OLGA SPECIALE AANBIEDING Woninginrichting J. C. Paauwe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesië krijgt waarschijnlijk verlangde 500 miljoen dollar llw matras Deel van Zeeland zat zonder stroom Boodschap van Nixon aan het Congres Kettingreactie na het gevangenisoproer in Turijn De P.v.d.A. over het Midden-Oosten Strijd om Kuinderbos (NOP) In periode 1964-1967 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 15 april 1969 125ste jaargang Nr. 20182 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgaver N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Moeilijkheden rond strand trap Conferentie in Den Haai; DEN HAAG, 14-4. Indonesië kan waarschijnlijk op grond van van daag gedane toezeggingen op de zes de conferentie van de inter-gouver nementele group voor Indonesië al zeker z(jn dat het de 500 miljoen dol lar zal ontvangen die het volgens de in oktober gehouden vijfde confe rentie in I960 nodig heeft. Conferentiekringen hebben dit maandagavond, na de eerste dag van vergaderen, meegedeeld. De lei der van de Japanse delegatie naai de conferentie die evenals de vorige in Scheveningen wordt gehouden, plaatsvervangend onderminister van buitenlandse zaken H. Mori, zei dat Japan in 1969 120 miljoen dollar zal bijdragen. Dat bedrag beloopt onge veer een derde van de hulp die niet bestemd is voor de voedselvoorzie ning. nl. 365 miljoen dollar. De conferentie is zo vlot verlopen dat het de bedoeling is haar niet woensdag maar reeds vandaag (dins dag) te sluiten. De toestand De ochtendvergadering is besteed aan een discussie over de toestand in Indonesië. De situatie werd niet al leen belicht door de Indonesische de legatie die wordt geleid door de voorzitter van de raad voor de plan ning, professor Widjojo Nitisastvo, Advertentie. Politie voorkwam nachtelijke roofoverval OECSTGEEST, 14-4. Gisternacht heeft de rijkspolitie van het district Leiden in samenwerking met de ge meentepolitie van Leiden een roof overval voorkomen op de villa van de heer J. v. d. Marei in Oegstgeest. De politie had aanwijzingen dat on bekenden belangstelling hadden voor het huis. De huissleutels waren ver dwenen uit de auto van de heer v. d. Marei, die in de nacht van 30 op 31 maart was gestolen. Drie inbrekers kwamen opdagen; twee konden ge pakt worden. De derde wist te ont snappen. GOES, 14-4. Zeeland mét uitzon dering van Walcheren, heeft maan dagmorgen een uur en drie kwartier zonder stroom gezeten, hetgeen ern stige stagnaties in talrijke bedrijven en ongemakken in de huishoudens ten gevolge had. De oorzaak was het stuktrekken van een kabel bij Goes door een dragline. Het verdeelsta tion in Goes kwam hierdoor zonder spanning te staan. Omstreeks één uur maandagmiddag was de stroom voorziening in de gehele provincie weer hersteld. URK. Vijf Urkers vonden op het IJsselmeer, vlak bij de thuishaven de dood toen hun schip, de Johanna UK 204. tien km. ten noordwesten van Urk verging. De foto toont de Johanna, die bier nog de UK 104 heet. Het schip kreeg kortgeleden de aanduiding UK 204. maar ook door de Wereldbank en andere internationale organisaties. De rapporten waren optimistisch en vermeldden de goede rijstoogst, de toeneming van de export en de vermindering van de inflatie tot twee procent per maand sinds maart 1968. Niet alle delegaties echter zijn zo overtuigd van Indonesisch rooskleu rige toekomst. In Franse kringen met name tilt men zwaar aan de huidige schuld van Indonesië die twee mil jard dollar bedraagt, waarvan de helft aan communistsiche landen. Men vraagt zich in die kringen af wat het doel van dit soort conferen ties is die veel lijken op 'een Neder landse propaganda voor Indonesië. Japan en Amerika In conferentiekringen echter be schreef men de houding van Japan jegens de intergouvernementele group als positievei- dan in het vel leden, toen Japan dikwijls blijk gaf van een zekere terughoudendheid wat deze vorm van hulp betref. Over de bijdrage van de Verenig de Staten, met Japan de grootste deelnemer aan het hulpprogramma van de I.G.G.I., kon men nog geen definitieve mededelingen doen. Eer der reeds hadden de Verenigde Sta ten meegedeeld dat zij één derde van de betalingsbalanshulp en de projec tenhulp en een behoorlijk aandeel van de voedselhulp zouden bijdra gen. schreven over mensen met zeer grote inkomens die er in slagen weinig of geen belasting te betalen. Voor het begrotingsjaar 1970 zal worden gestreefd naar een beste dingsbeperking van vier miljard dollar. „Als wij de dollar niet red den. hebben we niets om onze steden of iets anders mee te redden", aldus president Nixon. WASHINGTON, 14-4. De toene mende criminaliteit in Amerika en de inflatie zullen met voorrang wor den bezien, zegt president Nixon in een boodschap aan het Congres. Hij wil met voorzichtigheid te werk gaan, zonder overhaaste'maat regelen. De sociale uitkeringen zullen aan de gestegen kosten van levens onderhoud worden aangepast. Er moeten nieuwe maatregelen worden genomen tegen de georganiseerde misdaad, afpersers, handelaars in verdovende middelen en de ver spreiders van pornografie. De problemen die de grote steden bieden, krijgen eveneens voorrang. De president doet ook een voor stel om belastingontduiking tegen te gaan. Er is de laatste tijd veel ge- Weer vliegtuig gekaapt BOGOTA, 14-4. Opnieuw is maan dag een vliegtuig gekaapt en ge dwongen naar Cuba te vliegen. Het is ditmaal een DC-4 van de Colum- biaanse luchtvaartmaatschappij „S. A.M." die met 25 passagiers op weg van Bogota naar de Atlantische kust bij een tussenlanding te Cartagena door een onbekend aantal pex-sonen werd gedwongen naar Cuba te vlie- Advertentie 1 palissander boekenkast, ongemonteerd f 109,00 1 2-deurs palissander linnenkast, ongemonteerd f 145,00 1 2-deurs groen met wit linnenkast, ongemonteerd f 149,00 1 éénpersoons bed, 80/190, polyether Nylon tapijt, kamerbreed, 366 cm 1 29,75 f 52,50 Zolang de voorraad strekt. Telefoon (01112) 469 - ZONNEMAIRE HET ADRES VOOR DE BETERE MEUBELEN Reünie ex-gevangenen van overzee DEN HAAG, 14-4. Ongeveer 700Ü personen hebben in het Congresge bouw in Den Haag deelgenomen aan een reünie van oud-gevangenen uit de Japanse vrouwenkampen in Ne derlands Indië. Hoogtepunt van ac' reünie was een stille herdenking van de tienduizenden Nederlanders, die in de Japanse kampen om het leven zijn gekomen. Vóór deze hei-den- kingsplechtigheid werden de reünis ten toegesproken door de initiatief neemster mevrouw S. C. Gideonse- Haberkorn, de voorzitster van de or ganiserende Stichting Nederlandse slachtoffers Japanse vrouwenkam pen/Bond ex-gevangenen van .over zee. ROME, 14-4. Het gevangenisop roer in Turjjn heeft een kettingreac tie teweeggebracht. Tcrwyl men maandag bezig was de gevangenen uit Turijn over te brengen naar an dere tuchthuizen, braken in de San Vittore-gevangenis in Milaan en in de gevangenis te Forli in Noord-Ita- Iië onlusten uit. In Milaan staken de geïnterneer den alles wat brandbaar was in brand, klommen op het dak en gooi den dakpannen naar de politie. „Wij willen vrouwen", schreeuwden zij, terwijl'de 300 vrouwelijke gevange nen angstig om hulp riepen. Uit de ramen steeg dikke rook op. De 1305 mannelijke gevangenen in Milaan hadden na het luchten ge weigerd naar hun cel terug te keren. Zij houden zeven bewakers als gij zelaar vast. In Forli waren het slechts 50 ge vangenen die in opstand kwamen. Toen hun beloofd werd dat hun klacht over het te lang uitblijven van AMSTERDAM, 14-4. „Het bestuur van de P.v.d.A. zal binnen het kader van de socialistische internationale ijveren voor het op 'gang brengen van gesprekken tussen de met de P.v.d.A. nauw verbonden Israëlische arbeiderspartij en groeperingen uit de Arabische landen, en tussen de Israëliërs en de Arabieren in het al gemeen". aldus een gepubliceerde verklaring van het partijbestuur van de P.v.d.A. over het midden oosten. Na wedstrijd van Spartak bleven Tsjechen in Nederland achter DEN HAAG, 14-4. Twee Tsjc- choslowaakse staatsburgers die naar Amsterdam waren gekomen met de chartervliegtuigen voor supporters van het voetbalelftal Spartak Trna- va, hebben Nederlandse politie-auto- riteiten meegedeeld dat zij niet naar hun land willen terugkeren. In totaal zijn negen Tsjechoslowa- ken niet verschenen vóór het ver trek van de vliegtuigen naar Tsje- cho-Slowakije. Van zeven van hen is de verblijfplaats onbekend. Ambtenaren in Den Haag spraken als hun vermoeden uit dat de twee Tsjechoslowaken, beiden uit Slowa kije, wel een voorlopige verblijfsver gunning zal worden verleend gezien het soepele beleid van de minister van justitie jegens Tsjechoslowaken die niet naar hun land willen terug keren. de strafrechthervorming zou worden doorgezonden, slaakten zij de actie. De geïnterneerden van Turijn, die hun gevangenis volkomen hebben verwoest, worden met vrachtauto's naar gevangenissen in andere Noord- Italiaanse plaatsen gebracht. Het plan hen per vliegtuig over te bren gen naar eilanden voor de kust van Toscane, naar Sicilië en Sardinië heeft men laten varen. Meubelfabriek Westzaan moet sluiten WESTZAAN, 14-4. Meubelfabriek Krijgsman en Zoon te Westzaan gaat sluiten. Het personeel, dat de laatste maanden reeds geslonken was tot tien man, is ontslag aange zegd. De wettelijke CAO-bepalingen zullen worden nagekomen. Het be drijf, dat ruim veertig jaar bestaat, had zich speciaal toegelegd op de vervaardiging van laqué meubelen. Verminderde afzet als gevolg van de invoer van plastic meubelen uit Duitsland, heeft ertoe geleid dat de laatste jaren met verlies moest wor den gewerkt. EMMELOORD, 14-4. Een groep van ongeveer honderd boeren uit de Noostoostpolder en aangrenzende ge- bicden heeft zijn handtekening gezet onder een brief waarin geprotesteerd wordt tegen een eventuele militaire betsemming van het Kuinderbos in de Noordoostpolder. Een actiecomité, bestaande uit 12 landbouwers, noemt de plannen van minister Schut in deze brief irreëel en onzalig. Verder zegt men dat de agrarische bevolking in dit deel van de polder zich ernstig bedreigd voelt. Overigens bleek maandagavond tij dens een demonstratieve bijeenkomst in een Rustoord bij Luttelgeest het tegendeel. Van de 31 boeren die moe ten verdwijnen wanneer de plannen van minister Schut doorgaan, toonde het overgrote deel zich tevreden met de zienswijze van de minister. Men motiveert die houding door te wijzen op de schade die door wild uit het Kuinderbos wordt veroorzaakt, en verder te wijzen op de matige land bouwgronden. VANDENBERG. Het Amerikaanse bureau >voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, heeft van de luchtmacht basis Vandenberg in Califomië de Nimbus-3 gelanceerd, de meest ge perfectioneerde weerkunstmaan, die tot dusver in de V.S. is vervaardigd. schietpartijen tussen Chinezen en Amerikanen NEW YORK, 14-4. Tussen 1964 cn 1967 hebben zich tussen Ameri kaanse en Chinese militairen schiet partijen voorgedaan, die de twee landen op de rand van oorlog brach ten. Dit is onthuld door Allen S. Whiting, die directeur is geweest van het bureau onderzoek en analyse voor liet Verre Oosten, een afdeling van het departement van buiten landse zaken. Hij schrijft in het tijdschrift „Look" dat er gevochten is tussen Chinese schutters en Amerikaanse gevechtsbommenwerpers die Chine se troepen in Noord-Vietnam met raketten en napalm bestookten. Noordvielnamese vliegtuigen wer den door Amerikaanse vliegtuigen tot boven China achtervolgd. Er zijn Amerikaanse toestellen door Chinese jagers neergehaald. Zowel Amerika als China, aldus Whiting, gaven geen ruchtbaarheid aan deze acties. Een conflict als over Korea werd vermeden doordat beide land het hoofd koel hielden. TOKIO. Met burgemeester W. Tho massen aan het hoofd brengt een 21 man sterke Rotterdamse delegatie op het ogenblik een bezoek aan Japan. Op de foto ontvangt burgemeester Thomassen bij het bezoek aan Tokio de sleutels van de stad uit handen van zijn collega Roykicht Minose. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Sterker dan bet lol is de moed, J die het standvastig draagt. f V/AT tEQT DE bilt Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust mogelijk tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest en in het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 16 april. Zon op 5.42, onder 19.39. Maan op 5.25, onder 19.43. 17 april. Zon op 5.40. onder 19.41. Maan op 5.37, onder 21.03. Nieuwe maan: 16 april te 19.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 april 3.08 v.m. 15.37 n.m. 17 april 3.46 v.m. 16.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 april 2.56 v.m. 15.13 n.m. 17 april 3.31 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 18 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-4. Hot K.N.M.l. deelt mede: Een depressie, vergezeld van een frontensysteem ten noorden van Schotland trekt het komende etmaal via zuid-Scandinavië naar het zuid oosten. Hel warmtefront van deze depressie bereikte vannacht met re gen het westen van ons land en be vindt zich thans voorbij onze oost grens. De regenhoeveelheden, van ochtend gemeten, bedroegen om streeks 4 millimeter. In verband met het binnendringen van de zachte lucht, kwam op de meeste plaatsen vannacht de temperatuur niet onder het vriespunt. Het koufront van de depressie dat zich boven zuid-Enge- land bevindt zal in de avond ons land passeren. Het wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk welke over de Britse eilanden naderbij komt. De wind ruimt daar bij naar noordwest en daarmee wordt koude onstabiele lucht aangevoerd waarin naast opklaringen ook op en kele buien gerekend moet worden. L i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1