DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russen hebben evenveel intercontinentale raketten als de Amerikanen ploegstoffen President treedt af als zijn voorstellen worden verworpen Tuinman Zoon Met geweer van schooldak geschoten Vernietigend oordeel prof. Röling over wapenhulp aan ontwikkelingslanden Pathet Lao stelt vijf Fransen terecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 april I960 125ste jaargang Nr. 2U18U WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de ^aate, (el. (01110 2938). Uilgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand'/ 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Commissie industrie- en middenstandzaken Het voorval speelde zich reeds woensdagavond af, aan de Twee- baksmarkt te Leeuwarden. De politie heeft het aanvankelijk verzwegen om de daders op het spoor te kunnen komen. Een 13-jarige schooljongen blijkt schuldig aan het delict. De geweren waarmee geschoten is zijn afkomstig van een schietvere niging, die haar spullen in de school, waar ook geoefend wordt, bewaart. De dader heeft zich wellicht via het dakraam toegang tot de school verschaft en zijn toen vanaf het dak gaan schieten. Volgens de politie is welbewust op de voorbijgangers ge schoten. Advertentie verkrijgbaar bij: TUINMAN Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee LONDEN, 11-4. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten ingehaald op het gebied van de intercontinen tale ballistische raketten en het ziet er naar uit dat Moskou Washington op dit gebied halverwege dit jaar voorbij zal streven. Dit staat in een strategisch jaar overzicht over 1968 van het „Insti tute for Strategie Studies" te Lon den (een particuliere maar gezag hebbende instelling waarin militai re en politieke deskundigen zitting hebben). „Gedurende het (afgelopen) jaar is de Sowjet-Unie numeriek op BATTIPAGLIA. In Battipaglia, Ita lië, zijn rellen uitgebroken, die de gehele dag hebben geduurd.. Zij wer den veroorzaakt door stakende ta baksarbeiders, die (foto) een politie- cordon bestormen. Er vielen twee doden en 90 agenten en ongeveer 60 demonstranten werden gewond. Door .solidariteitsverklaringen wordt de arbeidsvrede in geheel Italië door dit incident bedreigd. gelijke hoogte (met de V.S.) geko men op het gebied van ICBM's (In tercontinentale Ballistische Projec tielen), hetgeen in 1965 door de heer McNamara (de toenmalige Ameri kaanse minister van defensie) nog onwaarschijnlijk werd geacht", aldus het overzicht dat vandaag tegelijker tijd met de uitgifte in Londen in de internationale spectator is versche nen. In het totaal zullen de Verenigde Staten echter op het gebied van de kernwapens door hun met kernra ketten uitgeruste onderzeeboten en vliegtuigen met kernbommen het overwicht behouden op het gebied van de nucleaire wapens Medisch team naar Nigeria DEN HAAG, 10-4. De minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. B. J. Udink, heeft besloten op korte termijn een medisch team naar Nigeria te zenden om bij te dragen tot het herstel van een normale me dische verzorging in een door oor logshandelingen getroffen gebied, aldus heeft de voorlichtingsdienst voor de ontwikkelingshulp van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Verwacht wordt dat het. team in juli zal vertrekken. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Als wij doen wat wij behoren f f te doen verdienen wij geen lof t omdat het onze plicht is. Het referendum in Frankrijk MONTREAL. Koningin Juliana met prinses Christina in het restaurant van het Conservatorium, waar de laatste dit jaar intern is en de lessen volgt. Koningin Juliana is in Canada voor een privébezoek aan haar doch ter. Een heerlijke fau teuil om erbij te Wij hebben zoveel verschillende model len en uitvoeringen, dat u er altijd één vindt waar u in past én die in uw interieur past. Maar past u op: straks vindt iedereen thuis hem zó fijn, dat u nog een tweede nodig heeft. TUINMAN PARIJS, 10-4. President de Gaulle heeft donderdag meegedeeld te zul len aftreden als de Fransen bjj het referendum van 27 april z(jn voor stellen voor regionale en senaatsher vorming verwerpen. „Daarover kan niet de minste twijfel bestaan. Van het antwoord dat het land geeft op wat ik het vraag, hangt natuurlijk af of ik mijn mandaat voortzet of onmiddellijk aftreedt", zei de 78-ja- rige president, die zich voor radio en televisie liet interviewen door Michel Droit, hoofdredakteur van de „Figa ro Litteraire". juiste woord - het Franse volk zich tegen de hervorming verzet, wat voor man zou ik dan zijn als ik niet onmiddellijk de consequentie trok uit zo'n diepe breuk en als ik erover dacht aan te blijven in mijn huidige functie, wat bespottelijk zou zijn?", aldus de Gaulle, die tijdens het in terview - dat circa vijftig minuten duurde - een ontspannen indruk maakte. „Aan de andere kant, als het volk mij zijn goedkeuring geeft zal dat mij enorm sterken in mijn voornemen om mijn taak tot het ein de toe te vervullen", verklaarde hij, de oppositie en met name de com munisten zijn kritiek niet sparend. Intussen hebben de onafhankelijke republikeinen van Giscard d'Estaing. die deel uitmaken van de Gaullisti sche meerderheid, van hun bestuur vrijheid van stemmen bij het komen de referendum gekregen. Giscard d'Estaing heeft kortgeleden beden kingen uitgesproken tegen de volks stemming. Toenemende wind Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met af en toe regen maar later vanuit het westen ook opklaringen: matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit richtin gen tussen zuid en zuidwest: dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min temp.: omstreeks normaal Max. temp.: van omstreeks normaal tot 3 graden onder normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 12 april. Zon op 5.51, onder 19.32. Maan op 4.41, onder 14.22. 13 april. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 4.54. onder 15.45. 14 april. Zon op 5.46, onder 19.36. Maan op 5.05, onder 17.06. Nieuwe maan: 16 april te 19.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 april 11.59 v.m. n.m. 13 april 0.34 v.m. 13.14 n.m. 14 april 1.35 v.m. 14.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 april 11.48 v.m. n.m. 13 april 0.34 v.m. 12.58 n.m. 14 april 1.31 v.m. 13.52 n.m. Doodtij: 11 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front dat de scheiding vormt tussen zachte lucht en kou dere lucht passeerde vannacht ons land. De aanvoer van zachte lucht vindt plaats om een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren via noord-Italië naar Rusland en dat over noord-Frankrijk en België een zuidwestelijke stroming in stand houdt .De koudere lucht vindt zijn oorsprong op de oceaan waar een uitgestrekt lagedrukgebied voor transport naar onze omgeving zorg draagt. Een storing, welke zich thans ten noordwesten van Schotland be vindt, trekt naar het noordoosten. Het bijbehorende frontensysteem zal morgenochtend ons land passeren. Het blijft onbestendig weer met af en toe regen, maar ook enkele op klaringen. Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee LEEUWARDEN, 10-4. Onbekenden hebben in Leeuwarden vanaf het dak van een school met een flobert-ge weer kaliber 22 geschoten op voor bijgangers en op het raam van een ziekenhuis. Twee dames werden ge wond door rondvliegende kogels De kogel die door een raam van het stadsziekenhuis bij een patiënt op de Advertentie vaar u ook voont elke woning kunnen wij I eomfontabel Innlekten Voor een vakkundige en voordelige inrichting naar Woninginrichters Mol 19 - Tel. 2887 - Zierikzee president Thieu HONGKONG, 10-4. Het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront heeft don derdag het zespunteniplan van presi dent Thieu van Zuid-Vietnam voor vrede verworpen als „een samen zwering met het doel de Amerikaan se agressie-oorlog te verdoezelen". Voor elk van ons heeft het plan geen enkele betekenis en heeft slechts hel vijf punten voorstel van het Natio nale Bervrijdingsfront waarde. Noord-Vietnam verwierp het plan al eerder via een artikel in het offi ciële bland „Nhan Dan". De president duidde donderdag in het interview zijn plannen om de ge westen meer autonomie te verlenen en de senaat van een wetgevend in een louter adviserend sociaal-econo misch lichaam te veranderen in ster ke mate aan als zijn persoonlijk pro gram voor de toekomst van Frank rijk. Hij onderstreepte dat de twee her vormingen met elkaar in verband stonden en daarom in één referen dum moesten worden opgenomen een procedure die veel kritiek heeft ontmoet. Wegens het belang van de voorstellen moesten ze rechtstreeks aan het volk worden voorgelegd in plaats van aan het parlement, zo vond hij. Een referendum was de meest democratische weg. Bij toeval „Wanneer bij toeval - en dat is het Maarschalk Zjoekov had beroerte MOSKOU, 10-4. De 73-jarige Rus sische maarschalk Zjoekov, de ver overaar van Berlijn, heeft onlangs een beroere gehad waardoor hij een zijdig verlamd is, zo wordt uit goe de bron in Moskou vernomen. Dezer dagen is hij uit een ziekenhuis naai zij n woning in Moskou teruggekeerd. Zijn verstandelijke vermogens zijn intact en hij werkt verder aan zijn memoires. Oost-Duitse vluchteling neergeschoten WEST-BERLIJN, 10-4. Oostduitse grenswachters hebben donderdag een vluchteling die door het prikkel draad naar de Amerikaanse sector in West-Berlijn wilde komen, met ma chinegeweervuur neergeschoten, al dus een mededeling van de West- berlijnse politie. De vluchteling viel neer en werd achter een muur ge sleept, waar hij 25 minuten roerloos lag voordat hij door een ziekenauto werd weggehaald Advertentie VIENTIANE, 10-4. Leden van de linkse Pathet Lao hebben donderdag v(jf in Laos werkende Fransen te rechtgesteld. Volgens in Vientiane ontvangen berichten waren drie technici, die op grond van een Frans hulpprogramma in Laos werkten, bezig aan een in aanbouw zijnde landbouwschool, in het 20 km van Vientiane gelegen dorp Thangon, toen een commando Lijk bejaarde vrouw lag vier weken in woning UTRECHT, 10-4. De rijkspolitie in Nieuw-Loosdrecht heeft in een bejaardenflat aldaar de 69-jarige mej. M. C. P. van Loenen dood in haar woonkamer aangetroffen. Het lijk van de vrouw verkeerde reeds in een verregaande staat van ontbinding. Aangenomen wordt dat de alleenwonende vrouw bijna vier weken-geleden een natuurlijke dood is gestorven. Het sterfgeval van de vrouw kwam aan het licht, toen vanmiddag omstreeks één uur haar 83-jarige zuster een bezoekje wilde afleggen. Ze zag licht branden in de woonka mer en de televisie stond aan. Toen de vrouw na herhaald bellen niet werd opengedaan waarschuwde zij de politie. Er zal een nader onder zoek worden ingesteld. Pathet-Laostrijders arriveerde. Het drietal werd geboeid en ter plaatse doodgeschoten. Twee andere Fran sen, die op het schieten afkwamen, ondergingen eenzelfde lot. De Lao- tiaanse chauffeur van de Fransen trachtte wanhopig de Pathet-Lao strijders duidelijk te maken dat zij bezig waren mensen te executeren die in het kader van de hulpverle ning in Laos werkten, maar zijn plei dooi- had geen uitwerking. De twee Fransen die na hun landgenoten voor het vuurpeloton werden gezet waren een leraar en een piloot van de In ternationale controlecommissie. In Vientiane tast men in het duis ter over de reden van de executies. Tot dusver zijn Franse onderdanen door de Pathet Lao altijd ongemoeid gelaten. Waterschade in Piemont TURIJN, 10-4. De schade die de afgelopen dagen in het Italiaanse Piemcnti door slecht weer en over stromingen is veroorzaakt wordt op ongeveer twee en een half miljard lire (f 15 miljoen) geschat. Tién hui zen zij ingestort, veertien zijn onbe woonbaar geworden, twee kerken zijn beschadigd, wijnkelders van twee firma's zijn ondergelopen, en 350 km. van de wegen zijn vernield. De wijngaarden hebben ernstige schade geleden door aardverschui vingen. N.B.F. verwerpt zespuntenplan van kamer kwam, richtte alleen maar schade aan. hield er voor pedagogische studenten van de katholieke leergang een in leiding over de noodzaak van vre- desonderwijs. Nationale soevereini teit viert nog steeds hoogtij in de wereld, zo stelde hij. Men zoekt zijn heil nog steeds in bewapening maar niemand is meer veilig hoe sterk die bewapening ook wordt. De ontwik keling van anti-raket-bewapening in de Ver. Staten en in de Sowjet-Unie heeft tot gevolg dat er geen verzadi gingspunt meer in die bewapening te vinden is. „We zitten midden in het bewapeningsproces. Nederland werkt er aan mee door, samen met West- Duitsland, een goedkoop procédé voor kernsplitsing te ontwikkelen". De wapenindustrie, zo betoogde de Groningse hoogleraar, wordt steeds machtiger. TILBURG, 10-4. „Later zal men als de grootste misdaad van deze eeuw ongetwyfeld het feit beschou wen dat zo'n 25 geïndustrialiseerde landen wapens verkopen aan ont wikkelingslanden. Ze moeten hun enorme overproduktie kwjjt en ho pen op die manier nog wat geld te verdienen. Dat heeft tot gevolg dat onvermijdelijk tweespalt tussen die landen uitgroeit tot bloedige oorlo gen die miljoenen mensenlevens kosten". Dat zei prof. mr. B. V. A. Röling, directeur van het Groningse Polemo- logische Instituut in Tilburg. Hij I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1