DE ZIERIKZEESCHE COURANT TSJECHISCHE LEIDER DUBCEK MOET HET VELD RUIMEN NAVO houdt in mei grote vlootschouw Schietpartij aan Suez-kanaal Protest van Verblifa-werknemers na aankondiging van bedrijfssluiting Oemoeahia door Biafranen verlaten Reacties op maatregelen in Praag PRINSELIJK PAAR BEZOEKT SCHOUWEN-DUIVELAND Wervelstorm in Oklahoma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 april 1969 125ste jaargang N'r. 20184 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 RÊOAKTIE 6N AOMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur; M. J. Bij de v/aate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Qrukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Liiidklok kerk Haamstede terecht Doelwit van woede Kretulin-leiders over anti-Russische houding; PRAAG, 17-4. De teerling is geworpen. Donderdagavond x(jn de bange vermoedens van het Tsjechoslowaakse volk, dat zyn populaire leider Alexander Dubcek het veld zou moeten ruimen, bewaarheid. Het donderdag middag in het zwaar bewaakte Hraücin-kastecI in Praag bijeengekomen 101 leden tellende plenum van het centrale comité van de communistische party besloot het partypresidium, dat tot dusver uit 2i leden bestond, terug te brengen tot elf man. pynlyk is ook voor de Tsjecho- slowaken dat hun geliefde oud-par lementsvoorzitter, Smrkovsky uit het partybestuur is verdwenen. Tegen hem heeft zich in de afgelopen maan den het grootste deel van de woede van de Kremlin-leiders over de anti- Russische houding van de bevolking en enkele van haar leiders gericht. Husak Dubcek heeft plaats moeten maken voor de conservatievere en meer bij de Russen in de gratie vallende Gustav Husak, die door het centrale comité als nieuwe eerste-secretaris van de partij is gekozen. Nog vorig jaar beschuldigde radio-Praag Husak van collaboratie met de Russen, die hij te hulp zou hebben geroepen om aan de geestdriftig ontvangen libe ralisatiebeweging een einde te ma ken. Husak, eerste-secretaris van de Slowaakse communistische partij, heeft dit ten stelligste ontkend. In het nieuwe partijpresidium zijn twee nieuwelingen opgenomen: vak bondsleider Polacek en Colotka, voorzitter van het federale parle ment. De anderen: premier Cernik, Husak. Dubcek, Erban, Sadovski, president Svoboda, Strougal, Bilak en Pijler, maakten ook deel uit van het oude presidium. Husak is een van de voornaamste Tsjechoslowaakse „realisten", waar onder degenen worden verstaan die volledige samenwerking met de Sow jet-Unie willen. Hij heeft herhaalde lijk gezegd, dat anti-socialistische elementen de vorig jaar januari in gezette hervormingspolitiek voor ex- Pool sprong overboord OSLO, 18-4. De Noorse marine heeft donderdag verhinderd dat het Poolse passagiersschip Batory de Oslofjord verder zou opstomen, na dat een 30-jarige Pool overboord was gesprongen en door een garna- lenvissersschip aan boord was geno men ter hoogte van de kustplaats Horten, aldus de Noorse politie. De man zou politiek asiel gevraagd heb ben. Op 5 april werden in dezelfde streek drie Polen door een militaire veerboot ut het water gehaald. Deze hebben politiek asiel gevraagd. tremistische doeleinden misbruiken. De 56-jarige Slowaak wordt in de li beralisatiebeweging als conservatief beschouwd. Men ziet zijn keus als een compromis, aangezien de Russen liever de nog conservatievere Lubo- mir Strougal, die overigens wel in het presidium zit, op de stoel van Dubcek hadden gezien. Andere or thodoxe communisten in het nieuwe presidium zijn Vasil Bilak en Jan Piller. In een communiqué van het cen trale comité heet het dat Dubcek eigener beweging zijn ontslag in diende en Husak als zijn opvolger aanbeval. Woensdag en donderdag hield in geheel Tsjecho-Slowakije de politie razzia's. Volgens het politiehoofd kwartier in Praag was de bedoeling daarvan „misdadigers en a-sociale elementen" op te pakken. Bij deze jacht zijn in Slowakije 135 en in Tsjechië 103 personen gearresteerd. DEN HAAG, 17-4. In totaal 63 oorlogsschepen uit twaalf NAVO- landen nemen op 16 mei deel aan een vlootschouw. Het twintigjarig bestaan van het Atlantisch bondge nootschap is aanleiding daartoe. De vlootschouw is op de rede van Spithead, nabij Portsmouth, aan de Engelse kust. Koningin Elisabeth II van Engeland zal, vanaf haar jacht „Brittannia" de vloot inspecteren. Ook Manlio Brosio, secretaris-gene- raad van de NAVO, zal de inspectie TEL AVIV, 17-4. Egyptische artil lerie heeft donderdagmiddag Isra ëlische stellingen aan het Suezkanaal beschoten en Israëlheeft het vuur beantwoord,' "aldus! een Israëlische woordvoerder. Volgens Cairo is Is raël begonnen. Een witgeverfd voertuig van de V.N. is volgens Israël door een Egyptische granaat getroffen en uit gebrand. meemaken, evenals de belangrijkste NAVO-bevelhebbers. Aan de vlootschouw nemen sche pen uit Nederland deel en verder uit België, Canada, Denemarken. West- Duitsland, Griekenland, Italië, Noor wegen, Portugal, Turkije, het Ver enigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Weer harttransplantatie van prof. Barnard KAAPSTAD, 18-4. Onder leiding van prof. Barnard is donderdag in Kaapstad de eerste transplantatie van een hart verricht tussen een niet-blanke dohor en patiënt, heeft het ziekenhuis Groote Schuur mee gedeeld. De 38-jarige kleurlinge mevrouw Mabel Fisher zou volgens kranten berichten het hart hebben gekregen van een niet bij name genoemde niet-blanke. Het -was de vijfde trans plantatie van prof. Barnard. Drie van de vier voorgaande patiënten zijn nog in leven. Dr. Blaiberg" leeft nu langer dan 15 maanden met een nieuw hart. KROMMENIE, 17-4. Het personeel van de fabriek van Thomassen en Drijver in Krommenie, een van de drie bedrijven van het Verblifa-con- cern, waarvan de sluiting is aange kondigd, heeft een beroep op bur gemeester F. Tjaberings van Krom menie gedaan, alles in het werk te stellen om de werkgelegenheid in Krommenie en omgeving veilig te stellen en de genomen beslissing on gedaan te maken- Het verzoek aan de burgemeester was vervat in een petitie, die na mens in optocht naar het gemeente huis 'getrokken ruim 450 arbeiders, door vertegenwoordigers van de me- taalbedrijfsbond van het N.V.V. en de katholieke bond St. Eloij aan de burgemeester werd aangeboden. De protesterende arbeiders droe gen borden mee met opschriften als „Geen sluiting zonder motief", „Zon der verlies geen sluiting" en „We zijn belazerd". De burgemeester deelde de dele gatie mede alle begrip voor de peti tie te hebben .Hij zei dat het ge meentebestuur alles in het werk zal stellen cm de werknemers en hun gezinnen zo veel mogelijk te helpen. Uitspraak jury: Sirlian schuldig aan moord LOS ANGELES, 17-4. Sirhan B. Sirhan is donderdag door de jury in Los Angeles schuldig bevonden aan moord op senator Robert Kennedy, vorig jaar juni. De uit zeven mannen en vijf vrou wen bestaande jury zal zich nu over de straf moeten beraden voor de 25- jarige Jordaanse immigrant. Aange zien hij schuldig is bevonden aan moord heeft de jury de keus tussen levenslange gevangenisstraf of dood in de gaskamer. DEN HAAG, 17-4. De Biafraansc stad Oemoeahia is maandagochtend door de circa 150.000 mensen die er nog verbleven, verlaten. Het St. Eli- zabethziekenhuis in de stad en de kleinere ziekenverblyven in en rond Oemoeahia zyn in de nacht van zon dag op maandag geëvacueerd. Dit heeft ds. J. M. Hoekstra, lid van het Joint Church Aid-beraad in Nederland, donderdagmiddag meege deeld op een persconferentie in Nieuwspoort. Ds. Hoekstra had deze informaties op Schiphol gekregen van de Duitse dr. Fritz Wiessinger, die 'voor een Duitse kerkelijke hulporganisatie in Biafra is geweest en na de evacuatie van Oemoeahia via Nederland naar Duitsland is teruggekeerd. Volgens ds. Weissinger was er een chaotische toestand in en om Oehoe- Verohue kreeg order voor bouw vau twee niammoetlankers DEN HAAG. 17-4. Dc Nederlandse scheepsbouw heeft weer een belang rijke impuls gekregen door een order van twee mammoettankers bij Ver- olme Verenigde Scheepswerven N.V. De Chevron groep van maatschap pijen kondigde aan, dat een order ge plaatst is voor de bouw van vier mammoettankers en voor een tanker van 70.000 ton. Twee tankers van 251.000 ton zul len gebouwd worden bij Verolme, de order voor twee tankers van 261.000 ton ging naar Nagasaki. Voorts zal een tanker van 70.000 ton worden gebouwd in Sparrows Point, Maryland (V.S.). De vier mammoet tankers zullen in 1972 gereed komen. Met de bouw is circa f 150 miljoen gemoeid. ahia ontstaan, nadat de Federale troepen zondag begonnen waren de stad met artillerievuur te bestoken. Maandagochtend kreeg de bevolking toestemming de stad te verlaten. ROME, 18-4. „Dramatische wen ding in Tsjechoslowakije, Dubcek uit het raam gegooid", aldus de kop op de voorpagina van het Italiaanse christendemocratische blad „II Po- polo". De onderkop luidt: „De Russisch gezinde Husak neemt de plaats van de partijsecretaris over, die nu een symbolische taak heeft gekregen". „l'Avanti", het orgaan van de Ita liaanse socialistische partij, schrijft: „De vernieuwers Dubcek en Smrkov sky aan de dijk gezet. De arbeiders bezetten de fabrieken". „l'Unita", het blad van de Italiaanse communis tische partij, vraagt: „Dubcek afge zet? Zeer moeilijke uren voor Tsje choslowakije". De Deense minister van buiten landse zaken, Hartling, zei donder dagavond in Kopenhagen dat de ver vanging van Dubcek door Husak een slag is voor het recht op zelfbeschik king van Tsjechoslowakije. Hij noemde de gebeurtenissen de tragi sche gevolgen van eei'der door de Sowjet-Unie genomen besluiten. Het afzetten van Dubcek is in Bel grado met bitterheid vernomen, zei een goede bron in Belgrado. De maatregelen werd er verwacht. Het doel van de Sowjet-Unie schijnt te zijn de toestand in Tsjechoslowakije „langzaam te laten verrotten" door Dubcek uit de openbaarheid te ver wijderen en door het aanmoedigen van een nieuwe „conservatieve" oppositie. Bezoeken aan Renesse, Scliarentlijke en Noord gouwe KROMMENIE. Ongeveer 400 werknemers van de Verblijavestiging van Thomassen en Drijver te Krommenie hebben gestaakt uil protest tegen de door de direktie voorgenomen sluiting van het bedrijf. Zij trokken met span doeken door de straten naar het stadhuis, waar zij een petitie aanboden aan de burgemeester. SCHOUWEN-DUIVELAND, 18-4. Vandaag - vrydag 18 april - vindt het reeds eerder aangekondigde be zoek plaats, dat prinses Beatrix en prins Claus zuilen brengen aan Schouwcn-Duivcland. Bezocht wor den Renesse, Scharendyke en Noord- gouwe. Na de lunch te hebben gebruikt op de „Torenhoeve" te Haamstede, ar riveert het prinselijk paar om half drie bij de Outward Bound School te Renesse, in gezelschap van Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen en burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. Bij aankomst zul len verschillende Outward Bound- autoritèiten aan de hoge gasten wor den voorgesteld. De directeur van de school, de lt.-kolonel b. d. J. H. Ranft zal een korte uiteenzetting geven over doel en werkwijze van de Out ward Bound School, waarna leerlin gen enkele demonstraties zullen ge ven. Bezoek Deltawerken Van Renesse gaat de tocht naar Scharendijke, waar de Deltawerken doel van het bezoek zijn. Het prin selijk paar wordt hier verwacht om kwart voor vier. Een groot aanla) autoriteiten zal hier zijn opwachting maken c.q. aan prinses en prins wor den voorgesteld. Een toelichting op de werken ter afsluiting van het Brouwershavense Gat wordt gegeven door ir. N. Biezeveld van de Delta dienst Rijkswaterstaat. Hierna staat tenslotte Noordgouwe op het programma, waar het bezoek het „Mr. de Roos-huis" geldt. Hier wordt o.m. het college van b. en w. aan het paar voorgesteld, dat ter plaatse om half vijf wordt verwacht. Een uiteenzetting zal worden gege ven over het betreffende buitencen trum. Om kwart over vijf verlaten prinses en prins Schouwen-Duive- land. In de morgenuren werd een be zoek gebracht aan de verpleeginrich- ting „Vijvervreugd" te Middelburg. ROTTERDAM. - De Israëlische coaster Tsefatin de takels van de drijvende bak „Ir. Snip" voor repa ratie op weg naar Verolme Rozen burg. In een ruim van hel met ex plosieve chemicaliën geladen scheep je brak brand uit. De brandweer was 24 uur in touw met hel blussen. OKLAHOMA-STAD (Oklahoma), 17-4. Oklahoma is geteisterd door een wervelstorm, die gepaard ging met hagel. De aangerichte schade is groot. Daken werden afgerukt, bomen ontworteld en auto's verpletterd. Vooral het zuiden en met name de steden Walters en Commanche, zijn getroffen. Ook talrijke vensterruiten zijn gesneuveld onder het geweld van de hagelstenen, die soms de grootte hadden van tennisballen. Hoewel de wervelstorm geen do den heeft geëist, zijn er evenwel tientallen mensen, die kneuzingen hebben opgelopen. Jongen (16) verdronken ROERMOND. 17-4. De 16-jarige P. Geraedts uit Swalmen is donderdag avond verdronken in de Roer te Roermond. Hij zat in een stilstaande vracht auto, die door een collega in de ga rage geplaatst zou worden na beëin diging van de dagtaak. Toen deze collega de deur van de 'garage open de. startte Geraedts de vrachtauto, die inplaats van vooruit achteruit reed, de Roer in. De jongeman deed vergeefse pogingen om uit de ca bine te klimmen. De gemeentelijke brandweer van. Roermond haalde de auto later boven water. Het lichaam van de jongeman dat niet meer 'in de cabine is is nog niet gevonden. Dit nummer bestaat uit 12 paginal r Elkander leren begrijpen is de F nrn1 o e fru i> cf Koud en buiig Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend koud weer met een wisselende bewolking en plaatselijk buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw; in het binnenland nachtvorst; matige tot krachtige noordwestelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 of minder. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder noi'maal. Max.-temperaturen: 1 tol 6 graden onder normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 19 april. Zon op 5.35, onder 19.44. Maan op 6.11. onder 23.37. 20 april. Zon op 5.33, onder 19.46. Maan op 6.37, onder 21 april. Zon op 5.01. onder 19.48. Maan op 7.14, onder 0.46. Eerste kwartier: 24 april te 20.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 april 4.50 v.m. 17.14 n.m. 20 april 5.21 v.m. 17.45 n.m. 21 april 5.56 v.m. 18.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 april 4.34 v.m. 16.53 n.m. 20 april 5.06 v.m. 17.27 n.m. 21 april 5.40 v.m. 18.03 n.m. Springtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie boven west Rusland en een ho'gedrukgebied boven de Britse eilanden stroomt nog steeds lucht van polaire oor sprong over 'het Europese vasteland naar het zuiden. In deze lucht heeft het in de afgelopen nacht in ons land in het binnenland plaatselijk twee 'graden gevroren. In Denemar ken en Engeland daalde het kwik hier en daar tot vier graden onder nul. In de algemene luchtdrukverde- ling komt het komende etmaal niet veel verandering. De koude noorde lijke wind houdt aan, waarbij naast opklaringen ook enkele buien voor komen. In het binnenland zal op nieuw nachtvorst optreden. DJAKARTA. In Djakarta is offi cieel bekendgemaakt dat de Ameri kaanse oliemaatschappij „Sinclair" voor de noordkust van west-Java een oliereserve heeft aangeboord waarvan de waarde op 112,7 miljoen dollar world geraamd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1