Verkeer met motorvoertuigen over Zeelandbrug in stijgende lijn Wat biedt de BEELDBUIS? Aap maand in ruimteschip om de aarde Advertentie. Veerkeerstoename ligt boven normale landelijke groei ZIERIKZEE, 11-4. Het weekdag etmaal-gemiddelde van verkeer met motorvoertuigen over de Zeeland- brug is in 1968 toegenomen met 10,4 procent, d.w.z. over het jaar ruim 100.000 voertuigen. Ook op zon- en feestdagen nam het gemiddelde toe met bijna 6 procent, terwijl de toe name op zaterdagen gemiddeld bijna 7,5 procent bedroeg. Op werkdagen nam het verkeer toe met bijna 12,5 procent. De totale verkeerstoename ligt bo ven de normale landelijke groei, ter wijl de toename voor werkdagen nog aanzienlijk hoger is. Immers, de to tale groei van het verkeer op werk dagen bedroeg 12,4 °/u, hetgeen ca. 40 o meer is dan de gemiddelde groei van de verkeersintensiteit op de Ne derlandse wegen. Deze groei is ver oorzaakt zowel door- een toeneming van het personenautoverkeer als van het vrachtautoverkeer. „Blijkbaar zijn in de keuze van de route de voordelen die de Zeelandbrugroute biedt doorslaggevendaldus wordt medegedeeld in het jaarverslag 1968 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. De jaarstukken van do N.V. P.Z.B.M. zijn door Ged. Staten aan Provinciale1 Staten aange boden. Opgemerkt wordt dat het verloop van het verkeer mede afhankelijk blijft van het feit dat de Zeeland- brug een tolbrug is. Het verkeer be paalt zijn route naar gelang van di verse omstandigheden, zoals het weer, zakenreis, toeristische reis én afwegen van kosten van vrije route tegenover route met toltarieven enz. Het wordt daarom gunstig geacht dat het verkeer in z'n geheel snel ler is toegenomen dan op tolvrije wegen. Het aantal zware vrachtauto's be droeg in 1968 29,2 procent van het totaal aantal vrachtauto's. Het aan tal gepasseerde lichte vrachtauto's nam toe met 14 procent, het aantal zware vrachtauto's nam toe met 22,4 procent. Vermeld wordt verder dat het aantal gepasseerde touringcars in 1968 bedroeg rond 5600 met rond 194.000 passagiers (bezettingsgraad gemiddeld 35 personen per bus) te gen rond 6300 bussen met rond 220.000 passagiers in 1967 (bezet tingsgraad eveneens rond 35). Van de touringcars waren er 72,3 "/o van Ne derlandse origine, 21,8 °/o uit België, 1,8 'Vu uit Frankrijk, 1,0 °/o uit West- Duitsland, 1,5 °/o uit Engeland en de overige uit Spanje, Italië, Zwitser land, Denemarken, Zweden .Noor wegen, Tsjechoslowakije en Finland. Over de gehele linie is het ver keer van fietsers, bromfietsers en voetgangers, evenals in 1967 afgeno men, het meest op werkdagen. In de topmaand juli nam het weekdag- etmaalgemiddelde per fiets enz. zelfs af met rond 29 °/o. Het gehele jaar verloop ligt in het algemeen vrijwel parallel aan het voorgaande jaar met uitzondering van de piek in juli welke veel minder scherp en smal is. Pech- cn ongevallen Volgens opgave van de A.N.W.B. vonden in 1968 in totaal 99 pechge- vallen op de brug plaats en wel als volgt: in januari 16, februari 9, maart 1. april 6, mei 3, juni 12, juli 5, augustus 19, september 12, okto ber 7, november 6 en december 3. Het totaal aantal ongevallen in '68 bedroeg tien. Ten opzichte van 1967 nam het aantal pech- en ongevallen toe met 18,5 Wat betreft de scheepvaartpassage bascule-brug worden over 1968 de volgende cijfers verstrekt: jachten 574, loodswezen 45, kustvaartuigen 85, andere vaartuigen 106, totaal 810 Schade-aanvaringen aan ducdalven of vaste brug door de scheepvaart zijn in 1968 niet voorgekomen. Peilingen Uit de resultaten van de peilingen in de diepe hoofdgeul aan de Schouwse zijde blijkt, aldus wordt verder medegedeeld, dat de in het verslagjaar aangebrachte bestortin- gen van fosforslakken en/of grind aan de verwachtingen hebben be antwoord. Het Iaat zich aanzien dat in het voorjaar van 1969 nog enkele bestortingen tussen en om de pijlers en koppen van pijlers nodig zullen zijn. Opgemerkt wordt dat de ontwik keling ter plaatse van de niet-be- schermde bodemgedeelten niet over al gunstig is, alhoewel er nog geen aanleiding was tot het treffen van maatregelen. De ten zuiden van de hoofdgeul gelegen ondiepere gedeel ten geven blijkens de resultaten van de peilingen geen reden tot bezorgd heid. De ontwikkelingen worden hier •zelfs gunstig genoemd. Niettemin, al dus wordt geconcludeerd, is voort durende waakzaamheid geboden, vooral met het oog op de komende sluiting van het Volkerak. Ten behoeve van een veilige door vaart van de scheepvaart zijn ter plaatse van de vaarweg onder de vaste gedeelten van de Zeelandbrug witte bundellichten op de pijlers aan weerszijden aangebracht. De exploitatierekening over 1968 geeft aan baten en lasten een bedrag te zien ad f 5.759.644,82. De kapi taalsontvangsten en -uitgaven over '68 bedroegen f 3.655.376,28. De tolopbrengsten waren in 1968 in totaal f 3.541.784,50. De balansto talen zijn f 73.163.030,78. Geen kunstgreep Kreet van Pierre Jansen AMSTERDAM, 12-4. Er is voor Pierre Jansen geen kunstgreep aan te pas gekomen om de 24ste Huis houdbeurs-Idee in het RAI-gebouw in Amsterdam te openen. Wel hees hij het noodsein over de woningbouw: „Ik wou, dat het Ne derlandse volk zich eens geweldig ging opwinden over de woningbouw in plaats van over „Zo is het" of Mies Bouwman, ik wou, dat wij de schandelijke bedenksels van massa woning-fabrikanten eens niet meer namen". Pierre Jansen zei „Dat de mensheid moet leven in de tragische gevangenschap van een fantasieloze architectuur", en sprak in dit ver band over „het wegstapelen van mensen" en hield een pleidooi voor NAVO-eomnumiqué voor streven WASHINGTON, 12-4. De NAVO- ministerraad heeft in een gezamen lijk communiqué de wil te kennen gegeven om „alle toepasselijke we gen tot onderhandelingen" met Oost- Eurcpa te zullen verkennen. De verdediging van hot westen zal inmiddels op peil worden gehouden. De permanente NAVO-raad is op gedragen een lijst op te stellen van vraagstukken die mogelijk met vruchtbaar resultaat met het oosten kunnen worden besproken en de me thoden te bestuderen om onder zo gunstig mogelijke omstandigheden over de woningbouw een „humaan ontworpen woning", een „woning, die rekening houdt met de menselijke vrijheid". Pierre Jansen kwam tot deze ont boezeming nadat hij had gesproken over de „creativiteit van de vrouw", het thema van de beurs. Die creativi teit omschreef hij als „de kans om iets toe te voegen aan de ruimte waarin wij leven". DINSDAG 15 APRIL. NED. I. Zoals gewoonlijk op dins dag komen de gezamenlijke kerken met de informatierubriek Kenmerk Daarna voor de achtste keer „Nicho las Nickleby". Na Herman Wigbold's Achter het Nieuws'' volgt de come dy „Nooit een onvertogen woord", waarin de heer en mevrouw Baldock de nodige ruzietjes krijgen, gevolgen van een even groot aantal misver standen. Zij wil naar een concert, hij niet. „De Jonge Onderzoekersis aan de derde en laatste uitzending in dit seizoen toe. In Apeldoorn worden de winnaars aangewezen voor de indi viduele wedstrijd. Over „Hadimas- sa" weinig nieuws. Dimitri Frenkel Frank is samensteller en regisseur. Verder de bekende rij medewerken den: o.w. Ton van Duinhoven, Ton Lensink en Annemarie Oster. Na het laatste nieuws gaat Teieac nog voort met de derde les in de cursus Le vende Wiskunde en met een aan kondiging voor een nieuwe serie nl. Filmkunde. NED. II: „Kapitein Zeppos" be leeft zijn zevende aflevering. De Eglantier blijft vooralsnog onvind baar. hoeveel er ook elke week ge beurt. Daarna „Scala". Aansluitend aan het journaal de serie „Kleine potjes hebben grote oren". Alweer gezinsproblemen: Jennifer wil gaan iverken, omdat ze best een kleine bijverdienste kan gebruiken. Een be langwekkende uitzending is „Gekooi de mensen", een documentaire van de Amerikaanse televisiemaatschap pij CBS over de gevangenis en haar bewoners. Het is natuurlijk een film die gebaseerd is op Amerikaanse toestanden, maar niettemin zijn die voor ons ook leerzaam. Voor de ru briek „Ik vind dattrok Joop van Zijl ditmaal naar de Meerpaal in Dronten, waar de bewoners vaai de nieuwe polder samenkomen en geen blad voor de mond hebben. Tot slot van de avond dan als bijzondere at tractie „Verbinding met het Concert gebouw". In het tweede deel van het jubileumconcert treedt op de pian'.st -entertainer Victor Borge, de Deense musicus die in Amerika furore maakte door zijn geweldige confe rences over muziek. DINSDAG 15 APRIL. NED. I: Schooltelevisie: 10.35 Hier Den Haag; 11.00 Verkennen en ont dekken; 11.25 Bronnen van onze ge schiedenis; 11.50 Einde; 18.50 Fabel tjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Kenmerk; 19.34 Nicholas Nickleby; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Ach ter het nieuws; 20.50 Nooit een on vertogen woord; 21.30 De jonge on derzoekers; 22.15 Hadimassa (kleur); 22.50 Journaal; 22.55 Informatie 23.00 Levende wiskunde; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Kapitein Zeppos; 19.28 Scala; 19.56 Ster20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Kleine potjes hebben grote oren 20.50 Gekooide mensen; 21.40 Ik vind dat22.05 80 jaar Concertgebouw; 22.45 Journaal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. ir. W. F. Schut, heeft de ruim 3700 woningen die nog voor verdeling beschikbaar waren aan de provincies en het openbaar lichaam Rijnmond toegewezen. Het zijn ruim 2.000 woningwetwoningen die door corporaties met garantie kunnen worden gebouwd. DEN HAAG. Voor de Koninklijke Fabrieken T. Duyvis Jz .N.V. wordt door bouwbedrijf Kakes aan de Zaan nabij de Julianabrug een nieuwe le- vensmiddelenfabriek gebouwd. De voortdurende expansie in de sector merkartikelen maakt uitbreiding van de productiecapaciteit noodzakelijk. TILBURG. Op de Lage Witsie baan te Tilburg is de vijfjarige Ferdinand Spacil uit die gemeente toen hij plotseling de weg overstak door een passerende personenauto gegrepen en op slag gedood. DEN HAAG. Nederland heeft zich formeel kandidaat gesteld! voor het lidmaatschap van de 18 landencom- missie voor ontwapening en zal deze kandidatuur met kracht bevorderen, aldus heeft minister Luns op vragen van het Tweede Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg meegedeeld. NJEUWSTADT. De 30-jarige Derk Jan Aalderink uit Sittard is bij een verkeersongeval op de rijksweg bij Nieuwstadt om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met zijn brom fiets over de rijksweg en sloeg op een gegeven moment linksaf. Daarbij sloeg 'hij geen acht op een hem ach teropkomende personenauto. Een botsing was onvermijdelijk. ROTTERDAM. De 52-jarige mevr. M. Aalders-van Meel uit Rotterdam is met haar fiets in een sloot langs de 's Gravenweg in Rotterdam ge reden, en enkele uren later in een ziekenhuis overleden. UTRECHT. Hoewel het afgelopen jaar zich kenmerkte door een groot gebrek aan zonneschijn en eer. te veel aan neerslag vergeleken met 1967, bedroeg het aantal geregis treerde bos- en heidebranden des ondanks 416. Dit is ruim twee maal zoveel als in 1967. AMSTERDAM. In het Rijksmuse um in Amsterdam zal van 13 sep tember tot en met 30 november 1969 de tentoonstelling „Rembrandt 1669- 1969" worden gehouden ter gelegen heid van het feit dat de grote Hol landse meester 300 jaar geleden in Amsterdam gestorven is. ROTTERDAM. De 82-jarige H. G. W. Harmsen, die tezamen met zijn echtgenote de 88-jarige G. Harmsen- Jansen in zijn woning aan de Nas- sauhaven in Rotterdam als gevolg van koolmonoxyde buiten bewust zijn werd aangetroffen, is in het Ha venziekenhuis overleden. De toe stand van de vrouw, die naar de St. Clarastichting werd overgebracht, is ernstig. DEN HAAG. De Indonefsische staatsminister voor economische, fi nanciële en industriële zaken, sul tan Hamengkoe Boewono de negen de van Djokjakarta, zal van woens dag a.s. tot de daaropvolgende zon dag een bezoek aan Nederland bren gen. KESSEL. In het gehucht Donk onder de gemeente Kessel zijn 2000 meter koperdraad van de elektrische bovenleiding gestolen. De stroom voorziening in het buurtschap Donk viel hierdoor uit. AMSTERDAM. Helgrootste ho telconcern ter wereld, Holiday Inns Inc., zal de volgende maand in Am sterdam een verkoop- en reserve ringskantoor openen. Aandere kan toren in Europa worden gevestigd in Londen, Frankfort en later in Brus sel. Aoetyleen-opslagplaats raakte in brand Nederland schenkt 4 miljoen aan Aziatische ontwikkelingsbank SYDNEY, 12-4. Nederland heeft vrijdag bekendgemaakt dat het vier miljoen gulden zal bijdragen aan het speciale landbouwfonds van de Azi atische ontwikkelingsbank. De Ne derlandse ambassadeur in de Philip- pijnen, G. T. Dissevelt, die roulerend gouverneur is van de bank, zei dat deze bijdrage een schenking is. Te vens zei hij op de tweede jaarver gadering van de bank dat Neder land van mening is dat bijdragen van een bepaald land aan internatio nale instellingen in hun totaliteit moeten worden bezien. WASHINGTON, 12-4. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, heeft bekendgemaakt dat in mei een ruimte schip in een baan om de aarde gebracht zal worden met een aap als „bemanning". Het dier zal dertig dagen om de aarde blijven cirkelen. De bedoeling van het experiment is, de reactie van het dier na te gaan tydens een ruimtereis van lange duur. Men hoopt hieruit gegevens te verkrijgen, die van nut zouden kunnen zijn voor de bemande vluchten in 1970 van 30 a 50 dagen, die op het Amerikaanse ruimtevaartprogram staan. Be lancering van het ruimteschip met de aap is voorlopig vast gesteld cp 21 mei. Het experiment heet „Bicsatelliet 3". In Kaap Kennedy zijn tien jonge apen reeds een jaar lang voor een eventuele ruimtevlucht „opgeleid". De dieren zijn afkomstig uit Birma en Indonesië en hebben 125 doljar per stuk gekost. 12 uur vóór het begin van de lancering zal een keus worden ge daan uit de tien apen De apen in kwestie zjjn ongeveer vier jaar oud - een leeftijd die naar men meent overeenkomt met die van een mens van nog geen twintig. UTRECHT, 12-4. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda vice- versa werd donderdagavond ge stremd omdat hij Nieuwerkerk op ongeveer 25 meter van de spoorbaan een keet in brand geraakte waarin acetyleen-flessen lagen opgeslagen. De rijkspolitie ontdekte de brand en waarschuwde direct de brand weer van Nieuwerkerk. Het ontplof fingsgevaar werd tot een minimum beperkt door de acetyleenflessen nat te houden. Enkele treinen tussen Gouda en Rotterdam zijn via de Binckhorst in Den Haag omgeleid. Tijdens het blussen ontploften twee acetyleenflessen die als pro jectielen over de spoorbaan werden geslingerd. Nixon wil „derde dimensie" van de NAVO WASHINGTON. 12-4. De Ameri kaanse president, Richard Nixon, heeft donderdag op dc jubileumbij eenkomst van de NAVO in Washing ton gepleit voor een „derde dimen sie" in de samenwerking gedurende het „derde decennium" van de ver dragsorganisatie. Nixon zei, dat de NAVO niet al leen een krachtige militaire dimen sie nodig heeft ter waarborging van de gemeenschappelijke verdediging en niet alleen een gefundeerde poli tieke dimensie voor het ontwerpen van een vredesstategie, maar ook een sociale dimensie. Volgens Nixon heeft de NAVO tot taak, zich in het laatste derde deel van de 20ste eeuw om het maatschappelijk milieu van de bondgenootschappelijke landen te bekommeren. NAVO-ministerraad wil betere verstandhouding met W arschau-Pact-landen WASHINGTON, 12-4. Twintig jaar na oprichting van de Noordatlanti- sche verdragsorganisaitie tegen het opdringende communisme heeft de NAVO-ministerraad duidelijk de wens te kennen gegeven tot een be tere verstandhouding met de landen- van het Warschau-pakt te komen. Op de eerste vergaderingsdag in Washington hebben donderdag bijna alle vijftien ministers zich in min of meer positieve zin uitgelaten over het voorstel van de Oosteuropese landen, een Pan-Europese velig- heidsconferentie te beleggen, zoals dat vorige maand geformuleerd werd op de topconferentie van het War- schau-pact in Boedapest. Doden door aardgas- eruptie in Zuid-Slavië BELGRADO, 11-4. Bij een krach tige aardgas-uitbarsting in de buurt van de Zuidslavische stad Becej, in de provincie Vojvodina, zijn vier mensen 'om het leven gekomen, elf in min of meer ernstige mate be dwelmd geraakt. Een deel van de bevolking is geëvacueerd. Amerikaans atoomcontrolevoorstel verworpen GENEVE, 12-4. De Sowjet-Unie heeft bij monde van Alexei Rostsjin, onderhandelaar bij de ontwapenings -conferentie in Genève, het vorige week door de V.S. ingediende voor stel tot internationale controle op de vervaardiging van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden ver worpen. Dit voorstel draagt niet bij tot vermindering van de bestaande voorraden atoomwapens en is in hoofdzaak ingegeven door de over produce van splijtbaar materiaal voor militair gebruik in de V.S., zei hij. Onderscheiding voor Bernliard Haitink AMSTERDAM, 12-4. Met een gala- avond, waarbij prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en minister president de Jong als gasten aarnve zig waren, heeft het Concertgebouw orkest in eigen huis zijn 80ste ver jaardag gevierd. De meer dan 2000 aanwezigen waren getuige van een perfecte vertolking van de ouvertu re „Die Weihe des Hauses" van Van Beethoven onder leiding van Ber nard Haitink. Een verrast auditori um vernam tijdens de pauze van de minister-president, dat de regering bij dit jubileum van orkest en ge bouw blijk wilde geven van haar grote erkentelijkheid voor hetgeen lot stand is gebracht en dat de ko ningin de 40-jarige dirigent daarom benoemd heeft tot officier in de Or de van Oranje Nassau. De zaal be loonde dit met een staande ovatie. De terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam SAIGON, 12-4. President Ngoeyen Van Thieu heeft verklaard dat de Zuidvietnamese troepen in de laat ste maanden van dit jaar gereed zul len zijn om de Amerikaanse strijd krachten in het land te vervangen. De kwestie van vervanging staat echter volkomen los van een even tuele wederzijdse terugtrekking van troepen uit Zuid-Vietnam door de Verenigde Staten en Noord-Vietnam, aldus Thieu. Jeugdige Nederlanders gearresteerd in Frankrijk MELUN, 12-4. Vier jongelieden uit Amsterdam en Arnhem, in de leef tijd van 17 tot 23 jaar, zijn in de nacht bij Jouy-le-Chatel, in het ge bied van Parijs, gearresteerd. Zij be kenden, dat de auto waarin zij zich bevonden in Nederland is gestolen. Voordat zij naar België en Frank rijk reden hadden zij ook uit ver scheidene winkels in Nederland si garetten, kleding en levensmiddelen gestolen. In Frankrijk tankten zij benzine zonder ervoor te betalen. Mislukte inbraak AMSTERDAM. 12-4. In een as- surantiekantoor in de Johannes Ver meerstraat in Amsterdam is vrijdag avond een poging tot inbraak ge daan. Een voorbijganger, die een raam zag open staan en ging kijken wat er aan de hand was, heeft de inbreker blijkbaar zo verschrikt, dat hij aan de haal ging. De voorbijgan ger kreeg van de inbreker tijdens diens vlucht een stuk ijzer naar het hoofd gegooid, waardoor hij licht werd geraakt. Hij hoafde overigens niet naar een ziekenhuis. De inbre ker heeft te weinig tijd gehad in het kantoor iets open te breken of over hoop te halen. De politie heeft enige tijd vruchteloos de uitvalswegen van de stad bewaakt. Olie op strand Texel TEXEL, 12-4. De olievlek die eerder was waargenomen in zee voor de kust ter hoogte van Petten, blijkt vrijdag te zijn aangespoeld op het strand van Texel. Bij paal 11 en 12 vormde zich een olielaag op het strand van een paar meter breed en enkele centimeters dik. De oliekoek is opgeschept door personeel van de gemeentelijke diensten van Texel en met vrachtauto's afgevoerd. Eenmaal bezat Eikerzee een eigen bakkerij, maar dat is alweer jaren geleden. Op de stoep voor de deur staat - thans wijlen - de heer P. L. Bastiaanse, die later P.T.T.-besteller werd te Brouwershaven naar onderhandelingen met Oostblok over te gaan tot onderhandelingen met het oostblok over veiligheids kwesties. De permanente NAVO-raad moet hierover verslag uitbrengen op de volgende vergadering van de minis terraad, in december in Brussel. Duidelijk wordt door de minister raad gesteld dat een Pan-Europesë veiligheidsconferentie vermoedelijk niet in de. naaste toekomst zal kun nen plaatsvinden. De ministerraad zal zich blijven bezighouden met vraagstukken inza ke de ontwapening en controle op de bewapening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4