AGENDA Het loonoverleg Boos op belastingdienst Stichting „Het Zeeuwse Landschap'* kocht twee vliedbergen op Zuid-Beveland DE RODE BURCHT VAN IPHANGA een frontale botsing Een boot voor de luchtmacht Nixon bezuinigt STREEKNIEUWS Negen gewonden bij WESTHOEK, 12-4. Inclusief be stuur, leden van de Commissie van Toezicht, personeel en 4 leden der Coöp. Raiffeisenbank „Schouwen" waren in totaal 14 personen aanwe zig in de foyer van het Dorpshuis te Renesse voor het bijwonen der ver gadering zoals die volgens de statu ten noodzakelijk was geworden om een statutenwijziging en een wijzi ging van het Huishoudelijk Regle ment te verwezenlijken. Onder de opwekkende tonen van een orgel en van zang van een kinderkoor op de achtergrond opende de voorzitter de heer K. J. K. v. d. Slikke der ver gadering die de geringe opkomst aan het drukke land- en tuinbouwwerk weet. De wijzigingen in Statuten en Huishoudelijk Reglement werden met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer I. W. Padmos naar de vorderingen met het aangekochte pand te Brouwers haven waar de bank mettertijd een bijkantoor in gaat vestigen. Het pand aan de zuidzijde der haven (vroeger groentezaak Zorge) valt onder Mo numentenzorg en daardoor zijn de vergunningen voor een verbouwing WELL. In het Noordlimburgse dorpje Well is zaterdagavond om streeks negen uur door tot nu toe onbekende oorzaak een grote land- bouwschuur in brand geraakt. Een aantal landbouwmachines en een aanzienlijke partij hooi en stro zijn in de vlammen opgegaan. DEN HAAG, 12-4. Na afloop van de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is ge bleken dat de werkgevers catego risch het voorstel van het overleg orgaan van de vakcentrales hebben afgewezen. De vakcentrales zullen nu in eigen kring beraden over de stappen dieh.i. nodig zijn om tot het doel te geraken dat met hun voor stel aan de werkgevers was beoogd. niet eenvoudig. De gemeente Brou wershaven staat echter het plan zo dat hiervan alle medewerking werd verkregen. Hierna sluiting. Researchwerk bij Philips EINDHOVEN, 11-4. Het speurwerk in de researchlaboratoria leverde ook in 1968 belangrijke bijdragen voor de industriële activiteit, cldus het jaarverslag van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken over 1968. De researchkosten bedroegen f 150 min., en aan ontwikkeling werd f 590 min. uitgegeven. In de research zijn 19.000 mensen werkzaam. Door auto matisering kan de doelmatigheid van het wetenschappelijk onderzoek ver hoogd-worden. GRENOBLE10-4. Ongeveer vierhonderd vertoorne „contri- buabelen" hebben hun woede over de hoge belastingen ge koeld door het kantoor van de inspectie der directe belastin gen in La Tour-du Pins, in het Franse departement Isère, binnen te dringen en de dos siers tiit de ramen op straat te smijten. Anderen makaten zich vervolgens met de mappen uit de voeten. Een comité dat zegt de belangen van de belasting betalers in La Toud-du Pins te verdedigen heeft later een ultimatum gesteld, waarin ge zegd wordt dat de dossiers in de Isère zullen worden gewor pen als zijn eisen niet voor 16 april worden ingewilligd. Over teruggave van de stukken valt te onderhandelen. Het comité wil fiscale verbeteringen voor de middenstand in deze plaats. De belastingdienst heeft een aanklacht tegen het comité in gediend. GOES, 12-4. Een dezer dagen vond de overdracht plaats, waarbij de Stichting Het Zeeuwse Landschap weer twee vliedbergen in eigendom verwierf. Deze maal waren het de beide bergjes bij Baarsdorp, gelegen in de. Poel ten zuidwesten van Goes. Hel vurige jaar kucht Het Zeeuw se Landschap hier al het voormalige kerkhof van dit vrijwel verdwenen dorpje. Met de aankoop van beide vliedbergen is nu het gehelf histo rische centrum van Baarsdorp in handen van Het Zeeuwse Landschap gekomen. Op een van de beide vliedbergen heeft vroeger het kasteel „Huis te Baarsdorp"' gestaan. De funktie van de andere berg is niet geheel duide lijke Op het kerkhof, dat onmiddel lijk aan het perceel met de vlied bergen grenst, heeft zich oorspron kelijk waarschijnlijk do slotkapel van het „Huis te Baarsdorp" bevon den. De latere kerk is in 1880 ge sloopt; van het kerkhof rest alleen nog de kerkhofmuur, die binnen af zienbare tijd door Het Zeeuwse Landschap in zijn oude staat zal worden hersteld. Het complex van kerkhof en vliedbergen bezit volgens deskundi gen grote archeologische en histori sche waarde. Ook landschappelijk is het een zeer aantrekkelijk punt. Bij de aanleg van de nieuwe rijksweg door de Poel zullen de vliedbergen gespaard blijven, doordat zij juist in de groenstrook langs de nieuwe autoweg zullen vallen. Het Zeeuwse Landschap heeft met deze aankoop nu acht vliedbergen in bezit. De andere zes liggen alle op Walcheren. Met de vier bergen in bezit van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen zijn nu twaalf van de nog resterende 37 Zeeuwse vliedbergen in het bezit van organi saties die het behoud van dergelijke historische monumenten krachtens haar doelstellingen nastreven. Hoe wel ook verschillende particuliere eigenaars het behoud van „hun" ber gen zeer ter harte gaat, meent het Zeeuwse Landschap toch verder te moeten gaan met het verwerven van deze merkwaardige heuvels, niet in "t minst omdat regelmatig blijkt dat historische monumenten ondanks alle goede zorgen van de eigenaars toch verloren kunnen gaan. VELDHOVEN. Te Veldhoven is de 36-jarige mevr. W. van Doren-van der Wetering, toen zij plotseling met haar fiets de rijweg overstak, door een achterop komende auto gegre pen en ernstig gewond. Zij overleed in het St. Josefziekenhuis te Eind hoven. HAAMSTEDE, 12-4. Toen enige weken geleden de tuinassistent, de heer J. Polderman in de omgeving van het vliegveld rond een zomerhuis een af rastering repareerde, ontdekte hij vijf jonge, wilde konijntjes die daar moe derloos rondzwierven. Hij nam ze mee naar huis en voedde ze met een mini- zuigflesje, hetgeen uitstekend gelukte. Hat kleine volkje groeide als kool en slechts konijntje verloor het leven. Ze leven gezellig mee met de familie Polderman, waaraan vooral zoon Kees er bijzonder veel genoegen aan be leeft. Getracht zal worden om ze in huis groot te brengen en dan bij wat milder weer los te laten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 5. Pas toen een der deuren helemaal open was, trad er, hijgend en steunend, een dikke heel oude man van achter tevoor schijn. „Wat wenst gij lieden?" vroeg hij met een rollende stem, die uit de diepste diepten van zijn rommelige verschijning scheen te komen. „Wat voert u hierheen?" Aram deed een stap naar voren. „Het noodweer", zei hij. „Wij zijn vreedzame reizigers, die door de vele overstromingen van de weg zijn afgeraakt en thans een onedrdak voor de nacht zoeken!" De oude man nam hen zwijgend op. Beurtelings keek hij van de een naar de ander, terwijl hij in heftige tweestrijd met zichzelf scheen te zijn. Doch eindelijk gromde hij: „Onderdak is alles wat ik u kan geven! Voedsel is er nauwelijks en vuur wordt sinds lang niet meer gestookt op Iphangga!" Het klonk niet erg aanlokkelijk, doch in het donker verder rijden was nog erger, zodat Aram zonder meer het binnenplein opliep en de anderen wenkte hem te vol gen. Achter hen zwaaide de poort, naar geestig krassend, dicht. Verbaasd keek het drietal om zich heen. Op het hele binnen plein was verder geen levende ziel te zien! mensen, van wie de 18-jarige H. Pjokrpkoesoemo uit Den Haag die ernstige verwondingen opliep. De heer Overbeek-Bloem botste nog met zijn auto tegen een derdè personen auto aan, daarvan werden de beide in zittenden eveneens licht gewond. Bij de botsing was tevens nog een vierde personenauto betrokken. DEN HAAG, 10-4. De koninklijke luchtmacht gaat een motorboot ko pen. Het vaartuig, de eerste boot Van en voor de luchtmacht, zal bestemd zijn voor het in de lucht, brengen van parachutisten via een lange lijn achter de boot. Mét deze „para-sai- Hng" oefenen vliegeniers het landen per parachute óp het water. Dè oefening maakt deel uit van een pro gramma van het veiligheds oefen en testcentrum van de luchtmacht in Scesterberg om vliegers te trainen op „overleven" voor het geval ze bo ven water in moeilijkheden komen. Hans van Z. uil ziekenhuis ontslagen UTRECHT, 12-4. De meervoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. is in de loop van de zaterdagmiddag uit het ziekenhuis ontslagen. Hij werd woensdag 9 april met spoed uit de gevangenis in Utrecht over gebracht naar het academisch zie kenhuis aldaar, omdat hij te veel slaapmiddelen had ingenomen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een nieuwe communicatiekunstmaan de „Molnia één", in een baan om de aarde gebracht. Volgens Tass draait zij eens in de elf uur en 53 minuten om de aarde met een baanhoek van 65 graden op de evenaar. Prins Hassine Bey, pretendent voor de troon van Tunesië, is woens dag op 76-jarige leeftijd in zijn wo ning in de omgeving van Tunis over leden. Zijn vader prins Lamine Bey werd in 1957 afgezet toen de repu bliek werd uitgeroepen. AMSTERDAM. In de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam woi-dt dinsdagavond 15 april de jaarlijkse herdenking van de slachtoffers van het naziregime gehouden. Een verbluffend staal van restaura tiekunst in het hart van Amsterdam. De voorheen ten dode opgeschreven huizen staan er weer fraai bij. Met eenvoudige, doch doeltreffende, stijl middelen, groen en oude lantaarn, is een wonder van sfeer opgeroepen. In alle oude steden - ook Zierikzee het kent gelukkig fraaie restaura tievoorbeelden), op deze wijze drei gende verpaupering van wijken te gengaan, lijkt de beste oplossing, al kost het wat meer dan afbreken. Maandag 14 april Zierikzee „Mondragon", 8 uur, Philatelica. Huis van Nassau, 8 uur, C.P.J. Sch.- Duiveland. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Renesse Hotel „Het Wapen van Renesse", 8 uur, ledenvergadering s.v. Renesse Dinsdag 15 april Zierikzee Concordia, 8 uur, vergadering oran jevereniging. Nicuwerkerk Dorpshuis, verg. afdeling Duiveland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Haamstede Gereformeerde Kerk, 7.45 uur, ver gadering afdeling N.C.V.B. Brou wershave n Jeugdgebouw, 8 uur, afdeling Platte landsvrouwen. Woensdag 16 april Zierikzee Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 2.30 uur, N.C.V.B. en C.P.B. WASHINGTON, 13-4. Om de in- flo in de V.S. tegen te gaan heeft president Nixon opdracht gegeven de overheidsuitgaven met 4 miljard dollar te beperken. Defeensie neemt hiervan 1,1 miljard voor haar reke ning. De overige bezuinigingen, die voor het grootste deel op binnen landse programma's verkregen zul len worden^ zullen dinsdag bekend worden gemaakt. Hengelwedstrijd H.S.V. Oosterschelde Aanstaande zaterdag 19 april zal de tweede wedstrijd voor de leden van de H.S.V. „Oosterschelde" plaats vinden. De wedstrijd zal plaats vin den bij de Noordbout, aanvang 14.00 uur. Voor deze wedstrijd wordt weer een goede deelname verwacht. ZIERIKZEE In memoriam J. G. L. de Bie In het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis overleed zaterdag op 67-ja- rige leeftijd, de heer J. G. L. de Bie te Zierikzee. De heer De Bie oefende jarenlang het slagersvak uit in de zaak, aan de St. Domusstraat, thans beheerd door de heer L. Simmers. Naast zijn be roepsbezigheden heeft de heer De Bie een grote aktiviteit ontplooid op sportgebied en mag gelden als pio nier van de georganiseerde sportwe reld. Hij was één der oprichters van de toenmalige gymnastiekvereniging „Olympia", waarvan hij trainer en bestuurslid werd en veel later - rond de vijftiger jaren - met name de af deling ritmische gymnastiek voor zijn rekening nam. Vooral bekend echter werd de heer De Bie als or ganisator van de Zierikzeese Avond vierdaagse. die onder zijn stimule rende leiding uitgroeide tot één van de belangrijkste jaarlijkse sporteve nementen. Jarenlang was hij ook di recteur van de toenmalige mondhar monicavereniging „D.O.K." De heer De Bie was een man met een on verflauwd enthousiasme, aan wie de sportwereld veei heeft te danken. Hij stond op de bres voor de sport- belangen, totdat zijn gezondheidstoe stand hem dwong het werk aan an deren ever te geven. Na een rouwdienst in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, zal de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot plaats vinden op woensdag 16 april a.s. Wijnhandel wordt opgegeven De uit het jaar 1731 daterende Wijn'koperij en Wijnhandel Firma M. C. van der Vliet aan het Havenpark is per heden opgeheven. Wegen^ een fusie en om economische redenen is deze meer dan twee eeuwen oude Zierikzeese wijnhandel overgeplaatst naar Schiedam. Gunning De directie van de Rijkswaterstaat in Zeeland heeft het aanbrengen van een asfaltbetonverharding op een ge deelte van de hqofdrijbaan van rijks weg 18 van het rijkswegenplan 1958 in Duiveland gegund aan het aanne mingsbedrijf Schouwen-Duiveland N.V. te Zierikzee voor f 305.100,- plus 12 B.T.W. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 16 april a.s. verga dert in het verenigingsgebouw, de afdeling Kericwerve van de N.C.V.B. Een lezing wordt gehouden over 'het blindeninstituut „Bartimeüs". Na af loop volgt een collecte voor deze in stelling. BURGH In memoriam C. A. Boogerd Op elf april jl. overleed op negen- en-zeventig-jarige leeftijd in het Ro de Kruis ziekenhuis te Zierikzee de heer C. A. Boogerd, rustend land bouwer uit Noordwelle, te Burgh. Met het overlijden van de heer Boo gerd is een prominente figuur van het voormalige Waterschap Schou wen heengegaan. De heer Boogerd gaf als heemraad vele jaren zijn gro te werkkracht aan dit waterschap en was als zodanig ook één van de grote mensen van het toenmalige cultuur plan. De hee rBoogerd ontplooide zijn niet geringe werkkracht ook als ge meentebestuurder en wel als wet houder en raadslid van de voorma lige gemeente Noordwelle. Hij was mede-oprichter en erelid' van de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schouwen- Duiveland. Geruime tijd diende de heer Boogerd de hervormde gemeen te van Noordwelle als president- kerkvoogd. Hij was ook plaatsver vangend bestuurslid van de Coöp. Suikerfabriek „Dinteloord", de late- de V.C.S. Een bijzondere strijd voer de de heer Boogerd voor het behoud van de openbare lagere school voor Noordwelle. De school werd in 1937 gesloten maar kon dankzij de Inzet van de heer Boogerd in 1939 weer worden heropend. UTRECHT. 13-4. Bij een frontale botsing tussen drie middelgrote per sonenauto's op de Galekopperbrug (over bet Amsterdam-Rijnkanaal - die ryksweg 12 vanuit Arnhem naar het verkeersplein Oudenryn leidt - zjjn zondagmiddag omstreeks halfzes negen mensen ligt tot ernstig ge wond geraakt. Tegen half zeven waren in totaal vier vernielde auto's weggesleept, zodat het verkeer langzaam weer op gang kwam. Omstreeks zeven uur was alles weer normaal. Uit het on derzoek van de politie is gebleken dat de 36-jarige M. K. M. uit Am sterdam tijdens een inhaalmanoeu vre bij de Utrechtse Galecopperbrug frontaal tegen, een auto uit de rich ting Arnhem botste. Hij en zijn drie medepassagiers werden licht ge wond. De auto uit de richting Arn hem werd bestuurd door dé 67-jari- ge E. P. W, Overbeek-Bloem uit Voorbürg. In deze auto zaten drié Met' dé heer Boogerd is één der prominente landbouwers van Schou wen-Duiveland heengegaan, die veel voor de streek hebben betekend. De teraardebestelling zal plaats vinden op dinsdag 15 april a.s. op de algemene begraafplaats te Haam stede. DREISCHOR De SAKOR-collecte Deze week - van maandag tot za terdag - wordt alhier de jaarlijkse SAKOR-collecte gehouden, die bij het publiek warm wordt aanbevolen. OOSTERLAND Keuring dienstplicht Voor de lichting 1970 werden van het dorp Oosterland en vijftiental jongelui gekeurd voor de dienst plicht, waarvan, er slechts 4 werden goedgekeurd. BRUINISSE N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal donderdag avond 17 april haar maandelijkse vergadering houden, in ihet Nederl. Herv. Verenigingsgebouw. Op deze avond zal de P.Z.E.M. een bakde- monstratie verzorgen, een attractie die zeker de nodige aandacht zal trekken. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2