Man met nieuwe long naar huis Nog geen kans op welvaart in Azië Jury beslist over lot van Sirhan De incidenten aan het Suezkanaal Kijken naar Oosterscheldedam aan einde Kampwegje (Westenschouwen) f"d ys*éj DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 april 1969 Nr. 20182 Weer „stalletje" in postkantoor Zierikzee's burgemeester kocht eerste zomerzegels ZIERIKZKE, 15-4. In de hal van het postkantoor staat sinds dinsdag morgen weer het bekende „stalletje" opgesteld voor de verkoop van bij zondere zegels. Zomerzegels ditmaal, waarvan de eerste exemplaren offi cieel door de burgemeester van Zie- rikzee werden gekocht. De voorzitster van het plaatselijk comité mevr. M. D. Kastelein-van Houdt, deed in een korte toespraak een beroep op de bedrijven en in woners de zegels te kopen. „Zomerzegels kosten iets meer dan gewone postzegels. Maar met een beetje méér kan zo veel meer levens vreugde worden gegeven". De zo- merpostzegels worden verkocht om instellingen te steunen die hulp bie den aan de medemens: bejaarden, gehandicapte kinderen, zieken, blin den en dergelijke. De zegels vormen een bouwkunde-serie: Nederlandse woonhuizen en gebouwen van de twintigste eeuw. De postzegels wer den ontworpen door Rien Drayer. Ze worden door PIT met de volgende frankeerwaarden en toeslagen uitge geven: 12 plus 8 cent; 15 plus 10 cent; 20 plus 10 cent; 25 plus 10 cent en 45 plus 20 cent. Van dezelfde objecten op de post zegels worden ook briefkaarten uit gegeven. Daarnaast wordt een reeks van vjjf prentbriefkaarten verkocht met oude architectuur als onderwerp; deze werden gemaakt naar kleuret sen van H. E. Booücnburg. BRUSSEL, 14-4. Alois Vereecken, de 24-jarige Belg op wie in novem ber j.l. een long werd overgeplant, zal binnen enkele weken uit het aca demisch ziekenhuis te Gent kunnen worden ontslagen. Maandag is bekendgemaakt, dat Vereecken het goed maakt en reeds enkele malen buiten heeft gewan deld. Hij krijgt nog steeds genees middelen toegediend oif afstoting tegen te gaan, zij het in veel kleinere doses dan voorheen, en kleine hoe veelheden antibiotica om de moge lijkheid van longinfectie te voorko men. De tx-ansplantatie op Vereecken was de eerste longoverplanting op het Europese vasteland. Beide series prentbriefkaarten kos ten f 1,- per serie. Het speciale zomerpostzegelwin- keltje zal twee weken lang in het postkantoor staan opgesteld. De ver koopsters zijn dames van de plaat selijke vrouwenorganisaties. Tot 1 juni zijn de zomerzegels dan nog verkrijgbaar op de postkantoren on der het motto: „Met zomerzegels bouwen aan meer levensvreugde". „Erotisch panorama" te Amsterdam verboden AMSTERDAM, 14-4. Tegen de organisator van en de medewerkers aan het z.g.n. „erotisch panorama" in het Microtheater aan de Keizers gracht, zal de zedenpolitie proces verbaal opmaken terzake van open bare schennis der eerbaarheid. Aan het programma werkten zes meisjes en drie mannen mee, die een programma opvoerden van erotische variëteiten. In de pauze waren vijf naakte meisjes in een ijzeren kooi „voor het publiek" te bezichtigen. De meisjes werden met bier overgoten en met verf ingesmeerd. De show werd gesubsidieerd door de afdeling Amsterdam van de N.V.S.H. Voor vrijdag stond een tweede voorstel ling op het programma, maar bur gemeester dr. I. Samkalden heeft be sloten verdere voorstellingen te ver bieden. Veiling van Shetlandpony's DOETINCHEM, 14-4. De eerste Nederlandse veiling van Shetland pony's, gehouden in de markthal te Doetinchem en uitgaande van de fokvereniging „De IJsselstreek" van het Nederlandse Ponystamboek is, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, een succes geworden. Het ponytijdperk is „verleden tijd" en de prijzen zijn vergeleken met die van twee jaar geleden, gehalveerd. De belangstelling voor deze veiling was internationaal: de eerste pony die werd verkocht ging naar Frankrijk. Aangevoerd werden 110 pony's waar er op de eerste veiling een kleine 40 van werden verkocht. De pony, een dragende merrie, die het meest opbracht, werd verhandeld voor een prijs van 1875 gulden. 'De meeste handel concentreerde zich op dieren onder de duizend gul den, ook voor dragende merries. De drukste handel 'echter concentreerde zich 'buiten de veiling om. Minister Luns in Chili Dertig jaar voor SANTIAGO, 14-4. Minister Luns van buitenlandse zaken is maandag in Chili aangekomen voor een of ficieel bezoek van twee dagen. Hij zal in Santiago ontvangen worden door president Frei en besprekingen voeren met verscheidene ministers. Minister Luns keert 20 april naar Nederland terug. Koe overleefde brand ENGWIERUM, 13-4. In korte tijd is zondagavond tegen zes uur de boerderij van de heer B. R. Noord huis in Engwierum door een felle brand verwoest, terwijl de bewoners afwezig waren. Nadat eerst de brand weer te Engwierum was gealarmeerd werd assistentie gevraagd aan de na- burge brandweren, doch toen deze arriveerden stond alles reeds in lich terlaaie. Twintig koeien en een paard kwamen in de vlammen om. Toen het vuur uitgewoed en vrij wel bedwongen was, zagen brand weerlieden tot hun grote verbazing dat tussen de rij dode dieren een der koeien de kop omhoog stak. Het lukte het dier naar buiten te bren gen, waar althans voor het oog leek dat het dier in orde was. Als ver klaring hiervoor kan worden ge noemd dat deze koe voor een open raampje lag, waardoor het water werd gespoten en waardoor dus ook frisse lucht naar binnen kwam. smokkelen van hasjiesj ISTANBUL, 14-4. Een Deense stu dent, Freddy Hansen, is maandag in Edime nabij de Turks-Bulgaarse grens tot 30 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat in zijn auto bijna vijf 'kg. hasjiesj was gevonden, die hij volgens de tenlastelegging Tur kije uit had! willen smokkelen. Per ballon Het Kanaal over CALAIS, 14-4. Twee Engelse dames en een Engelsman zijn maandag met een ballon het Kanaal overgestoken en bij de landing terechtgekomen in een kippenboerderijZij waren om kwart over twee van Rye in Sussex opgestegen en wilden tegen vier uur bij Touquet landen, maar de wind besliste anders. De leiding van de vlucht was in handen van de 20-jarige Christine Turnbull. Met haar reisden haar51jarige vader Thierry Turnbull, een vliegenier, en de publiciteits agente mevrouw Twidy. Sirjansland krijgt zijn eerste kampeerboerderij SIRJANSLAND, 14-4. Ook te Sirjansland is de eerste camping mo menteel in aanbouw. De boerderij In opdracht van een schoenfabriek te Waalwijk-Bunschoten heeft de bekende Amsterdamse Sophie van Kleef, modeontwerpster met een eigen boetiek, een kollektig leren kleding ontworpen, die o.m. getoond werd op de Internationale Schoenen- beurs te Utrecht. Het is een kollek- tie overgooiers en rokjes met vestjes of hesjes geworden, uitgevoerd in love-ingeiteleer in. een stevige en in een soepele kwaliteit suède en in het zogenaamde voor kleding nieu we donkerbruin, vuurrood, auber gine, donkergroen, donkerblauw en zwart. Suède zocht zij vit in zand kleur, in zacht-oranje, -lila, mosterd cn cognac. van de heer C. J. de Jonge, op het bekende „Hoge Zand", wordt omge bouwd tot kampeerboerderij. In de schuur en bijgebouwen zul len de recreatiezaal, douches en toi letten gebouwd worden. De omlig gende percelen zijn reeds ingezaaid, en ook de beplanting rondom het terrein is gereed. Men hoopt dit sei zoen de eerste gasten te ontvangen en hiermede zal ook ter plaatse de recreatie merkbaar worden. Hopelijk vindt dit navolging, want wanneer over enkele jaren de bad plaatsen Burgh, Haamstede, Renesse en Westenschouwen de vakantiegan gers niet meer zouden kunnen plaatsen, zal men toch elders naar nieuwe ontspanningsoorden moeten zoeken. Israël trok zich terug van Expo70 UTRECHT, 44-4. Israël, dat bc- hoorde tot de eerste groep van lan den die zich aanmeldden voor deel neming aan de wereldtentoonstelling in Japan, heeft zich teruggetrokken. Israël heeft de organisatoren van de Expo '70 officieel laten weten, dat het deze beslissing om financiële re denen heeft genomen. Het aantal landen dat ruimte heeft gereserveerd op de Expo, die vol gend jaar maart in het Japanse Osaka begint, is inmiddels gestegen tot 64. Dit aantal benadert al zeer dicht het streefbedrag - 70 - van de Japanners. De laatste landen die zich aan meldden waren Centraal Afrika, Ar gentinië, Italië, Brazilië, Bolivia en Nigeria. Van de deelnemende lan den liggen er negentien in Europa, veertien in Azië, dertien in Noord en Zuid-Amerika, twaalf in Afrika, vier in hel Midden-Oosten cn twee in Oceanië. Het Chinese partijcongres Lin Piao de tweede man HONGKONG, 14-4. Hel negende congres van de Chinese communis tische party heeft maandag met al gemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het politieke rapport, dat Lin Piao - na party voorzitter Mao Tse-Toeng de tweede man in de partyhierarchie - op de openingsdag op 1 april had ingediend. Het congres ging ook akkoord met het ontwerp voor nieuwe partijsta tuten. Voor vandaag (dinsdag) staat de verkiezing voor het centrale par tijcomité op de agenda, aldus radio- Peking. Volgens de nieuwe statuten zal Lin Piao, die nu vice-voorzitter van de partij is, Mao Tse-Toeng als voorzit ter opvolgen. Met algemene stemmen veroor deelde het congres de koers van „het Bourgeois-hoofdkwartier met aan het hoofd Lieo Sjao-Sji". Volgens een resolutie staat, de partij „zoals steeds verenigd" om voorzitter Mao en is zij vastbesloten gehoor te ge ven aan „diens beroep op het volk". SINGAPORE, 14-4. De economi sche commissie voor Azië en het verre oosten van de Verenigde Na ties (Ecafe) is van mening, dat de hoop van Azië om binnen enkele ja ren. een belangrijke ontwikkeling in de richting van welvaart door te maken waarschijnlijk niet in vervul ling zal gaan. Deze sombere voor spelling staat in een rapport dat is aangeboden aan de 25ste plenaire zitting van de economische commis sie voor Azië en het verre oosten (Ecafe), die in Singapore is begon nen. LOS ANGELES, 15-4. Het lot van Sirhan Bishara Sirhan, beschuldigd van moord op senator Robert Ken nedy, ligt nu in de handen van een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaande jury. Deze moet beslissen of de jeugdige Jordaniër schuldig is aan moord met voorbedachte rade of aan doodslag. In het eerste geval zal de jury, die zich maandagmiddag (pl. tijd) achter gesloten deuren te rugtrok om zich te beraden, opnieuw vergaderen. Dan wordt beslist of het vonnis van de rechter doodstraf of levenslange gevangenisstraf moet zijn. De doodstraf wordt in Califor- nië door middel van gas voltrokken. Als de jury Sirhan schuldig acht aan doodslag zal de rechter de duur van de gevangenisstraf bepalen. NEW YORK, 15-4. Het hoofd van de groep waarnemers van de Ver. Naties in het Midden-Oosten, gene raal Odd Bull, heeft in een rapport aan secretaris-generaal Thant ge meld, dat bij de jongste bestands schendingen aan het Suezkanaal de Egyptische strijdkrachten het initia tief hebben genomen, door granaten op Israëlische stellingen af te vuren. De mannen van Odd Bull hadden maandag voorts straalvliegtuigen waargenomen, die uit Egypte ko mende over het Suezkanaal vlogen. Boven de baai van Suez vond toen een luchtgevecht plaats waarbij een vliegtuig was neergeschoten. Een voorstel van de V.N.-waarhe- mers om het vuren te staken, werd het eerst door de Israëliërs opge volgd, een half uur later door Egypte. Kiiifl gei-etl door snelle handeling van politie UTRECHT, 14-4. De zeven we ken oude Claudia van Dykhuizen uit Utrecht heeft waarschijnlijk haar le ven te danken aan een zeer snelle actie van de Utrechtse politie. Haar moeder belde op dat haar dochtertje was gestikt. Het berich tencentrum stuurde er ogenblikke lijk een surveillancewagen op af met de hoofdagenten J. van Dijk en J. Ooyevaar. Zij troffen de baby, die bij het voeden melk in de luchtwegen had gekregen, in bewusteloze toestand aan. Zes minuten na het telefoontje leverden ze het kind al in het in middels ook gewaarschuwde reani matiecentrum van het academisch ziekenhuis af. Daar slaagde men er in het kind weer bij te brengen. Claudia mocht een klein uurtje la ter weer met haar overgelukkige moeder naar huis. WESTERSCHOUWEN, 14-4. Aan het einde van het Kampwegje, de verbinding tussen Lageweg en de Punt, bevindt zich het doorgangshek voor eventuele vrachtauto's of an dere vervoermiddelen die op het strand moeten zijn. Van hieruit zul len nieuwsgierigen in de komende 8 a 9 jaar het gigantische werk van Oosterscheldedam gade kunnen slaan. Inmiddels dienen de eerste symp tomen van de naderende bouw zich aan en eind vorige week verscheen op de Oosterschelde, na enige dagen in het Schelphoekhaven-gebied te hebben gelegen, de drijvende asfait- fabriek Jan Heimans van Rijkswa terstaat waarop gewerkt wordt door Bitumarin. Met zijn lange lospijp kan dit gevaarte een laag asfalt op de bodem der zee leggen waarop dan later weer eventuele zinkstuk- ken een goede ondergrond vinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De Arabische guerilla-activiteit C JERUZALEM, 13-4. Een Israëlische krijgsx-aad heeft zondag bepaald, dat ■de Geneefse conventie van 1949 in zake krijgsgevangenen, niet van toe passing is op leden van Arabische guerilla-oi-ganisaties. De uitspraak weid gedaan in een pi'oces tegen een 26-jaxige Arabier, die op 26 oktober van het vorig jaar werd aangehouden, nadat hij met zeven andex-e Arabieren uit Jordaxrië naar Israëlische gebied was geko men om daar aanslagen te plegen. f" - V V, wr'jRjfSfc swii O «mii». Actie voor het geestelijk gehandicapte kind DEN HAAG, 14-4. Op vrijdag- avond 9 mei zal een landelijke geld- irxzamdlingsaotlie worden' gehouden ten behoeve van recreatieve voorzie ningen voor geestelijk gehandicapte kinderen. De actie gaat uit van de „Stichting Bisschop Bekkers", opge richt in 1967, welke als „levend mo nument" ter nagedachtenis aan mgr. Bekkers, die op 9 mei 1966 overleed, een aantal dagverblijven en vakan tiehuizen voor gehandicapte kinde ren wil laten bouwen. Nooi-se zeeman verongelukt AMSTERDAM, 14-4. Maandag avond is de 19-jarige Noorse zee man T. W. Braethen op de weiü van d!e N'.D'.S.M!. in A/mster dam -Noord verongelukt. De man die behoorde tot de bemanning van het Noorse vrachtschip „Vesthav" is bij het aan boord gaan van de gang-way naar beneden gevaillen. Hij 'kwam terecht op een 'betonnen pier en, was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wil'helmina Gasthuis overge bracht. Bezwaar tegen „protest" DEN HAAG, 14-4. Het Tweede Kamerlid Wieldraaijer (PvdA.) heeft de minister van defensie schriftelijk gevx-aagd of het waar is, dat de com mandant van het depot elektronisch matexieel te Eist (KLU) aan officie r-en van zijn onderdeel te kennen heeft gegeven dat militairen hun particuliere auto's niet zouden moe ten voorzien van de oranje plak- strook „Protest", gericht tegen de verhoging van de benzineprijs. De heer Wieldraaijer vraagt verder of als gevolg van deze mening in som mige gévallen aanwijzingen zijn ge geven om de plakstro'ken uit auto's te verwijderen en of de bewindsman inlichtingen kan verschaffen omtrent de achtergrond van deze gang van zaken. Sclieepvaartbericliten Abida, 14-4 Luanda naar Pointe Noii-e. Ameland, 14-4 515 m. w.z.w. Ouessant. Cam'itia, 14-4 Cardon naar Stanlow. Calamares, 14-4 te A'lmlrante. Esso 'Rotterdam, 14-4 75 m. w. Malta naar Kalindborg. SPORT VOETBAL Dreischor li-Patrijzen III 4-2 De Dreischor-reserves speelden te gen Patrijzen III uit 's-Heerenhoek een aardige partij voetbal en kwa men zodoende ook weer eens tot de Nieuwer kerkers bijna de gehele eer volle winst. Reeds na 3 minuten spe- ste helft in de aanval. Toch wel het len gaf Rinus de Rijke de Beveland- eerste doelpunt aan de andex-e kant. se doelman 'het naijken, door fx-aai Bij een uitval wist een der Nieuwer- in te schieten (1-0). Daarna duurde kerkse verdedigers geen raad meer het bijna een half uux*, eer de blauw- met de bal en wilde hem .naast schie- witten weer tot scoren konden ko- ten. Maar door dë sterke wind waai- een voorzet van Han de Jonge in het de de bal, onbereikbaar voor keeper men door Ad van der Lirxide, welke v. d. Linde in het doel (1-0). Dix-ekt doel werkte (2-0). In de 35e minuut hierna kwamen de gasten tex*ug. Jan werd het 3-0 door toedoen van Rinus Gaanderse loste een schot en dat be de Rijke. Ook na de rust behield tekende 1-L Dit was ook de rust- Dreischor het beste van het spel, stand. In de tweede helft speelde, doch na een kwartier maakten de alles zich op het middenveld) af. gasten door J. Maijs een tegenpunt Doelpunten vielen er niet meer. De (3-1). Twintig minuten na dit tegen- blauw-zwarten waren wel het meest punt kwam Dreischor weer goed tevreden met de gelijke stand, daar voor de dag want Rinus de Rijke zag de thuiswedstrijd met 5-0 verloren zijn harde werken wederom met een was gegaan, doelpunt beloond (4-1). De blauw- witten hadden de winst in feite al KORFBAL binnen, doch vlak voor het einde Omzetting ZSC-AU Ready slaagde Patrijzen er door ALange- jan nog in, de uitslag op 4-2 te bren- voor zaterdag 19 apxnl a.s. m de een le klasse van de SDKB vastgestelde korfbalwedstrijd tussen ZSC I en i> cirMW„ All Ready I te Scharendijke wordt Brouwershaven-SKNWK 1-1 >s avondJs Qm Twee gelijkwaardige teams die el- 7 te Scharendijke gespeeld. Deze kaar bijzonder weinig toegaven. omzetting houdt verband met het Door de wel zeer harde wind kon feit, dat Ail Ready I zaterdagmid- er van goed voetbal geen sprake zijn. dag een wedstrijd moet spelen tegen Met de wind in de rug waren de Zuidwesters II te Oost-Souburg. BILJARTEN W. Kramer gewestelijk kampioen hoofdklasse libre NIEUWERKERK, 14-4. De Zierik- klasse wisten te px-omoveren. Het zeeënaar Wim Kramer is er in hotel toernooigexniddelde 12.00 spreekt „De Meebaal" te Nieuwerkerk op bij- boekdelen als men weet dat het ver zonder fraaie wyze in geslaagd be- eiste moyenne voor" de hoofdklasse slag te leggen op de kampioenstitel libx-e van 7 tot 11. bedx-aagt. van het gewest Brabant-Zeeland hoofdklasse libre. Toen zaterdag- Dankwoorden avond zyn naaste concurrent C. Net ten uit Kaatsheuvel in de party te- Aan het slot sprak de voox*zitter gen J. C. Bruynzeel zyn eerste ne- van het district Schouwen-Duive- derlaag kreeg te slikken, kon Kra- land, de heer J. A. Vasseux-, woorden mer, die nog ongeslagen was, de titel van dank tot de deelnemex-s voor de praktisch niet meer ontgaan. wijze waarop zij elkaar partij had den gegeven en de organisatoren voor Netten moest nl. zondagmiddag de de uitstekende wijze waarop zij het finalepartij in één beurt uitmaken, toernooi hadden georganiseerd. Ook waarbij nog kwam dat Kramer geen de voorzitter van het gewest, de heer enkele carambole mocht scoren. Zo- F. A. R. Smifs uit Tilburg, was vol als verwacht werd is het zover niet lof over hetgeen de deelnemei-s had- gekomen. Wel slaagde Netten er in den gepresteerd en de oxganisatie. 23 beurten in Kramer zijn eerste en Met een toepasselijk woox'd ovex-han- enige nedex-laag in dit toernooi te digde hij aan Kramer de kampioens- bezorgen, maar van belang voor de medaille. De voor dit toernooi be- eindstand was dit niet meer, daar schikbaar gestelde prijzen werden het algemeen gemiddelde voor Net- verder door de voorzitter van O.K.K. ten onbereikbaar was. de heer J. C. Goudzwaard, aan de De liefhebbex'S van de biljartsport "deelnemers uitgex-eikt. zijxi volledig aan hun trékken geko- Namens de deelnemers sprak ten- komen, daar de deelnemex-s spel van slotte de heer M. C. v. d. Bx-ande uitstekend gehalte ten beste gaven. woox-den van dank tot de organise- Een duidelijk bewijs hiex-van was het x-ende vereniging O.K.K., waarbij hij feit dat niet minder dan vijf - van aan de familie Felius bloemen aan- de zeven - deelnemers naar de extra bood. W Kramer, Zierikzee 10 100 1444 177 31.25 14.44 C. Netten, Kaatsheuvel 10 106 1333 112 41.66 12.58 J. C. Bruijnzeel, Kapelle 8 77 1310 184 41.66 17.01 M. C. v. d. Sande, Bladel 5 108 1209 106 15.16 11.19 A. Meeuwissen, Made4 93 1026 191 19.23 11.03 J. Sti'oet, Eindhoven 3 130 1318 88 12.26 10.14 M. Roetex-s, Ammex-zoden 2 92 832 76 14.70 9.04 6. „Een gezellige boel is het hier beslist niet!" merkte Presto fluistcx-end op. „En die oude rommelpot zegt ook geen woord meer dan nodig is!" De rommelpot had inmiddels de poort gesloten cn kwam nu naar hen loc. „Ge kunt. de paarden op s(al zetten", zei hij. „Stalknechts zijn er niet, dus ge zult ze zelf voer moeten geven!" El' Is nog wel haver!" „Maar wie woont hiér dan?" vroeg Aram verbaasd. De ander keek hem stx-ak aan. „Ik!" gx-omde hij. op zo'n toon dat Ax*am voor lopig van verdere vragen afzag. De stallen waren even verlaten als het binnenplein. Er was geen dier te zien, hoe wel er hier en daar nog betrekkelijk vers stro lag. Presto had ixx een ogenblik een nog half volle haverkist ontdekt. „Vreemd", merkte Aram peinzend op, terwijl hij zijn rijdier verzorgde. „Dit alles duidt er op dat dc burcht kort geleden nog bewoond was. Het kan onmogelijk lang geleden zijn dal deze stal in gebruik was! Het slaat mij hier hoe langer hoe minder aan!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3