De sterfte van roofvogels en uilen op Schouwen-Duiveland Veel Nederlanders DE NATIONALE HERDENKINGSAVOND ONZE PUZZELRUBRIEK ONGERUSTHEID OVER PRAKTIJK VAN MAMMOETWET De Zeeuwse kernenergiecentrale Selectief te werk gaan bij gebruik van pesticiden SCHOUWEN-DUIVELAND, 10-1. Het aantreffen van een aantal dode roofvogels en uilen op Schouwen- Duiveland in het laatst van 1968 en begin 1969 heeft heel wat vogellief hebbers en natuurbeschermers zich doen afvragen wat de oorzaak van deze sterfte kan zijn. Opvallend is dat ook in andere delen van de pro vincie Zeeland en elders in ons land (IJsselmeerpolders) in dezelfde pe riode sterfte onder deze vogelsoor ten is waargenomen. Een en ander roept herinneringen op aan eenzelf de verschijnsel in het voorjaar van 1966 en 1967 in de provincies Dren te, Overijssel en Friesland. Door een uitgebreid onderzoek is toen vast gesteld dat Aldrin-, Dieldrin- en fleptachloorbe vattende zand bescher mingsmiddelen bij de voorjaarszaai in de landbouw de oorzaak waren. Genoemd onderzoek vond plaats door het Comité ter Instandhouding van de Drentse Fauna, het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur (I.T.B.O.N.) te Arnhem, het Centraal Diergeneeskundig In stituut (C.D.I.) te Rotterdam en het Instituut voor Veterinaire Farma cologie en Toxicologie te Utrecht en werd gecoördineerd door de Werk groep Vogels en Zoogdieren van de Commissie T.N.O. voor Onderzoek inzake Nevenwerkingen van Bestrij dingsmiddelen. Indien de sterfte van november 1968 tot februari 1969 verband houdt met landbouwzaadontsmetting (het onderzoek hiernaar is nog gaande) dan zou deze op rekening van de uitzaai van wintertarwe komen. Van invloed kan daarbij ook zijn de ab normale regenval in het najaar van 1968, waardoor deze zaaitijd tot in december werd verlaat. De periode waarin met vergif behandelde zaden (tarwe) op de akkers aanwezig zijn (en dus door vogels kunnen worden gegeten) werd hierdoor verlengd. Een aantal lezers zal nu de vraag stellen: „Hoe krijgen die roofvogels en uilen dat vergif binnen? Zij eten toch geen tarwekorrels?" Hoe dit gebeurt en hoe uiteinde lijk de roofvogel een dodelijke hoe veelheid vergif binnen krijgt moge blijken uit het volgende: Op pas gezaaide akkers kan men dikwyls zaadctcnde vogels aantref fen. Soms in grote aantallen. Het kunnen zjjn kraaiachtigcn (deze zjjn doorgaans wel erg voorzichtig), dui ven, fazanten, patrijzen, spreeuwen en vinkachtigen. Eerst voeden ze zich niet de boven de grond gebleven zaden, later ne men ze ook de behoorlijk bedekte en de gekiemde zaden. Dat alles on danks de behandeling van het zaad met vergif. Van sommige dezer ver giften kan nog worden vermeld dat ze het meest agressief zijn in de eer ste weck na het zaaien. Maar zelfs na drie weken kan hel residu nog dodelijk zijn. Afhankelijk van de snelheid waar mee het zaad wordt opgenomen kun nen de zaadeters soms al na 5 uren een dodelijke dosis hebben binnen gekregen. Zij geraken dan versuft, bewegen zich nog met moeite en sterven tenslotte. Het vergif heeft zich daarbij over vrijwel alle orga nen in het vogellichaam verdeeld. Schoon schip En nu komt het moment dat onze roofvogels en uilen in het verhaal worden betrokken. Hel menu dezer predatoren (verzamelnaam in 't alge meen vóór dieren die andere dieren eten) bestaat, als ze ze krijgen kun nen, grotendeels uit muizen. Maar, wanneer, zoals in de wintermaan den, zich niet veel muizen in het open veld vertonen, eten ze ook wel vogels. Doorgaans die welke ziekelijk of gebrekkig zijn of al zijn gestorven. Men zou kunnen zeggen dat onze roofvogels en uilen a.h.w. bestemd zijn om „schoon schip"' te maken in de natuur! Zo zien we in de Schouw- se duinen buizerds nog al eens de kadavers van een aan myxomatose gestorven konijnen consumeren. En is er een gemakkelijker prooi te vin den voor een roofvogel dan een ster vende duif of andere vergiftigde zaadeter op de pasgezaaide akker? Op deze manier komt het vergif uit het prooidier nu échter ook in de predator terecht, die na het binnen krijgen van de fatale dosis er even eens door te gronde gaat. Behalve door het eten van behan delde zaden zou het vergif ook dooi de prooidieren kunnen zijn opgeno men door het drinken van of baden in kleine plasjes die zich na regen val op de akker vormen en waarin het zaadontsmeltingsmiddcl zich dus ook kan bevinden. Nog een moge lijkheid is het opnemen van insec tenlarven, regenwormen e.d., die met het zaadontsmettingsmiddel in aan raking zijn geweest. Ook deze komen vooral na regenval uit de grond ge kropen. Bij de Vogelwacht Schouwen-Dui veland werden van december 1968 tot maart 1969 de volgende gevonden dode predatoren gemeld: buizerds 8, sperwers 3, torenvalken 12, smellekens 2, kerkuilen 1, veld- uilen 2, ransuilen 3, totaal 31 ex. Dat hiervan 23 exemplaren in de omgéving van Zierikzee en Schud- debeurs zijn gevonden zou erop kunnen duiden dat daar mogelijk met een agressief middel (b.v. para- thion) op ongeoorloofde wijze is ge werkt. Dit kan nog uit het lopende onderzoek blijken. Wel is het jam mer dat slechts over een gering aan tal vogels voor dit onderzoek kon worden beschikt daar de meeste dooi de vinders zijn opgestuurd om te la ten „opzetten". Het is daarom wel nuttig er op te wijzen dat het ver voeren en doen opzetten enz. van dergelijke roofvogels verboden is, althans verbonden aan bepaalde ver gunningen krachtens de Vogelwet! Taak in dc natuur Dat vogel- (en natuur-)liefhcbbcrs de voornoemde sterfte betreuren is te begrijpen. Zij gaan uit van de (o.i. goede) gedachte dat deze soorten er nu eenmaal bij horen en een bepaal de taak in de natuur hebben te ver vullen! En die soorten zijn toch al zo schaars geworden! Het wordt zoet jesaan al een evenement om in de krant te vermelden als men tijdens een excursie de deelnemers op een „biddende" torenvalk kan wijzen of bekend kan maken met het maje- stucuse vlicgbeeld van een boven zijn operatieterrein zwevende bui zerd! Wat was het, hiermee vergele ken, een weelde in de jaren 1920-30: soms meerdere broedparen toren valken in Zierikzees St. Lievens Monstertoren, en geregeld ook deze soort broedend in de Plompetoren (Koudekerke) en in* de loofbossen van Schouwen! Terwijl we nu, ge zien onze gegevens van de laatste paar jaar, deze vogel wel als broed- vogel van Schouwen kunnen af schrijven. „Waarom toch zo'n drukte over 31 dode vogels?" zullen „andersdenken den" ons voor de voeten werpen. Aan hen kan worden voorgerekend (aan de hand van gegevens uit on derzoekingen naar de voedingsge woonten dezer vogels) dat dit groep je van 31, als het was blijven leven, straks als de muizen weer actief worden, dagelijks al ongeveer 450 muizen zou hebben opgeruimd! Eén buizerd heeft er al circa 30 nodig! Toegegeven dat het werken met ge middelden en veronderstellingen aanvechtbaar is, maar indien dit groepje vogels in het a.s. voorjaar slechts één week had kunnen optre den waren er rond 3000 muizen min der geweest. Stel hieronder 1000 wijfjes-muizen (in werkelijkheid zul len het er wel meer zijn. Deze geven gemiddeld per jaar 4 worpen van ge middeld 5 jongen (in gunstige jaren meer!) m.a.w. een nakomelingschap van 20.000 stuks! Die dus voorkomen had kunnen worden! De nakomelin gen van de jongen zijn dan nog niet eens meegerekend. Vanzelfsprekend zijn er (gelukkig!) ook nog andere faktoren die beperkend kunnen wer ken op het muizenaantal, maar aan getoond moge toch zijn hoe gemak kelijk door dergelijke vergif-ingre- pen een muizenplaag zou kunnen ontstaan. Moet nu de schuld maar in de schoenen van de landbouw worden geschoven, zoals nog al eens wordt gedaan? Dit in geen geval! Want zonder bestrijdingsmiddelen is het niet meer mogelijk tot een kwalita tief en kwantitatief volwaardige oogst te komen. En wie in onze hedendaagse sa menleving niet in alle opzichten de volle 100 u o van zijn teelten weet te bereiken kan geen boer of tuinder blijven. In Schouwen-Duiveland is het overigens bijna algemeen ge bruik dat het zaaigoed ontsmet (be handeld dus met het bestrijdingsmid del) aan de landbouwer wordt afge leverd. Het ontsmetten heeft dan plaats bij „De Coöperatie" en enke le particuliere handelaren, conform de eisen en voorschriften die de Plantcnziektenkundige Dienst te dien aanzien heeft gesteld. Deze Dienst heeft de middelen aan de praktijk getoetst (soms gedurende meerdere jaren) en tenslotte voor gebruik goedgekeurd. De enkelingen die (b.v.) parathion op onverantwoorde en onvoorschrif- telijke wijze gebruiken voor het do den van vogels e.d. kunnen zich na tuurlijk nooit beroepen op goedkeu ring van de Plantcnziektenkundige Dienst. Zij stellen zich bloot aan een strafrechtelijke vervolging. Zeker dient begrip te worden op gebracht voor de grote moeilijkhe den die duiven en andere zaadeters de landbouw in de zaaitijd kunnen berokkenen. Er zijn echter wettelijk toegestane methodes om deze te be strijden, waarop dan een dringend beroep hier toch wel op zijn plaats is. (Is die grote toename van duiven misschien ook al een gevolg van het - voorheen - Stelselmatig uitroeien van bepaalde roofvogels die dc dui- venstand in toom hielden?) Aanvaard moet worden dat onze huidige samenleving niet meer kan bestaan zonder pesticiden (verzamel naam voor allerlei bestrijdingsmid delen). Laat men dan echter die middelen gebruiken die zo selectief mogelijk tegen een bepaald kwaad gericht zijn, en geen schadelijke ne venwerkingen bezitten waardoor een aantal onschuldige of zelfs nuttige dieren mede worden vernietigd! Tenslotte, nu dc voorjaarszaai in volle gang is, een beroep op even tuele vinders van dode roofvogels of uilen. Meldt deze s.v.p. aan de Vogel wacht Schouwen-Duiveland. En stel ze ter beschikking voor onderzoek. Ook meldingen van eventueel mas sale sterfte van andere vogels zien wc graag tegemoet. Nagegaan kan dan worden of de sterfte te wijten is aan nevenwerkingen van toegesta ne middelen. Zou dit het geval zijn dan kan bij de betrokken chemische industrie worden aangedrongen op mogelijk gewijzigde samenstelling dezer middelen. Burgh, 2 april 1969 J. B. lijden aan le hoge bloeddruk DEN HAAG, 10-4. De minister raad heeft bepaald, dat dit jaar dc nationale herdenking op 4 mei zal plaats vinden, zo meldt de commis sie nationale herdenking. De com missie geeft de volgende, door de minister-president goedgekeurde richtlijnen: 1. De nationale herdenking van al len - burger zowel als militair -, die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het koninkrijk zijn gevallen, alsme de van allen, die door oorlogshande lingen en terreur zijn omgekomen, zal dit jaar worden gehouden op 4 mei. 2. Van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang zullen van alle open bare gebouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlaggen half stok worden gehangen. 3. Te 19.30 uur zal een ieder kun nen deelnemen aan een „stille tocht", die zkl aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minu ten verwijderd is van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar de slachtoffeVs dc dood hebben gevonden of wel zijn begraven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zulleri de klokken van alle kerken luiden. 5. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaat sen volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt ver zocht, deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. 6. De weg naar de plaats dei- plechtigheid zal te voet en in vol komen stilzwijgen worden afgelegd. Vlaggen en vaandels zullen niet wor den medegevoerd; toespraken Zullen bij voorkeur niet worden gehouden. 7. In aansluiting aan en in over eenstemming met bovenstaand pro gramma zullen in de kerken of in andere gebouwen herdenkingsbij eenkomsten worden gehouden. 8. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters er voor zorgdragen, dat die avond geen openbare vermakelijkheden worden geboden. Daar de horecabe drijven hun normale dienstverlenen de functie moeten kunnen blijven vervullen impliceert het voorafgaan de niet, dat sluiting van deze bedrij ven kan worden voorgeschreven. Wel dient van 18-21 uur de exploitatie KERKNIEUWS Gercf. Kerk (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur lees- diciist. Geref. Gemeenten in Nederland Bruinisse: dinsdag 15 april, 7.30 uur, ds. M. van Beek, Opheusdcn. zodanig te geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ont breekt. Gedurende de periode van 18 tot 21 uur dient de buitenverlichting, zo als neons en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radiopro gramma's. Deze richtlijn kwam tot stand in overleg met het Bedrijfschap Ho reca. Vrouw gewurgd AMSTERDAM, 10-4. In een wo ning 'in de Van Oldenbarneveldslraat in Amsterdam is donderdagochtend het stoffelijk overschot gevonden van de 55-jarige mevrouw M. E. H. Zij bleek te zijn gewurgd, vermoe delijk door haar echtgenoot, de 60- jarige H. F. H. die bewusteloos in de keuken werd aangetroffen. De man had 'kennelijk getracht zelfmoord' te plegen. Burcr. ontdekten het drama nadat zij zich gealarmeerd door een gasludht toegang tot de woning had den verschaft. De vrouw was onge neeslijk ziek en de politie neemt aan dat de man zijn vrouw uit haar lij den heeft willen verlossen. AMSTERDAM. 1U-4. Miljoenen mensen in Nederland lijden aan ho ge bloeddruk. Een particulier onder zoek van een huisarts heeft zelfs aangetoond, dat vijftig procent van zgn patiënten een hoge bloeddruk heeft. In verreweg de meeste gevallen - ongeveer 85 a 90 procent - is de oor zaak psychisch. Daarom heeft de psychosomatische behandeling de laatste jaren een belangrijke plaats ingenomen. Dit vertelde de Amster damse psychiater, dr. H. Musaph, aan het begin van het driedaagse in ternationale symposium, dat döor de Nederlandse sociëteit voor psycho somatisch onderzoek in de hoofd stad wordt gehouden. Een honderdtal artsen en psycho logen uit Nederland en enkele an dere Europese landen en zelfs uit Amerika en Rusland, zijn in het Zwammerdaminstituut van de uni versiteit van Amsterdam bijeengeko men om met elkaar van gedachten te wisselen over de oorzaken van de essentiële hoge bloeddruk, de gevol gen er van en de uit te voeren thera pie. Onder essentiële hoge bloeddruk wordt verstaan die vorm van hoge tensie, waarvan de oorzaak op het psychische vlak gezocht moet wor den. In vele gevallen komen hart- en vaatziekten uit een te hoge bloed druk voort. Daarom is het onder ling contact van artsen en psycholo gen volgens de heer Musaph uiter mate belangrijk voor de behandeling van dit soort patiënten. Verhoging Rijksstudietoelugen DEN HAAG, 10-4. Voorshands heeft minister dr. G. H. Veringa van onderwijs en wetenschappen de rijks studietoelagen voor het komende studiejaar verhoogd met 5,1 procent. Dit percentage berust op verhoging van de kosten van levensonderhoud van september vorig jaar tot sep tember van dit jaar (3,8 pel.), en op het verwachte prijseffect van invoe ring van de BTW (1,3 pet.). Daar de prijzen sterker stegen dan weid ver wacht, zal de minister de ontwikke ling van de kosten van levensonder houd blijven volgen. De puzzel van vorige week bleek voor de getrainde puzzelaars en puz- zelaarsters, een zacht gekookt paas eitje. De meeste inzendingen waren juist en er waren heel veel inzendin- den. De eerste prijs is ditmaal be stemd voor: mevr. II. van Lccncn-Mccüsc, Hogeweg 6, Ellcmeet (post Rcncssc) De tweede prijs gaat naar: mevr. II. P. Saman-van Gilsl, Karncmclksvaart 4, Zierikzee De oplossing van de Paas(ei) puz zel is dc volgende: Horizontaal: 1. paashaas; 8. kaart; 9. prent; 11. po; 12. stompen; 13. ob; 15. rome; 17. sr; 18. en; 19. nors; 21. armee; 23. mul; 25. baret; 26. sta; 27. co; 29. el; 30. nier; 32. tu; 33. voorgevel; 34. pek; 35. ego; 37. l.k.; 38. a.e.; 39. nek; 40. rappe; 42. an.p.; 44. krant; 46. lee; 47. ratel; 49 op; 50 neder; 52. eest; 54. landerig. Vertikaal: 1. pa; 2. aas; 3. arts; 4. storm; 5. appel; 6. aren; 7. sen; 8. komma; 10. toorn; 11. portugal; 14. breipen; 15. raster; 16. ee; 19. na; 20. steekt; 22. ecole; 24. urgent; 25. bleek 28. ook; 29. eva; 31. rk; 36. open; 39. nap; 41. peel; 42. aard1; 43. peer; 45. rol 47.- ren; 48. lei; 51. da; 53. s.g. De nieuwe puzzel Dc nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. stuk bouwland; 5. afzonderlijk; 10. schertsende bijnaam 12. hard gesteente; 14. roofdier; 15. boom; 17 .zichzelf voortstuwend pro jectiel; 19. afzonderlijk vertrek in een gevangenis; 20. baby speelgoed; 23. waterkering; 25 deel van Azië; 27. driekantig voorzeiL op kleine vaartuigen; 28. eenheid van elektri sche weerstand; 29. kunstmatig be vloeide vlakte; 30. hoeveelheid v.e. geneesmiddel voor één keer; 32. krijgsmacht; 34. hoofddeksel; 35. loofboom; 36. puntig staafje om iets te bevestigen; 38. lichaamsdeel; 39. waterkoud; 40. muzieknoot; 41. ha- ringaöhtig visje; 43. gevleugeld dier 45. vrouwelijk rund; 46. niet scherp; 47. landmaat; 48. kledingstuk; 50. vorm waarin vrouwen het haar op maken; 53. sterk hellend; 56. klaar, voltooid; 58. niet massief; 59. vis; 61. bladplant; 62. dat is (afk); 63. bloedgever (pseudo-Latijn); 65. na bootsing op kleine schaal; 67. grote ontvangkamer; 69. rijstbrandewijn; 70. toch te paard, per fiets enz; 71. vlaag van eigenzinnigheid; 73. slaap ziekte; 74. belemmering (figuurlijk); 75. telwoord; 78. stoot; 79. herrie, la waai; 81. gesloten, dicht; 82. R.K.- geestelijke; 84. telwoord; 86. knaag dier; 87. oplosmiddel voor vetten enz.; 88. deel van Oostenrijk. Verticaal: 1. zangstem; 2. nauwe opening; 3. sierlijke tafelfles; 4. loof boom; 6. per adres (afk.); 7. hoofd stad van Kroatië; 8. zonderling; 9. arm v.e. boom; 10. drager van de wereldbol (mythologie); 11. tovergo din; 13. liefderijk, innig; 14. wild rund dat vroeger in Europa leefde; 15. bijenhouder; 16. landbouwwerk tuig; 18. tropisch roofdier; 19. drank 21. insekteneter; 22. zijrivier van de Rijn in de Eifel; 24. mannetjeskat; 26. vex^blijf voor kippen; 29. zenuw- stillend middel; 31. vreemde titel; 33. vrijgevig; 34. jong varken; 37. edelaardig; 39. vierwielig rijtuig; 41 korte kous; 42. voorzetsel; 43. roof dier; 44. plezier, pret; 49. technisch hulpmiddel ten dienste van de scheepvaart enz.; 51. gëhoororgaan; 52. bejaard; 54. schoenmakerspriem 55. vreemde munt; 57. vis; 59. meer stemmig koorgezang; 60. jaargetijde 62. 'bloedgever (pseudo-Latijn); 64. stad in België; 65. met ingang van (afk.); 66. afkerig van werk; 68. lang en smal gangtapijt; 70. appelsoort; 72. diagonaal weefsel; 75. overwin ning; 76. kloosterzuster; 77. Noord- atlantische Verdragsorganisatie (af kort.); 80. niet mager; 83. korte tijds duur; 85. nummer (afk.); 86. bouw kundig ingenieur (afk.). Onderwijs in zorgen DEN HAAG, 10-4. Dc bond van organisaties voor christelijk beroeps onderwijs toont zich in het jaarver slag over 1968 ongerust: dc bond er vaart de Mammoetwet als een niet gemakkelijk te verteren kluif. Dc doelstelling van dc brugklas lijkt maar ten dele te worden verwezen lijkt. Voorts is het dc vraag of de regering voldoende geldmiddelen kan en wil uittrekken voor bet reali seren van de wettelijk gefundeerde dcclplanncn. Een gevolg van dc nieu we wel is ook, dat dc bonden voor beroepsonderwijs in ernstige finan ciële moeilijkheden verkeren. Deze bonden hebben, aldus het jaarverslag, er tal van nieuwe laken hij gekregen. Dc nieuwe mogelijkhe den lot inspraak en het dragen van verantwoordelijkheid worden posi tief gewaardeerd, maar dc locgeno men werkzaamheden maken uitbrei ding van de r.soneelsbezclllng no- cljg, waarvoor onvoldoende gelden aanwezig zijn De zekerheid, die dc Mammoetwei bracht, blijkt volgens het verslag o. in. hieruit, dal in dc praktijk elk schooltype van het voortgezet onder wijs zijn eigen brugklas heeft. Daardoor komt de oorspronkelijk be doelde rangeerfunctie niet voldoende tot haar recht. Daardoor moet de be langrijkste beslissing inzake school keus toch reeds worden genomen bij hel verlaten van de lagere school. Het ideaal evenwel is om dc leer lingen in dc brugklas met behulp van een periode van observatie en determinatie op die school op dat ni veau te brengen, die het best in overeenstemming is met hun capaci teiten In januari j.l. werden voor het tweede scholenplan de deelplannen ingediend bij het ministerie. Dc on derwijsorganisaties telden hun deel plannen op grond van normen, die in de wet worden gegeven en waar aan moet worden voldaan als men een nieuwe school of een nieuwe af deling aan oen beslaande school wil slichten. De vraag is evenwel of dit m dc wel neergelegde beginsel ook door de regering zal worden geho noreerd. Op dit punt heerst thans twijfel, aldus het jaarverslag. Geen sinecure De realisering van deze plannen is geen sinecure, aldus de bond. Voor het protestants-christelijk voortgezet onderwijs alleen al zijn 130 nieuwe scholen en 100 afdelingen aange vraagd. Men vraagt zich af of de wet wellicht een dode letter blijkt te zijn. Het gaat hier om de vrijheid en de rechtszekerheid voor het bijzonder onderwijs, die wettelijk verkregen en vastgelegd zijn, aldus de bond van organisaties voor christelijk beroeps onderwijs. De bond, die dit jaar veertig jaar bestaat, ziet de huidige situatie in het onderwijs ondanks de ongerust heid, als een uitdaging. Voor dc naaste toekomst sluan vooral twee doelstellingen op haar programma. Verdere uitbouw van het christelijk beroepsonderwijs, dat nog steeds een flinke achterstand heeft in vergelij king met andere vormen van chris- Iolijk voortgezet onderwijs, en het slreven naar een verdere kwalita tieve verbetering van het christelijk beroepsonderwijs. Tot onze droefheid is van morgen in de Cornelia- Stichting te Zierikzee overleden onze lieve va der en opa ANTHONIE BEYE weduwnaar van K. P. Beye-Catshoek oud 64 jaar. Ouddorp: J. E. BREEN-BEYE K. BREEN W1LKA en TON Leiden: J. H. BEYE E. A. C. BEYE-MEYNEN ANCA en FIONA Dirksland, 11 april 1969 Secr. Rooylaan 11 Langs deze weg danken wij ieder voor de hulp en be langstelling tijdens en na het ongeluk van zondag jl. met de brandweerauto. Brandweervereniging Renesse Langs deze weg willen wij hartelijk dank zeggen, ook namens wederzijdse ouders, voor de vele bloemen, ca- deaux en felicitaties op onze huwelijksdag ontvangen. JOPIE en ADRIE KOUWENBERG Kerkwerve, 10 april 1969 TER NEUZEN, 10-4. De directeur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij, ir. T. Bogerd, heeft donderdagochtend' in Terneuzen gezegd, dat zich waar schijnlijk vandaag de eerste Neder landse industrieën bij de elektrici teitsmaatschappij zullen aandienen, die met Siemens een consortium zul len vormen voor de reeds aangekon digde bouw van een kernenergie centrale te Vlissingen. Over de vor ming van dit consortium wordt op het ogenblik druk onderhandeld, zo zei hij verder. Ir. Bogerd merkte op, dat ook de Rijn-Scheldegroep con tacten heeft gelegd met Siemens om deel te gaan uitmaken van het con sortium. In! d'it consortium zouden1 slechts een paar grote industrieën een plaats moeten krijgen, om de hanteerbaarheid ervan te bevorde ren, meende hij verder. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 12 en zondag 13 april Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, teL (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwcr- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugéls Schutter. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Rooü, Zierikzee, telefoon (01110) 2180. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. Voor 30 jaar ZIERIKZEE (Adv.). Dames- of herenrijwiel met torpedonaaf, ver zwaarde roestvrije spaken, bagage drager, leren jasscherm, zwart cel luloid stuur met een jaar garantie en elektrische verlichting f 34,50. BROUWERSHAVEN. Voor vrou wen uit de werkende stand is een kookcursus begonnen i)i de openb. lagere school DREISCHOR. In dc grote zaal bij Slager gaf de gymnastiekvereniging „Jong Dreischor'' een soirée voor ge nodigden en belangstellenden. ZIERIKZEE (Adv.). Ruw ijs in staven van zes kg. 20 et. per staaf; roomijs 25 ct. per kwart liter, wa felen van 5 en 10 cent: slagroom 25 ct. per kwart liter. DREISCHOR. Enige enthousiaste jonge beoefenaars van de paarden sport stellen zich voor binnenkort een rij vereniging op te richten. ZIERIKZEE. Het aantal personen dat in deze gemeente lid is van dc Nationale Vereniging voor Luchtbe scherming bedraagt momenteel 642. BRUINISSE. Werklozen uil deze gemeente komen in aanmerking om tewerkgesteld te worden aan een werkverschaffingsobject te Duiven- dijke. Het loon zal 22Vi ctper uur bedragen. ZIERIKZEE. De bouw van hei R- K. Zusterhuis en het huis voor ouden van dagen op de Oude Haven is op gedragen aan een stedelijk bouwbe drijf. Het werk zal plm. 10 maanden vorderen. ZIERIKZEE. Rekening van de res tauratie van een grote gevel van een huis: 1 kg. gele en grijze verf f 0,77; 1/7 kg. stopverf f 0,34; 2,8 kg. gele stopverf f 2,80; 6 ons groene stop verf f 1,80; 4 ons grijze verf f 0,40: Werkloon f 5. Totaal f 11,21.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4