0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toestand in Tsjecho-Slowakije begint zich toe te spitsen Turk maakte amok Franse militairen naar Centraal-Afrika De V.S. en Cambodja Nieuwe risicoregeling voor woningbouw SPECIALE AANBIEDING Woninginrichting J. C. Paauwe Artilleriegevecht aan de Jordaan Slachtoffers bij verkeersongelukken HET VLIEGINCIDENT BIJ KOREA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiiilt-rdug 17 april 1969 125ste jaargang Nr. 20183 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de \/aate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/b Lekenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 p/o B.T.W. In dit nummer: Sportbekers 1968 uitgereikt Vergadering purtijpresidium I'RAAG, 16-4. Aan de vooravond van de met spanning en bezorgdheid tegemoetgeziene zitting van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party in Praag heeft de toestand in het land zich woensdag verder toegespitst. Uit goedingclichtc kringen wordt gemeld, dat de conservatieve groep in het comité een ontwerpresolutie voorbereidt die de invasie van de vyf Warschau-Pactlanden op 21 augustus van het vorige jaar praktisch legali seert. De resolutie zou vaststellen, dat er al voor dat tijdstip anti-socialis tische en contra-revolutionaire krachten in Tsjecho-Slowakije waren die het communistische regiem omver wilden werpen. delen en in overeenstemming met de politieke principes van na januari mogelijk is de huidige crisis tot een oplossing te brengen. Tijdelijke maatregelen" Andere berichten zeggen, dat de omvang van het partijpresidium, dat nu uit 21 leden bestaat, tot 13 leden zal worden teruggebracht. Mogelijk zullen op deze manier verscheidene liberale presidiumleden uit het par tijbestuur verdwijnen. Een van hen zou de voorzitter van de Volkska mer, de liberale communist Jozef Smrkovsky, zijn. Deze zou echter te kennen hebben gegeven, dat hij „tot zijn laatste ademtocht" de strijd wil voortzetten. Geheimzinnigheid heerste ook woensdag nog over het eventuele be zoek van partysecretaris Dubcek aan Moskou. Naar in Praag verluidde bevindt hy zich nog immer in Tsje- cho-Slowakyc. Advertentie. Nijmeegse studenten verhinderden Indonesische minister het spreken NIJMEGEN, 16-4. Dc Indoncsi- sche minister van verbindingen drs. F. X. Scda heeft op het lustrumcon gres van de katholieke universiteit in Nymcgen zyn rede niet kunnen uit spreken. Een aantal studenten die zich „ac tiegroep Indonesië" noemt las een verklaring voor waarin zij stelden dat sinds 1965 in Indonesië ongeveer 400.000 mensen zijn vermoord. Zij riepen hieromtrent minister Seda ter verantwoording. Toen dit door de congresvoorzitter geweigerd werd, werd een massaal „massamoorde naar" aangeheven. Een aanbod om na het uitspreken van de rede van de heer Seda te discussiëren weid door de studenten fel van de hand gewezen. De rector magnificus van dc katholieke universiteit prof. dr. mr. S. F. L. Baron van Wijnbergen noemde de manier van interventie van de studenten fascistisch. TSTANBOEL. 16-4. Een jonge moordenaar, de 23-jarige Nebi Her- ber, die onlangs uit de gevangenis was ontslagen heeft woensdag in de Turkse plaats Isjaklar acht mensen doodgeschoten en acht gewond voor dat hij in een vuurgevecht met de politie zelf dodelijk door een kogel werd getroffen. De familie van zijn meisje was er op tegen dat hij met haar zou trouwen. De Tsjechische vakbonden hebben in een „verklaring over de huidige toestand" hun vertrouwen in „de leiding van de partij met kameraad Dubcek aan het hoofd" en in presi dent Svoboda uitgesproken. In een slotresolutie van de Tsjechische vak bondsraad, die na een voltallige zit ting in Praag werd aangenomen, staat dat het met democratische mid- De raad ziet de door de overheid genomen buitengewone maatregelen als tijdelijk. Hij veroordeelt de anti- Russische betogingen en meent dat bestraffing van de organisatoren op doeltreffende wijze kan bijdragen tot consolidatie van de politieke toe stand. De raad betuigt in de resolutie voorts zijn steun aan de journalisten die „op eerlijke en fatsoenlijke ma nier de politieke grondslagen van na januari verdedigen'' en meent, dat men niet alle voorlichtingsmedia zonder onderscheid verantwoordelijk moet stellen voor de huidige crisis. NICE, 16-4. Sinds dinsdagavond zyn uit Nice 260 Franse militairen naar Fort-Lamy, dc hoofdstad van Tsjaad, vertrokken. Vandaar zouden, naar men meent te weten, deze troe pen worden doorgezonden naar Ban gui, de hoofdstad van de Centraal- Afrikaanse republiek. In dit voormalige Franse gebied is in het afgelopen weekeinde melding gemaakt van een mislukte staats greep tegen het bewind van generaal Bokassa. Het gaat om ongeveer honderd man van het vreemdelingenlegioen en 160 mariniers en parachutisten. Hun komst naar Centraal-Afrika zou geschieden in het kader van de be staande overeenkomst voor militaire bijstand. Urker kotter 204 wordt gelicht URK, 16-4. Een bergingsbedryf uit Vlissingen zal proberen de zater dag op het IJsselmecr gezonken kot ter UK 204 te lichten. Woensdag kon nog geen begin gemaakt worden van wege de ruwe zee. Het schip ligt op zes meter diep te en is zelf ruim vijf meter breed. Het is iets weggezakt in de modder en ligt tussen twee zandruggen. Twee bokken van elk 100 ton hef vermogen zullen eerst trachten het schip recht te zetten waarna het mo gelijk moet zijn het schip leeg te pompen. Heeft het schip geen lekka ge opgelopen dan kan het naar de haven gesleept worden. Anders wordt het door de bokken naar de Urker haven gebracht. Aangenomen wordt dat de stoffelijke resten van de bemanning zich nog in het schip bevinden. Twee Urker kotters blij ven voortdurend in de omgeving van het gezonken schip. Naar men verwacht zullen meer Franse militairen volgen, aangezien er nieuwe groepen van het vreemde lingenlegioen van hun basis op Cor sica naar Nice worden overgevlogen. Jongen sloeg zijn vader met een bijl RIDDERKERK, 16-4. Naar nu pas bekend is geworden heeft dc 18-ja- rige C. van T. in het afgelopen week einde tydens een huiselijke twist in Ridderkerk zijn vader met een bijl neergeslagen en ernstig verwond. Een gapende wond moest in hel ziekenhuis worden gehecht. De jon gen was van mening dat het optre den van zijn vader thuis gevaar op leverde voor zijn moeder en zuster. In het gezin waren al eerder moei lijkheden geweest. De jongeman, die kort na de uitbarsting door de Rid- derkerkse politie werd aangehouden, wordt morgen voorgeleid voor de officier van justitie verdacht van poging tot zware mishandeling. Het politieonderzoek nam twee dagen in beslag. WASHINGTON, 17-4. De woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Robert McOloskey, heeft woensdagavond gezegd dat de Ver. Staten verlan gend zijn de diplomatieke betrek kingen met Cambodja te herstellen op voor beide partijen bevredigende wijze en dat aanduidingen van de regering in Cambodja gunstig zijn ontvangen in Washington. Er is ech ter nog niet gesproken over ihet ni veau waarop de onderhandelingen over de hervatting van de betrekkin gen zullen worden gevoerd. DEN HAAG, 16-4. Dc risicore- gcling woningbouw 1964 wordt met ingang van 1 mei a.s. gewijzigd. Voor het verrekenen van loon- en pr^js- wijzigingen van te bouwen woningen waarvoor het ministerie van volks huisvesting en ruimtelyke ordening subsidie verleent, kan uitsluitend dc gewyzigde risicoregeling worden toe gepast, als de aanbesteding op of na 1 mei 1969 plaatsvindt. Advertentie 1 palissander boekenkast, ongemonteerd f 109,00 1 2-deurs palissander linnenkast, ongemonteerd f 145,00 f 2-deurs groen met wit linnenkast, ongemonteerd f 149,00 1 éénpersoons bed, 80/190, polyether f 29,75 Nylon tapijt, kamerbreed, 366 cm f 52,50 Telefoon (01112) 469 - ZONNEMAIRE HET ADRES VOOR DE BETERE MEUBELEN TEL AVIV, 16-4. Israëliërs en Jordaniërs hebben woensdagavond gedurende byna een half uur een ar tilleriegevecht aan de Jordaan gele verd. Het incident deed zich voor in de buurt van de Allenbybrug. Een Is raëlische woordvoerder zei, dat de Jordaniërs het vuurgevecht met lich te wapens waren begonnen en latei- gebruik maakten van artillerie. Hij sprak Jordaanse berichten tegen, dat bij een artilleriegevecht dat woens dagmorgen plaatsvond Israëlische tanks en stellingen waren getroffen. Bij het incident van vanochtend was een Israëlische militair licht gewond, bij dat van woensdagavond waren aan Israëlische kant geen verliezen geleden. Van Jordaanse zijde is verklaard, dat bij het eerste duel vijf Israëli sche tanks en twee mitrailleurposten zijn vernietigd. De Israëliërs zouden met schieten zijn begonnen. Aan Jor daanse kant zijn geen verliezen ge leden. In Amman is voorts verklaard, dat woensdag twee Israëlische vliegtui gen een raket- en napalmaanval hebben gedaan op twee versterkin gen ten zuiden van het Meer van Advertentie Galilea. Ook hier zouden geen ver liezen zijn geleden. Ook het tweede vuurgevecht was volgens Jordaanse verklaringen door Israël begonnen. Bende handelaren KROMMENIE. Een exterieuropname van het Verblijabedrijf te Kromme nie. dot één van de drie is. dat ge sloten zal worden. De beide andere vestigingen staan in Utrecht en Dor drecht. De direktie van Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. heeft deze beslissing op een persconferentie na der toegelicht. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De wijzigingen in de door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf opgestelde risicorege ling woningbouw 1964, die door mi nister Schut werden aanvaard, zijn de volgende: Verzachte bepalingen De in de risicoregeling opgenomen beperkende bepalingen ten aanzien van de verrekening van loonkosten stijgingen zijn aanmerkelijk ver zacht, met dien verstande dat in het vervolg slechts van ven-ekening zul len zijn uitgesloten de loonwijzigin- gen die optreden in het eerste jaar na de prijsaanbieding en voorzover zij betrekking hebben op dat eerste jaar. Wat het gedeelte van het werk betreft, dat wordt uitgevoerd na het verstrijken van dat eerste jaar, kun nen derhalve alle loonkostenwijzi gingen die sinds de peildatum van het werk zijn opgetreden, volledig worden verrekend, en de in de re geling opgenomen variërende per centages voor de bepaling van het loonkostenbestanddeel van de aan- neemsom zijn vervallen; in de plaats hiervan is één vast percentage van '29 gesteld. Ontslag voor 900 man «loor sluiting fabrieken UTRECHT, 16-4. De directie van Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. de grootste blikindustrie van ons land. heeft aangekondigd dat de Vcrblifa-bedrijven in Utrecht, Dor drecht en Krommenie zullen worden gesloten, zo is vernomen. Dit bete kent ontslag voor rond 900 man. On geveer 280 werknemers zouden in de bedrijven van Thomassen en Drijver in Leeuwarden kunnen worden ge plaatst. in verdovende middelen opgerold (Ver. Staten) NEW YORK. 16-4. In New York is een bende handelaren in verdo vende middelen opgerold die weke lijks voor ongeveer een half miljoen dollar aan iheroïne en coc ïne om zette, zo heeft de officier van justi tie van Brooklyn dinsdag meege deeld. Vijf mannen zijn aangehou den en naar een zesde wordt nog gezocht. Volgens de officier van justitie kwamen de verdovende middelen uit het Franse vasteland, uit Corsica en uit Turkije. DEN HAAG, 16-4. Bij een ver keersongeluk op de ryksweg Am sterdam-Utrecht zyn twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde onder Ab coude tijdens een hevige regenbui. Waarschijnlijk heeft een automobi list toen de macht over het stuur verloren bij het rijden door een gro te plas. Er volgde een kettingbotsing, waarbij een autobus en vier perso nenauto's betrokken waren, waarvan er twee in brand vlogen. Van één van deze personenauto's kwamen de twee inzittenden in de vlammen om. Het verkeer op de rijksweg Am sterdam-Utrecht heeft door het on geluk veel vertraging gehad. ROTTERDAM, 16-4. De 45-jarige A. Visser uit Rotterdam en de 35- jarige K. A. Segers uit Gouda, bei den in dienst van het G.E.B. in Rot terdam, zijn omgekomen door een verkeersongeluk op de Botlekweg in Rotterdam. Zij reden in een bestel auto van het G.E.B. uit de Digna Jo- hannaweg de Botlekweg op, verleen den geen voorrang aan een vracht auto met oplegger en werden door deze vrachtauto aangereden. De twee mannen werden uit de auto geslin gerd. Bij aankomst in het Zuiderzie kenhuis bleek dat zij waren overle den. Een lekkerbek kent licht gebrek. Weinig lioop op het vinden van overlevenden Plaatselijk nachtvorst Verwachting tot vrijdagavond: Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige noordelijke wind. In het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgenmid dag .ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 of meer. Min. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal. Max. temp.: 2 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 18 april. Zon op 5.37. onder 19.42. Maan op 5.53. onder 22.21. Eerste kwartier: 24 april te 20.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 april 4.20 v.m. 16.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 april 4.04-v.m. 16.19 n.m. Springtij: 18 april. WASHINGTON, 16-4. President Nixon zal Vrydag op zyn eerder aangekondigde persconferentie spre ken over het incident met het Ame rikaanse EC-121-verkenningsvlieg tuig. Dit heeft minister van buitenland se zaken Rogers woensdagmiddag gezegd na afloop van een tweede ge sprek dat hij en zijn ambtgenoot van defensie, Laird, die dag met de pre sident hadden gevoerd. Voor de pers conferentie behoeft niet op een poli tieke verklaring te worden gerekend. De minister wilde dan ook niet op de kwestie ingaan. Het Pentagon liet woensdagavond weten dat men na het bergen van enkele wrakstukken nu nog maar zeer weinig hoop op het vinden van overlevenden heeft. De speuracties gaan door maar „de bezorgdheid over de 31 bemanningsleden is toe genomen. Er is geen woord over overlevenden", aldus een communi qué. Het gebied waarin naar mogelijke overlevenden wordt gezocht is woensdag uitgebreid en twee onder zeebootjagers zijn op weg om aan de acties deel te nemen. Bovendien worden in Hong Kong het Ameri kaanse vliegdekschip Kitty Hawk en nog twee jagers met spoed vaarklaar gemaakt om „met onbekende be slemming" te vertrekken. Het ministerie van defensie sprak tegelijkertijd een bewering van het (particuliere) „Red de Pueblo-comi té" tegen, volgens welke de EC-121 zou zijn neergeschoten door Russi sche Migs die van een basis bij Wladivvostok opereren. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Polaire lucht wordt met noordwestelijke wind via de Noord zee naar onze omgeving gevoerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een depressie boven de Oostzee en een omvangrijk hogedruksysteem. dat zich van het zeegebied tussen de Azoren en Spanje over Ierland noordwaarts uitstrekt tot Spitsber gen. Dc depressie trekt zich het ko mende etmaal in zuidoostelijke rich ting. terwijl de as van het hogodruk- gebied zich naar het oosten ver plaatst en de nabij Spitsbergen gele gen hogedrukkern zich naar Scan dinavië uitbreidt. In verband hier mee ruimt in ons land de wind naar het noorden. Er worden flinke op klaringen verwacht cn slechts hiel en daar een bui. In het binnenland kan plaatselijk nachtvorst optreden. Dc middagtcmperaluren zullen onge veer dezelfde zijn als vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1