DE ZIERIKZEESCHE COURANT C.l.K. trekt bericht in over Russische troepenversterkingen MORRIS Opstand in gevangenis van Turijn Bij „De Schelde" te Vlissingen zestiende „Russische" schip te water Auto stort van de Brienoordbrug Minister Eban wil praten met Hoessein Vijf Urker vissers vonden de dood vlak bij de thuishaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiulag IV april 1969 125ste jaargang Nr. 20181 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, (el. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand f 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W- fn dit nummer: Het verkeer over de Zeelandbrug Tsjcclio-Slo w akijt PRAAG, 12-4. Het Tsjechoslo- waakse persbureau C.T.K. heeft op verzoek van de Tsjechostowaakse regering een twee uur tevoren gepu bliceerd bericht ingetrokken over versterking van Russische troepen en Russisch materieel in Tsjecho- Slowakye. Dit bericht was enige mi nuten later ook door radio-Praag uitgezonden. Het bewuste bericht, luidde o.m. dat de Tsjechostowaakse regering had bekendgemaakt, dat de Sowjet- russische eenheden in Tsjecho-Slo- wakije deze maand versterkt zullen worden om het aantal te bereiken, dat in het akkoord van 16 oktober was vastgesteld". Voor de intrekking van het onder havige bericht is geen verklaring ge geven. In een nadere mededeling van C.T.K. heet het: „Officiële kringen hebben meegedeeld, dat de inhoud van het Tsjechostowaakse regerings communiqué over opvoering van de sterkte van de Russische troepen op Tsjechoslowaaks gebied ongegrond is, in verband met gewijzigde feiten". Ceteka weidt echter niet uit over deze feiten. Advertentie (JOALFTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferfand Telefoon (01114)495 Vuilnis voor b. en tv. In het door Ceteka aangehaalde en nu ingetrokken Tsjechoslowaakse re geringscommuniqué stond nog, dat de versterking van Russische troe pen en materiaal is vastgesteld in het Tsjechoslowaaks-Russische ver drag over de legering van Russische troepen in Tsjecho-Slowakije. Deze versterkingen zouden per trein naar Russische garnizoenen in Tsjecho- Slowakije worden gebracht. Waarnemers in Praag vragen zich af, wat er echter een en ander steekt en of de intrekking van het bericht in kwestie eenvoudigweg betekent, dat de Tsjechoslowaakse regering de bevolking niet wit verontrusten of wel, dat de Russische leiders voor het ogenblik hebben afgezien van versterking en aanvulling van de Russische eenheden en uitrusting in Tsjccho-Slowakye. Studentenbetoging op vliegveld Frankfort FRANKFORT. 12-4. Ruim 3U0 Westduitse studenten, voor het me rendeel lid van de extreem-linkse studentenorganisatie S.D.S., zijn vrij dagavond op het vliegveld van Frankfort slaags geraakt met poli tie en luchthavenpersoneel tijdens een betoging tegen de uitwijzing van de Iraanse student Achmed Taheri, die zich volgens de justitie schuldig had gemaakt aan politieke agitatie. Taheri heeft getracht zich het le ven te benemen door zijn polsen met 'n schermes open te snijden en is in een ziekenhuis opgenomen. PAVJA (Italië), 12-4. Betogers heb ben vrijdagavond uier zakken huis vuil leeggestort in het stadhuis van Pavia, voor de ogen van het stadsbe stuur, dat in vergadering bijeen was. Zij liepen de raadzaal in, terwijl de burgemeester het woord had. De betoging gold als protest tegen de keuze van het gemeentebestuur van een plaats voor een gemeente lijke vuilnisbelt, namelijk bij de wo ningen van de betogers Spaanse treiler na aanvaring gezonken GLASGOW (Schotland). 12-4. Bij de noordwest-kust van Schotland is zaterdag onder slechte weersom standigheden een Spaanse treiler na een aanvaring met een Franse vis sersboot gezonken. Volgens de eer ste berichten zijn er twee doden en zeven vermisten. Gewonden in Okayama OKAYAMA, Japan, 12-4. Bij bot singen tussen politie en studenten, die het hoofdgebouw van de univer siteit van Okayama in West-Japan bezet hadden, zijn 52 politiemannen en zeven studenten gewond geraakt. Er werd een aantal arrestaties ver richt. TURIJN, 13-4. In de gevangenis van Turün zyn zondagavond voor de tweede achtereenvolgende dag de gevangenen in opstand gekomen. Z{j stuken hun matrassen in brand en gooiden meubels door de ruiten. Na enige uren konden de bewa kers en enige honderden te hulp ge roepen politiemannen de opstand be dwingen. Daarbij werd o.a. van traangasgranaten gebruik gemaakt. Aanvankelijk was de opstandige actie bedoeld als protest tegen de toestand waaronder de gevangenen moeten leven. De nieuwe ongere geldheden waren een gevolg van het tijdelijk stopzetten van de bezoeken van familieleden, zulks in verband met de onlusten van zaterdagavond. Later op de avond sloegen de op standige gevangenen een bres in de muur die de twee afdelingen scheidt en drongen zij de vrouwenafdeling binnen. Onder de 60 vrouwelijke ge vangenen brak paniek uit. Tweedui zend politiemannen bewaken de straten rond de gevangenis. Duizend van hen drongen met schilden, knup pels en traangasgranaten het gebouw binnen. Hun revolvers moesten zij achterlaten omdat gevreesd werd dat deze in handen van de gevangenen zouden kunnen vallen. De gevan genen waren al in de wapenkamer van de gevangenis gedrongen. Deze was echter uit voorzorg na de onge regeldheden van zaterdag al leeg gehaald. Aan de gebouwen is door de brandende matrassen veel schade aangericht. Ondanks de traangasbommen gin gen de gevangenen door met het slo pen van het gebouw. Omstreeks half twee in de nacht verlieten nonnen met vijf kleine kinderen de vrou- Advies winkelsluiting op middag van Koninginnedag DEN HAAG, 12-4. De centrale ondernemersorganisaties in de de tailhandel die samenwerken in de „Decom" geadviseerd op woensdag 30 april, Koninginnedag, indien enigszins mogelijk de winkels van één uur af te sluiten. De centrale ondernemersorganisa ties in de detailhandel zijn. de Fe deratie van het Katholiek en het Christelijk Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf, het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers, de Nederlandse Vereniging van Co- operatieve Werkgevers en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Vastgelopen tanker bij Terneuzen vlot getrokken TERNEUZEN. 12-4. Het binnen- vaarttankschip „Klaver Vier", dat zaterdagochtend op de Westerschel- de aan de grond liep en lek stootte, is bij vloed vlot getrokken. Het schip, dat olie vervoerde, bevindt zich in zinkende toestand. De tanks van de „Klaver Vier" werden leeg gepompt door de langszij liggen tan ker .rLeta", die reeds de inhoud van vijf van de acht tanks heeft overge nomen. Op deze wijze tracht men het schip te behouden. VLISSINGEN. 12-4. Op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen is zater dagmiddag het Russische visschip „Geroi Eltigena" te water gelaten. Het honderd meter lange schip heeft een draagvermogen van 2.650 ton en het werd gebouwd voor de Russische maatschappij V.O. Sudo Import in Moskou. De dochter van de heer J. W. Hup- kes (voorzitter van de Schelde-direc- tic) heeft het schip gedoopt. In een toespraak na de doopplechtigheid zei de heer Hupkes dat de „Geroi Elti gena" hel zestiende schip is dat bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor Russische rekening wordt gebouwd. Helaas is het voor lopig de laatste. In 1948 kreeg „De Schelde" opdracht om de zes beken de vrachtschip-ijsbrekers uit de se rie Lena, Ob en Baikal te bouwen. In 1964 werd een opdracht verstrekt om nog tien van dergelijke schepen te bouwen, nu echter als visfabriek. Dc laatste van deze tien ging zaterdag van de helling. De heer Hupkes kon ook nog mee delen dat er onderhandelingen zijn gevoerd in Moskou over de bouw van meerdere nieuwe schepen. He laas zijn deze onderhandelingen zon der resultaat gebleven. De prijs is het struikelblok. „De Schelde" moet moeizaam concurre ren legen het. buitenland, waar de diverse regeringen zware subsidies geven aan werven die opdrachten hebben. wenufdeling, waar de moeders hun zuigelingen mogen verzorgen. Op de muren van de gevangenis hielden gewapende agenten de wacht om uitbreekpogingen te voorkomen. In de omliggende straten stonden de fa milieleden van de gevangenen te wachten op de afloop van de strijd. Omstreeks halfdrie in de nacht was de gevangenis bijna geheel in handen van de gedetineerden. De po litie had enige kantoren en de vrou wengevangenis onder controle. Be sloten werd vex-der geen actie te on dernemen voor het aanbreken van de dag. De autoriteiten hopen dat een groot aantal gevangenen dan vanzelf zal ophouden. Een aantal politiemannen is onwel geworden door het traangas. Ver scheidene moesten naar een zieken huis worden gebracht. Bestuurder verdronken Aardschokken in India NIEUW DELHI", 13-4. In verschei dene grote steden van India hebben zich in het weekeinde ekrachtige aardschokken voorgedaan. In Hai- derabad had de beving een kracht van 5,7 op de 12-puntsschaal van Richter. Van doden en grote schade is tot dusver echter geen melding gemaakt. Ton schade hij brand in radiozaak DEN HAAG, 13-4. Bij een brand in een radiozaak aan de Fluwelen- Burgwal in Den Haag is zondag avond een schade aangericht, die door de brandweer op f 100.000 ge schat wordt. De brand moet door nog onbekende oorzaak zijn ontstaan in de werkplaats achter de winkel, misschien al zaterdagochtend. In elk geval moet het vuur lange tijd ge- smeul hebben voor er zondagavond in de winkel vlammen uitsloegen. In de werkplaats en in de winkel van Marringa Radio N.V., werd een grote hoeveelheid elektrische apparaiten door het vuur verwoest. ROTTERDAM, 13-4. In de nacht van zaterdag op zondag is de 22-ja- rigc opticien H. T. A. M. van der Velde uit Den Haag met zijn auto van de Van Bricnenoordbrug in Rot terdam in de Nieuwe Maas gestort en omgekomen. Tijdens de val sprong de 23-jarige mej. M. T. Lotte, ook uit Den Haag, uit dc auto. Zij is met een kleine verwonding aan de pols door een slecpbootbemanning ait het water gehaald. Om twee uur zondagmorgen na derde de auto de Van Brienenoord- brug uit de richting Dordrecht. „"Wij zagen dat de brug dicht was", zo verklaarde mej. Lotte. De auto, een lage sportwagen, schoot echter onder de gesloten slagbomen door en ver dween vervolgens over de brugleu ning. Inzittenden van twee wachten de auto's zagen dat het rechter por tier werd geopend en dat een vrouw uit de vallende auto sprong. Zij wier pen een reddingboei, voorzien van een lijn, naar mej. Lotte en konden haar vasthouden. Door te schreeu wen trokken zij daarna de aandacht van een passerende sleepboot, die De auto, zwaar verwrongen door de mejuffrouw Lotte oppikte en behou den op de Nesserdijk aan land zette, aanraking met de afsluitbomen en de val op het water is zondagmiddag Inzittende dame gered opgehaald. Het stoffelijk overschot van de heer Van der Velde is nog niet gevonden. JERUZALEM, 13-4. Dc Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, he*eft zondag aan geboden met koning Hoessein van Jordanië te onderhandelen om te ko men tot een akkoord over „veilige en erkende grenzen". In antwoord op vragen over het uit zes punten bestaande vredesplan dat de Jordaanse vorst vorige week in Washington heeft ontvouwd, be toogde de Israëlische bewindsman dat men niet tot vrede kan komen door terug te keren tot een situatie die tot oorlog heeft geleid. Hij doel de daarbij op de eis, dal Israël alle in juni 1967 bezette gebieden ont ruimt overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967. Volgens minister Eban wijkt het plan van Hoessein in zoverre van de genoemde resolutie af, dat de vorst niet rept van het beginsel van over eenstemming dat een essentieel on derdeel van de uitspraak van de Vei ligheidsraad vormde. Voorts bestreed de bewindsman de opvatting van Hoessein, dat de Veiligheidsraad met „veilige en erkende grenzen" de oude demarcatielijnen zou bedoelen. Zeewaardige kotter vergaan op IJsselmeer URK, 13-4. Vijf Urker vissers hebben zaterdagmiddag op het IJs- selmeer vlak bij hun thuishaven de dood gevonden, toen hun schip, dc „Johanna", UK 204, tien kilometer ten noordwesten van Urk verging. Het zijn schipper Cornelis de Boer, 47 jaar, zijn zonen Meindert en Jan, resp. 17 en 15 jaar, cn twee knechts: de 22-jarige T. Vink cn de 19-jarige Van Lee. Laatstgenoemde woonde in Emmeloord, de vier anderen op Urk. Na met hun vijftig ton metende Noordzeekotter gevist te hebben na bij het lichtschip Terschelling waren ze zaterdag, met een vangst van tweeduizend kilo tong, schol en tar bot, op weg naar huis. Ze waren laat doordat ze zater dagochtend, samen met andere Ur ker vissersschepen/geholpen hadden bij vergeefse pogingen om de UK 97 die bij Terschelling aan de grond gelopen was, vlot te trekken. De schipper van de UK 97 (inmiddels met zijn mede-opvarenden gered) is een neef van dc omgekomen schipper van de UK 204 en heet ook C. de Boer. Door dit oponthoud werd de UK 204 pas 's middags om één uur dooi de sluizen te Kornwerderzand ge schut. Om vijf uur zaterdagmiddag had men op Urk voor het laatst ra diocontact met het schip. Er stond toen op het IJsselmeer een west zuidwestenwind, windkracht negen of tien, met nog sterkere vlagen er tussendoor. De bemanning van de „Johanna" rekende er toen nog op, dat ze binnen zeer korte tijd de ha ven zou binnenvaren. Toen verdere berichten uitbleven cn toen, omstreeks zeven uur zater dagavond, enkele van dc UK 204 af komstige voorwerpen op dc dijk van Urk aanspoelden, begreep men daar dat er een ongeluk was gebeurd. Omstreeks acht uur voeren twaalf kotters uit, om tien uur gevolgd door dc reddingsboot. Om half tien vertrok uit Enkhui- zen de RP 3 van de rijkspolitie te water, die door de schipper van de Urker reddingboot gewaarschuwd was. Een tweede rijkspolitieboot, de RP 1 uit Lelystad, vertrok zondag morgen om 6 uur. Bij het aanbreken van zondagochtend gingen nog eens acht kotters de Urker haven uit om mee te zoeken en omstreeks half ze- swa&Srca DEN HAAG. In de Houtrusthallen vond de opening plaats van Kamp Houtrust '69. Het betreft hier de achtste Nationale Kampeer- en Sporttentoonstelling, die duurt tot en met 16 april. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Jongetje verdronken BOLSWARD, 12-4. Zaterdagmid dag omstreeks vijf uur is de vier jarige Petrus van der Werf uit Bols- ward in de nabijheid van zijn wo ning in de stadsgracht verdronken. Zover beleend beeft niemand het on geluk zi engebeuren. Men vermoedt dat het jongetje, dat op een fietsje reed, door een rukwind het water is ingeblazen. Met een roeiboot is men te hulp gesneld, doch de jongen was reeds in het water verdwenen. Een half uur later werd het levenloze lichaampje opgedregd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer tijdens het afgelo pen weekeinde werd geheel bepaald door een depressie welke via dé Noordzee oostwaarts koerste en zich, in betékenis afnemend boven Fin land bevindit. Achter deze depressie ruimde de wind naar noordwest en daarmee stroomde koude en onsta biele lucht ons land binnen. In deze koude lucht kwamen regen en ha gelbuien voor, plaatselijk werd van ochtend tot 3 millimeter regen af getapt. In de nacht daalden de tem peraturen plaatselijk in het binnen land tot 1 graad onder het vriespunt. De koude lucht is thans tot in het Middellandse zeegebied doorgedron gen en bbracht ook daar regenbui en, plaatselijk met onweer. Intussen bevindt zich ten westen van de Brit se eilanden een front, dat zachte oceanische lucht scheidt van de kou de lucht. Dit front zal dinsdag het weer in ons land bepalen, waai-dóor de bewolking weer zal toenemen, mogelijk gevolgd door wat regen of motregen. Het wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk bo ven de Britse eilanden, waardoor er vannacht plaatselijk weer nachtvorst zal optreden. Men dient op de minuten te passen, dan passen de uren op f zich zelf. t In verband met een ernstige stroomstoring rond half twaalf vanmorgen, moest de afwerking van dit nummer een provisorisch karakter dragen, hetgeen o.m. enkele ongecorrigeerde stukken impliceert en het achterwege blijven van enkele verslagen. Red. WAT W VI BILT ven kon men het wrak lokaliseren. Men zag eerst een paal en enkele ke gels boven water uitsteken en vond. toen men daar op afvoer, een olie vlek. Met behulp van een kor kon men daarna de plaats van het wrak vaststellen. Inmiddels waren, om streeks half drie in de nacht van za terdag op zondag, ook reeds wrak stukken op Urk aangespoeld. De UK 204 werd gevonden in vier meter diep water. In de loop van de zondag zijn nog vele vissersschepen uitgevaren om de stoffelijke over schotten der opvarenden te zoeken, nadat de predikanten in de vier ker ken daar toe tijdens de ochtenddienst hadden opgeroepen. Ook burgemees ter Bosschenbroek van Urk is met de vloot meegevaren. Zondagochtend zijn ook duikers bij het wrak aan het werk gegaan. De UK 204. een ongeveer acht jaar geleden gebouwde Noordzeekotter van vijftig ton. met een motor van 250 pk, werd door deskundigen als een zeewaardig schip beschouwd. Het behoefde dan ook geen veran deringen te ondergaan ter aanpas sing aan de nieuwe stabiliteitseisen. Schipper De Boer en zijn mannen stonden bekend als prima vissers. Toenemende bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Toenemende bewolking met kans op regen of motregen. Matige wind uit westelijke richtingen. Plaatselijk nachtvorst. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 —7 min. temp. omstreeks normaal max. temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden onder nor maal. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op geheel droog etmaal 50 procent. 15 april. Zon op 5.44. onder 19.37. Maan op 5.15, onder 18.25. Nieuwe maan: 16 april te 19.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 april 2.26 v.m. 15.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 april 2.18 v.m. 14.38 n.m. Springtij18 april. Vrouw verdronken ANNERVEENSCHEKANAAL. 13-4 Zaterdagavond tussen negen uur en half elf is te Annerveenschekanaal de 60-jarige mevr. A. Ramaker- Ganlcema waarschijnlijk door de storm in het kanaal terechtgekomen en verdronken. Ze was te voet op weg gegaan naar een zoon om daar een bezoek af te leggen, waarbij ze ongeveer 2 kilometer vanaf haar wo ning Is verdronken. Omstreeks half tien zondagavond werd ze door twee zoons, die haar passeerden, drijvende gevonden. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1