Clyncke kreeg daarom niet alleen zijn scha devergoeding van 1.500 gulden niet toegewezen, hij i$ ook nog veroordeeld tot een boete van 30 gulden omdat zijn vaarzen in een vreemde wei waren gaan grazen. op dat in de wereld van vandaag wij niet meer kunnen leven en denken als veertig of vijftig jaar geleden. De normen in deze wereld verande ren en het is daarom zaak niet al te kritisch te staan tegenover de jeugd •van deze tijd, die over tien a 20 jaar ook weer in een volkomen andere wereld komt te leven. Enkele dames maakten na afloop van de gelegen heid gebruik enkele vragen te stel len. De vergadering werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. NOORDGOUWE/ZONNEMAIRE Verslag vergadering Plattelandsvrouwenbond In het gisteren geplaatste verslag van de bijeenkomst van de afd. Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is een fout je geslopen. In de laatste zin staat nl. dat „niemand" bereid werd ge vonden als afdelingsafgevaardigde de provinciale vergadering in Goes te bezoeken. Dat is niet juist: er dient te staan dat „iemand" (één van de damesleden), zich hiertoe bereid verklaarde. BRUINISSE Maarschalk Zjoekov neemt Stalin in bescherming Heden (vrijdag)-avond zal de N.C.R.V. het programma „Connymet en zonder toeteraareen liedjesprogramma rondom de zangeres Conny Vink uitzenden. Op de foto: Conny met loeteraar. MOSKOU, 17-4. In de gepubli ceerde memories van maarschalk Georgi Z.iockov heeft de viermaal als „held van de Sowjet-Unie" onder scheiden veldheer zowel op het men selijke als op het militaire vlak ge rehabiliteerd. De 75-jarige Zjoekov, die onlangs getroffen is door een beroerte noemt in zijn „herinneringen en overden kingen" Stalin een „hoffelijk man, die kon luisteren, tegenspraak ver dragen en een gesprek op gang kon houden". Iemand die het tegendeel beweert heeft volgens Zjoekov on gelijk. Hoewel hij in het begin van zijn memories lof toezwaait aan de onder Stalin weggezuiverde militairen als Blucher, Toechatsjefsky, Yakir en Oeborevitsj, maakt Zjoekov geen melding van de grote zuiveringen. Stalin kan volgens hem niet ver weten worden het land niet op de oorlog te hebben voorbereid, maar hij had niet voorzien dat Hitier een bliksemoorlog tegen de Sowjet-Unie zou voeren en daarvoor zoveel ti'oe- pen zou samentrekken als hij gedaan had. Zijn belangrijkste fout was vol gens Zjoekov dat hij niet de juiste datum van de Duitse invasie had kunnen vaststellen. Maatregelen toewijzing van bejaarden-woningen Op de lijst van woningzoekenden te Bruinisse staan nog 78 aanvragen. Dat betekent dat nog heel wat zal moeten worden gebouwd. Gelukkig gebeurt dat ock wel, want naast 12 keuzewoningen zijn 10 bejaardenwo ningen in aanbouw en zullen waar schijnlijk naast deze 10 nog 9 of meer bejaardenwoningen worden gebouwd (terwijl het gemeentebestuur dilligent is, nog toewijzing te krijgen voor meer keuzewoningen (woningwetwo ningen), Toch heeft men gemeend bijzondere maatregelen te moeten nemen wat-betreft de toewijzing van de 10 bejaardemvoningen. Als norm zal hier gelden het vrijmaken van andere aanvaardbare in redelijke staat verkerende woonruimte, zodat de dooi'stroming van grotere wonin gen (woningwetwoningen.) naar de 'bejaardenwoningen daardoor wordt bevorderd. Op deze manier kunnen 32 aanvragers worden geholpen. Kustvaarder laadde aardappelen De kustvaarder .Dicky" uit Ap- pingedam vertrok met bijna 500 ton aardappelen uit de vissershaven te Bruinisse met bestemming Spanje. De lading was niet compleet, een partij van <plm. 40 ton afkomstig uit de Noordoostpolder werd afgekeurd en de auto's die een lange reis had den gemaakt om hun aardappelen af te leveren, konden weer vol terug. Grof vuil Op dinsdag 22 april wordt te Brui nisse grof vuil opgehaald. Het Vaticaan en de Joden VATICAANSTAD, 17-4. Het Vati caanse secretariaat voor de eenheid der christenen heeft in een commu niqué meegedeeld dat 21 Rooms-ka- t'holieke deskundigen uit 14 landen vorige week vier dagen hebben ver gaderd over de manier waarop alle anti-semieti'sche uitlatingen uit de kerkelijke teksten en de leer kunnen worden geschrapt en hebben ge zocht naar de manier waarop chris tenen, en Joden zouden kunnen sa menwerken ter verbetering van de economische en sociale omstandig heden. De conferentie werd toegesproken door mgr. J. WiUebrands, die zater dag benoemd werd tot voorzitter van het secretariaat voor de eenheid der christenen, diat ook verantwoorde lijk is voor de betrekkingen tussen Joden en 'katholieken. Mgr. Wille brands heeft evenals zijn voorgan ger, kardinaal Augustin Bea, al heel lang belangstelling voor deze kwes tie. Ander bagagevervoer bij spoorwegen UTRECHT, 18-4. Op zijn weg naar Spoorslag '70 ziet de spoorwe gen zich genoodzaakt het vervoer van goederen - koffers, fietsen, ex- presgoed, post etc. - in de bagage- afdelingen van reizigerstreinen aan banden te leggen. Als eerste stap in deze richting zullen met ingang van 1 juni a.s, fietsen en brommers niet meer per reizigerstrein kunnen worden ver voerd. In 1970 zullen ook andere goe deren niet meer in de bagage-afde lingen terecht kunnen, zodat de „pak- wagen" dan leeg zal zijn. Maatrege len om dit „ongerief" op te vangen verkeren in 'n vergevorderd stadium. In de meeste gevallen zullen andere mogelijkheden kunnen worden ge boden. Slachtoffers in Pakistan DACCA, 17-4. Gevreesd wordt dat het aantal doden tengevolge van de wervelstorm die maandagavond Dacca en andere steden in Oost-Pa- kistnn heeft getroffen, meer dan dui zend is. Er zijn vierduizend mensen gewond. Rond Dacca zijn 15,000 men sen dakloos. Het ergst getroffen is de wijk Demra van Dacca. Tot dus ver r.ijn 550 lijken geborgen. Studenten van de universiteit van Dacca hebben zich bij de militairen gevoegd om bij de hulpverlening en het zoeken naar slachtoffers te hel pen. ROTTERDAM. De Israëlische coaster Tsefat, het met explosieve chemicaliën geladen scheepje, dat bijna een etmaal lang in de Rotter damse haven heeft gebrand, is don derdagmorgen vei'haald naar de Verolme werf op Rozenburg, om daap te worden gerepareerd, "HIEYEN, 18-4. In het Noord Limburgs dorpje Heyen zijn van- va nnacht omstreeks 3 uur een per sonenauto uit Gennep en een Duitse auto met elkaar in botsing gekomen. De /bestuurder van de auto uit Gen nep en twee inzittenden, een echt paar uit Afferden, "kwamen om het leven. Vrijdag 18 april Zierikzee „Mondragon", 8 uur, Delta-Foto. (Bondskollektie) Huis van Nassau, 8 uur, vergade ring „Helodea" Huis van Nassau, 8 uur, Vereniging van Voetbalscheidsrechters. Bruinisse Hotel „Storm", 7.30 uur, algemene vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Bruinisse". Haamstede Camping Duinrand, 7.30 uur, bijeen komst P.J.G. Burgh Cafetaria „De Westhoek", Hengel sportvereniging „De Krabbe". Hotel „Het Wapen van Burgh", 8 uur, Nut- en Vogelwacht-avond. Zaterdag 19 april Zierikzee Sportpark „Bannink", 11 uur „drop ping", Nutsspaarbank. Hengelwedstrijd H.S.V. „Oost er- schelde". 4 uur, officiële opening Kegelhuis Zuidhoek Havenplein, 6 uur, start bezoek Nuts- depa riemen t Zierikzee aan Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen. Maandag 21 april Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, openb. verga dering van de gemeenteraad Brou wershaven. Dinsdag 22 april Zierikzee Ned. Her-v. verenigingsgebouw, 10 uur Vrijz. Hervormde Vrouwenfede ratie. Vrijdag 25 april Zierikzee Stadhuis, 3 uur, vergadering Vlees keuringskring Zierikzee. Graanbeurs, 8 uur, vergadering Ou dervereniging Rijksscholengemeen schap. Haamstede Camping Duinrand, 8 uur, „drop ping" P.J.G, Hotel Bom, 7,45 uur (filmzaal), jaar vergadering Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Zaterdag 26 april Zierikzee Concordia, 8 uui', feestavond buurt vereniging „De Stenen Brug". Excursie Jeugdvogelwacht naar Bor- rendamme (2 uur aan de dijk). Bruinisse Barakkenkamp, 7.30 uur, experimen tele muziek Group „Home of brew". Westhoek Domeinen, 2 uur, excursie Jeugdvo gelwacht. De Israëlische minister van de fensie, Mosja Dayan, 'heeft donder dagavond de beweringen van radio Cairo over de uitwerking van de Egyptische artilleriebeschietingen van de afgelopen weken belachelijk genoemd. Al# ik aan zou bellen en dan blik semsnel wegduiken achter een boom. Hoe zou het dan gaan mevrouw? Wel, u deed de deur open en zag niemand. Dat zou niet erg prettig en hoffelijk zijn. Of ik stond in de tuin, ook - zeg maar - een beetje ge camoufleerd en riep iedere keer „hallo". U ging eens een kijkje ne men, 'zag of h-oorde niets. U zou best een beetje kwaad worden en iets mompelen over onfatsoen of wat dan ook. Maar wat is dat allemaal voor gezeur? Zo iets gebeurt toch niet, zo iets doe je toch niet? Nee, zo doe je het niet, maar per telefoon gaai het allemaal anders hoor Drie verschillende mevrouwen bel den me deze week op. Je noemt dan netjes je naam en floepde haak er op .Kijk, dat is specimen van het ontzichtbare onfatsoen, want me vrouw schurkt zich behagelijk in de anonimiteit. Maar ze maakt wei eventjes twee foutjes. Ten eerste heeft ze met haar beringde vingertje een verkeerd- nummer gedraaidDat is menselijk en vergefelijk, maar zonder boe of ba gaat de haak er op en dat is niet zo erg fraai, want het betekent voor de luisteraar een soort telefonische klap in het gezicht. En het is toch zo eenvoudig om de samenleving wat prettiger te maken. Zegt u ook nimmer: „O, dan ben ik verkeerd verbonden". Dat stamt uit 'n t\jd, toen er nog lieve praatmeisjes in de centrale zaten. U hoeft ook niet te zeggen: „O, wat ben ik ellen dig stom. ik heb verkeerd gedraaid". Maar bijvoorbeeld dit: „Excuus, ik draaide een verkeerd nummer". Dat klinkt echt beter ,dan het „krak" van de neergelegde haak. Ons maatschappijtje wordt met een aantal spelregels nog altyd min of meer in stand- en draaiende ge houden en daarom moeten we aan sommige simpele regels van beleefd heid voldoen. Dat is natuurlijk ont zettend jammer, maar het is nu een maal zo. We kunnen- - dat valt me nu zo te binnen- - niet olie spelregels gaan afschaffen, xoant dan blijft er niets over. We gooien ook geen. afgeklo ven (stei dat we kluiven) benen meer door het open raam naar buiten. We gooien ook geen drijfnatte jas over de leuning van een stoel of lopen met bemodderde schoenen over het tapijt van buurman en - daar ging het maar om - we smijten ook n'et zo maay een haak op een telefoon. Nee, dat doe je niet, maar wacht maar af het wordt gedaan! schiereilandman. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2